גידול בארובת העין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אופתלמופלגיה: שיתוק שרירי גלגל העין

שיתוק אחד או יותר משרירי גלגל העין (אופתלמופלגיה) פוגע בתיאום בתנועת שתי העיניים וגורם ברוב המקרים לפזילה, שתתבטא בכפל ראייה. חשוב לדעת: כל פזילה חדשה או כפל ראייה חדש, מחייבים התייחסות, אבחון מוקדם וטיפול מתאים העין נעה בעזרת שישה שרירים - לכל שריר ישנה פעילות עיקרית ופעילות משנית והם מאפשרים לעין לנוע לתשעה כיוונים שונים, באופן כללי:  Medial rectus (פנימה לכיוון האף), Lateral rectus (החוצה לכיוון האוזן), Inferior oblique (סיבוב העין ובאלכסון פנימה כלפי מעלה), Superior oblique (סיבוב העין ובאלכסון פנימה כלפי מטה), Superior rectus (הצידה כלפי מעלה) ו-inferior rectus (הצידה כלפי מטה). שתי העיניים צריכות להיות מתואמות ביניהן והתנועה שלהן צריכה להיות מדויקת בטווח ובמהירות התנועה. אם לא, תתקבל תמונה שונה מכל העין ולמעשה תחושה של כפל ראייה.   כיצד פועלים שרירי העין? ששת שרירי העין מופעלים על ידי שלושה עצבים קרניאליים מתוך שנים עשר עצבי גולגולת  (Oculomotor, Trochlear, Abducens. שלושת...
ללמוד עוד על גידול בארובת העין
אופתלמופלגיה: שיתוק שרירי גלגל העין-תמונה

שיתוק אחד או יותר משרירי גלגל העין (אופתלמופלגיה) פוגע...

מאת: ד"ר עינת...
17/09/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לגידול בארובת העין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

גידול בארובת העין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

נמצא גידול בארובת העין (לימפמנגיומה) אצל ביתי בת 6, לאחר חשש ממאיר וניתוח ע"י גק רוטמן מקנדה וביופסיה נמצא שהגידול שפיר אך לאחר חודש הבלט שוב חזר ויותר גדול לאחר הצטננות. בניתוח עצמו התגלו שלפוחיות דם אשר גרמו לבלט הראשון והם הוצאו, אך כנראה זה חזר. האם יש איזה טיפול שאפשר לעשות על מנת למנוע את הווצרות הציסטות/שלפוחיות הדם, לפני שיהיה מאוחר מידי? הרופאים המטפלים בארץ אין להם מענה רק אם יהיה נזק בראיה או לחץ גדול על העין. מה אפשר לעשות?

חיה שלום, לימפנגיומה היא דוגמאת הקיצון לגידולים שפירים. היא לא תהרוג את ביתך, אבל היא יכולה לגרום לנזק רב לעין. זהו גידול שלא ניתן לכרות באופן כרורגי מלא. זהו גידול שגדל וקטן בהתאם לתגובת המערכה החיסונית, ובעיקר בתגובה לדלקות בדרכי הנשימה העליונות. בספרות הרפואית יש מספר טיפולים נסיוניים שיעילותם לא ממש הוכחה היטב, ועל כן אינני מציע להשתמש בהם בשלב זה (ע"פ התאור שלך).

ראשית תודה על תשובתך הכנה והמפורטת, שאלה נוספת האם נטילת קורטיזון להורדת הדלקות יתן פיתרון או יגרום נזק (לעצב הראיה, לכלי הדם, לשלפוחית למערכת החיסון)?

שלום רב לכם פרופ' פאר ודר' פרנקל כחודש וחצי אני סובלת מהעין זה התחיל מנפיחות קלה, נפילת עפעף וכרגע זה היגיע למצב שגלגל העין עלה למעלה. עברתי ביופסיה לאחר דרך מאד ארוכה ומיגעת שאף רופא לא הצליח להבחין באמת את המצב בו אני נמצאת. יש לי כאבים מאד חזקים כך שאני חיה כרגע על אופטלגין זה לפחות מרגיע. הייתי מאושפזת במח' א.א.ג - פה ולסת כי את הביופסיה עברתי בשיתוף 2 המחלקות כי עד כמה שהבנתי זה נגיע לעין מכוון הלסת. וזאת מח' עיניים הבחינו בכך לאחר שראו גם את דיסק הסי.טי של פה ולסת. אני כל שבוע מגיעה לביקורת ביום ראשון יש לי עוד ביקורת כנראה עם תוצאת הביופסיה. הרופא המטפל בי מאד סימפטי, סבלני, יש בו הרבה מעלות.היית רוצה לשמוע עוד חוות דעת של עוד רופאים מתמחים. אני חיה בפחד ומאד רוצה להגיע במהרה למצב הקודם שלי. זה תהליך תופס מקום. יש ברשותי את כל צילומי הסי.טי ותצלומי עיניים בזמנים שונים. יש לציין שיש לי ברקע ראומטיד ארטריטיס אני מקבלת 2 בשבוע זריקות אמברל.

רויטל שלום, אני שמח לשמוע שאת מרוצה מהצוות שמטפל בך. לא פרטת מה היו תוצאות הביופסיה, או מה האבחנה כרגע. אם את רוצה חוות דעת נוספת על מצבך, את מומנת לפנות למרפאה שלנו ביום ג' הקרוב, עם סיכום המחלה, הדו"ח הפתולוגי, דיסקים של ההדמיה, ועם זכוכיות החתכים ההיסטולוגיים. אם את מעוניינת לבוא, אנא התקשרי לזימון תורים של הדסה ותאמרי להם שתאמת איתי את הביקור. אולי תצטרכי להשאיר פיקדון היכן שטופלת, אך מותר לך לבקש את החתכים לחוות דעת שניה. אם תחפשי אחורה בפורום, תראי שמטופלת אצלנו מישהי עם מחלה דומה, גם היא עם רקע של ארטריטיס ראומטית, שבביופסיות חוזרות סוכם שהנגע בארובה הוא מהדלקת. אין בזאת לרמוז שאצלך זה דלקתי או גידולי, מבלי לראות את מלוא הנתונים על מצבך.

תשובה מהביופסיה תהייה לי רק מחר. מחר יש לי פגישה עם הרופא המטפל. אין לי מושג מה ביקשת ממני(משהו עם חתכים) אם זה משהו ששייך למחלקה הפתלוגית הם לא יתנו לי. את האמת... יש לי הרבה מאד לספר אך איני מעוניינת שכל עם ישראל ידע, למרות שאף אחד לא מכיר אותי. אשמח באם תיצור עימי קשר טלפוני או שתכתוב לי ישר למייל לא דרך האתר כדי שאוכל לפרט לך יותר. הסיפור שלי מאד מורכב. תודה.

הי כבר כחודש שאני סובל מכפל ראיה(דיפלופיה). לאחר בדיקות רבות בבתי חולים בהן לא ראו דבר חריג עשיתי בדיקת MRI/MRA. בבדיקה התגלה כי קיים גידול קטן בארובת עין שמאל שגורם לדיפלופיה ורופא העיניים אמר לי שאין אפשרות לקחת ביופסיה כדי לדעת באיזה גידול מדובר. בנוסף יש לי גם כן CLL. רופא העיניים לא ידע להגיד לי על המשך טיפול ! מה אתם ממליצים לי לעשות עכשיו ? האם יש אפשרות לטפל בגידול באמצעות תרופה מסוימת או טיפול כלשהו ? האם להערכתכם מדובר בגידול שפיר ? תודה מראש

כדאי להגיע למומחה בארובת העין עם הצילומים להמשך טיפול.