טרטומה בשחלה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לטרטומה בשחלה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

טרטומה בשחלה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום משה, אני בת 26 ולפני 10 שנים עברתי כריתת שחלה עקב אימטור-טרטומה בשחלה. בזמן האחרון אני מוטרדת מאד היות ונאמר לי במעורפל שעלי להיות בלחץ על מנת שאוכל להרות באופן טבעי. אמי וסבתי הפסיקו לקבל מחזור בשנות הארבעים המוקדמות שלהן והשחלה הנותרת שלי היא פוליציסטית .. האם תוכל להסביר לי מה ההשלכות? מה זה אומר, מה עלי לעשות? אני מחפשת גם נשים במצב שלי על מנת להבין אותו יותר לעומק ולשקול צעדים... תודה רבה מראש וחג שמח! ניצן

עצם העובדה שנותרה שחלה אחת בלבד אינה מעידה בהכרח על קושי להרות בעתיד. ממליץ להתיעץ עם הרופא המטפל לגבי בדיקות אפשריות לבירור התפקוד השחלתי.

אני לפני 26 שנה עברתי ניתוח טרטומה בשחלה ימנית מאז יש לי הידבקויות בבטן. לפני 13 שנה עברתי חסימה חריפה במעיים שנפתרה בטיפול שמרני, אח"כ הוציאו לי את כיס המרה. הבעייה היא שמאז ניתוח כיס המרה כשאני אוכלת עגבניה או משהו מפולפל מייד מתחילה לי שריפה בבטן. אני כבר מיואשת מהמצב מה לעשות?

שלום, אולי לא לאכול עגבניה או אולי לגשת לרופא לראות האם יש בעייה רפואית בברכה, דר אלכס גלר מנהל אנדוסקופיה

נכון שלא לאכול עגבניה אולי יפתור את בעייתי אבל איך אני אדע אם בין ההדיבקויות אין לי פצעים (כיבים) במשפחתי יש נטיה לקוליטיס?

לפני 23.5 שנים היתה לי מחלת טרטומה בשחלה ימנית וטופלתי ע"י כריתתה בי"ח סורוקה המנתח היה כירוג הילדים פרופ' אברהם מרש. נוסף על הניתוח עברתי שנה שנה שלימה טיפול כימותרפיה בעירויים. אני נשואה מזה כ-4.4 שנים ומנסים להיכנס להריון דבר שלא מצליח לנו, נבדקתי ע"י ד"ר גל מבי"ח שערי צדק והוא מסר לי את העובדה הבאה: "השחלה השמאלית שלך זקנה ואין סיכוי שתיכנסי להריון" כמו כן נספרו זרעיו של בעלי והספירה נמוכה, אני מטופלת ע"י פרופ' בלר כאונקו-גניקולוג וכן פרופ' קטן כאונקולוג ושניהם מסרו לי כי הדבר אינו נכון. שאלותי הן: 1. האם התשובה שנמסרה לי ע"י פרופ' בלר ופרופ' קטן נכונה? 2. מה עושים כדי להיכנס להריון בהתחשב שאני כבר בת 31 וחצי? 3. האם השיטה החדשה שמבוצעת בבי"ח בילינסון לשיפור הזרע טובה לבעלי? 4. האם התשובה שמסר לי ד"ר גל נכונה ובאמת אין סיכוי ואני חיה באשליה שאכנס להריון?

אין לי שום נתונים על מנת לענות על שאלותיך, אך ניתן לברר די בקלות את המצב (רמות FSH בדמך?), ויש לך רופאים מטפלים מוכרים ומעולים שידעו לתת לך תשובות מדויקות. ההחלטה לגבי הטיפול שמתאים לך צריכה להינתן על פי מכלול הנתונים, מצב שחלותיך, נתוני הזרע, וכו'.

לפני 21 שנים היתה לי טרטומה בשחלה ימנית, הנני בת 30 ונשואה 3 שנים כבר שנתיים אני מנסה להיכנס להריון אך ללא הצלחה יש לציין שיש לי מחזור חודשי ובעבר הייתי בטיפול אצל ד"ר גל במרכז לבריאות הנשים לב העיר בירושלים והוא אמר לי ששחלתי השמאלית היא כבר מבוגרת דבר שלא נראה לי הגיוני בעקבות כך שיש לי מחזור תקין. אנא עזור לי למצוא את הפתרון לפני שאני פונה כמיואשת לפתרון האימוץ או הפונדקאות.

רונית, אל תתיאשי כל כך מהר! יש המון פתרונות לפני אימוץ ופונדקאות! אפילו אם יש לך בעיה בשתי השחלות, אל תשכחי שיש אפשרות לקבל תרומת ביציות ולבצע הפריה חוץ גופית. אולי השחלה השמאלית מתפקדת אך לא מספיק, ואת עדיין יכולה להשתמש בביציות שלך לצורך הפריה חוץ גופית. התהליך איננו מסובך כל כך כמו שעושים ממנו, שווה לנסות לפני שפונים לפתרונות כמו שהצעת. אני ממליצה לך להתחיל מסלול טיפול מחדש אצל רופא נשים אחר, ושיפנה אותך למרפאת הפוריות המתאימה - אני טופלתי ברמת מרפא בר"ג ועכשיו אני פתחתי תיק באסותא להתחלת הפריות - ובשני המקומות קיבלתי את כל השרות וההקשבה לצורך פתרון הבעיה. בנוסף, אל תשכחי שיש עוד צד בענין, וגם בעלך צריך להבדק.

אינני מוצא כל קשר בין הטרטומה למצבך הנוכחי, אינני מכיר אבחנה של שחלה מבוגרת בגילך ללא ברור מקיף הכולל הערכה כרומוזומלית. מאחר ואין בידי כל נתונים לגבי בדיקות ההורמונים שלך קשה לי להאיר את עינייך מעבר לכתוב. ( אני מקיש שאת עם שחלה אחת בלבד ?)

לד"ר וולמן שלום, אני פונה אליך בעקבות תשובתך. נכון אני חיה עם שחלה אחת בלבד (שמאלית) המחזור התקין. אני רוצה לדעת מהם דרכי הפעולה שעלי לעשות או למי לפנות (המלץ נא לי על רופא פוריות הנמצא בירושלים (למעט ד"ר גל שאמר לי שהשחלה שלי "זקנה" ואינה פעילה כלל) דבר שנבדק שוב עם האונקולוג שמטפל בי בירושלים פרו"פ קטן משערי צדק שאמר שדבר זה לא יתכן כל עוד יש מחזור.