חיסון אבעבועות רוח: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הכל על: חיסון נגד אבעבועות רוח

שגרת החיסונים בגיל הרך כוללת חיסון נגד אבעבועות רוח בגיל שנה ובגיל 6. בגלל הפער בין שתי המנות, מדי שנה באביב ילדים רבים נדבקים ולכן נוצרות מגיפות מקומיות בגנים אבעבועות רוח היא מחלת ילדות מדבקת מאד, בשיעור הדבקה של 95%. המחלה נגרמת על ידי זן של וירוס ממשפחת ההרפס (וריצלה זוסטר). המחלה מציקה מאד, בשל ריבוי שלפוחיות על עור הגוף, הפנים, הקרקפת ולעיתים גם בפה, אשר גורמות לגרד עז.ישנם מספר זנים של וירוס ההרפס:הרפס מסוג 1 - המתבטא בפצעים, אצל תינוקות בפה ואצל מבוגרים בדרך כלל על השפתיים; הרפס מסוג 2 - המתבטא בפצעים באברי המין; הרפס HHV-3 - וריצלה זוסטר (Varicella Zoster - VZV) הגורם לאבעבועות רוח וגם למחלה שלבקת חוגרת, שמתפתחת בדרך כלל בגיל מבוגר, אולם עלולה להתפתח גם בילדות; הרפס מזן וירוס אפשטיין בר (EBV) הגורם ל"מחלת הנשיקה"; הרפס מזן ציטומגלו (CMV) הגורם גם כן ל"מחלת הנשיקה", הרפס הגורם למחלת האדמדמת ועוד. מחלת...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לחיסון אבעבועות רוח

חיסונים לתינוקות - תמונת המחשה
חיסונים לתינוקות מהן המחלות השכיחות שמועברות על ידי עקיצות במקומות שונים בעולם? מתי צריך להתחסן לפני הטי...
חיסוני שגרה - תמונת המחשה
חיסוני שגרה הרב חיים קנינג (44) שנדבק בנגיף החצבת ונמצא בסכנת חיים, הועבר מבית החולים זיו בצפת למרכ...
אבעבועות רוח - תמונת המחשה
אבעבועות רוח אבעבועות רוח היא אחת מהמחלות הזיהומיות המדבקות ביותר, הנחשבת מסוכנת בעיקר עבור תינוקות,...
חיסון mmrv - תמונת המחשה
חיסון mmrv מחלת האבעבועות השחורות נחשבה בעבר לקטלנית מאוד - עד שפותח חיסון נגדה, שמיגר אותה לחלוטי...
פרכוסי חום - תמונת המחשה
פרכוסי חום עומר סהר, בת 5, נולדה עם תסמונת נדירה של מחלת האפילפסיה הנקראת דרווט וגורמת לפרכוסים אר...
אנפילקסיס - תמונת המחשה
אנפילקסיס מהו ההבדל בין חלב אם לתחליפי חלב? האם יש דרך להגביר ייצור חלב אם? מה עושים אם התינוק לא...
ללמוד עוד על חיסון אבעבועות רוח
הכל על: חיסון נגד אבעבועות רוח-תמונה

שגרת החיסונים בגיל הרך כוללת חיסון נגד אבעבועות רוח בגיל...

מאת: ד"ר נטר חנן
16/05/2018
רפואת ילדים: מדריך לילדי הגן-תמונה

ילדים עד גיל 3, שהולכים לגן, חולים יותר מילדים שגדלים בבית....

מאת: ענת זיו
03/12/2008
רפואה מונעת: חיסונים למבוגרים-תמונה

רוב החיסונים ניתנים בשנות החיים הראשונות, חלק קטן מהם...

מאת: ד"ר רונן...
17/01/2010
"פעם היו שני סינים"...-תמונה

ההיסטוריה מכה שנית - על ההסיטוריה של הרפואה בתרבויות שונות,...

מאת: צוות אתר...
16/11/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחיסון אבעבועות רוח?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חיסון אבעבועות רוח: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, בני בן שנה וחודש עשה חיסון בטיפת חלב של גיל שנה: בשני הרגליים והיד 14 יום.שבוע לאחר החיסון היה לו חום שעבר את ה40 מעלות במשך 4 ימים היה לו גם שיעול ונהיה לו פצעים בכל הפה והלשון לא אכל כלום. עד היום הוא עדיין נודניק, מתלונן לא אוכל טוב,כל הזמן רוצה לישון ואין לו חום הרופא אומר שאין לו כלום ואם מתלונן לתת לו נורופן. השאלה איך יכול להיות שלילד אין כלום והוא לא מתפקד, לא עירני ולא שמח ולא משחק ולא אוכל. האם אלו תופעות של חיסון זה??? לא יכול להיות שכל הזמן אתן לו נורופן כמה זמן??היום ראיתי שנהיה לו פריחה על הבטן האם יש קשר לתגובות שלו??

סיגל שלום!חיסוני גיל שנה שבנך עבר הם חיסון מחומשת - מנה רביעית ואחרונה- עלול לעשות חום +חוסר שקט במהלך היומיים אחרי החיסון. כמו כן חיסון פרבנר - נגד זיהומים פניאומוקוקליים - מנה שלישית ואחרונה - חיסון שגורם לכאב מקומי בעת החיסון אך בד"כ לא מלוות בתופעות לואי משמעותיות. וכן- חיסון MMRV (חצבת-אדמת-חזרת-אבעבועות רוח) - חיסון זה הינו הראשון בסדרה של 2 (החיסון השני ניתן בכיתה א'). תופעות הלואי של חיסון זה מופיעות בין 5 ימים ל14 יום ממועד החיסון - והן כוללות חום(סביב 39 מעלות) ,נזלת ,שיעול, דלקת עיניים/עיניים דומעות, ופריחה - שעלולה להופיע על פני כל הגוף. לכן, לפי התופעות שהבחנת אצל בנך שהתרחשו שבוע לאחר החיסון - אלה בהחלט יכולות להיות תופעות לואי של חיסון MMRV - והן אמורות לחלוף תוך 3-4 ימים. במידה והן לא חולפות - גם אם הן לא חולפות לגמרי - אך את רואה שיש הטבה בתופעות כבר מהיום הרביעי- לדוגמא החום כבר פחות גבוה, התינוק שלך פחות מתלונן - זה בד"כ סימן שאתם הדרך להחלמה. במידה ואחרי 4 ימים את לא רואה שום שיפור- אזיי כדאי לפנות לרופא שוב (ולא לפחד לנדנד - עדיף להגיע לרופא פעם אחת יותר מדיי מאשר פעם אחת פחות מדיי)- אך לדווח לרופא לגבי החיסון שקיבל כדי שהוא יוכל לקחת זאת בחשבון - כאשר הוא מגיע לאבחנה. רפואה שלמה!

היי, בהמשך להודעה שלי לפני כמה ימים, שאימי חולה בשלבקת, רציתי לשאול לגבי אבא שלי בן 69 שטען שנגע בה בנגעים בהתחלה כשלא ידעו מה זה, איך יודעים אם הוא נדבק ז״א לאחר כמה זמן אמורים לפתח תסמינים של שלבקת במקרה שך הדבקה? (במידה וחלה בעבר באבעבועות)..פשוט ככה נדע אם יש טעם שיקבל את החיסון. ועוד משהו, אני בן 29 ומתכוון לבצע בדיקת נוגדנים להרפס זוסטר, במידה ויהיה שלילי , האם חיסון נגד אבעבועות נמצא בסל הבריאות? אם אעשה את החיסון זה אומר שאני מכניס לעצמי את הוירוס ובעתיד אהיה חשןף לשלבקת? זה לא קצת להכניס לעצמי סתם וירוסים לגוף? והאם מומלץ בכלל בגילי להתחסן ומה התופעות לוואי?

שלום נתנאל, 1. אין זה סביר שאדם שחלה בעברו באבעבועות רוח ידבק שוב נגיף הגורם למחלה זו (ולשלבקת חוגרת). 2. משרד הבריאות ממליץ גם לאנשים בגילך להתחסן כנגד שלבקת חוגרת, בלי קשר לשאלה האם הם חלו בעברם באבעבועות רוח. בנוגע לכדאיות הההתחסנות, תצטרך להחליט בעצמך. בנוגע לעלותו- מומלץ לך לפנות לקופת החולים בה אתה חבר. הרבה בריאות אפי

היי תודה על התשובה. בנוגע אליי, לא ממש הבנתי . הרי במידה ולא היה לי אבעבועות לא יכול להתפתח אצלי קודם שלבקת אלא זה קודם אבועבועות אז לא הבנתי למה אני צריך חיסון נגד שלבקת ולא נגד אבעבועות? 

שלום נתנאל, 1. בנוגע לחיסון כנגד שלבקת חוגרת, התכוונתי כמובן לאבא שלך. 2. חיסון זה איננו מיועד לבני 29. הרבה בריאות אפי

שלום, בתי חלתה באבעבועות רוח כשהייתה בת שנה וחצי. עתה היא בת שש ובשבוע הבא אמורים לחסן אותם בבית הספר. האם יש טעם או צורך לחסן אותה? האם חיסון יכול למנוע בעתיד את האפשרות לחלות בשלבקת חוגרת? תודה מראש, גבי.

בתי מסיימת טיפול של עשרה ימים אנטיביוטיקה בגלל סטרפטוקוקים יום לפני מתן החיסון. האם זה משפיע באופן מסויים? האם רצוי לדחות את החיסון? החיסון מלבד אבעבועות הוא גם לחצבת, אדמת וחזרת. תודה.

גבי שלום, מתן טיפול אנטביוטי אינו משפיע כהוא זה על החיסון, משום שאין בחיסון זה מרכיבים חידקיים כלל, אלא ויראליים בלבד. החיסון שניתן בכיתה א כולל אדמת חצבת חזרת ואבעבועות רוח. המחלה בה לקתה בגיל שנה וחצי אולי תגן עליה מפני המרכיב האחרון, אך עדיין יש צורך לחסנה לשאר המרכיבים. לגבי זוסטר, אין מידע לגבי שאלה זו. חיסון הזוסטווקס, הניתן לאנשים מבוגרים, מנסה לשלוט בעניין זה, אך הוא שונה מהחיסון שניתן בכיתה א, ולכן לא ידועה לי תשובה בנושא. בברכה,

שלום רב, נולדתי בשנת 1983 ורציתי לדעם האם בשנים אלה בוצע חיסון של אבעבועות רוח והאם קיבלתי את החיסון. אשמח לקבל תשובה.תודה רבה.

דנה שלום, ככל הנראה לא חוסנת לאבעבועות רוח. החיסון נכלל בסל החיסונים ב-2008 (כך שילידי שנתן זה ואילך טופלו בשתי מנית, וילידי 2002-2008 חוסנו במנה אחת). בברכה,