crp גבוה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

דלקת מפרקים: אבחון וטיפול

דלקת מפרקים היא שם כללי לכ-100 סוגים של מחלות מפרקים דלקתיות התוקפות צעירים ומבוגרים. כיצד מאבחנים? האם ניתן למנוע? ומהי המהפכה בטיפול משנת 2,000? כאשר אנו מדברים על דלקת מפרקים, למעשה מדובר על כ-100 סוגים שונים של מחלות. אחד מתוך חמישה מהאוכלוסיה יסבול ממחלת מפרקים כזו או אחרת במהלך חייו. כיום, בישראל, כאחוז אחד מהאוכלוסייה, סובל מדלקת מפרקים רומטואידית-שגרונתית RA. זו דלקת המפרקים הנפוצה והשכיחה ביותר. מחלה זו תוקפת על פי רוב מפרקים קטנים וגדולים בצורה סימטרית. בנוסף לדלקת המפרקים השגרונתית - רומטואידית, ישנן קבוצות נוספות של דלקות מפרקים, שתוקפות את המפרקים בצורה בלתי סימטרית, בעיקר מפרקים גדולים וכן את עמוד השדרה. השכיחה מבין הדלקות האלה היא דלקת מפרקים שמתלווה למחלת העור פסוריאזיס (דלקת מפרקים פסוריאטית).בקבוצה זו של דלקות הקרויה ספונדילוארטרופטיות, קיימות מחלות דלקתיות נוספות, בעלות מאפיינים דומים, כגון דלקות מפרקים...
ללמוד עוד על crp גבוה
דלקת מפרקים: אבחון וטיפול-תמונה

דלקת מפרקים היא שם כללי לכ-100 סוגים של מחלות מפרקים...

מאת: פרופ'...
10/08/2016
דלקת במפרקי האגן ועמוד השדרה-תמונה

דלקת שדרה מקשחת שכיחה בקרב גברים צעירים הסובלים מכאב גב...

מאת:~~ פרופ'...
19/10/2010
כיצד נדע אם יש לנו מחלת חניכיים?-תמונה

לרוב, מחלות חניכיים אינן מלוות בכאב ויש הנוטים להתעלם מהן....

מאת: מערכת zap...
22/06/2010
האם דלקת בהריון מנבאת אוטיזם?-תמונה

מחקר חדש מצא קשר בין ערכים גבוהים של חלבון CRP במהלך...

מאת: ד"ר עמית...
13/02/2013
אולי יענין אותך לדעת...
מחלת קרוהן (Crohn's Disease) - תמונה
מחלת קרוהן (Crohn's Disease)
מחלת קרוהן (Crohn's disease) הינה מחלה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לcrp גבוה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

crp גבוה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

ממש אשמח לתגובה כי קראתי כל מיני דברים באינטרנט שממש הלחיצו אותי. יש לי CRP גבוה באופן קבוע לצערי אני לא זוכרת בדיוק את המדדים ואני מבינה שזה יותר בעייתי לתת תשובה כך אבל ממש אשמח לתשובה כלשהי. הוא היה מחוץ לקווים של הנורמל בחלק הגבוה כחצי ס"מ שמאלית לקו העליון נניח * [ ] (אני יודעת שזה ממש מפגר אבל אין לי דרך אחרת להבהיר) כל שאר הבדיקות שלי תקינות לחלוטין ברמת הדיוק לאמצע (עשיתי בדיקות מקיפות תפקודי כבד, שקיעת דם, ספירת דם, כולסטרול והעמסת סוכר ונראה לי אפילו בלוטת תריס) אני לא שמנה, הייתי מעשנת כמעט קופסא ביום והפסקתי לעשן לתקופה ארוכה, אני סובלת מאלרגיה לאבק ומאוטופיק דרמטיטיס (אם יש קשר) ותמיד ה - CRP גבוה ושאר הבדיקות תקינות - מה זה אומר? קראתי דברים מפחידים ש - CRP גבוה יכול להעיד על סרטן ריאה וגידולים ממאירים אבל הרופאה שלי לא התרגשה מידי מהממצא הזה (היא אמרה שזה גבוה אבל לפי כל שאר הבדיקות היא לא מוצאת סיבה להתרגשות). בבקשה תנו לי תשובה - מה הן הסיבות לקיומו של הלבון הזה גבוה?

איך אוכל אני לדעת למה זה גבוה? את קראת המון דברים מפחידים באינטרנט, אז וודאי קראת אילו אפשרויות יכולות להיות ומה מתאים למקרה האישי שלך- למשל סרטן של הערמונית אין לך כי יש רק לגברים, ודלקת שקדים גם אין לך כי אין לך חום וכאב שקדים וכן הלאה. האם לדעתך הרופא שלך היה שווה נפש אם זה היה משמעותי? את מאשימה אותו בהזנחה שלך וזו האשמה חמורה. אין משמעות אם זה חצי סנטימטר כי זה לא אומר כלום- אבל אם הערך התקין הוא עד 0.5 ויש לך 3- זה ממש לא משהו מרגש. אם יש לך 70- אזי הרופא שלך באמת לא בסדר שמתעלם מזה. אל תשכחי שמספר אחד, שהוא מדד לא ספציפי לכום, אינו עושה אבחנה, וכרגע את בעיקר נפגעת היכולת לקבל תשובות מעבדה במחשב בבית, מחלה שהולכת ונהיית נפוצה יותר ויותר באוכלוסיה שמחוברת למחשב.

תשובה מגעילה ולא אמפטית

היי, יצאו לי בדיקות דם תקינות אך שמתי לב שהCRP שלי הוא 6.26 האם יש סיבה לדאגה? יש לי כאבים בעין ימין והרגשה דלקתית אל רופאי העיניים אומרים שהכל ניראה תקין. אולי הכאבים מגיעים ממקור אחר ומשפיעים על העין, אך איני יודעת מה, וכל רופא אומר שבדיקות הדם שלי תקינות. כולל ספירת דם וכולל בדיקות כימיה. הרופאה אמרה לי שהCRP חורג במעט ושזה בסדר ואין לי מה לדאוג- אך קשה לי לסמוך עליה.. רפואה בצה"ל. האם Crp של 6.26 מצביע על דלקת בגוף אם שאר הבדיקות תקינות? אני לא בעודף משקל או משהו כזה. (אפילו קצת בתת משקל). תודה

שלום באם אין קליניקה מכוונת - ערכי CRP אינם ספציפיים. יתכן שהיתה איזו מחלה ויראלית שחלפה. לגבי העין - באם עדיין יש כאבים/אודם/תחושת שריפה - הייתי פונה לבדיקת רופא עיניים חוזרת. ואגב - יש רופאים מצוינים בכל מקום וגם בצה"ל...

תודה רבה על המענה :) עדיין יש לי תחושה דלקתית בעין, והפנו אותי לבדיקת שקיעת דם. התחושה הזו נמצאת כבר מעל לשנה בעין.. וכל פעם בתוצאות בדיקת דם הcrp יוצא מעל הנורמה..

שלום לכן ד"ר אני בת 59, עם מס' מחלות. התוצאה הנ"ל התקבלה הלילה במיון. הרופא אמר שהיא תקינה. מבקשת לדעת מה זה אומר. תודה. Estimated Glomerular Filtration Rate (MDRD) 82 ml/min/1.73m^2 60 < 02/07/2018 02/07/2018 Mildly reduced renal function

glomerular filtration rate מבטא את מידת הסינון הכלייתי, שמבטא את התפקוד הכלייתי. הנוסחא המחשבת זאת מושפעת ממספר גורמים - ערך קראטינין בדם, גיל, מין, גזע. ככל שעולים בגיל, הערך המתקבל נמוך יותר. לעיתים גם מבלי שנראה בעיה כלשהי בכליות. לכן, כאשר הערך המתקבל הוא מעל 60, צריך להוכיח שקיימת פגיעה כלייתית נוספת כגון בעיה בבדיקות השתן או בהדמיה, כדי להגדיר שאכן קיימת בעיה בכליות. נתון חשוב נוסף הוא שנוסחת ה MDRD נוטה להיות פחות מדויקת בערכים אלו שמעל 60 ולכן מומלץ להשתמש בנוסחא אחרת. לסיכום - לא בטוח שיש משמעות לערך שהתקבל. אם בדיקת שתן לכללית תקינה והדמיה תקינה, אין צורך בהמשך בירור או מעקב.

תודה רבה ד"ר קלוק בן-בסט. אבקש את הבדיקות.

רופאת המשפחה שלי מסרבת להמשך בירור. מזה תקופה ממושכת אני עם CRP מוגבר מעט. שלשום במיון נמדד ערך של 15.9, כשהגבול העליון הוא 5. קראתי שיכול להיות קשר בין תפקוד כלייתי ירוד ל CRP. לא יודעת איך להסביר לרופאה שלי שאני צריכה לברר מה מקור הבעיה. תודה רבה.

רוב הסיכויים שאכן אין בעיה כלייתית ורופאת המשפחה צודקת. כמו שכבר הסברתי, סביר שחישוב ה GFR שמושפע מפקטורים שונים גרם להטיה. אם בעבר היו ערכי קראטינין דומים לערך שנמדד במיון, ואין עדות לבעיה בבדיקות שתן קודמות, אין צורך בבירור. אני מניחה שה CRP היה מעט מוגבר בשל הסיבה בגללה פנית למיון, ומקווה שבעיה זו חלפה. לא נראה שיש מקום לדאגה בשל הכליות בשלב זה.

פניתי למיון בשל כאבי חזה. הCRP מוגבר כבר חודשים רבים. שלשום, בפעם הראשונה, היתה לי דליפת שתן משמעותית. אני חוששת כי יש מחלות כליות במשפחה. שוב תודה ד"ר קלוק-בן בסט.

שלום רב! אני סובלת מעצירות קשה ריבוי גזים באופן מתמיד. הייתי אצל גסטרואנטרולוג ועשיתי קולונוסקופיה אבל לא גילו משהו חמור. יחד עם זאת כשעשיתי בדיקת קלפרוטקטין התברר שהוא יותר גבוה מהנורמה - 72. גם בבדיקת דם שלי הנתון בשם CRP גבוה מהנורמה - 8.1. מכיוון שאני סובלת שנים מתופעות שצוינו לעיל ללא שיפור קיימת שאלה - האם יתכן שיש לי מחלה דלקתית במעיים? עד עכשיו אמרו לי שיש לי מעי רגיז אך לאור התוצאות של הבדיקות שצוינו לעיל - האם יש אפשרות שמדובר במחלה חמורה יותר? בכבוד, יהודית.

שלום יהודית האם יתכן שיש לי מחלה דלקתית במעיים? -- יתכן לאור התוצאות של הבדיקות שצוינו לעיל - האם יש אפשרות שמדובר במחלה חמורה יותר? -- קלפרוטקטין ברמה של 70 הוא נמוך יחסית לערכים שאנחנו רואים ברוב מטופלים עם דלקת משמעותית (מעל 300-400). זה נכון מצד שני שהגבול הוא 50 -- CRP מדווח על ידי מעבדות שונות ביחידות שונות - אם במדידה לליטר - 8 הוא ערך גבולי מוגבר (5 הוא הגבול), ואם לדצי-ליטר (100 מל) - 8 הוא ערך גבוה בצורה מרשימה (0.5 הוא הגבול). במקרה זה הסבירות שבבירור נמצא דלקת משמעותית - גבוהה יותר.

שלום דוקטור הנכבד! תודה רבה על תשובתך. ברצוני לשאול : האם במקרה של עצירות יכולה להיות דלקת במעיים.? כפי שציינתי לעיל יש לי קלפרוטקטין גבולי וסי אר פי גבולי אך אני סובלת מעצירות וריבוי גזים. לפני חמש שנים עשיתי קולונוסקופיה אבל היא הייתה תקינה. האם עלי לעשות שוב קולונוסקופיה עם כניסה למעי הדק? תודה מראש, יהודית.

האם במקרה של עצירות יכולה להיות דלקת במעיים? -- יכולה האם עלי לעשות שוב קולונוסקופיה? -- אם התופעות שאת מתארת לא היו בתקופה בה עשית את הבדיקה הקודמת (התחילו אחרי) - תוצאות של הבדיקה הקודמת אינן רלוונטיות למצבך היום

פורומים בנושא crp גבוה
פורום שפעת
ד"ר הלפרין ישיב לשאלות בנושא שפעת
פורום רפואת מטיילים
ד"ר אבי יצחקי יענה על שאלות הגולשים בכל הנושאים הנוגעים לרפואת מטיילים,...