טרטומה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

רפואה עוברית

הטיפול בעובר ובמומים מולדים בתינוקות מצוי כיום בחזית הרפואה. מהי רפואה עוברית, ומהו החזון העומד מאחוריה? בשנים האחרונות, חלה התקדמות מואצת בתחום הנקרא רפואת העובר שעיקרה אבחון וטיפול במומים עובריים בזמן ההיריון או מיד לאחר הלידה. את ההתקדמות הזו יש לזקוף לפיתוחם של אמצעי אבחון טרום לידתיים, ביניהם ה- MRI העוברי והאולטרה-סאונד הגינקולוגי, שמסייעים באבחון, המום ומאפשרים אפיון שלו. מידע זה זמין להורים ומסייע בהבנת הפיזיולוגיה והאנטומיה והשלכותיהם על בריאות העובר. במקביל להתפתחות המרשימה בתחום הדימות, חלה התקדמות גם בפן הכירורגי, לרבות טיפולים תוך רחמיים או מייד לאחר הלידה המביאים במקרים רבים לתוצאות טובות. במרכז הרפואי תל-אביב קיימת פעילות ענפה של רופאים מדיסיפלינות שונות המתמחים ברפואת העובר, החל מרופאים מתחום הגנטיקה, הגינקולוגיה, הרדיולוגיה, הקרדיולוגיה, האורולוגיה וכלה בכירורגים...
ללמוד עוד על טרטומה
ריפוי באמצעות תאי גזע-תמונה

חוקרים מהאוניברסיטה העברית מצאו שיטה שעשויה להקטין משמעותית...

מאת: מערכת zap...
17/05/2009
הריון טפילי: תינוקת נולדה "בהריון"-תמונה

הפלא הרפואי תועד בהונג קונג, כאשר אישה ילדה תינוקת 'בהריון'...

מאת: ד"ר כהנא אריק
12/02/2015
רפואה עוברית-תמונה

הטיפול בעובר ובמומים מולדים בתינוקות מצוי כיום בחזית...

מאת: ד"ר ליאנה...
04/12/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לטרטומה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

טרטומה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום דר גילו לאחי סרטן האשכים. זה התחיל מנפיחות באשך. לא יודעת כמה זמן עבר מרגע שזיהה את הנפיחות עד לכריתת האשל שעבר אך מה שמדאיג אותי הם הטיםולים הכימוטרפיים שיצטרך לעבור. עבר כמעט חודש מהכריתה. האם אין חשש שבזמן זה הגרורות יגדלו. תוך כמה זמן אפשר להתחיל בכימוטרפיה מרגע הניתוח? והאם ידוע לך השפעת שמן קנאביס על תהליך ההחלמה?

שלום רחל. האם יש לו גרורות? לאחר ניתוח, צריך לתת לאזור הניתוח זמן מינימלי להחלים לפני שמתחילים טיפולים כמותרפיים. לגבי שמן קנאביס - לא ידוע לי על מחקר אונקולוגי רשמי שבדק את ההשפעה על מטופלי סרטן אשכים

תודה על תשובתך. אחי עבר את הניתוח וסיווגו את המחלה כשלב 2. יש גרורות לבטן, 2 נקודות לימפה בגודל של 1.5 סמ. המליצו לו לנתח ולהסיר אותם כי ההרכב שלהן הוא כזה שלא ממש מושפע מכימוטרפיה ( 40% טרטומה, 40% יוק ו 20% קרצי׳) הממדים בדם של הגידול ירדו לרמה תקינה. האם ניתוח כזה מסוכן? (מעבר לסיבוכים שכיחים של ניתוחים) האם ייתכן ולאחר ההסרה הוא לא יצטרך כימו? האם ייתכנו גרורות סמויים ואיך ניתן לגלותם? אודה לתשובותיך!

שלום דר, לפני כשנתיים וחצי התחיל לכאוב לי ממש עצם הזנב, ברמה שלא יכולה לשבת רצוף יותר מ10 דק, לשכב על הגב יש כאבים אחרי זה שמנסה להסתובב- כל האזור כואב בטירוף. עשיתי MRI וחזרו התשובות הללו: הודגמו אותות נמוכים בכל התהודות של אזורים סוב-כונדרליים של המשטחים הפרקיים האיליאקליים במפרקים הסקרו-איליאקליים, סימטרי דו"צ בצורת "משולשים" - הממצאים עלולים להחשיד ל-ilii condensans Osteitis. אין לראות בצקת לשד עצם של המשטחים הפרקיים במפרקים הסקרו-איליאקליים דו"צ. הודגמו אותות תקינים מלשד שאר העצמות, ללא עדות לבצקת או שברים. הודגמה סטייה קלה ימינה של הסגמנט התחתון של עצם הזנב )סדרה 11 חתכים 40,39 ,)ייתכן כביטוי לסובלוקסציה מינימלית. בתעלה הסקרלית הימנית של החוליה S2 הודגם ממצא ציסטי בגודל כ-6 מ"מ )סדרה 5 חתך 7 ,)המתאים לציסטה פרי-נויראלית. מישורי השומן, השרירים והמבנים הנוירו-וסקולריים הודגמו שמורים חזרתי לאורתופד עם התשובות- אמר לי לשבת על גלגל.. וגם זה לא עוזר. לפני חצי שנה הכאבים פחתו וכמעט נעלמו ולפני חודש שוב חזרו בעוצמה גדולה יותר. ברקע- לאמא שלי היה סאקרו-קוקסיגל-טרטומה. הייתכן וזה גם אותו סיפור פשוט לא יודעים לאבחן זאת אצלי? (היא אובחנה עם זה בארהב) תודה רבה

שלום, זה לא תחום העיסוק העיקרי שלי . ממליץ לך להתייעץ עם מומחה באורתופדיה אונקולוגית בברכה,

היי לא יודע אם זה המקום לשאול אבל אנסה, אני אחרי שתי סבבים של BEP. ערב גרורה בגודל 3.5 סמ ברטרופרטוניאום מלפני שבועיים התחילו לי כאבי גב תחתון שכאשר אני שוכב ממש כואב ושאני הולך ועומד כמעט ולא מורגשים. עשו לי רנטגן לאזור ולא מצאו כלום הרופאים אומרים שזה שריר תפוס או בגלל החרדות שלי אז שרירי מתכווצים ואין להם קשר למחלה שלי, מה לדעתך יכולה להיות הסיבה?

שלום צחי. כאבי גב יכולים להיות בגלל גרורה ברטרופריטוניאום, אבל יש סיבות אחרות שכיחות יותר ומדאיגות פחות. הדרך היחידה לדעת במה מדובר היא הדמיה. מתי הבדיקה הבאה שמתוכננת לך?

עשו לי רנטגן לפני כשבוע שבו לו ראו כלום האנקולוגית אומרת שזה לא קשור למחלה ובדיקת הדמיה איני יודע עוד מתי יעשו לי שוב. אני תוך כדי טיפולים והמרקרים יורדים אז מה הסיכוי שיגדל לי משהו תוך כדי הטיפול?

אציין שעשו לי רנטגן עמוד שדרה מותני צדי קדמי ואחורי. הpet ct שעשו לי האחרון היה לפני חודש וחצי ובו היה לי בלוטת לימפה מוגדלת עד 3.5 סמ הכאבי גב התחילו רק לפני 3 שבועות

עוד שאלה קצת לא קשורה מה הסיכוי של הישנות סרטן האשכים אחרי שמבריאים? ובמה זה תלוי?

האונקולוגית שלך מכירה אותך ואת פרטי המקרה הרבה יותר טוב ממני. אני מכיר רק את מה שאתה בוחר לכתוב פה, ולכן אני יכול רק לספק ידע כללי ולא מעבר. לגבי הסיכוי להישנות: הוא תלוי בסוג הסרטן, מידת ההתפשטות שלו בעת האבחנה ורמת המרקרים שהיתה לאחר כריתת האשך.

אז אתה בעצם אומר שהחליטו לתת לי טיפול של 4 קורסים של BEP בגלל אגרסיביות המחלה וגם להקטין את סיכויי הישנות מחלת הסרטן? המרקרים שלי בתחילת הקורסים היו ביתא 4200 אלפא 1400 והייתה לי בלוטת לימפה אחת מוגדל ל3.5 סמ באזור הרטרו. סוג הסרטן שהיה לי באשך היה טרטומה וסמינומה אך לא ידוע מה יש לי ברטרו.

הטיפולים שמקבלים במצב שבו יש סרטן אשכים עם גרורות הם כדי לרפא ממחלת הסרטן. כלומר, מטרת הטיפול היא לגרום למוות של תאי הסרטן היכן שהם נמצאים בגוף. הכמותרפיה לא יעילה נגד טרטומה. לכן, אם אחרי הטיפולים, רואים שנשאר גוש ברטרופריטוניאום, והמרקרים התנרמלו, צריך להשלים את הטיפול עם ניתוח להוצאת הגוש וקשרי למפה באזור.

היי שוב צחי בן 27 בתשובת הפתלוגיה שלי נמצא כי יש לי סרטן מסוג סמינומה ביחד עם טרטומה יש לי גוש ברטרו של 3.5 סמ. שאלתי היא מה סיכויי ההחלמה שלי ודבר שני הבנתי כי טרטומה לא מגיבה לכימו לכן לפי הבנתי אצטרך בוודאות ניתוח בסיום הטיפול הכימותרפי נכון?

היי עוד שאלה קטנה אם הטרטומה אינו מגיב לכימותרפיה אז איך המדדים שלי בדם יחזרו לערכים תקינים כל עוד לא יעשו לי את הניתוח

שלום צחי. כיוון שאני לא מכיר את פרטי המקרה שלך, אני לא יכול לתת לך תשובה מדוייקת, אבל אני יכול להגיד שסיכויי ההחלמה שלך הם טובים. השאלה היא אם הגוש ברטרופריטוניאום הוא טרטומה. אם כן, אז תצטרך ניתוח לאחר הכימותרפיה, אם המרקרים יהיו תקינים.

אם המרקרים לא יחזרו להיו תקינים, יהיה חשש שיש עוד רקמה סרטנית ויהיה צריך לחשוב על קו נוסף של כימותרפיה.