מלנומה בעין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בדיקת קרקעית העין: מדריך

כיצד יכולה בדיקת קרקעית העין לסייע באיתור מחלות? כיצד היא מתבצעת וכיצד עליכם להיערך לבדיקה? כל מה שרציתם לדעת על בדיקת העיניים ששומרת לכם על העיניים קרקעית העין היא החלק האחורי של העין שהוא האזור היחיד בגוף האדם בו ניתן לראות את כלי הדם בבדיקה לא פולשנית. הסתכלות בקרקעית העין נותנת לרופא הערכה לגבי פגיעה בכלי הדם של הרשתית או תקינותם, יחד עם שאר מרכיבי העין הנמצאים שם. מה ניתן לראות בבדיקת קרקעית העין?בבדיקת קרקעית העין ניתן לראות את המבנים הבאים:רשתית העין: רקמה עצבית רגישה לאור, הבנויה מתאים קולטי אור (פוטורצפטורים), הממירים את קרני האור לאותות חשמליים לשם עיבוד ראשוני של המידע. האותות החשמליים עוברים מהרשתית, דרך עצב הראייה ומשם למוח לצורך עיבוד התמונה. היקף הרשתית: חשיבותה רבה למבנה תקין ויציב של הרשתית.עצב הראייה: דרכו מועברים האותות החשמליים מהרשתית למוח.המקולה: מרכז הראייה ברשתית העין, בו נמצא הריכוז הגבוה של הפוטו...
ללמוד עוד על מלנומה בעין
בדיקת קרקעית העין: מדריך-תמונה

כיצד יכולה בדיקת קרקעית העין לסייע באיתור מחלות? כיצד היא...

מאת: ד"ר הניה...
14/12/2016
סרטן העור-תמונה

במסגרת סדרת הכתבות והחוברות בנושאי סרטן שונים, והפעם: סרטן...

מאת פרופ' רפאל...
08/02/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למלנומה בעין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מלנומה בעין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב בעלי עבר מספר בדיקות בעין בעקבות כתם בעיין. האם לפי הממצאים הסיכוי למלנומה גדול? הציעו לו טיפול של pdt בלייזר מהחשש שלו לנזק בראיה. האם בנסיבות הנוכחיות הטיפול מתאים? האם הוא צריך להישלח לבדוק אם אין חלילה גרורות בגוף? עדיין לא קיבל תור לבדיקות הנ"ל. אשמח לכל ידע ועיצה. תודה רבה

נתי שלום, הטיפול בלייזר למלנומות קטנות פורסם כמסוכן ומעודד חזרה מקומית עם פריצה מחוץ לעין המעלה סכנה לגרורות. הטיפול ב-PDT לא הוכח כיעיל לטיפול במלנומות. הציעו לכם שתי הצעות נוספות - מעקב להוכיח גדילה או טיפול בבראכיתרפיה. אם אתם והרופאים שלכם משוכנים באבחנה - לכו על טיפול בבראכיתרפיה. אם לא משוכנעים באבחנה - המתינו למעקב, או פנו לחוות דעת נוספת. אני לא ממליץ על טיפול בלייזר (רגיל או PDT) לנגעים פיגמנטיים כורואידלים, אלא אם מדובר בנקודת חן (נבוס) עם דליפת נוזל שאני רוצה לסגור את מקור הדלף.

שלום רב יש לי כמה שאלות לגבי תופעות לוואי שיש לי לאחר ברכתרפיה בעין בדצמבר האחרון עברתי ברכיתרפיה בעקבות מלנומה בעין 1 בראיה יש צל שחור שהולך וגדל עם הזמן מפריע מאוד מרגיש כמו גוף זר 2 בנוסף בחודש האחרון חזרו הכאבים בעין וכאבי הראש האם יש קשר בין הדברים האם תופעות אלו מוכרות ? נורמליות ? תודה

הלי שלום, צל שהולך וגדל נשמע כהפרדות רשתית. אנא פני בהקדם לבדיקה. כאבים בעין וכאבי ראש יכולים להיות קשורים לעליית לחץ תוך עייני, או ללא קשר לניתוח שעברת בעין. במסגרת הבדיקה לצל, ימדדו גם לחץ תוך עייני ואז נדע אם יש קשר בין הדברים.

הי, לחברתי בת ה-40, נמצא גידול סרטני על העין, בגודל גדול (כ-19.5 מ״מ). היא ביקרה שלושה רופאים. שניים המליצו לה על הקרנה (אחד המליץ לעשות ביוםציה כדי להקטין הגידול ואז להשתמש בלוחית הקרנה, השני המליץ להקרין קרינה חיצונית ממוקדת) והשלישי על הסרת העין. החשש שהועלה על ידי הרופא, שהמליץ על הסרת העין, הוא כדלקמן: 1. הקרינה אינה בטוחה ב-100%, וייתכן כי ישאר חלקיקון קטן של הגידול, אשר אם יתפשט, ייתכן ויהיה קשה לגלותו 2. הקרינה עלולה לפשט את הגידול על ידי ״פיצוצו״ והגעתו לזרם הדם 3. ממילא סיכויי ההצלחה הם כ-70%, את התשובה היא תקבל לאחר חודשיים, ובמהלך חודשיים אלה, הגידול, שהוגדר כאגרסיבי, עלול להתפשט. האם הסכנות שהועלו על ידי הרופא שהמליץ על הסרת העין הגיוניות? כיצד זה שיש גישה כל כך שונה בין הרופאים? תודה מראש על תשובה מפורטת..

קרן שלום, מלנומה בקוטר של 19 מ"מ היא ענקית, אבל המידע אינו מספיק. חשוב גם הגובה. הטיפול המקובל ברוב המקומות בעולם בגידול ענק הוא עקירת העין. אנחנו בהדסה מנסים להציל עיניים עד כמה שניתן, ואולי אפשר להציע הקרנה חיצונית ברדיוכרורגיה Stereotactic radiosurgery או SRS בקיצור. קשה להתייחס ישירות בלי מידע מלא, אבל גידול גדול בד"כ כבר שלח גרורות זעירות, ולא הטיפול (בקרינה חיצונית או בעקירה העין) הוא שיגרום לפיזור הזה, בהנחה שהטיפול יתבצע על ידי מישהו שמבין בזה. סיכויי הצלחה של 70% בהקרנה הם עדיין סיכוי טוב לשמור על העין. יש הרבה גישות שונות בין רופאים. לפעמים הפער נובע מהכשרה ידע ונסיון, ולפעמים ממחלוקות לגיטימיות על דרכי הטיפול ומהבדלים בגישה בין אגרסיבית לשמרנית. אני לא יודע מי הרופאים המדוברים פה, אז לא אוכל לקבוע מי צודק, בהנחה שניתן לקבוע וזו לא סתם שאלה של גישה.

תודה על התשובה..! מה שכתוב לגבי גובה הגידול מהדיקת הפט-סיטי הוא כדלקמן: גוש באספקט לטרלי של גלגל עין ימין במימדים של 1.6*1 ס״מ לאורך 2.1 ס״מ. האם יש וודאות כי הגידול שלח גרורות? האם יש דרך לדעת זאת מבדיקת הגידול לאחר הוצאתו? (כרגע כל שאר בדיקות הגוף תקינות). האם יש טיפול לזה, במידה ואכן כך? תודה מראש על תשובתך.

קרן שלום, PET-CT היא בדיקת הדמיה שגויה למלנומה של הענביה. ידוע בספרות שהבדיקה מפספסת כמחצית מהגרורות. זו לא בדיקה למדוד את הגידול בעין (גם לא CT רגיל ולא MRI). מודדים גידול בעין רק עם אולטראסאונד ובבדיקה עם צילום קליני. בנגעים קטנים מאוד ובמיקום מרכזי מודדים עם EDI-OCT. גם אם לא רואים שמלנומה כורואידלית התפשטה דרך קיר העין החוצה, עדיין יכול להיות שתאים התפזרו דרך הדם.

שלום רב, אימי עברה טיפול ברכיתרפיה לפני כחודשיים וחצי בעקבות גידול מסוג מלנומה של העין. מאז הניתוח, אימי חווה כאבים עזים בעין עצמה ומסביב לה - אזור עצמות ארובת העין וכן כאבים חזקים בצד השמאלי של המצח - בחלק הקידמי של הפנים. בשבוע האחרון העין נפוחה וחצי סגורה - בעיקר בבקרים ובערבים. הכאבים עזים ומלווים אותה ברוב שעות היום, מתחזקים בשעות הצהריים. יש לציין כי הכאבים הולכים ומחמירים ככל שעובר הזמן: לאחר הניתוח לא היו כאבים כלל והיום הכאבים כמעט תמידיים. איננו מצליחים להשכיח את הכאב - באמצעות האמצעים שברשותינו הכוללים: משככי כאבים ללא מרשם, טיפולים אלטרנטיביים וכדומה. בדיקה שערכנו אצל רופא עיניים מראה כי העצבים לא נפגעו במהלך הניתוח. העין נראית במצב טוב ומראה סימני התאוששות והחלמה, דבר אשר להרגשתה של אימי לא תואם את תחושות הכאב המלוות אותה. המצב הנוכחי שואב מאימי כוחות רבים, מטריד את שלוותה, מוציא אותה מאיזון ואינו נותן לה לתפקד באופן שגרתי ובצדק. לאור כל זאת, רציתי לדעת האם ניתן לומר ממה נובעים הכאבים? האם יש בדיקה שרצוי או ניתן לבצע על מנת להבין זאת? האם יש דרך נוספת שניתן בעזרתה להשכיח את הכאב הטורדני ?? מנסיונכם, האם יש צפי שהכאבים ישככו עם הזמן? או שהכאב יהפוך להיות כרוני? מה אתם ממליצים לעשות במצב זה? נכון להיום אנו חסרות אונים, ולכן נשמח לכל עזרה והכוונה בנושא.... תודה!

נופר שלום, זה נדיר שאנו נתקלים בתלונות כאלו על כאבים הולכים וגוברים. את רוצה להביא אותה לבדיקה?

פורומים בנושא מלנומה בעין
פורום סרטן ריאה
מנהלי הפורום ישיבו על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לסרטן הריאה, וביניהם...
פורום גידולי ראש-צוואר
ד"ר אבי חפץ ישיב לשאלות הגולשים בתחום הגידולים בראש ובצוואר: גידולים בפה...
פורום סרטן העור ונקודות חן (שומות)
ד"ר ניר נתנזון יענה על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לגורמי הסיכון, גילו...