סולפסלזין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

על דלקת מפרקים שגרונית

אנשים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית מתקשים לבצע פעילויות פשוטות, ככל שעוברות השנים. אז מה ניתן לעשות למניעת ההתדרדרות? כ-1% מהאוכלוסייה לוקים בדלקת מפרקים שגרונית ושכיחותה בנשים גבוהה פי 3 מאשר בגברים. המחלה מופיעה בעיקר בגילאי 40 ומעלה, אך היא יכולה להופיע בכל גיל ועד עתה לא גילו מהם הגורמים להתפרצות המחלה. דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) היא מחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את המפרקים ורקמות נוספות, וגורמת לדלקת כרונית המלווה ברגישות ונפיחות במפרקים הנגועים. עם הזמן גורם התהליך הדלקתי להרס הסחוס המפרקי והעצמות הסמוכות ולהגבלה בתנועה, עד כדי פגיעה תפקודית משמעותית ונכות. המחלה היא רב-מערכתית ועלולה לפגוע גם באיברים נוספים בגוף כדוגמת הריאות, לב וכלי-דם, מערכת העצבים ועוד. חומרת וקצב התקדמות המחלה שונים מחולה לחולה. מרבית החולים סובלים ממחלה בינונית עד קשה המתקדמת עם...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לסולפסלזין

קרוהן - תמונת המחשה
קרוהן סובלים מכאבי בטן, שלשול וירידה במשקל? ייתכן כי אתם סובלים ממחלת קרוהן. גישת הטיפול הנכו...
תרופות ורוקחות - תמונת המחשה
תרופות ורוקחות נוטלים תרופות - וחוששים שהן כוללות חמץ? ועדה מיוחדת הכינה רשימת תרופות כשרות לפסח. שימו...
ללמוד עוד על סולפסלזין
דלקת במפרקי האגן ועמוד השדרה-תמונה

דלקת שדרה מקשחת שכיחה בקרב גברים צעירים הסובלים מכאב גב...

מאת:~~ פרופ'...
19/10/2010
על דלקת מפרקים שגרונית-תמונה

אנשים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית מתקשים לבצע פעילויות...

מאת: מערכת zap...
28/11/2007
דלקת מפרקים שגרונית: מדריך-תמונה

דלקת מפרקים שגרונית עלולה להתבטא בהגבלת תנועה ובכאבים. ...

מאת: ד"ר עודד...
11/04/2016
דלקות מפרקים: חידושים רפואיים-תמונה

איכות חיי הסובלים מדלקת מפרקים השתפרה בזכות חידושים בתחום...

מאת: ד"ר עודד...
31/01/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסולפסלזין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סולפסלזין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, אני לוקח פנטסה 2 גרם ליום עם שילוב של סלזופירין 2 גרם ליום (הסלזופירין הוא בשביל דלקת מפרקים) האם מותר לשלב עם הטיפול גם נרות רפסל 500 מ"ג ליום ? תודה.

שלום, מותר לשלב טיפול בנרות במינון זה וגם במינון 1 גר אם יש צורך במקביל לטיפול שאתה נוטל בכדורים. תרגיש טוב, ד״ר יפעת שניר

ערב טוב, אני מאובחנת fmf, וככל הנראה גם סקרוליטיס, אני מטופלת בכולכיצין 1.5 מ"ג + סלזופירין EN במינון של 2000 מ"ג ביום עם הטבה חלקית. הרופא שלח אותי לבדיקת SAA תשובות הבדיקה 18.3 כשהנורמה נעה בין 0 ל - 6.4 האם המשמעות הינה עמילודוזיס? האם ברמה כזו נדרש טיפול? התור לרופא בעוד 3 חודשים האם יש דחיפות להקדים את התור?

שלום ערכי SAA מאד מושפעים ממצב המחלה הבסיסית. ערך מוגבר יהיה גבוה אם נלקח בזמן התקף או בסמיכות להתקף. באם אכן נלקח בסמיכות להתקף - צפוי שיהיה גבוה.

תודה על המענה, הבדיקה לא נלקחה בזמן התקף, סהכ המחלה באיזון עם 1.5 מג קולכיצין, גם ההתקפים אם קיימים מופחתים בעוצמתם. המחלה אובחנה לאחרונה למרות שבילדותי עלה החשד, ולא טופלתי בקולכיצין עד לפני שנתיים האם יש להתייחס לבדיקה הזו והאם להערכתך נדרש טיפול? תודה!

היי, ככל הנראה יש לי משהו ממשפחת הספונדילוארתריטיס. אני מתגורר בחו״ל כרגע ואין אבחון סופי (hlab27 שלילי וmri sij מלפני שנה היה תקין ושאר והבדיקות תקינות) אבל יש לי, לדעתי, אנטזיטים בכל הגוף (כאבים, חריקות באיזורים של המפרקים אך לא בתוך המפרקים). כעקרון, אינני נוטל כל תרופה משום שהכאבים לא גדולים. אבל, בהנחה ואכן מדובר באנטזיטיס, מה הטיפול המומלץ במקרה זה? בפרט, האם נהוג להמליץ על nsaids בלבד או שגם על סולפסלזין או על משהו אחר? תודה מראש

שלום, יש להתחיל באבחון שמדובר באנטזיטיס... תלוי מה הגורם לאנטזיטיס - מחלה דלקתית סיסטמית? מחלה מטאבולית? דלקת מקומית או דלקת סיסטמית? לפי אבחנה וגורם - הטיפול ניתן בהתאם.

בהנחה והסיבה היא מחלה דלקתית סיסטמטית, מה הטיפול באנטזיטיס? בהינתן שאין לי הפרעות מטאבוליות והתופעה היא בכל הגוף ולא במקום אחד (וגם מטיילת בין מקומות), ויש לי גם כאבי גב תחתון כבר מעל שנה, אני חושב שאין כאן אפשרות אחרת. לא אובחנתי עדיין סופית כי mri תקין, כאמור, ואין תסמינים ברורים. אבל כאמור, הייתי רוצה לדעת מה הדרך המקובלת לטיפול באנטזיטיס בספונדילוארתריטיס התחלתי (אני בן 39 עכשיו והתופעות התחילו לפני שנתיים, וכאב הגב לפני שנה). תודה

27/01/2019 | 22:57 | מאת: בני
מתוך פורום המטולוגיה

שלום בעקבות דלקת מפרקים אני מקבל את התרופה סלזופירין, ונוטל אותה במשך כחודש. קיבלתי הוראה לבצע כל שבוע בדיקות דם בשלושה חודשים הראשונים לנטילת התרופה. שמתי לב שיש ירידה מסויימת משבוע לשבוע בWBC. לפני שלושה שבועות הWBC היה 7.0, לפני שבועיים 6.20, ולפני מספר ימים זה יצא 5.70 הנורמה היא 4-10 אני יודע שקיימת תופעת לוואי שעלולה להיות מסוכנת בהקשר של סלזופירין וירידה בWBC. מה דעתך ?

עד כה הערכים שהצגת נראים תקינים אך בכל אומדן דל התאים הלבנים יש לדעת גם את המספר האבסולוטי של הנויטרופילים והלימפוציטים.

פורומים בנושא סולפסלזין
פורום תרופות ורוקחות - תמיכה
פורום תמיכה הדדית ודיון על תרופות ועל מידע רפואי/תרופתי. הגולשים מוזמנים...
פורום תרומת תרופות לנזקקים - בשיתוף עם עמותת "חברים לרפואה"
במסגרת הפורום יוכלו הגולשים שזקוקים לתרופות להתייעץ כיצד להגיע לאלו שיכו...
פורום שיקום נשימתי
ד"ר דיצה גרוס תסביר לגולשים כיצד ניתן להקל על בעיות המשפיעות על קושי נשימתי