פורום מכשירי שמיעה ושיקום שמיעה

בפורום זה תוכלו לקבל מענה לשאלות מצוות קלינאי התקשורת - אודיולוגים הבכיר של "שטיינר מכשירי שמיעה" במגוון נושאים הקשור לבעיות שמיעה ולטיפול בהן: בעיות שמיעה אצל תינוקות וילדים ואצל מבוגרים, בדיקות השמיעה השונות, חידושים במכשירי שמיעה, מכשירי שמיעה זעירים, שתל השבלול, שימוש באביזרי עזר לשמיעה, זכויות אנשים עם ליקוי שמיעה ועוד. .
216 הודעות
209 תשובות מומחה

מנהלי פורום מכשירי שמיעה ושיקום שמיעה

29/12/2012 | 16:43 | מאת: דורון

שלום אתמול הייתי בפאב וישבתי במקום שבו הייתה מוזיקה בעצמה גבוהה, הפלאפון הראה 95-104 דציבל. לא הייתי שם זמן ארוך-כ-20 דקות ואז הפסקה קצרה של כ-2 דקות שבהן הייתי במקום שקט ולאחר מכן עוד כ-20-25 דקות. לא הייתה לי אפשרות לעבור למקום שקט יותר. היו כמה פעמים שבהם שמתי את כף היד על אוזן שמאל אבל שמתי את היד בצורה קעורה ולא ישרה, יש אפשרות שהיד דווקא הגבירה את העצמה שהגיעה לאוזן? כלומר שימשה כמעין תיבת תהודה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דורון יש אפשרות שהיד שלך דוקא הגבירה את עוצמת הקול ליד האוזן.מה שחשוב כרגע : האם אתה מרגיש ירידה בשמיעה בעקבות הרעש שנחשפת אליו? האם הופיע טינטון ( רעשים, צפצופים) מאז החשיפה לרעש? אם כן - כדאי שתיגש לרופא אאג לבדיקה ולקבלת הפניה לבדיקת שמיעה. עקרונית - כדאי כמובן להמנע מחשיפה לרעש בעוצמה חזקה. תרגיש טוב...

25/12/2012 | 09:38 | מאת: דני

שלום רב..אני סובל מהבעיה כבר כמה שנים, והיא רק מחריפה. ברפואה הקונבנציונלית, לא ידעו רופאי אא"ג איך לטפל בזה, וחלקם אף הודיעו שאצטרך לחיות עם זה. האם קיים טיפול, פתרון או הקלה משמעותית?? הבעיה התפתחה לאחר דלקת חריפה וממושכת עקב פטריה שהתנחלה בתוך האוזן... אשמח לשמוע את דעתך. תודני

לקריאה נוספת והעמקה

דני שלום רב חסרים לי נתונים - מה מצב השמיעה שלך? האם נבדקת לאחרונה? טיניטוס יכול לבוא כסימפטום לבעיות רבות ומגוונות החל מבעיות שמיעה מסוגים שונים וכלה במתח נפשי ובעיות לחץ דם. הצעד הראשון המומלץ הוא לבדוק את השמיעה ואז להיות במעקב רופא אץאץגץ שתפקידו בדרך האלימינציה לבדוק אם ישנו גורם שניתן למצוא ולטפל בו. האם עברת תהליך כזה? אם לא המלצתי היא להתחיל! גילה

בבדיקות שמיעה הובחנה ירידה בשמיעה בשתי האוזניים, כאשר באוזן ימין הירידה משמעותית יותר, אבל ההפתעה היא שהטיניטוס בכלל באוזן שמאל. להערכתי הטיניטוס הופיע לאחר כשנה של דלקת ממושכת באוזן שמאל, שלקחתי לאורך תקופה ארוכה אנטיביוטיקה, ולמעשה לא היה צורך, היות פטריה פשוט התנחלה שם, וגרמה אפילו לקרע בעור התוף, מזלי הגדול שלאחר תקופה מסויימת עור התוף התאחה. תודני.

10/12/2012 | 02:19 | מאת:

שלום, ברצוני לשאול; לאחר בדיקת ברה תקינה, למיטב ידיעתי דבר המגלה את מצב האוזן התחתונה לפי כך יהיה ניתן לשלול טינטון עכב ניתוח אף? תודה מאש!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, בדיקת ברה אינה מספקת כל מידע לגבי מצבה או תפקודה של האוזן התיכונה אלא לגבי המסלול של עצב השמיעה בגזע המוח.

10/12/2012 | 18:00 | מאת:

תודה רבה על תגובתך!! ומבדיקה תקינה של לחץ באוזניים, לפיכך האם יכולה לשלול טינטון עכב ניתוח אף??? שוב תודה

09/12/2012 | 08:10 | מאת: אלדד

שלום ובוקר טוב, ברצוני לשאול מהי בדיקת אוזניים ברה? תודה מראש!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אלדד, בדיקת "ברה" הינה בדיקה של מערכת השמיעה בה נמדדים אותות חשמליים בגזע המוח בתגובה לגירויי צליל שונים. במהלך הבדיקה מוצמדות אלקטרודות במקומות שונים על פני הראש (כדוגמת המצח, תנוך האוזן, הקרקפת) ומועבר גירוי קולי באמצעות טיפ מיוחד המוכנס אל תוך תעלת האוזן. האלקטרודות מודדות את האותות החשמליים הנוצרים בעצב השמיעה ובגזע המוח בתגובה לגירוי הצלילי. הנבדק הינו פסיבי לגמרי במהלך הבדיקה, יכול לנמנם כל משכה ואינו נדרש לתת תגובות לצלילים כמו בבדיקת שמיעה רגילה. לבדיקת ה"ברה" ישנם מספר שימושים: 1. אבחון של ליקוי שמיעתי. ניתן לנבא ספי שמיעה בתדרים מסויימים על סמך האותות החשמליים הנמדדים בבדיקת ה"ברה". הערכה שמיעתית מהסוג הזה נדרשת במקרים בהם לא ניתן לקבל מהנבדק תגובות לצלילים בבדיקת שמיעה רגילה, כמו אצל תינוקות רכים או במקרים של אוטיזם, פיגור שכלי וכ"ו. 2. אבחנה מבדלת בין ליקוי שמיעתי שמקורו באוזן הפנימית לבין ליקוי שמקורו בעצב השמיעה. בדיקת ה"ברה" יכולה להצביע על ליקוי בתפקוד עצב השמיעה המצריך בירור אבחנתי נוסף. 3. ניטור פעילות עצב השמיעה והמסילה האודיטורית בגזע המוח במהלך ניתוח, על מנת לשלול פגיעה בעצב השמיעה ובגזע המוח בזמן הניתוח. 4. הערכת פעילותו של עצב השמיעה והמסילה האודיטורית בגזע המוח אצל מועמדים לשתל קוכליארי. בברכה, נעה

10/12/2012 | 00:36 | מאת: אלדד

תודה רבה על תגובתך המפורטת!! אלדד

01/12/2012 | 18:34 | מאת:

שלום שאלה בקשר לטינטון איך יכול להיווצר פתאום, מה החומרה במידה שמופיע בגיל צעיר לגבי השלחות בעתיד, ולפי התייעצות עם רופא א.א.ג הבנתי שיכול להיגרם מניתוחים כגון ניתוח אף, מדוע יכול להיווצר עכב כך? תודה מקרב לב.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, לטינטון כמה וכמה סיבות וחלקן אף לא ידועות. בכל אופן, בהופעת טנטון, יש לבחון גם אם חלה ירידה בשמיעה. אם טינטון מופיע בגיל צעיר - שוב השאלה מהו הגורם לטינטון. טנטון לאחר ניתוח אף - לא ברור לי על איזה מין ניתוח מדובר, אבל אם נוצרת חסימה בחלקו האחורי של האף שגורמת לחוסר איוורור של האוזן התיכונה, הרי שאז ישנה אפשרות שטינטון יישמע חזק יותר ולפתע יורגש, מעצם ההפרעה לפעילות האוזן התיכונה.

02/12/2012 | 08:06 | מאת:

תמר תודה רבה על תגובתך הכנה והזריזה!! בהמשך לשאלה הקודמת האם מומלץ / רצוי על ניתוח אף משני הן לתיקון החסימה והן לאסתטיות, או שלא מומלץ, וברגע שטינטון נגרם, מופיע ומשפיע כבר אין אופציה להתערבות בעניין שכזה, באופן הזה. שוב תודה אין לך מושג איך את עוזרת לי, אין לי עם מי להתייעץ חוץ ממך.

30/11/2012 | 01:47 | מאת: ג.

שלום רב, בן 34 תוך כמה זמן לכל המאוחר, לאחר ניתוח אף, יכול להתפתח הטינטון. תודה על תגובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

ג. שלום רב, לא ברורה לי השאלה שלך: מדוע שלאחר ניתוח באף יופיע טינטון? האם התייאצת על כך עם רופא א.א.ג.? נראה לי שזו שאלה רפואית שצריכה להיות מופנית לרופא המנתח או למי שמבצע את המעקב לאחר הניתוח.

שלום רב לכולן ובהצלחה!! בן 34 סובל מטיטניום מזה מספר שבועות, אך מספר ימים ללא הפסקות 24 שעות מהקימה בבוקר ועד לשינה בלילה לפעמים חלש ולפעמים חזק מאוד!! כסיגנל חזק עד מאוד מלווה בסתימה באותה האוזן. האם אכן מדובר בטינטון (ללא הפסקה 24 שעות ביממה) מוכרת לכן תופעה מעין זו. תודה מראש על תגובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

גורי שלום, ותודה על האיחולים. התופעה שאתה מתאר אכן נקראת טינטון. השאלה מהי הסיבה לטינטון. כשמופיע טנטון כשלעצמו זה מצדיק איזשהו בירור כי פעמים רבות טינטון יכול לרמז על קיום בעיית שמיעה. אך לא תמיד. טנטון שמופיע בליווי תחושת אטימות באוזן בוודאי שמצדיק בירור רפואי, כי יכול להיווצר הן עקב בעיה באוזן התיכונה והן עקב בעיה באוזן הפנימית, וחשובה האבחנה המבדלת. אני מציעה לך לגשת בהקדם לרופא א.א.ג שיקיים בירור. סביר להניח שהרופא ישלח אותך לבצע בדיקת שמיעה ואולי גם עוד בדיקות. צריך לזכור שלעתים טנטון יכול להיגרם כתוצאה מלחץ דם גבוה בלתי מאוזן או מבעיות רפואיות אחרות, ולכן בכל מקרה חשוב להיבדק אצל רופא. שתהיה בריא!

27/11/2012 | 08:04 | מאת: אפרים

שלום רב, בן 68 רציתי לשאול מה הקשר ובאיזו חומרה בין ליקוי שמיעה ולבין רשיון נהיגה. תודה מראש ויום טוב.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אפריים, אין קשר בין קיום ליקוי שמיעה או חומרת ליקוי שמיעה לבין הזכאות לקבלת רשיון נהיגה לרכב פרטי. לגבי רישיון להסעת רכב להובלת נוסעים או מסעות יש מידע באתר של משרד הרישוי. נהיגה בטוחה וזהירה...

27/11/2012 | 17:05 | מאת: אפרים

שלום שוב, ותודה רבה על תגובתך המהירה.. לפי מה שהבנתי גם ליקויי שמיעה כבדים (חרשים), יכולים לנהוג כל עוד הם לא נהגי ציבור. תודה על זמנך.

25/11/2012 | 13:31 | מאת: קובי

שלום רב לכולן, ברצוני לשאול מה ניתן לעשות במקרה של אוזן סתומה מזה כמה ימים, ניסיתי כמעט כל דבר מוכר, ללא הצלחה פשוט מרגיש שהיא סתומה, וזה מפריע להתרכז, כי כל היום מרגיש וחושב על זה. (כל דבר שיוכל לסייע יתקבל בברכה), תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

קובי שלום, התחושה של אוזן סתומה יכולה לנבוע מכמה סיבות, וכולן דורשות בירור רפואי. האטימות יכולה לנבוע מכך שהאוזן התיכונה אינה מקבלת את האיוורור המספיק בשל חסימה כלשהי, או שמא בשל שינוי או הפרעה בלחץ הנוזלים באוזן הפנימית, וכן עוד סיבות. בכל מקרה, לצורך בירור הסיבה ולצורך טיפול, אנא פנה בהקדם לרופא א.א.ג.

26/11/2012 | 21:11 | מאת: קובי

תודה רבה על חזרתך, משהו קצר נוסף, האם אוזן סתומה יכולה להיות סתומה ממש עד כמעט לאי שמיעה באוזן והאם יכולה לא להפתח לאחר סתימת האף והכנסת והוצאת אויר (תוך כדי). והאם כן יכול להיות קשר לניתוחים מהעבר (הלא רחוק) כגון ניתוח בלוטת הרוק וניתוח אף לבין הליקויים שהזכרתי. תודה מראש על התגובה.

24/11/2012 | 14:00 | מאת: אייל.

שלום רב, ובהצלחה גדולה עם הפורום החדש שנפתח. שאלה;) האם ישנו קשר בין טינטון לבין ירידה באיכות השמיעה כולל גם שהטינטון לא מופיע? תודה מראש ובהצלחה לכולם.

לקריאה נוספת והעמקה

אייל שלום, תודה רבה לך על איחולי ההצלחה! טינטון עלול לנבוע מסיבות שונות ויכול להופיע גם בנוכחות של שמיעה תקינה, אולם במרבית המקרים בהם מדווח על טינטון קיימת גם ירידה בשמיעה (גם אם בדרגת חומרה קלה). הטינטון אינו בהכרח קבוע ורצוף, ואם הוא אכן מתלווה לליקוי שמיעתי, תורגש ירידה באיכות השמיעה גם באותם זמנים בהם האדם אינו חש בטינטון. בכל מקרה של ירידה באיכות השמיעה ו/או הופעת טינטון שאינו רגעי וחולף יש לפנות לרופא אא"ג אשר יפנה לביצוע בדיקת שמיעה.

25/11/2012 | 01:28 | מאת: אייל.

היי נעה ותודה על תגובתך הדרישה. אבל מה יצא מיזה, זה בדיוק מה שקורה, הולכים לרופא אאג שמפנה לבדיקת שמיעה.. בין כה לא ניתן לעשות משהו בעניין. תודה לך

20/11/2012 | 07:44 | מאת: Hila

שלום רב, אני עבר 13 ימים סובלת מירידה משמעותית בשמיעב בשל דלקת בעור התוף. האם תהיה לכך השפעה על השמיעה בעתיד? ואם כן מה ניתן לעשות על מנת לא להחמיר את המצב. תודה,

לקריאה נוספת והעמקה

הילה שלום, את חייבת להיבדק ולקבל טיפול מרופא א.א.ג. לכשתחלוף הדלקת, אין סיבה שתישאר לקות שמיעה. במקרים של דלקת שמתפתחת ואינה מטופלת, היא עלולה לפגוע בתופית (עור התוף) ו/או להגיע לחלקים נוספים של האוזן, דבר שעלול לגרום ללקות בשמיעה. ולכן, שוב, מאוד מאוד חשוב שתפני לטיפול רפואי מתאים.

אנחנו מזמינים אנשי צוות העוסקים בלקויי שמיעה באזורנו לערב חשיפה ושיחה בנושא "מכינת כנפיים" ללקויי שמיעה . המכינה היא תכנית המשלבת בין התרבות הייחודית של לקויי השמיעה למרחב התרבותי – חברתי בחברה הישראלית. התכנית מיועדת ללקויי שמיעה בני 18-30 המעוניינים לצאת מהבית ולהיות חלק מקבוצה המתגוררת יחד בחיפה. המפגש ייערך ביוםד' 14.11.12 בשעה 19.30. בדירה ברחוב גורדון14 , חיפה. נשמח לבואכם. אנא הודיעו על הגעתכם, או הגעת אנשי צוות מטעם ארגונכם. בברכה צוות כיוונים לק"ש, מיקי אביגור וסמדר רז. מיקי – 052-2376760

12/11/2012 | 08:40 | מאת: מאיה

שלום לאחר בדיקה אצל קלינאי תקשורת הומלץ לי 2 מכשירים בתוך האוזניים. המכשירים סותמים לי את האוזניים והדיבור שלי נשמע לי מתכתי, ואינני יודעת האם אני מדברת בשקט או בקול רם. הרגשה ממש לא טובה וגם לא שומעת עם 2 המכשירים.מה אפשר עדיין לעשות בכדי שאוכל לשמוע וגם לדבר בקול שלי. בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

מאיה שלום, התופעה שאת מתארת היא לפעמים חלק מתהליך ההסתגלות למכשירי שמיעה. חשוב להבין שהתאמה מוצלחת של מכשירי שמיעה היא התאמה שבה נבחרים המכשירים המתאימים (והאיכותיים), מתבצע הכיוון הנכון ע"י קלינאי התקשורת וניתנת הדרכה ברורה ומפורטת לאורך תהליך ההסתגלות שאורכו בד"כ מספר שבועות. לא ברור מפנייתך האם עברת תהליך מסודר שכזה. בכל אופן, מה שצריך לעשות כעת זה לחזור למכון בו הותאמו המכשירים, לבקש לבחון שוב את הכיוון שלהם, ולקבל הדרכה ברורה לגבי תהליך ההסתגלות. המשמעות היא להרגיל את המוח לשמוע שוב את אותם צלילים ש"שכח" ושכרגע מתייחס אליהם כאל רעש או הפרעה. סביר מאוד שצלילים שמפריעים לך כעת, לא יטרידו אותך כלל עוד מספר שבועות. אבל שוב, זה כרוך אולי בכיוון מחדש ובכל מקרה בהדרכה לתהליך הסתגלות מסודר. בהצלחה, תמר

09/11/2012 | 21:06 | מאת: רותם

כבר לפני כשנתיים אובחנתי. במכבי הכינו לי מכשיר שמיעה. הירידה שלי היא קלה. הבעיה שבתוך משפט יש מילים שמתפספסות לי. אני חיה טוב מאד בלי המכשיר (שתי אזנים) כלומר, שומעת ברמה שמספיקה לי. המכשיר מגביר את השמיעה. ולכן במשך היום אני לא הולכת עם המכשירים שמאד מציקים לי (ביחוד באוזן שמאל). הקלינאית אומרת שהמוח שלי צריך להתרגל ואז יהיה בסדר. אני בתחושה שהיא לא קולעת לדעתי. מקווה שהובנתי. תודה על חוות דעתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

רותם שלום, הבעיה שאת מתארת מוכרת לנו היטב מהקליניקה; אנשים עם ליקוי שמיעה קל - מצד אחד לעתים חשים שמסתדרים יותר טוב בלי המכשירים ומצד שני, ישנם לא מעט מצבים בהם המכשירים מאוד נחוצים להם. אלו הן בד"כ סיטואציות שמיעתיות מורכבות יותר כמו שיח רב-משתתפים או ארוחה משפחתית. הבעיה היא כזו: כאשר בוחרים להשתמש במכשירים רק לעיתים נדירות יחסית ולא מורגלים להשתמש בהם באופן יומיומי, אכן המוח (=מערכת השמיעה כולה) אינו מורגל לשמיעה מוגברת וכך לא ניתן למעשה להפיק מהמכשירים את מיטב התועלת שהם מסוגלים לתת. לכן, אנחנו בקליניקה תמיד מדריכים את המטופלים לקיים הליך הסתגלות מסודר ומובנה, ולאחר מכן מעודדים שימוש יומיומי במכשירים. לא חייבים בכל שעות היום, אבל לפחות כמה שעות ביום. נשמע שאת נמצאת במצב הזה שבו את לא רגילה למכשירים ולכן הם אינם משרתים אותך כפי שיכלו. המלצתי היא לחזור על תהליך ההסתגלות מההתחלה, בשילוב ביקורים במכון בו הותאמו המכשירים לצורכי כיוון והכוונה. שיהיה בהצלחה!

10/11/2012 | 17:53 | מאת: רותם

תודה רבה על תגובתך ד"ר תמר גלבגיסר אעשה כן. המכשירים לוחצים לי, באוזן שמאל, כמו נעל לוחצת. המכשיר הוא של אורתופוןדרך מכבי. שוב תודה שבוע טוב

05/11/2012 | 08:58 | מאת: יוני

בגיל 16 באחד השיעורים בתיכון בחור מסוים הפעיל את הפלאפון שלו והשמיע ממנו רעש של צליל מאוד גבוה דומה לרעש של משרוקית הרעש נמשך במשך שעתיים,ואף אחד כולל המורה לא התייחס. לאחר השיעור כולם כוול אני הרגשנו ירידה מסוימת בשמיעה ואני מרגיש מאותו יום עד עכשיו היום אני בן 22 ירידה בשמיעה. יש לציין שעד אותו יום לא הרגשתי ירידה בשמיעה אין לאף אחד מבני משפחתי ירידה בשמיעה ואני לא מאלה שמאזינים בדרך קבע באוזניות במוזיקה. שאלתי הייתכן הדבר שתהיה פגיעה בשמיעה מהרעש שציינתי?

לקריאה נוספת והעמקה

יוני שלום, כעיקרון חשיפה ממושכת לרעש חזק מזיקה. אולם, מאוד קשה לקבוע אם אכן בארוע שאתה מתאר הרעש היה מסוג כזה שלאחר חשיפה של שעתיים הוא יגרום לליקוי קבוע בשמיעה. מן הסתם, אם הרעש היה חזק במידה שהוא פוגע בשמיעה, הנוכחים לא היו יכולים לסבול אותו למשך שעתיים. בכל אופן, אם כיום אתה חש בעיה בשמיעה, יש ללכת ולהיבדק אצל רופא אשר יפנה אותך למכון שמיעה לצורך בדיקה.

גולשים יקרים, אנו שמחים לבשר לכם על פתיחתו של פורום חדש - פורום שמיעה ושיקום שמיעה. גלישה פורייה צוות האתר