טיפוס קירות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סוכרת, אסטמה וספורט אתגרי

חולי סוכרת או אסטמה הבוחרים לעסוק בספורט אתגרי צריכים להיערך לקראת הפעילות, כדי שלא יקלעו למצוקה שתסכן את בריאותם. המלצות לאימון בטוח רולר בליידס, סקייטבורד, טיפוס הרים, סנפלינג (גלישה מצוקים), שייט נהרות, קפיצת באנג'י, אופני הרים, צניחה חופשית, טיפוס קירות, צלילה, גלישת גלים, גלישה אווירית ועוד מהווים רק רשימה חלקית של ענפי ספורט אתגרי, שהמאפיין את כולם הנו שהם מסוכנים וכוללים אחד או יותר מהמרכיבים הבאים: מהירות, גובה וסכנה. בנוסף, הסיכון הרב בביצוע הספורט האתגרי (למשל קפיצת בנג'י) גורם לעלייה משמעותית באדרנלין ומידת הפרשתו תלויה רבות במידת הסיכון והריגוש כאחד. כשמדובר בחולי סוכרת או אסטמה המבצעים ספורט אתגרי על בסיס קבוע יש להביא בחשבון מספר משתנים חשובים. סוכרת מבוגרים, סוכרת נעורים ואסטמה הן מהמחלות השכיחות בקרב האוכלוסייה בעולם וכן בישראל. כ-400,000 איש לוקים בסוכרת בישראל ומסתבר שמספרם של הילדים והמבוגרים...
ללמוד עוד על טיפוס קירות
סוכרת, אסטמה וספורט אתגרי-תמונה

חולי סוכרת או אסטמה הבוחרים לעסוק בספורט אתגרי צריכים...

מאת: ד"ר איתי...
24/08/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לטיפוס קירות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

טיפוס קירות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, בחודש ינואר נחתכתי ביד וכתוצאה מכך נחתך לי חלק מהעצב הדיגיטאלי באצבע 2. כמה ימים לאחר מכן נותחתי והעצב נתפר ("נתפרו מספר פסיקלס" לפי מכתב השחרור). מאז התפירה עברו 10 שבועות. בפגישה האחרונה עם הרופא לא לגמרי הבנתי - האם ניתן לחזור לפעילות מלאה לחלוטין ביד בשלב זה? אני מתכוון כמובן לנשיאת משקלים כבדים (בין השאר אימוני כוח, אבל גם "סתם" לסחוב רהיטים וכו'), פעילויות גופניות כמו קיר טיפוס ושאר פעילויות שמעמיסות על האצבע. אם לא ניתן - החל מאיזה שלב אפשר לחזור לפעילות מלאה?

באופן עקרוני - אם העצב לא נתפר במתח - אין מגבלה בהפעלה. התאוששות עצב וחזרת תחושה חלקית - לאחר מספר חודשים/שנה בכל מקרה התיעץ עם הרופא המנתח. בברכה ד"ר פעילן

מה המשמעות של "נתפר במתח"? היו אומרים לי בפירוש אם זה היה המצב? ואין מגבלה בכלל? כלומר - גם במשקלים כבדים (מאוד)? תודה!

שאל את הרופא המנמנתח האם העצב נתפר במתח או לא. בברכה ד"ר פעילן

שלום האם ניתן לבטח חולה סכרת נעורים לטיול אקסטרים בחו"ל תודה

שלום גונן, בהחלט ניתן לבטח ביטוח מלא ומקיף חולים סכרתיים לטיולי אקסטרים. אתה מוזמן ליצור עימנו קשר דרך האתר.

22/07/2012 | 01:53 | מאת: דרור
מתוך פורום רפואת משפחה

שלום ד"ר, אני בן 30, בריא בד"כ, נמצא בטיול בארה"ב ואמור לחזור לארץ חודשיים, לאחרונה סבלתי מכאבי שרירים מעיקים מאוד, בעיקר מהצוואר עד לכתפיים, שכמות וגב. רופא שראיתי הפנה אותי לבדיקות דם CPK וכלל בהם CK-1-BB תוצאה=0 NOT DETECTED CK2-MB= 0 CK3-MM-99 לפי הגרף אני בנורמה. CK-TOTAL- 153- וגם זה נראה בנורמה לפי הגרף (44-196) לעומת זאת, בתחתית הבדיקה מצויין כך: MARCO CK TYPE 2 (1%) IS DETECTED במעבדה אמרו לי שאני צריך לדבר עם הרופא על זה ואילו הרופא אליו חזרתי עם התוצאות לא אמר לי דבר בעניין, ואמר לי לראות רופא כשאחזור לארץ. בחיפוש בגוגל נבהלתי לגלות כי הימצאות MARCO CK TYPE 2 בדם מקושרת למחלות כבד או מחלות ממאירות אחרות ועוד שאר ירקות עם פרוגנוזה מלחיצה משהו. אני יודע שאינך מכיר אותי ושתשובות הפורום אינן תחליף לבדיקת רופא וממילא אין להסתמך עליהן, אך אודה לך אם באופן עקרוני בלבד תוכל להתייחס למשמעות של הממצא, משמעות 1% כפי שנכתב ?, האם טעה הרופא שהתעלם מממצא שכזה, כפי שהתרשמתי מחיפוש בגוגל ? האם עליי להתעקש על בירור כאן ועכשיו ? איזה המשך בירור\ בדיקות בד"כ נחוץ כדי להעמיק בירור לאור ממצא שכזה ?

הנושא של תת קבוצה זו של ה-CPK אינו מוכר לי. לא זה אבל אינו מאפשר לי לענות לך תשובה- מרגיעה או מפחידה- אלא שפרט לתיאור האנזים ומה שקראת, אינך מספק כל אינפורמציה על הרקע, וזה מה שקובע הסבירות שיש או אין משהו מסוכן. הטיול הוא טרקים ממושכים עם תרמיל על הגב או טיפוס צוקים? (מה שמסביר כאב שרירים), אתה מזריק סמים לווריד או מקיים מין לא מוגן? (מה שחושף למחלות זיהומיות), יש לך ירידה של 15 קג' במשקל/ חום/ צואה לבנה/ הקאות/ בצקות?(מה שמחשיד למחלה יותר חמורה כולל כבד וכיליה)... אם אין לך שום דבר מהנ"ל והתלונה היחידה היא כאב שרירים והממצא היחיד הוא בתת קבוצה של ה-CK, קרוב לוודאי שאין משהו חמור. דרך אגב- אם טיילת באזורים שיש בהם מחלת ליים (LYME) צריך לבדוק גם את זה. מציע לך לחזור לרופא שבדק הכל, לא בגלל חומרת המצב, אלא בגלל שבלי זה לא תהיה רגוע, ובקש ממנו לדבר איתך באופן ספציפי על זה. אני חושב שהשקט הנפשי שלך בחודשיים הבאים שווה את ההוצאה הכספית הנוספת.

שלום, אני בן 24, בריא בד"כ, עובד עבודה משרדית ונוהג לבצע פעילות ספורטיבית של טיפוס קירות פעמיים-שלוש בשבוע. לפני שלושה ימים החל לי כאב במרפק (שאובחן מאוחר יותר ע"י רופא משפחה) כבורסיטיס, החמיר כעבור יום והוקל מעט ביום שלאחר מכן. רופא המשפחה רשם לי לקחת אתופן למשך 10 ימים, וטען כי אין קשר בין הדלקת לפעילות ספורטיבית, אלא שהגורם הוא השענת המרפק על שולחן קשיח, ושאין מניעה להמשיך לטפס כשארגיש שאוכל. שאלותיי הן: א. האם עליי לקחת את האתופן או שקיים סיכוי סביר שהמטרד יעבור מעצמו? ב. האם אכן אין השפעה של הטיפוס של המצב? הרי זהו ספורט בו העומס על המרפקים גדול מאוד.

זה עשוי לחלוף מאליו אבל תוך זמן רב המחלה היא בין קצה עצם האולנה והעור שם אין שום עומס בעת טיפוס