דלקת מפרקים כרונית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחלות ראומטיות בילדים: 8 עובדות שחשוב לדעת

רוב האנשים חושבים שמחלות ראומטיות הן נחלן של מבוגרים בלבד, אבל למעשה גם ילדים עלולים לסבול מהן ואפילו באופן קשה יותר. חשוב לדעת: אבחון וטיפול מהיר ישפרו את איכות החיים של החולים וימנעו נזק בלתי הפיך מחלות ראומטיות בגיל הילדות הן מחלות המערבות את מערכת השריר והשלד ואת רקמות החיבור. המחלות הראומטיות השכיחות והבולטות בגיל הילדות הן: דלקת מפרקים כרונית אידיופאטית של גיל הילדות (דמ"א), זאבת (לופוס), דלקת שרירים של גיל הילדות, דלקות כלי דם ומחלות אוטו-אינפלמטוריות (כלומר, מחלות דלקתיות עצמיות, כגון: קדחת ים תיכונית משפחתית, ותסמונת פאפא). בנוסף, בקרב ילדים שכיחים גם כאבי שלד שאינם דלקתיים, כמו למשל כאבי גפיים הנובעים מתסמונת גמישות יתר שפירה, כאבי גדילה, או תסמונות כאב.   דלקת מפרקים כרונית פוגעת בילדים מתחת לגיל 16. צילום: שאטרסטוק   8 עובדות על מחלות ראומטיות בגיל הילדות:   1. כ-3,000 ילדים בישראל חולים בדלקת מפרקים אידיופאטית (דמ"א). דלקת כרונית זו פוגעת בילדים מתחת לגיל...
ללמוד עוד על דלקת מפרקים כרונית
מחלות ראומטיות בילדים: 8 עובדות שחשוב לדעת-תמונה

רוב האנשים חושבים שמחלות ראומטיות הן נחלן של מבוגרים בלבד,...

מאת: פרופ' עוזיאל...
29/05/2019
אורטוקין: טיפול חדש על הפרק-תמונה

שיטת אורטוקין היא טיפול ביולוגי המסייע לגוף להילחם בדלקות...

מאת: מערכת zap...
09/10/2012
דלקת מפרקים כרונית-תמונה

קטנים עם צרות גדולות: למרות שדלקת מפרקים נתפסת כמחלה של...

מאת: פרופ' יוסף...
14/12/2008
דלקת מפרקים כרונית: סוף הסיפור?-תמונה

מחקר חדש בו השתתפו שלושה מרכזים רפואיים בישראל, מצא סיכויי...

מאת: מערכת zap...
20/01/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדלקת מפרקים כרונית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דלקת מפרקים כרונית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב. לבני בן ה-15 יש דלקת מיעוט מפרקים מגיל 7. דלקת מפרקים כרונית אידיופתית של גיל הילדות - Juvenile idiopathic arthritis רציתי לדעת אם לילד יש את המחלה הכרונית הזאת,האם הוא שייך לקבוצת סיכון שמדובר בנגיף הקורונה? הרי כל הזמן אומרים שלא רק המבוגרים צריכים להיזהר אלא גם כל מי שיש לו מחלות רקע כרוניות... אז במקרה הנ"ל,האם הילד שייך לקבוצת סיכון ונחשב לאחד שצריך להיזהר מאוד מהקורונה? תודה ובריאות לכולם.

שלום יש להישמע להנחיות משרד הבריאות. כולם צריכים להיזהר ולהימנע מהתקהלויות, לחטא ידיים ולשמור על היגיינה לפי ההנחיות.

היי לפני חודש אבחנו אצלי את החיידק ברטונלה, המחלה אצלי מאד קשה. עם זאת כאבי הפרקים נראים מעט חמורים עבור החיידק הזה ונשלחתי לראומטולוג שטרם נפגדנו כי התור רחוק. האם בעקבות החיידק הזה אפשר לפתח דלקת פרקים כרונית?

שלום בדר"כ שירטת חתול גורמת למחלה קלה אצל אנשים בריאים . לעיתים נדירות מאד המחלה עלולה לגרום לדלקת בקרום הלב. מחלת מפרקים אינה חלק מקובל מהתסמינים של זיהום בברטונלה

שלום אני בן 35 עם עודף משקל של כ 25 ק"ג, יש לי גם רק כליה אחת משום שהשניה נכרתה בגיל 3 יום משום שלא התפתחה. בבדיקות דם מצאו חומצת שתן 7.3 והרופא משפחה לא מתייחס כל כך לממצא הזה . האם מותר לי לשתות חומץ תפוחים כדי להוריד במשקל בהתחשב בנסיבות מעלה? וכן איך אני יכול לשפר את חומצת השתן שלי? תודה

מדידה בודדת של חומצה אורית בערכים שצינת אינה מהווה "בעיה" המחייבת טיפול אם אין סימנים של מחלה הנגרמת ע"י בחומצה אורית (כגון אבני כליה, דלקת מפרקים כרונית המכונה שיגדון או גאוט). להבנתי הממצא הוא אקראי/אתסמיני. רמות נחשבות גבוהות רק אם במספר בדיקות הערכים הם גבוהים (וההגדרה המקובלת ע"י מרבית הרופאים היא 8 מ"ג/דל ומעלה, אם כי יש המחמירים יותר ויגדירו ערך מעל ל 7 במספר בדיקות כגבוה). יש קשר (באסוציאציה, לא הוכחה נסיבתיות) בין רמות גבוהות של חומצה אורית לתיסמונת מטאבולית (יתר לחץ דם, דיסליפידמיה, השמנת יתר, ונטיה לסוכרת). בין השורות לאור עודף המשקל יתכן ואתה מתאים להגדרה של "תסמונת מטאבולית". יש תרופות הגורמות לעליה ברמות חומצה אורית (משתנים למשל), ודיאטה עתירת פורינים מעלה את רמתם גם כן. חסר ויטמין B12 מגביר יצור חומצה אורית. לכן המלצתי היא לחזור על הבדיקה ובאותה היזדמנות לבקש כי רופא המשפחה ישלח בדיקות כלליות (אם לא נשלחו כגון ס"ד, פרופיל שומנים, המוגלובין A1C, תיפקודי כבד, תיפקודי כליה ורמות ויטמין B12 סטיק שתן, משקע שתן , ויחס אלבומין לקראטינין בדגימת שתן, ואם לא ביצעת בשנה-שנתיים האחרונות US כליות אז גם לבצע בדיקת US (לאור כליה בודדת). ממליצה על שינויים באורחות החיים: הורדה במשקל, פעילות גופנית, דיאטה דלת חומצה אורית (= דיאטה דלת פורינים הכוללת גם הימנעות משתיית אלכוהול וצריכת שוקולד). אשר לחומץ תפוחים – יש מיתוס שתיית חומץ תפוחים מסייעת לפירוק שומן והרזייה אך למיטב ידיעתי אין הוכחה לכך. אשר להשפעה על אבני כליה דרך חומציות השתן ותכולת ציטראט – אין מספיק מידע. אני לא ממליצה על לקיחה. ולהערת סיום: העובדה שיש לך כליה בודדת מגיל צעיר מחייבת מעקב שנתי לפחות אחר ל"ד, תיפקודי כליה, סטיק שתן ויחס חלבון לקראטינין בדגימת שתן. אם מאובחן יתר לחץ דם לטפל בו כמו גם בדיסליפידמיה. מומלץ לעשות מאמצים לאורך חיים בריא – הימנעות מעישון, שמירה על משקל תקין (BMI 20-25), פעילות גופנית אירובית סדירה, דיאטה דלת מלח. הימנעות מתרופות נגד כאבים מסוג NSAIDS – נוגדי דלקת שאינם סטרואידים.

אובחנתי לפני שנה אצל רופא שיש לי "דלקת מפרקים כרונית" מטופלת מאז בפרדניזון פלקוויניל,הייתה תקופה שלקחתי מתותרקסאט עד שלא יכולתי עם תופעות הלוואי. תמיד הבדיקות ana חזרו שליליות חוץ מana titer שהיה חוזר חיובי . עכשיו גם ana titer חזר שלילי יחד עם שאר הבדיקות שחזרו שליליות. יש הסבר? אני מטופלת בדיקור סיני ועשיתי שינוי רציני בתזונה .. יש לך תאוריה למה הכל שלילי והכאבים פחתו? עדיין לוקחת המון תרופות יש מצב שכבר לא צריכה?

שלום, לא ברור מאיזו סוג דלקת מפרקים סבלת (יש מספר רב של סוגים). יש לדוגמה דלקות משניות למחלה זיהומית שחולפות. ממליצה לפנות לראומטולוג המטפל ולהתייעץ עימו לגבי צורך בטיפול.