פורום ניתוחי עמוד שדרה אנדוסקופים, פריצות דיסק

הפורום עוסק בבעיות עמוד שדרה צווארי ובבעיות גב תחתון המתבטאות בפריצות דיסק ו/או היצרות של תעלת עמוד השדרה (ספיינל סטנוזיס) - העשויים לגרום לכאב מקרין לגפיים, לצוואר ולעמוד השדרה התחתון וכן לחולשה בגפיים.
3120 הודעות
2896 תשובות מומחה

מנהל פורום ניתוחי עמוד שדרה אנדוסקופים, פריצות דיסק

קבצים / תמונות מצורפות בשאלות הנשאלות בפורום לא יענו
28/01/2020 | 06:01 | מאת: Elad

Dear Dr. Davidovich (sorry for writing in English) I was diagnosed with right sided radiculopathy caused by a right side disc herniation on c5-c6 level. Other levels seem healthy. I would like to ask: what are the options for me? Is there a minimally invasive endoscopic surgery for the spine? I was told by a surgeon that the only options are either ACDF or disc replacement for the cervical spine and minimally invasive endoscopic only exists for the lumbar spine. Is this correct? Also what should I know before getting into such surgery? Are there types of implants that I should know about? I will greatly appreciate your help. Elad

26/01/2020 | 13:01 | מאת: אירית

אני שנה וחצי לאחר ניתוח קיבוע קידמי חוליות c3-4 עדין עם הגבלת תנועה אבל הכי מפריעה שבחצי השנה האחרונה יש לי הגבלת תנועה קשה וזרמים ביד ימין ובימים האחרונים מתחילים גם בצד ימין במנוחה תנועות לא נשלטות בכפות רגליים להלן תוצאות mri שעשיתי השבוע אשמח לשמוע חוות דעת: המנח סך הכול נראה שמור. מצב לאחר קיבוע בגישה קדמית של חוליות 4-C3 בדומה לבדיקה האחרונה. ללא תמטים. ללא תזוזות. במעבר הקרניו צרביקלי עמדה שמורה של טונסילות המוחון. לציין שנצפית האדרה קלה באזור הדנס וקשת האטלס בדומה לבדיקה האחרונה. יתכנו שינויים דלקתיים קלים. אין לראות מוקדי אות חריג בחוט. בהסתכלות ספציפית על המרווחים הדיסקליים: 3-C2 :בגדר הנורמה. 4-C3 :נצפה בקע קטן מרכזי אשר לוחץ קלות על השק ועל מרכז החוט. אין לראות היצרות ספינלית או היצרויות פורמינליות משמעותיות. 5-C4 :בלט קל עם היפרטרופיה אונקו ורטברלית מתונה. ללא היצרויות משמעותיות. ללא שינוי. 6-C5 :בלט משיק אל השק ואל החוט. אימפרסיה מתונה של החוט. כמו כן היפרטרופיה אונקו ורטברלית דו"צ עם היצרויות מתונות עד בינוניות של הפורמינות. היצרות פורמינלית בולטת יותר משמאל עם לחץ בולט יותר על השורש משמאל. ללא שינוי משמעותי. 7-C6 :בקע קטן מרכזי. ללא לחץ על החוט וללא היצרויות. ללא שינוי. D1-C7 :בגדר הנורמה. לסיכום: שינויים ניווניים ושלאחר הניתוח. סך הכול הממצאים נראים ללא דינמיקה משמעותית. אין לראות מיאלופתיה.

23/01/2020 | 09:02 | מאת: מנחם

שלום ד"ר כאבים מלפני כמה חודשים עקב נפילה בגב תחתון וברגליים בזמן האחרון צליעה ברגל ימין. בתוצאות ct l4-l5 בלט דיסק אחורי עם לחץ קל על השק והיצרות פורמינלית דו צדדית. l5-s1 בלט דיסק אחורי עם לחץ על השק הפורמינות שמורות. מומחה עמוד שדרה שלח לעשות mri מותני לאחר הבדיקה של הדיסק ובדיקה פיזית. והתוצאות רק בl5-s1 בלט דיסק קל עם היצרויות מינימליים של פורמינות. כאבים עדיין חזקים וצליעה בימין עדיין קיימת(מבצע פיזיותרפיה ). אפשר הסבר על ההבדלים שנמצאו ? ומהי הסיבה אולי לכאבים ולתסמינים?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ה CT ולא ה MRI מסבירים את הצליעה, יתכן שהבעיה במקום אחר, תבדק ע"י אורתופד

25/01/2020 | 19:35 | מאת: מנחם

ואיך יתכן הבדלים בממצאי הבילטי דיסק בין הct לmri?

22/01/2020 | 18:55 | מאת: שאלה כללית

סובלת מכאבי גב חזקים עליון ותחתון קרוב לחודש-הכאבים באו בפתאומיות שום תרופה לא מקלה על הכאב -הכאב חוזר. נתנו לי לעשות מ.ר.י עמוד שדרה גבי ו/וגם מ.ר.י מותני. ברקע שלי הפרעת תנועה קטנה וכריתת המנגיומיה גידול שפיר בכלי דם מהמוח . התור לבדיקות ההדמייה עוד חצי חודש מה אפשר לעשות עד שיהיה פענוח של ההדמיות ואגש למרפאות שמטפלות בזה? האם כדאי שגם המנתח נורוכירוג יראה את ההדמיות או מספיק אורטופד? יש לציין שיש לי גם נימול בשתי הרגליים. מה זה יכול להיות כאב כזה פתאומי? האם נראה לך יראו את הסיבה לכאבי גב בהדמיות עמוד שדרה גבי וגם מותני?

לקריאה נוספת והעמקה

שווה להיבדק גם אצל ראומטולוג בנוסף להדמייה ולנוירוכירורג.

21/01/2020 | 16:24 | מאת: יאיר

בלט ב L4, האם מתיחות יומיות על מיטת היפוך teeter inversion יכולות לעזור

שווה לנסות.

האם חבלה חזקה מאוד בקרקפת יכולה לגרום לכאבי גב חזקים להשליך לכאבי גב חזקים ויראו את זה בהדמייה של עמוד שדרה גבי ומותני?

לקריאה נוספת והעמקה

סבירות נמוכה. עדיף להיבדק אצל מומחה.

19/01/2020 | 11:06 | מאת: אלי

שלום מזה מס' חודשים יש לי תופעה כאשר אני מזיז את הראש יש לי כאבים בגב תחתון לעיתים חזקים מאוד . כמו כן בחלק ניכר מהיום ובעיקר בשעות הערב הכאבים מחמירים ולעיתים רגל ימין נרדמת. עשיתי בדיקת MRI והפענוח רצ"ב אודה להמלצתך תודה רבה L3-L4 היצרות ספינלית בינונית עד קשה , בקע דיסק פוסטרו לטרלי ימני קשיח ,שעולה מאחורי גוף חוליה L4 מימין , יתכן עם פרגמנט חופשי עם לחץ על השק ועל השורשים בצידם הימני. בלט דיסק דיפוזי , כולל אינטראפורמינלי דו"צ , עם לחץ על השק הדוראלי והיצרות פורמינלית דו"צ , יותר משמאל , עם לחץ קל על השורש בפורמינה הנוירלית משמאל שינויים ניווניים בעמ"ש צווארי , עם מצב לאחר קיבוע בעמ"ש צווארי בתמונת ה SERVIO עם אות חריג בחוט בגובה הקיבוע . מתאים לאיזור של מיאלמוציה כרונית

לקריאה נוספת והעמקה

תתייעץ עם הרופא המנתח שלך לגבי הממצא בגב התחתון

20/01/2020 | 10:49 | מאת: לי

אני כבר שנתיים אחרי הניתוחים. האם יש בעיות ב mri האחרון שציינתי שיכול לגרום לבעיות או כאבים?

זה יהיה לא מקצועי להתייחס לאזור שעבר ניתוח ללא צפייה בתמונות, תמיד עדיף להתייעץ עם הגורם המנתח.

19/01/2020 | 00:58 | מאת: לי

MRI אחרי קיבוע... מודגמים שינויי אות ניכרים בשולי גופי החוליות בגובה הניתוח L4-L5 עם תפיחות והאדרה קלה ברקמות הרכות. מצב לאחר קיבןע טרנס פדיקולרי הבורג הימני מעט מתבלט מגוף החוליה מודגמת הצרות הנקב מצד שמאל לסיכום: מצב לאחר ניתוח קיבוע טרנס פדיקולרי L4-5 הצרות הנקב מצד שמאל מה,זה אומר? האם יש עדיין בעייה? האם זה מצדיק את המשך הכאבים שלי??? מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

תהליך ההחלמה יכול לארוך מספר חודשים, מלווה בכאבים. תתייעצי עם הרופא המנתח.

ערב טוב נגשתי לאורטופד בעקבות נוקשות בצוואר סחרחורות לעיתים רחוקות ותחושה של זעזועים בצוואר בזמן ריצה (לא סובל מכאבים או נימול) נשלחתי לבצע צילום רנטגן ואלו הממצאים הצרויות בין חוליות C3-C4 עד C7 חוסר מרווח בחוליות C5-C6 בנוסף שבר בחוליה C5. האם התוצאות ברנטגן מצריכות מסבירות את הסימפטומים שלי? האם אני בסיכון למשהו רציני יותר? מה הטיפול המומלץ? חשוב לי לציין שאין לי כאב בצוואר או בידים או בכלל מלבד מה שציינתי למעלה יותר מאשמח לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

ראי תשובה למטה

15/01/2020 | 22:16 | מאת: ויקי

שלום רב, כבר תקופה ארוכה סובל מנוקשות בצוואר בעיקר בתנועה אחורה של הצוואר בנוסף לעיתים רחוקות מסחרחורות וטנינטון נשלחתי לצילום רנטגן וזה הפענוח: שבר של חוליה C5 וחוסר מרווח בין חולייתי 6-C5. שינויים ניוונים . היצרות מרווח בין חולייתי בגובה: 5-4-C3 ו- 7-C6 האם זו יכולה להיות הסיבה? מה ניתן לעשות? האם אני בסכנה לבעיה גדולה יותר?

לקריאה נוספת והעמקה

תיבדקי אצל מומחה עמוד שדרה, אם יראה לנכון ישלח אותך ל CT או MRI

14/01/2020 | 10:08 | מאת: מיקי

שלום רב ד"ר דוידוביץ', ברצוני לשאול בבקשה , האם חייבים להזריק חומר ניגוד (גדולניום) כאשר מבצעים בדיקת mri צוואר על מנת לאבחן נזק או מיאלופתיה בחוט השדרה?

לקריאה נוספת והעמקה

בד"כ לא. רק אם יש חשד לגידול וזה די נדיר.

13/01/2020 | 13:19 | מאת: לו רות

ספינלסטנוזיס L3 L4 קשה על רקע בלט כללי של הדיסק כמו כן L4 L5 ספינלסטנוזיס עם לחץ על השק הדורלי. קושי בהליכה הירדמות רגל ימין, חוסר יכולת ללכת לאורך זמן. מה הטיפול האופטימלי .?.

לקריאה נוספת והעמקה

ניתוח. ניתן לבצע גם אנדוסקופי.

13/01/2020 | 03:44 | מאת: קרוליין

לפני שלושה חודשיים עברתי התקף אקוטי לרגל ימין לקח לי חודש להחלים אבל החלמתי ולצערי הרב עכשיו שבוע שעבר חטפתי כאבי גב נוראיים ואז לפני יומיים חטפתי התקף לרגל ימין אני מרותקת למיטה יש לי כאבים ברגל ימין אני מרותקת למיטה אני לא יכולה לעשות כלום אני לוקחת קטפלם לדלקת וזהו רציתי לשאול למה ההתקפים האלה חוזרים אני מיואשת כמה זמן עד שאני יחלים וזה מקרין לי גם לאצבע הקטנה

לקריאה נוספת והעמקה

ככל הנראה מדובר בפריצות דיסק חוזרות. אם אין שיפור ממליץ שתבצעי MRI ותפני למומחה עמוד שדרה לייעוץ.

13/01/2020 | 10:00 | מאת: קרוליין

מה הכוונה יש לי בלט בקע דיסק בגוף התחתון אני מרותקת למיטה אני לא ללכת אפילו להסתובב עשיתי סי טי מה עושים במצב כזה ?

13/01/2020 | 10:01 | מאת: קרוליין

אולי תוכל לעזור לי ?

MRI ולהגיע לייעוץ.

מלבד בית חולים בלינסון שעושה ניתוחים אנדוסקופים באיזה עוד בתי חולים בישראל עושים ניתוחים כאלה?

לקריאה נוספת והעמקה

הרצליה מדיקל ואסותא רמת החייל

שלום. מיום חמישי גב תחתון תפוס חזק. ביום חמישי קיבלתי זריקת וולטרן ומרשם לזלדיאר פעמיים ביום. במוצ"ש פניתי למוקד רפואה דחופה, שם קיבלתי עוד זריקת וולטרן ומרשם לאטופן 600. משבת אני לוקחת רק אטופן. אין שום שינוי, אולי אולי קצת פחות מוגבלות בתנועה. האם האטופן 600 באמת יותר יעיל מהזלדיאר? אני חד הורית וסובלת מכאבי תופת, לא מתפקדת!! בבקשה עזרה...

לקריאה נוספת והעמקה

שתי התרופות פועלות עם מנגנון שונה, זלדיאר זה נגזרת של מורפיום ואתופן הוא אנטי דלקתי.

אוקיי. וניתן לקחת את שתי התרופות במקביל?

כן במקרה ואין התוויה נגד.

ד"ר שלום רב ברצוני להתיעץ איתך בנושא הנ"ל יש לי כאבים בצוואר ושמשדרים לאורך צד שמואל כתף ועד לאצבע השלישית ומלוווה בזרמים ונימולים כואבים בבדיקת CT שעשיתי לא נמצא דבר שיכול להסביר את מקור הכאב ויש לציין שמנסה להרים את היד ממש כואב אשמח אם תמליץ לי מה לעשות ואיך אדע מהו הגורם לכאב רוב תודות לך .

לקריאה נוספת והעמקה

שלב הבא MRI ואם גם MRI אינו מסביר אז EMG.

05/01/2020 | 18:36 | מאת: דודו

נשלחתי לעשות בדיקת emg עי מומחה עמוד שדרה. הבדיקה תקינה אבל אני עם נימולים , כאבים ותפוס בשוק רגל שמאל. בסרטון שלך אתה אומר שאינך משתמש בבדיקה זו. מדוע? ומדוע רופאים עדיין מפנים לבדיקה זו עדיין ?

לקריאה נוספת והעמקה

איכות הבדיקה תלויה במבצע הבדיקה והאמינות לא תמיד גבוהה. ישנם מקרים שאני כן משתמש בבדיקה אך בד"כ איני מסתמך עליה. האם ביצעת MRI?

08/01/2020 | 12:01 | מאת: דודו

ביצעתי בדיקת MRI ויש ממצאים כמו בלטי דיסק . היכן ניתן לבצע emg עם אמינות גבוהה?

08/01/2020 | 18:31 | מאת: דודו

פענוח ה MRI אומר בגובה l4-l5 בלט ליטרלי שמאלי לוחץ על שורש העצב.

תנסה מכון אחר, איני יכול לציין ספציפי

03/01/2020 | 16:11 | מאת: TAMI

עקב כאבים חזקים בגב T8 T12 רןפא במרפאת כאב נתן לי mriעמוד שדרה גבי. ברקע שלי לפני חמש שנים כריתת המנגיומיה מעצם פרונטלית שמאלית והפרעת תנועה קטנה. האם יש קשר בין כריתת המנגיומיה לכאבי גב? רןפא כאב טוען שכן מה דעתך?

איני חושב שיש קשר.

בקשר לשאלה של אתמול על הmri והכול יצא תקין חוץ מבחתכים האקסיאלים בגובה. L4_. L5 בלט דיסק קל מסביב נקבין לא מוצרים. התעלה הספינלית לא מוצרת. ובגובה. L5-. S1 פרוטרוזיה דיסקלית אחורית נושקת לשק התקלי. נקבים לא מוצרים. התעלה לא מוצרת. האם זה מוריד בפרופיל בצבא? האם בלט יכול להיגרם כתוצאה ממכה או מה הסיבות לבלט? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לגבי הפרופיל איני יודע, לגבי הסיבות הם רבות וקשה לשייך למכה ספציפית.

03/01/2020 | 10:43 | מאת: נתי

עקב תלונותיי על זרמים ברגליים ואבחנות בלטי דיסק בעמוד שדרה מותני רופאת משפחה הפנתה לבדיקת emg שבשורה תחתונה יצאה תקינה הבנתי שלא זו הבדיקה שאמורים לעשות ואין לה חשיבות רבה. עדיף לעשות בדיקת ביופסיית עור שמגיעה לעצבים הדקים מה דעתך בנושא?

לקריאה נוספת והעמקה

תתייעץ עם נוירולוג בנושא.

02/01/2020 | 18:01 | מאת: אבי

בסד עשיתי בדיקת mri והכול יצא תקין חוץ מבחתכים האקסיאלים בגובה. L4_. L5 בלט דיסק קל מסביב נקבין לא מוצרים. התעלה הספינלית לא מוצרת. ובגובה. L5-. S1 פרוטרוזיה דיסקלית אחורית נושקת לשק התקלי. נקבים לא מוצרים. התעלה לא מוצרת. מה תוצאות הבדיקה? ומה הטיפול תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בלטי דיסק L5-S1 L4-5, שחייה וחיזוק שרירי הגב התחתון.

שלום ד"ר, כאשר הרדיולוג מתייחס בפענוח ל"צד ימין", האם הכוונה לצד ימין בתמונת ה MRI או לצד ימין שלי ?

לקריאה נוספת והעמקה

בעמוד השדרה הצד של ה MRI הוא גם הצד שלך.

יש לי מספר ימים כאבי גב חזקים מקרינים לרגל שום כדור נגד כאבים לא עזר לי רופא כאב נתן לי לעשות mri מי מטפל בזה אורטופד? או נורוכירוג? או רק לפי הפענוח אפשר לדעת למי לפנות?

לקריאה נוספת והעמקה

גם אורתופד וגם נוירוכירורג.

31/12/2019 | 13:14 | מאת: עמית

שלום ד"ר האם תוכלו לומר לי אם הצילום תקין מבנה גרמי תקין יישור לורדוזיס הטבעי מרווחי בן גופי חוליות שמור. מה זה אומר יישור לורדוזיס הטבעי ? תודה מראש יום טוב עמית

לקריאה נוספת והעמקה

יישור של הקישות הטבעי האחורי של עמוד השדרה הצווארי

05/01/2020 | 17:39 | מאת: עמית

האם היישור הזה תקין והכל בסדר ? תודנ מראש ד"ר

הבעיה ככל הנראה לא קשה

30/12/2019 | 08:12 | מאת: חיה

מה הסיכונים בהזרקת חומר פלסטי לקיבוע חוליה שבורה

לקריאה נוספת והעמקה

הזרקת צמנט איני מבצע, נא לפנות לפורומי אחרים

28/12/2019 | 21:39 | מאת: רינת

דר שלום,, אני סובלת מזה שנה מכאבים חזקים בחזה,רצועת כתפיים, זרועות, פה,לסתות, שיניים בבדיקת MRI נצפו בלטי דיסק צוואריים האם הם יכולים להיות הסיבה ?

לקריאה נוספת והעמקה

סבירות נמוכה. להתייעץ עם ראומטולוג.

27/12/2019 | 20:41 | מאת: עליזה בר

אני בת 66 עם קיפוזיס גבי וציר ססגיטאלי חיובי. בCT עמ ש גבי מותני רואים גם שחיקה בסגמנטים של אפקט הקיפוזיס הגבי. שינויים שחיקתיים בסגמנטים מעבר עמ ש מותני. אפקט וואקום L5-S1 ובלט דיסק היקפי. האם יש מקום לניתוח אנדוסקופי ללא קיבוע הגוף ?.

לקריאה נוספת והעמקה

לא, תפני בבקשה לפורום שמטפל בסקוליוזיס

25/12/2019 | 16:20 | מאת: אירית

שנה וחצי לאחר ניתוח עדין עם הגבלת תנועה בצוואר ובחצי שנה אחרונה הגבלת תנועה קשה ביד ימין עם זרם תשובה של mri שעשיתי השבוע אשמח להכוונה המנח סך הכול נראה שמור. מצב לאחר קיבוע בגישה קדמית של חוליות 4-C3 בדומה לבדיקה האחרונה. ללא תמטים. ללא תזוזות. במעבר הקרניו צרביקלי עמדה שמורה של טונסילות המוחון. לציין שנצפית האדרה קלה באזור הדנס וקשת האטלס בדומה לבדיקה האחרונה. יתכנו שינויים דלקתיים קלים. באינטרוול נראה שבלוטת התריס נכרתה. אין לראות מוקדי אות חריג בחוט. בהסתכלות ספציפית על המרווחים הדיסקליים: 3-C2 :בגדר הנורמה. 4-C3 :נצפה בקע קטן מרכזי אשר לוחץ קלות על השק ועל מרכז החוט. אין לראות היצרות ספינלית או היצרויות פורמינליות משמעותיות. 5-C4 :בלט קל עם היפרטרופיה אונקו ורטברלית מתונה. ללא היצרויות משמעותיות. ללא שינוי. 6-C5 :בלט משיק אל השק ואל החוט. אימפרסיה מתונה של החוט. כמו כן היפרטרופיה אונקו ורטברלית דו"צ עם היצרויות מתונות עד בינוניות של הפורמינות. היצרות פורמינלית בולטת יותר משמאל עם לחץ בולט יותר על השורש משמאל. ללא שינוי משמעותי. 7-C6 :בקע קטן מרכזי. ללא לחץ על החוט וללא היצרויות. ללא שינוי. D1-C7 :בגדר הנורמה. לסיכום: שינויים ניווניים ושלאחר הניתוח. סך הכול הממצאים נראים ללא דינמיקה משמעותית. אין לראות מיאלופתיה.

לקריאה נוספת והעמקה

הפענוח אינו מסביר את הכאב ביד ימין. תתייעץ קודם עם הגורם המנתח, אח"כ תוכל להגיע אלי אם תרצה

18/12/2019 | 08:01 | מאת: מאיר המשך למטה

כאב צוואר מקרון לידיים כאב גב בקיפוף או בתנועה עם חולשה ברגליים בקע דיסק אינטרא ורטברלי בפנים תחתונות של גוף חוליה l4 שעובר האדרה לאחר הזרקת מתאים לשרית שמורל פעילה בלטי דיסק c3 cc4c5 בקע דיסק l5_s1 מנמלי ללא עד על השק או השורשים המנגיומות ע"ש גבי עברתי כבר שני הזרקות תחת שיקוף במרפאת כאב ללא שינוי

לקריאה נוספת והעמקה

כדאי שתגיע לבדיקה עם הדיסק של ה MRI

17/12/2019 | 19:04 | מאת: מאיר

המלצות לפי mri חולשה ברגליים קושי בקיפוף הרדמות ידיים כפות רגליים שורפות. לאחר הזרקות תחת שיקוף יש עוד כאבים

לקריאה נוספת והעמקה

להגיע לבדיקה

17/12/2019 | 12:11 | מאת: דוד

אני חודש וחצי לאחר ניתוח פתוח למינקטומיה ודיסקטומי בחוליות l4-l5 וכן s1-l5 . יש כאבים באגן ונפיחות באזור הניתוח. שאלתי כמה זמן עוד ימשכו הכאבים מהניתוח.

לקריאה נוספת והעמקה

תמיד עדיף להתייעץ עם הגורם המנתח.

שלום בצילום סי טי 1)מה פירוש הסתיידות של ה A.L.L בתיאור "הנמכה של חוליות גביות על רקע אוסטאופורוזיס קשה . תמטים של מספר חוליות. 2)האם יש מה לעשות (להתערב ) לגבר בן 72 לא פעיל שנים. נעשה סי טי בגלל שהיו כאבים 3 חודשים בנקודה בין השכמות ,ונעלמו לאט לאט . 3)תודה לפירוט 3)תודה לפירוט

לקריאה נוספת והעמקה

סמנים ניווניים. אם אין בעייה נוירולוגית אין צורך להתערב ניתוחית. יש לעבור ברור אנדוקריני למה יש בריחת סידן מהעצמות.

16/12/2019 | 04:21 | מאת: תומר

האם כתוצאה ממילופתיה צווארית יכול להיות סימני דנרבציה חריפה בc8 כיצד פותרים הבעיה

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן ואתה סובל גם ממיאלופתיה וגם מרדיקולופתיה (פגיעה שורשית עקב פריצת דיסק בין C7 ל D1 )

סיבת הפניה רגישות מעל הקסיפואיד והצלעות התחתונות מימין סיכום ______ קליטה מוגברת באיזור הקסיפואיד - לא ברור אם פזיולוגית או פתולוגית . לקורלציה קלינית ועם צילומים מכוונים . קליטה מוגברת באיזור קוסטו-ורטברלי מימין של T5 - יתכן שבר. לקורלציה קלינית ועם צילומים

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ על המשך ברור עם PET CT

עשיתי ct רגיל ולא ראו כלום. זה מספיק?

11/12/2019 | 10:43 | מאת: עטייה

היי בן 26 לפני שנה תחיל בעיות כאבים בראש מעל עיניים וראש אחורי הייתי אצל רופא א.א.ג ו רופא עיניים ורופא נוירולוג עשיתי c.t mri לראש הכל תקין הייתי כמה פעמים בבית חולים השנה ואשפוז שבוע ... תוצאות לחץ דם גבוע והתחלתי תרופה ... עשיתי הולטר לחץ דם היא תקין ואפסקתי תרופה .... לפני חודש עוד פעם הייתי במיון כאבים בחזה וקרינה ביד שמואל ורגל שמואל וחזה שמואל וכאבים צווארי וראש אחורי במיון אמרו לב תקין רק לחץ דם ונתנו לי נגד כאבים שרירים שנה עם הרבה סוגים תרפות ולא עזר לי בסוף אמרתי לא לקיח שום תרופה ... החודשים רגשתי הכאבים במקום אחד בצוואר ובחזה ובגב החזה כאבים חזקים ובגב וברגל וביד ואחרי ראש מתחת עם כל יומם כאבים באטו מקום עם קרינה ביד וברגל ושריפות שאני לחוץ ועומד יותר ולשבת ברכב היא יותר כאבים בסוף אמרתי זה רק הגב בגלל השנה 10 פעמים שריר צווארי תופס עם כאבים בגב הלכתי לרופא אורתופד ובדק אותי אמר לי לעשות צילום ct צווארי ועמוד שדרה תוצאות בדיקה צווארי סריקת C5-C6: בקע עם אוסטיופיט אחורי מרכזי מינימלי, לחץ קל על השק הטקאלי. סריקת C6-C7-D1: בקע עם אוסטיופיט אחורי מרכזי מינימלי, לחץ קל על השק הטקאלי. תעלה ספינלית גרמית אינה מוצרת. פסגות הריאות הודגמו חלקי ללא ממצא פוקלי חריג. תוצאות בדקת עמוד השדרה מותני סקרלי יישור לורדוזיס פיזיולוגי. . סריקת L3-L4: בלט דיסק קל אחורי מרכזי עם לחץ מינימלי על השק הטקאלי. סריקת L4-L5: בלט דיסק קל אחורי מרכזי עם לחץ מינימלי על השק הטקאלי. היפרטרופיה קלה רצועות הצהובות עם לחץ על הרצס לטרלי . סריקת L5-S1: המבנים הגרמיים כולל גופי החוליות, הקשתות האחוריות והמפרקים הפצטליים הודגמו תקינים. השומן האפידורלי וליגמנטום פלאבום הודגמו תקינים. התעלה התת עכבישית ומוצא העצבים ההיקפיים משני הצדדים ללא סטיות. סחוס הדיסקית הבין חולייתית הודגם בצפיפות תקינה ובעל גבולות סדירים. אין עדות לבקע הדיסקית. אין עדות לSPINAL STENOSIS CENTRAL. מפרקים סקרו-איליאקלים הודגמו עם שינויים דגנרתיבים מינימליים .

לקריאה נוספת והעמקה

יש להשלים ביצוע MRI ע"ש צווארי.

10/12/2019 | 22:59 | מאת: רוני כ.

מה האופציות הטיפוליות להיצרות קשה של התעלה באזור חוליות הצוואר c3-c6 עם סימנים לנזק בלתי הפיך בחוט השדרה?

לקריאה נוספת והעמקה

למינקטומיה אחורית

בבדיקת MRI,עמוד שדרה צווארי,הצרות קשה של התעלה עם סימנים לנזק בלתי הפיך בחוט. מוגדר כמיאלופטיה. מה הטיפול הנדרש? אודה לתשובה מהירה.

לקריאה נוספת והעמקה

תלוי בתמונות ה MRI, גישה קדמית או אחורית, אם המחלה מפושת למספר גבהים יתכן ושחרור אחורי (למינקטומיה) עדיף

10/12/2019 | 14:01 | מאת: אבי

לפני 5 שנים עברתי ניתוח בעמוד שידרה צוארי במדיקל בהרצליה בשיטה הקידמית -ACDF בגבהים C4-5 ו-C5-6 וזאת לאחר תוצאות MRI שהראו בלטי דיסק עם לחץ על החוט ומלאציה משני הצדדים בגבהים אלו. (לפני הניתוח התייעצתי עם מספר מומחים בניהם גם אתה שאמרת לי שאתה לא יכול לעזור לי במקרה שלי) כחצי שנה לאחר הניתוח כאשר לא הרגשתי הטבה ניכרת הלכתי לביקור חוזר אצל המנתח שכתב .... "אין שינוי משמעותי במיאלופטיה וממליץ על MRI חוזר ", פיענוח הבדיקה החוזרת הדגים עדיין היצרות שאריתית אחורית בשל פלאבוס מעובה. בעקבות תוצאות MRI זה ,כתב המנתח ...." לחולה מיאלופטיה צווארית משמעותית ולכן ממליץ על למינקטומיה" פניתי ליעוץ נוסף והפרופסור השני המליץ לי אז בשנת 2015 לא לבצע ניתוח חוזר באותו שלב,לדבריו אז ניתוח חוזר לא יעזור. מא עברו 4 שנים פחות או יותר במצב גופני סביר לחלוטין ורק לאחרונה התחלתי להרגיש שוב כאבים מופשטים בכל השלד (גב, כתפיים ,רגליים ,מותניים) רופא משפחה שלח אותי ל-CT של כל עמוד השידרה ועם התשובות הלכתי לפרופסור שאמר לי בזמנו (2015) לא לבצע ניתוח חוזר, רק שהפעם הוא היה מאוד החלטי ולמרות שהגעתי אליו רק עם CT (ללא MRI) הוא היה נחרץ שחייבים ניתוח וכמה שיותר מהר , הוא רשם כך: "מעיון בבדיקת CT עמ"ש צווארי ניתן להתרשם מ- ADJACENT LEVEL DISEASE קשה בגובה C3-4 עם לחץ קדמי ואחורי לדעתי אין מנוס מניתוח" הוא כמובן ביקש שאעשה MRI נוסף ואחזור אליו האם כיום לאור מה שכתבתי כאן תוכל לחוות דיעה בנושא שלי תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אשמח לייעץ לך כשתגיע עם ה MRI העדכני

08/12/2019 | 14:35 | מאת: יעקב

שלום ד"ר לפני כשלושה וחצי חודשים נחבלתי בגב התחתון בלטי דיסק l4-s1 היצרות תעלות ולחץ שק . כאבים עדיין בגב התחתון לפעמים בישבן נמלול באצבעות הרגליים וזרמים לאורך הרגל. מה אסור לי לעשות בשום אופן ומה אפשרי לעשות שהם מבחינת מאמץ לגב/רגליים( לדוג' קניות,כל מיני התכופפויות,ילדיי הקטנים מה אפשר/אסור לעשות/לשחק איתם). עד שיהיה לי תור לאורתופד מומחה עמוד שדרה בינואר שלא אחמיר את המצב .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, להמנע מכל עומס (מעל 5 ק"ג) על הגב, ריצות וקפיצות. שחייה מאוד מומלצת.

25/12/2019 | 11:39 | מאת: יעקב

תודה על תשובתך ד"ר וכאבים בירך ימין ממושכים ללא הפסקה מעידים על משהו?

07/12/2019 | 13:50 | מאת: לירון

שלום. בגובה L5-S1 יש מבנה של conjoined root כאשר שורש L5 הימיני ושורש S1 הימיני יוצאים יחד לחלל האפידורלי הימני במעטפת משוטפת,אך אז כל אחד יוצא בנקב המתאים לו. יש אולי קומפרומיס מינימלי של שורש S1 הימיני ברצס הלטרלי הימיני. חשוב לי לציין שאני סובלת מכאבים מאוד חזקים בגב בצד ימין ומחוסר תחושה ברגל ימין, בנוסף יש כאבים מאוד חזקים בזמן ישיבה עד כדי כך שלא יכולה לשבת יותר ממס' דק'. האם יש קשר? בmri הקודם היה כתוב L5-S1בלט דיסק משיק לשורש הימיני לתשובתך אודה, בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

נולדת עם מוצא שורשים צמוד בגב התחתון. בלט דיסק או פריצת דיסק יכולים להיות יותר משמעותיים במקרה זה כי אין לשורשים יכולת תנועה חופשית. לבצע EMG ולהגיע לרופא מומחה

07/12/2019 | 07:30 | מאת: רות

שלום, כאבים חזקים בגב תחתון ובשוקיים בעיקר עם הקימה בבוקר. יש ימים שיש קושי לעמוד לזמן קצר. לאורך היום לפעמים כואב לפעמים לא. לפעמים כאב קל ולפעמים משמעותי. מתי נכון לפנות לרופא ולהבדק? כלומר, כמה זמן הגיוני לחכות "שיעבור לבד"? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לפנות לפיזיותרפיסט. אם יראה לנכון יפנה למומחה עמוד שדרה

ד"ר שלום רב, מזה כחודש וחצי שאני סובל מכאבים עזים בצוואר ובכתף ימין המקרינים לכל אורך יד ימין. אני מוגבל בהזזת הראש למעלה ולמטה (בהנהון כן עם הראש). תחילה כל איזור הכתף ושכם ימין היו מודלקים ולאחר טיפולי עיסוי, דיקור, כירופרקט ואוסטאופטיה ולקיחת כדורי ארקוקסיה, וכן 10 ימי סלקוקס וטרמדקס האיזור פחות מודלק אך עדיין יש לי כאבים עזים בצוואר ובכתף המקרינים ליד ימין. אני מתעורר מידי לילה ולא מצליח לישון יותר. השינה יכולה להתבצע רק על הגב עם כרית תמיכה. להלן פענוח ה CT לאור הפניית האורטופד והשאלה היא עד כמה חמור הבקע והאם ניתוח יכול לעזור לבעייה או עדיף להמתין עד שהאיזור יתרפא אם בכלל: טכניקה: בוצעה טומוגרפיה ממוחשבת של עמוד שדרה צווארי במכשיר 64 CT פרוסות, מגובה C1 עד D1 ,עם חתכים אקסיאליים ושחזורים קורונליים וסגיטליים . השוואה: אין בדיקות קודמות להשוואה . ממצאים: שחזורים מולטי פלנריים: עמדה לורדוטית תקינה של עמוד השדרה הצווארי . המבנה הגרמי והמפרקי הודגם בצורה תקינה . רושם למלאות פרה-אפיגלוטית מימין (93-2 ( , יתכן הפרשות . אברי הצוואר המודגמים תקינים, במגבלות העדר הזרקת יוד . 2C-1C: סריקה המבנים הגרמיים כולל הקשתות הקדמית והאחורית של האטלס והשן של החוליה צווארית השניה (אקסיס) תקינים ולרבות המסות הלטרליות עם המפרקים ביניהן . 3C-2C: סריקה אין עדות לבקע . התעלה העצבית ברוחב תקין . המפרקים האונקו וורטברליים תקינים . אין הצרות פורמינלית . C-3C: 4 סריקה אין עדות לבקע . התעלה העצבית ברוחב תקין . המפרקים האונקו וורטברליים תקינים . אין הצרות פורמינלית -4C: סריקה אין עדות לבקע . התעלה העצבית ברוחב תקין . היפרטרופיה אונקוורטברלית עם היצרות פורמינלית מימין . היפרטרופיה פצטרית משמאל . 6 C-5C: סריקה אין עדות לבקע . התעלה העצבית ברוחב תקין . היפרטרופיה אונקוורטברלית עם היצרות פורמינלית דו .צ" 7 C-6C: סריקה אין עדות לבקע . התעלה העצבית ברוחב תקין . המפרקים האונקו וורטברליים תקינים . אין הצרות פורמינלית . 1 D-7C: סריקה בקע דיסק מסויד פראמדיאני לשמאל עם אימפרסיה קלה על השק . התעלה העצבית ברוחב תקין . המפרקים האונקו וורטברליים תקינים . אין הצרות פורמינלית . סיכום: שינויים דיסקופתיים כמתואר, כולל בקע דיסק משמאל בגובה 1T -7C בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת הבחירה ל ע"ש צווארי הוא MRI.

04/12/2019 | 22:20 | מאת: כרמלה

שלום רב בת75 ה Alkaline phosphatase 136 והגבול העליון 120 שאר מדדי כבד תקינים הבנתי שזה יכול להיות גבוה ממחלות עצם יש לי אוסטאופורוזיס האם זה יכול להיות מזה? האם זה יכןל להעיד על גידול בעצם? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

המדד קרוב לנורמה. תתייעצי עם רופא המשפחה

03/12/2019 | 06:31 | מאת: AsI

שלום בבדיקה אצל פיזיוטרפיסט עשה לי אבחנה ושאל לגבי הראיה שלי. אמרתי לו שלאחרונה יש לי ירידה בראיה והוא אמר שישי קשר ישיר בין כאבי גב/פריצות דיסק לירידה בראיה וטשטוש. האם נכון הדבר?

לקריאה נוספת והעמקה

ספק. כדאי שתבדק אצל רופא עיניים ואופטומטריסט.

02/12/2019 | 19:16 | מאת: יאנה

שלום בפענוח mri שעשיתי רשום: סקולוזיוס קמור לימין. D2-D3 בקע דיסק קטן ברצס ספינאלי ימני. D4-D5 תמט מינימלי ישן בלוחית העליונה של החוליות ללא תזוזה אחורית. D5-D6 נגע ציסטי אקסרה דורלי מאורך בתעלת השדרה באורך כ 5 ס"מ, גודל קדמי אחורי 0.8 ס" מ. דוחק קדימה ולוחץ על חוט השדרה, יתכן גם אות מיאלופתי בחוט. ככל הנראה מדובר בציסטה ארכנואידלית. בקע דיסק קטן פארא סגיטלי שמאלי עם לחץ על החוט. L1 ו D11 קשרית שמורל עמוקה בלוחית העליונה של החוליות, עם הנמכה קלה של גובה החוליה L1. ממצאי לוואי: שינויים דיסקופטיים בע"ש צווארי לפי סרביו עם לחץ קל על חוט השדרה. מה זה אומר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כדאי שתגיעי ליעוץ מומחה עם הדיסק של ה MRI, לא ברור הממצא הציסטי. האם הזריקו חומר ניגוד?

03/12/2019 | 23:41 | מאת: יאנה

תודה על תשובתך. הוזרק חומר ניגודי. האם המיקום של הציסטה יכול לגרום לכאבים בחזה וחוסר תחושה ברגל ימין?

יכול. תפנה לרופא מומחה

שלום ד"ר לאחר חבלה בגב תחתון ועצם הזנב מנפילה l4-s1 בלט דיסק עם לחץ על השק והיצרות בl4-l5. כאבים תמידיים בגב תחתון ועצם הזנב (כמו אחרי קבלת חבטה וזה עדיין לאחר 3 חודשים). אורתופד ראשון המליץ פיזיותרפיה+דיקור (עושה כנדרש עדיין)וכרית חימום ולא מתאים לעבודה פיזית אינטנסיבית. ביקור אצל אורתופד שני לאחר חודשיים לייעוץ המליץ גם והוסיף אי כשירות לעבודה לחודשיים ובהמשך ניסיון עבודה חלקית (לא הבנתי מה זה אומר) ומדבקת בוטרנס כמה שאלות לי : 1.הרופא משפחה ניפק 2 מדבקות 10 . לאחר צריכת המדבקות שבועיים היה ויש שיפור לאחר הורדת המדבקות הכאב חוזר צריך לצרוך אותם שוב?. 2. המצב הנתון של החוליות הוא לצמיתות? גם לחץ השק? . 3. מבחינת המלצת אורתופד לעבודה פיזית במקום העבודה (היה והכאבים יעברו אבל מבחינת מצב החוליות) יאפשרו/לא יאפשרו עבודה פיזית?. 4. ניסיון לעבודה חלקית לא הבנתי את המשמעות

לקריאה נוספת והעמקה

1. טיפול תרופתי מול הגורם שהחל את הטיפול 2. הממצאים ככל הנראה לא ישתפרו משמעותית אך יתכן והרגשתך תשתפר בהמשך 3.עדיף לעבור לעבודה לא פיזית ככלל 4.ככל הנראה חצי משרה בתקווה לשיפור בהמשך

אני באופן אישי פחות מאמינה בתרופות שמטפלות בסימפטומים ומעדיפה לטפל בבעיה. שינויים כמו אורח חיים הכולל פעילות גופנית מתאימה למצבך ותזונה טובה הכוללת ויטמינים מינרלים ותוספים לפי הצורך יכולה לעזור לטווח ארוך. אני לוקחת סידן אמורפי כי יש לו ספיגה גבוהה יותר וזה כשלעצמו יכול לעזור.

איזו פעילות גופנית? בפיזיותרפיה כואבים לי תרגילים שהם אפילו תנועות סיבוביות באזור האגן. מה זו תזונה טובה? למי לפנות לייעוצים האלו? ובמה עוזר הסידן שהמלצת? תוכלי יותר לכוון אותי?

שחייה ויוגה הצילו אותי! בנוסף, הסידן עוזר לחיזוק העצמות והסידן האמורפי גם עוזר נגד כאבים בעיקר אם הם מגיעים מחולשת עצמות. מאז שהתחלתי עם זה הפסקתי עם התרופות לחלוטין ואני מתפקדת. אבל זה רק מנסיון אישי אני לא רופאה או אשת מקצוע.

27/11/2019 | 15:20 | מאת: אלכס

שלום ד"ר עברתי תאונה לפני חודש (דרסו אותי במעבר חציה ). הייתי מאושפזת משך יומים Subdural hematoma acute . אני עדין לא מסוגלת ללכת לבד ולתפקד . שלחו אותי לבדיקת MRI עמוד שדרה צווארי חוץ מכאבים סחרן יש תחושת נימול בכך יד ובכף רגל תוצעות MRI C1-C2 בגדר הנורמה c2-C3 בקע דיסק עם קרע אנולרי אחורי מעט פרא-מדיאני מימין עם לחץ על השק הדטראלי C3-C4 בסדר הנורמה C4-C5 בקע דיסק אחורי על לחץ על השק הדוראלי משיק לחוט C5- C6 בלט דיסק אוחרי עם לחץ על השק הדוראלי משיק לחוט C6-C7 בלט דיסק דיפוזי עם לחץ על השק הדוראלי C7-D1 בגדר הנורמה התרשמות בלטי ובקעי דיסק כמתואר לא ניתן לשלוח שעל רקע טראומתי אשמח לדעת מה דעתך ? האם קושי בהליכה קשור לצוואר ? טמה הטיפול לדעתך ?

לקריאה נוספת והעמקה

הקושי בהליכה אינו קשור לצוואר.

סובלת מבעיות גב קשות ונימול קבוע באצבעות הידיים ,בבדיקת MRI הממצאים מראים על יישור לורדוזיס צווארית, בC3-4 הודגם קומפלקס דיסק אוסטאופיט עם הייצרות חמורה של נקב ימין יש לחץ בינוני עד חמור על החוט ורושם לבצקת קלה,ב C4-5 , C5-6 , C6-7 הודגם קומפלקס דיסק אוסטאופיט חלק עם היצרות קלה והשטחה, הומלצתי להתערבות ניתוחית קדמית C3-4 ,ACDF ברצוני לברר עד כמה הניתוח דחוף ואם אפשר להימנע מניתוח ולטפל בדרך אחרת.

לקריאה נוספת והעמקה

אם יש נחיצות בניתוח עדיף לא לחכות כי עלול להגרם נזק מצטבר בחוט השדרה.

שלום, בן 25 ברקע יש לי דלקת מפרקים ankylosing spondylitis. כבר 5 שנים יש לי כאבים בשתי הרגליים מאחורה, לאורך העצב הסכיאטי. הכאבים שאני מרגיש לא מוקרנים מהגב לרגליים אלא פשוט כואב לי לאורך כל הרגל מאחורה, כל פעם רגל אחרת ולעיתים שתיהן ביחד, בעיקר באזור הירך מאחורה. בשבוע האחרון יש לי החמרה, ובזמן שאני מתיישב אני מרגיש כאב חזק מאוד בירך שמאלית מאחורה, ובכל תזוזה של הפלג גוף העליון, אני מרגיש את הכאב החזק והנוראי הזה בירך מאחורה. היום כואב לי אפילו בזמן הליכה וגם כשרגל שמאל מושטת קדימה באופן טבעי בזמן ההליכה. בעבר ביצעתי mri וראו בלט דיסק בגב התחתון אבל זכור לי שאמרו לי שהוא לא משמעותי. מה עליי לעשות? האם זה יכול להיות סכיאטיקה שקשורה לדלקת המפרקים שבחוליות? אני רוצה להבין ממה זה נובע ואיך אני יכול לטפל בזה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לחזור על בדיקת MRI ע"ש מותני.

שלום רב ד״ר! אימי בת 74 עם כאבים בירך שמאל ובצוואר הופנתה למיפוי עצמות ממצאים: 1. בעמוד השדרה מודגמת עקמת מותנית ניכרת. מודגמת קליטה מוגברת בחלקם הימני של גופי חוליות L3-4, בצידו השמאלי של גוף חוליה L5, ובאלמנטים אחוריים של L4. כמו כן, בעמוד השדרה הצווארי מודגמת קליטה מוגברת באזור גוף חוליה C5 ובאזור C3/4 מימין. כמו כן, קליטה בלתי סדירה לאורך עמוד השדרה כולו. 2. בכתף ימין מודגמת קליטת יתר דיפוזית בראש ההומרוס, וקליטת יתר קלה בגבשושיות הגדולות של ראשי ההומרוסים דו"צ ויותר משמאל. 3. קליטת יתר מוקדית בצלע 5 מימין צדדי. 4. קליטה מוגברת בשורשי כפות הידיים באזור 1-CMC . 5. קליטת יתר דיפוזית בפרקי הירכיים, ובשתי הברכיים עם הדגשה במדורים טיביאליים מדיאליים ובפטלות. 6. קליטה מוגברת ב- MID FOOT דו צדדית. סיכום: שינויים ניווניים לאורך עמוד השדרה . ממצאים באזור L3-5 , יכולים להתאים לתמטים של החוליות, כאשר ב-L5 הקליטה בולטת יותר. כמו כן, עדות לפגיעה בפסטים של L4 - ממצאים אלו להמשך בירור רנטגני. ממצאים בעמוד השדרה הצוארי, יכולים להתאים לתמט של C5 , ותיתכן מחלה פצטרית ניוונית של C3/4 . שינויים אוסטאוארטריטיים דיפוזיים בכתף ימין, ונזק ל- ROTATOR CUFF דו צדדית. ממצא בצלע 5 , יכול להתאים לשבר. שינויים אוסטאוארטריטיים בכפות הידיים והרגליים, בפרקי הירכיים ובשתי הברכיים עם חשד לנזק למניסקוסים המדיאליים דו צדדית. ביצענו צילום עמוד שדרה מתני סקראלי והפענוח: שינויים אוסטאופורוטיים .היצרות רווחים בין חוליתיים עם אוסטאופיטים בגבולותם.סקוליוזיס שמאלה צללים פסיים בגוף חוליה D12 –המנגיאומה קרוב לוודאי ובנוסף צילום ירך- לא הודגם ממצא גרמי פתולוגי. מה הממצאים אומרים? האם ישנה ממאירות? האם צריכים לבצע עוד בדיקות הדמיה כמו ct, mri או שהרנטגן והמיפוי מספיק מדוייקים? תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

לפי הממצאים יתכן ואמא סובלת מאוסתאופורושיס ועליכם לפנות לאנדוקרינולוג. בנוסף שינויים ניווניים דלקתיים לכל אורך עמוד השדרה. הסבירות לממאירות נמוכה, אך בכל מקרה רצוי לבצע דרך רופא המשפחה בדיקות בסיסיות לממאירות.

תודה רבה על התשובות! איזה בדיקות לממאירות לבצע? האם צילומי הרנטגן שעשינו מספיקים?

לפנות לרופא משפחה