נוירופתיה פריפרית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

כאב נוירופתי: חשמל זורם בכפות רגליך

כאב שורף ברגליים, המלווה בתחושות דומות לזרמים חשמליים, דקירות מחטים ונמלול – כל אלו הן תלונות שכיחות בגיל מבוגר, שמקורן הוא עצבי (כאב נוירופתי). מהם הגורמים השכיחים לכאבים אלה וכיצד ניתן לסייע לחולים? כאבים נוירופתיים (עצביים) מהווים גורם שכיח מאד לתלונות של חולים, בעיקר בקרב בני 60 ומעלה. ההערכות הן כי רק בארה"ב כ-15-20 מיליון איש סובלים מכאבים נוירופתיים. כאשר הכאבים הנוירופתיים מופיעים ברגליים או בידיים (נוירופתיה היקפית -Peripheral Neuropathy), מקור הכאב הוא בעצבים ההיקפיים (פריפריים) החולים, המייצרים פעילות חשמלית בלתי תקינה. המוח מפרש את הפעילות החשמלית האבנורמלית בצורות שונות, של הפרעות תחושה כגון: כאב, זרמים חשמליים ברגליים, עקצוצים, שריפה ובעירה, סיכות ומחטים, נמלול, הרדמות, רגישות יתר למגע, תחושת דריכה על אבנים ועוד. ברוב המקרים, הכאבים הנוירופתיים שכיחים יותר בכפות הרגליים. הכאבים עלולים להופיע בכל שעות היממה, גם במנוחה ופוגעים מאד באיכות חייו של החולה. כאשר הכאבים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לנוירופתיה פריפרית

נוירולוגיה - תמונת המחשה
נוירולוגיה ב-21.9 יצוין יום האלצהיימר הבינלאומי: מה התחדש בתחום, אילו טיפולים קיימים היום ומה צופן...
ללמוד עוד על נוירופתיה פריפרית
כאב נוירופתי: חשמל זורם בכפות רגליך-תמונה

כאב שורף ברגליים, המלווה בתחושות דומות לזרמים חשמליים,...

מאת: ד"ר רון דבי
12/09/2018
נוירופתיה: פגיעה בעצבים ההיקפיים-תמונה

כשהעצבים נפגעים: תחושות נימול, שריפה או רדימות הן הסימנים...

מאת: ד"ר רון דבי
15/06/2008
נוירופתיה: מחלת העצבים ההיקפיים-תמונה

קרוב לעשרה אחוזים מהאנשים מעל גיל 65 חולים בנוירופתיה...

מאת:
17/06/2001
סרטן ערמונית גרורתי: מגוון טיפולים-תמונה

במהלך השנים האחרונות פותחו תרופות חדישות לטיפול בסרטן...

מאת: ד"ר דניאל...
02/02/2017
אולי יענין אותך לדעת...
מהירות הולכה עצבית  - תמונה
מהירות הולכה עצבית
מדריך בדיקות רפואיות: מהירות הולכה עצבית היא...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לנוירופתיה פריפרית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

נוירופתיה פריפרית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לד"ר רונית שלום! אני מאובחן במחלה 3 וחצי שנים. בכמה בדיקות שגרתיות אצל הנורולוג הוא כתב בסיכום הבדיקה לאחר בדיקת רפלקסים ברגליים כי אין החזרים. הוא דפק עם הפטיש באזור הקרסוליים. מה זה אומר שאין החזרים? תודה מראש על תשובתך.

שלום רב ליורש הצפוני,(דרך אגב, יורש של מי?) בד"כ, בבדיקה של חולים בטרשת אנו מוצאים החזרים=רפלקסים ערים. זאת ,מכיוון שאחד מביטויי הפגיעה במערכת העצבים המרכזית היא החזרים ערים מהרגיל. העדר החזרים מאפיין דוקא פגיעות במערכת העצבים ההיקפית , לדוגמא פגיעה בעצבים ההיקפיים הנקראת נוירופטיה. לעיתים לחולי טרשת , עשויה להיות גם נוירופטיה, למשל על רקע חסר בויטמין B12, שהוא שכיח יותר בחולים בהשוואה ליתר האוכלוסיה. לעיתים, אם כי לא בצורה שכיחה, תתכן בחולי הטרשת גם פגיעה דמיילינטיבית בעצבים ההיקפיים. אפשרות נוספת היא שלעיתים, גם בבריאים איננו מוצאים החזרים בקרסוליים- זה שכיח יותר באנשים מבוגרים, אך לפעמים גם בצעירים, מבלי שתהיה לזה משמעות חולנית.

ד"ר רונית. לא הבנתי כל כך . לגבי, זה טוב או לא טוב שאין החזרים? ולשאלתך: סתם בחרתי שם.היורש זה הבן הגדול שלי.כך אני מכנה אותו. והצפוני,כי אני גר בצפון,בקצרין שברמת-הגולן. נשמח לפגוש אותך פה אם את באיזור. ותודה על תשובתך.

לאחר כאבים בלתי נסבלים נשלחתי ועשיתי בדיקת emg ואלו התוצאות אשמח שתעזור לי להבין מה זה אומר סיכום בדיקת עצבים כולל גלי F תקינה אין עדות לפולינוירופתיה או נוירופתיה פריפרית אחרת בבדיקת שרירים במחט יש עדות לרדיקולופתיה מותני L4-L5-S1 דו צדדי ללא דנרבציה פעילה לתשובתך אודה

תשובה לא ספציפית שאינה מסבירה את כאבי הגב. עדיף לבצע CT או MRI ע"ש מותני

אז מה זה בעצם מסביר לגביי חוליות L4-L5-S1 לא מצליחה להבין לתשובתך אודה מאוד

כאבי הגב באים מהשינויים במבנה החוליות/דיסקים ולא קשורים לממצאים ב EMG . EMG מנטר פעילות עצבית-שריר המשליכים בד"כ לרגליים.