קנדידה בפה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קנדידה - לישון עם האויב

עולם הרפואה הכיר בכך שהימצאות פטריית קנדידה בגוף אינה מצב נורמלי, משום שהיא גורמת למגוון תסמינים ולפגיעה בבריאות. היכרות עם זיהום פטרייתי היום, בניגוד לעבר, הזיהום הפטרייתי מקבל את המקום הראוי לו ברפואה. הרפואה העולמית הגיעה למסקנות חדשות והבנות עמוקות שסותרות לחלוטין את הדעה הרווחת שלפיה לכולם יש קנדידה ושהיא איננה מזיקה. קנדידה היא פטריית שמר ויצור עמידה ביותר, שיכולה לגרום לזיהומים לכל אחד בכל חלקי הגוף כמעט. אנחנו במגע עם הקנדידה כל הזמן, בכל מקום, דרך האוויר ודרך האוכל. אילו המערכת החיסונית שלנו הייתה תקינה, לפטרייה לא הייתה משמעות מבחינתנו - היינו בולעים אותה, משמידים אותה, ומפרישים אותה יחד עם יתר הפסולת. לעיתים קרובות הפטרייה נכנסת לגופנו ונשארת בו ללא התנגדות מצדנו. החיידקים שהיו צריכים להילחם בקנדידה הושמדו על ידי אנטיביוטיקה, הוספת כלור למי השתייה, כימיקלים במזון ובשתייה, חומרים משמרים, חומרי טעם, צבע...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לקנדידה בפה

מחלות זיהומיות של חלל הפה - תמונת המחשה
מחלות זיהומיות של חלל הפה סובלים מפצעים כואבים ומטרידים בחלל הפה? מומלץ לא להזניחם. אותם פצעים תמימים לכאורה עלול...
קנדידה - תמונת המחשה
קנדידה פטריית הקנדידה ורפואה משלימה, ידה בכל ויד כל בה - מה ניתן לעשות על מנת לטפל בבעיה הנפוצ...
ללמוד עוד על קנדידה בפה
זיהום פטרייתי בנרתיק-תמונה

הסטטיסטיקה טוענת כי אחת משלוש נשים תסבול מזיהום פטרייתי...

מאת:
08/03/2000
סרטן: גוש בחלל הפה-תמונה

פצע או גוש בפה לאורך זמן הם תסמינים אפשריים לסרטן בחלל הפה....

מאת: ד"ר אבי...
30/12/2008
נטורופתיה: טיפול בקנדידה מערכתית-תמונה

כאשר פטריית הקנדידה מתפשטת במערכת העיכול, הגוף נתקף בשלל...

מאת: מיכל...
13/05/2009
זיהומים במערכת העיכול-תמונה

הרפואה הסינית מציעה מגוון פתרונות לזיהומים במערכת העיכול....

מאת: ד"ר ראול...
21/12/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לקנדידה בפה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

קנדידה בפה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אני בת 20 בגיל 10 החלו בעיות עיכול מתמשכות ספציפית עצירויות שנמשכו למעלה משבוע וקושי בליעה שבא מפעם לפעם. הקושי רק החודש החל להפריע לי בעת אכילת מוצק מאז אני חיה על נוזלים אכלתי מעט בטטה ובמיון רופא אאג אמר לי לאכול קרואסון. הייתה דלקת שקדים שעברה הייתה פטריה בפה שעברה ובכל זאת הקושי נמשך. רופאת שיניים מצאה דלקות בשיניים האם זו הסיבה? יש לי עוד תור לאאג ב-14 וצילום וושט ב-13 בבקשה עזרה!

שלום קרן, ככל הנראה בעיות העיכול אינן נובעות מבעיות בשיניים למרות שכדאי לבדוק את מצב הפה כשגרה. בהצלחה

שלום ותודה מראש על המענה יש לי קנדידה בחיך נבדק פעמיים והוכח במשטח חודשיים וחצי שזה לא עובר קיבלתי טיפול מקומי ע״י שטיפה ובליעה של התרופה אך אין זה עוזר ביצעתי ספירת דם שיצאה תקינה יש לציין כי אני נוטלת משאף עקב אסתמה אני נורא מודאגת מדוע זה לא עובר האם יש חשש לסימן סרטני? מה עלי לעשות יש מאין נקודות אדומות בחיך שחורבות האם זה תסמין לקנדידה מתנצלת על ריבוי השאלות נורא מודאגת

שלום שלי, אם המשאף שאת מקבלת (לאסתמה) מכיל סטרואידים, זה יכול להסביר את המצאות הפטריה ('קנדידה') בלוע. הרבה בריאות אפי

אובחנתי עם פטרייה קנדידה אלביקנס לאחר משטח וגינלי וקיבלתי פלוקנול 3 כדורים, אני 4 חודשים אחרי לידה ועדיין מניקה. האם מותר לקחת בהנקה, קראתי בהוראות שזה אסור?

כעקרון מותר, אך תרופה זו עוברת בחלב אם ולכן התינוק מקבל אותה. כמות התרופה שהוא מקבל (במינון נטילה רגיל) הוא פחות מהמותר לתינוקות לכן עקרונית השימוש מותר. בשל כך, רצוי להיוועץ ברופאך האם הטיפול בפלוקנול אכן הכרחי.

שלום, אני בחור בן 27 בריא בד"כ. לפני כעשרה חודשים עברתי ניתוח שלאחריו לקחתי אנטיביוטיקה במשך שבועיים. כחודש לאחר מכן הופיעה פטריה גדולה מגרדת מאוד באזור המפשעות. טיפלתי בה במשחה של אגיספור אך היא לא עברה. לאחר כחודשיים בערך החלה לי נשירת שיער קיצונית מהקרקפת,מהריסים ומהגבות ברמה שכל יום נושרות לי כמויות של שיער במקלחת,על הכרית וכרגע השיער בקרקפת מאוד דליל. בנוסף במקביל, התחלתי לחוש כאבי מפרקים וכאבי גב ולאחרונה שמתי לב לחיפוי לבן על כל הלשון. כל בדיקות הדם תקינות ללא חוסרים כלשהם. רופא העור המליץ על שימוש באגיספור שמפו,ביפוויט לפטריה החיצונית, מינוקסידיל, ועוד תמיסה קורטיקוסטרואידית אנטי פטרייתית לקרקפת שהשתמשתי בהם במשך חודש וחצי ללא הועיל. הפטריה במפשעות עדיין לא עברה. לאחרונה הביא לי 4 כדורי פלוקנול 150 מיליגרם פעם בשבוע. כעשר שעות לאחר שלקחתי את הכדור הראשון, כל הכאבים שהיו לי פשוט נעלמו והלשון התנקתה בצורה שלא תיאמן אך ארבעה ימים לאחר מכן חלק מהכאבים התחילו לחזור אמנם בצורה הרבה יותר פחותה והחיפוי הלבן חזר. אותו הדבר קרה עם הכדור השני. רציתי לשאול איך אפשר לאבחן זיהום פטרייתי במעיים/בדם ובפה? ומדוע הוא לא הביא לי מינון יומיומי לפלוקנול?מה כדאי לעשות הלאה? אשמח מאוד לדעתך, תודה רבה.

שלום א.ל, 1. זיהום שנגרם ע"י 'קנדידה' בדם מאבחנים בעזרת תרבית דם. 2. 'קנדידה' בפה מאבחנים ע"י הסתכלות + משטח יעודי לקנדידה (למשל מהלשון). 3. לרובנו (ואולי לכולנו?) יש 'קנדידה' במעיים מבלי שהיא גורמת שם לתחלואה כלשהי. הרבה בריאות אפי

תודה רבה על המענה המהיר. אבקש את הבדיקות האלה מרופא המשפחה. נכון לכולנו יש אותה אך ישנם מצבים בהם היא עלולה לשגשג יתר על המידה ולגרום לקנדידיאזיס ולמגוון שלם של סימפטומים שתועדו מבחינה רפואית(ולא רק אצל מדוכאי חיסון וחולי HIV אלא גם אצל אנשים שנוטלים אנטיביוטיקה אפילו מנה אחת- זה על פי ה CDC, גוף שנחשב די אמין לטעמי).

שלום א.ל, אני לא מכיר קשר סיבתי מוכח בין שגשוג של 'קנדידה' במעיים לבין התסמינים המתוארים בשאלתך. הרבה בריאות אפי