דרמטומיוזיטיס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

דם טבורי - שימושים בעתיד

שימור הדם הטבורי מאפשר שימוש בתאי הגזע לצורך טיפול רפואי בשיקום איברים ושחזור תפקודם - סקירה מקיפה תאי גזע יכולים להפוך לכל תא אחר בגוף. גילו שתאי גזע יכולים להפוך לתאי שומן, תאי עצב, עצם וסחוס ואחרים וכן להפוך למרכיבי רקמות שונים, כגון רקמת לב, כליה ואחרים ולהתאים את עצמם לאיברים שונים, מה שכמובן פותח פתח לטיפול בשלל מחלות. שימור דם טבורי היום עבור הילוד, יאפשר בעתיד שימוש בתאי הגזע לצורך טיפול רפואי בשיקום איברים ושיחזור תפקודם לאותו תינוק עצמו.טיפולים הנמצאים בשלב של ניסויים קלינייםישנן מחלות אשר עבורן טיפולים עם תאי גזע נמצאו מועילים, אך הם עדיין לא התקבלו כטיפולים סטנדרטיים. עבור חלק מהמחלות, השתלות של תאי גזע רק מאטות את התקדמות המחלה, אך אינן גורמות להחלמה. עבור מחלות אחרות, טיפולים עם תאי גזע משפיעים על תהליך ההחלמה, אולם המינון האופטימלי ואופן השימוש של תאי הגזע עדיין...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדרמטומיוזיטיס

בדיקה גופנית - תמונת המחשה
בדיקה גופנית המהלך הטבעי של שיתוק עצב הפנים (פציאליס, או שיתוק על-שם בל) נע בין החלמה מלאה ועד נזק מ...
כשל חיסוני - תמונת המחשה
כשל חיסוני יש מחלות נדירות איתן נולדים, ויש מחלות המתפתחות עם זמן. יש מחלות שמידרדרות. אך אין ספק...
חולשה - תמונת המחשה
חולשה רפלקסולוגיה הוכחה כיעילה בהקלה על כאב, שיפור תסמיני מתח ודכאון ושמירה על מערכת חיסון אי...
גירודים בעור - תמונת המחשה
גירודים בעור אין ספק שהמסכה חיונית לשם הגנה על הגוף וצמצום הסיכוי להידבק בקורונה. אולם, מסתבר שהשימו...
פרדניזון - תמונת המחשה
פרדניזון שיתוק אחד או יותר משרירי גלגל העין (אופתלמופלגיה) פוגע בתיאום בתנועת שתי העיניים וגורם...
קורטיקוסטרואידים - תמונת המחשה
קורטיקוסטרואידים בפתח השנה החדשה, גם סגר שני עומד להתחיל וזאת בעקבות העלייה התלולה במספר החולים המאומתים...
ללמוד עוד על דרמטומיוזיטיס
דם טבורי - שימושים בעתיד-תמונה

שימור הדם הטבורי מאפשר שימוש בתאי הגזע לצורך טיפול רפואי...

מאת: שירות תא...
27/06/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדרמטומיוזיטיס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דרמטומיוזיטיס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום פרופסור . אני בת 30 בעברי 10 הפלות חוזרות כאשר 3 האחרונות היו ספטיות בשבוע 12. לפניי כשנה וחצי ילדתי בשבוע 32 היה אי ספיקת שליה והיפרדות. ילדתי בקיסרי בחתך טי.(למרות שנטלתי קלקסאן ואספירין). עכשיו - אני רוצה לנסות שוב הריון אבל מתלבטת. יש לי פריחה שנתיים שהחמירה בהריון. חושדים שאולי יש לי לופוס מערכתי. או דרמטומיוזיטיס או mf . בביופסיה הראשונה נמצא וויסקוליטיס. חזרתי על הביופסיה שוב.. האם בכל מקרה להמתין לתוצאות,?טרם נסיון הריון ? או שאני יכולה לנסות כן ? ומה הסיכוי שההיפרדות תחזור על עצמה שוב? אודה למענה .כי גם אחרי שיהיו תשובות... הברור עדיין ארוך. בבדיקות יצא ANA 1:160 גמפותיה 20.2 האם כדאי ליטול סטרואידים בהריון ?

את צריכה לפנות למרפאה בהיריון גבוה, רצוי בבית חולים, היכן שיושבים ביחד ראומטולוגיים ומומחים להיריון בסיכון גבוה ולקבל יעוץ מסודר ותוכנית טיפול.

שלום רב אני חולה ב-דרמטומיוזיטיס (נותחתי בשל גידול במעי הגס ב-2010. המחלה קיימת גם בלי הקשר לגידול. [MI2 חיובי]). המופע כיום הוא עורי בלבד ואני מקבל פלקוניל (400 מג ליום) פורסם שחולי קורונה מטופלים בחלקם ע"י פלקוניל. האם ניתן להסיק מכך שנוטלי תרופה זו "מוגנים" יותר מהמחלה (או שתסמיניה קלים יותר)? בתודה

שלום לצערנו , אין עדיין מספיק מידע על התנהלות הנגיף. ולא על הטיפול המונע בו.

בת 35 ללא רקע רפואי מיוחד. במשפחה גנטיקה לסכרת ולמחלות לב ודם. הייתי בנאדם בריא לחלוטין, למעט עודף משקל ועישון -שלא ממש השפיעו על אורח חיי, עד לפני כחצי שנה. הגעתי לבי"ח אחרי חודש של דחיינות עם רגל נפוחה, כתמים עוריים גדולים חמים ורגישים למגע בגפיים (3 מתוך ה4), כתמים קטנים יותר -פריחה בכפות הידיים והפנים, ושרירי זרועות שעולים בלהבות לתחושתי, וחום בלילה שחלף. במיון לאחר CT ריאות ראו תסמינים לא ברורים. והחליטו שיש לי דלקת ריאות (ללא קשיי נשימה / שיעול או ממצא אחר תומך). הייתי מאושפזת למשך חודש ועברתי שלל בדיקות בהם: CT (ריאות, לב, בטן), אקו לב (פעמיים), EMG (פעמיים) וכמובן בדיקות דם. CPK הגיע לטופ של 14 אלף במהלך האישפוז (במיון היה כ450-500). בנוסף עשו לי ביופסית עור - ללא ממצא מיוחד וביופסית שריר. על סמך ביופסית השריר קבעו את ההחלטה של פולימיוזיטיס (בהתחלה חשדו שזה דרמטומיוזיטיס). טופלתי ב80 מג פרדינזון (עם הפחתה מדורגת עד ל20 מ ליום) וקרדילוק ופוסיד במשך כחצי שנה, בנוסף למטוטרקסט 20 מג (זריקה שבועית) וכמובן ויטמינים שונים (D,B12, CAL. ואחת לשבוע לאחר הזריקה גם FOLIC 5MG). לאחר שהגעתי ל20 פרידנזון וCPK של 111, הראומטולגית אמרה לי שיש מדדים לא תקינים נוספים (בלי לפרט מה) והיא רוצה להתחיל עירוי של ריטוקסימאב. זה שבר אותי (אחרי שכבר הפסקתי בעקבות המחלה: טיפול שיניים, התחלת הליך כניסה להיריון, הבנתי שההבטחה "תוך חודשיים חוזרת לשגרה" לא הולכת להתממש, הזריקה הפכה מ4-8 זריקות שבועיות ל"משהו שיופסק רק אחרי הורדת הסטרואידים לחלוטין" וכמובן הורדת הסטרואידים איטית! והתעלמות כמעט מוחלטת ממצב נפיחות הרגל - ה-סיבה שבגללה הגעתי למיון, התעלמות מפצעים עוריים מוגלתיים בעיקר באזורי הקפלים- בית שחי, מתחת לחזה, מאחורי הברך, בקפל המרפק ועוד ), אז הפסקתי את כל הטיפול על דעת עצמי. אציין שאני מושבתת בבית, בכל התקופה הזו. מוגבלת בניידותי ותלויה בהרבה מפעולות היוםיום באחרים. משתמשת בכיסא גלגלים מחוץ לבית (בבית המעברים צרים מדי אז נעזרת בכסא מחשב/משרדי כתחליף לכסא הגלגלים). יש לי 3 שאלות: 1. האם יתכן שמה שיש לי שונה מהאבחנה, כלומר שיש לי משהו אחר ולא פלומיוזיטיס? החשד שלי מתבסס על מידע מרחבי הרשת שהרבה מתופעות הפולמיוזטיס אינן נחלתי, ובעיקר נושא הכוח הגס ("כוח גס שמור" לפי סיכום הרמאוטלגית בכל ביקור). 2. האם ניתן לעשות כושר ע"י מאמן אישי - כי לצערי הרב כל התרופות האלה ואיבוד התנועה גרמו לי להעלות המון במשקל (וכפי שציינתי בהתחלה, לא הייתי רזה עוד לפני המחלה). 3. האם יורשה לי בשלב כלשהו להיכנס להיריון? בהנחה שהאבחנה נכונה ובהתחשב בתרופות של המחלה? תודה מראש וסליחה על האורך

שלום לך, אני מבינה את תחושותייך אולם לאור מורכבות המקרה, אני מאד ממליצה לך לפנות ליעוץ ראומטולוג מטפל. אם את מרגישה שאינך בטוחה, אנא פני במהירות לקבל חוות דעת נוספת. משערת שהאבחנה נעשתה לפי קליניקה וגם על פי תשובת הביופסיה ולכן יש צורך להיות במעקב הדוק אצל ראומטולוג/ית שאת סומכת עליו..

שלום ד"ר רציתי לשאול- אני בת 29. וסובלת מפריחה ממושכת למעלה משנתיים. לאמא שלי יש סקלרודרמה. ואצלי בבדיקות ננמצא ana 1:160/ אנטי ds dna 6 / גבולי. אושפזתי בשל הפריחה הנ"ל ונלקחו שתי ביופסיות בהפרש של חודשיים. בפעם הראשונה אובחנתי בוויסקוליטיס. בפעם השניה אובחנתי בסוג של פסוריאזיס. ו-k1-67 10%/ השאלה שלי- איך מתיחסים לבדיקות הנ"ל? והאם הביופסיה השניה שוללת את הראשונה? האם כדי לאמת ולבסס אבחנה ללופוס או דרמטומיוזיטיס או mf מסתמכים רק על הביופסיה?? אני שואלת -כי הנגעים לא מגרדים לי בכלל. והפריחה באה הולכת בהתקפים...ומחמירה עם הזמן. והדבר היחיד שעזר לי -זה נטילת קורטיזון 40 למשך 3 ש'. הפריחה מותירה לי צלקות ...לאחר הריפוי. אז-איך מתיחסים לביופסיות הנ"ל?

שילוב של סיפור משפחתי של סקלרודרמה, פריחה כרונית וANA חיוביים, באמת מעלה חשד לאבחנה של מחלה אוטואימונית. כפי שרשמת בעצמך, לעיתים קשה לקבוע מה סוג המחלה רק על פי פרמטר אחד, במקרה שלך- הביופסיה. לעיתים נתקלים בכמה תשובות ומומחים שונים חושבים אחרת. במקרה כמו שלך, חשוב שיהיה מעורב צוות שכולל ראומטולוג ורופא עור ויחשבו יחד לגבי האבחנה. בדר"כ בבתי חולים ישנם צוותים כאלה. צריך לראות מה עם נוגדנים אחרים, מה לגבי תפקוד מערכות אחרות שאינן העור וגם לפעמים צריך לשבת עם הפתולוג שאיבחן את הביופסיה ולדון איתו על המקרה.

תודה על המענה. תוצאות בדיקות דם נוספות cpk mb גבוה. גלובלין גמא גבוה 3.9 כאשר התווך 1.5 עד 2.9 . שקיעת דם גבוה crp לעיתים גבוה . בביופסיה האחרונה אף נכתב cd 30 cd 68 histiocytes ki67 10%. האם תוצאת ביופסיה האחרונה יכולה להיות קשורה לראומטולוגיה ? או אולי ל mf ? אני ממש מבולבלת.

לצערי אין די נתונים כדי לענות על השאלה. נראה שצריך לעשות רביזיה על הפתולוגיה ודיון משותף של רופאי עור, פתולוגים ואולי גם ראומטולוגים.

תודה על העזרה !