תזונה עשירה בברזל: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

חומוס: תרופת הפלא החדשה?

רגע לפני יום העצמאות, כדאי לשבח את ערכיו התזונתיים של החומוס - ולהיזכר בסגולותיו. סובלים מאימפוטנציה, מערכת חיסונית חלשה או בעיות עור? התחילו לנגב במדינת ישראל אין יום שמזוהה יותר מיום העצמאות, עם השילוש המקודש: מנגל, פיתות וחומוס. החומוס נחשב לאחד המאכלים הנפוצים בישראל - ומככב כמעט בכל בית. מעבר ליתרונות התזונתיים הידועים והמוכרים, יש לקטנייה התרבותית עוד מספר יתרונות בריאותיים.מהו חומוס? מהם מקורותיו ההיסטוריים?החומוס (חימצה תרבותית) הוא צמח ממשפחת הקטניות. שמה העברי של החימצה ניתן לה, ככל הנראה, בשל השערות המכסות את הצמח - ומפרישות חומר חומצי, שדוחה בעלי חיים. גרגיריו משמשים בעיקר למאכל ולטיפול בבעיות בריאותיות רבות; ועלי הצמח משמשים בתעשיית הטקסטיל, לצביעת בדים בגווני האינדיגו. עדויות על ביות החומוס לתזונה נמצאו כבר בתקופת האבן בטורקיה, מצרים ויריחו; והיסטוריונים של המזון טוענים כי אפלטון וסוקרטס כתבו על חיבתם לחומוס...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לתזונה עשירה בברזל

דיאטה - תמונת המחשה
דיאטה עוד שנה חלפה ואתם מבינים כי במהלכה עליתם במשקל וממש לא הקפדתם על התזונה שלכם ושל בני המ...
ללמוד עוד על תזונה עשירה בברזל
רפואת ילדים: אנמיה וחוסר ברזל-תמונה

חוסר ברזל בגוף הוא הגורם העיקרי לאנמיה, ואצל ילדים קטנים...

מאת: ד"ר אמיר...
02/06/2010
ויטמינים ומינרלים: כל האמת-תמונה

מאמינים לפרסומות, לפיהן נטילת ויטמינים עושה לכם טוב? לפני...

מאת: ד"ר שרגא...
22/11/2006
תזונה בהריון: לאכול בשביל שניים-תמונה

כולנו מכירים את הסיפורים על התשוקה של אשה בהריון למלפפון...

מאת: שרית עטיה
23/02/2014
אנמיה: לא רק חסר בברזל - כמה סוגי אנמיה ישנם?-תמונה

יש לפחות תשעה סוגים שונים של אנמיה, ולא פחות מזה סוגי...

מאת: רוני גוטליב
22/11/2012
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתזונה עשירה בברזל?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תזונה עשירה בברזל: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רציתי לדעת בבקשה מהם מזונות עשירי פריטין היכולים לעזור לעלות רמתו אצל אישה בשנו תה20 לחייה, -האיירון בסדר בה"ש-רוצה לעשלות פריטין מודה לכם

אין מזונות עשירי פריטין ! פריטין היא צורה של הגוף לאגור ברזל. מה שאת צריכה זה מזונות עשירים בברזל - החל מבשר, דרך קטניות, אגוזים, קינואה, פטרוזיליה, ירקות ירוקים אחרים, שומשום/טחינה, רימון.

06/05/2010 | 20:59 | מאת: אני
מתוך פורום רפואת משפחה

וואי תודה רבה ד"ר אז למה כל פעם שאוכלת ממלללללאאאא בשר וירקות ודגים וכו עדיין איירון גבוה מאוד וגם המוגלובין תודה לאל ופריטין נמוך? לא צריך כדורי ברזל או משהו נכון? זה קשור במחזו חודשי של בנות? או בגנים?

שלום, אני טבעוני זה שנים לא מעטות, עם ערכי ברזל ופריטין גבוליים ועם אנמיה מפורשת, אף שהתזונה שלי עשירה בברזל. במהלך ארבעת החודשים האחרונים תיספתי בברזל ביסגליצינט במינון 25 מ"ג ליום, בחומץ תפוחים לא מפוסטר ובכלורלה, ובכל זאת תוצאות בדיקת דם מראות כי לעומת תוצאות בדיקה מינואר השנה, חלה ירידה קלה בפריטין ועדיין קיימת אנמיה. לא התקבלו ערכי ברזל וחומצה פולית עקב דגימה המוליטית, אך אני מתסף במתילפולאט. אני אובד עצות; מה ניתן לעשות מעבר לשגרת התיסוף שלי?

20/05/2017 | 18:11 | מאת: מי
מתוך פורום נטורופתיה

דווקא עם ספירולינה השגתי בעבר תוצאות מהירות ומרשימות, אך החלטתי להמנע ממנה בעקבות מחקרים שמצאו כי היא מייצרת רעלן החשוד כגורם ל-ALS, וכי ספירולינה המשווקת לחנויות מכילה רעלים מהסביבה בה היא גדלה. מה ייחודי בספירולינה שגרם לברזל שבה להספג אצלי?

הברזל שמצוי בספירולינה מאוד זמין לגוף ולכן נספג בצורה טובה, לעומת תוספי מזון ומקורות אחרים שיכולה להיות בהם כמות גבוהה של ברזל אבל הגוף סופג רק כמות קטנה ממנו. כמוכן, כמות הברזל בספירולינה גבוהה.

שלום לך, ראשית, אני לא יודעת למה אתה מתכוון כשאתה כותב תזונה עשירה בברזל, יש לבדוק ממה מורכב התפריט היומי שלך ואיך ניתן להעשיר אותו. שנית, צריך לשלול בעיות ספיגה ולכן צריך לראות את הכל הבדיקות דם שלך ולבדוק את מערכת העיכול. אני לא יודעת של מי הברזל שלקחת, אבל אני ממליצה על ברזל בנוזל - נגיש יותר והספיגה שלו יעילה יותר כמו למשל ,"ספאטון" או IRON MAX של "אקוסאפ". כמו כן, מיץ עשב חיטה או אצות כמו ספירולינה יכולים להעלות את רמת הברזל משמעותי. מומלץ לשלב עם ירקות עליים ירוקים למשל, בשייק של הבוקר. רק בריאות!