חריקת שיניים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

חריקת שיניים: מומלץ לטפל

כיצד נוכל לדעת האם אנו חורקים שיניים? מה גורם לתופעה - ומדוע כדאי לטפל בה, על ידי פיזיותרפיה ללסת או באמצעות סד לילה? רבים מאתנו סובלים מתופעת חריקת השיניים, המסבה כאב למפרקי הלסת - וגורמת מטרד. מה מאפיין את חריקת השיניים? מהם הביטויים הקליניים של התופעה?חריקת שיניים עלולה לגרום לכאבים באזור שריר הלסת ובמפרקי הלסת (האזור העיקרי שמושפע מהתופעה). כאב זה נקרא כאב מפרקי או שרירי.בעקבות חריקת השיניים, עלולים להופיע גם כאבים בעקבות פעולת לעיסה פשוטה. אבל לעתים קרובות, שרירי הלעיסה עשויים לעמוד בעומסים גדולים מאוד, הנגרמים בעקבות חריקת השיניים - ובמקומם "סופגים" שרירי הרקות והצוואר את הכאב. לכן, אנשים הסובלים מכאבים כרוניים בצוואר, בראש ובאוזניים - מתגלים לעתים כמי שחורקים שיניים. חריקת שיניים (אילוסטרציה: שאטרסטוק) כיצד נזהה את תופעת חריקת השיניים - ונדע שאנחנו צריכים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לחריקת שיניים

חריקת שיניים אצל ילדים - תמונת המחשה
חריקת שיניים אצל ילדים כיצד נוכל לדעת האם אנו חורקים שיניים? מה גורם לתופעה - ומדוע כדאי לטפל בה, על ידי פיזיו...
סד לילה - תמונת המחשה
סד לילה אורח החיים המערבי כרוך בסטרס עמוק, ואנשים רבים חורקים שיניים מתוך שינה מבלי להרגיש, באו...
מתח נפשי - תמונת המחשה
מתח נפשי האויב מספר אחד של החיים בעולם המודרני הוא המתח הנפשי, הגורם לשיבוש איכות החיים ולפגיעה...
מגן שיניים - תמונת המחשה
מגן שיניים כיצד נוכל לדעת האם אנו חורקים שיניים? מה גורם לתופעה - ומדוע כדאי לטפל בה, על ידי פיזיו...
כאב בלסת - תמונת המחשה
כאב בלסת בעבר, מי שסבל מאיבוד העצם התומכת בחלל הפה, נאלץ להסתפק בשיניים תותבות, שלרוב נשרו ולא ס...
חרדה - תמונת המחשה
חרדה לשדר אופטימיות, לא לייפות את האמת ולהעניק אחריות, גם על ילדים קטנים מאוד - ד"ר יונתן קו...
ללמוד עוד על חריקת שיניים
שטיפת מפרק הלסת: טיפול יעיל -תמונה

האם הלסת שלך "נתפסת" או שאתה סובל מכאב בקרבת האוזן במהלך...

מאת: ד"ר גבעול...
12/05/2019
 הגבהת מנשך: בסיס לכל טיפולי שיקום הפה-תמונה

בכל תנועת לעיסה, הלסתות נסגרות זו על זו. במקרים בהם מנשך...

מאת: ד"ר אנה...
11/04/2019
כאב במערכת הלעיסה: הזרקת בוטוליניום - כל היתרונות-תמונה

מערכת הלעיסה פועלת ללא הפסקה, גם כשאנו ישנים ובולעים רוק...

מאת: ד"ר גבעול...
14/05/2019
שיטת אלבאום - קווים לדמותה-תמונה

תמיד רצית לעבוד עם אנשים? חינוך.. טיפול.. עזרה.. - אבל...

מאת צוות מכללת...
27/07/2005
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחריקת שיניים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חריקת שיניים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב. מדי פעם, בדרך כלל בלילה, או במהלך השינה. אני נתקפת באופן פתאומי בגלי קור קשים, רעידות בכל הגוף, חריקת שיניים וצמרמורות קשות. אני מרגישה שטמפ גופי כאילו צונחת עד שאני לא מתכסה מהר בשתי שמיכות (לפחות) הבעיה לא נפתרת! אשמח לדעת ממה זה נובע?

כדאי לבדוק חום - האם יש ? ספירת דם , תפקודי תריס והערכת רופא . במידה והכל תקין - האם לחץ למשל ?

גם לי זה קורה . בדיוק אך שאת.מספרת

גם לי זה קורה, זה ממש פתאומי, למה זה קורה? אגב, אין לי חום אבל כן צמרמורת עם בחילות ונקישת שיניים

גם לי !! זה קור ה מידיי פעם ממש לא נעים למלחמת

02/12/2017 | 15:37 | מאת: RE: RE: רעידות בכל הגוף (תחושת קור) חריקת שיניים
מתוך פורום רפואה דחופה (מיון)

גם לי זה קורה שנים במיוחד בתקופות מעבר עם עליה של לחץ דם אני מתעוררת באמצע הלילה עם רעידות בכול הגוף לוקחת ואבן להרגעה וגם כדור נוסף ללחץ דם אני רוצה לציין שגם חום הגוף יורד לפעמים עשיתי הרבה בדיקות ולא מצאו לזה פיתרון אני בת 68 וזה כבר 15 שנה מאז שנפסק לי המחזור אני לוקחת 2 כדורים ללחץ דם קבוע והוא בדרך כלל מאוזן אודה אם הרופא יענה לי ואם יש טיפול לזה ושוב תודה לרופא מחכה לתשובה אסתי

גם לי זה קורה, בשעות הערב, קר מאוד, חריקות שיניים, טמפ' הגוף צונחת ל35.3, דפיקות לב חזקות, מואצות, תכיפות בללכת לשרותים, כובד בכתפיים..זה כמו התקף כזה שעובר אחרי כשעתיים עם סמיכה חמה מאוד, ומים.. חשבתי אולי זה בגלל איזשהו עניין של עיכול קשה.. מישהו מצא כיוון?

טלי האם גילית מה זה?אצלי בדיוק אותו דבר...

שלום רב, מיום ראשון האחרון יש לי כאבי חניכיים כמו כאבים לאחר חריקת שיניים בלילה. הייתי בבדיקת רופא שיניים שטען שאין לי דלקת קריטית אלא דלקות מקומיות אבל אני כן צריכה לעשות שטיפות ושיננית. מציינת שיש לי אפטה בחניכיים הכואבות. ובתקופה האחרונה הפסקתי לצחצח שיניים. הרופא גם ציין שהוא רואה שאני חורקת שיניים בלילה. האם יכול להיות שהכאב נגרם מהאפטה? ותוך כמה זמן כאב כזה צריך לחלוף? כי כרגע זה כואב פחות אבל עדיין נשאר כאב עמום מציק. תודה

מציינת שהשיננית האחרונה שעשיתי הייתה לפני יותר מ-5 שנים... אם זה רלוונטי

אפטה בדרך כלל מאד כואבת ולוקח לפחות שבוע עד שחולפת. למה הפסקת לצחצח שיניים? חייבים לבקר אצל שיננית כל חצי שנה

האפטה כואבת אבל יותר מפריע לי הכאבי חניכיים. האם יכול להיות שהם נגרמים בגלל האפטה? זה כמו חולשה כזאת ותחושה עמומה בחניכיים (כמו אחרי חריקה) הפסקתי לצחצח עם משחה וצחצחתי עם מים אני מניחה שזה לא נחשב כצחצוח. כי איכשהו ככה יצא והאמת שבזמן האחרון הרגשתי שנוצרו על השיניים שכבה מסיבית יותר של פלאק.

שלום, לאחר שננעלה לי הלסת, הצליחה להיפתח לכ26 ס"מ ועדיין יש כאבים הומלץ לי לעבור ניקור למפרק הלסת. רציתי לדעת האם יש טיפול חלופי ? אשמח לשמוע את דעצך. תודה.

שלום רב, שטיפת מפרק עשויה לסייע במקרים של נעילת לסת פתאומית. אם הנעילה התפתחה בהדרגה יש לשקול שימוש בסד סגרי, פיזיותרפיה, הדמיה מתאימה ולפעמים גם ארתרוסקופיה או ניתוח.

היי, אני מספר חודשים סובלת מחוסר יציבות וסחרחורת. וגם מכאב בצד ימין בין האוזן לעצם הלחי. יש לי תחושת מלאות באוזניים כאילו תקוע לי שם משהו אך מספר רופאי אאג לא מצאו באוזניים כלום. בדיקת שמיעה תקינה MRI מוח וגזע מוח תקין. מדי פעם יש לי צפצופים שנמשכים לדקה. יכול להיות שהסחרחורת שלי נובעת בגלל בעיה במפרק בלסת? או בעצב בפנים שלא עובד כראוי?

שלום רבקה אכן לפי התיאור שלך , הכאב מתאים לפגיעה במפרק הלסת, תופעה שיכולה להיות על רקע חריקת שיניים שמקורה מתח וחרדה. מצד שני מתח וחרדה בהחלט עלולים לגרום לסחרחורת. כמובן יש לשלול כל הגורמים הגופניים ואכן MRI תקין עשוי לשלול רב המקורות המדאיגים לבעיה.יש לדעתי, גם ללכת לברר מקור של מתח ולטפל בהתאם. כן לטפל בבעיה של מפרק הלסת. בברכה ד"ר בן דוד