שומה אטיפית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן העור: זהה את השומה!

בואו לגלות כמה אתם יודעים על נקודות חן, וגם - מהם הדגשים שיש לשים לב אליהם כאשר בודקים שומות? פרופ' אסתר עזיזי - מומחית לרפואת עור, רופאה בכירה לשעבר במחלקת העור של בית החולים שיבא, חברת סגל בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב ומנהלת מרפאת Spot-Clinic לאבחון שומות ומלנומה ברמת החייל.
ללמוד עוד על שומה אטיפית
סרטן העור: זהה את השומה!-תמונה

בואו לגלות כמה אתם יודעים על נקודות חן, וגם - מהם הדגשים...

מאת: מערכת זאפ...
21/06/2017
מיפוי שומות: עשוי להציל חיים!-תמונה

כיצד תדעו אם מדובר בנקודת חן תמימה, או ב"פצצת זמן", העלולה...

מאת: פרופ' עזיזי...
05/10/2016
הסרת שומות לצורך אסתטי-תמונה

שומות על העור גורמות למטרד אסתטי או תפקודי. הסרת שומות...

מאת: ד"ר אהוד...
07/05/2016
מלנומה: גילוי מוקדם מציל חיים-תמונה

מעקב צמוד אחרי נקודות חן: מיפוי שומות דיגיטלי משפר את...

מאת: ד"ר ניר...
31/07/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשומה אטיפית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שומה אטיפית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

נקודת חן באזור הבטן גדלה מעט וגם שינתה צורתה. כירורג פלסטיקאי קבע לאחר הסתכלות עם הדרמוסקופ-״נגע באזור משמאל לטבור פיגמנטרי בקוטר של 8 ממ תחת דרמוסקופיה רישות גוון וצורה לא אחידים, באבחנה מבדלת שומה אטיפית״. ניתוח להסרת הנקודה כולה בעוד כחודש וחצי אז גם ישלחו אותה לביופסיה. האם שומה אטיפית היא לרוב שפירה? האם יש סיבה לדאגה? האם זה שישר אמר להוריד אותה אומר משהו? תודה!

הכירורג חשד שמדובר במלנומה, לכן המליץ על ביופסיה. עד קבלת תוצאות הביופסיה לא ניתן יהיה לדעת האם השומה שפירה או ממאירה (מלנומה).

אבל הוא לא השתמש במילה מלנומה. השתמש במונח שומה אטיפית.

"שומה אטיפית" היא תיאור של מה שהוא ראה, כלומר "שומה מוזרה". מאחר והוא לא יכול היה על סמך מראה לקבוע אם היא שומה שפירה או מלנומה, אזי הוחלט לבצע ביופסיה.

לפני כחודש וחצי הסרתי דומה גדולה (קוטר 11 מ''מ) מהגב. תוצאות הביופסיה הצביעו על שומה דיספלסטית עם שוליים חופשיים של 3.5 מ''מ. רופא העור שלח אותי להתייעצות בנוגע להרחבת השוליים ל5 מ''מ. לא ברורה לי ההתלבטות של הרופא- מדוע יש צורך בהרחבת השוליים על אף שמדובר בדומה שאינה סרטנית (כך שלמיטב הבנתי, אין חדש שיוותרו תאים סרטניים בשולי העור הבריא)

לדעתי אין כל צורך בהרחבה. שומה דיספלסטית היא שומה שפירה.

להלן תוצאות ביופסיה של שומה שהוסרה מאזור הבטן DYSPLASTIC COMPOUND NEVUS האם זה תקין? הרופאה שהסירה את הנקודה אמרה שזה נגע סרטני שהוצא בשלמותו..( הוסיפה ואמרה שאם השומה לא היתה מוסרת אז עלולה היתה להתפתח למלנומה) רופאה אחרת שללה זאת ואמרה שזה תקין ! מה נכון ? מבולבלת מ 2 תשובות מנוגדות(

הנגע הוא שפיר לחלוטין. לא ניתן לנבא ולהגיד האם היתה מתפתחת מלנומה בעתיד מנגע זה. כן ניתן להגיד שלאנשים עם שומות דיספלסטיות יש יותר סיכוי בעתיד לפתח מלנומה.

שלום רופא העור בדק שומה על כף הרגל ושלח אותי להסרתה עם ביופסיה וכתב באבחנה שומה דיספלסטית. הבנתי שהסיכוי לתשובה המעידה על למלנומה הם 1-100. האם כך הדבר? האם העובדה שהשומה הדיספלסטית הינה ברגל משנה את הסיכויים לאבחנת מלנומה? תודה רבה.

לא ידוע לי על כל סטטיסטיקה כזאת- הרי הכל תוי במיומנות של הרופא. מה עוד שההגדרה של שומה דיספלסטית שונה מאוד מרופא לרופא ואינה ברורה כלל. (לכן מומלץ להימנע מהשימוש במונח זה). החשיבות הגדולה היא למיומנות הפתולוג- האם יאבחן את הנגע בצורה נכונה.