היפוגונדיזם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אוסטאופורוזיס בגברים - הצד הפחות מתוקשר של המחלה

על המחלה שנחשבת מחלה "נשית" ועל חשיבות המודעות להופעתה אצל גברים - טיפים ומניעה רויטל לוי פסי, דיאטנית קלינית ומנהלת מוצרים בחברת כצט מעניקה טיפים ועצות בנושא מחלת האוסטאופורוזיס והדרכים למניעתה.אוסטאופורוזיס הנה ירידה הדרגתית בצפיפות העצמות, אשר מחלישה את העצמות והופכת אותן למועדות לשברים.מניעה וטיפול באוסטאופורוזיס התמקדו עד לשנים האחרונות בנשים בלבד, מאחר ואצלן המחלה שכיחה יותר ומתרחשת בשלבים מוקדמים יותר.הידרדרות האופיינית אצל נשים במסת העצם מתחילה עם הפסקת המחזור החודשי בשל ירידה בהורמון אסטרוגן, לפיכך המחלה היתה משוייכת באופן אוטומטי לנשים.ישנם טיפולים ובדיקות לאוסטאופורוזיס שמוכרים בסל התרופות אך הן מתרכזות במגזר העיקר הסובל מהמחלה, נשים.. אך מסתבר שזוהי גם בעיה גברית קשה.12% מהגברים מעל גיל 50 סובלים מאוסטאופורוזיס וכרבע מהגברים מעל גיל 60 עלולים...
ללמוד עוד על היפוגונדיזם
טסטוסטרון: טיפול לגברים-תמונה

חדש בצרכנות: טיפול אשר מחזיר את רמות הטסטוסטרון לטווח...

מאת: מערכת zap...
05/05/2009
יותר טסטוסטרון, פחות כרס-תמונה

ירידה ברמות הטסטוסטרון אצל גברים קשורה לבעיות בתפקוד המיני,...

מאת: מערכת zap...
31/10/2012
אוסטיאופורוזיס: מניעה, אבחון וטיפול-תמונה

אוסטיאופורוזיס (דלדול עצם) מתפתח בגיל המעבר ומגביר הסיכון...

מאת: ד"ר ילנה סיגל
20/08/2016
תסמונת דאון-תמונה

תסמונת דאון (Down Syndrome) היא הסיבה הגנטית השכיחה ביותר...

מאת: גדעון ורדי
30/10/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיפוגונדיזם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היפוגונדיזם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום ד"ר, אני צעיר בן 28, לפני כחודשיים אובחנתי בהיפוגונדיזם שניוני מבודד והאנדוקרינולוג רשם לי טיפול בכלומיד שאכן העלה לי את הטסטסטרון מ3 ng/ml ל6 תוך פחות מחודש - אך התחלתי להרגיש שינויים בראיה שלי. האם מוכר בארץ טיפול ממושך בפרגניל/ HCG כטיפול להעלאת טסטסטרון? אני מתלבט האם להמשיך עם כלומיד ולהמשיך לחוות את הפרעות הראייה, היחלשות הראיה וכדומה או לבקש פרגניל. תודה וחג שמח

מתן HCG-פריגניל בזריקות מקובל לטיפול להעלאת רמת הטסטסטרון

תודה ד"ר. אשמח אם תוכל הרחיב מעט על הנושא, מהו המינון המקובל של HCG מבחינת תדירות הזריקות והאם קיים טיפול אוראלי אחר מלבד כלומיד לגירוי יצירת טסטסטרון.

בד״כ מקובל לתת זריקה של 5000 יחידות פריגניל פעם או פעמיים בשבוע,הפעילות הביולוגית מדמה את הפעילות של הורמון ה-LH שתפקידו לעודד את תאי לידיד באשך ליצר ולהפריש טסטוסטרון שממלא את תפקידו הייעודי ביצירת הזרע בביטוי של סימני המין המשניים ובתפקוד ובחשק המיני. לפי הצורך ניתן לתת תכשיר אורלי המכיל טסטוסטרון

שלום ד"ר, בעקבות אבחנת היפוגונדיזם שניוני הופנתי לפני כשנה לבדיקת mri אשר אבחנה שיש אצלי מיקרואדנומה בהיפופיזה בגודל של 1.5 מ"מ x 3.5 מ"מ. המיקרואדנומה איננה מפרישה, יתר ההורמונים תקינים. האם עליי להיות במעקב מתמיד אחר המיקרואדנומה או כי הממצא קטן ואינו דורש התערבות כירורגית ע"פ הרופא אני יכול להיות רגוע עם קיום הממצא? מלבד המיקרואדנומה וההיפוגונדיסם הינני בחור בריא, מטופל בטסטוסטרון נמוך.

נתנאל שלום עלייך להיות במעקב רפואי ומעבדתי, אין צורך בד"כ לחזור על הדמיה

אם אפשר, שאלה נוספת. האם יש חשש להיות מטופל בכלומיפין כשקיימת מיקרואדנומה? האם אין התנגשות בין קיום המיקרואדנומה בהיפופיזה לבין תרופה שפועלת על ההיפופיזה? תודה.

אין בעיה

סליחה דוקטור נירית, שאלה נוספת. לא שאלתי את הרופאה שלי - קראתי שכלומיפין עלול להעלות את רמת האסטרוגן בעקבות המרה שמתרחשת של הטוסטסטרון. במידה והאסטרוגן שלי יעלה מעל הנורמה הרצויה לגבר מה יהיה עליי לעשות? האם בארץ מוכרות תרופות להורדת המרת טסטוסטרון לאסטרוגן? תודה על הזמינות שלך.

לרוב אין בעיה כזו ולא מומלץ לקחת תרופות שמורידות רמת אסטרוגן

שלום ד"ר, בשנה שעברה עברתי לראשונה בדיקת MRI היפופיזה כחלק מבירור סיבת היפוגונדיזם שניוני. בבדיקה הראשונה אובחנה מיקרואדנומה בהיפופיזה ובבדיקה שעברתי לפני ימים אחדים אין כל ממצא - המיקרואדנומה נעלמה. כיצד יתכן הבדל בין שתי הבדיקות השונות? אני כמובן מאד שמח שאין כל ממצא הפעם, אך זה מפתיע אותי מדעית. תודה. MRI 2020, הראשון: ממצאים: בחלק התחתון מרכזי של ההיפופיזה נראה נגע היפואינטנסי בסדרת T1 לאחר הזרקת גדוליניום בגובה וגודל קדמי אחורי של 1.5 מ"מ, ברוחב של 3.5 מ".מ חשוד למיקרואדנומה. היפותלמוס, כיאזמה, ציסטרנה סופרה-סלרית וסינוסים קברנוזים תקינים. במוח- חדרי המוח תקינים. רקמת המוח תקינה. סיכום: חשד למיקרואדנומה של ההיפופיזה MRI השני, 2021: תוצאות סריקה בתהודה מגנטית של המוח והאוכף התורכי: ----------------------------------------------------------------- הסריקה בוצעה בטכניקה SE ,TSE,GRE בשקלול T1,T2,FFE במישור קורונלי,אקסיאלי וסאגיטלי לפני ואחרי הזרקת גדוליניום לוריד.כולל סריקה דינמית. בלוטת ההיפופיזה מודגמת בממדים וסגיטל תקינים,עם האדרה דיפוזית והומוגנית לאחר הזרקת גדוליניום. האינפודיפולום מרכזי. הכיאזמה האופטית והציסטרנה העל אוכפית תקינים. הסינוסים הקברנונים ועורקי התרדמה בתוכם מודגמים שמורים. המעבר הקרניו צרביקלי ,גזע המוח ,הגשר והמוחון שמורים. החדר הרביעי במקום וממדים תקינים. בחתכים העל טנטוריאליים מודגמים חדרי המוח והמרווחים התת עכבשיים ללא סטיות. החומר האפור הלבן שמורים ,ללא מוקדי סיגנל חריג. ללא עדות להעשרה חריגה לאחר הזרקת חומר ניגוד ... סיכום: ללא ממצא פטולוגי.

אולי היתה טעות, אולי לא ראו הפעם, קשה לי לומר

26/01/2021 | 10:10 | מאת: המשך לשאלה איחור במחזור
מתוך פורום גינקולוגיה ופריון

תודה רבה על התשובה, אבל רופאה בצבא אמרה שזה לא PCO,כי רירית שלי מאוד דקה (3מ"מ) ופרופיל הורמונאלי תקין לחלוטין?לדבריה זה היפו היפו שלא בדיוק הבנתי מה זה?

היפו היפו או בשם המלא היפוגונדוטרופיק היפוגונדיזם מתייחס לתסמונת בה קיימת תת-פעילות של יותרת המוח המפרישה את ההורמונים אשר מפעילים את השחלה (FSH, LH), ועקב כך תת-פעילות של השחלה עצמה אשר מפרישה את הורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון.