עויינות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הומופוביה: פצצת זמן מתקתקת

העובדה שאנו חיים בעידן ליברלי יותר בכל הקשור ליחס להומוסקסואליות עלולה להטעות. ד"ר גידי רובינשטיין על הומופוביה ודעות קדומות הרצח שאירע בקבוצת התמיכה לנוער הגאה במרכז ההומו-לסבי מצא אותי בלונדון, עיר שלדברי המשורר, הייאוש בה נעשה יותר נוח. הדיווחים הראשונים מה-BBC דיברו על רצח במועדון של גייז, דבר מחריד בפני עצמו. אולי מתוך הזדהות עם התוקפן, אחת האסוציאציות שלי הייתה שאולי, אולי הלבוש הפרובוקטיבי, ההתרסה, שנהוגים במסיבות הגייז, הוציאו איזה הומופוב מדעתו. אלא שעד מהרה, בביקור היומי שלי באינטרנט קפה הקרוב, התברר לי שמדובר ברצח שאירע תוך כדי משחק חברתי בקבוצת תמיכה המופעלת ע"י ארגון הנוער הגאה, אותו ארגון שאני מפנה אליו בני נוער הפונים לפורום "שרינק פרנדלי", אותו אני מנהל באתר דוקטורס מזה שנים. בני נוער, שבחלקם הגדול, עודם בארון והרוצח הוציאם משם בצורה הברוטאלית והחושפנית ביותר שניתן להעלות על הדעת. המכה...
ללמוד עוד על עויינות
מחקר: אנשים שמחים חיים יותר-תמונה

ממצאי מחקר שפורסמו לאחרונה מצביעים על קשר בין חיים ארוכים...

מאת: ממצאי מחקר...
09/05/2001
אישיות פרנואידית: הקושי והאתגר-תמונה

חייהם של אנשים בעלי אישיות פרנואידית וסביבתם הקרובה - קשים,...

מאת: ד"ר מרק...
23/05/2017
התמכרות לתרופות מרשם-תמונה

התמסטלות באופן חוקי מתרופות הפכה לתופעה נרחבת, כשריטלין זה...

מאת: פנחס דנון...
31/07/2011
הילד עצוב: אולי מדובר בדיכאון?-תמונה

הורים, שימו לב: אם הילד עצוב במשך שבועיים, זה לא "משבר קטן...

מאת: פרופ' אפטר...
17/10/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לעויינות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

עויינות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שרון תודה רבה על הכל את באמת מדהימה ועוזרת פה לכל כך הרבה אנשים לגבי התשובה הקודמת שרשמת לי, את כלכך צודקת אני גם מרגישה שפיתחתי תלות בלספר לבן זוג שלי כל דבר שאני חושבת עליו כי אני מרגישה עמוק בתוך הלב שלי שזה לא בסדר להסתיר דברים כאלה עד עכשיו כי זה בגידה אם אני חושבת על גברים או דברים מגעילים כלפיו אבל זה החמיר כי זה קשה לשמור בלב ואני צריכה להיות ממש חזקה כי המחשבות שלי אויבות בן זוג שלי אמר לי שאם אשתף אותו עוד פעם הוא יפרד כי זה כואב לו לשמוע דברים כאלה שרון אני מתמודדת עם מציאות איומה והחלטתי בכל כוחי ללכת לקבן דרך הצבא ולהתחיל טיפולים אפילו אזרחיים אני קצת מפחדת מכדורים שאני חלילה אתמכר.. אבל כנראה שזה הפיתרון לצערי בן זוגי אומר לי שזה הדעות שלי ולא מדובר בהפרעה אתמול טיילנו הסתכלתי במראה איתו ופתאום היה נראה לי מוזר שאנחנו ביחד בגלל שהוא גדול ממני הסתכלתי לו על הציפורניים ובגלל שהוא גדול ממני אמרתי שזה מזכיר את אבא שלי גם אם מבחינה מינית אז מרגישב מוזר או מגעיל או בוחנת או מרגישה ילדה ומדמיינת את אבא שלי פתאום מחשבות על להיפרד ואני כלכך אוהבת אותו ואני במועקה האם בן זוג שלי צודק שזה דעות? אני כלכך נתקעת עליהם אבל זה עובר לי המון בראש אפשר לדעת מאיזה מקום זה נובע המחשבות שלי למה אני חושבת ככה האם להיפרד?? אני לא מסוגלת לוותר עליו איך אפשר לדעת אם זה או סידי או מחשבות לגיטימיות? זה מחרפן אני מתה לספר לו אבל שותקת מרגישה כאילו זה בגידה למה לעזעזאל מבחינכ מינית אני צריכה לחשוב כאילו להיגעל מבחינת מראה שזה לא נראה לי לא להימשך להרגיש מוזר ולקפוא ומחשבות מציקות? אני מתה על הבן אדם וזה מתוך הבחירה שלי למה אני צריכה להסתכל במראה ולהרגיש לי מוזר ושאני ילדה ולהרגיש ילדה גם מבחינה מינית ולדמיין את אבא שלי בגלל שהור גדול ממני זה באמת הדעות שלי?? איך לדעת? אני מרגישה כלכך רע!!! איך להפסיק לדמיין דברים כאלו ולחשוב?? זה כלכך מפריע לקשר אני יכולה לשבת איתו באוטו םתאום הוא זר לי כבר לר מצחיק אותי ולמרות המחשבות אני מחבקת ומנשקת כדי להוכיח לעצמי מה לעשות??? כי זה נורא חולני לחשוב כך..

היי שיר, יופי שהחלטת לטפל בעצמך וללכת לקב"ן. לדעתי בהחלט כדאי לקבל טיפול מחוץ לצבא, שכן בצבא אין CBT ואין כלים להתמודד עם הפרעות מסוג זה (לפחות ככל הידוע לי). לגבי שאר השאלות שלך, הן שוב בקשות אישור, וכדאי להפסיק. עצם העובדה ששמירת המחשבות הללו לעצמך מרגישה לך כמו "בגידה", רק מחזקת את מה שאמרתי לגבי "טקסי וידוי" למיניהם, שהם מאוד הרסניים. בבקשה תשתדלי לא להקשיב לאף אחד שאינו איש מקצוע. בברכה, ד"ר שרון לויט פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים כספרי 29, חיפה slevitt80@gmail.com לקביעת תורים: 052-6794957

השאלה ברורה, האם המחלה הזאת חוזרת? למרות שהרבה אמרו לי שלא ופגשתי אנשים שעברו את זה לפני שנים והיום הם בריאים ובלי המחלה לחלוטין.

שלןם אורית. השאלה שלך כל כך אנושית ולגיטימית, הרפואה יודעת היום לדבר באחוזים, כמה אחוז נרפא לכמה אחוז המחלה חוזרת. אך איננה יודעת לתת תשובות פרטניות לאנשים על חזרה או אי חזרה. מה שהרפואה יודעת להגיד (וכמובן כל אמירותיה הן על סמך מחקרים) שלאורח חיים נכון יש השפעה על מערכת החיסון שלנו. וכשאנו מדברים על אורח חיים נכון הכוונה לכמה תחומים: תחום התזונה שצריכה להיות עשירה בויטמנים, בנוגדי חימצון, בהפחתה של הסוכר והפחמימות ושתיה רבה של מים, כמה שפחות משקאות .הדבר הנוסף הוא שקט נפשי,כמה שפחות התרגזויות, עוינות, ריב ומדון כל אלו מעוררים הפרשה של קורטיזול שהוא רעלי לגוף ודבר נוסף זה פעילות גופנית סדירה, ולשמור על משקל מאוזן מותאם. מאחלת לך הצלחה ובריאות והכי נכון לשאול את אנשי המקצוע הרפואי שאת בטיפולם את השאלות שמעסיקות אותך ובוודאי לא להסתמך על רפואת פרוזדורים.

שלום דוקטור! יש בעיה חמורה ביותר עם הבת שלי.היא היום בת 34 יתומה מאם מגיל 5.מגיל 12 סובלת מ-OCD שהלך והחמיר במשך השנים.הייתה מטופלת בתחנה לבריאות הנפש שנים ונטלה כדורים. היופה ושם תקופות יציבות.אך המצב הלך והחמיר.הפסיקה ליטול תרופות בטענה שאינן עוזרות ואף מזיקות עושות אותה "זומבי".מגיל 25 בכלל ללא כל טיפול תרופתי או מקצועי תומך.לפני כ5 שנים המצב הדרדר עוד יותר התיפקוד שלה=0.הפסיקה להתרחץ,ולטפל בעצמה הסתגרה בחדר חשוך כל היום הפסיקה לתקשר עם המשפחה,ואף התחילה לפתח עויינות כלפי כולם והאשימה אותנו בכף שאנו אשמים בכל מה שקורה לה ורוצים במותה.וכל זה למרות אהבה הענקית קיבלה מכולנו ממני מסבה וסבתא (שבינתיים נפתרה לפני כמה חודשים) מצד אמא.הצענו לה 100 פעם עזרה בכל דבר והצענו לפנות שוב לעזרה מקצועית ולקחת תרופות אך הכל לחינם.תמיד אמרה שהיא לבד תסתדר ,אבל לבד אינה יכולה לעשות ממש כלום,אפילו דברים הכי בסיסיים.לפני 3 שנים אגרה כוחות אחרונים הלכה לתחנה לבריאות הנפש נסתה לעשות משהו הם שם דיברו על הוסטל אבל לא אישרו לה.לא יודע למה כי לא שיתפה אותנו בכלום יש לה את כל הזכויות היא מגיל 23 מוכרת כנכה לביטוח לאומי ומקבלת מהם קצבת נכות.איך שלא יהיה לא אישרו לה.ואז עזבה את הבית.שכרה דירה ,איך משלמת לא יודע,ואחר כך החליפה שוב דירה,ומספר טלפון בכדי שלא נדע היכן נמצאת.רוצה לציין כי מדובר בבחורה מאוד אינטיליגנטית,חכמה ומוסרית אך מאוד מאוד חולה.מסתבר בסוף שזה לא רק OCD אלא השד יודע מה.ביום שבת האחרונה הגיעו אלינו הביתה המשטרה השיא הזמינה אך לא מסרה להם את כתובת ההמצאות שלה,ואז לפי הרישומים של משרד הפנים הם הגיעו אלנו הביתה כי רישמית היא לא החליפה את הכתובת.היא הזעיקה משטרה בטענה שמאיימים עליה ואז נודע לי דבר נורא .מסתבר שהיא רק בשבוע אחד הזמינה משטרה 4 פעמים קריאות שוא וכל פעם שהגיעו אמרה להם סליחה זה טעות .זה מה שסיפרו לי.כמה שעות לאחר מכן התקשרו אלי מבית חולים מיון פסיכיאטר שלם הביאו אותה השוטרים כי הבינו8 שמשהו לא בסדר איתה.ואז מה היא ספרה לרופא שהסיבה שמזמינה את המשטרה כיוון שהיא שומעת קולות שלי אצלה כי אני רוצה לרצוח אותה....כששמעתי את זה מהרופא בטלפון כמעט קיבלתי התקף לב.(זה כבר מריח "סכיזופרניה פרנואידית" ולא רק OCD).עברו כמעט שנתיים שכלל לא ראיתי אותה...אין לי מושג איך היא חיה אין ספק שזה לא חיים אלא גהינום עלי אדמות.מהשוטרים נודעה לי הכתובת העכשוית שלה ומספר הטלפון החדש.באותו היום שיחררו אותה מבית החולים כנראה להתאשפז מרצונה לא הסכימה גם אם כן הציעו לה.ולאשפז בכפיעה בטח לא היה להם סעיף מתאים ואז שוחררה .אני מצטער מאוד דוקטור על אורך הפניה ממש סליחה...אך אני מרגיש כל כך חסר אונים ...וכל כך רוצה איכשהו לעזור לה או שמישהו יעזור לה..אני כל כך אוהב אותה היא הדבר היקר שנותר לי מאשתי שאיבדתי אותה כשהייתה רק בת 29.אך לא יודע איך.הבת שלי שונאת אותי נורא כנראה בגלל המחלה שעיוותה לה הכל .האף מקום לא רוצים לדבר איתי עליה בטענה שאין להם שום זכות לדון בה כיוון שהיא בוגרת (לא קטינה כבר).הכל נופל בין הכסאות והילדה לבד לבד לבד לגמרי ללא משפחה חברים אף אחד לא יודע שהיא בכלל קיימת בעולם הזה ואני לא מבין איך אפשר כך להתקיים.כל כך רוצה לעזור ולא יודע איך וממה להתחיל למי לפנות שיהיה לא קצת איכפת.אם יש לך איזה רעיון דוקטור נכבד.אברך אותך כל יום על עזרה או כיוון אפילו.תודה.

שלום לך בכל טיפול יש לכבד את הטריטוריה של המטופל ואת רצונותיו למרות שזה לא בהתאמה לרצונותיך. זה החוק בענין וצריך לנהוג לפיו. שתרגיש טוב!

ובבוקר יש עבודה. אני לא עייפה. אני כואבת. ואני כועסת. ואני לבד מרגישה חשופה וחדורה. פצועה ועייפה. אין נחת. בסופש נפגשת עם החבר והמצב צבירה שלי איתו אחר לגמרי. צחוקים והנאות. ככה זה בדכ איתו. החיבוק שלנו מנחם אותנו. עד היום נמנעתי מלהראות לו את הכאב שלי. אני מפחדת. מפחדת שיחשוב שאני בעייתית וירתע ממני. אני ככ לבד אלוהים הצילו. בבקשה תעשה בשבילי שהעולם הזה יהיה יותר טוב. די להקיף אותי באנשים רעים. בבקשה תשלח לי אנשים טובים רגישים ומפרגנים. שרוצים טוב בשבילי ולא עסוקים בתחרותיות עויינות התנכרות רכלנות לגלגנות וחרא. אלוהים תעזור לי. אני רוצה לישון. לילה טוב

לילה טוב מימה. אודי