שיניים תותבות נשלפות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

התחליף הטוב והמהיר ביותר לשיניים תותבות: הכירו את השתלים הזיגומטיים

בעבר, מי שסבל מאיבוד העצם התומכת בחלל הפה, נאלץ להסתפק בשיניים תותבות, שלרוב נשרו ולא סיפקו אלטרנטיבה מוצלחת במיוחד. כיום, בעזרת טכנולוגיה מתקדמת, ניתן להשתמש בשתלים זיגומטיים, שפותרים גם את בעיית העמידות, ובעיקר מהווים פתרון אסתטי מושלם, תוך יום אחד בלבד שתלים לעצמות לחיים זיגומטיים הם פתרון מצוין ונוח עבור אנשים שסובלים מאיבוד עצם בלסת, הנגרמת כתוצאה מאיבוד שיניים. בניגוד לתהליכים ישנים ומורכבים יותר, כיום ניתן לבצע את התהליך תוך יום אחד בלבד. מי זקוק לשתלים אלה וכיצד זה עובד? להלן כל השאלות החשובות וכל התשובות בנושא:   מראה זקן ועייף. צילום: שאטרסטוק מהי הבעיה שגורמת לשינוי במבנה הפנים? באופן טבעי, הלסתות שלנו מונחות בפה בצורת פרסה התומכת בשיניים, או בשתלים המחליפים אותן. עקירת שיניים מסיבות שונות, או אובדן שיניים עקב גיל מבוגר למשל, עלולים לגרום לאיבוד מסת העצם האלבאולרית,(העצם המרכיבה את החלק נושא השיניים בלסת.) בנוסף, שינויים אלה פוגעים בנפח הלסת, וכתוצאה מכך גם במבנה הפנים כולו. מצב זה, לעיתים רבות גורם לכך שהלסת העליונה...
ללמוד עוד על שיניים תותבות נשלפות
פורום חדש: שתלים דנטליים-תמונה

ד"ר זיו מזור ישיב על שאלותיכם בנושא שתלים דנטליים - תחליפים...

מאת: ד"ר זיו...
01/08/2007
התחליף הטוב והמהיר ביותר לשיניים תותבות: הכירו את השתלים הזיגומטיים-תמונה

בעבר, מי שסבל מאיבוד העצם התומכת בחלל הפה, נאלץ להסתפק...

מאת: ד"ר הילה...
03/06/2019
שיניים חדשות ביום אחד-תמונה

לא מרוצים מהשיניים התותבות? סובלים מדלקות חניכיים? שיטת...

מאת: ~~ד"ר יוסי...
20/09/2015
תותבת על שתלים: פתרון לאתגרים-תמונה

שיניים תותבות או שתלים? אם המילה תותבות מזכירה לכם את סבתא,...

מאת: מרפאת...
13/06/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשיניים תותבות נשלפות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שיניים תותבות נשלפות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

יש לי דלקת ופיסטולה בשן 46 ועלי לעקור אותה (שן זו היא חלק מגשר עד 48 כש 47 חסרה) הציעו לי לעשות גשר של 4 שיניים, מהשן האחורית עד שן45 כך יהיה ניתן ביום העקירה לצאת עם גשר זמני. הבנתי שהאופציה השניה דורשת תותבת נשלפת לתקופת ההחלמה מהעקירה. אינני בטוחה שכדאי להשחיז את 45 הבריאה אשמח לדעת על מה אתה ממליץ מצורף פנורמי תודה רבה

שלום זו שאלה בה אני נתקל כמעט מדי יום... עלייך להבין כי ברגע שמושחזות שיניים סמוכות אין דרך חזרה.. במידה ואין בעייה אסתטית עדיף לדעתי לעקור את השן,לשמר את המכתשית על ידי מילוי עצם ולאחר מכן לבצע השתלה.

שלום, אני סובלת מבעיות רבות בשיניים, ויש לציין שאני עדיין צעירה, כשברקע גם חרדה דנטלית לא קלה. הומלץ לי לגשת לטיפול אצל מומחה לשיקום הפה. סוף סוף הזמנתי תור.. רק היות ויש עוד כמה זמן עד התור, רציתי לשאול: נאמר לי שבדיקה ראשונית של הפה אצל המומחה אורכת לפחות כשעה, ואני מסוקרנת לדעת מה כוללת בדיקה כ"כ ארוכה, כי בדר"כ כשהגעתי לטיפול הבדיקה היתה קצרה והטיפול לקח את רוב זמן המפגש. אודה לך אם תוכל לפרט לי מעט אודות הבדיקה הראשונית, אני מאמינה שזה יעזור לי להפחית חרדה. תודה מראש על העזרה!

שלום, אין פרוטוקול אחיד לכל המומחים, אבל בגדול,בדיקה ראשונית כוללת שיחה ראשונית שמטרתה להבין מה המטרה שלך, מדוע הגעת למצב אליו הגעת, מה עברת בעבר, מה מצבך הרפואי והדנטלי, ועוד פרטים הקשורים במטרות הטיפול מבחינתך. מעבר לזה, במקרים רבים נעשה "מיפוי" של מצב הפה - כלומר הרופא/ה ירשמו את מה שקיים בפה בהתאם לבדיקה קלנית (של חלל הפה) ובדיקה רנטגנית (בהנחה שתגיעי עם צילומים מתאימים ועדכניים). בהמשך, בד"כ המומחה/מומחית יציגו לך מספר אלטרנטיבות לטיפול וישמעו את דעתך עליהן: מה מתאים לך ומה לא, עד כמה את רוצה ומוכנה להכנס לפרוצדורות הכוללות כירורגיה או שתלים (אם זה רלוונטי), האם את מוכנה לפתרון המבוסס על תותבות נשלפות (אם זה רלוונטי) וכו'. ובד"כ יתנו לך הערכה ראשונית מאד של עלויות כספיות הקשורות בפתרון זה או אחר. בסופה של הבדיקה, ועל סמך ממצאי הבדיקה והשיחה איתך, המומחה/מומחית יוכלו להכין לך תוכנית טיפול שתתן לך פרוט מסודר של שלבי הטיפול והעלויות של כל שלב.

תודה גדולה ד"ר, עזר לי מאד ההסבר!

בשמחה

שלום לך ד"ר. אשמח לדעת מה סדר גודל של טיפול בתותבות על שתלים כולל 6 עקירות, 2 רק שורש. זאת על מנת להבין פחות או יותר מה סדר גודל העלות היום בשוק. בנוסף, האם זהו פתרון שעדיף על פני השתלת שיניים? האם יש בעיה כלשהי ( גם עתידית) אם עושים תותבות על שתלים בלסת אחת (תחתונה) בעוד התותבות בלסת עליונה ללא שתלים? האם בהכרח יהיה הבדל בצורה וצבע השינים בין שתי הלסתות? כמו כן אשמח להמלצתך על השתלים הטובים ביותר, ושיחזיקו מעמד כמה שיותר זמן. האם טיפול זה נחשב לאמין ואיכותי שמחזיק מעמד להרבה שנים ? מה ההבדל בין טיפול תותבת על שתלים לבין השתלת שיניים?

שלום מייקל , שאלתה שאלות רבות וחשובות. אני בחרתי להתחיל את תשובתי הארוכה מעצה שלשיטתי היא החשובה ביותר. תעשה לעצמך טובה ענקית ותפסיק להתייחס לרפואת שיניים או לרפואה בכלל כשוק !!! אם תשכיל לעשות כך יגדל מאוד הסיכוי כי תקבל טיפול טוב, איכותי, העונה לצרכיך וציפיותך ותתפלא גם במחיר שתוכלל לעמוד בו. צריך להבין שאינך עומד בפני רכישת מוצר כל שהוא, נגיד טלויזיה , שכאשר אתה בוחר כבר דגם מסויים נשאר רק למצוא חנות שבו הדגם שבחרתה יהיה זול יותר. כאן איפה שלא תקנה תקבל את אותה טלויזיה בדיוק רק במחיר שונה. לא כך הדבר ברפואת שיניים. כתר או שתל או סתימה שיעשה רופא א שונה מאוד מזה שיעשה רופא ב. ההבדל בידע של הרופאים וביכולת ביצוע, בהשקעה בביצוע, באיכות החומרים, ברמה של טכנאים ועוד ועוד במליון דברים קטנים שבסופו של יום מתבטאים גם במחיר. הכל עבודת יד  וידיים שונות אצל כל אחד. חוץ מזה יש מומחים ( 8% בלבד ) ויש כאלה שלא ( 92% הנותרים ). לכן כאשר אתה עומד בפני טיפול מורכב יש לבחור נכון את הרופא שיבצע אותו, בזה יקום או יפול הדבר. רופא מקצועי ידע לתת לך מספר אפשרויות שיקומיות , להסביר לך מה ההבדלים בינהם ומה לדעתו עדיף במקרה שלך ספציפי וגם להתאימם ליכולת הכלכלית שלך!! לשאלותיך : אין דבר כזה עדיין השתלת שיניים - משתילים שתלים !!! על בסיס של השתלים שהותקנו ניתן להרכיב תותבת נשלפת ( במידה וכמות השתלים קטנה ) או להרכיב כתרים/גשרים מקובעים לשתלים בהברגה או הדבקה ואינם ניתנים להוצאה על ידי המטופל ( לרוב נדרשת כמות גדולה יותר של שתלים ). ברמה עקרונית שחזורים אלא עדיפים על תותבת נשלפת אך לא בכל מצב. שיקום על ידי תותבת רגילה בלסת אחד ( לרוב עליונה ) ותותבת על שתלים בלסת השניה ( לרוב תחתונה ) הינו מקובל מאוד , למרות שעדיף כמובן ששניהם יהיו נסמכות שתלים. איזה שתל טוב יותר ? שאלת השאלות . זה כמו לשאול איזה אוטו טוב יותר . גם בין השתלים יש את המרצדסים/ב.מ.וו והמזדות/יונדאי שלהם .יש חושבים שהמרצדס טוב יותר ויש כאלה שאומרים שזה רק שם , בכל מקרה רוב העם נוסע על מזדה/יונדאי/קאיה וכו. יש מספר קטן של יצרני שתלים בעולם שנחשבים לטופ ויש את כל השאר. בישראל הרוב המוחלט של השתלים שבשימוש הם מתוצרת הארץ, בעולם הגדול זה אחרת. כנראה שהשתל הטוב ביותר הוא זה שהרופא שלך עובד איתו ומכיר אותו היטב. תרצה מרצדס -תקבל , רק אל תצפה למחיר של מזדה. בהצלחה בטיפול מייקל ואם נותרו עוד שאלות אנסה לענות.

שלום ד"ר, הוספתי שאלה לגבי גשר זירקוניה של 8 שיניים ועליו ויטליום... האם לא יישבר? לפי מה שהבנתי מקריאה מרובה, לא מומלץ לעשות גשר זירקוניה של כמה שיניים כי כותבים שהוא יפה אך לא חזק מספיק וויטליום עליו לא בא בחשבון... לתשובתך אודה.

בשביל לענות על שאלתך ארחיב על זירקוניה כחומר לשחזורים דנטליים. זירקוניה בשימוש ברפואת שיניים מזה יותר מעשור. בתחילת הדרך שימש כתחליף למתכת בלבד. זאת אומרת ייצרו מזרקוניה שלדי כתרים וגשרים אשר דרשו ציפוי בחרסינה כמו בגשרי חרסינה מאוחה למתכת רק על בסיס זירקוניה. בשנים אחרונות פיתחו סוגים של זירקוניה שקופה יותר וכך ניתן לבצע מזירקוניה את הכתר כולו ללא ציפוי חרסינה בכלל או בחלק קדמי בלבד. ככל ששכבת זירקוניה עבה יותר ויש פחות ציפוי חרסינה כך היצירה חזקה ועמידה יותר. כן ניתן לבצע מזירקוניה גשרים ארוכים של 8-10-12-14 יחידות. מה שחשוב זה היחס בין שיניים קיימות וחסרות. כן יכול זירקוניה לשת תותבת נשלפת מויטליום. רופא וטכנאי שיודעים לעבוד עם החומר ומכירים היטב את תכונותיו ידעו לבצע אותו בעוביים ובתצורה מתאימים. זירקוניה חומר מאוד חזק, לא פחות ממתכת אך הוא רגיש לצורת העיבוד בזמו הייצור עי טכנאי ובזמן התאמתו עי הרופא. לכן ידע של הרופא וטכנאי הם קריטיים. בברכה