פורום מכשירי שמיעה ושיקום שמיעה

בפורום זה תוכלו לקבל מענה לשאלות מצוות קלינאי התקשורת - אודיולוגים הבכיר של "שטיינר מכשירי שמיעה" במגוון נושאים הקשור לבעיות שמיעה ולטיפול בהן: בעיות שמיעה אצל תינוקות וילדים ואצל מבוגרים, בדיקות השמיעה השונות, חידושים במכשירי שמיעה, מכשירי שמיעה זעירים, שתל השבלול, שימוש באביזרי עזר לשמיעה, זכויות אנשים עם ליקוי שמיעה ועוד. .
227 הודעות
220 תשובות מומחה

מנהלי פורום מכשירי שמיעה ושיקום שמיעה

25/04/2013 | 14:30 | מאת: סיגלי

שלום , רציתי לדעת אם לבנאדם יש מכשירי שמיעה בשתי האוזניים שבלעדיהם הוא לא שומע כלום.. וזה לא חירשות מלידה אלא מגיל 3 כתוצאה מתאונה נפגע העצב שבאוזן.. האם זה תורשתי? זה יכול לקרות גם לילדים שיהיו לו בעתיד? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום סיגלי, אם אכן הליקוי בשמיעה הוא רק כתוצאה מתאונה, הרי שברור שזהו לא ליקוי תורשתי וילדיו אינם בסיכון מיוחד להיות אף הם לקויי שמיעה. אם יש ספק שאולי היה גם ליקוי לפני גיל שלוש, כדאי לבצע בדיקות שמיעה מלאות לילדים על מנת להיות בטוחים שאכן אין ליקוי בשמיעה.

18/04/2013 | 19:15 | מאת: פיני

מזה מספר שנים אני חווה קושי בשמיעה המתבטא בחוסר יכולת להבין דיבור שקט או שאנו ישיר אלי ובמיוחד כאשר יש צלילי רקע אחרים. תוצאות בדיקות (הבסיסיות ביותר אני מניח) שנערכו בקופת החולים לא הראו דבר אך הקושי שאני חווה נמשך ומפריע לי בשגרת חיי, אני לא שומע כאשר מדברים אלי ואנשים חושבים שאני מתעלם.. או - לא מצליח "להבין" את הנאמר ומבקש לחזור על המסר. האם הבעיה מוכרת? האם צריך/ניתן לבצע בדיקות אחרות לזיהוי הבעיה?

לקריאה נוספת והעמקה

פיני שלום, התופעה שאתה מתאר מאוד דומה לתלונות השכיחות של אנשים עם ליקוי בשמיעה, ולכן הייתי ממליצה קודם כל לגשת שוב ולערוך בדיקת שמיעה מלאה במכון שמיעה מסודר בו תיבדק ע"י קלינאי תקשורת. לאורך שנותיי בקליניקה יצא לי לא אחת להיתקל באנשים שהגיעו עם תלונות כמו שלך, אולם בבדיקה נמצא ששמיעתם תקינה. במקרים כאלו, הייתי מניחה אחת מהשתיים: שאכן חלה אצליהם ירידה בשמיעה, רק שספי השמיעה הראשוניים שלהם היו יותר טובים מן הממוצע. כך שסף שמיעה שהוא עדיין מוגדר בגדר נורמה, עבורם הוא ליקוי בשמיעה וכך הם חווים אותו. ההנחה השנייה היא שישנה איזשהי בעיה בפיענוח של צלילי דיבור, ז"א בעיה באיזורים מוחיים האחראים לפיענוח והבנה של דיבור. בשפה המקצועית ליקוי כזה נקרא ליקוי שמיעה מרכזי. הבדיקות שאמורות לאתר ליקוי שכזה, אינן מתקיימות באופן שגרתי בקליניקה. אם במסגרת עיסוקיך אתה נמצא במצבי שמיעה אינטנסיביים או מאתגרים (למשל סטודנט), כדאי לנסות להשתמש באביזרי עזר לשמיעה. לדוגמא: לחברת PHONAK (מסופקת בחברת שטיינר)יש מערכת הגברה מבוססת FM המתאימה גם לאנשים ללא ליקוי שמיעה, המתגברת על הקושי של שמיעת דיבור מרחוק או במקומות רועשים. שיהיה בהצלחה!

אני עכשיו בתקופת ניסיון עם מכשיר שמיעה של שטיינר .יש לי ירידה חזקה בשמיעה .אני באוזן ימין בכלל לא שומעת ואין סיכוי למכשיר שמיעה שם .ובאוזן שמאל אני שומעת יחסית כמעט טוב מאוד עם מכשיר שמיעה .וניסיתי עוד מכשיר שלהם קודם .ברמה הכללית הם בסדר הבעיה אצלי שאני לפעמים לא מבינה את המילים שנאמרות .אני שומעת את הקול אבל לא מבינה ברור את המילים.ובנוסף עם מכוונים לי שלשמיעה והבנה טובה .אז תוכנית אחרת למשל לא טובה כמו שמיעה בטלפון זה חלש לי ואני לא שומעת מאוד קשה לי .וגם יש מצבים שבעלי או חברים קוראים לי כשהם עומדים מאחורי מרחק קצר .והם טוענים שקראו לי ולא שמעתי .אני בבעיה כי בהתחלה שאני מנסה מכשיר אז יש תוכניות שעובדות טוב ואלו שלא .עם מכוונים אותן אז הן פוגעות באיכות של התוכניות הטובות של ההבנה בדיבור ואיכות השמיעה .מה עושים?האם יש פיתרון לנושא?

לקריאה נוספת והעמקה

הדס שלום, הקשיים שאת מתארת יכולים לנבוע מכמה סיבות וכדאי לנצל את תקופת הניסיון שניתנה לך לצורך הסתגלות וכיוונים חוזרים. הבעיה של קושי בהבנת דיבור יכול לנבוע הן מקושי בפיענוח של צלילי דיבור והן מכך שאת שומעת רק באוזן אחת (עם מכשיר) - מצב שאינו מאפשר הבנה טובה של דיבור על רקע רעש, ולכן חשוב שתדעי כבר עכשיו שאינך יכולה לצפות להבין דיבור בצורה נאותה אם הסביבה היא רועשת. ולגבי הכיוון של מכשיר השמיעה: בהחלט ניתן ליצור כיוון ספציפי לתוכנית שאינו תלוי בכיוון של תוכנית אחרת. תוכלי לבקש זאת מקלינאי התקשורת שמכוון לך את המכשיר. שיהיה בהצלחה!

03/06/2013 | 11:56 | מאת: עדי

אני בת 75 מרגישה ומתנהגת כצעירה בהרבה....מה שמדכא אותי הוא ירדה בשמיעה. אני מטופלת במכוו הדים,וכבר החלפנו שלושה מכשירים, מחוץ לאוזן ובתוכה.באף אחד מהמכשירים לא הצלחתי לשמוע בבהירות, הרבה פעמים לא קלטתי את המדובר, וכמובן רעשי הרקע הבלתי נסבלים.בדיקות שמיעה חוזרות וכוונונים לא הועילו. למרות שביעות רצוני מהדים נראה לי כי כדאי בשלב זה מכון העוסק במכשירים שונים.אולי אין זה מקובל להמליץ על מכון, אך בהעדר כל ידיעה-מלבד השם שטיינר המופיע לעיתים בתכתובות אינני יודעת לאן לפנות. האם תוכלו לכוון אותי למכון זה או אחר? קשה לי מאוד לתקשר עם סביבתי, והדבר מאןד מדכא. לכן כתובת היא בגדר s.o.s עבורי-בברכה, ובתודה מראש ,עדי

עדי שלום רב, אני מבינה את התסכול שלך ובהחלט מקובל לנסות להתאים מכשירים במכון שמיעה אחר עם מכשירים אחרים, כך שאין צורך לחוש באי נוחות. מכוני שטיינר הם אכן המכונים הוותיקים ביותר והם מתאימים מכשירים אחרים מאשר אלו המותאמים בחברת "הדים".המכשירים בשטיינר הם של שתי חברות המובילות בעולם בתחום מכשירי השמיעה: חברת WIDEX (דנמרק) וחברת PHONAK (שוויץ). תוכלי לברר מהו הסניף או הסוכן שלהם הקרוב למקום מגורייך ולפחות להתנסות בהתאמת מכשירים שם. בהצלחה!

23/03/2013 | 16:26 | מאת: שרית

שלום, קראתי באינטרנט שיש לבצע בגיל חצי שנה בדיקת שמיעה לתינוקות. האם זה נכון?

שרית שלום, ראשית, אני מתנצלת על העיכוב במענה לשאלתך. ולגבי בדיקות שמיעה לתינוקות: בדיקת סינוןראשונית לשמיעה מתבצעת כיום בבתי החולים בישראל כבר יומיים לאחר הלידה, לכל תינוק. אם לא אותרה בעיה כלשהי, או שאין גורמי סיכון ללקות בשמיעה, הרי שהבדיקה השגרתית הבאה תתקיים במסגרת התחנה לבריאות המשפחה ("טיפת חלב") בין גיל 7 ל-9 חודשים. הבדיקה היא אינה בדיקת שמיעה מלאה, והתינוק יופנה לבדיקה מלאה רק אם נתגלתה בעיה בבדיקת הסינון אצל אחות טיפת חלב.

10/03/2013 | 13:51 | מאת: דנה

שלום רב, אמא שלי, בת 50, סיפרה לי לאחרונה כי היו לה שני מקרים שבהם שמעה קול על אף שהיא יודעת בוודאות שהוא לא קיים. בפעם הראשונה היא שמעה מישהו קורא בשם שלה, ובפעם השנייה היה זה קול של אישה צעירה (לא מוכר לה) שאמרה "אמא שלך צופה בך" אני אציין שאמא שלה, סבתא שלי, מתה לפני כ- 15 שנים. עכשיו אמא שלי היא אישה בריאה בנפשה, אקדמאית ועובדת במערכת החינוך, לא היו לה הלוצינציות לפני כן או כל בעיה נפשית אחרת שיכולה לגרום לכך. היא כן התלוננה על ירידה מינורית בשמיעה בתקופה האחרונה, אבל הבדיקות שלה יצאו תקינות והיא אינה משתמשת בעזרי שמיעה כלשהם. היא מודעת לעובדה שהגירוי שהיא תופסת אינו קיים במציאות אבל זה מאוד מדאיג לאור העובדה שהתופעה חזרה על עצמה. מה יכולה להיות הסיבה לכך? אילו סוג של בדיקות היא צריכה לעשות, אם בכלל? זה יכול להצביע על גידול במוח? פגיעה נוירולוגית ? אודה לתשובה בהקדם

לקריאה נוספת והעמקה

דנה שלום רב, התופעה שתיארת אכן נקראת הלוצינציה שמיעתית ותחום זה אינו שייך לתחום המקצועי שלי כקלינאית תקשורת - אודיולוגית. אם היה מדובר בשמיעת צליל ולא בשמיעת קול/דיבור, זו תופעה אחרת שנקראת טיניטוס (=טינטון), ואז הייתי מליצה לגשת קודם כל ולבדוק את השמיעה. ציינת שאמך נבדקה ולא נצפתה בעיה בשמיעה ולכן, אני חושבת שכדאי, אם זה מדאיג אתכן, לגשת לנוירולוג. לבריאות!

14/02/2013 | 13:40 | מאת: יעקב

אני בן 55 סובל מטינטון בשתי האוזניים וירידה בשמיעה עקב פגיעה בעבודה אני מוכר במל"ל ב10% נכות צמיתה על טינטון ו5% נכות צמיתה על שמיעה. מזה זמן רב אני סובל מרגישות לרעשים .נדודי שינה .חרדה נטייה לכעס .לחצים בראש. לא מסוגל לשמוע רעשים מפריע לי מאוד האם אני סובל מהיפראקוזיס?לפי מה שקראתי כמעט בכל הפורומים .והאם המל"ל מכיר בזה כהחמרת מצב. האם יש פיתרון כי אני סובל מאוד אודה לכם מאוד על העזרא

לקריאה נוספת והעמקה

יעקב שלום, ידוע שליקוי בשמיעה הנגרם מחשיפה לרעש, פעמים רבות מלווה גם בהיפראקוזיס ברמה כזו או אחרת. אינני יודעת אם הביטוח הלאומי מכיר בתופעה לצורך מתן אחוזי נכות, כך שכדאי לברר איתם, ולגבי פיתרון - אין פיתרון ספסיפי לנושא של היפראקוזיס אולם הייתי מציעה לך לפנות למכון שמיעה, להיבדק ולדוק אם אתה זקוק למכשירי שמיעה. מכשירי שמיעה יכולים לסייע ולהקל בהתמודדות עם תופעת הטינטון. שתהיה בריא!

06/02/2013 | 11:47 | מאת: יהודית

מהו היפראקוזיס ומה ניתן לעשות כדי להתגבר ולשפר את איכות החיים

לקריאה נוספת והעמקה

היפראקוזיס כשמו כן הוא: שמיעת יתר. הכוונה היא לתופעה הפתולוגית בה יש פיענוח לא נורמלי של עוצמה. מקור הבעיה היא במבנים באוזן הפנימית והיא מלווה ליקוי בשמיעה (אצל מבוגרים). זאת אומרת שאדם עם ליקוי שמיעה והיפראקוזיס יחווה עלייה קלה בעוצמת הצליל הנשמע כהגברה משמעותית ומהר מאוד יגיע למצב של תחושת שמיעה לא נעימה ואף כואבת. אם אדם כזה משתמש במכשירי שמיעה הרי שהם יכוונו בהתאם כך שלא יגיעו לסף השמיעה הלא נעים. אני לא מכירה דרך להתגבר או לשפר את המצב, אבל אין ספק ששימוש במכשירי שמיעה יפחית את התדרדרות המצב בהשוואה לאי שימוש במכשירי שמיעה. אוזן עם ליקוי שמיעה שאינה מקבלת הגברה לאורך זמן היא בעלת סיכוי גדול יותר לפתח היפראקוזיס.

07/02/2013 | 09:49 | מאת: יהודית

מה גורם להיפראקוזיס? האם זה גנטי, ואיך יתכן שהבן שלי סובל מהיפראקוזיס מגיל 4 ואף אחד לא ידע להגדיר זאת עד היום. היום הוא בן 26 ולא מוכן לשבת עם המשפחה לאכול או אפילו מגיב לנשימות עמוקות יותר. האם יש דרך להכניס מכשיר שמיעה לתוך האוזן בצורה שלא תראה בכלל?

21/01/2013 | 19:01 | מאת: ליז

שלום אבי בן 74 וסובל המון שנים מבעיות אוזניים . בשנים האחרונות הוא מתולנן המון על רעש באוזנים שלא נפסק גם כאשר הוא מנסה לישון יש לציין שלאבי יש מכשיר שמיעה באוזן אחת ובשניה הוא לא שומע כלל . אבי עשה בדיקות והיה אצל רופא אאג

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ליז, הטנטון, או הרעש באוזניים כפי שציינת, הוא תופעה אשר מתלווה פעמים רבות לירידה בשמיעה. מרבית האנשים מסתגלים אליה במשך הזמן, אולם אצל חלק בלתי מבוטל התופעה ממשיכה להיות מטרידה באופן שמשבש את איכות חייהם. אין אפשרות להעלים את הטינטון לחלוטין, אבל ישנן שיטות שונות של טיפול שנועדו לסייע לאנשים להתמודד עם התופעה ולהפחית את עוצמתה. טיפול בטינטון כולל, בין היתר, מרכיב של האזנה לצלילים חיצוניים, שנועדו להסיח את הדעת מהרעשים הפנימיים ולמסך אותם. פעמים רבות הטינטון מעיק ביותר כאשר מסביב שורר שקט, כמו בלילה כאשר מנסים להרדם, מפני שהשקט שמסביב מדגיש ומעצים את הרעש הפנימי. מוסיקת רקע שקטה יכולה לעמעם את השקט, להסיח את הדעת מהטינטון ולסייע בהרדמות. ישנם היום מכשירי שמיעה מתוצרת Widex אשר מכילים בתוכם תוכניות האזנה מיוחדות שנקראות ,“ZEN” המפיקות צלילים מרגיעים שנועדו להקל על הטינטון ולהסיח את הדעת ממנו. ב- Widex פיתחו פרוטוקול של טיפול בבעית טינטון אשר נלמד עכשיו לעומק בחברת "שטיינר מכשירי שמיעה", ובתקווה, יוכל לתת מענה לאנשים הסובלים מהתופעה באופן חריף כל כך כמו אביך. הטיפול כולל, מלבד האזנה לצלילי ה-ZEN, גם שיטות שונות של הרגעות והפגת מתח, אשר ידוע כגורם שמחמיר את התופעה. אני מקווה שתמצאו את המענה המתאים שיקל את הסבל שאביך שרוי בו. בברכה, נעה

15/01/2013 | 01:45 | מאת: כבדת שמיעה עם שני מכשירים

אני מרכיבה שני מכשירי שמיעה מזה שנים רבות (אני בת 53) ירידה בשמיעה תורשתי פגיעה עיצבי לאחרונה התחלתי לעבוד במשרד עם הרבה אנשים ואני שמה לב שהרבה פעמים(להבדיל שלא קרה לי במקום עבודה קודם) שאומרים לי המעסיקים בעיקר שאני צועקת אני מסבירה להם שזה הקול שלי ושואלים למה לא תמיד את צועקת מה שאני מבינה אצלי שאני מתרגשת או תוקפים אותי אני מתרגשת ומשהו אצלי משתנה לא יודעת איך להסביר מבחינה פיזיולוגית אבל נירא לי שמשהו באוזן קורה עם ההתרגשות וגורם להרמת הקול ע"מ לשמוע את עצמי יותר טוב אני מבקשת הסבר רפואי מה קורה לאוזן ע"מ שאוכל להעביר למעסיק שלי וינסה להבין את הקושי שלי שאני רגועה אני מדברת רגיל ואין תלונות מאף אחד תודה כבדת שמיעה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, אני חושבת שההסבר לתופעה שציינת יש לו שני מרכיבים: האחד הוא התופעה הקיימת אצל כל אדם: כאשר יש שינוי רגשי, ישנה השפעה על הקול. וכבר אמרו חכמים "הקול הוא ראי הנפש...". ז"א שכשאת חשה בהתרגשות או לחץ, הקול שלך נעשה צעקני יותר. המרכיב השני של ההסבר קשור באופן ספציפי לליקוי השמיעה שלך: אני מניחה שאצלך תפישת דיבור (שמיעה והבנת הנאמר) כרוכה לעיתים במאמץ, בעיקר בסביבה רועשת. ייתכן שבסיטואציה כזו, הקושי שאת חווה בתפישת הדיבור גורם לך למתח ואולי גם לתחושה שאחרים לא שומעים אותך, דבר שבאופן בלתי מודע גורם לך להרמת הקול.

15/01/2013 | 22:53 | מאת: כבדת שמיעה עם שני מכשירים

תמר תודה על תגובתך המהירה מה שכתבת אני יודעת אבל ציפיתי לקראו מבחינה פיזיולוגית באוזן אולי ביגלל שלא ניכנס אותו כמות של חמצם יש משהו בתוך האוזן שניסגר ההסבר שלך נישמע לי יותר פסיכולוגי ופחות פיזיולוגי אם יש לך משהו להוסיף אשמח תודה

02/01/2013 | 16:02 | מאת: רונן

שלום, אני בן 64 ומזה שלושה שבועות אני סובל מצפצוף גבוה וקבוע בשתי האוזניים.הייתי אצל רופא א.א.ג. והופניתי על ידו לבדיקת שמיעה וכן לאולטרה סואנד של התירואיד. אשמח לקבל תשובות לשאלות הבאות: 1. האם יש תרופה, טיפול כלשהו להפחתת עוצמת הצפצוף? 2. הייתכן כי הצפצוף ייעלם באותה פתאומיות בה הגיע? 3. האם טיפול תרופתי להרגעה (ווליום, לוריוון וכו') יכול לסייע? 4. האם דיקור סיני יכול להקל? מאד מחכה לתשובתכם. תודה, רונן

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רונן, את כל השאלות לגבי טיפולים רפואיים יש להפנות לרופא א.א.ג שלך שייעזר בתוצאות הבדיקות שהוא שלח אותך לבצע.עקרונית ובלי קשר למצבך הספציפי אותו אני לא מכירה,יש מצבים בהם טיניטוס נעלם לגמרי, אך זה יקרה לרוב בתקופה הראשונית לאחר הופעתו, למשל אם הופיע לאחר חשיפה לרעש.יתכן גם מצב שטיניטוס יופיע לסירוגין. יש היום טיפולים שונים שיכולים לסייע לסובלים מטיניטוס,וכן יש מכשירי שמיעה (עבור אותם אנשים הסובלים מטיניטוס יחד עם ליקוי שמיעה) - בהם יש תוכניות מיוחדות המסייעות להתמודד עם הטיניטוס.מכשירים אלו מפיקים צלילי מיסוך שמסייעים לטשטש את צלילי הטינטון, אך כמובן לא מעלימים אותם. לגביך - השלב הראשון הוא לבצע את הבדיקות אליהן נשלחת ולחזור לרופא שלך.

02/01/2013 | 17:33 | מאת: רונן

לגב' שרון, תודה רבה על התייחסותך המהירה. סוף שבוע נעים, רונן

31/12/2012 | 19:25 | מאת: דניאל

שלום רציתי לדעת איך לתקן שמיעה באופן טבעי ללא ניתוח

לקריאה נוספת והעמקה

דניאל שלום, אני לא מכירה דרך טבעית "לתקן" שמיעה. ישנן בעיות שמיעה שהינן ברות ריפוי (כאלו שמקורן באוזן החיצונית והתיכונה) ולעומתן לקויי שמיעה אשר אינם ברי ריפוי ומקורם באוזן הפנימית או במסלול העצבי במוח. אם מדובר בבעיה נקודתית של שעווה בתעלת השמע או של נוזלים באוזן התיכונה - ישנם טיפולים טבעיים שבחלק מהמקרים יכולים להביא להקלה. אם תוכל לפרט יותר לגבי אופי הליקוי שמיעה אולי אוכל לענות בצורה ממוקדת יותר.

29/12/2012 | 16:43 | מאת: דורון

שלום אתמול הייתי בפאב וישבתי במקום שבו הייתה מוזיקה בעצמה גבוהה, הפלאפון הראה 95-104 דציבל. לא הייתי שם זמן ארוך-כ-20 דקות ואז הפסקה קצרה של כ-2 דקות שבהן הייתי במקום שקט ולאחר מכן עוד כ-20-25 דקות. לא הייתה לי אפשרות לעבור למקום שקט יותר. היו כמה פעמים שבהם שמתי את כף היד על אוזן שמאל אבל שמתי את היד בצורה קעורה ולא ישרה, יש אפשרות שהיד דווקא הגבירה את העצמה שהגיעה לאוזן? כלומר שימשה כמעין תיבת תהודה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דורון יש אפשרות שהיד שלך דוקא הגבירה את עוצמת הקול ליד האוזן.מה שחשוב כרגע : האם אתה מרגיש ירידה בשמיעה בעקבות הרעש שנחשפת אליו? האם הופיע טינטון ( רעשים, צפצופים) מאז החשיפה לרעש? אם כן - כדאי שתיגש לרופא אאג לבדיקה ולקבלת הפניה לבדיקת שמיעה. עקרונית - כדאי כמובן להמנע מחשיפה לרעש בעוצמה חזקה. תרגיש טוב...

25/12/2012 | 09:38 | מאת: דני

שלום רב..אני סובל מהבעיה כבר כמה שנים, והיא רק מחריפה. ברפואה הקונבנציונלית, לא ידעו רופאי אא"ג איך לטפל בזה, וחלקם אף הודיעו שאצטרך לחיות עם זה. האם קיים טיפול, פתרון או הקלה משמעותית?? הבעיה התפתחה לאחר דלקת חריפה וממושכת עקב פטריה שהתנחלה בתוך האוזן... אשמח לשמוע את דעתך. תודני

לקריאה נוספת והעמקה

דני שלום רב חסרים לי נתונים - מה מצב השמיעה שלך? האם נבדקת לאחרונה? טיניטוס יכול לבוא כסימפטום לבעיות רבות ומגוונות החל מבעיות שמיעה מסוגים שונים וכלה במתח נפשי ובעיות לחץ דם. הצעד הראשון המומלץ הוא לבדוק את השמיעה ואז להיות במעקב רופא אץאץגץ שתפקידו בדרך האלימינציה לבדוק אם ישנו גורם שניתן למצוא ולטפל בו. האם עברת תהליך כזה? אם לא המלצתי היא להתחיל! גילה

בבדיקות שמיעה הובחנה ירידה בשמיעה בשתי האוזניים, כאשר באוזן ימין הירידה משמעותית יותר, אבל ההפתעה היא שהטיניטוס בכלל באוזן שמאל. להערכתי הטיניטוס הופיע לאחר כשנה של דלקת ממושכת באוזן שמאל, שלקחתי לאורך תקופה ארוכה אנטיביוטיקה, ולמעשה לא היה צורך, היות פטריה פשוט התנחלה שם, וגרמה אפילו לקרע בעור התוף, מזלי הגדול שלאחר תקופה מסויימת עור התוף התאחה. תודני.

10/12/2012 | 02:19 | מאת:

שלום, ברצוני לשאול; לאחר בדיקת ברה תקינה, למיטב ידיעתי דבר המגלה את מצב האוזן התחתונה לפי כך יהיה ניתן לשלול טינטון עכב ניתוח אף? תודה מאש!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, בדיקת ברה אינה מספקת כל מידע לגבי מצבה או תפקודה של האוזן התיכונה אלא לגבי המסלול של עצב השמיעה בגזע המוח.

10/12/2012 | 18:00 | מאת:

תודה רבה על תגובתך!! ומבדיקה תקינה של לחץ באוזניים, לפיכך האם יכולה לשלול טינטון עכב ניתוח אף??? שוב תודה

09/12/2012 | 08:10 | מאת: אלדד

שלום ובוקר טוב, ברצוני לשאול מהי בדיקת אוזניים ברה? תודה מראש!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אלדד, בדיקת "ברה" הינה בדיקה של מערכת השמיעה בה נמדדים אותות חשמליים בגזע המוח בתגובה לגירויי צליל שונים. במהלך הבדיקה מוצמדות אלקטרודות במקומות שונים על פני הראש (כדוגמת המצח, תנוך האוזן, הקרקפת) ומועבר גירוי קולי באמצעות טיפ מיוחד המוכנס אל תוך תעלת האוזן. האלקטרודות מודדות את האותות החשמליים הנוצרים בעצב השמיעה ובגזע המוח בתגובה לגירוי הצלילי. הנבדק הינו פסיבי לגמרי במהלך הבדיקה, יכול לנמנם כל משכה ואינו נדרש לתת תגובות לצלילים כמו בבדיקת שמיעה רגילה. לבדיקת ה"ברה" ישנם מספר שימושים: 1. אבחון של ליקוי שמיעתי. ניתן לנבא ספי שמיעה בתדרים מסויימים על סמך האותות החשמליים הנמדדים בבדיקת ה"ברה". הערכה שמיעתית מהסוג הזה נדרשת במקרים בהם לא ניתן לקבל מהנבדק תגובות לצלילים בבדיקת שמיעה רגילה, כמו אצל תינוקות רכים או במקרים של אוטיזם, פיגור שכלי וכ"ו. 2. אבחנה מבדלת בין ליקוי שמיעתי שמקורו באוזן הפנימית לבין ליקוי שמקורו בעצב השמיעה. בדיקת ה"ברה" יכולה להצביע על ליקוי בתפקוד עצב השמיעה המצריך בירור אבחנתי נוסף. 3. ניטור פעילות עצב השמיעה והמסילה האודיטורית בגזע המוח במהלך ניתוח, על מנת לשלול פגיעה בעצב השמיעה ובגזע המוח בזמן הניתוח. 4. הערכת פעילותו של עצב השמיעה והמסילה האודיטורית בגזע המוח אצל מועמדים לשתל קוכליארי. בברכה, נעה

10/12/2012 | 00:36 | מאת: אלדד

תודה רבה על תגובתך המפורטת!! אלדד

01/12/2012 | 18:34 | מאת:

שלום שאלה בקשר לטינטון איך יכול להיווצר פתאום, מה החומרה במידה שמופיע בגיל צעיר לגבי השלחות בעתיד, ולפי התייעצות עם רופא א.א.ג הבנתי שיכול להיגרם מניתוחים כגון ניתוח אף, מדוע יכול להיווצר עכב כך? תודה מקרב לב.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, לטינטון כמה וכמה סיבות וחלקן אף לא ידועות. בכל אופן, בהופעת טנטון, יש לבחון גם אם חלה ירידה בשמיעה. אם טינטון מופיע בגיל צעיר - שוב השאלה מהו הגורם לטינטון. טנטון לאחר ניתוח אף - לא ברור לי על איזה מין ניתוח מדובר, אבל אם נוצרת חסימה בחלקו האחורי של האף שגורמת לחוסר איוורור של האוזן התיכונה, הרי שאז ישנה אפשרות שטינטון יישמע חזק יותר ולפתע יורגש, מעצם ההפרעה לפעילות האוזן התיכונה.

02/12/2012 | 08:06 | מאת:

תמר תודה רבה על תגובתך הכנה והזריזה!! בהמשך לשאלה הקודמת האם מומלץ / רצוי על ניתוח אף משני הן לתיקון החסימה והן לאסתטיות, או שלא מומלץ, וברגע שטינטון נגרם, מופיע ומשפיע כבר אין אופציה להתערבות בעניין שכזה, באופן הזה. שוב תודה אין לך מושג איך את עוזרת לי, אין לי עם מי להתייעץ חוץ ממך.

30/11/2012 | 01:47 | מאת: ג.

שלום רב, בן 34 תוך כמה זמן לכל המאוחר, לאחר ניתוח אף, יכול להתפתח הטינטון. תודה על תגובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

ג. שלום רב, לא ברורה לי השאלה שלך: מדוע שלאחר ניתוח באף יופיע טינטון? האם התייאצת על כך עם רופא א.א.ג.? נראה לי שזו שאלה רפואית שצריכה להיות מופנית לרופא המנתח או למי שמבצע את המעקב לאחר הניתוח.

שלום רב לכולן ובהצלחה!! בן 34 סובל מטיטניום מזה מספר שבועות, אך מספר ימים ללא הפסקות 24 שעות מהקימה בבוקר ועד לשינה בלילה לפעמים חלש ולפעמים חזק מאוד!! כסיגנל חזק עד מאוד מלווה בסתימה באותה האוזן. האם אכן מדובר בטינטון (ללא הפסקה 24 שעות ביממה) מוכרת לכן תופעה מעין זו. תודה מראש על תגובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

גורי שלום, ותודה על האיחולים. התופעה שאתה מתאר אכן נקראת טינטון. השאלה מהי הסיבה לטינטון. כשמופיע טנטון כשלעצמו זה מצדיק איזשהו בירור כי פעמים רבות טינטון יכול לרמז על קיום בעיית שמיעה. אך לא תמיד. טנטון שמופיע בליווי תחושת אטימות באוזן בוודאי שמצדיק בירור רפואי, כי יכול להיווצר הן עקב בעיה באוזן התיכונה והן עקב בעיה באוזן הפנימית, וחשובה האבחנה המבדלת. אני מציעה לך לגשת בהקדם לרופא א.א.ג שיקיים בירור. סביר להניח שהרופא ישלח אותך לבצע בדיקת שמיעה ואולי גם עוד בדיקות. צריך לזכור שלעתים טנטון יכול להיגרם כתוצאה מלחץ דם גבוה בלתי מאוזן או מבעיות רפואיות אחרות, ולכן בכל מקרה חשוב להיבדק אצל רופא. שתהיה בריא!

27/11/2012 | 08:04 | מאת: אפרים

שלום רב, בן 68 רציתי לשאול מה הקשר ובאיזו חומרה בין ליקוי שמיעה ולבין רשיון נהיגה. תודה מראש ויום טוב.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אפריים, אין קשר בין קיום ליקוי שמיעה או חומרת ליקוי שמיעה לבין הזכאות לקבלת רשיון נהיגה לרכב פרטי. לגבי רישיון להסעת רכב להובלת נוסעים או מסעות יש מידע באתר של משרד הרישוי. נהיגה בטוחה וזהירה...

27/11/2012 | 17:05 | מאת: אפרים

שלום שוב, ותודה רבה על תגובתך המהירה.. לפי מה שהבנתי גם ליקויי שמיעה כבדים (חרשים), יכולים לנהוג כל עוד הם לא נהגי ציבור. תודה על זמנך.

25/11/2012 | 13:31 | מאת: קובי

שלום רב לכולן, ברצוני לשאול מה ניתן לעשות במקרה של אוזן סתומה מזה כמה ימים, ניסיתי כמעט כל דבר מוכר, ללא הצלחה פשוט מרגיש שהיא סתומה, וזה מפריע להתרכז, כי כל היום מרגיש וחושב על זה. (כל דבר שיוכל לסייע יתקבל בברכה), תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

קובי שלום, התחושה של אוזן סתומה יכולה לנבוע מכמה סיבות, וכולן דורשות בירור רפואי. האטימות יכולה לנבוע מכך שהאוזן התיכונה אינה מקבלת את האיוורור המספיק בשל חסימה כלשהי, או שמא בשל שינוי או הפרעה בלחץ הנוזלים באוזן הפנימית, וכן עוד סיבות. בכל מקרה, לצורך בירור הסיבה ולצורך טיפול, אנא פנה בהקדם לרופא א.א.ג.

26/11/2012 | 21:11 | מאת: קובי

תודה רבה על חזרתך, משהו קצר נוסף, האם אוזן סתומה יכולה להיות סתומה ממש עד כמעט לאי שמיעה באוזן והאם יכולה לא להפתח לאחר סתימת האף והכנסת והוצאת אויר (תוך כדי). והאם כן יכול להיות קשר לניתוחים מהעבר (הלא רחוק) כגון ניתוח בלוטת הרוק וניתוח אף לבין הליקויים שהזכרתי. תודה מראש על התגובה.

24/11/2012 | 14:00 | מאת: אייל.

שלום רב, ובהצלחה גדולה עם הפורום החדש שנפתח. שאלה;) האם ישנו קשר בין טינטון לבין ירידה באיכות השמיעה כולל גם שהטינטון לא מופיע? תודה מראש ובהצלחה לכולם.

לקריאה נוספת והעמקה

אייל שלום, תודה רבה לך על איחולי ההצלחה! טינטון עלול לנבוע מסיבות שונות ויכול להופיע גם בנוכחות של שמיעה תקינה, אולם במרבית המקרים בהם מדווח על טינטון קיימת גם ירידה בשמיעה (גם אם בדרגת חומרה קלה). הטינטון אינו בהכרח קבוע ורצוף, ואם הוא אכן מתלווה לליקוי שמיעתי, תורגש ירידה באיכות השמיעה גם באותם זמנים בהם האדם אינו חש בטינטון. בכל מקרה של ירידה באיכות השמיעה ו/או הופעת טינטון שאינו רגעי וחולף יש לפנות לרופא אא"ג אשר יפנה לביצוע בדיקת שמיעה.

25/11/2012 | 01:28 | מאת: אייל.

היי נעה ותודה על תגובתך הדרישה. אבל מה יצא מיזה, זה בדיוק מה שקורה, הולכים לרופא אאג שמפנה לבדיקת שמיעה.. בין כה לא ניתן לעשות משהו בעניין. תודה לך

20/11/2012 | 07:44 | מאת: Hila

שלום רב, אני עבר 13 ימים סובלת מירידה משמעותית בשמיעב בשל דלקת בעור התוף. האם תהיה לכך השפעה על השמיעה בעתיד? ואם כן מה ניתן לעשות על מנת לא להחמיר את המצב. תודה,

לקריאה נוספת והעמקה

הילה שלום, את חייבת להיבדק ולקבל טיפול מרופא א.א.ג. לכשתחלוף הדלקת, אין סיבה שתישאר לקות שמיעה. במקרים של דלקת שמתפתחת ואינה מטופלת, היא עלולה לפגוע בתופית (עור התוף) ו/או להגיע לחלקים נוספים של האוזן, דבר שעלול לגרום ללקות בשמיעה. ולכן, שוב, מאוד מאוד חשוב שתפני לטיפול רפואי מתאים.

אנחנו מזמינים אנשי צוות העוסקים בלקויי שמיעה באזורנו לערב חשיפה ושיחה בנושא "מכינת כנפיים" ללקויי שמיעה . המכינה היא תכנית המשלבת בין התרבות הייחודית של לקויי השמיעה למרחב התרבותי – חברתי בחברה הישראלית. התכנית מיועדת ללקויי שמיעה בני 18-30 המעוניינים לצאת מהבית ולהיות חלק מקבוצה המתגוררת יחד בחיפה. המפגש ייערך ביוםד' 14.11.12 בשעה 19.30. בדירה ברחוב גורדון14 , חיפה. נשמח לבואכם. אנא הודיעו על הגעתכם, או הגעת אנשי צוות מטעם ארגונכם. בברכה צוות כיוונים לק"ש, מיקי אביגור וסמדר רז. מיקי – 052-2376760

12/11/2012 | 08:40 | מאת: מאיה

שלום לאחר בדיקה אצל קלינאי תקשורת הומלץ לי 2 מכשירים בתוך האוזניים. המכשירים סותמים לי את האוזניים והדיבור שלי נשמע לי מתכתי, ואינני יודעת האם אני מדברת בשקט או בקול רם. הרגשה ממש לא טובה וגם לא שומעת עם 2 המכשירים.מה אפשר עדיין לעשות בכדי שאוכל לשמוע וגם לדבר בקול שלי. בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

מאיה שלום, התופעה שאת מתארת היא לפעמים חלק מתהליך ההסתגלות למכשירי שמיעה. חשוב להבין שהתאמה מוצלחת של מכשירי שמיעה היא התאמה שבה נבחרים המכשירים המתאימים (והאיכותיים), מתבצע הכיוון הנכון ע"י קלינאי התקשורת וניתנת הדרכה ברורה ומפורטת לאורך תהליך ההסתגלות שאורכו בד"כ מספר שבועות. לא ברור מפנייתך האם עברת תהליך מסודר שכזה. בכל אופן, מה שצריך לעשות כעת זה לחזור למכון בו הותאמו המכשירים, לבקש לבחון שוב את הכיוון שלהם, ולקבל הדרכה ברורה לגבי תהליך ההסתגלות. המשמעות היא להרגיל את המוח לשמוע שוב את אותם צלילים ש"שכח" ושכרגע מתייחס אליהם כאל רעש או הפרעה. סביר מאוד שצלילים שמפריעים לך כעת, לא יטרידו אותך כלל עוד מספר שבועות. אבל שוב, זה כרוך אולי בכיוון מחדש ובכל מקרה בהדרכה לתהליך הסתגלות מסודר. בהצלחה, תמר

09/11/2012 | 21:06 | מאת: רותם

כבר לפני כשנתיים אובחנתי. במכבי הכינו לי מכשיר שמיעה. הירידה שלי היא קלה. הבעיה שבתוך משפט יש מילים שמתפספסות לי. אני חיה טוב מאד בלי המכשיר (שתי אזנים) כלומר, שומעת ברמה שמספיקה לי. המכשיר מגביר את השמיעה. ולכן במשך היום אני לא הולכת עם המכשירים שמאד מציקים לי (ביחוד באוזן שמאל). הקלינאית אומרת שהמוח שלי צריך להתרגל ואז יהיה בסדר. אני בתחושה שהיא לא קולעת לדעתי. מקווה שהובנתי. תודה על חוות דעתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

רותם שלום, הבעיה שאת מתארת מוכרת לנו היטב מהקליניקה; אנשים עם ליקוי שמיעה קל - מצד אחד לעתים חשים שמסתדרים יותר טוב בלי המכשירים ומצד שני, ישנם לא מעט מצבים בהם המכשירים מאוד נחוצים להם. אלו הן בד"כ סיטואציות שמיעתיות מורכבות יותר כמו שיח רב-משתתפים או ארוחה משפחתית. הבעיה היא כזו: כאשר בוחרים להשתמש במכשירים רק לעיתים נדירות יחסית ולא מורגלים להשתמש בהם באופן יומיומי, אכן המוח (=מערכת השמיעה כולה) אינו מורגל לשמיעה מוגברת וכך לא ניתן למעשה להפיק מהמכשירים את מיטב התועלת שהם מסוגלים לתת. לכן, אנחנו בקליניקה תמיד מדריכים את המטופלים לקיים הליך הסתגלות מסודר ומובנה, ולאחר מכן מעודדים שימוש יומיומי במכשירים. לא חייבים בכל שעות היום, אבל לפחות כמה שעות ביום. נשמע שאת נמצאת במצב הזה שבו את לא רגילה למכשירים ולכן הם אינם משרתים אותך כפי שיכלו. המלצתי היא לחזור על תהליך ההסתגלות מההתחלה, בשילוב ביקורים במכון בו הותאמו המכשירים לצורכי כיוון והכוונה. שיהיה בהצלחה!

10/11/2012 | 17:53 | מאת: רותם

תודה רבה על תגובתך ד"ר תמר גלבגיסר אעשה כן. המכשירים לוחצים לי, באוזן שמאל, כמו נעל לוחצת. המכשיר הוא של אורתופוןדרך מכבי. שוב תודה שבוע טוב

05/11/2012 | 08:58 | מאת: יוני

בגיל 16 באחד השיעורים בתיכון בחור מסוים הפעיל את הפלאפון שלו והשמיע ממנו רעש של צליל מאוד גבוה דומה לרעש של משרוקית הרעש נמשך במשך שעתיים,ואף אחד כולל המורה לא התייחס. לאחר השיעור כולם כוול אני הרגשנו ירידה מסוימת בשמיעה ואני מרגיש מאותו יום עד עכשיו היום אני בן 22 ירידה בשמיעה. יש לציין שעד אותו יום לא הרגשתי ירידה בשמיעה אין לאף אחד מבני משפחתי ירידה בשמיעה ואני לא מאלה שמאזינים בדרך קבע באוזניות במוזיקה. שאלתי הייתכן הדבר שתהיה פגיעה בשמיעה מהרעש שציינתי?

לקריאה נוספת והעמקה

יוני שלום, כעיקרון חשיפה ממושכת לרעש חזק מזיקה. אולם, מאוד קשה לקבוע אם אכן בארוע שאתה מתאר הרעש היה מסוג כזה שלאחר חשיפה של שעתיים הוא יגרום לליקוי קבוע בשמיעה. מן הסתם, אם הרעש היה חזק במידה שהוא פוגע בשמיעה, הנוכחים לא היו יכולים לסבול אותו למשך שעתיים. בכל אופן, אם כיום אתה חש בעיה בשמיעה, יש ללכת ולהיבדק אצל רופא אשר יפנה אותך למכון שמיעה לצורך בדיקה.

גולשים יקרים, אנו שמחים לבשר לכם על פתיחתו של פורום חדש - פורום שמיעה ושיקום שמיעה. גלישה פורייה צוות האתר