אנטי ccp: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

טיפולים בדלקת מפרקים שגרונית

התרופות הביולוגיות חוללו מהפכה בטיפול בדלקת המפרקים. הניסיון איתן עדיין קצר (פחות מ-10 שנים), אך חולים שמטופלים בהן מגיעים למצב של הפוגה במחלה "אנו נמצאים בעידן חדש בתחום הטיפול בחולים ריאומטיים, שבו יש כיום בידי הראומטולוגים כלים חדשים ונפלאים לאבחון וטיפול", אומרת ד"ר אלכסנדרה בלביר-גורמן, מנהלת יחידה ראומטולוגית בקריה הרפואית רמב"ם. "עד לפני 20 שנה חולים ריאומטיים חיו בממוצע 10 שנים פחות מאנשים בריאים. חולים רבים בדלקות מפרקים הגיעו לנכות קשה, נזקקו לניתוחי החלפת מפרקים ואף לכיסא גלגלים. כיום, בזכות הטיפולים החדשים, החולים יכולים להמשיך לחיות עם המחלה וגם לשמור על איכות החיים. ישנם חולים אשר בעקבות הטיפולים החדשים אף אינם נזקקים למשככי כאבים - זה דבר נפלא". כדי להבין את התלהבותה של ד"ר בלביר-גורמן, יש ללכת אחורה לאורך הציר של תהליך האבחון והטיפול בדלקות מפרקים שגרוניות. האבחון והמיון הראשוני של המחלה נעשה על-ידי רופא...
ללמוד עוד על אנטי ccp
טיפולים בדלקת מפרקים שגרונית-תמונה

התרופות הביולוגיות חוללו מהפכה בטיפול בדלקת המפרקים....

מאת: טל ברק
18/10/2009
צרכנות רפואית מס' 162-תמונה

חדש בצרכנות: תרופה לחולי דלקת מפרקים שגרונית, מערך תמיכה...

מאת: מערכת zap...
04/12/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאנטי ccp?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אנטי ccp: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לאחרונה אובחנתי בדלקת מפרקים שגרונית לאחר התקף ממושך )דלקת נודדת לא סימטירית) וסדרה של בדיקות דם. מדדי דלקת נמוכים (תקינים) אבל שילוב של אנטי ססיפי גבוה וראומטיק פקטור גבוה הובילו לאבחנה. החלתי טיפול בפלקווניל לפני כמה שבועות. שאלתי היא לאור ממצאי הבדיקות האם האבחנה היא סופית או שיש מקום לבחינת כיוונים נוספים? האם הפלקוויניל משפיע על מדדי האנטי ccp? ואם כן תוך כמה זמן?

שלום פלקניל עובד לאט. הוא אינו משפיע על רמת RF ואנטי CCP. רמת אנטי CCP גבוהה בהקשר של דלקת מפרקים קלינית מכוונת מאד לאבחנה של דלקת מפרקים שגרונית.

היי, אני סובל מכאבים בגב עליון (צוואר, ומרכז הגב), 2 מפרקי ירך, 2 עצם השוק ברגליים, בסיס אגודל כף היד וגב תחתון עצם הזנב (עם בלט קל), הrf בבדיקת דם יצא לי חיובי כאשר הערך הכי גבוה הוא 14, לי יצא 16.1, ואנטי CCP יצא נמוך מ0.5 , אפשר בבקשה הערכה גסה למה יש לי?

שלום יואב, התלונות שאתה מתאר אינן אופייניות לדלקת מפרקים שגרונית. ערכי ה RF חורגים ממש במעט מהגבול העליון ואינם ספציפיים וערכי ANTI CCP שליליים. חסרים נתונים רבים לתלונות כגון האם סבלת ממחלה זיהומית לאחרונה,האם הכאב בזמן פעילות או מנוחה, האם יש קשיון בוקר, מהו גילך, מחלות רקע, נפיחות במפרקים וכמובן בדיקה גופנית.

יש קישיון בוקר בעיקר בידיים וכאב גב קשה מאוד בגב התחתון והעליון, לפני כ4 חודשים היה לי דלקת בגרון טופלתי ע"י אנטיביוטיקה (ראפאפן 500) ולא סיימתי אותה והדלקת חזרה אחרי שבועיים בערך ואז שוב טופלתי באנטיביוטיקה, יכול להיות שהמערכת חיסונית שלי פיתחה תגובת נגד הגוף בגלל שימוש חוזר באנטיביוטיקה בזמן קצר? אין נפיחות במפרקים, אם זה לא דלקת פרקים אז אולי סוג אחר של מחלה כרונית? אם כן מה ההשערה?

שכחתי לציין, גילי הוא 33, הכאב בגב התחתון בעיקר אחרי ישיבה ממושכת של 20 דק', בעליון אחרי שינה או בזמן הליכה, הצוואר כמעט תמיד כואב, כל הדברים הבאים מחמיר הכאב אחרי פעילות כגון נגינה על תופים (אני מוזיקאי): צוואר מהמאמץ של הידיים, כפות ידיים (בסיס האגודל בשתי הכפות) גב עליון. בזמן הליכה כאבים ועמידה ממושכת כאבים במפרקי הירך בעיקר ימין ובזמן נהיגה/עליה במדרגות או נגינה עם הרגל כאבים בשוקיים כמו שברי מאמץ, בעבר עשיתי ניתוח לשחזור רצועה צולבת ברגל ימין חוצמזה יש לי חיידק הליקובקטר שאובחן עד לא מזמן לאחר סבל של 8 שנים מצרבות... חוצמזה בריא בדר"כ

שלום רב, שאלה לפורום הנכבד. אני בן 46, בריא, לא לוקח שום תרופות, לא סובל ממחלות או תסמינים כלשהן, אם אני חולה אז זה ממש ולעתים רחוקות מאוד ואפילו לא זכור לי מתי זה קרה. אני אוכל בריא, ולאחרונה חזרתי לעשות ספורט, ריצה וחדר כושר. כדי להוריד ממשקלי כ 10 ק"ג מיותרים. אני לא מעשן , אבל בעבר הייתי מעשן מעט. לאחרונה התחלתי להרגיש כאבים במרפקים ובברכיים ובעקבות כך הפחתתי מהספורט, ועשיתי אולטראסאונד לבירור מקור הכאב. יש לי בורסיטיס קל בברך אחת, הודגם דיפ אינפראפטלר בורסיטיס קל בברך שניה וכן הודגמה רצועה מעט בלתי אחידה, ללא עדות במרפק ימין "הודגם גיד קומון אקסטנזור בלתי אחיד הכולל בתוכו ממצא היפואקואי באורך 0.2 ס"מ: היכול להתאים לקרע חלקי קטן" אין עדות לבורסיטיס אולקרנון ואין עדות לנוזל במפרקים של המרפק. יתר הממצאים באולטרסאונד תקינים עשיתי גם בדיקות דם, כלליות והן כולם בטווח הנורמה ובנוסף, עשיתי גם את הבדיקות הבאות כדי לשלול דלקת מפרקים: תוצאות בדיקות: Rheumatoid Factor = 40 IU/mL (גבוה) C-Reactive Prot.= 0.5 mg/L (בטווח הנורמה) ESR = 8 mm/h (בטווח הנורמה) אציין כי הכאבים בברכיים ובמרפקים החלו לאחר שהתחלתי לעשות שוב ספורט. לפני כן לא היו לי שוב כאבים. כמו כן, ביחס לכאבים הללו, הם לא גורמים לי סבל, אני לא לוקח כלום להקל על הכאבים, אין לי נפיחויות או אודם באזורים הללו או תסמינים אחרים. כעת אני קצת נח מהספורט ואין לי כאבים כלל וכלל בברכיים ואני מרגיש פחות כאב במרפקים השאלה שלי היא כיצד להתייחס לתוצאה הגבוהה של RF ? מה עלי לעשות ? אין תורים זמינים ונקבע לי תור לאורתופד ולראומטולוג לעוד הרבה זמן וקשה לי להמתין כי אני בלחץ אשמח לתשובתכם המהירה תודה, איציק

שלום איציק, הכאבים אינם נשמעים ככאב דלקתי אלא יותר כאב מכאני. התמונה שאתה מתאר אינה טיפוסית לדלקת מפרקים. תשובת RF גבוהה הינה ממצא לא נדיר - גם ללא דלקת מפרקים ויש סיבות נוספות להופעת RF חיובי. כמו כן, באחוז לא מבוטל של אנשים בריאים ללא כל תלונה - תשובת RF תהיה גבוהה. ניתן להשלים בדיקת אנטי CCP שהינה יותר ספציפית לדלקת מפרקים. לציין כי אבחנת דלקת מפרקים מתבססת על תלונות קליניות ובדיקה גופנית. בדיקות המעבדה הינן בדיקות עזר לתמוך באבחנה. ממליצה להמתין לבדיקה גופנית מקיפה.

תודה רבה על תשובתך דר' נכבדה בנתיים הופניתי לבצע בדיקת דם ANTI CCP וצירפתי את התוצאה בקובץ. האם התוצאה תקינה ?

מצטערת, איני רואה קובץ מצורף. אתה מוזמן לכתוב את התוצאה

ערב טוב דר', מצורף התשובה של בדיקת המעבדה. anti CCP IgG <15.62 Units האם יש משמעות שהתוצאה מופיעה מימין לסימן > ? תודה, איציק

לפני כ8 חודשים הופניתי לבדיקות אימונולוגיה ע"י רופא משפחה בטעות. התוצאות לא היו טובות ונישלחתי לראומטולוג. מעבר לתוצאות הבדיקה הרגשתי טוב ולא היו לי שום סימפטומים חיצוניים שהעידו על בעיה. ניתבקשתי לחזור על הבדיקות. התוצאות שוב אינן טובות ואלה הבדיקות: Antinuclear Ab Adults - 2.60 La Ab Anti SSB -40.36 Anti CCP - 78.50 Complement-C4 - 44.4 אני בת 62 ומרגישה טוב באופן כללי. רמות כולסטרול גבוה התחלתי סטטינים יש לי דלקת בפרק כף יד שהתחילה לפני כשנה, מזה כמה חודשים שהכאב זניח, לא טיפלתי תרופתית. איך עלי להתייחס לתוצאות?

שלום מירה, בדיקות המעבדה - מטרתן לעזור להגיע לאבחנה ואינן מחליפות בדיקה גופנית. ממליצה לפנות לראומטולוג לצורך המשך בירור, בדיקה גופנית מקיפה כולל בדיקת מפרק כף היד והחלטה על המשך בירור/טיפול בהתאם. בהצלחה.