פורום קרדיולוגיה - מבוגרים

הפורום יעסוק בשאלות הנוגעות למחלות לב במבוגרים , גורמי הסיכון למחלות לב ומניעתם, מחלות של מסתמי הלב,הפרעות קצב,אי ספיקת לב, מחלות לב בהריון, צינתורי לב , פעילות גופנית ושיקום הלב. למעבר לפורום לחצו כאן.
4126 הודעות
3687 תשובות מומחה

מנהל פורום קרדיולוגיה - מבוגרים

שלום רב בן 41 מעשן בעל הסטוריה משפחתית של מחלות לב ( אבא אוטם בגיל 51 וסבא מעקפים בגיל 63 ) ומטופל תרופתית לפרפור פרוזדורים ( אמיודקור ודילול דם ). בשנים האחרונות עושה אחת לשנתיים בדיקת אקו במאמץ לוודא שהכל תקין .אשמח לחוות דעתך על הבדיקה מלפני יומיים : דופק במנוחה : 90 ( התרגשתי...) דופק במאמץ : 155 - 86% מדופק מטרה משך המאמץ : 8:00 ל.ד במנוחה 120/80 ל.ד במאמץ 180/80 סיבת הפסקת המאמץ : עייפות חדר שמאל תקין בגודלו דפנותיו תקינים בעוביים תפקוד מסתמים כמתואר ef-60% במאמץ היפרקנזציה של כל הסגמנטים ללא עדות לאיסכמיה במאמץ שבוצע האם המבחן תקין ? האם בהנחה שאני עושה את המבחן אחת לשנתיים וכמו כן עורך בדיקות דם אחת לשנה (הכל תמיד בנורמה למעט סוכר גבולי ) אפשר לדעת שמצב הלב תקין ? יש בדיקות נוספות שלדעתך כדאי לעשות ? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

האקו במאמץ אכן תקין. תפקוד הלב תקין. יש לעקב לאור הטיפול באמיודקור אחרי תפקוד בלוטת התריס תפקודי ריאה תפקודי כבד ובדיקת עיניים

שלום הייתי היום במוקד עקב תחושות בחזה. שחררו אותי כשהכל תקין. משהו מוזר באקג הראשון נראה כמו תמיד.האקג השני לפני הגל t יש מין ירידה קלה בתרשימים משהו שלא מוכר לי. הרופא אמר שזה בסדר.

לקריאה נוספת והעמקה

אציין שיש לי תבנית high take off ידועה מזה המון שנים

תרשים 1

הצלחתי לפתוח ולראות תרשים אק"ג אחד, לא יודע אם הוא הראשון או השני , הדופק מהיר יש באמת מה שנקרא HIGH TAKE OFF , וגם מה שנראה כמו מקטע P-R קצר. פיענוח אק"ג בכל מקרה רצוי לא לעשות באינטרנט, צריך לראות את המטופל,הרקע שלו,תלונותיו,ואז להתייחס לאק"ג.

30/01/2019 | 11:44 | מאת: אניה

שלום דוקטור, היום ראינו בחדשות את המקרה הטרגי על מוות רופא בבית חולים בלינסון..רשום כי הרופא בן 37 מת מדום לב במשמרת בתוך המחלקה.. בטוח ששמעת על זה. השאלה, מה לדעתך סיבה לדום לב לבחור כזה צעיר שבעצמו רופא ומתמחה בקרדיאולוגיה.. ומה הסיבה שלא הצליחו להציל אותו למרות שהיה בתוך בית חולים ליד ציוד של החיאה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

היות ואני מכיר גם את הרופא וגם את פרטי המקרה והיות והמקרה מאד מאד מאד כואב ומצער - אינני מעונין להיכנס בפורום הנוכחי לשאלות ששאלת.

31/01/2019 | 13:43 | מאת: אניה

תודה על היתיחסות. המקרה אכן טרגי וכואב אך השאלות חשובות כי מקרים כאלו מעוררת בטחון של ציבור מכוון שבית החולים אמור להיות מקום בטוח למקרים מסוג זה... לכן אשמח אם תתן הסבר כללי בלי להיכנס לפרטי פרטים תודה אניה

אכן גיל 37 הוא גיל צעיר אבל מחלת לב כמו טרשת עורקים יכולה להופיע גם בגיל כזה. מומלץ לכלל האוכלוסיה להיבדק ובעיקר למי שיש גורמי סכון כמו תורשה ,סכרת ,שומנים גבוהים ,עישון ,יתר לחץ דם, עודף משקל וחוסר פעילות גופנית.

שלום, התברר לי לפני כחצי שנה שאני סובל מבעיית קצב לב. במקביל, אני גם קצת אסמטי ומשתמש לעיתים באינהלציה במכשיר ביתי. ונטולין ואיירובנט. ידוע לי שוונטולין מעלה דופק. האם ה 0.5 CC לא מתאים לי? ואם לא מתאים, האם יש תחליף שמתאים? או להשתמש רק באירובנט? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ומטולין יכול להגביר את הדופק אבל הוא בטח לא הוראת נגד בחולי לב. לגבי תחליפים כדאי להתייעץ עם רופא ריאות.

לפעמים בזמן שאני מאונן אני מרגיש הרגשה מוזרה באזור הלב דופק חזק והרגשה של עומס . וככל שהריגוש עולה אני מרגיש קושי ותחושה מוזרה. משהו שלא היה לי בעבר לא באוננות ולא בקיום יחסי מין. אני מרגיש שנוצר סוג של הגבלת יכולת בעומס על הלב בריגוש שאני יכול לאפשר לעצמי . לעיתים מרגיש גם דקירות אחרי או תוך כדי לא קורה לא בספורט אני עושה כושר וריצות ולא מרגיש את זה . אציין כי אני בן 30 עשיתי בדיקת מאמץ בקופת חולים ויצאה תקינה. אני מתבייש לבא עם זה לרופא אשמח להכוונה

לקריאה נוספת והעמקה

אין הכוונה מיוחדת, אוננות ומגע מיני הם כמו מאמץ גופני וגם בנוכחות לב בריא מלווים בסימפטומים שתארת. אולי תרד קצת במינון ותרגיש יותר טוב.

29/01/2019 | 15:44 | מאת: סיגל

שלום רב, כבר כמה חודשים אני סובלת מדקירות בחזה בצד שמאל. זה מעל השד ממש איפה שהלב. זה לא תמיד אבל זה כמה פעמים ביום כמעט כל יום. כבר עשיתי א.ק.ג,אקו לב,הולטר לב,צילום חזה,בדיקות דם. גם אמרו לי שעשו לי איזו בדיקת דם שבודקת את הרנזימים של הלב והכל תקין. ממה לדעתך הדקירות האלה? האם יש עוד משהו שניתן לבדוק?

לקריאה נוספת והעמקה

דקירות בחזה זה לא לב ברב המקרים זה סתם " עצבים" לעיתים זה יכול להיות מתיחה של שריר או משהו אחר שקשור לבית החזה עצמו. לא סתם כל בדיקות הלב תקינות

לפני 10 שנים עברתי אירוע קל עם חסימה באמצע העורק הימני , החסימה נפתחה עם סטנט ובנוסף נפתחה חסימה של 75% בעורק העוקף לפני חודשים עברתי אוטם בחלקו בקרוב של העורק השמאלי היורד צונתרתי תוך שעה עם פתיחה של העורק לציין הסטנט יושב על החיבור לדיגונל הראשון בצינתור נצפתה חסימה נוספת של 70% באמצע העורק הימני בחיבור לפיצול שנראה לא קטן שאיני זוכר את שמו נשלחתי למיפוי כדאי לקחת החלטה האם לפתוח את החסימה או להשאיר תוצאות המיפוי אין איסכמיה אוטם בינוני בעורקים ימני ובשמאלי פגם מילוי בחומרה ובגודל בינונים וקבוע באיזור קידמי דיסטלי ואפיקלי וגם באיזור אינטריורי המיפוי מצביע על שני אטמים בתפוצה של עורקים שמאל וימין ללא איסכמה סביבים תפקוד גלובלי של חדר שמאל שמור במנוחה ולאחר סטרס EF REST – 54% EF STERS – 48% כרגע בדילמה עם לצנתר או לא

לקריאה נוספת והעמקה

לפי תוצאת המיפוי - אין אינדיקציה לצנתור ופתיחה..

שלום דוקטור אני בן 31 עושה שנים ספורט ריצות ותמיד היה בסדר. בחודש ומשהו האחרונים במנוחה היה לי סינוס טכיקרדיה כמה פעמים של מעל 100 פעימות לדקה שהגיעו גם ל130, לחץ דם גבוה סחרחורות ועוד. עשיתי את כול הבדיקות שהיו בסדר אקג בדיקת דם הורמונים ועוד, רק שהקורטיזול בשתן היה גבוה 1044.7 שהנורמה הגבוהה בבדיקה הייתה 530 מיכל הבדיקה הכילה 1000 הנפח, מותר לעשות פעילות גופנית זה לא מסוכן בכללי לגוף ובפרט ללב ?עקב הנתונים הנ"ל? כי ידוע שפעילות גופנית מעלה קורטיזול שבמנוחה נמצא לי 1044.7 בשתן. כי בניגוד לעבר שהכול היה בסדר עכשיו אחרי ריצות יש הרגשה מוזרה בגוף כזה.

לקריאה נוספת והעמקה

בנתונים הנ"ל פעילות גופנית מותרת יש אבל לבדק מה הסיבה לרמה הגבוהה של קורטיזול בשתן

האם אחת או יותר מהתופעות הבאות עלולות להצביע על בעיה מתפתחת בלב? יובש בפה. כאבים בחזה, קוצר נשימה במנוחה ובכפיפה, דופק חזק בשכיבה. התקפות פיהוקים לא נשלטות ללא עייפות.

לקריאה נוספת והעמקה

עלולות - כאבים בחזה, קוצר נשימה, דופק מהיר.

28/01/2019 | 20:15 | מאת: ספיר

שלום רב במשך כ3 ימים הרגשה של רטט בלה לכמה שניות וזה חולק חוזר על עצמו כמה פעמים ביום אשמח לדעת מהי הסיבה למצב זה דואגת ולחוצה

לקריאה נוספת והעמקה

הסיבה יכולה להיות הרגשה של דופק לא סדיר או דופק מהיר או אולי בכלל לא קשור לדופק ...רשה לדעת.

27/01/2019 | 17:04 | מאת: רונית

שלום , לפני כשנה וחצי הושתל לי קוצב לב של biotronikc מסוג dddr. האם מותרת לי בדיקת אולטרסאונד של כתף שמאל? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בהחלט.

שלום ד"ר. בחצי שנה האחרונה עשיתי אקו מאמץ, ארגונומטריה, צינתור וירטואלי (טרשת של עד 24%), אקג, דופלר צוואר ועדין מרגיש שריפה בחזה, גרון, תחושת תקיעות בבטן העליונה עם הקרנה מידי פעם ליד שמאל ודקירות בחזה לשניות שבאות והולכות. ממה זה נובע? האם יש בדיקה נוספת שתשלול אירוע לבבי? אציין שיש לנו היסטוריה משפחתית ולכן מטופל במיקרופרין וליפיטור (LDL 130). לא סובל nלחד ולא מעשן ושומר על בריאות גופנית. לאור ההיסטוריה המשפחתית הנושא מאוד מעסיק אותי... כן זוהה אצלי ריפלוקס ואני מטופל תרופתית ועדין התחושות שאני מתאר בהקשר של דריפה / לחץ בחזה / תחושת עקצוצים ביחד / חזה. אשמח לדעתך. תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

התלונות שאתה מתאר מקורן אינו בלב ! המשך לבדק לכיוונים אחרים.

26/01/2019 | 18:09 | מאת: דליה

בת 67 הירות מינימלית: 53 מהירות מקסימאילית: 122 מהירות ממוצעת: 72 הפרעות קצב חדריות VPC’S: נצפו סה''כ 3 VPC'S במשך הבדיקה. הפרעות קצב על חדריות APC‘S: נצפו סה''כ 12 APC'S במשך הבדיקה. הפרעות הולכה: לא נצפו. פעילות קוצב: שינויים משמעותיים בקטע st: לא נצפו. תלונות הנבדק: לא נצפו. הממצאים בהתאם לתלונות: הערות/סיכום: קצב סינוס. מהירות מינימלית - 53 פעימות לדקה,מהירות מקסימלית - 122 פעימות לדקה, מהירות ממוצעת - 72 פעימות לדקה.

לקריאה נוספת והעמקה

מה השאלה ? בהולטר ישנה כמות קטנה של פעימות מוקדמות

28/01/2019 | 09:02 | מאת: דליה

כמות קטנה של פעימות מוקדמות-אני לא צריכה בדיקת הולטר בשביל זה.אני מרגישה זאת גם בלי הולטר.מה המשמעות של מימצא כזה?

באם אין מחלת לב אורגנית - חסר משמעות

עשיתי MRI לב לאחר שהייתי מאושפז שנה שעברה עקב מה שנראה כדלקת בקרום הלב בביקורת MRI שעשיתי רוב התשובות תקינות מלבד האדרה מאוחרת סוב-אפיקרדיאלית בדופן הלטרלית ומיד ספטלית בכמות של כ%4 משריר הלב מה המשמעות??

לקריאה נוספת והעמקה

שהיתה מעורבות דלקתית לא רק של קרום הלב אלא גם של שריר הלב.

האם אני צריך לדאוג? לקחת תרופות??טיפול? אני בן 34 אם לא ציינתי לפני חוץ מההערה הזאת הבדיקה יצאה תקינה

לדאוג - לא,תרופות - לא, טיפול - לא.

24/01/2019 | 22:07 | מאת: בועז

שלום, אבא שלי עבר צינטור לפני כשנה וחצי, לפני הצינטור נטל רק תרופה להורדת הכולסטרול. טרם הצינטור הרופא הוסיף לו תרופות לדילול הדם, להורדת לחץ הדם, ואמר לו שתרופה אחת שמשמשת לדילול דם יוכל להפסיק לקחת לאחר שנה (כך עשה), ותרופה נוספת (קרדילוק) יוכל להפסיק לקחת אך יצטרך לעשות זאת בהדרגתיות. בעבר אבי לקח קרדילוק 2.5 מג, במהלך השבועיים האחרונים עבר למינון קרדילוק של 1.25 מג מכיוון שהדופק שלו היה נמוך מ 50, במינון החדש הדופק שלו הוא בין 50 ל 54, מה אמור להיות השלב הבא כדי להפסיק את השימוש בכדור הקרדילוק? האם אפשר במינון כזה פשוט להפסיק את השימוש או שעדיין יש צורך בתהליך הדרגתי כלשהו? בתודה מראש על ההסבר והעזרה

לקריאה נוספת והעמקה

הפסקת קרדילוק רצוי שתהיה הדרגתית - במינון של 1.25 מ"ג ניתן לקחת יום כן יום לא במשך שבוע ימים ואז להפסיק.

בתשובה לאקו לב בעקבות נפיחות ברגליים: הסתיידות בטבעת המסתם המיטרלי, הסתיידות קלה במסתם האואורטלי, פתיחה טובה. בדופלר: אי ספיקה מיטרלית קלה, אי ספיקה אאורטולית מינימלית, אי ספיקה טריקוספידלית קלה + עדות ליתר לחץ ראתי קל. הלחץ הסיסטולי בעורק הריאה מוערך כ- 43 ממ"כ. הוריד החלול התחתון מורחב, הודגם תמט שאיפתי סביר. לא נמצא תפליט פריקדיאלי. כל המדידות האחרות בערך נורמלי למבוגר. אני בת 67. אבקש התייחסותך...האם עלי לעבור בדיקות מקיפות יותר..האם ניתן לשפר את הערכים? האם עלי להיות מודאגת?

לקריאה נוספת והעמקה

הסימנים הם של אי ספיקת לב דיאסטולית עם לחץ ריאתי מעט מוגבר ממצאים שיכולים להסביר גם את הבצקות ברגליים .ניתן לנסות טיפול בכדור משתן.

24/01/2019 | 14:20 | מאת: אסתר

שלום רב, אמי בת 75 סובלת מפרפור פרוזדורים ולחץ דם גבוה . היא מטופלת בטרייטיס פעמיים ביום, טמבוקור פעמיים ביום, רבע כגור נורמיטן ועד לפני שבועיים באספירין. הקרדיולוג ייעץ לה להחליף לכדור אליקייוס 5 מג פעמיים ביום, במקום באספירין וזה מה שעשתה לפני שבועיים. בשבוע וחצי האחרונים אמי מתעוררת באמצע הלילה עם דופק גבוה ולחץ דם גבוה. לא ידוע ממה זה או מהכדור החדש האליקוויס? אולי מזג אוער הקר? (גרים בירושלים) או מתח? באופן כללי זה קורה לה פעם פעמים בשנה בחורף. הפעם זה מגיע כמעט כל לילה. היא מתעוררת עם התופעות הללו. מה חוות דעתך? זה משהו רגיל? האם זה תופעות של האליקוויס? ומה בד״כ לוקחים ועושים כשפתאום הדופק מהיר ולחץ דם עולה? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

זה לא קשור לאליקוויס קרוב לודאי. יכול להיות קשור לכל מה שמנית ,מה שברור שהטיפול כרגע שהיא מקבלת איננו מספיק והיא צריכה להיבדק ע"י קרדיולוג לאיזון יותר טוב.

24/01/2019 | 11:44 | מאת: שרה

בתשובה לאקו לב בעקבות נפיחות ברגליים: הסתיידות בטבעת המסתם המיטרלי, הסתיידות קלה במסתם האואורטלי, פתיחה טובה. בדופלר: אי ספיקה מיטרלית קלה, אי ספיקה אאורטולית מינימלית, אי ספיקה טריקוספידלית קלה + עדות ליתר לחץ ראתי קל. הלחץ הסיסטולי בעורק הריאה מוערך כ- 43 ממ"כ. הוריד החלול התחתון מורחב, הודגם תמט שאיפתי סביר. לא נמצא תפליט פריקדיאלי. כל המדידות האחרות בערך נורמלי למבוגר. אני בת 67. אבקש תשובתך...מודאגת

לקריאה נוספת והעמקה

מודאגת הבנתי, מה שאלתך.

שלום דוקטור, שאלתי היא: איך עלי להתייחס לתוצאות בדיקת אקו לב כפי שפרטתי לעיל. האם עלי להמשיך בבירור מעמיק יותר? האם עלי להיות מודאגת? האם עלי לעבור בדיקות נוספות משלימות תודה

עליך לפנות עם תוצאות האקו לקרדיולוג שיבדק אותך ויסביר לך את הקשר בין תלונותיך לממצאים באקו. לא חושב שיש מקום לדאגה.

24/01/2019 | 03:19 | מאת: רועי

שלום, אבא שלי בן 77, עבר הולטר לב ולחץ דם ולהלן התוצאות: הולטר לב- ריאות נקיות, אוושה סיסטולית 2/6, ללא סימני אי ספיקת לב. אק"ג: סינוס. LAHB, VPCS הולטר לחץ דם- ממוצע ביום 147/93 ממוצע בלילה 139/86. האם הולטר הלב נחשב תקין? לאור תוצאות הולטר לחץ הדם הרופא המליץ לקחת כדורים. מה דעתך ואם כן איזה כדור מומלץ? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

בהולטר לחץ הדם הערכים אכן מעט מוגברים וכנראה מצדיקים טיפול תרופתי. נראה לך רציני להמליץ על טיפול בלחץ דם ( כשיש לפחות ששה סוגי תרופות ) מבלי לראות את אביך ולבדק אותו ? אין דבר כזה הולטר לב יש הולטר דופק והולטר לחץ דם ,מה שכתבת בתשובה של הולטר לב זה ערבוב של הבדיקה הגופנית ( אוושה ) ואק"ג. הולטר דופק מסכם את הדופק ואם היו הפרעות קצב במהלך היממה שהיה מחובר למכשיר.

23/01/2019 | 00:10 | מאת: ירון

שלום אודה עבור הסבר לגבי תוצאות בבדיקת מאמץ בדחק כמפורט להלן. "תגובה קלינית לא איסכמית, תגובה אלקטרוקרדיוגרפית לא איסכמית. חשד לאיסכמיה קלה בטריטוריה rca" ?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור לי מהם שלוש השורות שכתבת? אלו תוצאות של אותה בדיקה ? שתי בדיקות? איך בשתי השורות הראשונות כתוב אין אסכמיה ובשורה השלישית יש אסכמיה ?

24/01/2019 | 12:47 | מאת: ירון

אכן אותה בדיקה. מה יכולה להיות הסיבה לפערים בתוצאות כפי שאתה מזהה ומה עלי לעשות בכפוף לתוצאות כאלו? תודה

במיפוי יש כמות קטנה של אסכמיה, צריך להיבדק ע"י קרדיולוג כדי להחליט מה עושים.

22/01/2019 | 23:42 | מאת: אלמוג

מידי פעם דקירות בצד שמאל חזרה, מתחת לבית השחי. האם קשור ללב? אקו מאמץ שעשיתי תקין

כנראה לא קשור ללב

22/01/2019 | 23:13 | מאת: ארזוני

עברתי מרבית הבדיקות ללא ממצאים מחשידים - צינטור וירטואלי לפני כחצי שנה (24%) טרשת / סתימה, אקו מאמץ תקין, ארגונומטריה תקין, אקג ללא שינוי. עדין סובל לפעמים מתחושת שריפה בחזה, דקירות צד שמאל, סוג של דופק בשיניים והלסת, לרוב עליונה. מה זה יכול להיות? האם ואילו בדיקות נוספות מומלץ לי?

לקריאה נוספת והעמקה

חפש כיוון אחר, לא הלב... האפשרויות רבות - קיבה, סטרס ועוד..

גם אני מרגיש כמוך כבר 13 שנים!!!! תרגיש טוב

22/01/2019 | 17:20 | מאת: משה

שלום דוקטור אשמח לתשובתך לגביי הבדיקות הנ"ל בדיקות דם שעשיתי, בזמן האחרון יש לי הרבה פעמים סינוס טכיקרדיה במנוחה של מעל מ-100 פעימות בדקה שמגיעים גם ל120. הרבה פעמים גם לחץ דם גבוה לפרק זמן קצר שיורד סחרחורות ומין לחץ כזה בראש, והפרעה קלה בתפקודי כבד כבד שומני לטענת הרופא משפחה. תפקודי בלוטת התריס וקטכולאימינים תקינים דופק ממוצע במנוחה 88 אני בן 31 1.70 שוקל 85 (אציין שלפני המשקל הזה היו הרבה תקופות שהייתי שוקל פחות בהרבה ועושה המון פעילות גופנית ריצה מתקני כוח וגם אוכל תזונה נכונה אבל בכול פעם עושה כמה חודשים ומפסיק,אז אני מניח שגם הבדיקות שאציג עכשיו היו טובות בעבר כי באותו זמן לא עשיתי בדיקות כאלו) להלן הבדיקות: Cholesterol: 211.4 Cholesterol ldl: 132.8 Cholesterol hdl: 45 Triglycerides: 168 Creatinine: 0.84 Glucose blood: 88 Hb:15.1 תודה מראש על התשובה

לקריאה נוספת והעמקה

רמות הכולסטרול שלך מעט מוגברות ,ה LDL למשל צריך להיות בין 100-130 והכולסטרול מתחת ל 200 . אם אתה 170 ס"מ ושוקל 85 יש לך עודף משקל. תוריד במשקל ,תעשה פעילות גופנית, דיאטה דלת שומן ותהיה בסדר.

22/01/2019 | 09:51 | מאת: טל

שלום דוקטור.סובל מהפרעות קצב מהירות. לוקח כדור קרדילוק ליום. לאחרונה בעת נשימה ארוכה מרגיש את הדופק בגרון. מה זה? האם זה מסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

כנראה זה הדופק... מסוכן ? תלוי מה הדופק , מה המהירות, אם יש מחלת לב ברקע...

22/01/2019 | 15:35 | מאת: טל

דופק בסביבות 65-70 אין מחלת לב חוץ מהפרעות קצב

לא נשמע בכלל מסוכן

24/01/2019 | 07:42 | מאת: טל

תודה רבה דוקטור

22/01/2019 | 09:23 | מאת: שאלה

היי בשנים האחרונות אני סובלת מדופק מהיר מאוד במאמץ הליכה פעילות גופנית או התאמצות קלה..הדופק מיד עולהמעל100 ואני מרגישה אי נוחות. כשאני במנוחה הדופק תקין ואפילו 60 על מה זה יכול להעיד? עשיתי בדיקות ולא מצאו משהו חריג האם אפשר לקחת כדורים מידי פעם לדופק כשאני מרגישה שהוא מהיר או שאם לוקחים חייב כל יום? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יכול להעיד על כושר גופני ירוד ניתן לקחת כדור ספציפי להאטת הדופק בזמן דופק מהיר , לא חייב כל יום

20/01/2019 | 19:48 | מאת: מושיקו

דוקטור שלום זה שפעילות גופנית בריא זה ידוע אבל שאלתי אליך זה לא מסוכן שיש דופק גבוה בעת פעילות גופנית ? הרי בעת פעילות גופנית הדופק עולה,אני לא מדבר על דופק שעובר את דופק המטרה.. בכללי שמתחיל לעלות הדופק אני מתכוון... ואיך בידיוק זה שיש דופק מהיר במאמץ תורם לדופק במנוחה ? איך זה בידיוק עוזר ללב ולא פוגע בו..

לקריאה נוספת והעמקה

עלית דופק במאמץ היא תהליך פיזיולוגי תקין ובטח שלא תופעה מסוכנת .הפעילות הגופנית בכלל ולאו דוקא העליה בדופק הם שתורמים לשיפור הבריאותי.

20/01/2019 | 19:18 | מאת: דנה

שלום רב בהולטר נרשם לי סה"כ vpbs 507 מה זה אומר האם יש בעיה כל שהיא תודה מראש על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

זה אומר שלאורך התקופה שהיית מחובר להולטר היו 507 פעימות מוקדמות ממקור חדרי. מה זה באמת אומר תלוי בגילך,במצב הלב,בסיבה לביצוע ההולטר ועוד..

שלום, בן 30. לאחרונה עברתי אירוע שני של פרפור עליות (עליו כתבתי פה לפני שבוע) ולאחר האשפוז הונחיתי ליטול פרדקסה 150 פעמיים ביום (סה"כ 300) למשך חודש ובנוסף קרדילוק. שמתי לב שבאופן מובהק כשעה וחצי-שעתיים לאחר נטילת הפרדקסה מופיעים אצלי כאבים חריפים מאד במותן ימין שלוקח להם כמה שעות טובות לחלוף לחלוטין (עד שאני נוטל את הכדור הנוסף כמובן). ממה נובע הדבר? האם זה מסוכן והאם ניתן ליטול כדור אחר שלא יגרום לכאבים הללו? תודה רבה עדי

לקריאה נוספת והעמקה

צריך כמובן לבדק מה סיבת הכאב, כאב במותן יכול להצביע על בעיה בכליה הפרדקסה כדור שמדלל את הדם... צריך לבדק שאין קשר בין הדברים. ישנם שני כדורים " מקבילים לפרדקסה" האליקוויס והקסרלטו. החלפה כמובן אך ורק בהוראת הרופא שמכיר אותך

20/01/2019 | 15:59 | מאת: י.ל

שלום רב, בן 35. נישלחתי לאקו לב לבירור אוושה. מצ״ב הדוח ומספר שאלות: חדרים ועליות בגודל תקין. התכווצויות החדר הימני והשמאלי תקינים. המסתם האאורטלי בעל 3 עלים. פתיחת המסתם תקינה. (Mitral valve prolapse (A2,P2 צניחה קלה של המסתם הטריקוספידלי שורש האאורטה והאאורטה העולה ברוחב תקין. המחיצה הבין עלייתית ללא פגם. לא ניצפא נוזל פריקרדיאלי. דופלר: אי ספיקה מיטרלית קלה+ שני סילונים Regurgit: 0.2 cm אי ספיקה טריקוספידלית מינימלית Regurgit: 21 mmHg PAP 21 + RA = 26 mmHg ההענות הדיאסטולית של החדר השמאלי תקינה שאלות: 1. אשמח לחוות דעת . האם יש מקום לדאגה? 2. מה ההבדל בין אי ספיקה קלה לבין אי ספיקה קלה+ ולבין אי ספיקה מזערית? 3. מה המשמעות של שני סילונים? 4. האם אני יכול להמשיך לעסוק בפעילות גופנית מאומצת ( משקולות, דופק גבוה)? 5. מה הסיכוי שזה יחמיר בעתיד? כל כמה זמן צריך להיות במעקב? לתשובתכם אודה

לקריאה נוספת והעמקה

1.לא 2.מזערית זה כמעט כלום , אי ספיקה קלה זה קל , וקל + זה בין קל לבינוני 3.אין משמעות,זה ממצא אנטומי,חשוב יותר חומרת הדלף 4.כן ,אבל בלי הגזמה במאמצים 5.סיכוי קיים, בינתיים ביקורת אקו וקרדיולוג פעם בשנה

20/01/2019 | 09:02 | מאת: פורת

שלום רב בבדיקת אקו במאמץ התקבלו התוצאות הבאות : הרחבה בינונית של האורטה [ שורש 4.4 ס"מ , אאורטה העולה 4.5 ס"מ ] בן 62 ללא התקף לב , ל.ד מאוזן ,משקל 90 ק"ג , פעיל. שאלה :איזה בדיקות נוספות מומלץ לבצע לודא דיוק של התוצאה הנ"ל ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אקו הינה בדיקה מדויקת להעריך קוטר של האאורטה. בדיקה יותר רגישה זו בדיקת CT אבל היא כרוחה בקרינה ולעיתים גם בהזרקת חומר ניגוד.

לחץ דם נמוך מהרגיל - 95/60. לרוב לחד 115/75. בדיקות דם תקינות כולל בלוטת התריס. ממה זה יכול לנבוע? בשבוע האחרון התחלתי אוגמנטין בגלל סינוסיטיס שמקורו בריפלוקס שיש לי (לטענת אאא). לוקח תרופות - נקסיום, מיקרופרין, ליפיטור (היסטוריה משפחתית של לב). אקג תקין. ממה זה נובע והאם נדרש לעשות משהו בנושא? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ממה שתארת לא מצאתי סיבה ללחץ דם קצת נמוך. ממה זה נובע אין לי מושג, זה לא כל כך נמוך שמצריך לעשות משהו דרמטי. תשתה יותר בתקופה הקרובה ותעקב אחרי לחץ הדם.

19/01/2019 | 14:10 | מאת: שרה

שלום, אני בן 68. לפני 3 חדשים עברתי אבלציה מורכבת עקב רפרוף פרוזדורים, ועקב הצלחתה הורידו לי את תרופת המולטג, שקיבלתי קודם לכן נגד הרפרופים. הולטר תקין מלפני חודש. לפני שנתיים עברתי צינתור עקב התקף לב+4 סטנטים. מטופל בתרופות המקובלות ומדלל הדם ונגד סכרת ולחץ דם:קרדיולוק, טריטייס, גלוקומין, אליקוויז,. האם מותרת לי טיסה וטיול שטח כספארי וטבע ליעד רחוק ,לשבוע ימים? האם מותרים חיסונים נגד מלריה וכאלה? אודה לתשובתך. אני אמור לנסוע עם בני משפחה. מה דעתך??

לקריאה נוספת והעמקה

בגדול אינני רואה סיבה שלא, תלוי כמובן מה מידת המאמץ שאתה אמור לבצע בטיולי השטח. אישור לכל הדברים האלה כדאי מן הסתם לקבל מרופא שמכיר אותך ובדק אותך.

שלום דוקטור אני יודע שיש הרבה בדיקות שאפשר לעשות ללב, אבל הבדיקה הידועה והראשונה שעושים זה אק"ג,אני יודע שהבדיקה קצרה, עד כמה הבדיקה נותנת תמונת מצב ללב ? , מה אפשר להסיק ממנה ? מה היא מאתרת ?

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת אק"ג נכונה לרגע שעושים אותה. האק"ג יכול להראות הפרעות בקצב הלב , סמנים שמצביעים על עובי הדפנות, וגם סמנים של התקף לב אם יש התקף לב. זו בהחלט בדיקה בסיסית שלא משקפת את מצבו של הנבדק - יכולה להיות היצרות קשה באחד העורקים והאק"ג במנוחה יהיה תקין. ועוד...

18/01/2019 | 11:12 | מאת: מדלן

שלום ד"ר, רציתי בבקשה לשאול, אבי עשה צינתור לפני 4 חודשים שמו לו סטנט. האם יכול לבצע בדיקת ארגומטריה? יש לו עדין כאבים בחזה. מה ניתן לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לבצע ארגומטריה ארבעה חודשים אחרי צינתור. אם יש לו עדיין כאבים כדאי שידבר עם מי שצינתר אותו כדי שינחה אותו מה לעשות ומה ואיך לבדוק.

17/01/2019 | 19:11 | מאת: מיכל

בבדיקת אקו לב-מיסתם מיטרלי- אי ספיקה מיטרלי- טריוויאלית. מסתם טריקוספידלי- אי ספיקה טריקוספידלית קלה. השאר תקין האבחנות: normal lv functio left ventricle. Cood rv function right ventricle Mild tricuspid valve regurtation מה זה אומר? יש לי תור לקרדיולוגיה רק בעוד חודש האם הדבר חמור? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

האקו תקין, אין שום דחיפות

16/01/2019 | 11:18 | מאת: sgba

בן 72 נוטל נאובלוק ותרופות נוספות לטיפול בלחץ דם לא מאוזן . בעלון התרופה מזהירים מפני "דופק אטי מאוד". מה נחשב כדופק אטי מאוד? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

דופק איטי הוא דופק מתחת ל 60. דופק איטי מאד הוא דופק נמוך שמלווה בתחושות של חולשה וסחרחורת לרב מדובר בדופק מתחת ל 50

16/01/2019 | 02:17 | מאת: דור

שלום, בשנים האחרונות עברתי 3 אירועים של פרפור עליות. בכל פעם מערים לי פרוקור ובמהלך האשפוז נוצרת אצלי פקקת בוריד השטחי שאליו מעורה הפרוקור שמאד מכאיבה לי ואני תמיד מבקש להחליף את הוריד ליד השנייה, כשזה נהיה בלתי נסבל (בפעם הראשונה לא הבנתי מה זה ולאחר האשפוז פניתי לקופ"ח ונערך לי US שאישר את קיום הפקקת). האם מדובר בתופעה נורמלית בעת עירוי פרוקור? בדר"כ לוקח לרופאים ולאחיות זמן להאמין לי שיש לי פקקת בוריד (אני מתלונן על קשיון וכאבים בזרוע) משום שבהתחלה אין קשיון ונפיחות של הוריד. האם תופעה שאמורה לחייב סיום מתן הפרוקור בעירוי?

לקריאה נוספת והעמקה

צריך למצא וריד בקוטר טוב, לעשות את העירוי כמו שצריך ואז ניתן לתת את הפרוקור מבלי שתגרם פקקת

פיענוח תשובת פט

לקריאה נוספת והעמקה

מצטער נראה לי שטעית בפורום. אנחנו פורום קרדיולוגיה שעוסק במחלות לב.

15/01/2019 | 08:07 | מאת: ליהי

בוקר טוב ד״ר, בת 28 סובלת מטכיקרדיה מאז ההריון מטופלת בפרולול בין 5-15 מ״ג ביום. רציתי לשאול- האם לקחת את הכדור הזה לטווח ארוך של שנים יכול להזיק לגוף או ללב (הרי זה משפיע על הלב)? ושאלה שניה איך אני אדע אם אוכל להפסיק את הכדור ו טכיקרדיה היא זמנית? ניסיתי להפסיק והרגשתי רע..הדופק קצת עלה מצד שני ניסיתי להפסיק רק ליום יומיים ולא נתתי לזה כמה ימים. תודה מראש יום טוב

לקריאה נוספת והעמקה

פרולול לא מזיק ללב גם לא בטווח הרחוק.אם את רוצה לדעת אם ניתן להפסיק את הכדור תנסי להפסיק אותו ליותר ממספר ימים ותראי איך את מרגישה

13/01/2019 | 21:14 | מאת: מיכאל

שלום,אני בגיל 77. 1. נא לאמר לי אם יש בעיה באקו לב שעשיתי. נכתב: פרוזדור שמאלי מורחב במידה קלה שאר חללי הלב בגודל תקין.התכווצותו הגלובלית של חדר שמאל תקינה.פתיחה תקינה של המסתמים. מסתם אאורטלי בעל שלושה עלים. בדופלר ציבעוני:לא ניתן להעריך לחץ ריאתי. תפקוד דיאסטולי ירוד של חדר שמאל דרגה 1. 2. האם הלב שלי יכול לגרום לבצקות ברגליים בגלל אי ספיקת לב? האם יש לי אי ספיקת לב?

לקריאה נוספת והעמקה

לפי האקו אין לך אי ספיקת לב , מצב הלב שלך לא גורם לבצקת ברגליים, הממצאים באקו קלים וקשורים לגילך.

שלום רב, בן 30. לאחרונה לקיתי בפרפור פרוזדורים בשנית ככל הנראה על רקע דום נשימה בשינה (הקודם היה לפני שנתיים על רקע הרעלת אלכוהול). מאחר והייתי מנוסה מעט עם הטיפול ועם האופציות, כבר במיון ביקשתי שייערך לי היפוך חשמלי במקום טיפול בפרוקור ואשפוז בפנימית. למיטב הבנתי, הטיפול החשמלי הינו בטוח יותר, ודאי יותר ומהיר יותר - ומבחינתי היה מקצר את ימי האשפוז בהם אני סובל מאד בשל בעיית השינה שלי (מעבר לחשיפה לזיהומים במהלך השהות בביה"ח והסיכונים הטמונים בפרפור עצמו). סורבתי וטופלתי בפרוקור (450+1200) - ונאמר לי ע"י הרופא בפנימית שהם נכונים להשאיר אותי באשפוז אפילו שבועיים אם ידרש, ולהמשיך לערות פרוקור ולא לחשמל בשום שלב ושאין לי מה לעשות בנידון. מעיון ברחבי הרשת, קראתי גם רופאים שטוענים שטיפול הבחירה הינו היפוך חשמלי ומאוד מסוייגים מנסיון להיפוך תרופתי כטיפול קו ראשון - אך איני יודע האם זה עדיין המצב בישראל. אשמח לדעתך וידיעותיך - 1. האם טיפול הבחירה בATFIB הינו פרוקור ולא היפוך חשמלי? 2. האם היתה לי אופציה לסרב לטיפול בפרוקור ולדרוש היפוך חשמלי? 3. מהן הנחיות משרד הבריאות בעניין? תודה רבה עדי

לקריאה נוספת והעמקה

ההנחיות אומרות שטיפול בפרפור פרוזדורים חדש יעשה קודם כל עם תרופה ורק במקרים של חוסר יציבות המודינמית הטיפול הראשוני יהיה היפוך קצב חשמלי. לסרב לפרוקור אתה יכול תמיד אבל להכריח מישהו לעשות לך היפוך חשמלי - זה לא.

12/01/2019 | 21:14 | מאת: מירית

שלום רב, בת 32. בחודשים האחרונים פתאום יש לי דופק מהיר לכמה דקות. יש לי לפעמים חרדות ואני לא יודעת אם הדופק המהיר הוא כתוצאה מהחרדה או משהו אחר. הייתי אצל קרדיולוג והוא המליץ על בדיקת אקו לב והולטר ל24 שעות. השאלה שלי היא- אם במהלך ההולטר יש לי דופק מהיר פתאום כתוצאה מהתקף חרדה, ההולטר יכול לזהות שזוהי לא בעיה לבבית אלא תוצאה מהתקף חרדה? אני פשוט חוששת שלא יוכלו "לזהות" אם זה בעיה או חרדה. ולכן חוששת לעשות את בדיקת ההולטר. אשמח לתשובה.

לקריאה נוספת והעמקה

הולטר יודע לזהות רק את רישום האק"ג, כשיש דופק מהיר הוא לא יודע אם את בחרדה או בזמן ריצה למשל. את לכן צריכה לציין מה הרגשת כשהיה לך דופק מהיר וכך אפשר יהיה בהולטר לקשור בין הדברים.

12/01/2019 | 20:04 | מאת: א

שלום. אני חייל בן 19. עקב חלבון גבוה בדם, כאבי חזה שמופיעים לפעמים במאמץ ותופעה של חולשה המופיעה יום יומיים אחרי אימון ונמשכת יום יומיים, הופניתי לאקו לב. הכל היה בסדר, חוץ מ trace של דליפה במסתם המיטרלי וminimal דליפה במסתם הטריקוספידיאלי. הבנתי שזה לא משמעותי, אך רציתי לדעת מדוע בכל זאת זה מופיע בגילי, והאם זה מסביר את התסמינים. אציין שלפני כמה שנים גם עברתי בירור של מבחן מאמץ שיצא תקין ואקו לב עקב כאבי חזה במאמץ. האקו אז היה בסדר חוץ מאוושה סיסטולית פונקציונלית. למה היא נעלמה? בנוסף, האם החולשה יכולה להיות בגלל הפרעת קצב? האם דרוש לכך הולטר לב? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
12/01/2019 | 20:11 | מאת: א

לחץ דם ריאתי היה נורמלי, אך הרופא ציין שהיה 24. האם מדאיג?

אלו ממצאים חסרי חשיבות שלא קשורים לגיל ובטח שלא לסימפטומים שתיארת.

12/01/2019 | 10:23 | מאת: אריק

שלום, רציתי להבין מה ההבל בין בדיקת מיפוי לב לCT לב לטובת איתור מחלה כלילית. אשמח להתייחסותך לחסרונות (גם קרינה) ויתרונות של כל בדיקה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ct או צינתור וירטואלי מדגים את עורקי הלב במישרין.במידה והבדיקה תקינה הרגישות של הבדיקה כמעט 100% . הבדיקה כרוחה בקרינת רנטגן לא קטנה ובהזרקת חומר ניגוד. מיפוי היא בדיקה פונקציונלית עם הזרקה של חומר רדיו אקטיבי בכמות קטנה ,היא לא מדגימה את עורקי הלב, אלא מראה אם יש בעיה בזרימת הדם לשריר הלב במאמץ ועל פי זה ניתן להעריך אם יש סתימה בעורק. כמות הקרינה מאד קטנה הרבה פחות מ CT אבל רגישות הבדיקה קטנה יותר מ CT - סביב 85%

שלום, מה הבדיקה המומלצת לאיתור חסימות בעורקים? בסופו של יום שתי הבדיקות מגיעות לאותה התוצאה.נכון?

אין בדיקה אחת מומלצת . הסברתי מה ההבדל בין הבדיקות. כל מקרה צריך להשקל לגופו, לכל בדיקה יתרונות וחסרונות.

שלום רב, המצב הוא כזה- אני בת 32, מצב בריאותי תקין.במשפחה גם. הייתי עושה המון ספורט-הליכות וכרגע הפסקתי וגם עליתי 5 קילו בחודשים בחצי שנה אחרונה. רציתי לשאול לגבי כאבים בחזה/לב בצד שמאל במנוחה ובלילה. לעיתים אני מרגישה שם כאבים ושנה שעברה גם שהופיעו אך בבוקר צהריים ובדקה אותי אחות, א.ק.ג והכל תקין. נבדקתי כ- 3 פעמים בערך בשנתיים האחרונות. הכל תקין. אך שמתי לב למצצא חדש וקצת מדאיג- אני מזה כשבועיים מרגישה כאבים בחזה, וזה קורה בזמן שינה בלבד ב-2 בלילה בדיוק! וזה קורה כמעט בכל לילה. הכאב גורם לי להתעורר, לקום, לעמוד קצת ואף להתחיל ללכת בבית על מנת שהכאב יחלוף. הכאב הוא לא עוצמתי במיוחד אבל כואב. רמה 6 שעד 10 זה הכי הרבה מכאיב. זה מדאיג אותי היות וזה קורה כל לילה כפי שציינתי.. לעיתים עובר לאחר רבע שעה ושלשום נמשך חצי שעה ולפני שלשום נמשך לסירוגין .. כאב 10 דק רבע שעה חזרתי לישון ושוב התחיל בעודי שוכבת במיטה ומנסה לישון. לא דקירות, כאב קבוע, לוחץ בבית החזה צד שמאל. הייתי רוצה לשאול האם יכול להיות שזה נובע משינה לא טובה? אני בדר"כ ישנה על הבטן ולפעמים על הצד. אז כשמתחיל כאב שוכבת על הגב- לא עוזר. שאלות נוספות חשובות מאוד- אני משתמשת על בסיס קבוע בתכשיר לשיער "הרגיין" קצף לגברים, כמו מינוקסי לנשירה והתקרחות שהוא מכיל מינוקסידיל מעל 10 שנים האם יש קשר? פניתי לרופא עור שלא ידע לענות לי על זה. במידה והינך מכיר. אציין שביצעתי בדיקות דם כלליות והכל תקין. בבדיקת הורמונים רק התגלה הורמון גברי גבוה שגורם לנשירה שאין קשר לכאבי החזה לדעתי. דבר שלישי- אני משתמשת קבוע באבקת קולגן בערך 10 גרם ליום.. בקר/דגים, מידי יום שותה עם מיץ לוקחת כבר 3 חודשים לעור ולציפורניים בכל יום.. חשבתי אולי יש קשר לכאבי החזה בלילה, הרי הקולגן הזה זה בעצם עור באבקה אולי אני למעשה גורמת לעצמי נזק אולי זה יכול לעלות כולסטרול אולי זה מקור הבעיה לכאב בחזה? בנוסף לוקחת כדור ברזל ליום כי הברזל קצת נמוך אצלי אבל תקין. תודה, אני אשמח לתשובה מפורטת האם יש קשר לתוספים שאני לוקחת או מהניתן לעשות האם לחשוש שהמצב אכן חמור?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה ארוכה - תשובה קצרה. אין לי מושג בתוספים הללו, היות ואלו לא תרופות מצילות חיים פשוט תפסיקי תוסף לתקופה מסוימת ותראי אם התופעה המוזרה נעלמת.

11/01/2019 | 11:44 | מאת: חיים עטון

בצעתי את הבדיקה צינתור וירטואלי, ברצוני רק לדעת האם הכל בסדר.

לקריאה נוספת והעמקה

בגדול - בסדר. אין חסימות משמעותיות בעורקי הלב. באחד העורקים, העורק הקדמי היורד יש התחלה של טרשת עורקים עם היצרות עד 25% בלבד.

10/01/2019 | 20:52 | מאת: ליאת

מה המשמעות של השטחת גלי t כפי שנמצא בשתי בדיקות אקג שעברתי בהפרש של שבוע זו מזו אליהן הופניתי עקב לחצים בחזה קושי נשימתי תחושת שיתוק בכתף וחולשה כללית ? בת 39 בריאה בדכ וללא היסטוריה רפואית בעניין הלב כמו כן אין במשפחה היסטוריה של מחלות לב

לקריאה נוספת והעמקה

השטחת גלי T הינו לרב ממצא בלתי ספציפי באק"ג אבל כמובן יש להתייחס אליו בהקשר לעוד פרמטרים - תלונות הנבדק ,בדיקות דם ( אנזימי לב ) ועוד..

10/01/2019 | 19:38 | מאת: גולדה

האם הרגשת חום בעורף ובצואר יכולה להיות תסמין של התקף לב?

לקריאה נוספת והעמקה

הכל יכול להיות אבל חום בעורף ובצוואר זה ממש לא הממצא המאפיין התקף לב

08/01/2019 | 17:44 | מאת: פורת

שלום. בן 62 גובה 184 משקל 90 ק"ג סובל מכולסטרול ,ל.ד שהיה מאוזן ,הרחבה של האורטה .ללא התקף לב וכד' . שאלה : לטיפול בל.ד נטלתי פעמים ביום אנלדקס 15 מ"ג ולחץ הדם היה מאוזן - 130/80. עקב בדיקת אקו והרחבה של האורטה החליפו לי את האנלדקס באוקסאאר 50 פעם ביום, בשלב זה ל.ד אינו מאוזן 145/85-90 שאלה :האם האוקסאאר ידוע כמונע או עוזר במניעת התרחבות האורטה? תוך כמה זמן האוקסאאר אמור לאזן את ל.ד ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין תרופה ספציפית שמונעת הרחבה של האאורטה. כן חשוב לאזן את לחץ הדם, עם כל תרופה, גם אוקסר טוב, גם תרופה ממשפחת חוסמי ביתא כמו קרדילוק טובה, החשוב הוא שלחץ הדם יהיה מאוזן.

שלום, אני רפלקסולוגית, בקורס מד"א שאני עוברת נאמר לנו שבצקות הרגלים מראים לנו שישנה בעיה בחדר ימין בלב. ברצוני לדעת ולהבין אם אני יכולה לעשות עיסוי ברגלים כדי "להמיס" את הבצקות שיש למטופלת שלי כבת 75. האם הדבר יכול להשפיע על הלב לרעה ?

לקריאה נוספת והעמקה

לבצקת ברגליים הרבה סיבות, רק אחת מהם הינה אי ספיקה של הלב . מבלי להכיר את המטופלת שלך לא אוכל להגיד לך אם ניתן לעסות את רגליה .