נגישות
נגישות

המוכרומטוזיס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

זה אצלנו בדם: הכל על בדיקות דם

בדיקות דם הם האמצעי היעיל ביותר למדידת מרכיבי הדם השונים ולאיתור מחלות בגוף האדם. קיבלתם תוצאה של בדיקת דם ואתם רוצים להבין את המשמעות? בואו לקרוא את המדריך המלא לכל בדיקות הדם כולנו התנסינו, לא פעם, בהליך השגרתי כל כך של לקיחת דגימת דם מהאצבע או מן הווריד. בדיקת דם, אחת מבדיקות המעבדה השגרתיות ביותר, היא למעשה גם הדרך הנפוצה, היעילה והחשובה ביותר לאיתור מחלות בגוף האדם. אמנם חלק מאיתנו מתייחסים לבדיקת דם כאל חוויה לא נעימה ואף טראומטית, אך לעיתים אין מנוס ממנה. בדיקות דם נחשבות לבדיקות הרפואיות הנפוצות ביותר לאחר בדיקת רופא ומשמשות לאיתור מחלות רבות. באמצעות הבדיקות ניתן למדוד את מרכיבי הדם השונים (בדיקות המטולוגיות כמו ספירת דם) וכן רמות מלחים, גורמי קרישה, אנזימים, הורמונים, שומנים, חלבונים, סוכרים, ויטמינים, גורמים הקשורים למערכת החיסון, תרופות ורעלים. כמו כן ניתן להצמיח מהדם מגוון תרביות חיידקים, פיטריות ואפילו נגיפים (וירוסים) וטפילים הגורמים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להמוכרומטוזיס

הפרעות מטבוליות - תמונת המחשה
הפרעות מטבוליות ירידה בזיכרון יכולה לאותת על התפתחות דמנציה, להתרחש כתהליך הזדקנות תקין או בשל פגיעה הפ...
גסטרואנטרולוגיה ופרוקטולוגיה - תמונת המחשה
גסטרואנטרולוגיה ופרוקטולוגיה הטיפולים החדשים להפטיטיס C מונגשים מעתה לכלל החולים במחלה, ללא הגבלה וללא קשר לחומרת המ...
סרטן הכבד - תמונת המחשה
סרטן הכבד הטיפולים החדשים להפטיטיס C מונגשים מעתה לכלל החולים במחלה, ללא הגבלה וללא קשר לחומרת המ...
שחמת הכבד - תמונת המחשה
שחמת הכבד הטיפולים החדשים להפטיטיס C מונגשים מעתה לכלל החולים במחלה, ללא הגבלה וללא קשר לחומרת המ...
מחלת פרקינסון - תמונת המחשה
מחלת פרקינסון מחקר חדש מצא כי גירוי מוחי בלתי פולשני מביא לשיפור בתופעת הקיפאון בהליכה בקרב חולי פרקי...
ללמוד עוד על המוכרומטוזיס
זה אצלנו בדם: הכל על בדיקות דם-תמונה

בדיקות דם הם האמצעי היעיל ביותר למדידת מרכיבי הדם השונים...

מאת: מולי אפשטיין
16/08/2005
משק הברזל ואנמיה של חסר ברזל-תמונה
מאת: מערכת zap...
24/06/2004
תלסמיה-תמונה

על חשיבות האבחון הגנטי המוקדם לפני חתונה והולדת ילדים, על...

מאת: אנמיה...
09/05/2000
אורטוקין: טיפול חדש על הפרק-תמונה

שיטת אורטוקין היא טיפול ביולוגי המסייע לגוף להילחם בדלקות...

מאת: מערכת zap...
09/10/2012
אולי יענין אותך לדעת...
זה אצלנו בדם: הכל על בדיקות דם - תמונה
זה אצלנו בדם: הכל על בדיקות דם
בדיקות דם הם האמצעי היעיל ביותר למדידת...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להמוכרומטוזיס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

המוכרומטוזיס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, אני בת 34 בריאה בד"כ ועד לפני כחצי שנה ביצעתי פעילות ספורטיבית כ3-4 פעמים בשבוע (ריצות של 10-5 ק"מ) במהלך חיי היו לי מספר פעמים - תקופות שדופק הלב היה מואץ במנוחה. במהלך שלושת החודשים האחרונים תדירות המקרים עלתה וכשהצלחתי למדוד את הדופק - הוא עמד על 160 פעימות בדקה במנוחה. כאשר לחץ הדם היה 90/60. (הדופק במנוחה בתקופה האחרונה נע בין 80-100 פעימות בדקה במנוחה).נשלחתי ע"י רופאת המשפחה לבדיקות הולטר ואקו לב, אותן טרם ביצעתי. בבדיקות הדם שעשיתי כל הערכים יצאו תקינים למעט הברזל - ug/dl 201 כאשר זאת לא הפעם הראשונה שהברזל בחריגה. הפריטין - 9.10ng/ml ההמוגלובין 13.8 g/dl שאלתי היא האם יש קשר בין רמת הברזל הגבוהה - (האם מוגדרת כך ברמה זו) להפרעת הקצב? והאם מותר לי לחזור ולבצע פעילות ספורטיבית. תודה.

השאלה הראשונה שנשאלת אם מה שאת חשה זה הפרעת קצב או קצב תקין מואץ מסיבה כלשהי. לשאלתיך אין קשר ישיר בין רמות ברזל מוגברת והפרעןת קצב מסויימות. לפעמים כאשר ישנה מחלה כמו המוכרומטוזיס שבה ישנה רמה טוקסית של ברזל ששוקע ברקמות כולל לב אז ישנם שינויים ברקמת הלב דבר שבסופו של דבר יכול ולו תיאוריטית יכול להביא להפרעות קצב כלשהן.

בבדיקות דם שגרתיות תקופתיות שעשיתי יצא שיש לי ערך גבוה של ברזל בדם - 205 **שאר התוצאות יצאו תקינות. מקריאה בפורום הבנתי שצריך לבחון זאת יחד עם ערכי טרנספרין ופריטין, להלן התוצאות: IRON - 205 TRANSFERRIN - 248.2 FERRITIN - 53.1 בתאם להנ"ל, האם אכן יש לי עודף ברזל?

המדד המדוייק יותר של מחסני הברזל הוא הפריטין וכאן הוא תקין.

שלום דר' ערכתי לבני בן ה 5.5 בדיקות דם מקיפות לראשונה בחייו. רוב הבדיקות תקינות (ספירת דם תקינה פרט לאאזונופילים מחוץ לנורמה ,הוא מצונן כרוני -אגב ,ביקרתי אצלך מספר פעמים כשהיה בן שנה-שנתיים וטופל בהומאופתיה מספר חודשים) כמו כן בכימיה הכל תקין (גלוקוז,תפקודי כליות וכבד ,כולסטרול ,חלבונים וכו') פרט ל: ברזל-230 ,ALKP-413 ,ויטמין B12 גדול מ 1000,פריטין תקין -35. בבדיקה מול רופא הילדים ,הסביר שנראה לו שהכל תקין ויכול להיות שיש לילד איזה וירוס שמשבש את התוצאות ועדיף לחזור על הבדיקות בסביבות אפריל...כמו"כ טען שלפי הבדיקה ,כנראה שגם צורך הרבה ברזל ו B12 ....האמת שהוא ילד די בררן באוכל והדבר היחיד שעלה לי בראש היא דייסה סמיכה שמקבל פעמיים ביום (כוס חלב +4 כפות של דייסת מטרנה ,מצויין שמועשרת בברזל ובויטמין B12 ,אבל לפי הטבלה זו לא נשמעת כמות כזו משמעותית ,כך שאני לא בטוחה שזה משם). -עוד נתון הוא ...שלאחי יש המוכרומטוזיס ...יש קשר גנטי ? כמובן שחיפוש באינטרנט ישר מוביל לאופציות איומות ...אבל הילד נראה בריא ,מתפתח יפה...הנתונים היחידים שאני יכולה להוסיף זה שהוא לא כ"כ פעיל פיזית ,אין לו כושר ובחוג ספורט פחות מתרוצץ מאחרים...כמו"כ יש לו בלוטות לימפה צוואריות די מוגדלות שמתכווצות מידי פעם ,אבל בד"כ מוגדלות (כ-2 ס"מ) -נבדק כמה פעמים ע"י אאג שלא התרגש מזה כלל וגם עשינו אולטראסאונד ...זה המצב כבר כמה שנים...רופא הילדים אמר שזו ההגנה שלו מזיהומים וזה נפוץ אצל ילדים וכנראה במישוש זה לא מרגיש מדאיג. אחרי כל המגילה הזו (מתנצלת...) מה דעתך ?? אני ממש לא יודעת מה לחשוב והאם להירגע ולהניח לכך ? תודה ושוב סליחה על האריכות !

שלום, אני מסכים לחלוטין עם רופא הילדים שלכם שהילד בריא ואין לו כל בעיה מדאיגה.

בן 32 ברקע - בעיות מפרקים ולאחרונה עיניים יבשות (superior limbal keratoconjuctivitis). בבדיקות הדם: ceruloplasmin - 18 Alt-184 , ast 79, ferritin- 457, בלוטות תריס תקין. בעבר 2011- הפטוגלובין 33.5 רטיקולוציטים 1.72. - היה חשד להמוליזה אך לא נמצאה סיבה. האם יש עוד בדיקות שכדאי לעשות? מחכה לתור לגסטרו. כמו כן, האם תרומת דם יכולה להוריד את הפריטין? מה הסיכון בפריטין גבוה?

הסיכון בפריטין גבוה הוא בעיקר במחלה גנטית שנקראת המוכרומטוזיס ( אז הברזל מצטבר ברקמות לאורך זמן) ולא בכל מצב שבו פריטין מוגבר כמו עליה משנית למחלות דלקתיות. חשוב לדעת מה המחלה הראשונית שגורמת לפגיעה במפרקים/עיניים ועליה בתפקודי כבד ואז ניתן יהיה להתייחס לבדיקת הפריטין. ממליצה לפנות בשלב ראשון לראומטולוג.

פורומים בנושא המוכרומטוזיס
פורום גסטרואנטרולוגיה - הלל יפה
מנהלי הפורום ישיבו על שאלות הגולשים בנושאים הקשורים למחלות דרכי העיכול ו...
פורום מעי רגיש
מנהלי הפורום יענו על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לבעיות של תנועתיות מע...
פורום מחלות דרכי העיכול - רפואה משולבת
ד"ר יוסף דיין ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לשילוב בין רפואה קונ...