הידרוכלורותיאזיד: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים

מהן תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות? איזה תכשירים נכללים בקבוצה? מהן תופעות הלוואי האפשריות? המדריך השלישי האחרון על משככי כאב ללא מרשם תכשירים מקבוצת (NSAIDs- Nonsteroidal antiinflammatory drugs) הלא סלקטיביים (נורופן, אדויל, אדקס, וולטרן, נארוסין) מותוות לטיפול בכאב בינוני עד חמור. קיים מגוון גדול של תרופות ממשפחה זו. חלקן ניתנות בכפוף למרשם רופא בלבד וחלקן אינן דורשות מרשם רופא. תרופות ממשפחה זו הינן בעלות פעילות נוגדת דלקת, משככת כאב ומורידת חום. פעילותן נובעת מעיכוב אנזים ציקלואוקסיגנאז וכך נוצר עיכוב גם בייצור פרוסטגלנדינים שהינם בעלי תפקיד מרכזי במצבים דלקתיים. לכתבה בנושא אנטיביוטיקהלכתבה בנושא תרופות לאין אונותלכתבה בנושא טיפול הורמונלי חלופי לנשיםלכתבה בנושא גלולות למניעת הריוןלכתבה בנושא סטטיניםבאיזה שעות ביום מומלץ ליטול את התרופה?אין הנחיות מיוחדות. יש ליטול את...
ללמוד עוד על הידרוכלורותיאזיד
התרופות שעלולות לפגוע לכם בכליות-תמונה

סובלים מכאב שיניים ובולעים משככי כאבים? מתעקשים על בדיקת CT...

מאת: ד"ר נעמי...
19/03/2013
סוכרת: מתי וולסרטן עדיף על אמלודיפין?-תמונה

הידעתם? התרופה וולסרטן עדיפה על פני אמלודיפין בהפחתת נוקשות...

מאת: מערכת zap...
21/10/2007
נוגדי דלקת שאינם סטרואידים-תמונה

מהן תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות? איזה תכשירים...

מאת: מגר' עינת...
09/03/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להידרוכלורותיאזיד?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הידרוכלורותיאזיד: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בן 77. סובל מלחץ דם גבוה. מקבל תרופות בהתאם. סובל מאוד מנטייה להתעלפות (מספר התעלפויות בעבר) בזמן שינויי מצב משכיבה/כריעה לעמידה וישיבה. שאלתי היא: האם שימוש במחולל חמצן עשוי להעלים או לצמצם את התופעה? תודה. זאב.

ממש לא. צריך לעבר על התרופות שאתה נוטל שם יכולה להיות הסיבה ,ישנן תרופות שתופעת הלוואי שלהן הינה ירידה חדה בלחץ הדם בשינויי תנוחה !

התרופות שאני נוטל הם: 1. בבוקר: קרדיולוק 5 מ"ג, אנדלקס 10 מ"ג, דיסוטיאזיד 12.5 מ"ג 2. לפני השינה: כנ"ל + וזודיפ 10 מ"ג. האם תרופות אלה או חלקן עלולות לגרום את התופעות עליהן אני מתלונן? תודה, זאב

לא מאד אופייני לאף אחת מהתרופות הנ"ל, הדיזותיאזיד שהוא כדור משתן יכול להשפיע. אינך מקבל איזה שהיא תרופה לערמונית מוגדלת ?

כן. אני מקבל DUODART 0.4 mg פעם אחת ביום. האורולוג שלי טוען שהשפעת הכדור הזה על לחץ הדם זניחה כי פעולתו מתרכזת בערמונית בלבד. לגבי התרופה המשתנת, האם מומלץ להפסיקה או להקטין את המינון? אשמח לשמוע את דעתך. תודה, זאב.

המינון של הכדור המשתן (דיזותיאזיד) נמוך יחסית וקשה להקטין לרבע כדור, תנסה לקחת אותו לסירוגין יום כן יום לא.

תודה רבה. זאב

בן 48, גובה ומשקל תקינים, אין הסטוריה. התגלה בבדיקה שגרתית מקרית. בהנחה שהבדיקות - אקו לב, כליות וכו' תקינים כלומר לא נמצאה סיבה ספציפית. השאלה: האם כדאי רק לטפל בהורדת הלחץ דם (הומלץ דיזותיאזיד), או שאולי כדאי גם לשלב חוסם בטא? הורדת הדופק ל 70+- (למשל על ידי נורמיטן). שאלתי 2 רופאים וכל אחד טוען אחרת...

ברור שצריך לטפל בלחץ הדם. באיזו תרופה ? דיזותיאזיד הוא כדור משתן חלש שבטח לא צריך להיות התרופה הראשונה. חוסם ביתא יכול לבא בחשבון כמו גם חוסם סידן או תרופה ממשפחת ACEI

תודה רבה!. בהמשך לתשובתך - האם נורמיטן (שהוא גם מוריד את הדופק) הוא כיוון טוב? איך קובעים? האם כדאי להתייחס גם לנושא הורדת הדופק או שרק ללחץ דם?

נורמיטן הוא בהחלט אחת האופציות. איך קובעים ? כשאין מחלות רקע שצריכות לכוון לתרופה ספציפית פשוט מנסים...

בן 48. בריא. משקל מאוזן. לפני כחצי שנה שמתי לב שיש לי דופק גבוה יחסית (לא היה בעבר), סביב 100 פעימות בדקה במנוחה. במדידות התגלה גם שיש לי גם לחץ דם גבוה - ממוצע של 94 על 140. לאחר בדיקות הולטר, כלייה, אולטרסאונד וכו' שהיו תקינים, הוחלט שאתחיל לקחת חצי כדור (25 מג) דיזותיאזיד, בכל בוקר. לאחר כחודשיים בערך אכן נרשמה ירידה בערכים לאיזור 82 על 125, והדופק ירד לאיזור ה 75 פעימות בדקה. כיום, אחרי חצי שנה שאני לוקח את התרופה, הערכים עלו והם סביב 90 על 135 והדופק בממוצע הוא 92. הנתונים לסיכום: לפני חצי שנה - דופק 100, לחץ דם 94 על 135. מתחיל לקחת חצי כדור דיזותיאזיד בעצת קרדיולוג לאחר בדיקות אקג, תפקוד כליות, אולטרסאונד וכו' שיצאו תקינות. לפני 3-4 חודשים - דופק 75, לחץ דם 82 על 125. כיום - דופק 92, לחץ דם 92 על 135. כלומר ערכי הדופק ולחץ הדם חזרו להיות גבוהים. השאלות שלי: א. האם כדאי לשקול לעלות מחצי כדור דיוזתיאזיד לכדור שלם (כלומר מ 25 מ"ג ל 50 מ"ג ביום). ב. אולי כדאי לשלב עם כדור אחר (למשל נורמלול) כדי להוריד קצת את הדופק? ג. האם יש צורך בבדיקות נוספות? מבחינת ההרגשה שלי אני מרגיש בריא יחסית.

ראשית אין להסתמך על מדידה בודדת אלא לבצע מעקב של לפחות שבוע ימים – בוקר וערב. חשוב לבצע עם טכניקת מדידה נכונה. בהנחה שהנ"ל אכן בוצעו: העלאת דיזוטיאזיד מעל ל 25 מ"ג ליממה לא נחשבת כמביאה רווח מבחינת האפקט על לחץ הדם, וכרוחה ביותר תופעות לוואי. יש כדור בשם PAMID שהוא גם כן שייך לקבוצת משתני הטיאזיד , נחשב כיעיל יותר. ניתן לשקול המרה אליו. כמובן שמומלץ לבצע שינוי באורחות חיים כמו דיאטה דלת מלח, הורדה במשקל, ופעילות גופנית סדירה, הפסקת עישון וכו. כל אילו יכולים לשפר את איזון לחץ הדם בלי תוספת של תרופות. חסם בטא כמו נורמלול אינם נחשבים כתרופת בחירה למטופלים ללא מחלה לבבית ידועה. אתה מעיד על עצמך כאדם בריא. מדוע בדק אותך קרדיולוג? מסכימה איתך כי דופק של 93 במנוחה לגבר צעיר יחסית הוא מהיר ולא תואם. האם נבדקו סיבות כגון אנמיה, הפרעה בתיפקודי בלוטת התריס? האם בוצעה בדיקת אקו- לב ?

תודה ל המענה המהיר. המדידות בוצעו כפי שצריך, ומשקפים ממוצע לאורך זמן. לקרדיולוג הופנתי על ידי רופאת המשפחה עקב הנתונים שהיו אז - דופק גבוה יחסית וכו' והוא לאחר בדיקות שיצאו תקינות - כולל אקו לב, דם ובלוטת התריס, המליץ על הדיזותיאזיד. אבל כעת הנתונים חזרו לקדמותם, וגם הדופק שוב נראה כי עובד במהירות גבוהה יחסית. אולי מפספסים משהו? מה נכון לשקול כעת?

שלום ד"ר, סבתא בת 87 לוקחת כדור לכולסטרול ממשפחת הסטטינים (סימבסטטין) רבות בשנים. א. האם לדעתכם יכול להיות קשר בין הכדור שלוקחת לבין כאבים כרוניים שיש לה גם הרבה שנים, אך בשנה האחרונה התחזק? האם כדי להחליף כדור? יש שממליצים על Q10 האם מועיל השימוש (ראיתי דעות סותרות בנושא)? ב. וכן לגבי כדור ללחץ דם שלוקחת (נורמלול), גם אחרי רבות בשנים? קראתי שבבריטניה כבר מ2006 לא ממליצים על משפחת הכדורים הזאת. יש לציין, שסבתא סובלת מבצקות ברגליים האם בגלל הכדור? האם כדי להחליף את הכדור לכדור יותר מודרני. אם כן לאיזה? המון תודה

כדורים ממשפחת הסטטינים יכולים לגרום לכאבי שרירים. אפשר לשקול ניסיון הפסקה של הכדורים או הפחתת מינון (תלוי המינון שמקבלת) אבל רק לאחר התייעצות עם הרופא המטפל שמכיר את מחלות הרקע והסיבה לטיפול בתרופה זו. לגבי קיו-10, אפשר לנסות לקחת. זה לא מזיק. לא ברור האם יעיל. בנוגע לנורמיטן - נכון שהיום זו לא תרופה ראשונה לטיפול בלחץ דם (בעבר היתה) אבל אם היא מאוזנת חבל להפסיק את התרופה. לא נפוץ שגורמת לבצקות. תרופות קלאסיות יותר שעושות בצקות הן אמלודיפין/ נורווסק/ וזודיפ. יש להקפיד על תזונה דלת מלח שתעזור בהפחתת הבצקות ובאיזון לחצי הדם. אם מדובר בבצקות חדשות, יש להתייעץ עם הרופא המטפל האם יש צורך בבירור הסיבה או בטיפול תרופתי (כגון תרופות ממשפחת המשתנים)

שלום ד"ר, לגבי התרופה ללחץ דם, הרופא משפחה לא ממליץ על משתנים, כי הם מרוקנים ויטמנים. גם תקופה שהבאתי לה פוסיד (כמעט חודשים) לא היה שינוי משמעותי בבצקת. כדי לבקש שינוי לתרופה מודרנית יותר? המון תודה!

אין הרבה תרופות מודרניות ממשפחת המשתנים. אבל כדאי לוודא שבוצעה הערכה לסיבת הבצקות ולראות האם אפשר לתת תרופה שאינה פוסיד שיכולה גם לעזור לאיזון לחץ הדם וגם להפחתת הבצקות. למשל תרופה כמו דיזותיאזיד (אם נתרן מאפשר) או אלדקטון (בהתאם לתפקוד הכליה ואשלגן).