פורום קרדיולוגיה - מבוגרים

הפורום יעסוק בשאלות הנוגעות למחלות לב במבוגרים , גורמי הסיכון למחלות לב ומניעתם, מחלות של מסתמי הלב,הפרעות קצב,אי ספיקת לב, מחלות לב בהריון, צינתורי לב , פעילות גופנית ושיקום הלב. למעבר לפורום לחצו כאן.
4133 הודעות
3697 תשובות מומחה

מנהל פורום קרדיולוגיה - מבוגרים

12/01/2019 | 10:23 | מאת: אריק

שלום, רציתי להבין מה ההבל בין בדיקת מיפוי לב לCT לב לטובת איתור מחלה כלילית. אשמח להתייחסותך לחסרונות (גם קרינה) ויתרונות של כל בדיקה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ct או צינתור וירטואלי מדגים את עורקי הלב במישרין.במידה והבדיקה תקינה הרגישות של הבדיקה כמעט 100% . הבדיקה כרוחה בקרינת רנטגן לא קטנה ובהזרקת חומר ניגוד. מיפוי היא בדיקה פונקציונלית עם הזרקה של חומר רדיו אקטיבי בכמות קטנה ,היא לא מדגימה את עורקי הלב, אלא מראה אם יש בעיה בזרימת הדם לשריר הלב במאמץ ועל פי זה ניתן להעריך אם יש סתימה בעורק. כמות הקרינה מאד קטנה הרבה פחות מ CT אבל רגישות הבדיקה קטנה יותר מ CT - סביב 85%

שלום, מה הבדיקה המומלצת לאיתור חסימות בעורקים? בסופו של יום שתי הבדיקות מגיעות לאותה התוצאה.נכון?

אין בדיקה אחת מומלצת . הסברתי מה ההבדל בין הבדיקות. כל מקרה צריך להשקל לגופו, לכל בדיקה יתרונות וחסרונות.

שלום רב, המצב הוא כזה- אני בת 32, מצב בריאותי תקין.במשפחה גם. הייתי עושה המון ספורט-הליכות וכרגע הפסקתי וגם עליתי 5 קילו בחודשים בחצי שנה אחרונה. רציתי לשאול לגבי כאבים בחזה/לב בצד שמאל במנוחה ובלילה. לעיתים אני מרגישה שם כאבים ושנה שעברה גם שהופיעו אך בבוקר צהריים ובדקה אותי אחות, א.ק.ג והכל תקין. נבדקתי כ- 3 פעמים בערך בשנתיים האחרונות. הכל תקין. אך שמתי לב למצצא חדש וקצת מדאיג- אני מזה כשבועיים מרגישה כאבים בחזה, וזה קורה בזמן שינה בלבד ב-2 בלילה בדיוק! וזה קורה כמעט בכל לילה. הכאב גורם לי להתעורר, לקום, לעמוד קצת ואף להתחיל ללכת בבית על מנת שהכאב יחלוף. הכאב הוא לא עוצמתי במיוחד אבל כואב. רמה 6 שעד 10 זה הכי הרבה מכאיב. זה מדאיג אותי היות וזה קורה כל לילה כפי שציינתי.. לעיתים עובר לאחר רבע שעה ושלשום נמשך חצי שעה ולפני שלשום נמשך לסירוגין .. כאב 10 דק רבע שעה חזרתי לישון ושוב התחיל בעודי שוכבת במיטה ומנסה לישון. לא דקירות, כאב קבוע, לוחץ בבית החזה צד שמאל. הייתי רוצה לשאול האם יכול להיות שזה נובע משינה לא טובה? אני בדר"כ ישנה על הבטן ולפעמים על הצד. אז כשמתחיל כאב שוכבת על הגב- לא עוזר. שאלות נוספות חשובות מאוד- אני משתמשת על בסיס קבוע בתכשיר לשיער "הרגיין" קצף לגברים, כמו מינוקסי לנשירה והתקרחות שהוא מכיל מינוקסידיל מעל 10 שנים האם יש קשר? פניתי לרופא עור שלא ידע לענות לי על זה. במידה והינך מכיר. אציין שביצעתי בדיקות דם כלליות והכל תקין. בבדיקת הורמונים רק התגלה הורמון גברי גבוה שגורם לנשירה שאין קשר לכאבי החזה לדעתי. דבר שלישי- אני משתמשת קבוע באבקת קולגן בערך 10 גרם ליום.. בקר/דגים, מידי יום שותה עם מיץ לוקחת כבר 3 חודשים לעור ולציפורניים בכל יום.. חשבתי אולי יש קשר לכאבי החזה בלילה, הרי הקולגן הזה זה בעצם עור באבקה אולי אני למעשה גורמת לעצמי נזק אולי זה יכול לעלות כולסטרול אולי זה מקור הבעיה לכאב בחזה? בנוסף לוקחת כדור ברזל ליום כי הברזל קצת נמוך אצלי אבל תקין. תודה, אני אשמח לתשובה מפורטת האם יש קשר לתוספים שאני לוקחת או מהניתן לעשות האם לחשוש שהמצב אכן חמור?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה ארוכה - תשובה קצרה. אין לי מושג בתוספים הללו, היות ואלו לא תרופות מצילות חיים פשוט תפסיקי תוסף לתקופה מסוימת ותראי אם התופעה המוזרה נעלמת.

11/01/2019 | 11:44 | מאת: חיים עטון

בצעתי את הבדיקה צינתור וירטואלי, ברצוני רק לדעת האם הכל בסדר.

לקריאה נוספת והעמקה

בגדול - בסדר. אין חסימות משמעותיות בעורקי הלב. באחד העורקים, העורק הקדמי היורד יש התחלה של טרשת עורקים עם היצרות עד 25% בלבד.

10/01/2019 | 20:52 | מאת: ליאת

מה המשמעות של השטחת גלי t כפי שנמצא בשתי בדיקות אקג שעברתי בהפרש של שבוע זו מזו אליהן הופניתי עקב לחצים בחזה קושי נשימתי תחושת שיתוק בכתף וחולשה כללית ? בת 39 בריאה בדכ וללא היסטוריה רפואית בעניין הלב כמו כן אין במשפחה היסטוריה של מחלות לב

לקריאה נוספת והעמקה

השטחת גלי T הינו לרב ממצא בלתי ספציפי באק"ג אבל כמובן יש להתייחס אליו בהקשר לעוד פרמטרים - תלונות הנבדק ,בדיקות דם ( אנזימי לב ) ועוד..

10/01/2019 | 19:38 | מאת: גולדה

האם הרגשת חום בעורף ובצואר יכולה להיות תסמין של התקף לב?

לקריאה נוספת והעמקה

הכל יכול להיות אבל חום בעורף ובצוואר זה ממש לא הממצא המאפיין התקף לב

08/01/2019 | 17:44 | מאת: פורת

שלום. בן 62 גובה 184 משקל 90 ק"ג סובל מכולסטרול ,ל.ד שהיה מאוזן ,הרחבה של האורטה .ללא התקף לב וכד' . שאלה : לטיפול בל.ד נטלתי פעמים ביום אנלדקס 15 מ"ג ולחץ הדם היה מאוזן - 130/80. עקב בדיקת אקו והרחבה של האורטה החליפו לי את האנלדקס באוקסאאר 50 פעם ביום, בשלב זה ל.ד אינו מאוזן 145/85-90 שאלה :האם האוקסאאר ידוע כמונע או עוזר במניעת התרחבות האורטה? תוך כמה זמן האוקסאאר אמור לאזן את ל.ד ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין תרופה ספציפית שמונעת הרחבה של האאורטה. כן חשוב לאזן את לחץ הדם, עם כל תרופה, גם אוקסר טוב, גם תרופה ממשפחת חוסמי ביתא כמו קרדילוק טובה, החשוב הוא שלחץ הדם יהיה מאוזן.

שלום, אני רפלקסולוגית, בקורס מד"א שאני עוברת נאמר לנו שבצקות הרגלים מראים לנו שישנה בעיה בחדר ימין בלב. ברצוני לדעת ולהבין אם אני יכולה לעשות עיסוי ברגלים כדי "להמיס" את הבצקות שיש למטופלת שלי כבת 75. האם הדבר יכול להשפיע על הלב לרעה ?

לקריאה נוספת והעמקה

לבצקת ברגליים הרבה סיבות, רק אחת מהם הינה אי ספיקה של הלב . מבלי להכיר את המטופלת שלך לא אוכל להגיד לך אם ניתן לעסות את רגליה .

07/01/2019 | 15:42 | מאת: נדב

שלום רב בן 44 בריא ,רזה,בכושר. לפני כחודש דלקת גרון (STERP A ׂ) שטופל באנטיביוטיקה מאותו יום סובל מדופק מהיר מעל 100אפילו מגיע ל 120 במצב עמידה והליכה . בשכיבה וישיבה יורד לסביבות 60-70. ללא סחרחורות. ללא לחץ או חרדה.

לקריאה נוספת והעמקה

מה השאלה ?

06/01/2019 | 19:25 | מאת: רחל

שלום. בת 66. לאחר אקו לב' נמצאה הסתיידות בחלקה האחורי של טבעת מסתם מיטראלי. מסתם אאורטלי בעל 3 עלים. לחץ ריאתי מוגבר במידה קלה. אי מספיקה מיטראלית בינונית אשמח לדעת מה אומרות התוצאות תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שיש לך סיד בשני מסתמים בלב , המסתם המיטרלי דולף במידה בינונית , הלחץ הריאתי מוגבר במידה קלה. מה כל זה אומר ? צריך לדעת מה גילך ,מה הרקע הקרדיאלי ,זה בטח לא על רגל אחת באינטרנט

05/01/2019 | 17:10 | מאת: רותי

מה זה אומר. האם אני צריכה להמשיך לביקורת יותר מקיפה.

לקריאה נוספת והעמקה

זה אומר שיש הרבה סיד בטבעת המסתם . לא כתבת אפילו באיזה מסתם ואני מנחש שזה המסתם המיטרלי. אין לזה "ביקורת יותר מקיפה" . מעקב באקו דופלר אחרי תפקוד המסתם

03/01/2019 | 18:37 | מאת: אושר

שלום רב, אשמח לקבל פעינוח לא.ק.ג האם הוא תקין במידה ולא מה הבעיה ומה ההמשך במידה ולא תקין ערב טוב , תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לפענח אק"ג מבלי לראות את התרשים

03/01/2019 | 16:39 | מאת: רקפת

אני נוטלת קולכיצין מזה 4 חודשים לטיפול בפריקרדיטיס. מאז שהתחלתי עם התרופה התחלתי לסבול מבחילות וסחרחורות ולעיתים כאבי בטן אבל לסירוגין. בשבועיים האחרונים המצב החמיר. יש לי כאבים ברום הבטן, מתחת לחזה ובבטן התחתונה, בעיקר בישיבה או שכיבה. הרופא אמר לי להפסיק את התרןפה לשבוע ולראות מה קורה.. אני בהפסקה כבר5 ימים והשיפור קל ביותר. אני אמורה לחזןר ליטול אותה ביום א וממש חוששת לעשןת זאת. האם ייתכן שהתרופה עשתה לי נזק גסטרולוגי? הרופא טוען שאם הפסקתי לקחת ןזה לא עבר לחלוטין, אז אין קשר לתרופה . האמנם???

לקריאה נוספת והעמקה

לקולכיצין אכן תופעות לואי במערכת העיכול אבל כנראה לא נגרם נזק בטח לא בלתי הפיך. מה המינון שקבלת? צריך לנסות לחזור למינון המקסימלי הנסבל לרב כדור ביום

03/01/2019 | 16:38 | מאת: אנונימי

שלום דוקטור. הופנתי לMRI בשל עבר של פריקארדיטיס לפני כשנתיים. כיום בריא עוסק סספורט באופן יומיומי בן 23. בתוצאות בדיקת הMRI לפני כשבועיים נכתב כי מודגמת האדרה מאוחרת של הפריקרד ללא נוזל פריקרדיאלי והפריקרד לא מעובה. רציתי לשאול האם ההאדרה המאוחרת של הפריקרד זה נתון תקין או שיש איזו פגיעה בפריקרד?

לקריאה נוספת והעמקה

האדרה מאוחרת זה לא ממצא תקין, מצביע שהיה בעבר משהו בפריקרד. יותר חשוב שריר הלב - המיוקרד ,אם הוא תקין אז הכל טוב.

רגע משפחתי של אבא שנפטר בגיל צעיר ענייני לב וקריש ואירוע שהסתיים במוות. אני בתהליך הרזיה עם היסטוריית השמנה וכיום נתונים טובים של כולסטרול וטריגליצרידים בדם. עשיתי בשנת 2017 לפני כשנתיים בדיקת אקו לב - תקינה שתי בדיקות ארגומטריה במאמץ בשנת 2018 ..תקינות לא עשיתי אקו לב לאחר מאמץ ...הבנתי שרק קרדיולוג מפנה לבדיקה זו שכוללת גם את אבחון הבל במנוחה, גם את מבחן המאמץ ובמיוחד את החלק האחרון של בדיקת הלב לאחר המאמץ. האם קרדיולוג יפנה אותי לבדיקה כזו לבקשתי? מה יתרונותיה על פני כל הבדיקות שכבר ביצעתי והאם היא נחוצה לי. אני מעוניין לעשות. כמו כן הבנתי שיש בדיקת אוטרה סאונד של עורקי הצוואר גם היא לבחינת הסתיידות-כשלים באיזור זה. אותה שאלה להפניה לבדיקה זו.. ויתרונותיה והאם קרדיולוג יפנה אליה. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

השלמת נתונים ... יש לי נטיה גנטית לקרישיות יתר בדם פקטור 6– האם בה גורם סיכון נוסף עבורי מעבר לשמירה על אורח חיים בריא וספורטיבי ותזונה מיטבית וכדורים לאיזון לחץ דם ושומנים שאני נוטל בשגרה.. האם יד המלצה לבקש מהקרדיולוג בדיקות נוספות ...האם הולטר לב רלוונטי לענייננו? צנטור וירטואלי. ? בדיקה אחרת? בהנחה שאין מגבלה כספית לעניין

בגיל 50 עם הסטוריה של מחלת לב במשפחה הייתי בודק פרופיל שומנים מלא, עושה בדיקת לב במאמץ - בדיקת אקו במאמץ עדיפה על ארגומטריה. צינתור וירטואלי הוא תמיד אופציה כשיש סבירות גבוהה שהבדיקה תהיה תקינה. דופלר עורקי צוואר גם כן בדיקה טובה אבל לא הכרחית בשלב זה.

03/01/2019 | 12:20 | מאת: חיים

אקו לב תקין הולטר 24 שעות הראה 3 פעימות מוקדמות חדריות בודדות אקג תקין , גיל 24 לגבי הכמות והצורה אין לי את המידע כי לא בצעתי בדיקת מאמץ עדיין , הדופק במאמץ סדיר רוב הזמן פשוט מידי כמה פעימות פתאום יש את ההפסקה הזו וחוזר על עצמו ככל שהדופק נשאר גבוה בעיקר בזמן ההתאוששות הראשונית , אומר לך משהו ? אציין שמגיע לדופק 150 בריצה קלה האם תקין? ושאלה נוספת אפשר לדעת למה פעימות מוקדמות שנעלמות במאמץ עדיפות על פעימות מוקדמות שמופיעות במאמץ?

לקריאה נוספת והעמקה

תגובת הדופק במאמץ מצביעה כנראה על כושר גופני ירוד, לא יותר. העלמות של פעימה מוקדמת במאמץ היא תהליך פיזיולוגי - כשהדופק עולה הוא מתגבר על המוקד שיוצר את הפעימה המוקדמת וזה תקין. הופעה של פעימות מוקדמות דווקא במאמץ הינה מסיבות אחרות.

02/01/2019 | 15:50 | מאת: סמדר

שלום ד"ר אליאן אתמול חוויתי טרום עילפון, חולשה רבה מאוד ולחץ דם גבוה - 207/102. נשלחתי למוקד רפואה דחופה. שם גם הופיע כאב ראש חזק בצד ימין. ניסו שם לייצב את לחץ הדם שלי. הצליחו חלקית, אבל הוא נותר גבוה, ונשלחתי למיון. רופא המיון טוען שאין כל רקע אורגני ללחץ הדם הגבוה שלי ולחוסר היציבות. שוחררת עם לחץ דם סביר של 166/90, ואני מרגישה מאוד לא טוב. חלשה מאוד ומתנשמת אחרי פעולות קצרות. אשמח לדעתך על האקג שעברתי. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

איכן האק"ג ?

02/01/2019 | 17:55 | מאת: סמדר

העליתי קובץ..לא ברור לי מה קרה לו בדרך. מצרפת ברשותך קישורים לתמונות שלוש בדיקות אקג שנערכו לי אתמול. אםאתה לא רוצה קישורים, אשמח להנחיה מה לעשות. תודה רבה. http://www.up2me.co.il/v.php?file=28303250.jpg http://www.up2me.co.il/v.php?file=6387215.jpg http://www.up2me.co.il/v.php?file=83705066.jpg

הצלחתי לפתוח את הקובץ הראשון ששלחת ( שלושת הקישורים לא נפתחים ) - תרשים האק"ג תקין.

10/01/2019 | 10:56 | מאת: סמדר

תודה ד"ר אליאן

01/01/2019 | 15:56 | מאת: רובין

בן 72 , 181/96. מסתם דו-עלי, אאורטה הגיעה במשך 12 שנה מ 48 -ל 50. מסתם אאורטלי מסויד ומוצר, אי ספיקה קשה. מקטע פליטה 55- 64, מסתם 0.8 סמר, מפל ממוצע 54. מרגיש מצויין ללא שינויים במשך השנים- הולך כל יום 4 קמ אינטנסיבית בקצב 6 קמש. האם מחייב ניתוח בהקדם או אפשר להמשיך עד סימפטומים?. בהתחשב לסיכון מול סיכוי לרבות אורך חיים קצר של מסתם אורטלי מהחי. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מסתם דו עלי עם דלף קשה ואאורטה 50 - הייתי שוקל כבר לנתח ,אין מה לחכות ניתן רק להפסיד.

האם בסוף התקבלה החלטה? ואם כן, אשמח לדעת היכן ומי הרופא המנתח? תודה והרבה בריאות!

01/01/2019 | 14:12 | מאת: דינה

שלום רב! אני בת 56.עשיתי הולטר לב ובו: קצב סינוס המהירות המינימלית בדקה 46.המהירות המקסימלית 101.המהירות הממוצעת 65. הפרעות קצב חדריות APC'S 4 בודדים במשך דקה.נצפו APB'S TRIPLET במהירות עד 130 לדוגמה בשעה 2.02. בשעות הלילה והבוקר נצפו קטעי סינוס ברדיקרדיה במהירות מינימלית של 46 לדקה. הייתי רוצה לדעת,האם יש טיפול למצב כזה או אין כאן מה לעשות. חשוב לציין שאני כרגע סובלת מכאבים בחזה. כבר מספר שנים אני מתלוננת על הכאבים בחזה ועל הדופק לא סדיר.אך עשו ממני צחוק ונאמר לי שאני בריאה מבחינה הלבבית. באפריל עשו אקו לב במאמץ,בספטמבר מיפוי.לפני כשנה עשיתי הולטר של 48 שנה...הכל היה תקין... אודה לך מאוד על ההמלצות. בברכה, דינה

לקריאה נוספת והעמקה

אם כל הבדיקות בסדר ובהולטר יש רק ירידה של הדופק עד 46 ( אני מנחש שזה קורה בלילה ) אז באמת אין מה לעשות כי אין בעיה.

בן 77. סובל מלחץ דם גבוה. מקבל תרופות בהתאם. סובל מאוד מנטייה להתעלפות (מספר התעלפויות בעבר) בזמן שינויי מצב משכיבה/כריעה לעמידה וישיבה. שאלתי היא: האם שימוש במחולל חמצן עשוי להעלים או לצמצם את התופעה? תודה. זאב.

לקריאה נוספת והעמקה

ממש לא. צריך לעבר על התרופות שאתה נוטל שם יכולה להיות הסיבה ,ישנן תרופות שתופעת הלוואי שלהן הינה ירידה חדה בלחץ הדם בשינויי תנוחה !

התרופות שאני נוטל הם: 1. בבוקר: קרדיולוק 5 מ"ג, אנדלקס 10 מ"ג, דיסוטיאזיד 12.5 מ"ג 2. לפני השינה: כנ"ל + וזודיפ 10 מ"ג. האם תרופות אלה או חלקן עלולות לגרום את התופעות עליהן אני מתלונן? תודה, זאב

לא מאד אופייני לאף אחת מהתרופות הנ"ל, הדיזותיאזיד שהוא כדור משתן יכול להשפיע. אינך מקבל איזה שהיא תרופה לערמונית מוגדלת ?

כן. אני מקבל DUODART 0.4 mg פעם אחת ביום. האורולוג שלי טוען שהשפעת הכדור הזה על לחץ הדם זניחה כי פעולתו מתרכזת בערמונית בלבד. לגבי התרופה המשתנת, האם מומלץ להפסיקה או להקטין את המינון? אשמח לשמוע את דעתך. תודה, זאב.

המינון של הכדור המשתן (דיזותיאזיד) נמוך יחסית וקשה להקטין לרבע כדור, תנסה לקחת אותו לסירוגין יום כן יום לא.

תודה רבה. זאב

שלום. עקב סחרחורות וחוסר איזון ניגשתי לרופא משפחה. יש לי דופק נמוך 46. הבנתי שאמור להיות את זה רק למי שעושה ספורט(אני לא) או למי שיש בעיות בקצב הלב. עשיתי אקג ויצא תקין. האם עליי לדאוג ולעשות דברים נוספים או שיש אנשים שחיים כך? אשנח למענה. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

דופק 46 במנוחה הוא נמוך וחריג ומחייב ברור. רצוי שתבדקי ע"י קרדיולוג שיערוך לך מספר בדיקות כמו אקו הולטר ובדיקת מאמץ לראות מהי תגובת הדופק למאמץ.

והאם דופק 46 שלא במנוחה זה נורמלי?

לא.

האם ישנם מזונות הגורמים לקצב לב מואץ? מהם?

לקריאה נוספת והעמקה

מזונות לא ממש משקאות שמכילים קפאין יכולים לגרום להאצה בדופק

30/12/2018 | 20:09 | מאת: חיים

תודה רבה על התשובה ! בהמשך לשאלתי אני רוצה בבקשה לדעת אם הפעימות מתגברות במאמץ זה מסוכן יותר ? כי כל פעם במאמץ או לאחריו או בהתרגשות מגיעה אצלי התחושה הזו. התשובה שלך היתה שאוכל להמשיך באופן רגיל ובשגרה מלאה אך חשוב לי לדעת שאני באמת יכול לעשות מאמץ למרות שהוא גורם לפעימות ולגירוי הזה להגיע.. משער שזה בגלל העלייה של האדרנלין יש לי מבחן ליחידה שדורשת ריצת 2000 ומבחני כושר ומאמץ בגלל זה מתעכב על הנושא תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

לא זוכר מה היתה שאלתך הקודמת ומה היתה תשובתי בכל מקרה פעימות מוקדמות שנעלמות במאמץ עדיפות על פעימות מוקדמות שמופיעות במאמץ משמעות הפעימות המוקדמות במאמץ תלוי בכמותן צורתן ובעיקר האם הלב ברקע בריא.

03/01/2019 | 01:53 | מאת: חיים

אקו לב תקין הולטר 24 שעות הראה 3 פעימות מוקדמות חדריות בודדות אקג תקין , גיל 24 לגבי הכמות והצורה אין לי את המידע כי לא בצעתי בדיקת מאמץ עדיין , הדופק במאמץ סדיר רוב הזמן פשוט מידי כמה פעימות פתאום יש את ההפסקה הזו וחוזר על עצמו ככל שהדופק נשאר גבוה בעיקר בזמן ההתאוששות הראשונית , אומר לך משהו ? אציין שמגיע לדופק 150 בריצה קלה האם תקין? ושאלה נוספת אפשר לדעת למה פעימות מוקדמות שנעלמות במאמץ עדיפות על פעימות מוקדמות שמופיעות במאמץ?

לא מיצינו את נושא הפעימות המוקדמות ?

29/12/2018 | 16:11 | מאת: מנסה להבין

שלום רב יש פעימות לב מרובות ברצף כבר יותר מ 24 שעות. זה גם מםעימה אחת התגבר להרבה פעימות. האם זה מסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

פעימות מוקדמות לרב אינן מסוכנות אבל כמובן שזה תלוי בגיל, ברקע הקרדיאלי,בתפקוד הלב ועוד...

28/12/2018 | 21:36 | מאת: עדנה

בעקבות פרפורי פרוזדורים ניתן טיפול לוויסות הדופק. כרגע הדופק נמוך 40-50. האם זה נמוך מדי ומסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

זה נמוך אבל לא מסוכן אם אין סימפטומים נלווים של חולשה או סחרחורת. רצוי לשמור על דופק מינימלי סביב 55-60 ולא לרדת ל40.

28/12/2018 | 18:00 | מאת: נעמה

שלום. בעלי בן 48. לפני 8 שנים נפצע ברגליים ובצוואר ולכן כבר 8 שנים ממעט ללכת. הולך לאט 1-2 דקות עד הרכב. עומד מעט. רוב היום יושב. כמו כן לא מפעיל את השרירים בזרועות באופן משמעותי מרים לכל היותר 1 קילו. המשקל שלו תקין. 62 קילו גובה 1.82 השומנים בדם LDL=75 כולסטרול כללי 150 טריגליצרידים 170 סוכר 82 HDL = 36 לחץ דם 115-60 אק"ג תקין ארגומטריה לפני 10 שנים תקינה לפני הפציעה אקו לב לפני שנה תקין. רציתי לשאול את דעתכם עד כמה העובדה שהוא לא עושה כושר גופני ודופק הלב שלו לא מגיע לדופק אירובי פרט למצבים חריגים, מסכנת את הלב שלו ומעלה את הסיכון שהוא יחווה חלילה אירוע כל שהוא בלב או במוח. האם זה מעלה את הסיכון פי כמה ומהותי מאוד? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

להיעדר פעילות גופנית יש השפעה לא טובה גם על הלב כמו שפעילות גופנית מייטיבה עם הלב. ברור שלא ניתן להעריך במדוייק בכמה הסיכון יותר גדול - אבל אם שאר הפרמטרים שמשפיעים יהיו תקינים ( משקל לחץ דם סוכר כולסטרול.. ) הסיכון יהיה נמוך.

28/12/2018 | 14:21 | מאת: אייל

שלום גיל 51 באחרונה קצת עייפות ותשישות. בדיקות דם תקינות. אשמח לדעתך המקצועית. 1. אם חלילה מתפתחת איזה שהיא פגיעה בשריר הלב או ירידה בתפקוד הלב כמו באי ספיקת לב/ קרדיומיופתיה וכו' האם הדופק במאמץ אמור להיות גבוה יותר מאשר קודם לכן במצב הבריא או נמוך יותר? 2. אני עושה כל יום הליכה ברגל והדופק כבר שנים בערך 100 בזמן ההליכה. גם עכשיו הוא בערך 100 בזמן הליכה באותה מהירות. האם העובדה שהדופק לא גבוה יותר על אותה רמת מאמץ היא סימן טוב ופחות סיכוי שיש איזה פגיעה בלב מסתמים וכו'? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

1.יכול להיות גבוה יותר אבל זה ממש סימן שולי. 2.הדופק 100 במאמץ הוא בסדר , אם היתה פגיעה משמעותית בתפקוד הלב או באחד המסתמים יכול היה להיות דופק יותר גבוה אבל פגיעה בלב לא נעשית על פי רמת הדופק במאמץ.

27/12/2018 | 17:34 | מאת: מירי

אני בת 66. בעקבות טיפול כימותרפי שקבלתי בעבר עלי לבצע בדיקת אקו לב כל שנתיים. אודה לקבלת התייחסותך האם יש בעיה במממצאים האחרונים : אאורטה עולה 30 ממ סינוסים אאורטלים 29 ממ' פרוזדור שמאלי 38 שטח פרוזדור שמאלי 21 סמ"ר רוחב חדר שמאלי בזמן סיסטולה 25 ממ רוחב חדר שמאלי בזמן דיאסטולה 44 ממ עובי המחיצה הבין חדריות 10 ממ עובי דופן אחורית 10 ממ המסתם המיטרלי - תקין המסתם האאורטלי - תלת עלי, תקין מסתם טריקוספידלי-דלף מזערי סיכום: אאורטה עולה תקינה שורש וקשת אורטה תקינים חדר שמאלי בגודל ותפקוד סיסטולי גלובלי תקין 65% LVEF הפרעה דיאסטולית דרגה 1 חדר ימני בגודל ותפקוד תקין מסתם מיטרלי תקין אנטומית מסתם אורטלי תלת עלי תקין מסטם טריקוספידלי עם דליפה מזערית מסתם פולמונלי הודגם תקין פרוזדור שמאלי מוגדל קל מחיצה בין פרוזדורים תקינה וללא מעבר וריד נביב תחתון אינו מורחב. עובר קולפס בנשימה. לחץ ריאתי מוערך 24 מ"מ כספית לא הודגם נוזל פריקרדיאלי תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לפי בדיקת האקו הכל בסדר !

27/12/2018 | 12:43 | מאת: חנהמ

בהמשך לתשובתך: אם כך, מה הבעיה? יש טיפול? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין בעיה ואין טיפול. נקודה.

27/12/2018 | 11:31 | מאת: שגיא

שלום פניתי אליכם בפורום בעבר בשל ירידת משקל חדה ( עקב קרוהן ) BMI=15.5 וזה גרם לחולשה ותשישות. לפני 10 חודשים אקו לב תקין. באחרונה יותר חולשה ודיזינס. בדיקות דם תקינות אק"ג תקין לחץ דם תקין 115-65. יש פעם בכמה ימים תחושה של קצת דיזינס שחלילה עלול להתעלף. רציתי לשאול . 1. במידה וחלילה הלב יתחיל לפתח קרדיומיופתיה או אי ספיקת לב עקב המצב התזונתי והתת משקל האם הטיפול לכך יהיה ממילא רק לשפר את התזונה ולעלות במשקל? או שיש חשיבות לבדוק כי אם חלילה מתפתח משהו כזה אז צריך עוד צעדים בשביל להציל את הלב? 2. אם ממילא הטיפול הוא רק לעלות במשקל האם יש טעם לעשות שוב אקו לב לאחר 10 חודשים או שרוב הסיכוי שאין צורך אם אני עכשיו בתהליך של עליית משקל ושיפור התזונה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אין דרכים למנע פגיעה בלב, צריך לקבל טיפול למחלת המעי ולעלות במשקל. בכל פעם שיעלה חשד לפגיעה בלב ניתן לברר את זה בבדיקת אקו חוזרת.

26/12/2018 | 20:19 | מאת: פרפור פרוזדורים

מהם השיקולים להשתלת קוצב לב במיקרה של פרפור פרוזדורים

לקריאה נוספת והעמקה

קוצב לב איננו טיפו לפרפור פרוזדורים. יש מצבים שטיפול תרופתי בפרפור מצריך "הגנה "של קוצב כשהדופק יורד יותר מדי עם התרופה או במקרה אחר כשתרופות לא עוזרות ורוצים לנתק את מעבר החשמל בין הפרוזדור לחדר כדי שלא יהיה פרפור ואז צריך להשתיל קוצב לב.

26/12/2018 | 17:52 | מאת: משה

דוקטור שלום פעילות גופנית ככול שתיהיה: ריצה,הליכה,שחייה וכו' במה היא תורמת לבריאות הגוף ? ללב ? לדם ? מה זה עושה לגוף ? ואיך זה בידיוק עוזר לגוף האדם ליהות בריא יותר? כי בהרבה מקומות שאני שומע אומרים שהיא תורמת לגוף האדם ללב, תודה מראש על התשובה .

לקריאה נוספת והעמקה

קצרה היריעה מלתאר כאן מה פעילות גופנית עושה .יש לה השפעה על מיטיבה גם על הלב,גם על מערכת הנשימה,גם על כלי הדם, גם על גורמי סיכון כמו סכרת כולסטרול ויתר לחץ דם.

26/12/2018 | 11:35 | מאת: אביעד

שלום גיל 51 אק"ג תקין. רציתי לשאול במידה ומתחילה להתפתח קרדיומיופתיה האם בד"כ יראו משהו בצילום חזה? נניח צל לב שונה בגודלו? אם עשיתי צילום חזה והוא תקין האם רוב הסיכוי שאין התחלה של קרדיומיופתיה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

צלום חזה לא שולל קיום קרדיומיופטיה, ישנן מספר סוגי קרדיומיופטיות ולא בכולן הלב מוגדל. האבחנה הינה באקו ולא בצלום חזה

אני בת 69. בבדיקת אקו שעשיתי לאחרונה נכתב: חדר שמאל: בגודל תקין. אינו מעובה. תפקוד תקין (EF 55 %). לא נצפתה הפרעת התכווצות אזורית. הפרעה דיאסטולית דרגה 1 (הפרעה ברלקסציה). חדר ימין: במימדים תקינים. התכווצותו תקינה. אאורטה: שורש אאורטה:בגודל תקין. אאורטה העולה:בגודל תקין. עליה שמאלית: בגודל תקין. עליה ימנית: בגודל תקין. מסתם מיטרלי: מסתם מיטרלי תקין. מסתם אאורטלי: עלי המסתם מעובים ומסוידים. אי ספיקה אורטלית טריויאלית. מסתם טריקוספידלי: מבנה ותפקוד המסתם הטריקוספידלי תקין. אי ספיקה טריקוספידלית טריוויאלית. C: הוריד הנבוב התחתון (IVC) ברוחב תקין לחץ דם ריאתי תקין, RVSP: 27 mmHg . תפליט פריקרדיאלי: לא נצפה תפליט פריקרדיאלי. אבחנות: :Diagnosis Good systolic LV function, Left Ventricle Mild diastolic dysfunction, grade I Calcification of aortic valve האם ישנה בעיה המצריכה טיפול? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא.

אם כך, מה הבעיה? יש טיפול?

אין בעיה אז לא צריך טיפול

25/12/2018 | 22:37 | מאת: מנשה

האם התוסף אל-ארג'ינין עוזר בנושא ? יש סיכונים? מינון רצוי?

לקריאה נוספת והעמקה

עוזר באיזה נושא ?

27/12/2018 | 18:53 | מאת: מנשה

האם עוזר בהורדת לחץ דם?

לא שידוע לי

25/12/2018 | 21:32 | מאת: mazi

Lvef מוערך כ 60%. מה זה אומר? בהמשך כתוב: תבנית מילוי חדר שמאלי מתאימה להפרעה ברלקסציה (גל A^E . מה זה אומר? צריך לעשות משהו? תודה על מענה.

לקריאה נוספת והעמקה

LVEF הוא מקטע הפליטה של חדר שמאל באחוזים והתקין הוא 55% ומעלה. הפרעה ברלקסציה זה .. הפרעה בהרפיה של חדר שמאל, תהליך שקורה עם הגיל, הוא בדרגה הקלה ביותר ולכן לא מצריך טיפול.

אני בן 43. הסתבר בבדיקה שגרתית עקבית שיש לי לחץ דם 135/95. דופק ממוצע 92… כל הבדיקות ללחץ דם שניוני יצאו תקינות ואני מרגיש בסדר. רופא המשפחה רשם לי תקופה נורמיטן מסוג חוסמי בתא להורדת לחץ הדם. אחר כך קראתי בבית שההנחיות החדשות אומרות לא להשתמש לחולים צעירים בחוסמי בטא כקו ראשון ועדיף לקחת תרופות מסוג אחר. אבל באותו מקום קראתי שאם הדופק הוא מעל 80 שזה במצב אצלי אז כן עדיף להשתמש בחוסמי בטא. מה נכון יותר למצבי?

לקריאה נוספת והעמקה

נכון למצבך לאור הדופק הגבוה במנוחה כן להעדיף חוסם ביתא

שלום דוקטור מה עדיף לבדיקת הלב במאמץ לראות שהכול תקין ? ושאפשר לעשות ריצה ופעילות גופנית שבודקת כמובן את הלב ואת לחץ הדם ? כי אני עושה הרבה פעילות גופנית בשנים האחרונות ולאחרונה חש לא כאב אלא מן משהו בחזה בזמן ריצה שלא היה בעבר מן תחושה מוזרה. מה יותר טוב ומומלץ אקו לב במאמץ או ארגומטריה ?

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת אקו במאמץ מכילה בתוכה ארגומטריה ובנוסף יש פרמטרים אחרים ,לכן היא עדיפה

24/12/2018 | 23:05 | מאת: Big Nog

שלום ד״ר דני. רציתי לדעת מדוע יש אזהרה מפני השילוב? באופן מוזר, מתועד בספרות שני מקרים של ברדיקרדיה קיצונית בעקבות תוספת של וראפמיל לשני קשישים שנטלו ליתיום, כשאחד מהם נגמר בהתקף לב! מוזר - משום ששנים לאחר מכן נעשו מחקרים עם אותו שילוב (וראפמיל כחיזוק לליתיום במניעת מאניה) וללא אסונות כלל. בנוסף תועד מקרה של פסיכוזה חריפה אחרי שהוסיפו דילטיאזם לאדם שנטל ליתיום. אזהרה מפני ״הרעלה מוחית״ קיימת גם עם אמלודיפין. האם לדעתך מדובר בקו-אינטראקציה פרמאקודינאמית בין ליתיום וחוסמי סידן שגרמה לסיבוכים האלו או שמא בצירוף מקרים? ועוד שאלה אחרת לגמרי: איך בדיוק וראפמיל (שאינו פועל ישירות על העורקים אלא בעיקר על הלב) יעיל למצבי ואזוספאזם-קורונרי? האם זה דרך מערכת העצבים - קרי התנגדות לפעילות סימפטתית והורדת רמות נוראדרנלין? תודה 🙂

לקריאה נוספת והעמקה

כנראה צרוף מקרים ורפמיל הוא חוסם סידן , אתה בטח יודע את תפקיד הסידן בהתכווצות של שריר. אתה גם יודע שבדופן העורק יש שריר. ומכאן פעולתו בוזו ספאזם..

24/12/2018 | 15:52 | מאת: מיכל

שלום יש לי mvp. מטופלת בדרלין 40 מג ביום. האם יש מניעה לקחת ציפרלקס?

לקריאה נוספת והעמקה
24/12/2018 | 22:08 | מאת: Big Nog

מצוין ששאלת. שילוב מאוד דומה נחקר בעבר אצל אוכלוסיה עם MVP (פלוקסטין/פרוזק עם פרופרנולול). התוצאה הייתה לא רק חוסר שיפור, אלא שהשילוב גרם להחמרה של התסמינים. למרות שציפרלקס קצת שונה מהפרוזק מבחינת ההשפעה על הלב - הייתי מציע להמתין עם השילוב עד לקבלת תשובה מהרופא.

אין לי מושג מי זה נןע מםע - כנראה מומחה לציפרלקס או אולי ל MVP

25/12/2018 | 09:25 | מאת: מיכל

לא קיבלתי תשובה לשאלתי

אין מניעה

25/12/2018 | 15:34 | מאת: מיכל

תודה רבה

24/12/2018 | 10:38 | מאת: אלינור

שלום רב. מבקשת מאד להבין, האם בטמפונדה יש בעיה במילוי בדיאסטולה גם בלב ימין או רק בלב שמאל?כלומר האם יש שלב שימין מתמלא תקין ורק מתקשה לשלוח לשמאל? או שיש בעיה במילוי של שניהם תמיד? אודה לתשובה ברורה ככל שאפשר. ............................................................

לקריאה נוספת והעמקה

בטמפונדה יש לרב נוזל סביב כל הלב וההפרעה במילוי הינה לשני החדרים. מאחר וחדר ימין עובד בלחצי דם נמוכים ( מערכת ורידית ) הוא יותר מושפע כשהוא לא יכול להתמלא. אבל היות ומערכת הדם הינה מערכת סגורה זה מיד משפיע גם על חדר שמאל,מוריד את תפוקת הלב..וכו...

23/12/2018 | 12:40 | מאת: זיהוי פירפור

האם יש מכשירי לחץ דם שמראים פירפור ?

לקריאה נוספת והעמקה

לא. אבל במכשיר לחץ דם נין לראות את הדופק שאמור להיות סדיר, אם הדופק איננו סדיר אחת האפשרויות הינה שמדובר בפרפור פרוזדורים.

22/12/2018 | 22:55 | מאת: שרי

אני בת 54, מגיל 23 מאובחנת עם mvp, צניחה קלה של המסתם המטרלי, לפעמים פעימות מוקדמות. בכל הבדיקות לא נראו פטולוגיות או שינויים פטולוגים בא. ק. ג. אקו מדגים רק צניחה קלה לאורך כל השנים. מהתחלה נתנו לי לקחת מינון נמוך של בטא בלוקר, כרגע אני עם 25 מ'ג של נורמיטן. ז' א ששנים רבות אני עם החוסמי בטא. שאלתי, האם יש טעם בכלל לקחת נורמיטן? האם הוא באמת מפחית את הפעימות המוקדמות? אני חוששת מנזקים של כל כך הרבה שנים של לקיחת התרופה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אכן חוסם ביתא מפחית פעימות מוקדמות שקיימות בשכיחות גבוהה יותר ב MVP. את בהחלט יכולה אחרי כל כך הרבה שנים לנסות להפסיק את הנורמיטן ולראות איך את מרגישה. אם הפעימות המוקדמות קיימות אבל את יכולה לחיות איתן בשלום לא צריך נורמיטן !

21/12/2018 | 23:09 | מאת: ארז

היי ד״ר אני בן 51 בריא בחצי שנה האחרונה, בעקבות סחרחורות, ביצעתי בדיקות מקיפות שכלל אקו, ארגנומטריה, אקו מאמץ, צנטור וירטואלי, הולטר אקג, דופלר צוואר וכו. הכל היה תקין ולמרות זאת עדין מידי פעם מרגיש סחרחורות, תחושת שריפה בחזה. אציין שיש לי ריפולקס, שמסביר את הצרבת ותחושת השריפה. במשפחה יש לנו היסטוריה של לב מה שהעלה אצלי את רף החשש, דבר שהביא גם לביצוע כל הבדיקות שציינתי. האם יש מצב, שלמרות תקינות כל הבדיקות שבוצעו החצי השנה האחרונה, אני חווה או איווה אירוע לב? אני יודע שרפואה אינה מדויק ועדין מחפש סוג של שקט. אודה לדעתך המקצועית תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ציינת את גילך אבל לא גורמי סכון ( לחץ דם סוכר כולסטרול עודף משקל עישון פעילות גופנית... ) - אם כל הבדיקות שציינת תקינות מצבך מצויין והסיכון לארוע לבבי מאד נמוך לתקופה הקרובה. אם יש גורמי סיכון וככל שמתקדמים בגיל הסיכויים עולים אבל אתה בנדוקת פתיחה טובה לפחות נכון לעכשיו.

23/12/2018 | 09:25 | מאת: ארז

תודה דר לא סובל מעודך משקל, לחד. לוקח ליפיטור ומיקרופרין בגלל היסטוריה משפחתית. עושה פעילת גוםנית

ישנם מספר מחשבונים שעל פי שיקלול של מספר פרמטרים כמו גיל מין עישון לחץ דם ועוד יכולים לתת הערכה של סיכוי לארוע לבבי בתקופה של עשר שנים

שלום רב, בעלי בן 35 בריא בדר"כ. אושפז לפני כ 4 שנים לאחר עליית טרופונין ל 1.2 כתוצאה מסיבוך של חיידק הסטרפטוקוק. טופל כ 5 ימים ע"י אנטיביוטיקה לוריד ולאחר אקו לב תקין וירידת הטרופונין לנורמה שוחרר לביתו למעקב רופא בקהילה. הרופא הפנה במסגרת המעקב לאחר כ 3 שנים לבדיקת אקו לב שיצאה תקינה. בכללי מרגיש טוב- האם יש הנחיות מיוחדות להמשך ?

לקריאה נוספת והעמקה

ממש לא. היתה דלקת שחלפה, בבדיקת אקו ביקורת הכל תקין - אין הנחיות מיוחדות להמשך.

20/12/2018 | 13:07 | מאת: יוסי

תופעה של פעימות חדריות מוקדמות לא מרובות. כל הבדיקות: אקו דופלר, הולטר לב, מאמץ עם מצלמת טליום תקינות, למעט הפעימות המוקדמות. גם אין המלצה לטיפול תרופתי. האם הנ"ל מחייב הצהרה על בעיה כלשהי בעת הזמנת ביטוח נסיעות לחו"ל?

לקריאה נוספת והעמקה

לא !

בן 48, גובה ומשקל תקינים, אין הסטוריה. התגלה בבדיקה שגרתית מקרית. בהנחה שהבדיקות - אקו לב, כליות וכו' תקינים כלומר לא נמצאה סיבה ספציפית. השאלה: האם כדאי רק לטפל בהורדת הלחץ דם (הומלץ דיזותיאזיד), או שאולי כדאי גם לשלב חוסם בטא? הורדת הדופק ל 70+- (למשל על ידי נורמיטן). שאלתי 2 רופאים וכל אחד טוען אחרת...

לקריאה נוספת והעמקה

ברור שצריך לטפל בלחץ הדם. באיזו תרופה ? דיזותיאזיד הוא כדור משתן חלש שבטח לא צריך להיות התרופה הראשונה. חוסם ביתא יכול לבא בחשבון כמו גם חוסם סידן או תרופה ממשפחת ACEI

תודה רבה!. בהמשך לתשובתך - האם נורמיטן (שהוא גם מוריד את הדופק) הוא כיוון טוב? איך קובעים? האם כדאי להתייחס גם לנושא הורדת הדופק או שרק ללחץ דם?

נורמיטן הוא בהחלט אחת האופציות. איך קובעים ? כשאין מחלות רקע שצריכות לכוון לתרופה ספציפית פשוט מנסים...

20/12/2018 | 02:11 | מאת: שי

שלום רב, אני הקטן במשפחה מבין 4 אחים נוספים .שני אחיי חטפו התקף לב בשלוש שנים האחרונות אחד בגיל 43 והשני בגיל 47 באופן פתאומי שניהם ללא מחלות רקע לפני . אני בחור בן 39 בריא ללא מחלות האם נטילת אספרין באופן קבוע מומלצת בעקבות ההסטוריה המשפחתית? כמובן שהתייעץ בנוסף אם רופא לגביי העניין . תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

אין הוכחה שאספירין עוזר במניעה ראשונית. לאור הסיפור המשפחתי שלך יש לבדק פרופיל שומנים ולבצע בדיקת לב במאמץ.

19/12/2018 | 17:15 | מאת: חיים

בן 24 , סובל מפעימות מוקדמות בתדירות לא גבוהה אקו לב - תקין הולטר - נצפו 3 פעימות מוקדמות חדריות בודדות הופניתי בנוסף לבדיקת מאמץ.. האם יכול לעסוק בספורט? מה המשמעות של פעימות חדריות מוקדמות? האם הן יותר מסוכנות ? או שכלל הפעימות המוקדמות אינן מסוכנות? יש לציין בהתרגשות הפעימות מגיעות בתדירות הרבה יותר גבוה סבלתי אירוע אחד שבו חוויתי סחרחורת ואחריו דופק ממש מהיר לפני חודש וחצי בערך .. איך לדעתך צריך להתבצע המשך הטיפול? או האם להפסיק את כל הבדיקות ולחיות ככה?

לקריאה נוספת והעמקה

פעימות חדריות מוקדמות בודדות בבחור צעיר עם לב בריא - אין להן שום משמעות,לא מצריכות טיפול וניתן להמשיך בסדר חיים רגיל.

שלום, לפני שנתיים עברתי אירוע סינקופה. בבירור קרדיולוגי לא נמצא ממצא כלשהו. לפני שבועיים עברתי אירוע נוסף עם אבדן הכרה למספר דקות. (לווה בזיעה, דופק מאד מהיר, סחרחורת ערפול). בבית חולים לא נמצא ממצא הבבדיקות. (דם, סיטי ראש, הולטר,). מהי החשיבות להמשך בירור קרדיאולוגי? ולאיזה כיוונים ניתן ללכת ולחפש את המקור לבעיה? (מתח? עומס? לחץ? ) ידוע לי על דופמין ואדרנלין נמוכים... תודה רבה משה

לקריאה נוספת והעמקה

באם היה דופק מאד מהיר סביב הארוע , הדבר מחייב המשך ברור - אולי מדובר בהפרעת קצב מהירה שגורמת לסימפטומים שציינת. צריך להמשיך ברור קריאלי.

18/12/2018 | 20:11 | מאת: גלעד

שלום אני בן 46. בחודשים האחרונים קצת חולשה ותשישות. אק"ג תקין בדיקות דם מקיפות ספירה כימיה CRP תקינות דם סמוי תקין US בטן תקין הרופא אמר שלא רואה שום ממצא חריג מעבר לכך שיש לי קרוהן. אציין שירדתי מאוד במשקל בגלל הקרוהן ונמצא בתת משקל. בדיקת אקו לב במנוחה לפני שנה תקינה אבל מאז ירדתי עוד כמה קילו . ביצעתי השבוע בדיקת NT PRO BNP התוצאה 53 PG/ML כשהנורמה בגיל 46 היא 5-50. האם יש משמעות לכך שזה קצת מעל הנורמה? האם זה מעלה קצת חשד שאולי מתחילה פגיעה מסוימת בלב בגלל התת משקל ? או שזה חסר משמעות לחלוטין. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לא !

20/12/2018 | 18:35 | מאת: גלעד

תודה כתבת "לא" האם הכוונה היא שלBNP קצת מעל הנורמה אין משמעות?

אין משמעות