פורום דלקות מפרקים

דלקות מפרקים הן קבוצת מחלות אוטואימוניות (מחלות בהן מערכת החיסון פועלת נגד הגוף) הגורמות נזק למפרקי הגוף ומשפיעה על איברים נוספים. כמאתיים מחלות שונות יכולות לגרום לדלקת מפרקים בצורות שונות. פורום זה יתמקד בשלוש מחלות נפוצות - דלקת מפרקים שגרונית (RA), דלקת שדרה מקשחת אנקלוזינג ספנדליטיס (-AS) ודלקת מפרקים ספחתית (PsA) או פסוריאטיק ארטריטיס. מדובר במחלות כרוניות קשות שיכולות לגרום לכאבים, פגיעה קשה באיכות החיים ולעיתים אף לנכות. למרות זאת, בעשור האחרון השתפרו מאוד יכולות הטיפול בהן. ההתמודדות עם מחלות אלו היא יומיומית אבל ארוכת טווח. התמודדות כזאת מעלה שאלות רבות כגון: על אילו אפשרויות טיפול כדאי לדון עם הרופא המטפל? האם מה שאני מתאר זו דלקת מפרקים שגרונית? איזה רופא מטפל במחלה? ועוד...
1747 הודעות
1608 תשובות מומחה

מנהל פורום דלקות מפרקים

13/12/2018 | 09:14 | מאת: Dray

שלום, אני בחורה בת 27 , התעוררתי כלפני חצי שעה מכאבים נוראיים ביד שמאל , זה התחיל בזרוע עצמה וכאילו מקרין לשאר היד , לא קרה לי בעבר , אבל ממש כואב לי , מדדתי דופק על 70 , אז מה קורה ולמה אני ככה ? אשמח להתייעצות

שלום לצערי ללא בדיקה שלך קשה לומר. ישנן אפשרויות רבות. במידה והכאב נותר בעינו ממליץ לפנות לרופא הזמין ביותר.

05/12/2018 | 13:41 | מאת: וקסמן כוכבה

מה עושים לכאבי גב עם זרמים ברגלים שלא נותנים לישון עם זרמים של הקפצות הרגליים כמו רטט

לקריאה נוספת והעמקה

שלום כב גב עם זרמים לרגליים מחייב בירור כדי לוודא שאין ממצא הלוחץ על עצבים במוצא חוט השדרה. יש להבדק על ידי רופא ובהתאם להחליט על סיטי או MRI של עמ,ש או בדיקות אחרות על פי התרשמות הרופא.

03/12/2018 | 23:18 | מאת: מור

שלום אני סובלת מRA כבר חצי שנה, אני בשלב של כילוי תרופה מתאימה. אני לוקלחת סלאזופירין 2 גר ולקחתי פרדינזון 10 מג עד שבוע שעבר, הרופאה שלחה אותי לבצע זריקה של 160 דפומדרול . וציינה כי ברגע שעשיתי את הזריקה אני יכולה להפסיק עם פרדינזון. השאלה אם זה לא מסוכן לגוף? למרות שהזריקה גם עם סטרואידים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום זו שאלה פרטנית מידי. זה תלוי כמה זמן לקחת את הפרדניזון לפני הזריקה ומה התוכניות להמשך הטיפול. רק הרופא שרשם לך מוסמך לענות.

03/12/2018 | 18:09 | מאת: דניאל

שלום רב, אני בן 21 ובמשך זמן רב שיש לי כאבי פרקים (גב ברכיים ידיים) בעיקר במהלך פעילות גופנית עד כדי כך שזה בלתי נסבל לרוץ. בנוסף יש לי תופעות נוספות כמו עייפות (לא משהו חריג יותר מידי אבל אני עייף מהממוצע אפשר להגיד) וציפורניים בגוון סגלגל. אני חושש שזה נובע עקב מחסור בסידן? הייתכן? איך ניתן לאבחן דבר כזה? שאלה נוספת ייתכן שכאבי הפרקים נובעים כתוצאה מכך שלקחתי בעבר ראוקוטן?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חסר סידן הוא בעייה נדירה מאד ובדר,כ אינה גורמת לתופעות שתארת. כאב מפרקים בזמן פעילות קשור בדר"כ באופי הפעילות/מצב המפרקים הביסי/גמישות יתר ואפשרויות נוספות שניתן לבחון רק בתשאול פרטני ובדיקה שלך.

01/12/2018 | 14:54 | מאת: שי

אפשר לקחת מתותרקסט ואורנסיה יחד? טיפול חדש לדלקת פרקים שלא מגיבה. לטיפול קודם. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום השילוב של מטוטרוקסט ואורנסיה בהחלט מקובל ואפשרי

הי שלום , אני נמצא בבירור אצל ראומטלוג כ 4 חודשים . בשל כאבי גב צוואר שכמות ומפרקי כפות הידיים . בכף הרגל ומאחורי הברך תוצאות בדיקת MRI שהופנתי עי אורטופד לפני כשנה הראו בלט דיסק בC2-C3 ללא לחץ על השק בלט דיסק ב C3-C4 ללא לחץ על השק ישור קל של הלורזידיס הצווארי L5-S1:מודגם בקע דיסק מרכזי לוחץ קלות על השק, ללא היצרות הנקבים. L3-4 : בלט אנולרי היקפי קל. ממצא דומה. :L2-3 ישור קל של הלורזיטיס המותני. הבדיקה נעשתה ללא חומר ניגוד האורטופד אומר שאלו שינויים קלים שלא אמורים ליצור כאב כפי שאני מרגיש ראומטלוג שבדק אותי אמר שיש לי דלקת חוליה מקשחת , הפנה אותי לבדיקות דם ושתן של כל ממדיד הדלקת כולם היו תקינים ולא נמצא אצלי הגן hla-b27. טיפול בברקסין 3 חודשים לא עזר . הראומטלוג הציע לנסות לקבל אישור לטרופה ביולגית והפנה אותי לבדיקת MRI עם חומר ניגודיות בטענה שזו הבדיקה שיכולה להכריע ולומר אם יש דלקת פעילה ואז לשקול טיפול ביולגי (אחרי שננסה עוד תרופה אחרת אנטי דלקטית) כששמעה רופאת המשפחה שלי שמדובר בטיפול ביולגי המליצה רופא שלי לקבל חוות דעת נוספת . הראומאטלוג השני אמר שלא מדובר בדלקת מפרקים והוא אומר שמדובר בפיברומיאלגיה ולא חושב שמדובר בדלקת חוליה מקשחת. ללא בדיקה של נקודות רגישות רק על סמך תיאור . בכללית מסרבים לאשר בדיקת MRI נוספת ואומרים שלא ברור איך זה יכול להשפיע על תוכנית הטיפולים . והבקר שמאשר את הפניה המליץ עלCT בניגוד למה שאמר ראומטלוג א נשארתי מבולבל , 1 האם בCT ניתן יהיה לראןת סימני דלקת? 2 אני מבולבל ולא יודע לאיזה צד לפנות , פיברומיאלגיה או דלקת , איזה טוכנית טיפולים להתמקד? אשמח לקבל את דעתך בנושא בתודה מראוש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לעיתים האבחנה של דלקת מפרקים מקשחת היא קשה ולעיתים קשה להבחין בינה ובין פיברומיאלגיה. MRI של מפרקי האגן הוא בדיקה מקובלת לבדיקת השאלה של דלקת מפרקים מקשחת כאשר הבדיקה הגנטית תקינה.

הפורום יוצא לחופשה עד ה 12.12.18 בריאות שלמה

ראה תוספת 2 שאלות מטה. תודה מראש.

תודה.

11/11/2018 | 23:55 | מאת: עידן

שלום רציתי לדעת עם מחלות בכללי של שריר שלד יכולות לפגוע במעים ולגרום לכאבי בטן תחתונה ? בדיקות גסטרו תקינים ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ישנן מספר מחלות דלקתיות היכולות לערב הן מפרקים והן את מערכת העיכול- למשל קוליטיס או קרוהן. ישנן נוספות אך נדיר יותר שהן מערבות את מערכת העיכול

11/11/2018 | 18:48 | מאת: מיקי

שלום לרופא.מעל חצי שנה כאב במפרק שמאל. יש הקלה במנוחה.אורטופד ממליץ ניתוח החלפת מפרק. מאחר ויש לי קרוהן ראומטולוג אבחן בעיה של דלקת במפרק והמליץ על " הומירה" מבולבלת....הומירה זה לא סוכריות.למי להאמין ????

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ההשפעה של הומירה מהירה יחסית. תוך כחודש-חודשיים תדע אם זה מועיל משמעותית. אם מועיל ומאפשר דחייה של הניתוח מה טוב. אם לא עוזר תמיד ניתן לנתח. ניתוח לעומת זאת אינו הפיך. בהצלחה

19/11/2018 | 10:25 | מאת: מיקי

תשובה חכמה והגיונית.

05/11/2018 | 11:50 | מאת: תמג

יש לי כבר הרבה זמן כאבים בבטן בצד שמאל, סחרחורות, בחילות וחולשה. התחילו כאבים גם בשורש כף היד ובכף הרגל. הבדיקות ana multiplex positive anti rnp 3.70 anti rnp-a 3.70 מה זה יכול להיות וכמה אני צריכה לדאוג? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום הפרטים שמסרת אינם מספקים כדי לעשות אבחנה. הבדיקה שתארת פעמים רבות שגוייה ויש להסתכל היטב על התוצאות ולבדוק אם היא אכן פתולוגית.

04/11/2018 | 10:47 | מאת: שלום.

שלום רב, מצטער מראש על אורך הפנייה. אך סובל ועובד עצות. בן 40. מזה כמה שנים כאבים באזור המותניים וצידי הישבן, בדרך כלל ישר בעת קימה (במיטה) בבוקר משני הצדדים, מתהפך מצד לצד. תופעה זאת פוקדת אותי בעונות מעבר והחורף. כמו כן כאבים ונוקשות בכתפיים, היחלשות משמעותית בכפות הידים, ולאחרונה כאב באזור הערקום בכף הרגל, בעיקר לאחר הליכות. פניתי לפני שנה שנתיים לראומטלוג שבדק את התופעות על ידי MRI, אך לא מצא דלקות, וסיים איתי . פניתי בעצתו לאורטופד, שאמר (אולי לא בדיוק במילים אלו) מה אתה רוצה ממני אני זריקות, כדורים וניתוחים. בקשתי לפחות לגשת לפיזוטרפיה, שבה הכרתי בחור נפלא שניסה לעזור אך ללא הצלחה, (תירגול בסיסי שאותו מיישם עד היום מדי פעם). שבור והרוס מהתופעה החדשה שמזכירה לי כל פעם מחדש, בעת תחילת החורף סבל מהו, (שלא נדבר על שינה בחוץ כגון מילואים וכולי).. פשוט מפריע ומתסקל שלא יכול לעשות כלום בנידון. נ.ב. לא מעוניין לשמוע לעצתו של האורטופד מלקחת משכחי כאבים למניהם (ניתן עד 4 ליום, לפי מילותיו).. אך מצד שני, לא רואה את הסוף, רק מחמיר.. מהי עצתך? ממה יכול להגרם? ולמי כדי לי לפנות ומה לנסות? תודה מראש וסליחה על הפנייה הארוכה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יש כמה שאלות שיכולות לכוון. האם היתה נפיחות במפרקים הכואבים? האם יש הקלה משמעותית עם נטילת נוגדי דלקת? האם יש שיפור בפעילות? שאלות אלו מכוונות לדלקת מפרקים. הבדיקה כמובן חשובה.לכך יש להוסיף בדיקות מעבדה כגון מדדי דלקת וכמובן בדיקות דימות כגון MRI. שילוב התשאול הבדיקה המעבדה והדימות ( MRI /צילומים) יעזרו להבין האם מדובר בתהליך דלקתי שניתן להועיל בו או שמדובר בכאב מכני /שחיקתי שהתועלת העיקרית תהיה מפעילות מתונה ונוגדי כאב.

תודה על זמנך ותגובתך, חשוב לציין שבשנים האחרונות מזוהה עם מחלת הקרוהן-קוליטיס. לא בהתלקחות כרגע, אבל מרגיש גרוע מיום ליום וכמו שסיפרתי בתקופות המעבר והחורף בעיקר. אפילו שהייתי בהתלקחות לא הרגשתי כך. בממצא (MRIׂׂ) של כל האזורים הבעייתים לא נמצאה דלקת לפי ראומטולוג. כמעט כל בוקר מקדיש כ-10 - 15ד', פעילויות של הנעה, חימום, עיסוי (תפיחות), ומתיחות לאזורים ובעיקר לצידי השוקיים והאגן. אך לא מצליח להביא לשיפור משמעותי, הקלה או ריפוי כלשהו. כאבים עזים מאוד לקראת בוקר, בעת השקמה, לא יכול להתעקב ולשכב על הצד במיטה בעת התעוררות, כאבים חזקים בצדדים (מתהפך מצד לצד). כמו כן ניסיתי את כל המשחות לחימום למיניהם כגון סוויצ-ראליף, באנ-גיי, וולטרן וכדומה, לא משפרים אפילו במקצת עניין זה.

שלום קרוהן וקוליטיס עלולים לגרום לנוקשות ולכאב מפרקים גם ללא התלקחות מחלת המעי. ממליץ לפנות לראומטולוג ולבחון אם ניתן להועיל תרופתית.

01/11/2018 | 09:20 | מאת: חן

שלוםרב האם ההשפעה של זריקת מטרטוקסט מהירה יותר מכדורים?סובלת מכאבים בכפות הידיים וגם לאורך הזרועות עד לכתפיים ולא יכולה לחכות עד להשפעת הכדור וכבר נטלתי 10 ימים של ארקוקסיה 90 מג תודה תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מטוטרוקסט בהזרקה יעיל יותר ממתן פומי בעיקר במינון מעל 15 מ"ג. בשני המקרים ההשפעה לוקחת כ 3-6 שבועות

29/10/2018 | 10:49 | מאת: רינת

שלום, אני שמונה שבועות אחרי לידה. החל משבוע 36 בהריון התחיל לי קישיון בוקר של מספר דקות שחלף שישה שבועות לאחר הלידה. אין לי כאבי פרקים, ובבדיקות שעשיתי כל המדדים הרלוונטיים יצאו תקינים (בין השאר RF, ANA וגם הלופוס). בבדיקה אצל רופאה גניקולוגית היא מצאה פצעים/שלפוחיות שמטוש שנשלח שלל סיבה זיהומית להם. לדברי הרופאה, זה נראה כמו נגעים/נודולות ממקור ראומטולוגי. השאלה שלי היא: האם ייתכן שלמרות שכל הבדיקות חזרו שליליות וקישיון הבוקר חלף אני סובלת מדלקת מפרקים שגרונית? האם ייתכן שמדובר במחלה ראומטולוגית אחרת? כמו כן, במידה וכן מדובר בדלקת מפרקים שגרונית - האם יש דרך לטפל בזה (כלומר, חוץ מבמחלה - ספציפית בפצעים הללו)? זה שורף מאד במתן שתן, וכמובן שמונע ממני לקיים יחסי מין. אני ממש מודאגת והתור שלי לרופא ראומטולוג עוד הרבה זמן. אשמח לקבל תשובה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
29/10/2018 | 10:57 | מאת: רינת

האם יכול להיות שזה בכצ'ט? אין לי אפטות בפה וגם הפצעים האלה לא נראים כמו אפטות. זה נראה יותר שלפוחית/יבלת ובלי נוזל.

שלום תופעות דלקתיות עשויות להתפרץ לאחר לידה. נגעים באיבר המין יתכנו במצבים דלקתיים מאד ספציפיים . דווקא דלקת מפרקים שגרונית אינה גורמת לנגעים כאלה. מציע לפנות לראומטולוג עם בדיקה של מדדי דלקת ודו"ח של הגניקולוג.

שלום בכצט בהחלט יכול לגרום לנגעים באיבר המין ולכאב מפרקים. אכן גורם יותר לכיבים משלפוחיות לכן אין בטחון כלל שמדובר בתופעה זו או שיש קשר בין כאב המפרקים לתופעה הגניקולוגית

29/10/2018 | 16:57 | מאת: רינת

מדדי הדלקת יצאו תקינים (רופאת המשפחה שלחה אותי לכל בדיקות הדם הרלוונטיות והכל יצא תקין). האם יש לך השערה איזו מחלה יכולה לגרום לנגעים כאלה ואיזה טיפול מוצע? אני ממש מודאגת שזה כבר לא יעבור לעולם. תודה רבה על התשובות.

שלום לצערי ללא תשאול פרטני שלך ובדיקה+ בדיקת גניקולוג מקבילה לא ניתן יהיה להתקדם באבחנה/טיפול

26/10/2018 | 15:21 | מאת: ריקי

שלום, האם פולימיאלגיה ראומטיקה היא בתחום טיפולם של ראומטולוגים? נחשדתי עם טמפורל ארטריטיס. לאחר ביופסיה בה לא נמצאה דלקת אני מטופלת המתכונת פולימיאלגיה ראומטיקה. פרדניזון. כיום crp תקין. C55. תודנ

לקריאה נוספת והעמקה

שלום פולימיאלגיה ראומטיקה אכן מטופלת על ידי ראומטולוגים.

שלום דוקטור, אני נער כבן 20 ובמרבית חיי סבלתי מכאבי גב שונים (עקמת) ומעט כאבי ברכיים. לאחרונה שמתי לב שצצים כאבים חדשים בכל המפרקים השונים לדוגמא בפרק כף היד, במפרק, בכתף, לעיתים בגיד של כף היד וכמובן גם בברכיים ובגב. ללא קשר, גם שמתי לב שיש לי מין קליקים פעם בכמה זמן אחרי תזוזה של הברך או המרפק. *אני מתאמן בחדר כושר כ-3 פעמים בשבוע (אנאירובי) אך מרים משקלים קלים ובצורה נכונה. אובד עצות ולא יודע מה לעשות כל ספורט שאני עושה (לדוגמא ריצה) מתחיל לכאוב לי תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום "קליקים" הינם תופעה שפירה. עקמת כמובן מועידה לכאב גב אך נשמע שבסה"כ אתה מנהל אורח חיים פעיל ובריא.

לא הקליקים הם שמפריעים לי אלא הכאבים במפרקים השונים אותם ציינתי ללא קשר לקליקים: לדוגמא בפרק כף היד, במפרק, בכתף, לעיתים בגיד של כף היד וכמובן גם בברכיים ובגב.

שלום מדבריך נשמע שהכאב מכני באופיו כלומר קשור לעומס אך יש מקום לתשאול ובדיקה מול רופא אורטופד או ראומטולוג כדי לרדת לעומק העיניין.

שלום דוקטור, לאחרונה מרגיש כאבים רבים בכל הפרקים השונים בגוף בין אם

25/10/2018 | 15:16 | מאת: מיה

שלום דר , בזמן שלימדתי ילד שיעור פרטי השתמשתי בידיים וחשתי חולשה שאני לא מצליחה לשלוט בידיים כמו שצריך והחולשה המשיכה כל היום ביד שמאל וגם קצת ברגל באותו צד לא נפלו לי דברים מהיד אבל חשתי שאיני שולטת ביד שמאל כמו יד ימין למשל: אם אני מחזיקה את הפלאפון ביד שמאל היד ישר מתעייפת אך אם בצד ימין הכל בסדר ,,למיטב זכרוני זאת לא פעם ראשונה שיש לי חולשה ביד הזו . האם יכול להיות שזה תסמין התחלתי למחלת ה als ? ניוון שרירים !? הנני בת 27 . אתמול הרמתי את בני ביד שמאל וביד ימין הרמתי כמה חפצים האם יום למחרת עלולה להיווצר כבדות ביד ? יש לציין שבזמן האחרון אני במתח נפשי וכבר יומיים יש לי נשימות מאולצות שמעיקות עליי .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חולשת גפה מחייבת בדיקה מיידית של רופא לשלילית נזק עצבי. פני מייד לרופא!

21/10/2018 | 00:51 | מאת: רמי

הי שלום, לפני כארבע חודשים אובחנתי עם דלקת חוליה מקשחת, בהתחלה החלו הכאבים בכפות הידיים לאחר מכן גב תחתון וגב עליון וצוואר, לאחר טיפול בברקסין הכאבים פחתו לחודש והחלו לחזור בהדרגה. כרגע אני לא לוקח תרופות בגלל שאני ניגש לבדיקת mri ונאמר עי הראומטלוג להפסיק שימוש גם בגלל mri וגם בגלל תחושות בחילה שהופיעו לי לאחרונה. הופנתי גם לבדיקת נשיפהו G6PD ורק לאחר מכן אקבל טיפול אחר. בשבועות האחרונים החלו לי כאבי שרירים והתכווצויות בידיים באמות והשריר הדו זרועי יותר ליד החיבור עם מרפק שיוצר תחושה של חולשה בידיים . וגם באיזור הלסת. האם הדלקת יכולה לגרום לתסמינים כאלו? מה ניתן לעשות עד שאסיים את הבדיקות בשביל להקל על הסבל? ביחד הכאבים גם הופיעו לי כאבי גרון ופצעים בפה לאחר בירור מעמיק עם רופא אאג שכלל סיב אופטי ופעמיים בדיקת us בהפרש של כמה חודשים נאמר שהכל היה תקין ש פרט לבלוטות שהם מוגדלות באיזור הצוואר. האם יכול להיות השפעה של המחלה על הסחוסים שבגרון? בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דלקת מפרקים מקשחת עלולה לגרום לדלקת בגידים שונים ועל כן לכאב שאינו ממוקם בדיוק למפרק. בדר"כ יותר בגפיים תחתונות מעליונות. לגבי נוגדי כאב יש מקום לשימוש בכאלה שאינם מדכאי דלקת אך יעילותם מוגבלת. ההשפעה של ברקסין ודומין על ה MRI בטווח הקצר היא שאלה מורכבת. תתיעץ שוב עם הראומטולוג. פצעים ( אפטות) בפה יתכנו כחלק מצורות מסויימות של דלקת מפרקים מקשחת.

13/10/2018 | 14:34 | מאת: צבי שחר

שאלתי, אני סובל מ אוסטאוארתריטיס בכפות הידיים ,זה התחיל באצבע אחת ,ולאט לאט התפשט ליתר האצבעות,ועם הזמן גם ליד השנייה ,טופלתי בתרופת פלקוניל(plaqueni) למשך חצי שנה,בזמן הזה לא ראיתי עצירת מצב או שינוי,ולכן הרופאה הפסיקה את הטיפול, האם ידוע שמכשיר "בי קיור לייזר פרו" יכול לעזור ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום במהלך השנים נוסות טיפולים רבים למצב זה. אף אחד לא הדגים שיפור/עצירה של התהליך. הטיפול כיום הוא סימפטומטי בלבד. בבסיס האגודל ניתן לנתח לפעמים כדי להקל על הכאב.

10/10/2018 | 16:33 | מאת: רמי

שלום , כבר מספר חודשים שאני סובל מכאבי מפרקים ושרירים בידיים ובשכמות ,צוואר, גב תחתון וכפות הרגליים . לאחר מספר ביקורים אצל אורטופד ובדיקת mri שהופנתי אליה לפני חצי שנה כשהחלו הכאבים נמצאו שינויים נווניים : ישור קל של הלורזידיס צווארי ומותני , בקע בחוליות C2-C3 , ןC3-C4 , ובמגב תחתון בקע בחוליות L5-L4 ובקע עם לחץ קל על השק בחוליות L5-S1. אורטופד אמר שאלו שינויים קלים שלא אמורים להקרין כאב כמו שמופיע אצלי. לאחר ביקור אצל ראומטולוג וביצוע בדיקות דם למציאת דלקת ושקיעת דם שיצאו תקינים כולל בדיקת ANA שיצא תקינה ולא נימצא אצלי הגן HLA-B27 . הראומטלוג קבע שמדובר בדלקת חוליה מקשחת ואני לוקח ברקסין כבר שלושה חודשים . לאחר חודש הורגש שינויי לטובה בכאבי הצוואר וגב תחתון , ובשבועיים האחרונים המצב חוזר לקדמותו ואפילו מתחילים לכאוב גם הכתפיים . מבחינת ההבחנה הראומטלוג אמר שחסר בדיקת MRI עם חומר ניגודי אבל העדיף שאקח את התרופה בכדי לא לבזבז זמן ולחקות לבדיקת MRI שאסור לקחת תרופות אנטי דלקתיות תקופה לפני הבדיקה . מה ממולץ בשלב זה מבחינת הטיפול התרופתי שלא עובד כלכך ? האם בשלב זה צריך לבצעה בדיקת MRI כדי להבין מה דרגת החומרת הפגיעה במיפרקים במיוחד בעמוד השידרה הצווארי והתחתון ? (הבנתי שלא נותנים תרופות ביולוגיות ללא הבחנה מדויקת שכוללת הדמייה ) בתודה מראוש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חסרים פרטים ובעיקר לשמוע את הדברים פנים אל פנים ולבדוק אותך. בנתונים שאתה מתא קשה מאד לעשות אבחנה של דלקת מפרקים מקשחת. אני מניח שלראומטולוג היו פרטים נוספים שלי אין. ה MRI חיוני לאבחנה.

07/10/2018 | 01:31 | מאת: אני היום

בהיותי בהריון לפני 7 שנים, אובחן אצלי סימפיזיוליזיס שגרם למוגבלות קשה מבחינתי (בקושי הלכתי, נזקרתי לעזרה בקימה, ישיבה וכד ). הכאבים פחות או יותר נעלמו כמה חודשים אחרי הלידה. יש לציין שהייתי פעילה מבחינה ספורטיבית לפני ההריון, אך מאז הבעיה הזאת לא חזרתי לספורט קבוע. לפני כחצי שנה סבלתי מכאב חמור בצד הימני של הבטן. אובחנתי באפנדציט, ונותחתי באותו יום. מאז יש לי כאב עמום/חד/משתנה באותו אזור וחזרו לי כאבים בעצמות האגן (בעיקר באמצע למטה מצד ימין ). אני מתקשה לבצע ספורט כגון אירובי והדבר מגביל את התנועה בעת קיום יחסי מין (בשל הכאב ובשל מוגבלות בתנועת הרגל הימנית ימינה והחוצה ). אם אני נאלצת לעלות מדרגות, אני מתקשה בכך. וכך גם לגבי צעידה ממושכת או מאמץ פיזי אחר שנמשך יותר מכמה דקות. חזרתי גם להרגיש את העצמות האחוריות באגן כשאני יושבת על משטח קשיח. לפני יומיים התחילה לכאוב לי עצם האגן בעת הליכה או כל פעילות שאינה מנוחה. נכון לעכשיו בוצעו שתי בדיקות אולטרה סאונד לירך ולחלל הבטן ולא נמצא דבר. הרופאים טוענים שאין קשר בין הניתוח לבין הכאבים בעצמות, ויש לי תור לmri לירך הימנית בעוד כחודשיים. אני אדם מאוד פעיל, והמוגבלות בתנועה ממש מפריעה לי לאיכות החיים. אשמח לשמוע מה דעתך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום את מתארת כאב "מכני" מובהק . כלומר לא נשמע מדברייך שיש בעייה דלקתית אם כי כמובן זה לא מולט. כאב המגביל תנועה סיבובית של הירך מחייב אכן בירור של מפרק הירך ו MRI זו בדיקת הבחירה. לפני תשובת בדיקה זו יהיה קשה להערכתי להתקדם לטיפול.

היי שלום אני 10 חודשים אחרי לידה 3 חודשים הייתי על כיסא גלגלים והליכון לא מתפקדת וכאבים נוראיים..כתוצאה מהלידה כנראה ששברתי את עצם הפוביס ונהייתה לי דלקת בין הגיד לעצם? MRI:סימנים של אנטיזיטיס בחלק האחורי של הסאקרו אליאלקליים נראית בצקת לשד עצם כתמית בשתי הכנפיים של הסקרום הסננה בשתי הכנפיים אינה ברורה רציתי עוד חוות דעת כי הלכתי לכמה וכל אחד אמר אחרת אני כרגע מטפלת בדיקור ואוסתאופטיה אמורה להתחיל פיזותרפיה ועוד 4 חודשים מיפוי עצמות הכאבים קיימים עדיין ביום יום לא חזרתי לעבוד כי פשוט לא יכולה יש תקופה שזה אמור לעבור?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מאד קשה להבחין בתשאול בבדיקה ובאמצעי הדמייה בין שינויים במפרקי האגן לאחר לידה לבין תהליך דלקתי ראשוני. מיפוי עצמות לא יועיל לקידום האבחנה. קרוב לודאי שיש מקום להמתין מספר חודשים כדי לבחון אם יש הטבה אם מדובר בשינויים שלאחר לידה ולהיעזר בינתיים בנוגדי דלקת רגילים. מעקב ראומטולוג כמובן.

28/09/2018 | 15:36 | מאת: מנאל

אני אישה בת 43 וסובלת מסקרואליטיס כבר 6 שנים והכאבים הולכים ומתגברים מדי שנה אני מורה כבר 20 שנה שעומדת רוב הזמן ביום וחוזרת למשרה שנייה בבית עם חמשה ילדים !! האם אפשר להתגבר ולהתרפא ממחלה זו ? האם אוכל לצאת פנסיה מוקדמת ויכירו לי במחלה זו !!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום סקרואיליאיטיס נתנת בדר"כ לטיפול/הקלה משמעותית עם טיפול תרופתי מתאים. לפני החלטה גדולה כמו פרישה להערכתי יש למצות את הטיפול התרופתי.

23/09/2018 | 09:10 | מאת: סטורי5

שלום מאובחנת כסובלת מדלקת פרקים ופיברומיאלגיה מ-8/2017 מזה שבוע אני סובלת מכאבים נוקבים בכל הגוף,בראש,כאבי אוזניים ורקות,פנים רדומות.. הכל תפוס וכואב, זרמים ושריפה,תחושה שכל הגוף שלי מודלק . לא יכולה ללכת.. ואם מצליחה זה בצעדי פיל או שהרגליים "בורחות". ביום שני בערב ההקאות והבחילות התגברו כבר לא עמדתי בזה ופניתי ל"בטרם" .טופלתי בעירוי פראמין וזריקת וולטרן אשר בקושי השפיעה. לפני כ-4 שעות קיבלתי זריקת וולטרן נוספת וכבר לפני שעה נאלצתי ליטול טרמדקס פלשטב 100 מ"ג . האם זה נורמלי שזריקת הוולטרן לא עוזרת ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום הטיפול בדלקת מפרקים אינו וולטרן וטרמדקס. זה גם לא הטיפול בפיברומיאלגיה. מציע לפנות לראומטולוג שטיפל בך ולקבוע תכנית טיפול.

שלום, יש לי פסוריאטיק ארטריטיס כבר עשרות שנים. כשהתחילו לטפל ברמיקייד קבלתי אותה בעירוי ואחר כך החלו לתת לי אנברל והומירה. לפי הסדר הרשום. בהיותי תחת טיפול בהומירה התחילו אצלי זיהומים בשיניים עד כדי צורך בעקירת חמש שיניים בבת אחת. מיד עם הפסקת ההומירה, הפסיקו הזיהומים. ו....הכל ללא שינוי בהיגיינת הפה שלי. האם את רואה קשר בין האנברל וההומירה ובין הזיהומים בשיניים שלי? או,אולי יש קשר בין שתי המחלות הללו ובין נזקים לשיניים/חניכיים בלי קרש לאנברל והומירה? תודה אריה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום זו לא תופעה מקובלת או מוכרת לי. אין הבדל בדיכוי החיסוני בין 3 התרופות הללו.

15/09/2018 | 00:16 | מאת: סעיד

שלום.הבן שלי בן 6.לאחרונה התחיל להתלונן בכאבים מכתפים והגבלה ללא תזוזה.לאחר יומים התחילו גם כאבים בברך ובקרסול דבר שלא יכל לישר את הרגל.לאחר בירור במוקד נמצא בבדיקת שקיעה דם 55 במקום 20 .הרופא אמר שיש לו דלקת כנראה במפקרים.וביקש לבצע בדיקה אם יש לו חידק או התלונן על כאבים בגרון..האם יש קשר לחיידק בגרון שיכול לגרום לכאבים או באמת יתכן שיש לו דלקת מפרקים.אני מאוד לחוץ ומוטרד מהנושא

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יתכן קשר בין דלקת בלוע לבין דלקת מפרקי. מציע לקחת אותו למיון ילדים באחד מבתי החולים או לראומטולוג ילדים.

13/09/2018 | 08:28 | מאת: ידים יתכווצו

שלום, אני בת 55 חולה בדלקת חוליות מקישחת, פיברומיאלגיה, בלחץ דם גבוה ,רפלקס לפני שבוע חשתי מאד רע הקאתי הזעתי מאד הידיים יתכווצו (מפחיד)לא יכולתי לפתוח אותם בכלל לא הצלחתי ללכת כאילו הגוף עזב אותי והוסף שרפו לי העיניים. אודה על תשובתכם .גילה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום התופעה לא מוכרת לי כחלק מדלקת מפרקים מקשחת. יכולה להופיע לפעמים בעקבות נשמת יתר ( היפר-ונטילציה ). התופעה מפחידה אך אינה מסוכנת.

07/09/2018 | 20:29 | מאת: מירי

שלום, אני סובלת מדלקת פרקים. היום אני בהיריון-שבוע 8. עם התכנון להיכנס להיריון, הציעה לי הראומטולוגית להתחיל בסטרואידים , עד שאכנס להיריון והסבירה לי שברגע שזה יקרה, עליי להפחית את הטיפול עד הפסקתו . קיבלתי פרנדיזון 10 מג ביום ,ועכשיו שבוע 7 להיריון , הורדתי את המינון בהדרגה ל-5 מג ליום ואני מרגישה טוב. באיזה קצב להוריד את ה-5 מג הנותרים? תודה מירי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום הריון הוא מצב דינמי מאד וגם מחלתך עשויה להשתנות ( להקל או להחמיר) במהלך ההריון כך שאין כאן דרך ליעץ מה לעשות בלי להכיר את כל הנתונים. באופן כלליהפחתה של פרדניזון מתחת ל 5 מג צריכה להיות איטית ( משהו שבין ירידה של 1 מג פעם בשבועיים לפעם ב 4 שבועות)

31/08/2018 | 16:18 | מאת: מור

כתבתי לפני כמה ימים, אני בת 29 עוד לא אובחנתי סופית בדלקת פרקים כרונית כי כל המדדים שלילים חוץ מ crp 0.52 ויש שקיעת דם 21, אני סובלת מדלקת פרקים בכל המפרקים, קשיון בוקר, הגעתי למצב של כאבים בלתי נסבלים, טופלתי בפרדניזון 10 מג ל10 ימים ולהפסיק לחלוטין ולהתחיל פלקוניל 200 מג ליום, חזרו כל הכאבים , קישיון בוקר, כאבים ומפחדת שהפלקוניל גורם לתופעות לוואי כי יש גם סוג של שרירים תפוסים, בצוואר, שחמות, בישבן, וסוג של עייפות בגלל כל הכאבים כמו כן כל המפרקים חזרו לכאב כולל לסת ואגן, הרופא שלי בחופש עד ראשון, דיברתי עם הרופאת משפחה היא נתנה לי מרשם לפרדניזון אותו מינון, לקחת במקביל לפלקוויניל, השאלות שלי הם כאלה: 1. האם אני יכולה לקחת את 2 התרופות באותו זמן? 2. האם הפסקה של 4 ימים עם הפרדניזון זה מותר? כלומר האם מעל 10 ימים בשימוש עם פרדניזון ידרוש לאחר מכן הפסקה הדרגתית? כי הבנתי שעד 10 ימים במינון כזה אפשר להפסיק מיידית ולא הדרגתי, מאייזה זמן צריך להפסיק הדרגתית? 3. האם הפלקוניל גורם לשרירים התפוסים? ההאם זה תקין?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום 1. סביר להניח שהשרירים "התפושים" זה בגלל מחלתך ולא הפלקניל 2. מותר לקחת פלקניל ופרדניזון ביחיד 3. ניתן לקחת פרדניזון עד שבועיים ללא צורך בירידה הדרגתית

30/08/2018 | 18:58 | מאת: מוחמד

שלום, תוצאות של ה MRI לא קריטית, אבל אני חושב שבגלל ה RA יש לי כאבים עזים. האם זה נכון? מה פירוש ש- ראמטויד פאקטור 12.5 > RF? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום זה אומר ש RF שלילי ( תקין )

ד"ר שלום, התחלתי לקחת לפני שבוע פרדניזון 10 מ"ג ופלקווניל על רקע כאבי פרקים דלקתיים (כאבים ונפיחות במפרקים מסוימים בנוכחות בדיקות ראומטלוגיות תקינות לחלוטין). ישנה הרגעה כללית מסויימת אך הכאבים והנפיחות במפרקי אצבעות הידיים (במפרק שמתחת לציפורן) חזקים מאד- ללא שום שיפור. מתקשה בכל הפעולות היומיות הכרוכות באצבעות. סובלת!!!!! מה עושים אם הטיפול התרופתי לא מסייע? לבקש העלאת מינון של פרדניזון? לבקש משהו אחר? אנא עזרתך, בבקשה ממך. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קשה לומר ללא בדיקה גופנית רצוי להתייעץ עם הראומטולוג שבדק אותך. פלקניל עובד לאט מאד. פרדניזון פועל מהר . אם הראומטולוג אינו זמין ניתן להתייעץ עם רופא המשפחה

תודה.. צילמתי את המפרק הכואב. הפרדניזון הרגיע את הכאב הכללי בגוף מלבד המפרק באצבע, זה שמיד לאחר הציפורן. הוא נפוח, נוקשה וכאוב עם כל נגיעה, אפילו הזעירה ביותר. הגיוני שפרדניזון 10 מ"ג במשך 7 ימים עוד לא סייע לי? לאור התמונה, מומלץ להערכתך להעלות מינון? והאם המפרק ישוב לקדמותו?

שלום מאד קשה לדעת ללא בדיקה. 10 מג פרדניזון נחשב מינון נמוך

שלום רב, ניסיתי לקבוע תור לראומטולוג אבל זה כנראה יקח איזו חצי שנה(!!). בנתיים חשבתי לנסות מזלי כאן. תסמינים להלן: 1. לפני כחצי שנה התחילו לי כאבים, שנעלמים לאחר כשבוע ולאחר כמה שבועות חוזרים שוב, באזור המחבר שלפני 3 הבהונות האמצעיות; החלפתי נעליים וחשבתי שאולי זאת הסיבה. 2. כמו-כן, כל פעם שאני קם מהכיסא לאחר ישיבה ממושכת (כאשר הרגליים שלי למטה, לא יושב עליהן) אני מרגיש מעין חולשה ברגליים וכאב קל בבירכיים, אני יכול לרוץ בקלות אבל ללכת רגיל כמו פעם קשה - הרגל לא מצייתת טוב כ"כ לפקודה, השריר כאילו לא מתפקד כשורה. 3. לפני חודש הופיעה לי פריחה שמכסה את שתי הרגליים שלי, מכף הרגל עד לברך, ועוד כמה פיציות בירכיים, ושתי כתמים ליד התבור (שעכשיו כשאני מסתכל נעלמו לגמריי). מדובר בכמו מלא עקיצות כשל יתוש, אבל הן לא מגרדות, וכמה מהן כמו כתמים שמרגישים שיש איזו בליטה, חומר נוקשה מאחורה. הכתמים נעלמים בלחיצה (וחוזרים בשחרור), שאר הפטכיות לא. 4. בשבועיים האחרונים התחלתי להרגיש בכאבי מפרקים שנודדים ממפרק למפרק. בהתחלה נתפס לי השריר הגדול מאחורה ברגל שמאל מתחת לברך. אח"כ כאבה לי העצם בצד של ברך שמאל ובקושי יכולתי להזיז את הרגל כתוצאה, לחיצה עם האצבע על העצם באזור המסויים גרמה לכאב. כיום-יומיים וזה נעלם, ואז הופיע בברך ימין. בנתיים זה הספיק לקפוץ לי לשרירי/עצמות הבריח, מרפקי הידיים, שורש כף היד, אמצע היד, שריר הירך האחורי, שריר המפשעה, מפרק הזרת, הבוהן, ובלוטות הלימפה בצוואר; הכאבים מתחילים בעוצמה ממש נמוכה עם תחילת היום ומתעצמים לקראת הלילה ואז מתפוגגים למחרת. לרוב באזור שסובל מורגשת חמימות והוא כואב אם לוחצים עליו, אבל אין שום בליטות. 6. בחלק מהלילות האחרונים, בייחוד כאשר היה כאב חזק, הזעתי הרבה. 7. יש לי חום מאוד קל מדי פעם. 8. אני לפעמים משתעל הרבה בחודש האחרון, אבל אין דם. 9. יציאה באופן קבוע, לפעמים שילשול, כ-10 עד 30 דקות מסיום האכילה (אני אדם שמן, מטר שישים על 90 קילוגרם), יש כרוהן במשפחה אבל בבדיקה לפני כשנתיים-שלוש שללו ולא מצאו דבר. 10. ביומיים האחרונים (מאז שהבלוטות בצוואר החליטו להיות הקורבן האחרון) אני מייצר המון רוק בפה. בבדיקות דם נשלל הפטיטיס, טרפנומה שלילית, סי ריאקטיב 3.61, פאקטור ראומטי קטן מ-12.5, אנטינוקליאר שלילי, DNA (DS) AB של 1. נשללו מחלות מין לבד ממיקופלזמה הומין, פארוום, ואוריאליטיקום. אודה מאוד לקבלת הכוונה או ספקולציה קצת יותר ממוקדת משלל האפשרויות האינסופיות.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום השילוב של פריחה וכאב מפרקים יכול להתאים למספר מחלות. יש לאפיין את הפריחה .לעיתים יש צורך בביופסיה של נגע עורי .

23/08/2018 | 22:01 | מאת: מאיר

ערב טוב מה הכוונה בהיחלשות המערכת החיסונית? האם בבדיקות דם שגרתיות (ספירת דם ומדדי דלקת וכדו') יש רמזים לכך שמערכת החיסון נחלשה, או שזה יכול לקרות גם ללא כל ביטוי בתמונת הדם? (בדיקות הדם אצלי תקינות). ושאלה ספציפית. אחת הסיבות להתפרצות הנגיף שגורם לשלבקת חוגרת, זה מערכת חיסון חלשה. מה זה אומר לגבי בחור בן 43 שמקבל פתאום שלבקת חוגרת? שמשהו במערכת החיסון שלו לא תקין? תודה על המענה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום היחלשות של מערכת החיסון אינה דבר יחיד. תתכן פגיעה במרכיבים רבים ושונים שלכל אחד יהיה ביטוי אחר. את חלקם ניתן לראות בספירת דם םשוטה וצורות אחרות מצריכות בדיקות מיוחדות. שלבקת חוגרת יכולה להופיע אצל כל אדם ללא קשר למצבו החיסוני.

20/08/2018 | 23:44 | מאת: רבקה

אני נושאת על גן אחד את מחלת F.M.F וגם בכטרב כמחלה גנטית, לוקחת כולכצין משנת 2003, אני כיום בת 63 וביומים האחרונים רק בלילה מתעוררת מיובש חזק בעיניים ולפעמים גם בפה , האם ללחלח את העיניים והפה זה מספיק ולראות אם זה עובר (אחרי כמה זמן), או מצריך בדיקת רופא?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שתי המחלות שציינת אינן גורמות בדר"כ ליובש בפה ובעיניים. הסיבות ליובש בפה ובעיניים מרובות. תרופות למשל ועוד. רצוי לגשת לרופא מומחה בתחום הפה ולרופא עיניים כדי לכמת את כמות הרוק והדמעות ולבחום האם קיים חסר אוביקטיבי. במקרים מסויימים ניתן לתת טיפול מעבר לדמעות מלאכותיות ותכשירי שטיפה לפה.

14/08/2018 | 13:00 | מאת: אני

שלום, יש לי דלקת מפרקים שיגרונית מילדות. לפני שניסיתי להיכנס להיריון הפסקתי עם המטו, השבוע נקלטתי להיריון והשאלה שנשאלת היא מה לעשות עם הביולוגית שאני מקבלת - כינרת (אנקינרה), האם להמשיך עם התרופה הביולוגית או להפסיק ? בשני המצבים יש סיכונים גם עבורי וגם עבור העובר מה הנכון לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ומזל טובKINERET היא תרופה קצרת טווח ( נלקחת כל יום) על כן יש זמן לשוב מה לעשות. מציע שתתיעצי עם הראומטולוג הקבוע שלך. אם התרופה חיונית לך מבחינת תפקודך מקובל שבטוח להמשיך ליטול עד השליש האחרון של ההריון ואז בהתאם לשקול אם להמשיך כדי להמנע ממעבר תרופה לעובר.

14/08/2018 | 14:59 | מאת: אני

זאת אומרת שאתה חושב שאפשר לקחת את התרופה המהלך כל ההיריון ? ולא להפסיק אותה עד הלידה.? כרגע הגוף ברגיעה, אין לדעת מה יהיה ברגע שאפסיק את התרופה. מה אתה ממליץ ?

שלום הכוונה היתה שאם ניתן מבחינת הרגשתך אזי להפסיק את התרופה עם הכניסה לשליש האחרון של ההריון. ישנן עדויות על כך שכנראה רוב נוגדי ה TNF בטוחים לאורך כל ההריו אך זהו אמצעי זהירות. שוב, מציע להתייעץ עם הראומטולוג הקבוע.

מובן ש KINERET אינה נוגד TNF אך דווקא בתרופה שניתנת חד יומית ההחלטה על מתן קלה יותר כי ניתן יהיה לראות מהר התלקחות אם התרופה תופסק.

09/08/2018 | 15:12 | מאת: מיכל

שלום, בת 31, כמעט 11 חודשים אחרי ניתוח קיסרי חירום (בהריון אובחנתי עם סכרת הריון). סובלת מאז הלידה מכאבים בכפות הידיים והרגליים ובעמוד השדרה. מתעוררת מכאבים בלילה ובבוקר סובלת מנוקשות בכפות הידיים. לעיתים יש גם נפיחות. לאבא שלי יש דלקת מפרקים פסטוריאזיס. בבדיקות דם ה ANF חיובי. אני מתגוררת בחו"ל וכרגע בביקור בארץ, הראמטולוג שהגעתי אליו אמר שיתכן ואני סובלת מלופוס או ממחלת רקמת החיבור, המליץ על פלנקוויל שלקחתי במשך חודש, סבלתי המון מבחילות ושלשולים והפסקתי אחרי חודש. אני מנסה דברים טבעיים אבל אני לא מרגישה שזה עוזר לי. בנוסף, הראמטולוג הדגיש שאם אביא עוד ילדים מצבי יחמיר. מה אפשר לעשות במצב שלי? האם אפשר להגיע לבדיקה באופן פרטי?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום את מתארת כאב דלקתי בהקשר של היסטוריה משפחתית של דלקת מפרקים פסוריאטית וזה כמובן מועיד אותך לתהליך דומה שעושי להתפרץ לאחר לידה. ה ANA יכול להיות חיובי במחלה זו ללא קשר ללופוס. ישנם טיפולים יעילים ואין מניעה בהמשך מכניסה להריון. מציע שתקחי את הדברים אחד אחד בהצלחה

07/08/2018 | 15:37 | מאת: אילי

שלום לאחר בדיקת mri בכפות הרגלים נאמר לי עי הריאומטולוגית שאיני חולה בדלרת מפרקים.שבועים לאחר מכן.קיבלתי תיקון תשובה ובה נאמר כך:בשיחה עם הרופא המטפל אין סיפור של טראומה הממצאים כמתואר באבחנה המבדלת של הממצאים באצבעות כף הרגל ןלאור האנמזהסביר להניח שמדובר בארטיטיס.אשמח לקבל הסבר על הנאמר.בתודה מראש אילי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ממצאי MRI כמו כל בדיקה אחרת צריכים להיות חלק ממכלול מרכיבי מידע שבעזרתם מגיעים לאבחנה. למשל בצקת בעצם ב MRI יכולה לנבוע מחבלה מדלקת או מזיהום . על כן תוספת התשובה. ההחלטה על פענוח התשובה היא על ידי הרופא ששלח אותך לבדיקה.

05/08/2018 | 16:00 | מאת: ענת

בת 19 מטופלת במטרוטקאט שנתיים .ממדי הדלקת ירדו לחלוטין אין כאבים אין קשיון.אך עדין יש נפיחות עקשנית בברכיים וחום במפרק. הרופאים ממליצים להוסיף ביולוגי בטענה שהדלקת עדין פעילה. האם יתכן שדלקת פעילה אך אין כאב ואין הגבלה ?רק נפיחות ומאין נוזל בברכיים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שאלה מורכבת. היעדר כאב במפרק מודלק יכול להיות ביטוי לכך שקופסית המפרק התרחבה באיטיות ועל כן מאפשרת תכולת נוזל גבוהה יותר או שהדלקת מתונה יחסית. רוב הראומטולוגים שואפים להיעדר דלקת במפרק מכיון שלאורך זמן הדלקת גורמת להרס מרכיבי המפרק. לדלקת עצמה ישנן גם השפעות ארוכות טווח על כלי הדם והכליות שגם אותם רוצוי למנוע כך שהרצון לטפל עף אף שלא כואב הוא בעל היגיון לגבי תוצאות ארוכות טווח.

כיצד ניתן לבדוק שאכן קופסית המפרק התרחבה ? צילום?אולטרסנד?האם ניתן לטפל בנוזל במפרקי הברך ללא הוספת טיפול ביולוגי?לא די במטרוטאקסט שאני נוטלת? .אני חוששת מאד מטיפול ביולוגי וכרגע אני ללא כאב כלל וממדי הדלקת נמוכים

31/07/2018 | 11:31 | מאת: יובל

שלום אני יובל בת 24.. אבא מאובחן עם דלקת חוליות מקשחת דוד שלי מאובחן עם פסוריאטיס ארטריטיס. מגיל 3 יש לי פסוריאזיס, בגיל 13 החלו כאבים בעיקר בגב התחתון שהלכו והתפשטו לכל הגוף. בגיל 18 אובחנתי עם פיברו, בגיל 21 איבחנו אותי עם פסוריאטיס ארטריטיס ללא ממצאים חותכים. מדדי דלקת תקינים, כל הצילומים תקינים. ניסיתי את כל סוגי הכדורים והכל עשה לי רע מאוד חוץ מסטרואידים (ניסיתי מעל 30 סוגי כדורים, לפבירו ולדלקת, לכאבים). וכרגע מסרבת לקבלת ביולוגי כבר כמה שנים שאני סובלת מכאבים בלתי סבירים מאזור הגב התחתון והאגן, קיימת הגבלת תנועה והליכה, כל כמה זמן מקבלת זריקה מקומית של סטרואידים שמקלה לפרק זמן של עד חודש והכאב חוזר.. שחכתי לציין, אין אודם או נפיחות, מידי פעם באזור כפות הידיים, תחושת נימול ונפיחות מקומית או כללית...מעבר לזה תחושה שמשהו הולך עלי, כל פעם באזור אחר בגוף. השאלה שלי היא כזאת, איך יכול להיות שכל הבדיקות תקינות כל הכדורים לא עוזרים ועדיין מאובחנת עם דלקת פרקים? יכול להיות שיש משהו שמפספסים? מה עוד אפשר לעשות כדי להבין מה זה, כי אני פשוט לא מסוגלת לסבול את הכאבים האלה יותר?! אני לא באה בטענות לרופאים, הם באמת בודקים הכל, הייתי כבר אצל 3 רופאים מומחים שונים (ראומטולוגים) מגיל 18, ולפני זה ראומטולוג ילדים..בגלל העבר המשפחתי הכל נבדק אבל שום ממצא חד משמעי.. רעיון לכיוון נוסף? רופא מומלץ שיכול לעזור? אלטרנטיבי מקל בלבד.. סליחה על החפירה ותודה על ההתייחסות יובל

לקריאה נוספת והעמקה

שלום בדיקות מעבדה אינן מקפות פעמים רבות דלקת מפרקים הקשורה לפסוריאזיס. עם זאת כאב גב תחתון ממושך המגיב לסטרואידים מחייב בירור של דלקת באגן ( מפרק ה SIJ ). זה נעשה בדר"כ על ידי MRI. במידה ונמצאת דלקת ואין הקלה מספקת עם תרופות נוגדות דלקת רגילות מקובל לעבור לטיפול ביולוגי. מתן ממושך שלל סטרואידים אינו רצוי בשל תופעות הלוואי המרובות שלו. לטיפול הביולוגי יש מעט מאד תופעות לוואי ואם הוצע לך בעבר מציע לך לשקול אותו ולבחון את היעילות שלו. תמיד אפשר להפסיק את הטיפול אם ישנה תופעת לוואי או שנמצא לא יעיל.

02/08/2018 | 01:10 | מאת: יובל

שאלה אחרונה אם אפשר..היתתי היום אצל רופא חדש, פעם שנייה שאני אצלו.. למרות שהכל תקין הוא אמר שזה שילוב של פיברו דלקת פרקים פסוריאטית ודלקת חוליות מקשחת..יכול להיות שזה באמת הכל ביחד?...

בהחלט כן

24/07/2018 | 20:24 | מאת: אסף

שלום רב, משתמש באנברל כבר שנה בעקבות מחלת מפרקים. אני ואישתי מעוניינים בילד שלישי,האם זה אפשרי בזמן שימוש באנברל? תודה, אסף

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לא צריכה להיות בעייה בשימוש ב ENBREL עבור גבר שמעוניין להוליד. בהצלחה

לאחר הרבה שנים של סבל אובחנתי בדלקת חוליות מקשחת הספונדילוארתרופי שלפי התיאור של המומחה זה בגידים והרקמות הסבל יש נוקשות בוקר ונשללה פיברומאלגיה על ידי 2 ראמוטולוגים בלתי יתואר בבדיקות הדם אין ממצאים חריגים למעט נתרפולים גבוהים בmri אין ממצאים במישפחתי יש 4אחים אם פסוריאזיס ואחות אם מחלת מעי כרון בני דודים אם אותם סימנים בשל לחץ דם גבוהה הוחלט על טיפול ביומירה זריקה כול לשבועיים ואכן הייתה הקלה קטנה בכאב מפושט בכול הפרקים והחיבורים בעוצמה מאחד ועד 10 8 9 השאלה הנשאלת האם יש מצב כזה שללא ממצאים בבדיקות דם וmri המחלה הזו יכולה להיות ושאלה שניה תוך כמה זמן אמורה היומירה לפעול אני בזריקה השלישית ועובד עצות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום האבחנה של דלקת מפרקים מקשחת נעשית בדר"כ על סמך בידקה גנטית עם כאב גב דלקתי והיסטוריה משפחתחת דומה לזו שתארת או ממצאים בצילום או ב MRI של עמוד השדרה וכאב גב דלקתי. רצוי להמתין חודשיים-שלשה טרם החלטה שתרופה אינה יעילה.

18/07/2018 | 12:05 | מאת: שוקלת ללמוד רפואה

היי, בת 29 עשרה חודשים לאחר לידה ראשונה. בהריון סבלתי מסימפיזיוליזיוס. הכאבים של הסימפי כמעט חלפו אולם החליפו אותם כאבים בתחתית האגן, בעיקר לאחר ישיבה בעבודה או ישיבה על משטח קשה. אני רואת חשבון במקצועי ורוב היום יושבת מול מחשב. לאחר כאבים בלתי נסבלים הופנתי לביצוע CT ולהלן הממצאים: הודגם סקלרוזיס בהיקף של האספקטים התחתונים של המפרקים הסקרו אליאלקים עם ארוזיות קטנות, הממצא חשוד לסקרו אילאיטיס, מומלץ ייעוץ של רופא ראומטולוג. הודגמה חוליית מעבר L5 ,עם סקרליזציה מלאה של החוליה L5. אוסטאוארטריטיס קל בפרק ירך שמאל. אשמח לשמוע את דעתך. האם זה משהו שבכלל ניתן באמת לטפל בו בצורה אפקטיבית? האם לא מדובר בנכות? אני באמת באמת מרגישה מגבלה. אפילו לקלח את הילדה באמבטיה אני לא יכולה כי אני יודעת שהגב שלי יכאב נורא לאחר מכן. אשמח לדעתך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לא ברור האם אכן יש דלקת. שינויים כאלה המתוארים ב CT יכולים להופיע גם לאחר לידה ויש לבחון היטב את הסיטי כדי להבדיל ביניהם. גם השינויים בעמוד השדרה יכולים לגרום לכאב מגביל. כדאי לפנות לראומטולוג עם הסיטי , להבדק ולקבל החלטה על צורך בבדיקות נוספות או שיתן אבחנה ברורה על פי הנתונים הקיימים.

18/07/2018 | 10:19 | מאת: עופרה

מזה כשמונה חודשים אני סובלת מכאב בלתי נסבל באגן הימני וזאת לאחר קימה מהמיטה בבוקר. הכאב חולף לאחר כ50 דקות. במשך היום אין שום מגבלת תנועה. מה עושים להקלת או היעלמות הכאב. גילי 72 שנים. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום בראש ובראשונב צריך לבדוק אותך כדי להבין את מקור הכאבץ האם במפרק הירך? האם המקור בעמוד השדרה? העובדה שהכאב נעלם במשך היום ואין מגבלה מרמזת שאין קרוב לודאי מעורבות של מפרק הירך. בינתיים אין מניעה ליטול טיפול נוגד כאב להקלה.

16/07/2018 | 16:36 | מאת: Jordan Anton Menezes

Hello Dr. Oded Kimhi, This is Jordan Menezes from India (Mumbai). My sister Allwyna Menezes (age 34) having Rheumatoid Arthritis. I tried many dr. and their medicines from India but not effective so I come to know about you. I have attached her blood test report + ESR count. Base on that can you suggest tablets or injection which I can get from Israel (my friend live in Israel) & give here to my sister. Let me know if you need more details. I am not able to upload file (the select a file option is not working on website). Please give me alternative link to upload or email address. Looking forward to good news from you. My contact details: Number / WhatsApp:- +91 9850230650 Email:- jordaninit6@gmail.com

לקריאה נוספת והעמקה

Hi Many details are missing. Medicines that have been tried. The sate of her joints. The lab results ,particularly rheeumatoid arthritis, liver function and renal function, hepatitis B and C and tuberculosis status. There are many alternatives for treatment depending on what I indicated. I am aware that ther e is no upload function. regretfully I dont have an alternative.

19/07/2018 | 16:57 | מאת: Jordan Menezes

Thanks for the reply.... I have converted reports to txt format that you can read here. Medicines that have been tried:-------------------------- Ans: 1- dxn spirulina / DXN RG/GL 2- ayurvedic medicine 3- normal pain killer tablets The sate of her joints:----------------------------- Ans: Patient With Complaints:------------------------- 1) H/O Pain in joints = Yes 2) HO More Pain in small joints of hand and feet = Yes 3) H/O Pain in large joints of extremites and cervical vertebral joint = Yes 4) H/O Early Moring pain and Cold season = No 5) H/O Low grade fever =Yes 6) H/O Weakness = Yes 7) HO Rash on the body = No The lab results---------------------------- Ans: Past Histoery:------------ HO Diabetes = No H O Hypertension & IHD = No H/O Major Illness in the Past = No H O Kochs = No General Esaminations:---------------- Pt Conscious = Yes Pulse 80 / min Pt. Toxic = No B.P. 100 / 70 Orientation With Time & Space =Yes Icterus =No. Pallor =No Cyanosis = No Lymphadenopathy= No ****************COMPLETE BLOOD COUNT +FSR************************ Investigatoin RESULI Unit Reference range Haemoglobin : 6.9 gm% 11.5-18.5 R.B.C COUNT : 3.11 x10 6/cmm 4.2 5.4 PCV : 20.3 % 37-47 MCV : 65.27 fl 78-100 MCH : 22.19 Pg 27-32 MCHC : 33.99 % 31-36 RDW-CV : 24.7 % 11.5-14.6 RDW-SD : 64.4 fl 37-54 W.B.C. Count : 4520 /cmm 4000 11000 Neutrophils : 67.5 % 40-75 Eosinophils : 0.1 % 0-6 Basophils : 0.1 % 0-1 Lymphocytes : 29.2 % 20-45 Monocytes : 3.1 % 0-10 Neutrophils (ABS COUNT) : 3051.00 /cmm 2000-7000 Eosinophils (ABS COUNT) : 4.52 /cmm 20-500 Basophils (ABS COUNT) : 4.52 /cmm 20-500 Lymphocytes (ABS COUNT) : 1319.84 /cmm 1000-3000 Monocytes (ABS COUNT) : 140.12 /cmm 200 1000 Platelet Count : 3.62 x 10^5/cmm 1.5 - 4.50 MPV : 9.3 fl 6.5-11.0 PDW : 15.3 % 9-17 PCT : 0.34 % 0.2 - 0.5 E.S.R : 140 mm 0-13 **************************END OF REPORT************************************** let me know if you need any more details. please suggest tablets or injection for her

Hi The intent of this forum is general consultation. I am afraid my advice over the internet cannot replace proper physical examination history taking and review of medical records. This cannot be conveyed properly this way. It is evident that the patient suffers from microcytic anemia that needs proper investigation and treatment. Otherwise I cannot recommend a specific treatment. All the best and speedy recovery

23/07/2018 | 06:47 | מאת: Jordan Anton Menezes

Hi Dr, Thanks for the reply. I can understand she should be examine by physically & investigate and treat. Perhaps I need to check in India (Mumbai) only for best treatment. Thank you for your valuable time and looking my problems. God bless you.

10/07/2018 | 09:48 | מאת: ענבל

שלום,בת 45,בשלושה חודשים אחרונים כאבים מתחת לחזה בצלעות.הכאב טיפה שמאלה למפתח הלב,ממש בצלעות .כואב בלחיצה,התעטשות,מתיחה לאחור,בעת קימה משכיבה לעמידה. בדיקות דם כלליות היו בסדר פרט לcrp גבוה 8(הנורמה עד 5),צילום צלעות תקין.אולטרסאונד בטן תקין. זה מציק לי מאוד, הייתי אתמול אצל אורתופד שלא יודע מהיכן הכאב נובע, הפנה אותי למיפוי עצמות איזה בירור לדעתך לעשות כדי לעלות על הבעיה??תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קרוב לודאיש מקור הכאב בבית החזה ( צלעות/מפרקים) כך שמיפוי עצמות יכול להיות בדיקה שתעזור למקם את הבעייה. לא כתבת אם עשית צילום חזה שבו ניתן לראות דברים שונים שעלולים לגרום לכאב מסוג זה. אז כדאי להשלים. מעבר לזה צריכים לראות את מצבך הכללי- משקל, תאבון , חום וכו'. צריכים לראות תפקודי כבד כליה רמת אלבומין ספירת דם . לסיכום- בדיקה טובה של רופא המשפחה כולל הבדיקות המצויינות.

שלום בשנה אחרןנה יש לי גמישןת יתר במפרקיפ כןאב לי ידיפ רגלים בטן בדיקוצ של הבטן כןל הדמיןצ של הבטן גב צוןאר צקיניפ יש לי בחצי שנה אחרונה כאביפ בגב העליון תחושה של לחץ חזק בגס העליון באמצע הגב ןבקרום הריאוצ כןאב גם שלןקח נשימה עמוקה מרגיש קליקים מהמקופ הכןאב מרגיש שמשו לוחץ על הנשימה ןלחץ בצןואר בדיקןת דם תקינות צילום חזה גם srp לא גבןה מה שהכי מפריע זה הכאב והלחץ בגב העליון משו לןחץ על נשימה הלכתי למיןן עשו צילום בדיקות דם ושחררו לבית MRI גב צןןאר תקינים גב בקע קטן ימני צוןאאאר בקע דיסק נושק בשק הטקלי בדיקות של הלב תקינות משו לוחץ על הנשימה ןכטבים חזקים בגב העלייון אמצע הגב ובשתי הצדדים של קרום הריאןצ גפ כואב... בן 27 תןדה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מהתאור שלך לא נראה שיש קשר ברור בין ממצאי הדימות לתלונות שלך. כדאי להבדק על ידי אורטופד/ראומטולוג ולהבין אם יש משהו הפיך/בר טיפול.

08/07/2018 | 15:23 | מאת: אילנית

שלום אשמח אם תעזרו לי להבין את המונחים של הבדיקה האם יש לי דלקת מפרקים? תודה רבעה לעונים

08/07/2018 | 13:56 | מאת: אילי

שלום אשמח לדעת מה אומרים המונחים הרפואים בקובץ המצורף.סובלת מכאבי תופת בהליכה ובזמן מנוחה בלילה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אין קובץ מצורף

אני סובלת מכאבים בכפות הרגליים שמתגברים בהליכה וגם בכפות הידיים בבדיקות שעשית קיבלתי את התוצאות הבאות crp2 esr 66 r.f q20.4 anti ccp 2.6 במיפוי עצמות התשובה היתה הדגשה בקליטה באזור טרסלי דורזלי לטרלי יכול להתאים לתהליך דלקתי ארטריטי הדגשה קלה יותר בקליטה באזור הפלנטרי של קלנקאוס כף רגל שמא יכול להתאים לתהליך דלקתי לא נצפתה קליטה באזורים נוספים מה זה אומר מה יש לי איך אפשר להקל על הכאבים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נראה שמדובר בתהליך דלקתי. מציע לגשת לראומטולוג. אם מדובר בדלקת ניתן להועיל עם תרופות נוגדות דלקת.