חוסמי ביתא: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פסוריאזיס: סימפטומים וטיפול

פסוריאזיס היא מחלת עור שנגרמת על רקע מספר גורמים. לא ניתן לרפאה, אך ניתן לשפר את תסמיניה. גם השנה (2017) אושרו בסל הבריאות שתי תרופות חדשות לטיפול במחלה מחלת הפסוריאזיס (ספחת) הינה מחלת עור דלקתית, התקפית וכרונית. לצערם הרב של החולים, כמו בכל מחלות העור, המחלה נראית לעין - ולכן יש לכך השלכות על כל תחומי החיים. האם פסוריאזיס היא מחלה מדבקת? מהי שכיחותה?חשוב לציין כי למרות הרתיעה שיש לחלק מהאנשים ממגע והידבקות מחולים בפסוריאזיס, מדובר במחלת עור שאיננה מדבקת. על פי ארגון הבריאות העולמי, מחלת הפסוריאזיס יכולה להופיע בכל גיל (גם בקרב ילדים), בשכיחות דומה - בקרב נשים וגברים.ההערכות הן כי 2%-4% מאוכלוסיית העולם סובלים מצורה מסוימת של פסוריאזיס, רובם (כשני שלישים) בדרגה קלה. עם זאת, נגעים בעור פוגעים באיכות חיי החולה - ברמה הפיזית, החברתית והנפשית. אבחון פסוריאזיס קרקפתי. צילום: שאטרסטוק מהן הצורות בהן...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לחוסמי ביתא

תרופות ורוקחות - תמונת המחשה
תרופות ורוקחות סובלים מכאבי שיניים? נאנקים מכאבים? עד שתצליחו לתאם תור ולהגיע לרופא שיניים, ריכזנו עבו...
ללמוד עוד על חוסמי ביתא
תעוקת חזה: מדריך מקיף-תמונה

תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) נובעת מטרשת עורקים - ועלולה...

מאת: ד"ר רוברט...
23/05/2018
טכיקרדיה: כשהלב דופק מהר-תמונה

האם אתם מרגישים דופק מואץ או פעימות לב חזקות ובלתי סדירות...

מאת: ד"ר פרידברג...
22/07/2018
על תפקוד מיני ויתר לחץ דם-תמונה

למעלה מ-30% מהחולים ביתר לחץ דם סובלים מאין-אונות. על...

מאת: ד"ר נחום...
06/05/2018
תרופות: שלא תצאו בשן ועין-תמונה

הרופא רשם לכם טיפות עיניים? זהירות: אתם עלולים לסבול...

מאת: פרופ' סלומון...
19/08/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחוסמי ביתא?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חוסמי ביתא: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
08/02/2016 | 22:44 | מאת: שלמה

קיבלתי את הכדור שציינתי בכותרת לטיפול ביתר ל"ד. הרופא נתן לי אותו לנסיון למשך חודש לבדוק איך הוא משפיע עלי. עבר חודש והוא בנתים בסדר גמור , הרופא רשם לי המשך טיפול בו ל3 חדשים. במקרה שמתי לב שיש בו מרכיב אמלודיפין . השם "צלצל" לי מאד מוכר (ולא חביב) ושאלתי את הרוקחת האם אמלודיפין הוא החומר שיש בכדור אמלו שגרם לי בעבר נזקים קשים לחניכיים . הרוחקת אמרה שכן אבל שזה לא באותו מינון ואין לי מה לדאוג. ובכן אני מאד מודאג כי בעבר נאלצתי לעבור 3 ניתוחי חניכים קשים תוצאה הטיפול בכדור ההוא (חוסמי ביתא). האם רוקחת צודקת או אני? תודה מראש.

מחלות חניכיים עלולות להיגרם ממגוון גורמים ביניהם תרופות. תרופות מסוימות ביניהן תרופות ליתר לחץ דם מסוג חוסמי תעלות סידן כמו אמלודיפין (החומר הפעיל בתכשיר 'אמלו' ואחד החומרים הפעילים בתכשיר 'דופלקס') יכולים לגרום לשגשוג החניכיים. תופעת לוואי זו נדירה מאוד לתרופה. החומרה והפיזור של התופעה הם אינדיבידואלים ותלויי מינון. ההמלצה הכללית היא שאם ניתן, יש להחליף את התרופה שגרמה לתופעה. במקרים בהם אין אפשרות לתת טיפול חילופי- יש לקבל הנחיות למניעה כמו ניקוי שיניים תקופתי ועוד. יש להיוועץ ברופא בנוגע לטיפול המתאים ביותר עבורך.

שלום רב יש לי קעקוע בגב התחתון ושמעתי שלא ניתן לקבל אפידורל בגלל זה .האם זה נכון ? מתי כן ניתן לקבל למרות הקעקוע ?

שלום. כן, אם קעקוע באזור דקירה לביצוע הרדמה אפידוראלית אז לא ניתן לבצע. רק רופא מרדים לאחר בדיקה יכול לתת תשובה סופית. תרגישי טוב.

שלום מה הסיכון בלצום (כולל הימנעות משתיה) באנשים שסובלים מלחץ דם גבוה? (השאלה מתייחסת למשל לתשעה באב ויום כיפור) האם החשש והסכנה הוא מכך שלחץ הדם עלול לרדת בצורה חדה? והאם זה דווקא באם הוא מטופל תרופתית להורדת הלחץ דם, או גם שסובל מלחץ דם גבוה ואינו מטופל קיים הסיכון? ואם אפשר לתת מספרים בערך, מה נחשב ללחץ דם גבוה שיש בו סכנה לצום? מאיזה מספרים? תודה

קשה לתת תשובה כוללנית, וכל מקרה לגופו. הדבר תלוי ברמת האיזון, סוג התרופות, מחלות רקע נוספות, הפעילות במהלך יום הצום ומה היא כוללת (יש הבדל בין יום מנוחה, ליום עבודה פעיל במהלך הצום). יש תרופות שאין להפסיקן במהלך צום מאחר והפסקה חדה עלולה לגרום ליציאה מאיזון, ועליה חדה בלחץ הדם. דוגמא לתרופה כזאת היא נורמופרסאן. חוסמי בטא הן גם קבוצה של תרופות שלא מומלץ להפסיק נטילתן. יש פסקי הלכה המתירים לקיחת תרופות (עם מים) במהלך צום. אין תרופות ללחץ דם שנטילתן חייבת להיות עם אוכל. צום עלול לגרום להתייבשות ולהוביל לירידה בלחץ הדם, להפרעות במאזן המלחים,להשפיע על תפקוד הלב והכליה. הירידה בלחץ הדם כתוצאה מהתייבשות יכולה להעצים השפעת תרופות להורדת לחץ דם. משתנים המהווים נטבח חשוב בטיפול בל"ד עלולים להחמיר התייבשות ולתרום לשינוי במאזן המלחים בגוף. לציין כי הנ"ל נדיר בצום בן יממה המבוצע בתנאי מנוחה, ובסביבה ממוזגת. בימים חמים, אם הצום הוא לא במנוחה (יום עבודה רגיל) יש לשקול הפסקת תרופות משתנות. ממליצה לפנות לרופא המטפל ולדיין עימו את נושא הצום,ואם מתיר איזה התאמות יש לבצע בטיפול התרופתי סביב הצום.

20/11/2012 | 09:57 | מאת: יעל

אני מטופלת כבר מספר שנים בקוסופט נגד לחץ תוך-עיני. היום קיבלתי בבית המרקחת תחליף בשם דורזולאמיד טימולול. האם לטיפות אלו יש אותה השפעה טיפולית כמו לקוסופט והאם ידוע על תופעות לוואי?

יעל שלום, התחליף שקיבלת מכיל בדיוק את אותם הרכיבים כמו קוסופט. אמורה להיות לו אותה יעילות ואת אותן תופעות לוואי כמו קוסופט. ליאת

במשך שנים רבות - מאז שהוחל בארץ בשימוש בטיפות עיניים קוסאופט - השתמשתי בטיפות קוסאופט והלץ שלי היה מצויין 14-12. מאז שהתחלתי להשתמש בטיפות דורזולאמיד טימולול עלה הלחץ והגיע ל20 בשתי העיניים. נודע לי מרופא העיניים שיש לו עוד שני פאציינטים שהלץ שלהם היה מאוזן וכאשר החלו להשתמש בדורזולאמיד טימול הלחץ עלה. עכשיו אני חייב לחזור לקוסאופט, ואני פונה למשרד הבריאות שירו לקופות החולים לאשר את קוסאופט, במקרה שהטיפות הגנריות אינן יעילות.

אני מטופלת במשך מספר שנים בגלוקומה והערכים היו בסדר בעת אין בקופת חולים COSOPT וכתחליף קיבלתי DORZOLAMIDE למרות שלדעת הרופאה המטפלת אינו תחליף מתאים מה עלי לעשות?

14/02/2016 | 13:34 | מאת: מ.ל.

לפני מס' חדשים השתילו לי קוצב לב (מסוג DDD). רופא עיניים המליץ עכשיו ליטול טיפות עיניים דורזולאמיד. האם זה אפשרי?

18/07/2014 | 11:05 | מאת: משה

אמנם הלחץ בעיניים עלה אבל קוסופט מוריד את מס'' פעימות החב בדקה וזה לא טוב למי שיש לו בעיות לבביות. האם יש טיפות מסוג אחר שלא במסגרת של חוסמי ביתא כך שגם לא יורידו את קצב הלב ?