התמכרות לסמים קלים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בעקבות הסגר: 6 דברים שאפשר לעשות למען הבריאות כשתקועים בבית

אין ספק שההחלטה על סגר נוסף תורמת להעלאת מפלס הלחץ והחרדה. במצב כזה יש שתי אופציות: להיות מתוסכלים ומודאגים או - לנשום עמוק, לקוות שזה הסגר האחרון ולנסות להוציא את הטוב ביותר ממה שיש. אנחנו בחרנו באופציה השנייה, והנה כמה הצעות שיעזרו גם לכם ליישם אותה ישראל נכנסת לסגר השלישי, בתקווה שזהו גם הסגר האחרון. בעוד שאנשי מקצוע רבים תומכים בצעד, בטענה כי הוא חיוני לצורך מניעת התפשטות המגיפה, אי אפשר להתעלם מההשלכות הבריאותיות והנפשיות שכרוכות בו.   למרות הקשיים, ועל אף שהמצב בהחלט מאתגר, תמיד אפשר לנסות לחלץ ממנו את הטוב ביותר. החדשות הטובות: יש לנו כמה הצעות שיעזרו לכם במשימה. שימו לב:  תנשמו: מסתבר שהפעולה הזאת שנראית לכולנו די אוטומטית, יכולה לסייע מאוד בכל הנוגע להפחתת מתח, אם רק יודעים לעשות אותה כמו שצריך. אז איך זה עובד? פשוט נושפים מספר נשיפות עדינות וארוכות ככל שניתן, תוך כדי הרחבת אזור הבטן. ויש גם הסבר מדעי: האקט הזה למעשה מפעיל את המערכת הפרא – סימפתטית, שזו למעשה מערכת ביולוגית שמשפיעה על מצב הרוגע שלנו. תוכלו לתרגל לפני...
ללמוד עוד על התמכרות לסמים קלים
נטילת כדורים פסיכיאטריים: מיתוסים - ומציאות-תמונה

החרדה מציפה אתכם? לא מצליחים לקום בבוקר, בעקבות דיכאון קשה?...

מאת: ד"ר יעקב...
12/09/2018
הקשר בין גראס לפסיכוזות-תמונה

שימוש מדוד בגראס יכול להועיל לאנשים רבים, בעיקר כאלה...

מאת: מערכת zap...
12/02/2013
בעקבות הסגר: 6 דברים שאפשר לעשות למען הבריאות כשתקועים בבית-תמונה

אין ספק שההחלטה על סגר נוסף תורמת להעלאת מפלס הלחץ והחרדה....

מאת: מערכת זאפ...
30/12/2020
סכיזופרניה: חיוני לטפל בהקדם-תמונה

התקף פסיכוטי יכול במקרים מסוימים לבשר על התפרצות...

מאת: ד"ר יעקב...
16/08/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להתמכרות לסמים קלים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

התמכרות לסמים קלים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב. אני נמצאת בתחילת ההריון ובגלל ההסגר עברנו לישון אצל משפחה ולא בבית הקבוע שלנו. אני חלילה לא מעשנת ולא עישנתי מעולם אבל בחדר בו אני שוהה ראיתי שיש כמות של סמים קלים במגירה צמוד למיטה. האם ישנה סכנה בכך ששהיתי וישנתי ליד זה במשך שבוע?

כל עוד לא השתמשת בסמים , אין סכנה .

שלום רב, אני בן 30, בריא, לפני כשבועיים עישנתי כמה שאחטות קנאביאס באמסתרדם, מחוסר הבנה מסתבר שעישנתי נקי וזה ככל הנראה היה מאוד חזק(בעבר לקחתי כמה שאחטות בארץ כמה פעמים לפני שנים ולא היו תופעות כאלו בקושי הרגשתי את ההשפעה בזמנו), מה שגרם לי הפעם לסחרחורת, חרדות קשות מאוד, כל דקה הרגישה לי כשעה. מה שעזר לי זה פשוט ללכת ולנשום אויר, לא הייתי מסוגל לשבת בחדר הרגשתי שאני משתגע. הרגשתי לחלופים כמה דק שאני יוצא מדעתי(פחד להשתגע- לאבד שליטה בעיקר) ואז כמה דק של מצב רגיל. חשוב לציין שלא היו לי הזיות ודיי הייתי מודע למה שקורה. מאז אני ממש בחרדות/דיכאון/סטרס, פחד עז שאני ישאר ככה כל החיים. חשוב לציין שזה יום כן יום לא כלומר יום אחד אני מרגיש שיפור משמעותי ויום אחד ממש מצב של דיכאון, כמו כן זה פיתח אצלי פוביה להיות מוקף באנשים בימים שיש לי סטרס. קיבלתי מהרופא משפחה תרופא בשם טרנקסל 5 לשימוש פעם ביום למשך שבוע(הייתי אצלה שבוע אחרי המקרה-כשחזרתי ארצה) ועוד כדור במידת הצורך. השאלה שלי היא מתי בערך המצב אמור לעבור לי? האם יש צורך ללכת לפסיכיאטר? והאם התרופא מתאימה למצב, לדעתי יש לי חרדה + דיכאון והבנתי שהתרופא מיועדת רק לחרדה. חשוב לציין שהתרופא עוזרת לסירוגין. האם יש גם צורך בטיפול אצל פסיכולוג גם? שבוע לא תפקדתי, ולא עבדתי, כרגע חזרתי לעבודה והמצב מאוד מקשה להתנהלות היום יומית. מאוד מפריע לי שאנשים גם שמים לב שמשהו רק עובר עליי. מה היית ממליץ לעשות על מנת לצאת מהמצב? תודה.

טים למרבה הצער, אתה אחד מאותם רבים החשים עוררות חרדתית, עם או בלי מצבים דכאוניים, לאחר התנסות כזו עם אחרת, עם מה שמוגדר כ"סמים קלים". על פי תיאורך נראה לי שכדאי שתפנה לטיפול פסיכולוגי אצל פסיכולוג קליני והוא כבר ימליץ לך, על פי הצורך, האם כדאי שתסתייע גם בפסיכיאטר. ככל שתקדים לפנות לטיפול, הדבר יסייע להצלחת הטיפול ומישכו.

תודה על התשובה, מאז שרשמתי הספקתי לראות פעמיים פסיכאטר, יש שיפור בהרגשה הכללית, המליץ לי לרדת במינון של הטרנקסל. שאלתי אותו אם כדאי לי ללכת גם לפסיכולוג, ולטענתו עדיף שלא, לדעתו במקרה שלי עדיף כמה שפחות לברור בנושא אלא לחזור לפעילות היום יומית(שגרה) עבודה וספורט. היית כן ממליץ כללכת לפסיכולוג? או להיצמד לחוות דעת של הפסיכאטר? חשוב לציין שלדעתו גם אין צורך בפגשים נוספים איתו בתיאום מראש(מעקב) אלא רק במידה וארגיש שאני צריך.

טים אני שמח לשמוע על השיפור. פסיכולוג אינו אמור "לנבור" אלא להתאים את הכלים הטיפוליים לבעייתו של המטופל. לכן, לדעתי, כדאי להשלים ולהבטיח המשך השיפור על ידי התייעצות ולו קצרה וממוקדת עם פסיכולוג קליני מתאים.

שלום אנחנו משפחה בנויה מ 6 נפשות אמא אבא שתי בנות שני בנים , קודם אחותי גדולה ממני בשנה אחרכך אני ואחריי אח שלי קטן ממני ב 5 שנים ועוד אח קטן ממני ב 10 שנים. מאז שאני זוכרת את עצמי היה לאחי בעיות התנהגות הוא אובחן כהיפראקטיבי מהיותו קטן והיה לו בעיות קשב וריכוז , הוא תמיד עייף אותנו נפשית עם כל ההסתבכויות שלו אך כשגדל (כרגע בן 21 ) הוא נהיה יותר ויותר אגרסיבי אנו מתקשים להתמודד איתו כבר 3 שנים רצופות שהוא עושה בלגן בבית אין לנו מנוחה הוא מתפרץ בכעסים הוא לא רוצה לעבוד רוצה רק כסף או שהוא רוצה לעבוד כדייג וזו לא עבודה מפרנסת הוא הסתבך עם חברות הסלולר ושילמנו חובות וגלש למכור סמים קלים והיה בבית סוהר חצי שנה היום הוא כבר שבועיים בחוץ הוא חזר לעבוד בים כעוזר דייג אך כרגע הוא דורש שנעזור לו לקנות סירה גדולה יותר ממה שיש לו (יש לו סירה קטנה) הוא ממש נדלק על כל דבר ואחרכך נכבה אנו לא רוצים להשאיר אותו בים כי הסביבה שם לא בריאה והאוכלוסיה ממש קשה וזו עבודה לא מפרנסת משום בחינה זו לא עבודה מסודרת למרות זאת אציין שאנו מודעים בשל מצבו והאופי הבעייתי שלו הוא לא יוכל לעבוד בעבודה מסודרת תחת פיקוח או ביקורת !! אבי ואמי עייפו ממנו לחלוטין אני כבר 3 שנים מתמודדת איתו קונה לו דברים עוזרת לו כמה שאפשר תומכת בו כלכלית למרות שהוא לא מעריך אבל בשל החשש שלי שהוא יעשה משהו רע אני כמה שיותר נוהגת איתו ביד קלה מנסה להכיל ולתת למרות שבניתי לו תלות ואני מודעת לזה אני בת 26 אמא לשני ילדים והעומס הנפשי שאני מתמודדת איתו פשוט מכביד עליי אני לא יודעת מה לעשות הצעתי לו להכיר בזה שיש לו בעיה בוא נלך לפסיכולוג בוא נמצא לך מסגרת בוא נתמוך בך כלכלית אבל בעסק משתלם ולא בים ! הוא נעול בתוך האמונות שלו , אין לו אחריות וממרר לכולנו את החיים טוען שכולנו נגדו שאבא שלי לא תומך בו שכולנו עושים ישיבות ומדברים עליו שאנחנו רעים. מה לעשות ??? יש פתרון ? מפחדת מהיום שאאלץ להתנתק ממנו לחלוטין כי אני בטוחה שמצבו ידרדר עוד יותר.

שלום רב ראשית בהתייחס לפניה שלך , תחום התמחותי הוא בנושא זוגיות ולכן איני הכתובת המקצועית שיכולה לסייע לך.מהנכתב על ידך נראה כי הבעיה מורכבת ונמשכת שנים רבות ולכן אני חושב שיש למצוא גורם מוסמך כמו פסיכיאטר בשילוב פסיכולוג שאולי לפתור בעיות אלה או במקביל למצוא מוסד כלשהו שמתמחה בבעיות הנובעות מהפרעות שונות. הבחור בגיר ולכן נדרשת הסכמתו לכל אפשרות, באשר אליך אני מבין את דאגתך אך מעצם היותך אימא לשני ילדים עליך להתנהל בזהירות בסאגה זו על מנת שמשפחתך לא תיפגע. בהצלחה

לפני שלוש שנים בערך עברתי ארוע שלא מצליח להשתחרר ממני . פגשתי חברים והוא הציע לי שאכטה מקאנביס רפואי . לקחתי . והרגשתי שהיא חזקה במיוחד כמו כן החברה שהיו איתו היו נראים קצת מוזר יצאתי לכיוון הבית וביקשתי מחבר שלי שיעצור את הרכב כי הכל מסתובב לי ואני מרגיש שאני עומד להתעלף ניסתי לאכול דברים מתוקים כי זה הרגיש כמו נפילת סוכר . וזה לא עזר פינו אותי לבית חולים ושם אבחנו את זה כורטיגו . אני כבר שלוש שנים אחרי וכל יום מלחמה מחדש לחץ בראש תחושת ערפול כאבים מוזרים בראש ובעוד מקומות בגוף . ועוד כל מיני תופעות מוזרות שהורסות לי את האיכות חיים . ניסתי המון אלטרנטיבות וכלום לא ממש עוזר . ציפרלקס . מודל . סירנדה . סימבלטה . ועוד כל מיני נסיונות של רפואה אלטרנטיבית . ואין שיפור של ממש יש ימים יותר טובים יש פחות אבל זה כל הזמן שם ולא עובר . שילבתי שיחות פסיכולוגיות . וגם אין שיפור . מה עוד אפשר לעשות זה מתחיל לייאש .חשוב לציין שזה לא הייתה הפעם הראשונה שעישנתי . אבל כמובן שמאז אני לא מתקרב לזה .

אבי ישנם מקרים רבים של אנשים שבעקבות התנסות, אפילו חד פעמית, בעישון קאנביס או מה שמוגדר כ"סמים קלים", נקלעו למצוקה נפשית משמעותית וסימפטומים פיזיולוגיים שונים. גם אם נכון הדבר שמרבית המעשנים אינם מגלים סימפטומים כאלו, ישנם בעלי רגישויות מיוחדות, הנקלעים כמוך למצבים קשים, המחייבים טיפול פסיכולוגי ולעיתים גם פסיכיאטרי. טוב אתה עושה שאתה מטפל בכך. ואם הטיפול לא יעיל, כמו למשל הטיפול הפסיכולוגי אפשר לשקול (רצוי יחד עם המטפל), החלפת המטפל או הגישה הטיפולית. טיפולים אלטרנטיביים פחות רלוונטיים, לדעתי ובכל מקרה יש צורך בסבלנות והתמדה בטיפול שאתה מקבל.

היי.. אתה יכול בבקשה לנקוב בשמות של סוגי טיפולים שיכולים לעזור אולי במקרה כזה? אני חווה משהו די דומה ומטופלת גם עם כדורים וגם פסיגולוגית אבל חושבת שאולי אוכל להיעזר בהם במידה ואדע אילו שיטות טיפול עשויות לעזור.