דלקת אוזן תיכונה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בגלל מזג האוויר החורפי או אלרגיה? מדריך למצטנן

גודש באף, עיניים דומעות, התעטשויות ושיעול טורדני? זו עלולה להיות אלרגיה או הצטננות. כדאי לאבחן בדיוק במה מדובר, מפני שלכל אחת מהבעיות טיפול שונה לגמרי רבים מאתנו מסתובבים בימים אלה עם תחושת גודש באף, עיניים דומעות, התעטשויות ושיעול טורדני. תופעות אלה עשויות להיגרם כתוצאה מהצטננות או כתוצאה מרגישות לאלרגיה עונתית. על אף שהתסמינים דומים בחלקם, הטיפולים התרופתיים המיועדים להצטננות ולאלרגיה שונים באופן מהותי זה מזה. על מנת להימנע מצריכה תרופות מיותרת וכדי לתת מענה יעיל לתסמינים המטרידים, חשוב ביותר לאבחן במדויק את מקור הבעיה. ד"ר קובי שדה מהמרכז לאלרגיה ואימונולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי בת"א, מסביר: מה גורם לאלרגיה?בעונת הסתיו, כמו גם בתקופת האביב, הרוחות המנשבות מחדירות אבקנים של צמחים אלרגניים אל מערכת הנשימה שלנו. חשיפה לצמחים אלרגנים כגון אקליפטוס, ערער, יבלית ולענה, הפורחים בתקופת הסתיו, משפיעה על דרכי הנשימה של אדם רגיש...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדלקת אוזן תיכונה

משככי כאבים - תמונת המחשה
משככי כאבים בשנים האחרונות חלה מהפכה של ממש בתחום טיפולי השתלות השיניים – המחשב נכנס לתמונה ומאפשר...
דלקת בדרכי הנשימה העליונות - תמונת המחשה
דלקת בדרכי הנשימה העליונות אוהבי בעלי חיים יודעים כי חתולים וכלבים הם "ממש כמו משפחה". לכן, כמו שאנו דואגים לבריאו...
אוטוסקופ - תמונת המחשה
אוטוסקופ אלרגיה היא תגובה חיסונית לא צפויה של הגוף, כתוצאה מחשיפה לחומרים שלרוב אינם גורמים נזק...
ניתוח כפתורים - תמונת המחשה
ניתוח כפתורים שקד שלישי מוגדל אינו רק מטרד "לא נעים", אלא עלול לגרום לילד פגיעה בשמיעה, עיכוב בהתפתחו...
בדיקה גופנית - תמונת המחשה
בדיקה גופנית המהלך הטבעי של שיתוק עצב הפנים (פציאליס, או שיתוק על-שם בל) נע בין החלמה מלאה ועד נזק מ...
תשישות - תמונת המחשה
תשישות מהם היתרונות של מעבר למגורים בבית אבות על פני טיפול בבית עבור המטופל עצמו ועבור בני המש...
ללמוד עוד על דלקת אוזן תיכונה
הטו אוזן: מחלות האוזן התיכונה-תמונה

האוזן התיכונה פועלת כמגבר שמעביר צלילים מהאוויר לאוזן...

מאת: ד"ר יהודה...
04/07/2010
חוזרים לביה"ס: מתחסנים נגד חצבת-תמונה

לאור הזינוק במספר חולי החצבת בשנה האחרונה ולקראת פתיחת שנת...

מאת: מערכת zap...
29/08/2018
כיצד לטפל בדלקת ונוזלים באוזן?-תמונה

דלקות באוזן התיכונה בקרב ילדים הינה תופעה שכיחה, אשר ברוב...

מאת: ד"ר יהודה...
07/09/2010
מחלות וניתוחים של האוזן התיכונה-תמונה

טיפול ניתוחי במחלות האוזן התיכונה עשוי להציל את כושר...

מאת:
19/07/2001
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדלקת אוזן תיכונה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דלקת אוזן תיכונה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לפני 5 שנים התנפחה לי הלחי בצד שמאל מאוד. והייתה גם אדומה. רצתי לרופא, נתן לי אוגמנטין. אמר לי שזו דלקת בבלוטת הרוק. ואכן, כעבור כמה ימים זה נעלם. ומאז אחרי 5 שנים פתאום האירוע חזר. עליי לציין שזה קרה אחרי תקופה שאכלתי יום יום גלידה קרה בכמויות. בכל מקרה, לקחתי שוב את האוגמנטין אבל הפעם זה עזר מעט והאירוע נותר. עשו לי אולטראסאונד - לא גילו שום ממצא (לא אבן ולא חסימה). לקחתי רתופות נתורפתיות לחיזוק מערכת חיסונית והניפחות טיפה ירדה. אבל עד היום בתכלס אני סובל גם בנפיחות בעת האכילה שיורדת מהר מייד לאחר תום האכילה וגם מכאבים שמקרינים לאוזן. בנוסף בבדיקות דם שעשיתי בשנים האחרונות העמילאז שלי גבוה והוא הולך ונעשה גבוה יותר כל שנה (מגיע לערכים של 200-500). מה עליי לעשות כדי לפתור את הבעיה? ולמי עליי לפנות. עליי לצין שרופא א.א.ג. שלל אפשרות של זיהום באוזן התיכונה ובדיקות בלוטת התריס TSH נורמליות ורגילות כך שספק אם זה בלוטת התריס. אשמח לדעתך?

משה שלום! ברור למדי כי אתה סובל מדלקת חוזרת/כרונית בבלוטת הפרוטיס. ברוב המקרים ניתן להביא להקלה או ריפוי באמצעות טיפול אנדוסקופי בבלוטה. עליך לפנות להמשך בירור וטיפול מומחה למחלות בלוטות הרוק.

שלום רב, בן זוגי לקה בדלקת באוזן תיכונה לאחר קורס צלילה של כוכב 1+2. פנינו לרופא אא"ג (שאינו רופא צלילה) והוא טען שלבן זוגי יש אלרגיה לעונות מעבר וכתוצאה מכך- האוזניים סובלות. כשנשאלנו בנוגע למה אפשר לעשות על מנת להימנע ממצב זה בצלילה הבא- הרופא טען שהדרך היחידה הינה להימנע מצלילה. לטיפול הרופא רשם אנטיביוטיקה (אוגמנטין), CLARINASE, ו- STERONASE האם יש טעם להתייעץ עם רופא צלילה מוסמך שהינו גם רופא אא"ג? האם יש מה לעשות במצב זה? תודה

שלום לך, רופא ה א.א.ג. צודק באומרו שכדאי להימנע מצלילה בתקופה בה יש אלרגיה הגורמת לגודש בריריות ובעיית אוורור אוזן תיכונה. אם יש קושי בהשוואת לחצים בעת הירידה לצלילה כדאי להפסיק את הצלילה. במידה ויש כאב אוזן או סינוסים לאחר הצלילה יש להשתמש מיד עם היציאה מהמים בטיפות אף להורדת הגודש.

האם יש קשר לשינה עם מזגן ולכאבים באוזן? האם דלקת אוזניים מדבקת?

שלום, יש אנשים עם רגישות לקור באוזניים ואז בזמן שהות בחדר ממוזג מרגישים כאב באוזן. במקרים אלו לנסות להמנע מקור או להשתמש בכיסוי אוזניים. דלקות אוזניים (דלקת אוזן חיצונה ודלקת אוזן תיכונה) בדרך כלל לא מדבקות, אבל, החיידקים שגורמים לדלקת אוזן תיכונה יכולים לגרום גם לסינוסיטיס ולדלקת גרון ויכולים לעבור בשיעול או בנזלת או במגע בהפרשות מהאף או הפה, כך שבאופן הזה חולה עם דלקת אוזן תיכונה יכול להדביק אחרים.

שלום רב מהבוקר אני חשה כאבים מאחורי אוזן ימין, האזור התנפח והאדים ובלוטת הלימפה התנפחה. כמון כן הלחיצה על סחוס האוזן אני חשה כאבים. השאלה האם ניתן בבדיקה רגילה לדעת האם אכן מדובר בדלקת הסחוס ואם כן איזה טיפול לדעתך מומלץ. תודה

שלום, יתכן שמדובר בדלקת בתעלת האוזן החיצונה או באפרכסת, דלקת של העור או דלקת אוזן תיכונה. רופא אף אוזן גרון יוכל לקבוע את האבחנה. בדרך כלל הטיפול בדלקות כאלו הוא באנטיביוטיקה. מומלץ לפנות לרופא מומה אף אוזן גרון בהקדם.