דיסגרפיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

נוירופתיה: פגיעה בעצבים ההיקפיים

כשהעצבים נפגעים: תחושות נימול, שריפה או רדימות הן הסימנים הראשונים לנוירופתיה - מחלת העצבים ההיקפיים מערכת העצבים ההיקפית מהווה חלק חשוב של מערכת העצבים בגופינו. כשמה כן היא -מערכת עצבים הפזורה בכל איזור בגופינו, וזאת בניגוד למערכת העצבים המרכזית, הכוללת את המוח ואת חוט השדרה. המונח נוירופתיה כולל למעשה מגוון רב של מחלות הפוגעות בעצבים ההיקפיים. העצבים ההיקפיים הינם כל העצבים הפזורים בגופינו ואחראים על מעבר תחושות וגירויים מהגוף למוח, ומעבר פקודות מהמוח לשרירים ולאיברים הפנימיים. למעשה העצבים ההיקפיים הם השליחים המקשרים בין המוח וחוט השדרה לכל חלקי הגוף.הסיבות לפגיעה בעצבים ההיקפיים רבות. בעולם המערבי הסיבה השכיחה לכך הינה מחלת הסוכרת; במקרים אלה מדברים על נוירופתיה סוכרתית. פגיעה עצבית מתפתחת בכמחצית מחולי הסוכרת, והיא תלויה באופן ישיר במשך הסוכרת ובחומרתה. אם כי, נוירופתיה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדיסגרפיה

דיסלקציה - תמונת המחשה
דיסלקציה חוזרים לביה"ס: הילד מתקשה בקריאה? ייתכן שהוא סובל מדיסלקציה, לקות למידה נפוצה. איך תדעו...
ליקוי קוגניטיבי - תמונת המחשה
ליקוי קוגניטיבי מחקר חדש שנערך בארצות הברית ביקש לבדוק האם שימוש תדיר בכדורי שינה עלול להביא לעלייה בסי...
אבחון פסיכודידקטי - תמונת המחשה
אבחון פסיכודידקטי הג'ודו, כספורט ואמנות לחימה, יכול לקדם ילדים עם הפרעות של קשב וריכוז, ילדים עם רפיון שר...
אבחון דידקטי - תמונת המחשה
אבחון דידקטי חוזרים לביה"ס: הילד מתקשה בקריאה? ייתכן שהוא סובל מדיסלקציה, לקות למידה נפוצה. איך תדעו...
מוגבלות שכלית התפתחותית - תמונת המחשה
מוגבלות שכלית התפתחותית לקראת יום המודעות העולמי לנגישות (Global Accessibility Awareness Day) הצפוי ב-21 במאי,...
לקויות למידה - תמונת המחשה
לקויות למידה קשיים בריכוז, נטייה לפזרנות, שכחנות, היפראקטיביות ואימפולסיביות: כל אלה ועוד הם סימנים...
ללמוד עוד על דיסגרפיה
לקויות למידה: חשיבות הטיפול המוקדם-תמונה

כ-10% מהילדים מתמודדים עם לקויות למידה. אבחון בגיל צעיר...

מאת: תמר פייר
04/06/2017
שיטת אלבאום - קווים לדמותה-תמונה

תמיד רצית לעבוד עם אנשים? חינוך.. טיפול.. עזרה.. - אבל...

מאת צוות מכללת...
27/07/2005
הזעת יתר: לא חייבים לסבול-תמונה

הקיץ הוא אימת הסובלים מהזעת יתר, שלרוב מתבטאת בבתי השחי...

מאת: מערכת zap...
04/05/2014
נוירופתיה: פגיעה בעצבים ההיקפיים-תמונה

כשהעצבים נפגעים: תחושות נימול, שריפה או רדימות הן הסימנים...

מאת: ד"ר רון דבי
15/06/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדיסגרפיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דיסגרפיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, מאז גיל 16 הבחנתי אצלי בקשיי קשב וריכוז, ובהפרעה שבה אני יכולה לרשום בצורה תקינה ורהוטה אך פעם לכמה להתבלבל בין מילה אחת לאחרת, או בין אות-שתים. ברצוני לדעת מאיזה סוג של דיסגרפיה אני סובלת? מהן הסיבות בד"כ? ומה הן דרכי הטיפול? תודה מראש!

שלום רוני, מדברייך לא ברור האם קיימת אבחנה של הפרעת קשב וריכוז. שגיאות בכתיבה יכולות להיגרם מסיבות רבות ולעתים אפילו הפרעת קשב וריכוז יכולה להשפיע על היבטים לימודיים ולהביא לשגיאות מסוימות. נשאלת השאלה האם השגיאות האלה הן משהו חדש או שחווית זאת מאז שהתחלת את בית הספר, מה התדירות והכמות של השגיאות והאם הדבר מלווה בקשיים נוספים בכתיבה או בקריאה. על מנת לבחון את כל זאת מומלץ לבצע אבחון דידקטי ובמידת הצורך גם אבחון להפרעת קשב וריכוז. ניתן לבצע אבחון דידקטי אצלנו במכון "אות ועוד". אני עצמי מבצעת אבחונים כאן במכון. במידה ויעלה הצורך, יש לבצע אבחון קשבי אצל רופא- נוירולוג או פסיכיאטר. באשר לדרכי הטיפול - במידה והקושי הוא בתקינות הכתיב, הוראה מתקנת מסייעת בהפחתה של שגיאות הכתיב, במקביל לחשיפה מרובה לקריאה כדי ללמוד את תבניות המילים הנכונות. אם הקושי הינו קשבי בלבד - טיפול להפרעת הקשב. אם קיימים קשיים בכתיבה הפיזית- יש לפנות למרפא בעיסוק. את כל זאת ניתן לברר אצלנו, את מוזמנת ליצור קשר בטלפון: 02-5611561. שיהיה בהצלחה!

שלום, לא ציינת בת כמה את, אך אם את בוגרת ניתן לבצע אבחון להפרעת קשב וריכוז אצל נוירולוג המתמחה במבוגרים. דיסגרפיה מאובחנת באמצעות אבחון דידקטי, אך במידה ואת מעוניינת לטפל בקשיי הכתיבה ניתן להגיע לסיוע של הוראה מתקנת ללא אבחון קודם. אבחון למבוגרים מומלץ בעיקר למי שהינם סטודנטים או לקראת השכלה גבוהה, ואז יש לפנות לאבחון מת"ל. בהצלחה רבה!

בני בן 8 בכיתה ג כבר בשנה שעברה פניתי למורה בבית הספר שלעניות דעתי בני לוקה בדיסלקציה ו / או דיסגרפיה וזאת מאחר שהוא קורא ואין הוא מבין ככ את הנקרא אלא אם מקריאים לו , כותב מאוד לאט עם שגיאות כתיב מרובות ובנוסף בצורת מראה . המורה טענה שהכל בסדר גם שהראתי את המגמתיות בין מקצועות העברית / השפתיים למקצועות המטמתיים עדין המשיכה וטענה שאין לו כלום . הילד רוצה ללמוד אך מאוד קשה לו . ברצוני לדעת לאן או למי עלי לפנות והיכן ניתן לבצע אבחונים בצורה מקצועית על מנת לתת לילד כלים שיוכל להמודד ולא להרגיש שהוא מתאמץ לחינם.

צהריים טובים, דרוש אבחון לקויות למידה מקיף. מהו איזו מגוריכם? בברכה אלמוג

אנחנו גרים במצליח - רמלה.

צהריים טובים, אנסה לברר עבורך בהקדם על מאבחנים באזור בברכה אלמוג

המון תודות ממתינה לתשובתך

04/12/2014 | 18:46 | מאת: קרן התפתחותית אופטומטריסטית
מתוך פורום לקויות למידה

תלונות מאוד מתאימות לילד עם לקות בתפקודי עיניים (מיקוד ראייה), אם יש לעיניים קושי בתפקוד, שרירים קצת חלשים, הילד יתקשה קרא יתעייף מאוד, ולכן לא יבין את הכתוב, זה גורר גם שגיאות כתיב. ממליצה מאוד לפנות לאופטומטריסט התפתותי

בני בן 6 ושבעה חודשים, כותב בכתב ראי. 1. האם זה נורמלי בגיל הזה? 2. מתי זה אומר לעבור? 3. האם יש ילדים שזה לא עובר להם?

דנה, קודם כל "שלום". כתב ראי בגיל הזה יכול להיות נורמלי, במיוחד אם הילד עדיין בגן. אם בנך מסיים כתה א' כבר היה צפוי שיפנים כתב רגיל, ובשלב זה הקושי יכול לנבוע ממספר אפשרויות: לקות כתיבה (דיסגרפיה), הפרעה בתפיסה חזותית, קשיי ארגון וכו'. כדאי לפנות להערכת מרפאה בעיסוק. תודה? בבקשה.

שלום! אני בן 39. בריא בדרך כלל. יש קצת לחץ דם גבוה שמאוזן עם אוקסאאר. בשנתיים האחרונות אני עובד בתפקיד מאוד מלחיץ ונמצא במצב של סטרס תמידי. לפני כשנה אבא שלי ז"ל נפטר מסרטן במוח (GBM). תקופת המחלה שלו הייתה מאוד מורכבת מבחינת כל המשפחה. לפי המלצתו של פסיכולוג שהתייעצתי איתו אחרי מותו של אבי, אני לוקח ZOOM של טבע לשיפור הריכוז. בשבועות האחרונים שמתי לב שאני עושה די הרבה טעויות בהקלדה (למשל מבלבל הסמכה והסכמה). יש לציין שעברית איננה שפת האם שלי, אבל תמיד הצטיינתי בכתיבה בעברית. גם בקריאה פתאום יש טעויות, בעיקר דילוג על מילים. אני יכול לשייך את זה ללחץ הזמן בו אני נמצא שמחייב אותי הרבה פעמים "לקרוא באלכסון". אני לא רואה אצלי סימנים נוירולוגיים שאני זוכר מהבדיקות שעשו לאבא שלי - אין אובדן תחושה, אני יכול להרים ידיים בעיניים עצומות ולהחזיק אותן באותו גובה וכו'. האם בלבול האותיות בכתיבה והקשיים הקלים בקריאה עלולים להיות סימן מוקדם להתפתחות של גידול במוח או שאני מדבר שטויות וזה סתם סימן של סטרס? תודה!

שלום התאור יכולים להתאים להפרעת קשב , מנית להפרעה רגית וחרדה אך ממליץ לפנות לצורך הערכה רפואית מדווייקת לנוירולוג המתמחה בהפרעות קוגניטיביות. אשמח לעזור בברכה