נגישות
נגישות

הריון מרובה עוברים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

רואות את הנולד

הן רואות בעבודתן שליחות, מודות על הזכות לעסוק בה ומתרגשות בכל לידה מחדש, גם אחרי שנים ארוכות במקצוע. לרגל יום המיילדות הבינלאומי (5.5), החלטנו להביא אליכם את סיפוריהן של הנשים שמביאות חיים חדשים לעולם – המיילדות כמדי שנה מצוין יום המיילדות הבינלאומי ב-5 למאי. השנה, הגיע תאריך זה רגע אחרי חג הפסח וסיפור יציאת מצרים, סיפור בו שתי מיילדות מילאו תפקיד משמעותי במיוחד. שפרה ופועה, המיילדות אשר סירבו להוראתו של פרעה להמית את הבנים העבריים, הן סמל לנחישותן של המיילדות, לקדושת החיים ולערך העליון שהן רואות בעבודתן. לרגל יום המיילדות, פנינו לארבע מיילדות מרחבי הארץ, וביקשנו לשמוע את סיפורן:     תניה לוי | אחות אחראית במיון יולדות וחדר לידה בביה"ח הלל יפה, חדרה גיל: 43 מקום מגורים: כפר יונה ותק במקצוע: 18 שנים   תניה לוי: "ראוי גם לזכור את הלידות השקטות, בהן התפקיד של המיילדת חשוב לא פחות". צילום: עטרה מושקה   מדוע בחרת לעבוד במקצוע? "בתור נערה התנדבתי במד"א ובהמשך לכך רציתי מאוד להיות חובשת, והגעתי...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להריון מרובה עוברים

לידת תאומים - תמונת המחשה
לידת תאומים בעקבות מותה של יולדת מרעלת הריון, ד"ר דורון רוזן פותח צוהר למחלה, על שלל תסמיניה, גורמי...
הריון ולידה - תמונת המחשה
הריון ולידה גמילה מהנקה עלולה להיות אתגר קשה לתינוק ולאם. איך לעבור בשלום את הגמילה? מילת המפתח היא...
פונדקאות - תמונת המחשה
פונדקאות נשים שחלו בסרטן צוואר הרחם ולא אובחנו במועד לא תוכלנה ללדת. במקרה של רשלנות רפואית באב...
גירוי יתר שחלתי - תמונת המחשה
גירוי יתר שחלתי תסמונת השחלות הפוליציסטיות אינה רק מקור לבעיות פריון אלא גם לבעיות מטבוליות, עם השלכות...
פיגור גדילה תוך רחמי - תמונת המחשה
פיגור גדילה תוך רחמי פרק זה דן באופן ראשוני בקהילה של קומה נמוכה ו/או של גדילה אטית של ילדים מגיל שנתיים ועד...
פגות - תמונת המחשה
פגות ארגון הבריאות העולמי פרסם לאחרונה כי חלה עלייה מדאיגה במספר הלידות במשקל נמוך ברחבי העו...
ללמוד עוד על הריון מרובה עוברים
הריון בנשים מבוגרות: סיכונים שיש לקחת בחשבון-תמונה

התקדמות טיפולי הפוריות מאפשרת הריון ולידה בגיל מבוגר, באופן...

מאת: פרופ' שמחן...
25/09/2018
פסוריאזיס: סימפטומים וטיפול-תמונה

פסוריאזיס היא מחלת עור שנגרמת על רקע מספר גורמים. לא ניתן...

מאת: ד"ר בתיה...
01/02/2017
מעקב הריון בסיכון גבוה-תמונה

יש לך לחץ דם גבוה? את סובלת מסכרת? נכנסת לקטגוריה של הריון...

מאת: ד"ר עשת רונית
28/11/2018
הריון ולידה: בחן את עצמך-תמונה

מהו מקור השם ניתוח קיסרי? כיצד נוצרים תאומים? מהן הבדיקות...

מאת: מערכת zap...
31/12/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להריון מרובה עוברים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הריון מרובה עוברים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, עברתי החזרת 3 מוקפאים (בני 3 ימים) ב-29/10. היום עשיתי בטא שיצאה 257. האם זה תקין או נחשב נמוך? לאור העובדה שההריון הקודם היה חוץ רחמי, ניתן לדעת לפי הבטא האם זאת תחילתו של הריון תקין או האם זה הריון מרובה עוברים?

נראה כמו התחלה של היריון תקין. לא ניתן עדיין לשלול היריון מרובה עוברים.

תודה רבה על תשובתך. בתאריך 13/11 הבטא הייתה 595 וב15/11 היא 1375. האם זו עלייה תקינה או שרמת הבטא יחסית נמוכה עדיין, בהתייחס לתאריך ההחזרה? אני חשה מיחושים באיזור הרחם, בעיקר בצד שמאל. האם זה יכול להעיד על הריון חוץ רחמי או שזה טבעי להרגיש כאבים חלשים מאוד גם בשלב הזה של ההריון כשההשתרשות הסתיימה?

עליה יפה, שלא מתאימה להיריון חוץ רחמי.

שלום, אני בשבוע 25 להריון תאומים שאינם זהים. אצל אחד מהעוברים התגלה מום קשה ונאמר לי שעדיף שלא להמשיך את ההריון. שאלותיי הן: 1. איך מתבצע התהליך ובאיזה שבוע? 2. האם זה עלול לסכן את העובר השני? 3. האם יש צורך לאחר מכן בשמירת הריון? תודה.

1. בדומה למי שפיר על ידי הזרקת אשלגן כלוריד ללב של העובר שיופחת. השבוע נקבע בהתאם לנסיבות. 2. כן. 3. לפחות לתקופה קצרה.

תודה על תשובותיך. בקשר לשאלה הראשונה לא הבנתי עד הסוף.. מזריקים ללב של העובר אשלגן שגורם לו להפסיק לחיות ואז מיילדים? או הוא נשאר מת ברחם עד ללידה בגלל העובר השני? ובקשר לשאלה השנייה, למה קיים סיכון גם לעובר השני בתהליך זה?

הוא נשאר מת ברחם עד ללידה בגלל העובר השני. ותמיד תיתכן בעקבות ההפחתה הפלה מאוחרת או לידה מוקדמת של ההיריון כולו.

שלום רציתי לדעת מה הסיכוי בגיל 50 להרות מתרומת ביצית מעוברים מוקפאים? האם מניסיונך נשים מצליחות להרות בגיל זה והאם יש בזה סיכון כלשהו?

הסיכוי להרות מעוברים מתרומת ביציות מצוין, גם אם הם מוקפאים. גיל 50 אינו גיל חריג לטיפול בתרומת ביציות. הסיכונים נובעים רק ממחלות ששכיחות יותר בנשים בגיל זה כגון יתר לחץ דם וסוכרת. כדאי לברר מחלות אלו לפני הכניסה להריון וגם לבצע בדיקות לב ובעיקר אקו לב במאמץ, כדי להבטיח שליבך יעמוד במעמס ההריון. בגיל 50 יש לעשות הכל כדי למנוע הריון מרובה עוברים, כי אז הסבוכים שכיחים וקשים ביותר. ממליץ להחזיר רק עובר יחיד.

תודה רבה. רציתי גם לדעת האם אתה ממליץ על עיבוי רירית הרחם באמצעות מדבקות אוורל כי זה מה שהציעו לי פעם הקודמת ומה המינון לדעתך? האם נהוג להשתמש בהם לעיבוי הרירית ? ולכמה זמן נהוג לתת אותם? תודה רבה.

22/06/2014 | 21:28 | מאת: שירה
מתוך פורום טיפולי פוריות

שלום רב, בתאריך 6.6 זריקת אוביטרל בתאריך 8.6 הזרעה (היום בדיוק 14 יום) 19.6 (יום חמישי, 11 יום להזרעה) - בטא 43 20.6 (יום שישי, 12 יום להזרעה)- בטא 88 בטא - 233 (היום, 14 יום בדיוק) פרוגרסטון - 166 1. כמה בטא צריך לצאת 14 יום לאחר הזרעה? 2. האם הקפיצה יכולה לרמז על תאומים? או שזה סביר לאחד? 3. האם רמת הפרוגרסטון תקינה? 4. עד מתי חשוב רמת הפרוגרסטון להריון ומתי זה יורד ואין לו משמעות? 5. איזה שבוע אני נמצאת? כיצד מחשבים? תודה רבה על המענה!

לשירה שלום רב, 1. אין רמה מדוייקת של בטא 14 יום לאחר ההחזרה, הכל תלוי בערך הראשוני וההכפלות לאחר מכן כל יומיים. 2. לדעתי מדובר על עובר אחד. 3. רמת הפרוגסטרון הינה תקינה. 4. לפחות ב-12 השבועות הראשונים רמת הפרוגסטרון במחזור הדם האימהי הינה חשובה ביותר. 5. החישוב מתבצע בשבועות לפי יום ההזרעה בתוספת של שבועיים. בהצלחה ובברכה, פרופ' דב פלדברג טיפולי פוריות לאישה ולגבר בארץ ובחו"ל *** הכנסו לאתר החדש שלנו www.feldbergclinic.co.il *** נייד 050-8481909