שומה אטיפית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן העור: זהה את השומה!

בואו לגלות כמה אתם יודעים על נקודות חן, וגם - מהם הדגשים שיש לשים לב אליהם כאשר בודקים שומות? פרופ' אסתר עזיזי - מומחית לרפואת עור, רופאה בכירה לשעבר במחלקת העור של בית החולים שיבא, חברת סגל בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב ומנהלת מרפאת Spot-Clinic לאבחון שומות ומלנומה ברמת החייל.
ללמוד עוד על שומה אטיפית
סרטן העור: זהה את השומה!-תמונה

בואו לגלות כמה אתם יודעים על נקודות חן, וגם - מהם הדגשים...

מאת: מערכת זאפ...
21/06/2017
מיפוי שומות: עשוי להציל חיים!-תמונה

כיצד תדעו אם מדובר בנקודת חן תמימה, או ב"פצצת זמן", העלולה...

מאת: פרופ' עזיזי...
05/10/2016
הסרת שומות לצורך אסתטי-תמונה

שומות על העור גורמות למטרד אסתטי או תפקודי. הסרת שומות...

מאת: ד"ר אהוד...
07/05/2016
מלנומה: גילוי מוקדם מציל חיים-תמונה

מעקב צמוד אחרי נקודות חן: מיפוי שומות דיגיטלי משפר את...

מאת: ד"ר ניר...
31/07/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשומה אטיפית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שומה אטיפית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לפני כחודש וחצי הסרתי דומה גדולה (קוטר 11 מ''מ) מהגב. תוצאות הביופסיה הצביעו על שומה דיספלסטית עם שוליים חופשיים של 3.5 מ''מ. רופא העור שלח אותי להתייעצות בנוגע להרחבת השוליים ל5 מ''מ. לא ברורה לי ההתלבטות של הרופא- מדוע יש צורך בהרחבת השוליים על אף שמדובר בדומה שאינה סרטנית (כך שלמיטב הבנתי, אין חדש שיוותרו תאים סרטניים בשולי העור הבריא)

לדעתי אין כל צורך בהרחבה. שומה דיספלסטית היא שומה שפירה.

להלן תוצאות ביופסיה של שומה שהוסרה מאזור הבטן DYSPLASTIC COMPOUND NEVUS האם זה תקין? הרופאה שהסירה את הנקודה אמרה שזה נגע סרטני שהוצא בשלמותו..( הוסיפה ואמרה שאם השומה לא היתה מוסרת אז עלולה היתה להתפתח למלנומה) רופאה אחרת שללה זאת ואמרה שזה תקין ! מה נכון ? מבולבלת מ 2 תשובות מנוגדות(

הנגע הוא שפיר לחלוטין. לא ניתן לנבא ולהגיד האם היתה מתפתחת מלנומה בעתיד מנגע זה. כן ניתן להגיד שלאנשים עם שומות דיספלסטיות יש יותר סיכוי בעתיד לפתח מלנומה.

שלום רופא העור בדק שומה על כף הרגל ושלח אותי להסרתה עם ביופסיה וכתב באבחנה שומה דיספלסטית. הבנתי שהסיכוי לתשובה המעידה על למלנומה הם 1-100. האם כך הדבר? האם העובדה שהשומה הדיספלסטית הינה ברגל משנה את הסיכויים לאבחנת מלנומה? תודה רבה.

לא ידוע לי על כל סטטיסטיקה כזאת- הרי הכל תוי במיומנות של הרופא. מה עוד שההגדרה של שומה דיספלסטית שונה מאוד מרופא לרופא ואינה ברורה כלל. (לכן מומלץ להימנע מהשימוש במונח זה). החשיבות הגדולה היא למיומנות הפתולוג- האם יאבחן את הנגע בצורה נכונה.

שלום רב פרופסור נכבד, רציתי לשתף אותך במקרה שארע לי כשהייתי אצל רופאה עור וכך היה, אני במעקב שומות כבר כמה שנים עקב סיכון גבוה .. לפני שנה בערך הייתי אצל הרופאה שלי והיא בדקה אותי וראתה 3 נקודות בגב שדומות אחת לשנייה ונראות מאותו סוג והיא חשדה לגביהם ושלחה אותי להוריד אחת מהם ולפני כן היא צילמה את שלושתם בפלאפון שלי. הגעתי לביתי והסתכלתי על הנקודות הגדלתי אותם בפלאפון וראיתי אחת מהם קצת שונה ובעלת גוון קצת שונה שעוררה את החשד שלי ונקודה זו היא לא ביקשה שהוריד . הרגשתי עם זה לא טוב ורציתי להוריד אותה הגעתי למחרת לרופאה וביקשתי ממנה שתישלח אותי להוריד גם את הנקודה הזו והיא התפרצה עליי ואמרה את לא רופאת עור ואינך יודעת אם היא טובה או לא .אמרתי שהגדלתי אותה ונראתה לי בעייתית לבסוף נתנה לי הפנייה גם להוריד את השומה שביקשתי. התוצאה היתה שהשומה שביקשתי להוריד היתה שומה דיספלסטית ולמזלי הורדתי אותה. השאלה היא מצד אחד הרופאה מאוד יסודית ומקצועית ומצד שני זה נראה לי קצת פשלה מצדה שלא ביקשה שהוריד אותה .. האם אני יכולה לסמוך עליה בעתיד ?..

ההחלטה כולה שלך

שלום לפרופסור אני בדילמה ולכן אין לי החלטה ופניתי אלייך , בכל זאת אבקשך לכוון אותי להחלטה הנכונה . תודה מראש.