פוסטולות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

כל מה שרצית לדעת על מחלת הפסוריאזיס

פסוריאזיס, Psora ביוונית "לגרד", הינה מחלה כרונית שכיחה הפוגעת באחוז עד 3 אחוז מהאוכלוסיה. פסוריאזיס ( Psora ; ביוונית "לגרד" ) הינה מחלה כרונית שכיחה הפוגעת באחוז עד 3 אחוז מהאוכלוסיה. המחלה מופיע בצורתה הקשה (severe) בכ -10 אחוז מהחולים. המחלה מאופיינת בנגעים הנראים לעין, כואבים וחוזרים. היא גורמת סבל פיזי ונפשי לחולים כמו כל מחלה כרונית.המחלה פוגעת בכל הגזעים אך באחוזים שונים: בסקנדינביה בין 3 ל 5 אחוז מהאוכלוסיה.בד"כ מופיעה פחות באפריקה ואסיה. בארה"ב - אחוז עד 2 מהאוכלוסיה. בישראל כ- 2 אחוז. כל מה שרצית לדעת על מחלת הפסוריאזיס.גברים ונשים נפגעים מהמחלה באותה המידה, אולם לנשים יש נטייה לחלות במחלה מוקדם יותר.המחלה פוגעת באנשים בכל הגילאים: בדרך כלל היא פורצת בסביבות גיל 20, אך נפגעים ממנה גם ילדים וזקנים.כאשר המחלה פורצת בשלב מוקדם מתחת לגיל 15 יש סיכוי גדול...
ללמוד עוד על פוסטולות
כל מה שרצית לדעת על מחלת הפסוריאזיס-תמונה

פסוריאזיס, Psora ביוונית "לגרד", הינה מחלה כרונית שכיחה...

מאת:
21/10/2003
אלרגיה לקונדומים? יש דבר כזה!-תמונה

זהירות: תגובה אלרגית עלולה להיווצר מלק, ליפסטיק, צבעי שיער...

מאת: ד"ר מעוז סגל...
20/02/2017
על הפנים-תמונה

המלחמה בחצ'קונים: אמונות מול עובדות, נכון ולא נכון, עשה ועל...

מאת: בני נוער...
11/02/2001
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפוסטולות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פוסטולות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

כפי שידוע,כמעט בכל פורום או דיון,מעלים תמיד את הנקודה כי יש סכנה מסוימת בשימוש במשחות עם קורטיזונים. כידוע ברוב המשחות לטיפות בבעיה יש קורטיזון. אשמח אם נוכל לקבל סוף סוף הסבר על: 1.מהם למעשה הסכנות או הנזקים בשימוש עם קורטיזון? 2.לא פחות חשוב,שנבין באיזה תדירות,מינון או אופן שימוש יכול באמת לגרום לסכנה?כי הרי ידוע שהכל הוא עניין של תדירות ומינון. ואשמח לדעת גם האם יש סכנה בשימוש של בערך 10 פעמים בחודש בטופיסלן לשיער,משהו כמו 6 מחזורים בשנה(חודש כן חודש לא, פי הצורך)

לצד התכונות המקנות לסטרואידים יתרון בטיפול במצבי דלקת (גם בפסוריאזיס יש מצב דמוי דלקת בעור) יש להם תכונות המהוות חסרון. מתברר שבחולי פסוריאזיס המטופלים ממושכות בסטרואידים (בד"כ מדובר על סטרואידים סיסטמיים, אך גם במריחה מקומית לעיתים כאשר מורחים סטרואידים חזקים (כמו דרמובט) על שטחים גדולים או על עור דק ועדין (כמו במפשעה) החדירה עלולה להיות משמעותית, ואז מופיע סיבוך של פסוריאזיס פוסטולארית הידוע על שם מי שתיאר אותו לראשונה - Von Zumbush. מדובר במחלה דלקתית מאוד עם פוסטולות רבות (בועיות מלאות מוגלה) המלווה באירטרודרמיה (אודם עז של כל הגוף), חום סיסטמי גבוה, מצב קטבולי (פירוק חלבונים דרסטי), דלקת פרקים חריפה ועוד. במקרים קיצונים תופעה כזו עלולה להסתיים בנכות או אף לעיתים נדירות במיוחד במוות. התופעה הזו נדירה ביותר כיום לאחר שהמשמעות של טיפול בסטרואידים ידועה. נזקים פחות דרמטיים הם מקומיים ומתבטאים בהפיכת המחלה המקומית ליותר קשה ועמידה לטיפולים עם הזמן, רבאונד - התקלחות מהירה וקשה מייד לאחר הפסקת טיפול בסטרואידים, אטרופיה של העור - העור הופך במקום הטיפול לדק יותר ושקוף, יותר פגיע, מחבלות יותר קלות ושיעור יתר מקומי (נדיר). כיום ברור כי טיפול מקומי בסטרואידים במינונים ובתדירויות מבוקרות הוא בטוח ויעיל. המקומות בהם טיפולים כאלה מוצדקים הם מרפקים, כפות ידיים ורגליים - בהם יש להשתמש בתכשירים חזקים כי החדירה קשה בשל העור העבה. במקומות אלה ניתן גם לטפל טיפולים ממושכים שכן סכנת הנזקים מחדירה או מקומית פחותה בהרבה. בקרקפת עדיף להשתמש בתכשירים על בסיס נוזל בחוזק בינוני בלבד שכן דרך זקיקי השיער יש חדירה מוגברת לעור. בקרקפת כדאי להשתמש לתקופות קצובות עד להשגת שיפור ואז לרדת בתדירות השימוש לתדירות הנמוכה ביותר המחזיקה את הקרקפת במצב נסבל. רצוי לשלב טיפולים עם תכשירי זפת (שמפו אלפוסיל למשל) ולנסות לעבור לטיפות דייבונקס. בגבות הידים ובמפשעה עדיף להשתמש בתכשירים קלים עד בינוניים בחוזקם על בסיס קרם. הטיפולים צריכים להיות קצרים - 10-14 יום ואין לחזור עליהם לעיתים קרובות - לא יותר מפעמיים עד שלוש בשנה. ישנם חריגים מההמלצות הנ"ל והם - אלוקום שהוא סטרואיד מודרני שהמבנה של החומר הפעיל שלו תוכנן כך שלא ייספג סיסטמית - מתפרק מהר בעור ולא חודר לדם, וגם האפקטים המקומיים השליליים מופחתים למרות שהוא נחשב פוטנטי למדי. החריג השני הוא יחסית חדש - והוא הדייבובט. מתברר שהתכשיר המשלב דייבונקס ובטמתזון שהוא סטרואיד מקומי בחוזק בינוני נותן תוצאה העולה על סכום מרכיביו - ז"א המרכיבים של התכשיר המשולב מגבירים את היעילות - האחד של השני ולהיפך כך שהתוצאה עולה על שימוש בכ"א מהמרכיבים בנפרד. בנוסף, במחקר די גדול, נמצא כי התכשיר המשולב אינו גורם לתופעות לוואי האפייניות לסטרואידים מקבילים לו בחוזקם. בעקבות מחקר זה - יש היום נטייה גוברת לעשות שימוש מתמשך בתכשיר זה המניב תוצאות טובות בהרבה מדייבונקס עם או בלי תוספת של סטרואיד אחר.

תודה רבה על התשובה אכן קיבלנו התרשמות נוספת ומלאה יותר. רק שחסרה התיחסות קטנה לטופיסלן. 6 חודשים בשנה(חודש כן חודש לא) שבכל חודש שימוש של 10 פעמים. מקובל? מוזגם?

האם מקל על כאבי צוואר אקוטיים ונימול בכף היד? יש צורך במרשם רופא?

ראה תשובה מפורטת על משחות סטרואידליות. המשחות הנל לא עוזרות לכאבי צוואר ונימול בידיים

שלום, יש לי שנים קנדידה וגנילית שכל הזמן חזורת. לאחרונה התחיל להופעי לי גרד באזור שבו נמצא השיער באיבר המין. אני לא מוקידה שם שיער, אז זה לא קשור. האם זה הגיוני שהקנדידה הגיעה גם לשם? או שאם זאת קנדידה שם אז חובה לראות הפרשות לבנות? כי אין הפרשות לבנות שם. תודה מראש

שלום, לעיתים מלווה בהפרשות לבנות ( כמו קןטג׳) , לרוב מעורבות עורית מופיעה בעיקר בקפלים באזורים לחים מתבטא ברבדים אדומים עם נקודות לבנות ( פוסטולות). בהצלחה!

הי אני קוסמטיקאית ומשתמשת במזופן לאנטיאייג'ינג.בפורום קוסמטיקה רפואית אצלכם, קראתי שאפשר לטשטש צלקות אקנה עם מזופן. יש לי כשנתיים לקוחה בת 22 שהגיעה עם אקנה קשה ומודלק רק בלחיים. כיום היא באה אלי כל שבוע לטיפול קצר, שבו יש בממוצע 5 פוסטולות לטיפול. קומדונים לניקוז ממש אין.המצח כבר נקי לחלוטין. האף מעולם לא היה מודלק. היא מאוד בהירה, עם הרבה מאוד צלקות פנימיות של כתמים אדומים על פני העור. בכל טיפול אני עושה לה פילינג גליקולית 50% ל4 דקות, או ג'סנר קליל בסיום. האם במצב זה אפשר לעשות מזוטרפיה (כמובן באזור שאין בו פוסטולה פעילה,התחלתית או נרפאת) שיעזור לטשטש את הכתמים שנוצרו שם החל מגיל עשרה צעיר והלאה? או שצריך עוד לחכות, ואם כן - לאיזה מצב צריך להגיע כדי לנסות מזוטרפיה תודה

מזוטרפיה איננה מיועדת לטיפול בצלקות מזוטרפיה יעילה למיצוק והצערת העור

היי ד"ר מוניקה, לפני הרבה שנים סבלתי מאקנה לקחתי רואקוטן פעמיים אבל עדיין חזרו לי פה ושם פצעים, ואדמומיות מפוסט אקנה.. בתקופה האחרונה החלטתי שאלך לטיפול IPL באקנה אצל רופא להעביר לגמריי את כל הפצעונים+ בנוסף בין הטיפולים עשו לי פילינג כימי+ טיפול בזינדקלין ואדפרין... ולצערי הרב, נוצרה לי החמרה מטורפת במצב, ממצב שהעור שלי חלק בצידי הפנים ולפעמים יוצא כמה פצעים .. נהייתה לי אקנה חריפה בצידי בפנים.. העניין הוא שההחמרה התחילה בסביבות הטיפול השלישי של IPL (עשיתי 6 טיפולים).. 1) האם נודע בעולם שטיפולי IPL לאקנה, עלולים להחמיר את מצב האקנה לאחוז מסויים באוכלוסייה? 2) האם פילינג כימי עלול לעורר החרפת אקנה?.. 3) האם נודע על החמרה כתוצאה משימוש באדפרין וזינדקלין (מה מהם עלול לתת).. בנוסף לכך בגלל ההחמרה הרופאה נתנה לי דוקסלין בשבוע האחרון.. שעדיין לא משפיע.. אני נורא מוטרדת כי באתי למגר אקנה ברמה קלה ושילמתי המון כסף ואני כרגע עם אקנה חמורה המון פוסטולות והמון קומודונים לבנים ממש כמו חררה.. ואני ממש אובדת עצות.. תודה..

יש לך נטייה לאקנה. לאחר שקראתי את התהליך שעברת . Ipl לא מחמיר את האקנה בדרך כלל ממליצה בדיקות לפרופיל הורמונאלי ופילינג כימי אני לא ממליצה . אולי לשמוע עוד חוות דעת של רופא עור נוסף.