פורום פסיכיאטריה

זה המקום להתייעץ עם רופא בכיר מהתחום הנפשי. ד"ר יעקב חרמון, מומחה בפסיכיאטריה של מבוגרים, משיב לכם בכל הנושאים והמחלות בבריאות הנפש של מבוגרים, כגון: דיכאון, חרדה, פסיכוזה, תרופות לבעיות נפשיות ותופעות הלוואי שלהן, אבחון והטיפולים השונים האפשריים, וכן על טיפולים לא תרופתיים המיועדים לטיפול במצוקה נפשית. המידע הניתן בפורום הינו כללי ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע!
5094 הודעות
4567 תשובות מומחה

מנהל פורום פסיכיאטריה

19/08/2019 | 14:06 | מאת: ירדן

התחלתי 5 ימים לקחת חצי ציפרלקס לפי הםסיכיאטר כעבור 10 ימים לעלות לכדור שלם 10 מיליגרם חשה בחילה גם באמצע הלילה מתעוררת עם בחילה. הפסיכיאטר ממליץ בינתיים לקחת קלונקב להרגיע את ההחילה. האם ידוע בחילה עם ציפרלקס?

לקריאה נוספת והעמקה

אכן כן

שלום ד״ר, אימי בת 80 קיבלה מרופא המשפחה מרשם לציפרלקס בעקבות דכאון. החלה לקחת 5 מ״ג במשך 3 ימים בינתיים. היא סובלת מאז שהחלה לקחת מעייפות קיצונית, בחילות וכאבי ראש. רופא המשפחה שנתן את הכדור לא נמצא בארץ בשבוע הקרוב. האם היא יכולה להפסיק? האם ציפרלקס בקשישים יכול לגרום לנזק?

לקריאה נוספת והעמקה

האם בדקתם סידן בדמה?

18/08/2019 | 22:32 | מאת: מוטקה

אני שותה סרנדה במינון 75 מ״ג, האם אפשר לחלק ל- 3 חצי כדור כל פעם?

לקריאה נוספת והעמקה

מדוע 3 חצאים?

24/08/2019 | 22:13 | מאת: מוטקה

בגלל שזה כדור חזק אני מעדיף לחלק אותו ל- 3 בוקר צהריים וערב

18/08/2019 | 22:17 | מאת: פלוני

שמעתי שכמות של נוגדי דיכאון עלול לגרום לפסיכוזה אני נוטל 40 מג פרוזק לאוסידי ולא מעלה מינון מפחד לדבר הזה שנוגדי דיכאון עלולים לגרום לפסיכוזה אפשר מידע על זה?

לקריאה נוספת והעמקה

האם יש לך נטיה להתפתחות פסיכוזה?

18/08/2019 | 21:30 | מאת: אןרית

אני בת 44. כבר מעח שנתיים סובלת מבעיית שינה חמורה. נרדמת בקלות ומתעוררת אחרי שעתיים שלוש ובכך נגמר הלילה. מעבדת שינה לא הועילה ולא מצאה ממצאים משמעותיים. כדורי נןגדי דיכאון ומשרי שינה הועילו באופן זמני ביותר. כדורי שינה מועילים לשלושה ארבעה לילות וזהו. מלטונין במינון גבוה מאד לא הועיל גם הוא (15 מג). אני אדם פעיל מאד אבל כמובן שאיכות החיים שלי נפגעת קשות עקב חוסר השינה המספק. מקפידה על "הגיינת שינה". לא נחה במהלך היום. פעילה גופנית. אין לי מושג למי או לאן עוד לפנוץ בבעיה זו. כל הטיפול שקיבלתי עד כה לנושא השינה ניתן עי רופאת המשפחה ורופא פסיכיאטר אליו פניתי כי כבר לא ידעתי אל איזה רופא עוד לפנות. אןדה לכל עזרה או הכוונה

לקריאה נוספת והעמקה

איך מצב הרוח שלך?

25/08/2019 | 12:40 | מאת: אורית

בסהכ טוב אבל מאד עצבנית. חסרת מנוחה תמידית. מרגישה את זה בכל הגוף

שלום רב , אני סובל מבעיית קשב בדרגת קושי גבוהה ועל אף שאני מכיר בכך שממרצים יכולים לעזור אני קצת חושש מהם .וכרגע מעסיק אותי מאוד להבין את ההשפעה לטווח הארוך . כרגע לאחר שניסיתי פעמיים רטלין שהפריע לישון והרופא רשם לי אדרל אני מעוניין לדעת לפניי שאני משתמש בזה מה ההשלכות לטווח הארוך ? מבחינה מוחית , לב או כל דבר אחר . אציין שהגיל שלי הוא 33 . תודה מראש , אלעד .

לקריאה נוספת והעמקה

אי נטילת תרופה במצב כפי שתארת תגרום לך יותר נזק מנטילת התרופה אפילו לטווח ארוך ואתה צריך להחליט באשר לכך. תרגיש טוב!

18/08/2019 | 01:41 | מאת: אייל

שלום דר !!! נוטל קרוב לשבועיים אנדרונקס ואיני חש משו שקורה ? נוטל חצי כדור של 4 מ"ג . כמו"כ רציתי לדעת על מה בדיוק היא עובדת . תודה רבה לך על תשובתך . תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

נראה לי שבשלב הזה כדאי לחשוב על אופציה אחרת.. התרופה פולת על קולטנים נוראדרנגיים.

25/08/2019 | 01:12 | מאת: אייל

שלום דר !! לא כ מבין את תגובתך .. תוכל לפרט ? כי הבנתי שההשפעה לוקחת כ 3 שבועות של האדרונקס לפעול . אציין שאני מטופל אצל אחד מהפרופסורים שמנהל מחלקה פסיכאטרית שמאוד מנסה לעזור לי . לדבריו אני לא ככ חולה כמו שאני מרגיש את עצמי ושאני מאוד חכם וסתאם נבהל מהמחשבות ומעצמי .. נוטל גם פרוזק שעזר לתקופה קצרה . כיום מתחיל שבוע 3 עם האדרונקס ומקווה שארגיש משו ויותר טוב כי ביומיים 3 הראשונים שכן נטלתי אז חשתי משו טוב עקב התרופה . האומנם? תודה על תגובתך ושבוע טוב

שלום דר אני לוקחת ציפרלקס 5 מג כבר שנה לא עוזר לחרדה ודכאון בגילי יכולה לעלות רק ל10 מג נכון? ניסיתי לעלות ברבע כדור נהיו לי מאז גזים ולא עזר כל יום מחליטה לעלות ל10 מג בשל חרדות בבוקר ההתעוררת ואח"כ לא מעלה בשל פחד מתופעות הלואי יש לציין שסובלת מכאבים צקשים בקיבה ועוד בעיות בריאות איך ניתן להתחיל לעלות ל10 מג? להתגבר על הפחד? 20 מג זה הרבה בגיל 71 לא? יש לי חרדה מכדורים מאז שלוקחת 0.5 מג החרדות גברו לא יוצאת מהבית לבד יש לי חרדות ודכאון בשל מצבי הבריאותי

לקריאה נוספת והעמקה

מה עם כדורים אחרים? CBT?

17/08/2019 | 12:04 | מאת: טל

איזה טיפולים קיימים עבור מי שסובל מחרדה ודיכאון עמידים לתרופות?

לקריאה נוספת והעמקה

לאילו תרופות יש עמידות? CBT עשוי לסייע מאוד, תרגיש טוב!

17/08/2019 | 10:22 | מאת: אנונימי

האם הלידול דקנואט יכול להשפיע 3 שבועות?האם צריך לקבל זריקה כל 3 שבועות?!

לקריאה נוספת והעמקה

בדרך כלל התרופה אפקטיבית לשבועיים אך כל מקרה נשקל לגופו.

17/08/2019 | 03:35 | מאת: אנונימי

שלום אני סטודנט מצטיין בתואר נחשב לומד המון ונהנה מהחומר, אבל יש לי בעיה חמורה שלילה לפני מבחן אני מתקשה לישון וישן בקושי. כל דבר מפריע לי כל אור הכי קטן פתאום אני צריך שירותים דברים שאין בלילה רגיל יכול לישון עם פרוגקטור מעל הראש ורעש של מקדחה לא מפריעים לי. אני נכנס למיטה וכאילו חוזר לאירוע הקודם שלא הצלחתי להירדם מתהפך והזמן עובר מהר בלי שישנתי מה שפוגם לי במבחן ואני נופל על אי דיוקים בגלל העייפות. החומר רץ בראש ואז אני קם בבוקר ומחשב כמה ישנתי ואם זה יפגע לי במבחן או לא. ריטואל חוזר. הסיבה לאי הירדמות היא לא כי אני לא יודע את החומר אלא החשש מלא לישון או יותר זיכרון של סיטואציה קודמת מלילה לפני מבחן. לפעמים אני לוקח מלטונין ולפעמים אלטרולט ואיתם לפחות אני נרדם אבל גם אז רק ב2-3 בלילה,לאחרונה לקח המון זמן גם איתם והדבר שגורם לי לישון תוך רבע שעה זה מדיטציה. הבעיה לילה לפני מבחן הייתה לי בתקופת הבגרויות, בשנה הראשונה לתואר הבעיה לא הייתה קיימת,אבל משנה ב זה חזר וזה פוגע לי בציונים מאחר ואני רוצה להיות מצטיין. בנוסף זה מוריד לי מהמוטיבציה ללמוד כי אני משקיע מאוד ובסוף בגלל העניין הזה הציון נפגע אז ההשקעה לא שווה. מצד שני כדורים פוגעים באיכות השינה והריכוז בבוקר והמטרה שהשינה לפני המבחן תהיה איכותית והבעיה היא רק לילה לפני מבחן. מניסונך, מה יכול לפתור את הבעיה?

לקריאה נוספת והעמקה
17/08/2019 | 03:51 | מאת: אנונימי

לציין שאין לי חרדת בחינות מלבד עניין השינה זאת אומרת אני בזמן המבחן לא בחרדה ברמה מוגזמת משאר הסטודנטים לא מזיע רועד אין בלאק אאוט, אני יודע שאני שולט בחומר ושזה לא תורם בכלום ומטופש ובכל זאת שאני נמצא בסיטואציה במיטה לילה לפני בחינה עוצם עיניים ופשוט לא נרדם. העניין מוגבל רק לשינה של לילה לפני ולריטואל הזה, לא בזמן המבחן ולא בכלל. אני נכנס למיטה ב23 כבכל יום אחרי שלמדתי המון יום לפני הבחינה עוזב הכל ועוצם עיניים מקווה לישון מוקדם זה לא עוזר אז אני מתחיל בכדור מלטונין, לא עוזר ממשיך לחצי אלטרולט ולאחרונה שזה לא עזר תוך חצי שעה עשיתי מדיטציה ביוטיוב שמעתי ונרדמתי לא יודע אם זה הכדורים שלקח זמן או המדיטציה אבל בשניהם נפלתי לשינה מאוחר אחרי כרבע שעה.

הייתי שוקל תרופות אחרות למקרה שלך תרגיש טוב

24/08/2019 | 21:48 | מאת: אנונימי

כמו?

שלום. הבנתי שעם סרנדה אסור לשלב אכילת אשכוליות ומיץ אשכוליות. האם יש מאכלים ו/או משקאות שצריך להמנע מהם עם התרופות הבאות? לפונקס, סרנדה, למוג'ין. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לא משהו שונה ממה שציינת לגבי הסרנדה.

16/08/2019 | 18:33 | מאת: עופרי

היי, אני בחורה בת 29, סובלת מדיכאונות עמוקים והמון חרדות. הפסיכיאטר רשם לי להתחיל טיפול באריפליי מינון הכי נמוך שיש אבל אני ממש מפחדת מזה: כשהייתי בת 19 נתנו לי רסיטל שעשה לי ממש ממש רע, ותוך כמה שעות היה צריך להזמין לי אמבולנס (הרופאים במיון אמרו שזה כניראה היה סרוטונין סינדרום). אחר כך נתנו לי ויאפקס ואחר כך גם טגרטול וסרוקוול שדווקא היו בסדר ולא עשו לי תופעות לוואי ועכשיו הפסיכיאטר רשם לי טיפול באריפליי אבל אני ממש מפחדת ששוב פעם חס וחלילה ייקרה לי כמו עם הרסיטל.. מה אפשר לעשות? תודה רבה, עופרי.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך תאפשרי לרופא לטפל בך ותסמכו עליו שהוא יודע את מלאכתו. בכל מקרה שתפי אותו בפחדיך הללו. תרגישי טוב!

16/08/2019 | 10:51 | מאת: לי

שאלה אמא שלי היום בת 73 לפני כ-3 שנים אובחנה בדמנציה (״קלה״). יש לה סימנים כגון לעיתים בלבול, אפטיה, שחכה דברים מסויימים, קושי בחישובים מתמטיים, קושי בהבנת שעון עם מחוגים וכו. מבחן שנעשה על ידי נוירולוג הביא תוצאה של 19. לפני כשנתיים וחצי בוצע mri מוח ואכן נראה שם הצטמצמות של מוח. נוירולוג נתן הדרגתית מדבקות של אקסלון ביחד עם ציפרלקס. כרגע כבר שנה אמא לוקחת אקסלון 15 מדבקות וציפרלקס 10. בנוסף אמא עושה תרגילים שונים כגון פאזלים, סודוקו קל, משחקים לוגיים שונים, פעילות אירובית מידי פעם. ברור שלא אמור להיות שיפור המטרה כמה שאפשר לשמר מצב ולמנוע הדרדרות. בחצי שנה אחרונה יש לה קפיצות לחץ דם מגיע ל-165/90 - בשבילה זה מאוד גבוה כי לחץ דם רגיל שלה הוא 110/70. בנוסף יש לה כאבי בטן, כאבי רגליים ומצבי רוח מאוד ירודים (נראה כמו דיכאון). אמא היתה אצל קרדיולוג וכל הבדיקות שלה יצאו תקינות. בנוסף עברה סידרת בדיקות מקיפות אצל רופאים שונים ומוכיחות שהיא בריאה חוץ מכמה דברים: 1. ירדה במשקל (שוקלת 50קג) כתוצאה יש קצת ״ירידה של כליות״ ולפעמים כאבים בגב התחתון 2. כולסטרול קצת גבוה - התחילה לקחת תרופה קבועה להורדת כולסטרול 3. התחילה לקחת תרופה קבועה נגד לחץ דם גבוה למנוע קפיצות של לחץ דם פתאומיות 4. התחילה לקחת אומפרוזול (כיבים קלים בקיבה) התייעצנו אצל נוירולוג והומלץ לעלות מינון של ציפרלקס ל-15. בנוסף להוסיף אביקסה 10 לחודש ולאחר מכן לעלות מינון ל-15. שאלה: 1. האם בגיל 73 מומלץ לעלות ציפרלקס ל-15? באלון של התרופה רשום שלא מומלץ מעל גיל 65 2. האם כל התרופות האלה מתאימות לנטילת ביחד? 3. האם מומלץ לקחת אקסלון או לדוגמא donepezil ביחד עם ebixa? 4. ראם מצב רוח ירוד ומצב דיכאון קשור לנטילת תרופות הנ״ל? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

רפואה שלמה לאמא! שארית דכאונית עלולה להחמיר את התמונה הדמנטית בדמות הפסאודו דמנציה. צריך לטפל בגורמי הסיכון הווסקולרים שהינם גורמי סיכון לדמנציה. השילוב התרופתי שציינת מקובל אך צריך לבדוק התאמתו לאמא. שתרגיש טוב!

25/08/2019 | 09:35 | מאת: לי

תודה רבה דר חרמון. לגבי מינון ציפרלקס 15 מ״ג? האם זה מקובל לתת בגיל 73 מינון כזה למרות שבאלון צויין שלא מומלץ מעל גיל 65? תודה רבה!!!

שלום.אני סובל מהפרעת פאניקה ומטופל שנים רבות בתרופות: VIEPAX XR 150 MG + קלונקס 2 מ"ג. בשנה האחרונה המצב יצא מאיזון, ואני נאלץ לקחת נקודתית כמה פעמים בשבוע עוד תוספת של 0.5 מ"ג קלונקס שעוזרת לכמה ימים ואז שוב חוזרת חרדה ובעוצמה גדולה שמחייבת אותי לקחת שוב תוספת 0.5 מ"ג וחוזר חלילה. היה נסיון למשך 3 חודשים להעלות תכשיר נוגד החרדה VIEPAX XR מ-150 מ"ג ל-225 מ"ג לצערי לא חל שיפור במצב ואף החמרה של עצבנות. הפסיכיאטר הציע לרדת חזרה למינון VIEPAX XR של 150 מ"ג ואת הקלונקס הקבוע 2 מ"ג להמשיך לקחת ללא תוספת נקודתית בכלל וטען כי יקח כמה שבועות עד שתחול התייצבות. לצערי הרב בחלוף כמה חודשים,אני עדיין יום יום חווה התקפי חרדה ומפקיד שלא לקחת עוד קלונקס אבל מצבי ממש קשה. השרירים רועדים לי בכל הגוף מרוב עוצמת התקפי החרדה. מה הכיוון עליו הייתי ממליץ במצב המתואר פרט לפעילות גופנית סדירה אותה הציע גם הרופא שלי? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

כדאי לחשוב על שילוב תרופתי יותר מאשר העלאת מינון. בהצלחה

15/08/2019 | 18:43 | מאת: אפרת

שלום רב אודה על תשובתך בהקדם. במשך חודשיים לקחת ציפרלקס בהמלצת רופא 10 ממ לחא תופעות לוואי. עקב משבר רפואי דעברתי ליפני חודש המליץ לי הרופא לרדת ולהפסיק את הציפרחקס ולעבור לסימבחטה. אחרי כמעט שבועיים של סימבלטה שהיו גהינום ירדתי והפסקתי והיה נורא ועדין. בהמלצת הרופא חוזרת לציםרלקס בתיקוטה שאם וכאשר יעלה לי את המינון גם יעזור. שאלתי האם ההדפעה של הציפרלקס אמורה להיות מהירה יותר כיוון שכבר לקחתי אותו בעבר המאד לא רחוק

לקריאה נוספת והעמקה

צר לי אך לא ברורה לי שאלתך.

15/08/2019 | 12:15 | מאת: קובי

שלום קיבלתי סרנדה בגלל ocd , לעיתים סובל מטיקים ,האם לסרנדה יש תופעות לוואי של טיקים זאת אומרת האם היא יכולה להגביר אותם?. עדיין לא התחלתי לקחת וחושש שזה יכול להגביר טיקים.

לקריאה נוספת והעמקה
15/08/2019 | 13:48 | מאת: קובי

אני שואל זאת גם כי קראתי שאחת מתופעות הלוואי שיכולה להיות זה דיסקינזיה ,לכן אני קצת חושש,אשמח לתשובה

כדאי ליטול התרופה על פי המלצת הרופא שלך.

14/08/2019 | 22:35 | מאת: יוסף

שלום .האם זה אפשרי לרסק קלונקס ולשים אותו באוכל או בנוזל

לקריאה נוספת והעמקה

אפשר וגם אפשרי להשתמש בטיפות קלונקס שנקראים ריווטריל

14/08/2019 | 19:24 | מאת: סמדר כהן

האם מותר לקחת בהריון: ליריקה, קלונקס,למוג׳ן, ציפרלקס? איזה תחליפים יש שמותר לקחת?

לקריאה נוספת והעמקה

על איזו אבחנה מדובר?

שלום ד"ר אני כרגע נמצא בחול , עקב התקף קטן לקחתי כדור אלפרליד 0.5מ"ג חשוב לי להגדיש אני לא לוקח את הכדור הזה כבר כמה שנים זה משהו שקרה לי ממש עכשיו ולכן עשיתי זאת . תוך כמה זמן מותר לי לשתות אלכוהול ? יום? יומיים ? כמה זמן עד שזה יוצא לי מהגוף ? ואני אוכל ליהנות עם כולם? תןדה רבה :)!

לקריאה נוספת והעמקה

אתה יכול לשתות. כדאי שתגש לטיפול מסודר בכדי של ישובו ההתקפים. תרגיש טוב!

14/08/2019 | 11:17 | מאת: דני

ד"ר שלום סובל מחרדה ודיכאון. נוטל סרוקסט 20 מ"ג , וולבוטרין 150 מ"ג , אביליפיי 2.5 מ"ג הבעיה היא שמצד אחד האביליפיי עוזר לי מאד נגד החרדה אבל מצד שני גורם לקושי בשליטה על מה שאני אוכל - אני מוצא את עצמי אוכל המון. השאלה היא האם 1 ורבע מ"ג גם יכולים לעזור לי - ולסייע בהפחתת תופעת הלוואי הזו. תודה

לקריאה נוספת והעמקה
15/08/2019 | 01:13 | מאת: מני

מנסיון, בדרך כלל מה שגורם להשמנה זה הסרוקסט ולא האביליפיי, אם כי גם הוא יכול לגרום לכך אבל בדרך כלל במינונים יותר גבוהים לפי הידוע לי, וגם אז זה פחות מהסרוקסט. כמו כן לפי הידוע לי ההתוויה של האביליפיי אינה לחרדה, והדוקטור בפורום יכתוב לך אם יכול לשמש גם לחרדה. מה שבטוח שהמינימום שנותנים מהאביליפיי זה 2.5, לא פחות. בהצלחה וכל טוב.

17/08/2019 | 18:05 | מאת: אהרון

1. איך אתה יודע שמה שעוזר לחרדה זה האביליפיי ולא הסורקסט ? 2. מניסיון אישי בעבר - החלפת סרוקסט לציפרמיל עזרה לי בנושא ההשמנה שאלה לרופא - האם אביליפיי עוזר לחרדות ?

התוספת של האריפליי מגבירה מאוד את הפעולה האנטיחרדתית/דכאונית וזוהי תרופה מאוד מומלצת לצרכים הללו. הייתי מתעקש על דיאטה טובה. תרגיש טוב!

בת 30, בריאה בדרך כלל. מגיל 12 ועד לפני כשנה וחצי נטלתי פרוזק (40 מג) בשל חרדות וocd. לפני כשנה וחצי הפסקתי עם הפרוזק בשל עלייה חדה מאוד במשקל והתחלתי לקחת בריטליקס (20 מג). עד כה הרגשתי יחסית בסדר (אם כי לא הצלחתי לרדת במשקל) ובחודשים האחרונים אני מרגישה תחושה של דכאון וחוסר חשק להכל. אשמח לדעת אילו אופציות קיימות לתרופה ללא תופעות הלוואי של הSSRI שתעזור לי עם ההרגשה הרעה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לא אוכל למנות כאן את כל השילובים המומלצים עבורך שכן אינני מכיר אותך.. הכי פשוט זה לגשת לרופא המטפל שיתאים עבורך.

13/08/2019 | 22:46 | מאת: דרור

שלום דוקטור אני פשוט אגש לנושא ברשותך אני עבוד עצות בנוגע לאימא שלי. לאימא שלי יש בעיות נפשיות, אני ומשפחתי פשוט הסתרנו את זה(עקב כל מיני סיבות שלא אפקט כאן.) אבל הבעיות הנפשיות רק החמירו והחמירו. הגענו למצב שאי אפשר להתמודד עם זה. ניסנו לדבר איתה על זה אבל היא לא מוכנה להקשיב, מבחינתה היא הבריאה וכולם שקרנים, ברגע שאתה אומר לה שבעא צריכה עזרה היא אוטומטית הופכת אותך לאוייב ולא מוכנה לדבר איתך. נכנסתי להתייעצות עם רופאת המשפחה בנושא אבל לטענתה היא לא יכולה לעזור כל עוד המטופלת לא מבקשת את עזרתה (משהו שקשור לאתיקה ) הבעיהשאימי לא מודעת לבעיותייה ולא מוכנה לדבר עם פסיכיאטר. מה אפשר לעשות בנושא? אודה מראש על עצתך.

לקריאה נוספת והעמקה

על אילו בעיות נפשיות הכוונה?

28/08/2019 | 10:46 | מאת: דרור

הבעיות שלה מתבטאות בהתפרציות זעם,חרדות שווא,דיכאון קשה היא לא מפסיקה להציק למשפחה בכל פרט קטן ושולי,היא מתעצבנת מכל דבר ולא מפסיקה לדבר על זה,זה סוג של טורדנות כפייתית הצורך לדב ולדבר ולדבר. סתם לדוגמ' התווכחת איתה או קרה משהו ,היא תדבר עליו ללא הפסקה . אני מנסה לעזור לה אבל ידיי כפותות

12/08/2019 | 21:05 | מאת: המ עניין

בני הוכר לפני כ 16 חודשים כסובל מסכיזואובססיב .הטיפול כיום הוא 175 מ"ג לונקס 150 מ"ג אנפרניל 900 מ"ג ליתיום מנה יומית . האם הקומבינציה טובה האם הטיפול עמוס מדי.אציין שבני עדיין לא מאוזן באופן מלא מידי פעם הזיות לא חמורות. בני בן 21 שנים . תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה
12/08/2019 | 21:07 | מאת: המתעניין

175 מ"ג לפונקס

ככלל הטיפול הזה הינו מקובל בתלות בקליניקה! בהצלחה

12/08/2019 | 20:43 | מאת: דניאל מ.

שלום ד"ר, אני בן 25, במשך מספר חודשים סובל מתופעות של דה פרסונליזציה, וכן במשך מספר שנים מ-OCD, חרדה מוכללת, חרדה חברתית, PDD, הפרעת אישיות לא ספציפית. לאחר שינויים תרופתיים רבים, הטיפול הנוכחי הוא: פרוקסטין 60 מ"ג ואולנזפין 2.5 מ"ג. לצד שיפור חלקי בתחושות הניתוק ישנן תופעות של השמנה באזור הבטן (כרס קטנה באזור הבטן) ועצבנות ואי שקט ברגליים ודחף להזיז אותן במיוחד בעת שכיבה. כמובן ששתי התופעות מטרידות ומעסיקות אותי, במיוחד ההשמנה באזור הבטן. במקביל לטיפול הנוכחי נמצא בטיפול פסיכותרפויטי אחת לשבוע, במסגרת של טיפול יום. ידוע לי ששתי התרופות שאני נוטל גורמות לאנשים רבים עלייה בתיאבון ועלייה במשקל. שאלתי האם קיים שילוב תרופתי אחר שעשוי להקל על תחושות הניתוק, החרדה והדיכאון? אציין שנטלתי פרפנן 4 מ"ג במשך חמישה ימים והפסקתי ביוזמתי, מכיוון שבעקבותיה החלה התופעה של העצבנות ואי השקט ברגליים וגם לא היה שיפור כלל.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ישנם שילובים תרופתיים רבים שלא אוכל למנות אותם כאן. יחד עם זאת כדאי לזכור שגם שמירה על דיאטה עשויה לסייע מאוד! בהצלחה!

12/08/2019 | 20:08 | מאת: יעל

בננו בן ה22 טוען בחצי השנה האחרונה שהוא עייף, חסר אנרגיה ומוטיבציה.מסתגר בחדרו כל יום מ4 עד חצות. בנוסף מאונן הרבה שעות בחדרו. האם יש בדיקות דם מיוחדות שכדאי לעשות? מה להערכתך הגורם ומה ניתן לעשות? אציין כי הבחור לא בדכאון.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך כדאי שפסיכיאטר יאבחן אותו ולא את. לדכאון הסתמנויות קליניות רבות! שירגיש טוב!

12/08/2019 | 14:34 | מאת: פלוני

שלום דוקטור עקב אוסידי אני נוטל 40 מג פרוזק ו5 מג זיפרקסה לא כל כך עוזר אך השאלה שלי אחרת האם אני יכול לקחת קריאטין עם התרופות שציינתי יש לציין שאחי חולה סיכופרניה לכן איני מעלה מינון פרוזק אך לשאלתי ניתן לקחת קריאטין כתוספת לאימוני משקולות? האם הוא ישפיע עליי בצורה כל שהיא?

לקריאה נוספת והעמקה
12/08/2019 | 14:36 | מאת: פלוני

אני בן 28 אם זה עוזר במשהו..

ככלל, השילוב אפשרי. כדאי לבדוק אצל הרופא שלך את השילוב במקרה שלך. תרגיש טוב!

12/08/2019 | 13:35 | מאת: דני

שלום דוקטור אני כבר זמן רב סובל מהתכווצויות שונות באזורים שונים בגוף, לאחר בדיקות רפואות התברר שזה נובע ממצב נפשי, על מנת להתמודד עם הכאבים למדתי טכניקה של להתבונן ולשים לב למקום הכואב מתוך קבלה וללא שיפוטיות, הרגשתי שזה אכן די עוזר,לקבל את ההתכווצויות במקביל הלכתי לפסיכולוג שמתמחה בהיפנוזה והוא גם דוקטור לנוירוביולוגיה וגם מורה רוחני (שמאמין שכאשר חושבים מחשבה מסוימת היא לבסוף תתרחש, אם אדם חושב הרבה על סרטן זה בסוף יהיה לו ,הוא טוען גם שהצליח לתקן את השלט של הרכב בעזרת העברת אנרגיות). בכל אופן שתיארתי לו את השיטה שאני עושה שאני נותן תשומת לב למקום מסוים מתוך קבלה וללא שיפוטיות, הוא מיד שלל את השיטה וטען שזה יכול רק לחזק את ההתכווצויות , מה דעתך על כך? כי לי נראה שהוא אמר את זה בגלל התיאוריה שלו שכל מחשבה שחושבים עליה היא תקרה ולא מתוך מקום מדעי.

לקריאה נוספת והעמקה
12/08/2019 | 13:57 | מאת: דני

חשוב לציין שהטכניקה של ההתבוננות והתשומת לב למקום לימדה אותי פסיכולוגית ולא מעצמי הבאתי זאת.... ובעצם מה שקורה שיש פה סתירה בין אנשי מקצוע שמבלבלת אותי. רציתי לשמוע גם את דעתך תודה רבה מראש.

12/08/2019 | 19:37 | מאת: דני

* חבל שלא ניתן לערוך את ההודעה במקום לפתוח עוד תגובה. כמו שכתבתי אותו פסיכולוג-נוירוביולוג כתב שהשיטה הזו רק מחזקת את ההתכווצויות, שכחתי לציין שהוא אמר שהסיבה היא שכל מה שנותנים לו תשומת לב הוא מתחזק ולכן גם כאשר אני מקבל את ההתכווצויות הללו ללא שיפוטיות הם יתחזקו.

שלום לך ראשית אומר שאין דרך להעריך ללא בדיקה . הייתי ממליץ לעשות cbt ולהצמד לטכניקה שהוכיחה את עצמה כיעילה במקרים כגון אלו. תרגיש טוב!

ד"ר חרמון שלום רב, אבקש לדעת, האם ניתן לקחת סרנדה בבת אחת 100 מ"ג בבקר , היות שנראה לי שבחלוקה לפעמיים ביום, בקר וצהריים, משפיע לי על השינה. לשינה לוקחת, לשיאה ואבן וחצי כדור בונסרין. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אפשרי. תרגישי טוב!

תודה רבה!

11/08/2019 | 23:18 | מאת: אלירן

לקחתי אסיוול 10מ"ג במשך 8 חודשים שהייתי מאושפז אחרי השחרור לא היה אותו בבתי מרקחת אז הפסיכטאר החליף לי לקלונקס 0.5 מ"ג כבר שבועים לוקח אותו וברצוני להיגמל מה ניתן לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך קל יותר להגמל מהקלונקס מאשר מהאסיואל וזה צריך להיות מדורג מאוד וזאת על פי ההערכה הקלינית שלך בבדיקה.

11/08/2019 | 19:08 | מאת: אייל

קראתי את תגובתך ..בשקיקה רבה .. העניין הוא שבלפונקס שמפחיתים לי מינון אז אני חש יותר בחרדות ..>>>אז זה אומר שבאם אני מחליט להפחית מינו ן . >> צריכים לחשוב על פיתרון לחרדות . בנוסף אציין שבשבוע האחרון התחלתי ליטול אנדרונקס ואני מחכה לתגובה טובה ולחוש יותר טוב . אני כבר שכחתי מה זה ואיך זה לחוש בטוב כי תמיד אני בהתמודות . ועוד עניין 1 לבירור איתך דר יקר .. כיום אני נוטל 250 מ"ג לפונקס בבוקר.. ו200 מ"ג בערב . אז אתה חושב שאם אטול את הלפונקס כפי שכתבת לי אחוש פחות עייף ?? תודה רבה לך דר ולילה טוב

לקריאה נוספת והעמקה
11/08/2019 | 19:13 | מאת: אייל

שוב ברשותך... באם אטול הלפונקס 350 בערב ו 100 בבוקר .. כיצד זה ישפיע עליי ואיך ארגיש .. רוצה לנסות ושתלווה אותי כאן בפורום בשביל לבדוק כיצד העניין ישפיע. שוב אני מאוד מודה לך ומקווה לחוש יותר טוב אמן ובעזהי"ת

שלום לך הפורום איננו מקום לטיפול אלא רק למענה לשאלות כלליות למידע. חובה לדון בענין עם הרופא המטפל! ברור שהכל הינו תחת שרביטו! תרגיש טוב!

שלום דר האם תרופות לוריבן ציפרלקס ומירו יכולים לגרום לחוסר תחושה בצורך לתת שתן ולשתן מעט אין לי גרוי לתת שתן ןגם נותנת מעט מאד

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן מאוד

שלום לדר אני לוקחת ללילה חצי מירו לשינה של 15 מכ ורבע לוריבן של 1 מג גם ללילה בבוקר עוד רבע לוריבן וחצי ציפרלרס עלי לציין שכל בוקר מתעוררת עם חרדה קשה ויש דכאון כל היום חוסר תפקוג המנעות האם כל התרופות הנ"ל מגבירות חאדה וגכאון ? מה לעשות בובלת מבעיות גופניות קשות לא פתירות שגם מעוררות חרדה ודכאון לקחתי מירו 30 לחודש לא עזר לקחתי לשיאה חוגש לא עזר לרחתי אלטרולט לא עזר אילף אותי למה הלוריבן לא מקל על חרדה ודכאון?

לקריאה נוספת והעמקה

הלוריבן איננו מיועד למצבים מעין אלו.

לפני כ24 שניפ פסיכולוג קליני פרטי צעק עלע 6 פגישות*50 דקות שאני חייב להתאבד בחניקה/איך להוציא תרופות במירמה ולבלוע הכל כשעזבתי אותו התקשר לעובדת שיקום בטוח לאומי רמת גן והיא צעקה שחייב למות כנל/בתלייה ואיך לתלות את עצמי

במקום לעשות את הטיקים OCD אני נושך את השיניים. לוקח ריספונד וסרנדה האם זה תקין? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כדאי להמשיך באיזון

10/08/2019 | 20:31 | מאת: אודי

בני כבן 19 מאושפז בשל דיכאון בקרוב ישתחרר.אנחנו זקוקים למסגרת תומכת ..(.הוא לא מעוניין לחזור הביתה) מגורים ותמיכה רגשית לחזרה לשגרה(עבודה) אודי

לקריאה נוספת והעמקה

כדאי לפנות לעובדת הסוציאלית במחלקה שזהו תחום טיפולה!

08/08/2019 | 15:17 | מאת: יוקי

לפני יותר מ30 שנה סבלתי מחרדות ונדודי שינה וקיבלתי אטומין במשך כמה שנים. החרדות פסקו והפסקתי את התרופות. אבל נדודי שינה נשארו לסירוגין. בשנה האחרונה אני סובל מנדודי שינה קשים שמשפיעים עלי קשות באופן פיזי. לקחתי בונדורמין 2 כדורים והם לא משפיעים כל כך. לקחתי אמבין 12 מג וגם הם לא משפיעים כל כך. הזמנתי רופא והוא הוסיף לי סרנדה שגם זה לא נותן תוצאה טובה. הלכתי מיוזמתי למיון פסיכיאטרי ושם נתנו לי phenerghan 25 mg לשלשה ימים ואמרו לי שזה ירדים אותי תוך חצי שעה אבל גם זה לא עזר ואמרו לי בטלפון להוסיף בונדורמין. אני רוצה לדעת מה לעשות ואיזה תרופה באמת טובה. אני צריך יעוץ עכשיו כי התור שלי לפסיכיאטר הוא רק בספטמבר. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אין זה בסמכותי להמליץ על תרופה ללא בדיקה. תרגישי טוב!

08/08/2019 | 11:19 | מאת: shir

לקחתי ציפרלקס והפסקתי אחרי מספר חודשים עקב הזעות יתר כל לילה. מתי התופעה הזאת תחלוף?

לקריאה נוספת והעמקה

באם הפסקת כדאי לחשוב על טיפול אחר.

08/08/2019 | 10:57 | מאת: רות

בעלי נוטל לוסטרל מזה חצי שנה , במקביל מרבה בעישון גראס באופן יומיומי.. אני חשה בעצבנות יתרה ומוזרה , שיכחה, חרדות, שלא היו כלל.. האם ישנו קשר?

לקריאה נוספת והעמקה

בהחלט כן! כדאי שיפסיק!

08/08/2019 | 10:54 | מאת: רות

הנני נוטלת לוסטרל בערך 3 שנים, 100, מרגישה דכדוך ודכאון תמדיים. מרגישה שסתם נוטלת, אני כלכך חסרת אנרגיות, שאין לי אפילו חשק לבדוק עם מומחה, עייפות פיזית שמקשה על חיי היומיום, אציין כי אינני לוקחת באופן עקבי, בערך יום כן יום לא ובשעות לא קבועות, האם צריכה להעלות מינון? לשלב עוד תרופה לאנרגיה? אולי צורת הנטילה שלי איננה נכונה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

צורת הנטילה איננה אפקטיבית.

06/08/2019 | 23:30 | מאת: אייל

שלום דר !! אשמח לשמוע ממך על התרופה אנדרונקס .. איך ועל מה היא פועלת ולאחר כמה זמן משפיעה ומה הרף הכי גבוה שלה . תודה על תגובתך .

לקריאה נוספת והעמקה

האדרונקס הינה תרופה נוראדראנגית והמינון המקסימלי הינו 8 מג חלוקים ל2

06/08/2019 | 17:27 | מאת: נעמה

שלום, תודה על המשוב שלכם כלפי הגולשים! רציתי להתיעץ , אני לוקחת ציפראמיל כבר שנה וחצי עקב חרדות לאחר לידה, שנה לקח לי לעכל את התרופה ולהוריד את רמת החרדה, עכשיו ממש יותר טוב למעט התקפים לא נעימים אבל שלא צורכים תרופת הרגעה או רסקיו (כמו: לוריון)... רציתי להתיעץ מתי אפשר להתחיל לחשוב על הורדת התרופה? יש לציין שאני לוקחת את התרופה כבר פעם שניה לאחר לידה שניה. והאם גם אחרי לידה שלישית זה יכול לחזור?

לקריאה נוספת והעמקה

התשובה הזו יכולה להינתן רק מול בדיקה על כן שאלי את הרופא שלך!בהצלחה!

12/08/2019 | 15:28 | מאת: 17

אוקי אתיעץ, אבל יש מצב שזה חוזר אחרי לידה שלישי או אחלרי כל לידה? יש אפשרות למנוע את זה?

ד"ר חרמון שלום רב, לפני כחודש לערך חוויתי התקף פסיכוטי חזד שהתבטא בעיקר בתחושת אי נוחות גדולה באזור הראש.. מטופלת בסרוקסט 20 מ"ג ופרפנן 8מ"ג שהאטו והעלימו הרבה מן החרדות שהיו לי. אבל התחושה שמלווה אותי רוב הזמן היא של חוסר חיות וחיוניות. אני אפטית בלי חשק לעשות כלום ובלי יכולת להניע דברים קצת יותר מורכבים. השאלה שלי היא האם פסיכוזה עשויה לגרום לנזק בלתי הפיך לחשיבה ולקוגניציה? מה ניתן לעשות במצבים כאלה? מרגישה שקשה לי להניע את עצמי ושהחיים מאוד ריקים ככה. האם ישנם טיפולים מתקדמים יותר מלבד תרופות שיוכלו לשקם את הנזק? האם טיפול בתא לחץ עשוי לשפר את שאבד? תודה מראש, רחלי..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רחלי אכן קורה שלאחר מצב פסיכיכוטי מתפתח מבצב דכאוני שנקרא ppd. הייתי ממשיך להלחם במצב הזה כפי שנלחמים בדכאון ומאחל לך שתצליחי!

06/08/2019 | 00:17 | מאת: עדי

שלום רב הבן שלי בן 14 בגלל הזיות לילה ומחשבות לא רצוניות הוא נבדק אצל פסיכיאטר והפסיכיאטר המליץ על התרופה האנטי פסיכוטית זיפרקסה (שם גנרי אולאנזאפין) במינון התחלתי 2.5 מ״ג ואחרי שבוע להעלות מינון ל 5 מ״ג. הוא לא מאוד גבוה, ואני מפחדת שיש לתרופות אנטי פסיכוטיות השפעה על הגדילה של הבן שלי. האם קיים קשר בין תרופות פסיכיאטריות מסוג אנטי פסיכוטיות לפגיעה בגדילה אצל נוער? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אינני מומחה בילדים ולכן אמנע מתשובה. שירגיש טוב!

05/08/2019 | 23:39 | מאת: יעל

שלום רציתי להתייעץ לגבי אם אני אוכל לשתות אומגה 3?? כי אני שותה גם וולבוטרין 150 אפשר לשלב בין השתיים? ויטמין בי וסי אפשר גם לשתות יחד? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אכן אפשר ואפילו רצוי! בהצלחה!

05/08/2019 | 21:57 | מאת: אבי

ד"ר חרמון שלום, אני כבן 40 , משתמש מעל שנתיים בכדור קלונקס אחד 0.5 מ"ג ביום. הבנתי מאנשי המקצוע בתחום , ששימוש ממושך בקלונקס עלול לגרום לנזק בריאותי. 1.האם זה נכון ובאיזה מינון אם כן? 2.האם יש תחליף לקלונקס כלומר כדור אחר, כדי לטפל בחרדה ברמה בינונית עד נמוכה , לדעתי? ניסיתי מירו , והוא לא עבד עבורי בשל תופעות לוואי לא נסבלות. תודה על התשובה אבי

לקריאה נוספת והעמקה
07/08/2019 | 11:33 | מאת: מאור

אני משתמש מעל 7 שנים בקלונקס במינון של 1- 2מ"ג. אין תחליף לקלונקס עפ"י ניסיוני וניסיון רופאיי, אלא אם אתה מעוניין בגמילה מסודרת בליווי אנשי מקצוע. *חשוב לציין מהניסיון האישי שלי שניסיתי להפסיק את הקלונקס בבת אחת החוויה הייתה נוראית ואפילו היו לי הזיות. בהצלחה

כדאי מאוד מאוד שתגמל בצורה מסודרת ! בהצלחה!

05/08/2019 | 17:21 | מאת: יעקב

הי, בתי (בת 13) היתה באשפוז פסיכיאטרי בחודשים האחרונים עקב פגיעות עצמיות לאחר חרמות בבית הספר. בהתחלה חשדו במחלה פסיכוטית מכיוון שדיווחה שלפני כשנתיים שמעה קולות ולכן החלו טיפול באביליפיי 2.5 ואחכ 5. מאז הנושא הפסיכוטי נשלל לחלוטין , אך למרות זאת המשיכו להעלות מינון עד ל 10 מג. תוך כדי החלו טיפול בפריזמה (עקב חוות דעת שניה מאחד מהפרופסורים הבכירים בתחום אשר אבחן פוסט טראומה). מצבה של הילדה החמיר, היא מאוד מאוד חרדתית ,ואבססיבית, ותחושתנו שהאביליפיי לא עושה לה טוב (גם עלתה במשקל). איך ממשיכים מכאן ? האם לא עדיף להגדיל מינון פריזמה ולרדת מהאביליפיי ? האם אביליפיי מתאים לחרדה ?

לקריאה נוספת והעמקה

אינני מומחה בילדים ולכן אמנע מתשובה. שתרגיש טוב!

05/08/2019 | 07:25 | מאת: אייל

שלום דר יקר !! ננסה להתחיל מהתחלה ולהסביר לך .. פניתי אליך על נושא בעייתי אצלי לקום בבוקר מהמיטה בבוקר . ושאלת אותי כמה אני נוטל לפונקס כיום . התשובה היא 450 מ"ג . אשמח לקבל עצות או פיתרון לקימה הככ קשה לי בבוקר . תודה ויום טוב

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אייל יקר הייתי שוקל לנסות להפחית את מינון הלפונקס לכדי 300 מג כי מסתבר פעמים רבות העליה במינון איניה בהכרח משולבת בהגברת התגובה האנטיפסיכוטית. לחילופין הייתי חושב על אפשרות של פיצול המנה ל350 בערב ו100 בבוקר. תרגיש טוב!

04/08/2019 | 15:53 | מאת: נטלי

שלום רב, אני בת 24 ובע"ה בעוד 8 חודשים וחצי מתחתנת. אני מטופלת בטיפול פסיכיאטרי בנטילת התרופות: ריספרדל 0.5 מ"ג ולמיקטל 100 מ"ג מאז תקופת הבגרויות בתיכון שזה גרם לי לחרדות, מטבע הדברים אנחנו מעוניינים בהבאת ילד מיידית כשנתחתן אך אני עדיין לא התחלתי להוריד מינון כי הפסיכיאטרית שלי אומרת שנתחיל להוריד בתקופה היותר קרובה לחתונה כי כיום אני במצב נפשי הרבה יותר טוב ושזה בסדר ורציתי לשאול האם אני יכולה להתחיל בצריכת אלכוהול ושתייה חריפה מכל סוג יחד עם ארוסי כשאנחנו יוצאים הרבה לפאבים ומועדונים?? מודה על תשובה בהקדם. נטלי ;)

לקריאה נוספת והעמקה
05/08/2019 | 18:13 | מאת: רועי

יש לי תחושה שלא תקבלי תשובה חיובית. תמיד עדיף להימנע, בטח עם תרופות נגד חרדה

05/08/2019 | 21:37 | מאת: נטלי שואלת השאלה בת 24

וואוו אז לעולם לא אוכל לשתות אלכוהול?? גם כשבקרוב אתחיל להוריד במינון לצורך קליטה להריון?

אכן צדקו עמיתייך שצריכת אלכוהול אסורה בתכלית האיסור. מדוע את צריכה את זה בעצם?

04/08/2019 | 15:17 | מאת: אור

הי, נוטלת קבוע 100 סרנדה וחצי כדור קלונקס ביום במשך שנים. עיפה מאוד, לא מרוכזת בנוסף לחרדה כללית. האם וולבוטרין עשוי לעזור בנוסף?

לקריאה נוספת והעמקה
05/08/2019 | 12:44 | מאת: אור

או שעדיף להוסיף מירו?

שתי האפשרויות עשויות להיות טובות . ההתאמה הינה אינדיווידואלית. תרגישי טוב!

11/08/2019 | 14:28 | מאת: אור

תודה