פלובוקסמין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

דיכאון והשמנה: שוברים את הקשר

ישנם אנשים הנרתעים מטיפול בנוגדי דיכאון מהחשש כי הוא גורם להשמנה. אולם, בחירת תרופה מתאימה בשילוב תזונה נכונה יסייעו בשמירה על המשקל ושיפור מצב הרוח נוגדי דיכאון מסייעים לאנשים הסובלים מדיכאון בראש ובראשונה על-מנת לשפר את מצב רוחם, אך גם לסייע להם לחזור לתפקוד תקין ולמנוע מחלות ובעיות רפואיות."חשוב מאד לטפל בדיכאון משום שבמצבים אלה נמצא הגוף במצב של עקה (סטרס)", אומר ד"ר יובל בן אמנון, פסיכיאטר מומחה ופסיכותרפיסט. "הסטרס משפיע על המצב הבריאותי, לדוגמה - חולי סוכרת הסובלים מדיכאון מג'ורי מתקשים להגיע לאיזון סוכר.כמו-כן, נמצא כי דיכאון הוא גורם התמותה המשמעותי ביותר בחצי השנה לאחר אוטם בשריר הלב (התקף לב), ולאנשים שעברו אוטם בשריר הלב וסובלים מדיכאון יש סיכוי פי 4.3 לתמותה, בהשוואה לכאלו שאינם בדיכאון. הקשר בין גוף לנפש הוא הדוק ולכן צריך לטפל בדיכאון במקביל לטיפול בתחלואה הגופנית".למרות חשיבותו הרבה של הטיפול בדיכאון ישנם אנשים...
ללמוד עוד על פלובוקסמין
התרופות שגורמות לעלייה במשקל-תמונה

אתם עושים הכל כמו שצריך ובכל זאת עולים במשקל? לא שיניתם דבר...

מאת: שני כרמי
02/05/2012
דיסתימיה: דיכאון על "אש קטנה"-תמונה

האם אתם סובלים מדכדוך ממושך, שאיננו מגיע לרמה של דיכאון...

מאת: ד"ר ספקטור...
12/01/2017
דיכאון והשמנה: שוברים את הקשר-תמונה

ישנם אנשים הנרתעים מטיפול בנוגדי דיכאון מהחשש כי הוא גורם...

מאת: מערכת zap...
13/01/2013
הקשר בין דיכאון ומיניות-תמונה

הדיכאון היא מחלה ששכיחותה באוכלוסיה היא 15 אחוז, כאשר 50...

מאת:
02/12/2003
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפלובוקסמין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פלובוקסמין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

ד"ר גיורא הידש וכולם........ מאד שמחתי שכתבת לי שהודעתי האחרונה "האירהאת עיניך" בהקשר של רק החולה עצמו יודע את עוצמתם וממשותם של התחושות ושרק מי שהיה יכול להבין באמת, וכמו כן הסכמתי איתך שלמי שלמד יש כלים רבים ושונים באמצעותם הוא יכול להושיט עזרה, אז אם ככה אני אנסה את זה שוב -למרות שמי שלא חווה את זה ממש בטוח שאין לו מושג לגבי מהות ההרגשה, כאילו אתה חי במימד אחר, הרגשה של הימצאותבחלום. אתהאמנם מסוגל לתפקד בחייהיום יום ואפילו לנהל לו"ז צפוף שיכול להכיל לימודים, עבודה ועיסוקים שגרתיים ושהסובבים אותך לא יוכלו להבחין בדבר ממה שמתחולל בעמקי נפשך המוסווית ברובה אבל ההרגשה היא של חוסר מציאות והיא לא נעימה בכלל. היא מגבירה חרדות ממוות ושיגעון ויש בה משהו מאד לא טבעי ומוכר ובטח שלא מהנה, כל הזמן יש אתהתקווה שהנה זה עובר אבל בינתיים לא ממש........זה עדיין כאן,מערפל ומעמעם לי את שגרת חיי והופך אותה למשונה ותמוהה מתמיד וזהו.אולי אתה יודע מה אפשר לעשות ואיך נפתרים מכל העניין הזה?? האם פבוקסיל תוך זמן מה יכול להוות פתרון ??ושוב תודה..............

לשירי היקרה, תודה על השיתוף השיתוף הוא באמת חשוב לכל הקוראים ובודאי שרבים מזדהים איתך אפילו אם הם קוראים את הנאמר ולא משתתפים פעילים. פבוקסיל היא תרופה מתאימה אבל גם לה לוקח כחודש עד לשיפור בהרגשה. אני חושב שמהבחינה הפסיכולוגית כדאי קצת לשנות גישה. כדאי להפסיק לעמוד על המשמר ולחשוב איך אני מרגישה היום הדהריאליזציה יותר או פחות, היום אני מרגישה טוב אבל מה יהיה בעוד שעה וכך הלאה. עדיף להיות בגישה מעט יותר סבלנית, נראה מה יהיה, הייתה לי שעה שבה הרגשתי בטוב, איזה יופי. בשבוע האחרון עדיין היו ירידות אבל היו יותר עליות מירידות בהשוואה להתחלה שהיו יותר ירידות מעליות. לשאול אנשים איך הם רואים אותך ולהתעודד מכך שהם רואים שהכל בסדר אפילו אם זה רק כלפי חוץ. לנסות לקבל את הכל ביותר אהבה וסבלנות ולחכות שהדברים יסתדרו, את בחורה חזקה, עם כוחות, נוטלת טיפול ועם הזמן את תרגישי מאה אחוז. המלצה לחופש ולעבוד פחות היא תמיד טובה, אבל האם היא אפשרית? בכל אופן כדאי להוסיף פעילות גופנית מסודרת, דבר אשר טוב לגוף ולנפש. היום הייתי ביוגה, זה גם בריא וגם נהניתי. ביי, תעדכני ושוב תודה על השיתוף דר' גיורא הידש

היי, אני סובלת מבעיה מאוד דומה. אבל קשה לי להסביר בדיוק את מהותה, תחושה שלא אתה ממש חי את חייך, יש רגעים מעטים של תחושת "אני" מוחלטת אך לרוב אטימות, גם למאורעות עצובים וכואבים. מבלבל מאוד. אולי החרדות ממלאות את המקום כדי לא להתעסק במה שמפחיד אותנו באמת במעמקי נשמתנו?

היי דוקטור, מה ניתן לעשות תרופתית כדי להילחם בדיכאון עמיד, הרי ידוע שדיכאון עמיד היא תוצאה חמורה אבל אפשר ברוב המקרים להילחם איתה אחרי המון סבלנות ושילובי קומבינציות תרופתיות שונות: בהרבה מהמקרים מחזקים את פבוקסיל בטריציקאליות כמו מרוניל או אלטרול,ואפשרות שנייה שאני מכיר היא סימבלטה במינון 90 מ"ג בשילוב וולבוטרין 150 מ"ג, אבל איזה עוד שילובי תרופות או קומבינציות אפשריות כדי להלחם בעמידות הנוראית של הדיכאון?, עובר עליי דיכאון גיהינום, כל יום הוא סבל חדש יותר מקודמו, אין ערך לזמן ואני בחוסר תפקוד שוכב כל היום במיטה ובוכה, בבקשה דוקטור אני צריך את עזרתך, אני לא מבקש לדעת מינון כי זה לא מקצועי מצידך להגיד מינונים, אבל רק קומבינציות אפשריות של שילובי תרופות שהולכים טוב ביחד ויכולות לנצח דיכאון עמיד בלי לעבור לנזעי חשמל לפחות בינתיים?

שלום רב, התכשירים שניתן להוסיף לטיפול בנוגדי דיכאון מקבוצת SSRI או SNRI במקרים בהם אין שיפור מספק יכולים להיות תרופות נוגדי דיכאון כגון ולבוטרין, מירו וטרזודיל וכן תרופות מקבוצות מייצבי מצב רוח כגון ליטיום ולמיקטל. כמו כן, מקבול להשתמש בתרופות מקבוצת נוגדי פסיכוזה אטיפיים כגון ריספונד, זיפרקסה וסרוקוול.

שלום אני סובלת מטיניטוס במשך שנתיים שהחל מתרופה בשם פבוקסיל. במהלך השנתיים הטיניטוס היה חלש בדרך כלל ולמדתי לחיות איתו. לפני 4 חודשים בערך הכלבה שלי צווחה לי באוזניים חזק כמה פעמים כשיחקתי איתה ופתאום התחלתי להרגיש שהאוזניים שלי סתומות ודקירות וכאבים באוזניים כמעט כל היום במשך שבוע.. אפילו לא יכולתי לדבר בטלפון הרגשתי כאבים ודקירות וגם לשמוע מוסיקה באוזניות על חלש. בנוסף החלו כאבי ראש חזקים מאוד מין דקירות כאלה מאחורי ומקדימת הראש, ולחץ במצח בצידי המצח. הכאבי אוזניים פחתו וכמעט נעלמו במשך חודשיים והיו מדי פעם והכאבי ראש נמשכים עד היום אך בעוצמה ובתדירות נמוכה יותר. הנוירולוג טען שזה ממתח והרופאת אף אוזן גרון גם כן והרופאת אוזן גרון טענה שאין קשר בין האוזן לראש כלל. לאחר חודש נחשפתי שוב לרעשים קצת חזקים והחלו לי כאבי אוזניים שנמשכים עכשיו שבועיים, ובנוסף לקחתי תרופה "קל בטן" שהיה רשום בעלון שיכולה לגרום לאיבוד שמיעה. ואני שמה לב שאני מדברת בטלפון קצת הכאבים חוזרים או למשל ברעש טיפה חזק ברחוב למשל שיש הרבה מכוניות ורעש, הכאבי אוזניים לא תמיד קורים עם הכאבי ראש ולהיפך ולפעמים כן. למשל שכאב לי הראש מאוד באותו זמן לא היו כאבי אוזניים. וגם הטיניטוס החמיר לי, התחלתי לשמוע אותו באוזן שמאל גם. הכאבים באים והולכים במשך שעות, ואפילו באמצע הלילה אני מרגישה כאבים לפעמים. השאלה שלי הם יש קשר בין הכאבי אוזניים לכאבי ראש? יכול להיות שזה היפראקוזיס? זה יחלוף? מה אני אמורה לעשות? ורציתי לציין שעברתי לפני שנתיים בדיקת אוזניים וגילו שיש ירידה קלה באוזן ימין ועברתי שוב בדיקת שמיעה לפני חודש בערך וטענו אותו הדבר. תודה רבה.

אני סובלת גם ממעי רגיז המלווה בכרבים יומיום והרופא המליץ לי ssri ואני שוקלת לקחת רסיטל או אסטו. אך יש לי פחד מssri מכיוון שהפבוקסיל גרם לי לטיניטוס ודרך אגב גם אימי ואחי התפרץ להם טיניטוס מכדורים כך שזה תורשתי. אני רוצה לקחת כדור ויודעת שאני צריכה אך פשוט מפחדת לגרום נזק נוסף לשמיעה ושהטיניטוס יחמיר לצמיתות. מה את ממליצה? האם יש סיכוי שאקח את הרסיטל או האסטו והטינטון יחמיר עוד יותר לצמיתות? תודה וסליחה על החפירה.

היי ושנה טובה. 1. נשמע שרוב הסיפור שלך קשור למתח. גם הכאבים, גם המעי הרגיז, גם החרדות. 2.המתח הוא הגורם העיקרי להחמרת טנטון, ולכן כן חשוב לטפל בכאב כרוני או במעי רגיז. 3.נכון שלפעמים יש תרופות שיכולות להחמיר טנטון אבל אי אפשר לדעת מראש, וגם לא תמיד ברור אם עצם המתח הוא לא זה שגרם להחמרה.... כנ"ל עם רגישות לרעש. 4. אם יש ירידה מימין צריך כנראה לבצע בדיקות נוספות וכדאי לגשת לרופא אא"ג עם הבדיקות. בהצלחה ושנה טובה

תודה רבה לך על התשובה. רציתי רק לדעת האם את חושבת וזה אפשרי שהרגישות והכאבים באוזניים גם הגורם לכאבי ראש בנוסף למתח?

שלום לך דוקטור אני כל כך מיואשת שאין דברים כאלו, אחרי טיפול תרופתי לא הרגשתי הטבה כלשהי והרגע חזרתי מרופא הפסיכיאטר, עברתי כמה משפחות טיפול וגם תוספות של אריפליי, אדרונקס וריספרדל כחיזוק ניסיתי וולבוטרין, פבוקסיל, ציפרלקס, ויאפקס, מרוניל, , הרופא הרגע אמר לי שכנראה אין טעם לנסות, כי כנראה ולא אגיב לתרופות אם אכן מדובר בדיכאון עמיד, ככה שהשיקום שלי צריך להיות פסיכולוגי יחד עם ביטוח לאומי, ואולי אף לשקול נזעי חשמל, מחיפוש בפורמים שונים מתשובות אחרות שאכן אם מדובר בדיכאון עמיד כדאי לנסות סימבלטה ואם כאשר זה לא עוזר, אולי ללכת לשילוב של אנאפרניל עם פבוקסיל, כמובן שלא ניסיתי לא את זה ולא את זה ולא יודעת מה בנוגע לברינטיליקס? אתה חושב שהפסיכיאטר צודק בכך שלא אגיב לתרופות או שעדיין שווה לי לנסות? יש סיכוי שאגיב לתרופה כלשהי או שהמצב אבוד מבחינה תרופתית? אני לא רואה את עצמי משתקמת עם הדיכאון הזה, ובטח שלא הולכת לאשפוז יום פסיכיאטרי כל השבוע, אתה חושב שאחרי שאנסה סימבלטה או אנאפרניל עם פבוקסיל עליי לשקול טיפול בנזעי חשמל או שיש לך עוד הצעה לטיפול תרופתי או שילובי שלא שמתי לב אליו? ומה בנוגע לברינטיליקס?(או שילוב של שתי תרופות או יותר)

שווה להמשיך לנסות!

רופא נכבד באומרך ששווה להמשיך לנסות, מה להמשיך ומה לנסות? הרי אם לא מדובר בדיכאון עמיד, מה כן מדובר אם ניסיתי כבר חמישה סוגי תרופות והם נכשלו ועדיין אני סובל מתסמיני דיכאון?, מה עוד כדאי לנסות מבחינה תרופתית גם במיוחד אם מדובר בשילוב של תרופות לפני שעוברים לפתרון הבא שהוא נזעי חשמל או גרייה מגנטית?