מיפוי עצמות והריון חומר רדיואקטיבי

דיון מתוך פורום  בטיחות גהות ואיכות

26/12/2018 | 19:22 | מאת: אילנית

שלום אני בהריון.היום פגשתי חברה שלא ראיתי שנים.שוחחנו בסמיכות זו לזו כרבע שעה היא גם נגעה בידי מספר פעמים במפגש. בדיעבד סיפרה שיום לפני הוזרק לה חומר רדיואקטיבי לשם בדיקת מיפוי עצמות ונזכרה שנאמר לה לא להתקרב לנשים בהריון וילדיל. אני בחששות כבדים מאז, כועסת עליה ועל עצמי ובעיקר פוחדת מהשלכות אפשריות על ההריון והעובר.

לקריאה נוספת והעמקה
26/12/2018 | 20:04 | מאת: אילנית

אם זה לא מספיק גם הכלבים שלנו שיחקו יחד.אני נוגעת בכלב שלי כמה פעמים ביום.

תלוי מאוד בשלב ההריון. בכל מקרה כדאי שתגשי לרופא/ה המטפל/ת בך לבדיקה. רק כדי לוודא... הכלבים לא בעיה. אפשר להמשיך לשחק וללטף אותם.

30/12/2018 | 12:11 | מאת: אילנית

מדוע הכלבים לא מהווים בעיה? אם היא הייתה צמודה לכלב שלה לאחר המיפוי אין סיכוי שהועבר לכלב שלי? תודה

לא כך עובדים הדברים. אם בכלל עבר חומר במגע, מדובר בכמות אפסית. הסיכון העיקרי הוא קרינה מייננת הנלוות לחומר הרדיואקטיבי, לדוגמא קרינת רנטגן. היא מסוכנת הרבה יותר. הקרינה שיצאה מהחברה נקלטה בגוף החי, שלך, של העובר, של הכלב. הקרינה יוצרת את הנזק שלה (סכנה של נזקים ב DNA שעלולים להוביל למחלות קשות כולל סרטן) בגוף שהיא פוגעת בו. הקרינה נבלעה בגוף. היא לא ממשיכה הלאה. אז אם הכלב נחשף לקרינה, היתה לו אולי פגיעה ב DNA כלבי. הגוף בדרך כלל מתקן את הפגיעות. אבל אין מעבר מגוף לגוף. אצל העובר הסיכון של פגיעה ב DNA משמעותית יותר בגלל חלוקת תאים מואצת. לכן נמנעים ככל האפשר מצילומי רנטגן של אזור הבטן בהריון. לכן, אפשר ללטף את הכלב.

01/01/2019 | 14:50 | מאת: אילנית

תודה ד"ר! מה לגבי צילומי רנטגן בהריון שאינם ישירות על הבטן? למשל שיניים. לגבי ההיתקלות עם הממופת עצמות, מה אני אמורה לעשות? לשאול כל בנאדם אם הוא עשה? לא להתקרב?

בהחלט עושים צילומי שיניים ידיים ורגליים במהלך הריון. עושים זאת לאחר שכיסוי היטב את כל אזור הבטן. בחשיפה חיצונית - הפגיעה מהקרינה רק במקום ההקרנה. אז אם צילום שיניים הקרינה רק באזור הפה לא מגיע לבטן,ולכן גם לא לעובר. כאשר זה בבליעה, כמו אצל החברה, החומר מגיע לכל הגוף עם זרם הדם. בדרך כלל אנשים מקפידים להזהר ולהגיד לאחרים שהם בטיפול. כמו שאמרתי קודם, מדובר בכמות קטנה. נכון שבהריון שמעדיפים גם להמנע ממנה, אך אלה החיים. דבר נוסף שעשוי לעזור במקרה זה הוא מרחק. קרינה דועכת (קטנה) כתלות במרחק. אז, כן, להיות קצת לא חברתיים, לא להתחבק ולא להיות צמודה למי שעבר טיפול בחומר רדיואקטיבי לפי הזמנים שהוגדרו על ידי הרופאים שיש לשמור מרחק. אדגיש שוב. לא כל חשיפה פוגעת. הסיכוי הוא לא אפס לכן עדיף להזהר ולא להצטער.

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות