הפרשה מוגברת של רוק: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בלוטות הרוק: האבנים המתגלגלות

חסימה בבלוטות הרוק, בעקבות אבנים או היצרות של הצינורית - עלולה לגרום אי נוחות ולהתדרדר לזיהום. טיפול אנדוסקופי פשוט פותר את מרבית החסימות חסימה בבלוטות הרוק מתרחשת אצל כחצי אחוז מהאוכלוסייה והטיפול בה הוא באמצעות מערכת אנדוסקופית, שפותחה והוכנסה לשימוש לפני מספר שנים. המערכת מאפשרת גישה לחסימה וביצוע ההליך דרך חלל הפה (על פי רוב ללא צורך להוציא את בלוטת הרוק עצמה). מה תפקיד הרוק שאנו מפרישים לחלל הפה? סביב הפה שלנו ישנן 4 בלוטות רוק גדולות. שתיים מהן מצויות בלחיים, קדמית ותחתית לתנוך האוזן, ושתיים מהן באזור שמתחת ללסת. מהבלוטות יוצאים צינורות הפרשה קטנים, האחראים על הובלת הרוק שהופרש אל חלל הפה.הפרשת הרוק מתגברת סביב זמני הארוחה (לעיתים רק המחשבה על אוכל מעוררת אותה) ובמהלך הארוחה עצמה. היא מופחתת מאוד במהלך הלילה. תפקיד הרוק לסייע בריכוך המזון, על מנת לאפשר את בליעתו. נוסף על כך, לרוק תפקיד חשוב במניעת עששת, משום...
ללמוד עוד על הפרשה מוגברת של רוק
עור יבש בחורף: מה עושים?-תמונה

החורף מביא עמו ירידה משמעותית בלחות שבאוויר והעור של רובנו...

מאת: מערכת זאפ...
25/12/2012
שיתוק מוחין: בוטוקס נגד ריור מוגבר-תמונה

ילדים חולי CP (שיתוק מוחין) סובלים מריור מוגבר קבוע, הגורם...

מאת: ד"ר משה...
17/05/2017
רוק: לא ליריקות בלבד-תמונה

הוא מסייע בעיכול המזון ושומר על הלחות בחלל הפה. הוא מגן על...

מאת: ענת...
07/08/2011
וטרינריה: תולעת הפארק-תמונה

תולעת הפארק, אשר עלולה לגרום לנזקים חמורים ואף למוות...

מאת: ד"ר טליה...
11/03/2012
אולי יענין אותך לדעת...
אנגיוגרפיה פלואורסנטית - תמונה
אנגיוגרפיה פלואורסנטית
אנגיוגרפיה פלואורסנטית מבוצעת...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להפרשה מוגברת של רוק?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הפרשה מוגברת של רוק: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

יש לי גלים של כאבי בטן, זאת אומרת שלא כואב לי כלום אבל פתאום אני מתקפל מכאבים לשניות בודדות ואז זה עובר וחוזר אחרי כמה דקות. ועכשיו קמתי בגלל שפתאום ניהיה לי הפרשת רוק מוגברת בתוך הפה עם תחושה של בא לי להקיא.

יהודה שלום! הפורום עוסק במחלות של בלוטות הרוק. השאלה מתאימה יותר לפורום גסטרו. רפואה שלמה

בן 67 לפני שנה סיימתי השתלות מלאות ב כל הפה (לסת עליונה ותחתונה) ועדיין יש לי עודפי רוק שמגביל את כושר הדיבור בגלל שאני נאלץ לבלוע את עודפי הרוק. ההשתלות בוצעו על גבי גשר/ פלטה ללא הרמת סינוס או תוספת עצם .אין לי כאבי לוואי כיום למעט נקודה אחת עם רגישות קלה מאד. והשאלה למה יש עודפי רוק ואיך מונעים את הבעיה?

הסיבה הכי נפוצה שישנה בעייה סגרית בעקבות השיניים החדשות. הפה מלא ברוק באופן טבעי על מנתלאפשר לובריקציה , דיבור ובליעה. כאשר טונוס השפתיים והשיניים בעצם גורמות לשמירתו בתוך הפה ולא בחוץ . הרבה פמים כאשר הסגר משתנה או שהוא פתוח מידי אנשים חווים הרגשה ל דליפת רוק ועודף רוק. בברכה, ד"ר הילה קליין מומחית בכירורגית פה ולסת

שלום רב, אני בן 26 בריא בדרך כלל לא נוטל תרופות. אך ישנה בעיה שמפריעה לי מאד. בלילה שאני ישן הכרית שלי רטובה מהפרשת רוק, זה ממש לא נעים ויוצא שאני הופך את הכרית ואז גם שם יוצא לי רוק וכל הכרית רוק וזה מפריע לי. מה ניתן לעשות במצבים כאלה אם אין בעיה של השיניים? מה רופא משפחה יכול לעשות בעניין? יש טיפול לזה? תודה רבה.

דור שלום התופעה קורה בד"כ אצל אנשים שנושמים נשימת פה בזמן שינה. פנה לבדיקת אא"ג- על מנת שיאבחן האם קיימת חסימה אפית או בעיה מבנית אחרת.

שלום , בני בן ה13.5 סובל מעודף רוק בשנים האחרונות . בהתחלה אמרו לי שזה תיק ויעבור , אך זה לא עובר ובני מאד סובל מזה. מה ניתן לעשות ? האם יש טיפול להפחתת כמות רוק? האם יש טלפון לתיאום פגישה תודה ענת

ענת שלום! עודף בייצור רוק הינה בעיה לא שכיחה. ולכן, טיפולים להפחתת ייצור הרוק, מיועדים למקרים מאד ספציפיים. במקרה של בנך, יתכן כי קיימת בעיה כלשהי בסגר של הפה, הגורמת לרוק להצטבר בקדמת הפה. יש להבדק ע"י מומחה לכירורגיית פה ולסת- בהתאם לממצאים תופנו לטיפול מתאים. ניתן גם לפנות למרפאותי בטלפון *2700, 03-9372222, . בהצלחה!

פורומים בנושא הפרשה מוגברת של רוק
פורום אף אוזן גרון ילדים
ד"ר אריה גורדין, מומחה לאף אוזן גרון ילדים, ישיב לשאלות בנושאי אבחון וטי...
פורום גידולי ראש-צוואר
ד"ר אבי חפץ ישיב לשאלות הגולשים בתחום הגידולים בראש ובצוואר: גידולים בפה...
פורום הפרעות שינה ונחירות
ד"ר אייל רוזנצוויג, מומחה למחלות אף אוזן גרון ישיב לשאלות הגולשים בנושאי...