פורום הפרעה טורדנית-כפייתית, אובססיבית

הפרעות אובססיביות הן מן ההפרעות הנפוצות ביותר הקיימות כיום, ויש צורך לתת מענה לגולשים הרבים שהנושא מעסיק אותם. לכן, פורום טורדנות כפייתית (OCD) יעסוק בנושא של הפרעות על הספקטרום האובססיבי קומפולסיבי, כמו: הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), טריכוטילומניה (תלישת שיער כפייתית), חיטוט כפייתי בעור, אגירה כפייתית, הפרעה בדימוי גוף (BDD).

הפורום ייתן מענה לשאלות הגולשים לגבי מחשבות טורדניות והתנהגויות כפייתיות מסוגים שונים, והטיפול בהן. הפורום מיועד גם לאנשים אשר הקרובים להם סובלים מנושאים אלה.
1347 הודעות
1211 תשובות מומחה
18/07/2018 | מאת: אסף

שלום לגבי טכניקת החשיפה, קראתי ברחבי האינטרנט לא אחת, שיש לבצע דמיון לאחר החשיפה ,או בכלל לעשות דמיון במקום החשיפה כאשר החשיפה היא אינה אפשרית.עד אתמול שקראתי באינטרנט הייתי בטוח שמספיק להיחשף להתנייה המותנית (למשל כסא מלוכלך) כאשר יש פחד מזיהום, וככל שאחשף אליו כך הפחד ידעך ויתחלף .אך קראתי במקומות מסוימים שלא מספיק רק להיחשף אלא גם לדמיין את התוצאות השליליות שיכולות לקרות ,למשל לדמיין שאני מקבל זיהום ,לדמיין את הסבל תוך כדי ,ולמות .הרי זה דבר שנוגד את ההיגיון,כי הרי גם אדם נורמטיבי ללא ocd יחשוש ממצב שכזה, אז שאלתי היא האם צריך באמת לדמיין את התוצאות ההרסניות או שלא? כמובן אני לא מדבר על זה שאם מחשבות כאלה או אחרות עולות תוך כדי ,כמובן שאסור להתנגד להם אלא לקבל אותם ולקחת את הסיכון שהם יקרו,אבל מפה ועד לדמיין את התוצאות קורות זה הרי נוגד כל היגיון.אשמח לתשובה תודה

שמי סיגל. פוטרתי מעבודתי לפני חודשיים נפרדתי מבן זוגי כל בוקר שאני קמה הוריי רבים כל הזמן ריבים חזקים עד כדי אלימות לא פיזית אלא מילולית זה כבר שבועיים ברצף לא אישית מאוד משפיע לשמוע את הדברים האלה מאז אני בדיכאון מחשבות שליליות אובססיבית כלפיהם עסוקה בהם בלי סוף כדי לעזור להם לא לריב אבל זה לא עוזר המחשבות השליליות וההשפעה מזה קשות לי מאוד אני חושבת על זה בלי סוף ולא מתעסקת בשום דבר אחר רק מתעסקת בהם במחשבות עליהם פחד לקום בבוקר בגלל מה שקורה בבית אני קיבלתי תרופות נגד חרדה אבל זה תרופות חדשות בינתיים מה לעשות עם האובססיביות הזאת? איך לחזור לחיים תקינים ושמחים ולא להתעסק ולהיות מושפעת יותר מדי גם במחשבות עליהם בלי סוף? תודה מראש

היי סיגל,
אני חושבת שהתשובה נמצאת בגוף השאלה. כלומר, אם את עסוקה בלנסות לגרום להורים שלך לא לריב, ברור מאליו שזה יעסיק אותך. אני לא חושבת שאת יכולה להשפיע בצורה כלשהי על היחסים ביניהם ועל ההתנהגות שלהם והבחירות שלהם, עם כל הצער שבדבר. כשהם רבים, כדאי לנסות שלא להתערב כלל, ובמקום זה לצאת לסיבוב בחוץ, לעשות דברים אחרים ולעסוק בחיים שלך. תנסי להתרחק מהסיטואציות שמזיקות לך במקום להתקרב אליהן ולהכניס את עצמך לעין הסערה, ולדעתי תרגישי הרבה יותר טוב.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שרון שלום, אשמח לעזרתך, אני סובלת ממחשבות טורדניות פחד לאבד שליטה ושאני יכולה לפגוע באנשים שאני אוהבת. אני מבינה שהמחשבה הזאת הזויה זה התחיל מקום מקום , אני בן אדם הכי רגוע שיש אני לא מנסה לעשות משהו בשביל להוריד את המחשבה כמו טקסים וכאלה על מנת לא להיכנס לזה יותר אבל זה מלחיץ אותי הפחד הזה שאפשר לאבד שליטה הייתה תקופה שהצלחתי להתגבר על זה לבד ללא שום כדורים ולפני כמה ימים המחשבה שוב חזרה . זה מלחיץ אותי נורא אני לא רוצה לקחת כדורים מעולם לא לקחתי אבל המחשבה הזאת כל הזמן בראש שלי ואם ואם ואם. מה אפשר לעשות ? האם זה באמת מסוכן? ממש אשמח לעזרתך

שלום לך,
את בהחלט לא חייבת לקחת תרופות. את רק צריכה ללמוד לשנות את הגישה כלפי המחשבות האלה. אם אומר לך שהן אינן מסוכנות, ושאין שום סיכוי לאבד שליטה, זה ירגיע אותך לזמן קצר בלבד, שלאחריו הספק שוב יתחיל לקנן, ותרגישי כמובן צורך לשאול שוב.
מה שצריך לעשות הוא לנסות שלא להתנגד למחשבות האלה, ולא להתייחס אליהן כמשהו לא רצוי או מצער. הן פשוט שם, כמו כל מחשבה אחת שעוברת בראש, ואין להן חשיבות מיוחדת.
אם יהיה לך קושי ליישם את הגישה הזו בכוחות עצמך, ממליצה לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) שיכוון אותך בדרך הנכונה.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי יקירה, מצטערת שאני כל פעם חופרת לך כאן אבל אין לי עם מי להתייעץ אף אחד לא מבין מה אני עוברת. שוב אני על הפנים קולות, מועקה קשה ולא מוסברת , דמיונות, פחד אמתני שיאשפזו אותי בבית חולים לחולי נפש, שיש לי סכיזופרניה והיא מתפרצת ובגלל זה כל הניתוקים והקולות וההרגשה המוזרה הזאת פחד משתק שיאשפזו אותי ואני לא אדע כי אהיה מנותקת מהמציאות ולא יהיה מי שיטפל בילדים ומבחינת הקולות אלו לא מחשבות אלא קולות אמתיים מה אני עושה במצב הזה תעזרי לי בבקשה.

היי מורי,
אני חושבת שדרך הפורום אני לא יכולה ממש לעזור בזה, מאחר שאת כל הזמן חוזרת על אותה שאלה. כנראה שאת צריכה לטפל בעצמך, ו/או ללמוד להתעלם מהתופעות האלה ולא לייחס להן חשיבות, למרות שהן מפחידות. ככל שאת מדברת על זה ועושה דברים סביב זה, במקום להמשיך רגיל כאילו כלום, את בעצם מעצימה ו"מנפחת" את זה. את שואלת שוב ושוב מה עלייך לעשות, כשהפתרון הוא בעצם לא לעשות דבר. ואולי צריך טיפול כדי להפנים את זה.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שלום. לפני בערך חודש כתבתי על התמודדות שלי עם מחשבות טורדניות שקשורות לבריאות הנפש שלי. הרגשתי במהלך השבוע האחרון סוג של הפוגה (אולי התחלתי להפנים שאני לא חולה במשהו וכנראה גם לא אחלה), ואז אתמול קראתי איזה מאמר בנושא והיה לי התקף חרדה קל כאילו חזרתי לנקודת ההתחלה. בחודש האחרון חזרתי להתאמן ולרוץ, אבל גם אחרי זה שאני מרגיש יחסית טוב עדין המחשבות המציקות האלה בראש ולא נותנות לי מנוח (המחשבות תמיד נמצאות שם גם אם שחכתי מהם לכמה שעות). אני מתפקד ועובד, אבל גם המחשבה הזאת שבגלל שאני אחלה במשהו נפשי תהרוס לי את העסק מאוד מפריעה לי (שמאוד התאמצתי והקרבתי עבורו). לגבי השינה שלי, לפעמים אני ישן לילה מלא ולפעמים אני מתעורר ומרגיש לחץ וחרדה, אבל זה מאוד מוזר כי הלב שלי לא דופק מהר, אני לא מרגיש רעידות, רק מן מחשבה כזאת לא נעימה, וסוג של חרדה (קשה להסביר מה זה בדיוק) ואז אני חוזר לישון אחרי חצי שעה-שעה אחרי שאני נרגע. בנוסף, נהיה לי איזשהוא פחד חדש שאני אתחיל לחשוב שדברים לא אמיתיים, למשל בני משפחה, הבית (קשה להסביר בדיוק מה זה הפחד הזה, אבל כאילו אני מערער על בכל דבר מסביבי). בנוסף, אני מרגיש שאני מתעצבן מאוד מהר גם בגלל דברים יחסית קטנים (כאילו מרגיש שאני חסר מנוחה וטרוד כל הזמן) וזה מפריע לי גם בעבודה. אני רוצה לטייל, להנות ולבלות, אבל המחשבות האלה מציקות לי ומעציבות אותי. אני רוצה להתמודד עם זה לבד כי אני יודע שאני אצליח, ואני לא רוצה ללכת לטיפול, אבל אני לא יודע איך להתמודד עם זה.

היי גל,
הדבר הכי טוב שאתה יכול לעשות, הוא לא להיות ב"בקרה" מתמדת על המחשבות שלך. כלומר, ברגע שלא יהיה לך אכפת מה עובר לך בראש, הבעיה תיפתר. צריך לנסות לאמץ את הגישה (הנכונה) שמחשבות הן לא דבר חשוב, שאנחנו יכולים לחשוב כל דבר ושתוכן המחשבות אינו צריך להטריד אותנו. ממש כמו החלומות שאנחנו חולמים בלילה- את רובם אנחנו לא זוכרים כלל, וגם אלה שכן מאבדים בדרך כלל מחשיבותם ככל שאנחנו ערים. כלומר, המחשבות לא צריכות להציק לך או להעציב אותך. אתה יכול לנסות להתבונן בהן מהצד מבלי להיסחף רגשית לתוך התוכן שלהן, ולשים לב שאתה חושב אותן מבלי לייחס לכך חשיבות מיוחדת.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי שרון, תודה על המענה. אני חושב שכל המחשבות האלה נובעות מאינפורמציה (כנראה ברובה לא נכונה) שאני קורא, אבל אני לא מבין איך פעם הייתי מתמודד עם לחצים הרבה יותר גדולים (עברתי תקופות מאוד לא פשוטות) וזה לא היה משפיע עליי בשום צורה נפשית, והפעם בגלל איזה התקף חרדה קטן נכנסתי למן סחרור שאני לא מצליח לצאת ממנו. אני לא מצליח להבין למה אני כל כך לחוץ מבריאות הנפש שלי, שעמוק בפנים אני יודע שאני במצב תקין. קשה לי מאוד להבין איך החרדות האלה התעוררו פתאום, כי פעם דברים כאלה היו חולפים לי ליד האוזן גם פעם אם מחשבה או משהו היה מטריד אותי לעולם לא הייתי קם באמצע הלילה בגלל זה ומרגיש לחץ וחרדה (שזה בעצמו מדאיג אותי). בנוסף הפחד החדש הזה שאני חרד ממנו שאני מרגיש שאני במן מצב לא מציאותי, כאילו אני תמיד מזכיר לעצמי שזה מה שהיה בעבר אז למה אני מפחד? (מאוד קשה לי להסביר מזה כי אני בעצמי לא מבין מזה התחושה הזאת) או מן פחדים כאלה שמזכירים פרנויה. זה כאילו כל פעם פחד אחד מתחלף באחר..

לגבי התחושה שאני במן עולם לא מציאותי - אני חושב שלא הסברתי את עצמי נכון. מצד זה מן תחושה כזאת שאני אומר לעצמי : רגע, זה באמת קורה? מצד שני אני אומר לעצמי שברור שזה קורה וברור ששאר הדברים קרו כי אני זוכר אותם (למשל משהו רנדומלי - שיחה ביני לבין חבר) . קשה מאוד להסביר מה זה התחושה הזאת.. לגבי המחשבות שמציקות לי, אם אני אהיה בגישה שפשוט לא אכפת לי ממה שיקרה הם באמת ייעלמו בסופו של דבר? למשל עוד מחשבה שמציקה לי מאוד היא שאני רוצה לטוס עם חברים, אבל אני מאוד מפחד לקבל התקף חרדה במטוס או בטיול או להיות באותה הרגשה עצובה שאני עכשיו וככה כל הטיול ייהרס. האם הגישה של "לא אכפת לי, שייהרס הטיול" יכולה להיות נכונה? לא שיתפתי אף אחד קרוב אליי במצב שלי..

היי גל,
המצב שאתה מתאר נפוץ מאוד, ולמעשה דומה מאוד אצל כל אדם שסובל מהבעיה הזו. מחשבות טורדניות מתחלפות תמיד באחרות, וזה יכול להיות אפילו בקצב מהיר. מה שאומר שתוכן המחשבה הספציפי איננו חשוב כלל, אלא הנושא שעומד מאחורי כל התכנים גם יחד- פחד לאבד שליטה.
הגישה של "לא אכפת לי, שייהרס הטיול" היא גישה נכונה, שכן הפתרון כולל "לקיחת סיכון" שמה שאתה פוחד ממנו יקרה. אבל זו הדרך היחידה ללמד את המוח שאין באמת ממה לפחד- להיכנס ל"עין הסערה" של הפחד, ולהתבונן במה שקורה בלי לברוח משם.
ייתכן שהתחושה שאתה מתאר היא תחושת ניתוק, האופיינית מאוד למצבי חרדה. אין צורך להיבהל ממנה, ואם לא תתייחס אליה היא בסופו של דבר תיעלם. אותו הדבר יקרה למחשבות, אם לא תייחס להן חשיבות, אבל זה תהליך שיכול לקחת זמן, ויש לשים לב שבאמת לא אכפת לך שהמחשבות שם- ואתה לא אומר זאת לעצמך רק כדי שהן ייעלמו.

שלום שרון!! סובל ומתמודד בסכיזופרניה ואוסי די . גם דכאונות כמובן מטופל בתרופות. שאלתי היא האם אפשרי לצאת "לגמרי" מהדיכאון ? שמעתי על קסדה חשמאלית .. דעתך בנושא תודה ושבת שלום לכולנו

היי אייל,
אפשר להיות ברמיסיה מלאה, כלומר בתקופה שבה אין דיכאון בכלל. כל מי שסבל אי פעם מדיכאון נמצא בסיכון לחזרת הדיכאון, כמובן. חזרת הדיכאון תלויה מאוד בנסיבות ובסוג הדיכאון.
קיימים טיפולים שונים לדיכאון שאינם תרופתיים, אני מניחה שאתה מתכוון לגרייה מגנטית של המוח. יש אנשים שאינם מגיבים לתרופות וכן מגיבים לטיפול הזה, שנחשב יעיל. כמובן שאנשים שונים מגיבים לטיפול באופן שונה, חלקם יותר וחלקם פחות.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

הבנתי תגובתך.. אך אצלי זה שונה כי אני רוב הזמן בתחושה דכאונית מזה שנים. וניסיתי המון . מה עןד עליי לעשות לשיפור והבראת המצב שלי . תודה שרון ושבוע טוב

היי אייל,
כדי להתגבר על דיכאון, כדאי לפעול בכמה כיוונים. קודם כל לדאוג שהגוף יהיה בריא ומאוזן- לישון מספיק ובשעות סבירות (סדר יום נכון), לאכול בריא, לעשות פעילות גופנית שגם תורמת מאוד למצב הרוח ומשפרת אותו. שנית, כדאי לדאוג שיהיו לך פעילויות מעניינות ותחומי עניין, וסדר יום שכולל עשייה ומשמעות. אפשר להיעזר בטיפול פסיכולוגי ותרופתי. כשאתה פועל בכל הכיוונים האלה, יש סיכוי טוב יותר להשיג שיפור משמעותי.

04/07/2018 | מאת: מורי

היי שרון בוקר טוב מה שלומך? עוד פעם אני ממש מפוחדת הייתי אתמול בערב עם הילד לבד בבית קילחתי אוץו וחשבתי על כל מיני דברים פתאום ממש שמעתי שקוראים לי בקול רם קפצתי ממש ובעצם אף אחד לא קרה לי מאתמול אני רק שומעת קולות ואני בפחדים ממש קשים

היי מורי,
אני מבינה שאת מצפה שאגיד לך שהכל בסדר ושלא תתייחסי לזה. זה כמובן סוג של אישור, וחבל שאת עדיין מבקשת אותו ומייחסת חשיבות לתופעות שאת כבר מכירה היטב. חוסר התייחסות למחשבה כולל גם לא לבקש אישורים, ובאופן כללי ניסיון לא לדבר על המחשבות ולא לשנות את התנהגותך (אפילו בדברים קטנים) עקב המחשבות הללו.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

זה ממש קול לא מחשבה על קול זה קול אמיתי

היי מורי, אפשר לשוחח איתך איכשהו בפרטי?

אם אתה סובל מאותו סוג של בעיה אין לי בעיה לדבר איתך אבל אם אלו דברים אחרים אז אני קצת מפחדת כי אז אני מתחילה לחשוב שיש לי כל דבר

וצריך כוח רצון אדיר כדי להתמודד עם cbt לדעתי האישית ונסיוני בלתי אפשרי בלתי תרופה כי הרפיה טורדנית כה מציקה שאין כוח לתרגול חשוב לציין את מידת הקושי כי אני רואה שאת מציעה בכל הודעה את הטיפול

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
קושי הוא עניין סובייקטיבי. אני מסכימה שהתרגול בטיפול CBT דורש מאמץ, והמטופל צריך להיות שותף מלא בטיפול ולא רק לבוא לפגישות. אבל רוב המטופלים אינם חושבים שזה כה קשה לביצוע, גם אם זה לא קל. בנוסף, מטפל טוב יודע להתאים את רמת הקושי של המשימות הספציפיות למצבו הנוכחי של המטופל וליכולות שלו, כך שהמטופל ירגיש שלא קיבל משימה שהיא מעבר ליכולתו. בדרך כלל מתקדמים בהדרגה בטיפול.
אני מכירה מאות אנשים שהצליחו בטיפול CBT ללא טיפול תרופתי כלל, כך שכפי שאמרתי, זה עניין סובייקטיבי. מי שלא מתכוון להשקיע בטיפול יכול להיעזר בטיפול תרופתי בלבד.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

14/06/2018 | מאת: סובל

היי, שרון. הרבה זמן שלא כתבתי. (כתבתי הודעה זו גם בשרשור האחרון שהיה לנו) התחלתי ללכת לטיפול לפני 3 חודשים אצל פסיכולוג קליני, שיש לו גם כלים ל-CBT. אני אתייחס לפוסט האחרון שכתבת לי... גם אם בת הזוג לא רואה את הפנייה לידידים שלה כמו שאני מרגיש, וגם אם היא לא באמת מקטינה אותי, ולא רואה בהם שותפים לבגידה, וכל זה באמת נכון מבחינת העובדות. אני לרגע אחד לא חושב שהיא מנסה לפגוע בי, אבל זו התחושה שנוצרת בעקבות הסיטואציות הללו. אני מרגיש נפגע כי יש לי אמונה מאוד פנימית עמוקה מבחינת התרבות שגדלתי בה, שבת הזוג חייבת להיות ללא ידידים ולהתנתק מגברים בחייה. מכאן, מתחילות כל הבעיות. האמונה העמוקה הזאת שמושרשת בי גורמת לי לחשוב שהבחורה עושה לי בכוונה כאשר היא פונה לגברים ומתיידדת איתם. האמונה גורמת לי לא להימשך לבנות שיש להן ידידים, ולחפש בנות מסורתיות ללא ידידים. כלומר, אני מבין שיש לי אמונה, אבל אני מרגיש שאני לא יכול באמת להשתחרר ממנה, כי זה כמו שכאשר בנאדם חוטף מכה ברגל, וכואב לו. הבנאדם שחוטף את המכה לא יכול לשנות את התחושה של הכאב, כי זה אקסיומה כזאת. כלומר, האמונה שמושרשת בי היא חלק ממני, ואני מרגיש שלעולם לא אצליח לשנות אותה. לכן, כל פעם מחדש כאשר בת הזוג תכיל ידידים ותמשוך תשומת לב מבנים, אני ארגיש שהיא מקטינה אותי, וזה כמו מכה שחוטפים, ולא ניתן להימנע מתחושת הכאב לעולם. שאלתי היא - האם את מכירה אנשים שהחלימו מקנאה, ואני יכול לשאוב מהם רעיונות? אולי בפורום זה? את תוכלי להמליץ לי על סדנאות ששם יש אנשים שהחלימו מקנאה ומאמונות מגבילות שמונעות מהבחורה להכיל ידידים בחייה? שאלה נוספת - האם את מאמינה שניתן לשנות אמונה מגבילה כמו הנושא של ידידים בחיי בת הזוג, או שעליי לחפש פשוט בחורה פשוטה ומסורתית, וגם כאן לא בטוח שאמצא מישהי שתענה על ציפיותיי לגמרי. אודה לעזרתך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
אני בהחלט מאמינה שניתן לשנות אמונות מגבילות, גם את העמוקות שבהן. לאמונות עמוקות מאוד אנחנו בדרך כלל מתייחסים כאל "סכמות חשיבה". הטיפול שעוזר לשנות אותן באופן יסודי ומעמיק נקרא "סכמה תרפיה", שהוא סוג של CBT אינטגרטיבי שמשתמש גם בנקודות מבט הלקוחות מגישות אחרות. אם תרגיש שהטיפול שאתה עובר כרגע לא מצליח לשנות לך את האמונות, אני ממליצה לברר על סוג הטיפול הזה, שהוכח כמאוד יעיל גם עבור אנשים שיש להם בעיות אישיותיות עמוקות ו/או דפוסי חשיבה מאוד נוקשים.
אתה יכול לחפש מישהי שמתאימה לאמונות ולצרכים שלך, אבל לדעתי לא יהיה קל למצוא מישהי כזאת. וכאשר יש סטנדרטים מאוד מחמירים ובלתי מתפשרים, אף אחת לא יכולה באמת לעמוד בהם ב- 100%, אז קח זאת בחשבון.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שרון, היי. אני מבין ממך שניתן לשנות אמונות עמוקות המגבילות אותי. אני מרגיש שהאמונה המגבילה שלי היא שבת הזוג חייבת להיות ללא ידידים, ולהימנע מכל סיטואציה שתגרום לי להרגיש נחות. הבעיה העיקרית היא שאני חושב תמיד שהבעיה היא אצל בת הזוג שיש לה ידידים, כי אני בתוך תוכי מאמין שהיא יכולה לעשות את השינוי ולוותר על הידידים שלה למעני, ולכן קשה לי עדיין להבין שאני צריך לשנות בעצמי משהו. כלומר, אני מבין שיש לי אמונות נוקשות, אבל אני מאמין שהבחורה גם צריכה לעשות שינויים הכרוכים בויתורים למען זוגיות משותפת יפה. בת הזוג האחרונה שהייתה לי לא ויתרה על אף ידיד, וזה הרגיש לי שהיא מעדיפה את הידידים שלה על פניי, גם אם היא הייתה נאמנה לי במאה אחוז. בעיה נוספת היא שאני תמיד עושה השוואה בין העולם החילוני לדתי. בעולם הדתי הבנות יותר צנועות וללא ידידים, ולכן האמונה העמוקה שלי מתעוררת יותר. כלומר, כאשר אני עם בת זוג שיש לה ידידים, אני ישר עושה השוואה למישהי דתיה, ואני אומר לעצמי שיש תחליף, אז אני חש את הנחיתות ואת חוסר הכבוד מהבת זוג ברמה גבוהה יותר. השאלה שלי היא: מה הצעד הראשון בטיפול "סכמה תרפיה" שיגרום לשינוי באמונה שלי? איזה טיפ תוכלי לתת לי כדי שאתחיל להרגיש שינוי בתוכי? אציין כי המטפל שלי כן יודע CBT, והטיפ שלך יוכל לעזור לי איתו בפגישה הבאה. אודה לעזרתך.

שלום לך,
בטיפול סכמה תרפיה מתחילים קודם כל במילוי שאלון הסכמות של יאנג, על מנת לזהות את סכמות החשיבה הבעייתיות. לאחר מכן עורכים מיפוי של הסכמות ובעיות שקשורות בהן. מוסיפים את מקורות הסכמה (כלומר להבין מאין התפתחה, בדרך כלל בילדות), טעויות חשיבה מרכזיות שהסכמה גורמת, והתנהגויות בעייתיות. לאחר מכן, "תוקפים" את הסכמות הבעייתיות ממספר כיוונים- קוגניטיבי, התנהגותי וחווייתי, כאשר הקשר עם המטפל הוא מאוד מרכזי בטיפול ותורם להפחתת הסכמות (סוג של חוויה מתקנת למה שחווית בילדות). אם אתה רוצה לקרוא על השיטה בהרחבה, יש די הרבה מידע באינטרנט, ואפילו בעברית.
בתור טיפ, אני יכולה לומר שתשים לב שגם "צריך" זו מילה שנובעת מחשיבה נוקשה. כפי שאתה לא "צריך" לשנות שום דבר, אלא היה רצוי וכדאי שתשנה כדי שיהיה לך קל יותר למצוא זוגיות, כך בת הזוג לא "צריכה" לשנות דברים בעצמה כדי לקיים זוגיות. נכון יותר לומר שזה "רצוי" או ש"היית רוצה בכך", אבל אין הוכחות לכך שהיא צריכה או חייבת (כפי שאתה לא חייב). שינוי האמירה הפנימית הזו יכול לרכך את דפוסי החשיבה.

שרון, שלום. אני מבין ממך שיש לזהות את הסכמות ומקורות הסכמה בילדות. לגבי ריכוך דפוסי החשיבה - אני מבין את ההיגיון שאין הוכחות לכך שהבחורה צריכה או חייבת להשתנות, אבל אז אני שואל את עצמי את השאלות הבאות... אם מה שאת אומרת זה נכון, אז האם יש גבולות בזוגיות? לפי מה שאת אומרת, אם בת זוגי תקיים יחסי מין עם בנים אחרים, בזמן הזוגיות, וזה יפריע לי, אז גם לזה אין הוכחות לכך שהיא צריכה להשתנות? כלומר, אם יש דברים שמפריעים לי, תמיד אני אסתכל על עצמי ולא על הבחורה? דבר נוסף, על פי התיאוריה, זה אומר שריכוך דפוסי חשיבה יביא לשימור הזוגיות, אבל בפועל הרבה זוגות נפרדים... גם כשהולכים לטיפול זוגי או פרטני. השאלה למה?

כמו שכתבת, מדובר בריכוך דפוסי החשיבה ולא ויתור מוחלט על העקרונות שלך.
לדעתי, כדאי ללכת לפי "חוק האדם הסביר", כלומר מה שמקובל אצל רוב בני האדם. נכון שישנם זוגות עם "יחסים פתוחים", שמאשרים לבני זוגם ולעצמם לשכב עם אחרים, אבל זה הגיוני ולגיטימי שרוב בני האדם לא ירגישו בנוח עם זה. לכן, אצל רוב הזוגות יש "כלל" של בלעדיות. כשהכללים והגבולות בזוגיות מתחילים להיות נוקשים לפי הסטנדרטים של רוב האנשים בקבוצת ההשתייכות שלך, מתחילה הבעיה.
זוגות נפרדים מכל מיני סיבות. לפעמים מכירים בגיל צעיר, ולאחר שמתבגרים מרגישים חוסר התאמה. פעמים רבות זוגות נפרדים בגלל חוסר תקשורת, חוסר השקעה בזוגיות (שוקעים בשגרה ובקושי מתראים), וכו'.

24/06/2018 | מאת: סובל

הכללים שלי אכן נוקשים לפי המציאות של ימינו. בנות מרגישות חופשי להתיידד עם גברים, ואני רואה את זה בכל מקום. לי באופן אישי קשה עם העובדה הזאת. קשה לי מאוד שבת הזוג שלי תיצור מגע אינטימי או רגשי במקומות העבודה שלה, כמו פסיכולוגית , רופאה, מוזיקאית וכו'. אני צריך לדעת שהבת זוג שלי לא תעורר בי את כל היצרים ואת כל האגו שקיים בי. יש יצרים ואגו בתוכי שאני מניח שקיימים אצל עוד הרבה גברים, שלא מאפשרים לזוגיות להתקיים. גם אם אסתכל על "חוק האדם הסביר", עדיין יצרי האגו שלי מתעוררים ולא מאפשרים לי לתת לבחורה את החופש שלה בזמן שאני איתה בזוגיות, כי אני מרגיש שהאגו חזק ממני, ואין לי אפשרות להכיל אותו. אני מרגיש שאני חייב להיות תמיד הגבר הבלעדי בזוגיות, והאגו לא מאפשר לי להרגיש מלך ובלעדי. לכן אני סובל בזוגיות, ולכן אני כבר מתחיל להרגיש שלעולם לא אצליח למצוא זוגיות, כי לא משנה כמה אני אעבוד על עצמי, האגו תמיד ינצח אותי, והגברים בחיי בת הזוג שלי תמיד יעוררו בי את יצרי האגו ויגרמו לי להרגיש נחות לידם. לכן, אני תמיד מחפש בחורה שהיא כמה שיותר מנותקת מגברים, כדי שלא יתעוררו אצלי היצרים והפרשנויות השליליות שאני לא מצליח לשלוט בהם. הסיבות שאני נפרד מבנות בעיקר קשורות לכל מה שכתבתי (על יצרים ואגו), וגם בגלל סטיגמה אובססיבית שאני יוצר על הרקע שממנו מגיעה הבחורה (הגיל שלה, העדה שלה, הגובה שלה וכו'...) לדעתך אני יכול לפתור את הבעיות שהצגתי בפנייך? כי אני מרגיש אבוד ולא מאמין כבר שאצליח להכיר מישהי לעולם.

אני בהחלט חושבת שניתן לרכך באופן משמעותי את דפוסי החשיבה וללמוד כיצד לקיים זוגיות בריאה שתחזיק מעמד לאורך זמן. אחרת בכלל לא הייתי מציעה לך לפנות לטיפול...

27/06/2018 | מאת: סובל

מודה לך על התקווה שאת מנסה לנטוע, אבל אני כבר חודשים נמצא אצל מטפל, ולא מתרחשת פריצת דרך בטיפול. אני מנסה לרכך את דפוסי החשיבה, אבל אני עדיין ממשיך להרגיש את הצורך החזק בבלעדיות בקשר זוגי, ללא גברים, ומרגיש כל הזמן שהבחורה צריכה להתאים את עצמה אליי. הבעיה העיקרית היא שאני לא יודע איך להתחיל לעשות את השינוי. כאשר אני אומר שינוי, אני מתכוון קודם כל להתחיל בדייטים, וגם עם זה קשה לי. אני רוצה בהדרגה לחזור לדייטים, אבל אני ישר מרגיש שני קשיים עיקריים - 1. הבחורה פוגעת לי במעמד. 2. סבל ולחצים נפשיים שיכשילו את התנהלות החיים התקינה שלי. השאלה היא - מה עליי לעשות כדי לא להרגיש שהבחורה פוגעת לי במעמד? נניח שהבת זוג היא פסיכולוגית, והיא מטפלת בגברים, כיצד ארגיש שהיא לא מתאהבת בהם במהלך הטיפול, וכיצד לא ארגיש שהמעמד שלי נפגע כאשר היא מחליטה להיפתח איתם ולהשאיר אותי לבד בבית? אודה לעזרתך.

עצם העובדה שאתה נמצא בטיפול לא אומרת שזהו המטפל המתאים לך ושיש לו את הכלים הנכונים לעזור לך. חיוויתי את דעתי לגבי סוג הטיפול והכלים המתאימים. כפי שאמרתי, יש צורך בסוג של CBT שהוא מעמיק יותר, ורק מטפל שהמומחיות שלו היא CBT (ולדעתי גם עוסק בסוג הטיפול שציינתי) יכול לעשות זאת כמו שצריך, לדעתי.
על השאלות שלך אי אפשר להשיב באופן כללי דרך הפורום, כי מה שצריך לעשות הוא לעבור טיפול מעמיק כדי שלא תרגיש שבת הזוג מאיימת עליך. אתה צריך לזהות את סכמות החשיבה שגורמות לך למחשבות אלה, ו"לפצח" אותן (להבין וגם להפחית) בעזרת טכניקות שונות.

01/07/2018 | מאת: סובל

המטפל שלי עוסק ב-CBT, וגם בסכמה תרפיה. אני מבין לעומק מה הסכמות חשיבה שלי, וכמובן שהמטפל מנסה יחד איתי לזהות אותן. למשל, אני מבין שפגיעה במעמד שלי היא סכמה לגבי בנות שיש להן ידידים, ושהן פונות אליהן. הבעיה היא שאני לא יודע איך להמשיך לאחר זיהוי סכמה זו. החלק של הבנת הסכמות הוא ברור לי, אבל להפחית אותן זה החלק הקשה והלא מובן כיצד לעשות זאת. אני מבין שרק כאשר ארגיש שוויון ביני לבין הידידים של הבת זוג, ואצליח להיגמל מסכמת הבלעדיות שלי כגבר, אז ברור שאצליח ליצור זוגיות בריאה. הבעיה היא שאני לא יודע איך להיגמל מהסכמה הזו. אני מקווה שאמצא טכניקות שיעזרו לי להפחית את הסכמות, כי אני באמת סובל מזה. באם ובמידה יחול שינוי כלשהו, אני מניח שאעדכן כאן בפורום. תודה.

כשאתה אומר "סכמות", אני לא בטוחה שאנחנו מדברים על אותו הדבר. אני מתייחסת לשיטה של ג'פרי יאנג שנקראת "סכמה תרפיה". יאנג זיהה 18 סכמות חשיבה שמפריעות לאנשים בחיים. אין דבר כזה "סכמה לגבי בנות שיש להן ידידים" לפי השיטה הזו. הייתי מנחשת שזה נובע מסכמת "סטנדרטים בלתי מתפשרים/ ביקורתיות יתר", ואולי מסכמת "פגימות/בושה". אבל רק שאלון הסכמות המלא יכול לבדוק זאת. מציעה לך לחפש בגוגל את יאנג, ולבדוק אם אכן הכוונה היא לתיאוריה הזו. גם ההמשך, אחרי זיהוי הסכמות, הוא מאוד ברור ומובנה בטיפול.

08/07/2018 | מאת: סובל

היי, שרון. בדקתי באינטרנט ומצאתי את 18 הסכמות של יאנג. אני חושב שסטנדרטים בלתי מתפשרים כן במובן מסוים קשור אליי. הבעיה העיקרית היא שזיהוי הסכמה זה החלק היותר קל של התהליך, אבל היישום שלה קשה מאוד. אני מרגיש שאני לא יכול להתפשר על בחורה שיש לה ידידים ושהיא פונה לבנים, כי הכנסה של ידידים לקשר הזוגי מעוררת אצלי דחיה ולא משיכה, ואין לי הסבר לזה. זה מרגיש לי שהבחורה לא מספקת את הצורך העיקרי שלי, והוא שאני ארגיש שייך לה, גם אם לא באופן בלעדי, אבל שישאף לבלעדיות. ועם האקסית שלי זה בדיוק ההיפך- היא רוצה להיפתח עם אנשים וגברים, וזה נוגד את הצרכים שלי. יש לי שתי שאלות: 1) האם לדעתך הצרכים שלי נובעים מהסטנדרטים הנוקשים שלי, או שהם חלק טבעי ממני כמו שלכל אחד יש צרכים? 2) אני לפעמים מתכתב עם האקסית, ותמיד איכשהו יש לי ולה תחושה שאולי יום אחד נחזור, אבל כל פעם כשאני מתכתב איתה, בהתחלה יש זרימה בשיחה, ואז היא נתקעת בגלל שאני נזכר בהתנהגות שלה, שלא מספקת את הצורך שלי בשאיפה לבלעדיות. קשה לי עם זה שיש לי פתאום געגועים חזקים אליה, ואז הפגיעה הזאת בצורך שלי מונעת את המשך התקשורת שלי איתה, ופשוט שוב גורמת לי להתרחק ממנה ולא להימשך כלפיה. מדוע אני לא מצליח להימשך אליה, אם יש לי התקף געגועים חזקים אליה? אני מרגיש שהפתרון הוא למצוא מישהי אחרת, אבל אני מפחד פתאום להתנתק ממישהי שיש לי איתה קשר עמוק, והיסטוריה ארוכה של רגעים יפים והרבה מכאובים. מה ניתן לעשות? אני ממש מיואש.

לדעתי הצורך שלך נובע מהסטנדרטים הגבוהים שלך, זהו לא צורך בסיסי שיש אותו לכל אחד. זה דפוס חשיבה. אגב, לדעתי קיימות שם עוד סכמות חוץ מסטנדרטים בלתי מתפשרים, אולי משהו מהתחום של חוסר קשר ודחייה (למשל פגימות או חוסר אמון). זה התחום העיקרי שגורם לבעיות ביחסים זוגיים ולקושי ביצירת קשר. כמו שאמרתי, אפשר לדעת בוודאות כשממלאים את השאלון הרלוונטי.
לא בטוח שלמצוא מישהי אחרת זה הפתרון, שכן הבעיה יכולה לחזור בכל קשר. אישה יכולה רק לדבר עם גבר ברחוב או גבר כלקוח במקום שהיא עובדת בו, וזה יעורר אצלך רגשות שליליים (לפי מה שכתבת). לכן, כדאי לך לפתור את הבעיה אצלך קודם כל. חשוב מאוד שתרגיש בטיפול שיש לך כיוון ואתה יודע לאן זה הולך ואיך בדיוק תיפתר הבעיה שלך. כשעושים סכמה תרפיה, יש טכניקות קוגניטיביות, התנהגותיות (שעיקרן להתנהג בניגוד לסכמות שלך) וחווייתיות, שהן העוצמתיות והמשמעותיות ביותר. אני מניחה שכשתהיה בשלב שתדע בדיוק לאן זה הולך ותרגיש שאתה מתקדם, לא תחוש חוסר אונים כזה.

13/07/2018 | מאת: נשלט (סובל)

אני אבדוק האם יש עוד סכמות. אני מרגיש אובדן שליטה פנימית ברגע שבת הזוג שלי פונה ומתלהבת מבנים אחרים, למרות שהיא טוענת שהיא נאמנה לי. הגוף שלי מאבד שליטה פנימית, ותחושת הנחיתות שאני חווה כל כך עצומה, שאני לא מסוגל לתפקד בחיים, כי אני חושב רק על העובדה שאני נשלט על ידי בת הזוג שלי והידידים שלה. אני מרגיש חסר אונים, מצוקה, וזה יוצר אצלי לחצים בכל הגוף. בנוסף לאובדן השליטה והנשלטות שהבת זוג יוצרת אצלי, אני חווה חוסר משיכה לבת הזוג, ואני לא מצליח כבר לאהוב אותה. הלב שלי מצליח לאהוב רק מישהי שמוכנה להתנתק מהידידים שלה, ומוותרת למעני על מנת שהזוגיות תצליח והאהבה תישמר. אני מבין שהבעיה יכולה לחזור בכל קשר, אבל אני מנסה להבין בתוך תוכי מתי אני יכול לזהות שהבעיה היא לא רק בי, אלא גם מתי בת הזוג בעייתית, כי אני לא רוצה להרגיש שבכל קשר זוגי רק אני הבעייתי. אני מודה שיש לי קשיים בזוגיות, אבל אולי בת הזוג האחרונה שלי היוותה מכשול נוסף בהתנהגות הפרובוקטיבית שלה בזוגיות. אני מרגיש שגם אם אפעל בניגוד לסכמות שלי דרך הטכניקות שאת מציעה, אני לא אצליח בתוך תוכי לקבל מצב שלבת זוג שלי יהיו ידידים ושהיא תפנה אליהם הרבה ובהתלהבות. אני מרגיש שזה כמו לתת לעצמי צביטות חזקות, והכאב תמיד יורגש. אני מרגיש שבינתיים אני צריך מסגרת שתייצב אותי (בנוסף לטיפול), ואני לא מצליח למצוא. את יכולה להמליץ לי על מקום כזה? איפה אפשר להכיר אנשים לגיל שלי? אני בן 32.

לאיזו מסגרת אתה מתכוון? משהו בסגנון של אשפוז יום? אני צריכה לדעת מה בדיוק הצורך ומאיפה אתה בארץ. והאם המטרה בהיכרות עם אנשים בגילך היא מציאת חברים חדשים? אם כן, אז אפשר להכיר בעצם בכל מקום רלוונטי- מקומות עבודה, חוגים למיניהם, מכון כושר וכו'.

15/07/2018 | מאת: נשלט

אני מתכוון למסגרת של מציאת חברים חדשים. [גם עכשיו כשאני כותב לך את זה, אני פועל בניגוד לסכמות שיש לי בראש, וזה הדבר הקשה. אני מכריח את עצמי לעשות משהו בניגוד לטבע של הסכמות שפיתחתי (שלא קשורות בהכרח רק לקנאה שלי)]. אני רוצה לנסות דווקא בחוגים, אבל אני מרגיש שאני צריך דחיפה בשביל זה. אני גם לא יודע האמת איזה חוגים יש לגילאים שלי ומה הכי מתאים לי, כי אני צריך חוגים שבהם יש אנשים שיהיה לי נוח איתם, במיוחד לאור הקשיים שאני חווה. אני מאזור המרכז, מעוניין להכיר חברים חדשים (בדגש על חברים בנים ולא בנות כרגע). יש חוגים שהיית ממליצה לי? היכן צריך להתחיל לחפש? מאיפה ארכוש מוטיבציה בשביל להתחיל בכלל לחפש חוגים? אני בן 32, ולא יודע מאיפה להתחיל. אודה לעזרתך.

באזור המרכז יש הרבה אפשרויות,כנראה שהכי הרבה שיש בארץ. אפשר להתחיל מחוגי ספורט, מכון כושר או בריכה. מקווה שאתה מתחבר לזה ומוצא עניין בפעילות גופנית, מאחר שזה גם טוב לנפש וגם מקום מצוין להכיר חברים חדשים.
בנוסף, תנסה לחשוב מה מעניין אותך, ולפי זה תבחר מסגרת או חוג. אם אתה מנגן, למשל, אתה יכול להצטרף ללהקה- אפשר לחפש באינטרנט אנשים שמחפשים נגנים. אם אתה אוהב אמנות, אתה יכול לחפש חוג אמנות באזור שלך. אם אתה מתעניין בנושאים פוליטיים או חברתיים, אתה יכול להצטרף לתנועה שפועלת למען מטרה מסוימת ולהכיר שם אנשים, וכו'. האפשרויות הן רבות, רק צריך להיות יצירתי ופתוח לתחומי עניין, אולי גם כאלה שלא חשבת עליהם עד כה.

ממש רוצה להתגבר לא מצליחה לבד אני מבינה שזה מחשבה טורדנית אבל היא מכרסמת בי ! ואם זה יקרה ? .... ואין לי תשובות ... זה ממש הורס לי ואני יודעת שזה גנטי בבקשה כל עזרה תתקבל

לקריאה נוספת והעמקה

היי אורנה,
לא הבנתי בדיוק מה את שואלת. בכל מקרה, אם יש מחשבה טורדנית חוזרת שקשה להתגבר עליה, והיא מפריעה לך לתפקד, מומלץ לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) על מנת לטפל בבעיה כמו שצריך.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שלום, אני עצמאי בן 22 שעובד מהבית (בעיקר) וגם בחלל עבודה משותף (מעט מאוד). לפני כחודש וחצי היה לי אירוע די מלחיץ בעבודה וכמה ימים אחרי זה היה לי התקף פאניקה. אני לא יודע למה כל כך נלחצתי, כי עברתי את אותו אירוע לפני שנה ולא התייחסתי אליו בצורה כזאת. למחרת היה לי עוד שתי התקפי פאניקה במהלך היום (אני לא יודע ממה הם נבעו). מאז התחילו לי כל מיני מחשבות טורדניות שקשורות בבריאות הנפש שלי. פחד ולחץ תמידי כזה מההתקף ופחד להשתגע. אני חושב שהטעות הכי גדולה שלי שאחרי שקרה לי ההתקף פאניקה התחלתי לקרוא על זה באינטרנט ועל מחלות נפשיות אחרות. מאז אני פוחד פתאום לקבל התקף פסיכוטי או התקף חרדה או שאני חולה באיזשהיא מחלת נפש. אני יודע שכל זה לא יקרה, אבל לא מבין למה אני לא מצליח להשתחרר מזה. לפני זה הייתי יוצא הרבה עם חברים, ומאז אני כל הזמן מנסה לחזור לעצמי ומנסה לצאת כמה שיותר אבל חצי שעה אחרי שאני יוצא מהבית אני רק רוצה לחזור ומחכה שנסיים. זה לא קורה לי עם בני משפחה או שאני יוצא לסידורים. אני מרגיש תחושה יומיומית כזאת של מועקה/עצבות. אני לא יודע ממה היא נובעת. ככל הנראה מכל המצב הזה. אני ממשיך בעבודה היומיומית שלי כרגיל. התיאבון שלי גם כרגיל. לגבי השינה לפעמים אני ישן לילה מלא ולפעמים אני מתעורר ומרגיש שהמוח שלי רץ על 150 ומתקשה לחזור לישון (אבל בסוף מצליח לחזור לישון - יכול שזה גם התקף פאניקה? כי אין לי את התסמינים הפיזיולוגים של התקף פאניקה כשאני מתעורר). אני פשוט לא יודע איך להתשחרר מכל המחשבות האלה ורק רוצה לחזור למה שהיייתי לפני חודש וחצי. אני לא יודע אם אני רוצה להתחיל טיפול ולחלוטין לא מעוניין לקחת תרופות. יכול שכל מה שאני מרגיש זה פשוט overthiking ואני סתם מנפח את זה? יש טיפים להתשחרר מכל זה? יכול להיות שאם אני לא אלך לטיפול המצב הזה יחמיר?

לקריאה נוספת והעמקה

אני רוצה להוסיף עוד כמה דברים. אני גם מפחד שהפחד הזה יהפוך בסופו של דבר למציאות. בנוסף, אני כל הזמן חוזר אחורה על מה שחשבתי כדי לראות שאני בסדר ולא קרה לי משהו. יצא לי לחשוב על זה הרבה לאחרונה, והרבה דברים במהלך השנים האחרונות (שקשורים בעיקר לעסק) לא עשיתי ומנעו את הקידום שלו בגלל overthinking - "מה קרה אם..."

היי גל,
מה שאתה מתאר בהחלט נשמע כמו מחשבות טורדניות, וכמובן התקפי חרדה. חרדה יכולה להתבטא בכל מיני צורות, היא לא חייבת להיות "התקף פאניקה" כמו שאתה מכיר. אם יש סימפטומים שאפשר לייחס אותם לחרדה, גם אם הם קצת שונים, הם עדיין נחשבים להתקף חרדה או למצב של חרדה בעוצמה גבוהה יחסית.
יכול להיות שזה ישתפר בלי טיפול, אם תבין שהבעיה היא בגישה למחשבות ולתחושות הפיזיות שלך. כלומר, לבדוק את עצמך ולהיות ממוקד באיך אתה מרגיש כל הזמן, זה לגמרי מיותר וזה מה שיוצר את הבעיה. אתה צריך להבין שהכל בסדר איתך, ואין שום דבר לא תקין. לפעמים רק ההבנה הזו גורמת להקלה גדולה. אולם, אם תרגיש שקשה לך להפנים וליישם את זה, ואתה עדיין עסוק בעצמך, מומלץ מאוד לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT).

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי שרון, תודה על המענה. אני כל הזמן מרגיש פחד שאני חולה באיזה מחלת נפש (סכיזופרניה לדוגמה).. כל פעולה שאני עושה וכל משפט שאני אומר עוברים מן "ביקורת" פנימית כזאת כדי לראות שהכל בסדר. אני כל הזמן מפחד שמשהו "ישתלט" עליי, שאני אשמע קולות או אדמיין איזה משהו. מצד אני אחד אני אומר לעצמי שאם אני מודע ומפחד מזה אז למה אני מתייסר מזה ומצד שני אני עדין מפחד וחרד מזה. האם יש משהו שיכול לעזור לשחרר את המחשבות האלה (מלבד טיפול)? אני מפחד לקרוא מידע באינטרנט כדי שהחרדה הזאת לא תתגבר ובסוף אני אאמין לזה, כי זה מה שגרם לזה מלכתחילה לדעתי.

היי גל,
זה בדיוק הטבע של מחשבה טורדנית, אתה יודע שהיא לא נכונה, ובכל זאת, הספק לא מניח לך. הסיכוי, אפילו הקטנטן, שהיא נכונה, לא מאפשר למוח "לעזוב את זה".
הדבר הכי טוב שאפשר לעשות עם זה, הוא לנסות לא לעסוק בזה. כמובן לא לקרוא חומר באינטרנט, ולהפסיק גם אישורים עצמיים (כלומר ניסיונות לשכנוע עצמי שאין לך סכיזופרניה. זה רק יזיק!). בכל מקרה, לאדם שיש לו סכיזופרניה אין שום שליטה על הופעת המחלה. אם הוא יחשוב על זה, ינסה לבדוק את עצמו וכו'- זה לא ימנע התפרצות המחלה. כך שעדיף לנסות "לשחרר" ולאמץ את הגישה של "מה שיהיה יהיה".

היי גל, אחד על אחד מה שאני מרגישה אני ממליצה לך על טיפול cbt, יכול מאוד לעזור לך

שלום שרון, בני הבכור בן 17 החל לפתח מחשבה טורדנית שהציקה לו הוא שטח בפניי את המחשבה פעם ועוד פעם ואני מכה על חטא, לא ייחסתי חשיבות לכך אך מצבו מחמיר הוא מסתגר בתוך עצמו וחולה בכל פעם במשהו אחר הקאות חום ... לאחרונה גם עבר פרידה משמעותית. פניתי לרפואת משפחה שהצילה אותו עם ציפרלקס לפחות עכשיו קם על רגליו ולא שוקע .. עכשיו הוא מוכן לטפל בהפרעה . הוא טוען שהוא סובל ממחשבה חוזרת על הזמן שמסיבה לו כאב עצום הוא לא מצליח לדחוק אותה . המחשבה מייסרת אותו איזה טיפול יעזור ? האם המחלות שחלה בהם והדיכאון קשורים זה בזה ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

היי רות,
ממליצה מאוד לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT), שכן הוא היחיד שיעילותו מוכחת באופן משמעותי עבור OCD. אם אכן סבל מדיכאון, זה יכול להיות קשור גם להפרעה וגם לפרידה שעבר, יש כאן מספר גורמים מעורבים. ייתכן גם שחווה מצב רוח ירוד עקב כל הבעיות הללו ולא דיכאון קליני, זה מובן לגמרי ולגיטימי. מחלת חום בדרך כלל לא קשורה למצב נפשי. אם יש הקאות ללא חום, זה יכול לעתים להיגרם כתוצאה מחרדה.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

03/06/2018 | מאת: מחפשת פתרונות

היי , אני לא יודעת מה קורה לי בזמן האחרון , בהתחלה היו לי פחדים לאבד שליטה וכאילו חשבתי שיצאתי מזה עכשיו התחיל לי ניתוק כזה מעצמי כאילו הגוף והנפש נפרד וזה משהו שמאוד מפחיד אוצי אני לא יודעת מה קורה לי אני מבינה שזאת חרדה אני מנסה להרגיע את עצמי אבל לפעמים זה פשוט לא עובר ומה שבא לי זה רק ללכת ולישון אני נהייתי עצבנית אני לא שמחה ולא נהנת אני לא יודעת מה קורה לי , אשמח בבקשה לעזרה לאן לפנות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
תחושת הניתוק היא תחושה מאוד נפוצה במצבים של חרדה. המוח, למעשה, מייצר את הניתוק הזה כמנגנון הגנה, כדי שהחרדה לא תשתק אותנו ונהיה מסוגלים לתפקד. תחשבי, למשל, על חיילים בשדה קרב, שרואים וחווים זוועות. הם צריכים להיות מסוגלים להמשיך להילחם ולא להיכנס לפאניקה, ולכן רבים מהם חווים תחושה דומה לשלך. אין כל צורך להילחץ מהתחושה הזו. חשוב גם להבין, שאי אפשר להפיג אותה בכוח, וצריך פשוט לחכות שהיא תחלוף מעצמה. היא יכולה גם להיות מאוד מתמשכת, ואין צורך להיבהל מכך. כדאי לנסות לקבל את התחושה ולא להיאבק בה, היא אינה מסוכנת, וזהו מנגנון חשוב שמסייע לך לתפקד במצבים שונים בחיים.
בכל אופן, אם את סובלת מחרדות, תמיד מומלץ להיעזר בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT).

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

29/05/2018 | מאת: אמא אוהבת

בוקק טוב, ביתי המקסימה נוהכת לאוננן עם חפץ המעבר עוד מילדותה "פיל" בובת פרווה. האוננות החלה כבר בגיל צעיר לקראת גיל 6ובתקופות מבויימות יש לה צורך בכך. הדבר היחיד שמטריד אותי זה לא האוננות עצמה אלא הסיבה שבתקופות מסויימות צריכה זו יותר.יש לציין שכיוון שאנו מדברות על הדברים פתוח. היא קוראת לזה פרטיות הגוף בחדר ויש תקופות שזה יותר אינטנסיבי. למשל כל יום לפרק זמן מסויים. אני חוששת שמשהו אחר מטריד אותה. יש לציין שלפני שנה וחצי אני ואבא התגרשנו ויש ביננו משמורת משותפת ויחסים תקינים מאוד. טופלה כשנה כחלק מהתליך. חברתית לפעמים ישנן תקופות פחות טובות. תודה מררש על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
אני לא חושבת שאוננות צריכה להטריד אותך. אם זה לא פוגע בתפקוד היומיומי של הילדה, ולא בא על חשבון דברים אחרים, אין סיבה לדאגה.
בכל מקרה, לא ניתן לדעת אם משהו אחר מטריד אותה אם היא לא תשתף בכך אותך או את מי שמטפל בה. אפשר רק לנסות לשאול אותה, ישירות או בטיפול. כרגע אי אפשר להתייחס לבעיה שאנחנו לא יודעים אם היא קיימת בכלל...

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי שרון. אני לא יודעת עם כתבתי לך אני חושבת שכן אני עוברת כבר יותר מחודש שינוי תרופתי. אני לאט לאט מתאזנת ועם עניין השינה זה הסתדר ואני מאוד מודה לך על התמיכה עזרת לי מאוד בזה. רק יש לי בעיה,בבוקר אני קמה שמחה מצב רוח טוב מתפקדת יוצאת להליכה הכל בסדר גמור אבל שפתאום מגיע שעות אחר הצהריים ערב אני מרגישה בדידות רגשית חוסר אנרגיה דכדוך שמלווה במחשבות שליליות מדכאות. אני התייעצתי עם הרופאה אבל היא אמרה שזה לאט לאט מתאזן ולוקח זמן. מה שקורה עם המחשבות הטורדניות מדכאות מרוב שאין לי חשק לעשות שום דבר אפילו לצאת להליכה אני שוכבת במיטה ואין לי אפילו חשק לדבר עם אף אחד פתאום המצב רוח שלי צונח למטה. שרון שוב את ממש תעשי לי מצווה יש לך עצות טובות לתת לי כי אין לי למי לפנות כרגע.אני עדין לא התחלתי טיפול מה לעשות בינתיים עם התופעה אחר הצהריים ובערב שאני מרגישה את החוסר אנרגיה דכדוך בדידות רגשית מחשבות בלי סוף בבוקר שאני קמה זה עובר לי. ממש אשמח עם תוכלי לתת לי עצה קטנה את ממש תקלי עלי. תודה רבה שרון ומאחלת לך שבוע נפלא

לקריאה נוספת והעמקה

היי רינת,
כפי שהפסיכיאטרית שלך אמרה, זה כנראה יתאזן לבד. עד אז, את יכולה לנסות בכל זאת להיות פעילה ולא להיכנע לרצון לשכב במיטה. התשובה לשאלה שלך הרי נמצאת בגוף השאלה- ככל שתהיי פחות בעשייה, כך תרגישי רע יותר, ולהיפך: ככל שתעשי יותר, גם אם זה יהיה בכוח ובחוסר חשק (בהתחלה), כך תרגישי יותר טוב. כמו שאומרים, "עם האוכל בא התיאבון".

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי, 1. האם את יכולה לתת לי כמה דוגמאות בודדות (משפטים) למחשבות מתקנות למחשבות המשניות, במצבים שאני אומר לעצמי שאין לי כח כבר עם המחשבות וכו׳. אני אשמח מאוד! 2. האם גם אדם רגיל לפעמים חושב על דברים בלתי הגיוניים שמפחידים אותו (ומאמין קצת למחשבות האלה)? או שזה קורה רק לאדם עם אוסידי? תודה רבה :)

לקריאה נוספת והעמקה

היי אליהו,
דוגמאות למחשבות מתקנות למחשבות המשניות יכולות להיות: "אני יכול לחיות חיים מלאים עם המחשבות האלה"; "הן לא צריכות להפריע לי"; "אני צריך לקבל אותן כי רק כך אוכל להמשיך בחיי"; "הן יכולות להיות פה כמה שהן רוצות", וכו'.
בוודאי שאדם שאינו סובל מ- OCD חושב לפעמים מחשבות לא הגיוניות. בדרך כלל הוא לא מייחס להן חשיבות, גם אם עולה פחד מסוים, ולכן הן לא חוזרות על עצמן ולא הופכות לטורדניות.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שרון משהו הזוי מרגישה כאילו אני בתוך פסיכוזה מחשבה בתוך מחשבה בתוך מחשבה פתאום כל מיני דברים משוגעים שקופצים לראש מחשבות שווא מוזרות שאני עומדת למות שמלאך המוות בא לקחת אותי פתאום עולה לי סכין על הילדים חושבת שאני צריכה לקחת את הכדורים כרגיל בערב פתאום עולה לי מחשבה שאני לוקחת את כל הכדורים והמועקה ממש ממש קשה אני מפחדת שלא מתפרצת לי סכיסזופרניה ולא יהיה מי שיטפל בילדים

שרון האם מישהו שיש לו נטייה לפסיכוזה יכול לקחת כדורים מקבוצת ssri

הנה אני בעבודה מקלידה פתאום נכנס לי שעכשיו אני יקום ואני אצעק בשיגעון שאני המשיח ואני יכולה להציל אנשים ועוד זאת לא מחלת נפששששששש אמא אני מפחדת מזה

היי מורי,
אני חושבת שאת יודעת את התשובה להכל, ופשוט מבקשת ממני אישור שאת לא מאבדת את השפיות וזה רק OCD. אני מקווה בשבילך שיום אחד תחליטי להפסיק עם האישורים ולקבל עזרה אמיתית.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שלום שרון, כבר יומיים אני עם מועקה כזאת כבדות אין חשק לעשות כלום ומחשבות מוזרות ולא טובות שאני לא יודעת איך להסביר אותם מין בלבול בתוך הראש אני מרגישה. אני מפחדת שאני לא בתוך איזה פסיכוזה או שמתחיל לי סכיזופרניה ושמשהו רע באמת עומד לקרות לי או לילדים. אשמח לעצה ממך..אני קצת לחוצה מהמצה ותודה על הכל...

שלום גב שרון שיהיה לך חג שמח שאלה בקשה .כל הדברים המוזרים קורים לי .היתי בבית חולים .עליתי במדרגות מתנשפת 6 קומות. לא נעים להיות במעלית שלא נדע. במעבר היתה בחורה צעירה שפנתה אלי בשאלה.האם אני המשגיחה .ממש צעירה אולי מתנדבת.אמרתי לה שלא פתאום היא התפקעה מצחוק.לא היה לי כח לשאול למה היא צוחקת וגם היתה איתה עוד בחורה .וחוצמזה מיהרתי לטיפול נמרץ ברוך השם .התינוק בסדר.עכשיו אני ממש נעלבתי.כי את יודעת צעירים צוחקים על מבוגרים לא עושים לא כבוד ולא חשבון.ואני יחסית אליה .בת 55 .אולי צחקה עלי כי אני מבוגרת אולי על הכובע הנייקי שלי איך צריך לנהוג תודה מראש אגב הבעיה שלי היא רגישות יתר יתר מדי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
לדעתי כדאי לנסות ככל האפשר לא להתייחס למקרה הזה (לא להגיב באותו רגע), ולהמשיך הלאה. מדובר באישה זרה, שאין לה שום חשיבות בחייך. את גם לא יודעת מהם המניעים שלה ומה הסיבות להתנהגותה. ייתכן שהיא היתה שיכורה, תחת השפעת סמים או סובלת מפסיכוזה, שכן ההתנהגות שלה לא מותאמת לסיטואציה החברתית. גם אם היא סתם גסת רוח, למה את צריכה להטריד את עצמך בגלל אנשים כאלה? הם לא קובעים את הערך שלך ואין להם שום משקל בחייך.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי שרון. רציתי לשאול שאלה שמאוד חשובה שלי ואשמח עם תוכלי לתת לי עצה קטנה מה לעשות. כאשר אני קמה בבוקר אני מרגישה מצוין מתפקדת חברים הכל טוב חיים שמחים פתאום מגיע תשע בערב אני מתחילה להרגיש חרדה שזה מתבטא במחשבות שליליות טורדניות של מה יהיה עם אני לא ישן בלילה זאת אומרת עם אני לא יכולה לישון כל הלילה יש לי חרדות ומחשבות איזה פחד שאני לא ישנה בלילה מה יקרה כל הזמן המחשבות האלה בראש שלי זה מתבטא בדפיקות לב מואצות הזעות אני בת 51 גלי חום כאבים בכפות הרגליים עשיתי בדיקות בקופת חולים והבדיקות היו בסדר. אבל שמגיע הבוקר אני מתחילה לפרוח לחיות חיים שמחים טובים ואין לי שום תופעות כאלה ביום. המחשבה הטורדנית החרדתית מתחילה בתשע בערב "מה יהיה עם לא אשן בלילה" וזה מתבטא בתגובות בגוף פיזיות מה עושים במקרה כזה? גם עם זה לא מחשבה טורדנית אשמח לדעת מה לעשות עם המחשבה והתופעות השליליות האלה זה מאוד חשוב לי שרון כאן בפורום את נתת לי כלים טובים בעבר שנעזרתי בהם ממש תודה את ממש תעשי מצווה בשבילי בפורום אפילו טיפ קטן איך להקל על עצמי מתשע בערב וכל הלילה תודה רבה רבה ומאחלת לך ולמשפחתך חג שבועות שמח

לקריאה נוספת והעמקה

היי רינת,
אנשים רבים מתקשים לישון בלילה מפחד שלא יירדמו, ויהיו עייפים למחרת. זה בבחינת "נבואה שמגשימה את עצמה", כי הרי אי אפשר להירדם בכוח, והמתח שנוצר מפריע להירדמות. כדי לפתור את הבעיה הזו, את צריכה להשתכנע שגם אם תהיי עייפה, זה לא יהיה נורא. אפשר לנסות, למשל, להיזכר בימים שבהם לא ישנת הרבה שעות ותפקדת טוב יחסית. אולי אפילו לא היית עייפה כפי שאת מדמיינת או מצפה להיות אם לא תירדמי.
אפשר לצאת מראש מנקודת הנחה שתהיי עייפה מחר, וללכת לישון בלי ציפיות. חשוב גם לזכור, שאם את לא נרדמת תוך כ- 20 דקות, כדאי לצאת מהמיטה ולעשות דברים אחרים (כדי לא להתהפך במיטה סתם). כשתרגישי שאת רדומה, תחזרי למיטה. המטרה היא ללמד את המוח לקשר בין המיטה לבין שינה, ולא בין המיטה לבין התהפכויות, מחשבות וחוסר שינה.
בכל מקרה, רוב הפרעות השינה חולפות מעצמן תוך תקופה קצרה.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

תודה רבה אני ממש מודה לך שרון מאוד עזר לי מה שהצעת לי חג שבועות שמח

שלום רב אשתי סובלת מocd . אני סובל מחשיבה מעט אובססיבית (הפסיכיאטר הגדיר כקוים של ocpd) . אצל שנינו יש רקע רגשי מורכב מילדות אך כנראה גם מבנה נפשי כזה. האם יש דרך לעזור מראש לילדים שלנו (הגדול בן שנתיים וחצי) שלא יסבלו כשיגדלו ממחשבות אובססיביות, קבעון מחשבתי וכדומה ? אבהיר שאין כעת בעיה כזו,מעבר להתמודדות רגילה עם גיל שנתיים. תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

היי אלי,
מתנצלת על העיכוב בתשובה.
אין ממש טיפול מונע ל- OCD, אבל אפשר לשים לב לדפוסי התנהגות של ההורים שיכולים לעודד את התפתחות ההפרעה, ולהשתדל שלא להתנהג לפיהם.
כדאי לפנות להדרכת הורים, כדי לקבל הדרכה כיצד להימנע מדפוסים כאלה. באופן כללי, רצוי להימנע מדחיפה מוגזמת להישגים ומפרפקציוניזם שמכוון כלפי הילדים. כדאי לשדר גמישות, ומגוון של פתרונות או התמודדויות אפשריות עם מצבים שונים, ולא להיות "מקובעים" על דרך אחת בלבד.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

תודה! אשמח לשמוע איזו הדרכת הורים את מתכוונת? האם ניתן לקרוא חומר בעניין, גם לא בהקשר השפעה על ילדים, בשביל לעזור לנו להיות מודעים מאילו התנהגויות כדאי להמנע? שוב תודה רבה!

היי אלי,
לדעתי אפשר לפנות לכל מי שעוסק בהדרכת הורים (למשל מכון אדלר), ויהיה ערך מוסף להדרכה אם הוא עוסק גם בטיפול ב- OCD.
אפשר לקרוא חומר על גורמים סביבתיים אפשריים התורמים להתפתחותו של OCD. יש חומר באינטרנט ובספרים העוסקים ב- OCD.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שלום, אני בת 29 ומאז שאני זוכרת את עצמי יש לי מחשבות אובססיביות מלוות בטקסים, ואף סבלתי מהפרעות אכילה סביב גיל 17 (שלדעתי היה קשור ישירות לשאר הפרעות החרדה שלי). יש תקופות יותר טובות בהן המחשבות נרגעות, אך בתקופות לחוצות המחשבות לא עוזבות אותי ואני מוצאת את עצמי מותשת ואני פשוט מרגישה שאני לא יכולה יותר! בסך הכל אני בחורה מתפקדת ויש לי קריירה די מצליחה, אבל אני ממש מתוסכלת מזה שאין לי זוגיות ואוכלת לעצמי את הראש עם מחשבות ופחדים שרק גורמים לי לא לרצות לחיות בכלל (אין לי מחשבות אובדניות כמובן וגם לא הייתי מגדירה את עצמי ״בדיכאון״ או משהו כזה). בעבר לקחתי ציפרלקס שעזר לי חלקית, וגם הלכתי שנה שלמה לפסיכולוגית והיא טענה שבמקרה שלי cbt לא יהיה יעיל כי אין לי חרדה אחת ספציפית. אי אפשר להגיד שהטיפול לא עזר בכלל, אך הוא בהחלט לא פתר לי את הבעיה ועלה לי המון כסף. אני פשוט אובדת עצות ולא מבינה איך אנשים חיים ככה :( מה לעשות? האם יש עוד פתרונות שאני יכולה לנסות? אני מרגישה מאוד בודדה בסבל שלי, כי כלפי חוץ אני נראית מאוד חייכנית ואופטימית אבל מבפנים אני מלאה בחרדות שלי שהפכו כבר לחלק ממני לצערי.

לקריאה נוספת והעמקה

היי עדי,
מתנצלת על העיכוב בתשובה.
אני מבינה שאת סובלת מאוד מבעיותייך. אני חושבת שהן בהחלט ניתנות לפתרון, ולכל הפחות אפשר להשיג שיפור משמעותי.
צר לי לשמוע שהיית בטיפול שלא עזר. טיפול שכולל רק שיחה חופשית באמת לא יועיל ולא ייתן לך כלים לפתור את הבעיות.
זה ממש לא נכון לומר ש- CBT עובד רק על בעיה אחת מאוד ממוקדת. מי שאומר זאת לא באמת מכיר ומבין לעומק את הגישה הטיפולית הזאת. נוסף על כך, OCD יכול להתבטא בכל מיני מחשבות ותחומים שונים, אבל המקור לכל התחומים הללו הוא אותו המקור, ואנחנו מחפשים פתרון מהשורש.
לדעתי, שווה לתת צ'אנס למטפל CBT שמבין לעומק הפרעות אובססיביות ועוסק בטיפול בהן. מטפל כזה יוכל למצוא את המכנה המשותף לבעיות (במקום לראות אותן כריבוי של בעיות שונות), ולתת לך את הכלים לפתרון. יש מקום רב לאופטימיות, אל תרימי ידיים!

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי שרון שבוע טוב..מה שלומך? שבוע טוב..עוד פעם מחשבות אבל סוג של מחשבות שלא היו לי שנים אני פתאום חושבת על פגיעה בילדים שאני מפילה את הילד ואומרת בטעות מחשבות מזעזעות שאני שורפת..את הב...ועוד מלא מלא מחשבות קשות עליהם שפגעתי בהם ובאה משטרה ממש רואה את כל התסריט בראש שאומרים בחדשות ואז נכנס לי שאני שומעת קולות כביכול שאומרים לי לפגוע בהם..אני ממש לא מרגישה טוב ויש לי רבינה מועקה בלב ולא יודעת מה לעשות..

הנה עכשיו נכנס לי שיש קולות שמבקרים אותי אומרים לי עשית לילדים ככה וככה צועקים לי בראש את "אמא רעה" אמא זבל ועוד אמא נראה לי אני משתגעת

היי מורי,
מאחר שאת לא מטפלת בעצמך, צפוי שמחשבות כאלה יופיעו מדי פעם ויפחידו אותך. אל תהיי מופתעת מזה... זה יחלוף מעצמו ובינתיים תנסי לא להתייחס לזה ולהמשיך לתפקד כרגיל.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

זה קורה בדרך כלל כשאני נמצא עם אנשים ספציפיים זה מאוד מפריע לי ואין לי דרך לשלוט בזה

לקריאה נוספת והעמקה

היי אור,
אני חושבת שכדאי לך לנהל על כך שיחה מעמיקה עם איש מקצוע. נתת מעט מאוד מידע, שלא אומר הרבה... אני יכולה לנחש, אולי מדובר בלחץ כשאתה נמצא איתם? אם כן, יש צורך לעבוד על הפחתת הלחץ.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי שרון, אני לא חושב שזה מלחץ בנוסף זה קורה רק כשאני מביט לאנשים בעיניים למי אפשר לפנות? תודה

כדאי לפנות למטפל בגישה קוגניטיבית התנהגותית (מטפל CBT), שלא רק יאבחן את הבעיה, אלא גם ייתן לך כלים לפתור אותה. בהנחה שזוהי בעיה פסיכולוגית.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

הי, אם יש לי כמה מחשבות טורדניות האם צריך להיחשף אל כל אחת מהפ בין 10דק לשעה, או שבסה״כ צריך להיחשף בין 10דק לשעה לכל המחשבות הטורדניות? תודה :)

לקריאה נוספת והעמקה

היי יוני,
באופן כללי, מומלץ להתמקד בדבר אחד בחשיפה. יש אנשים שיש להם אינספור מחשבות טורדניות, ואי אפשר לכלול הכל... עם זאת, אם מחשבה אחת לא מספיקה לעשר דקות של חשיפה (כלומר הפחד פוחת הרבה לפני כן), אפשר להעלות עוד מחשבות, עד שאתה מגיע למכסת הזמן שהקצית לעצמך.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

הי, מה הסיכוי שיהא לילד הפרעות אכילה אם יש לאחד מההורים (ולהורה השני יש ocd)?

25/04/2018 | מאת: אנונימי

שלום,בן 17,מרגיש רע כל בזמן ,יש מחשבות שפגעתי במישהוא ואני משחזר אירועים וזה מלחיץ אותי וגורם לי לחשוב שהרסתי משהוא,מרגיש הרגשה מוזרה של אדישות ,התרחקתי מהחברים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, אז מה אתה שואל בעצם?


בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

25/04/2018 | מאת: אנונימי

אם הסיבה שאני מרגיש רע כל היום,וקם עם מחשבות מדכאות שגורמות לי להרגיש אשמה ,זה ה o.c.d כי אני לא מצליח להתמודד עם זה

ככל הנראה, ההרגשה הרעה שלך קשורה במחשבות שלך. מחשבות מציקות גורמות להרגשה רעה, אבל גם להיפך- הרגשה רעה מזינה מחשבות כאלה (ולכן עשייה, שתורמת מאוד להרגשה טובה, גם מפחיתה מחשבות).
יש לציין, שבדרך כלל, חוסר הקבלה של המחשבות ושל ה- OCD גורם לסבל העיקרי בהפרעה זו. אם היית לומד לחיות יותר בשלום עם המחשבות האלה, לקבל את מצבך ולנסות לשקם את חייך, היה נחסך ממך סבל רב.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

26/04/2018 | מאת: אנונימי

אבל אני מרגיש שאני לא מבין מה עובר ,אני כל הזמן במחשבות גם טובות וגם לא טובות אבל אני לא מצליח להבין מה עובר עליי וזה קשה

אז כדאי לך לפגוש איש מקצוע ולנהל איתו שיחה מעמיקה. זה יעזור להבין את הדברים בצורה טובה יותר. אגב, כל אדם בעולם חושב כל היום מחשבות- טובות, רעות, נייטראליות. זה טבעו של המוח שלנו.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

אני אצל פסיכולוג כבר שלוש שנים ועדיין לא מרגיש שזה עוזר

האם אתם רק מדברים, שיחה חופשית, או שהוא גם נותן לך כלים להבנה ולהתמודדות עם בעיותיך?
אם אתה מרגיש שאין לך שום תועלת מהפגישות, ממליצה לברר על טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT). טיפול אמור לתת כלים, ואם אתה לא מתקדם, אז למה להמשיך אותו כל כך הרבה זמן?

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שלום, יש לי חבר שכל דבר שהוא אומר או עושה, הוא מבצע מספר פעמים: לדוגמה כשהוא נדרש לחזור על טקסט מסויים הוא מתחיל מספר מילים, נתקע, חוזר שוב עליהם, מתקדם לעוד מספר מילים וחוזר למילים הראשונות, כביכול יש לו 'קצר' שגורם לו את זה. או דוגמה אחרת, לפני שינה הוא פותח את הארון ומוודא בקול שכל דבר נמצא במקום("השעון פה, משחת שיניים וכו')זה ממש מפריע לו בחברה וכולם שמים לב לזה. מה ההגדרה של הבעיה הזו וכיצד ניתן לטפל בה? תודה רבה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

היי שלומי,
אני לא יכולה לאבחן בעיה של אדם בלי להכיר ולפגוש אותו, על סמך תיאור קצר של מישהו מהצד, וכמובן גם לא להציע לו תכנית טיפול על בסיס כזה... אלה יכולות להיות התנהגויות כפייתיות, אבל יש צורך לדבר איתו ולבדוק את זה. כמובן, ניתן לטפל בזה רק אם הוא מעוניין בכך.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

הי דוקטור, אם אדם שסובל מocd מתחתן עם מישהי שסובל מהפרעות אכילה (היא אמרה שהיא קיבלה טראומה עקב שהוריה רבו ובעקבות ועקב זה היא קיבלה את ההפרעות אכילה) אז האם יש סיכוי יותר גבוה מהרגיל שילדיהם יסבלו מocd או הפרעות אכילה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
אם אתה סובל מ- OCD, יש יותר סיכוי שיהיה לך ילד שיסבול מ- OCD. זה כמובן תלוי מאוד גם בסביבה שבה יגדל, ובמסרים שתעביר לו.
ככל הנראה, גם להפרעות אכילה יש גורם גנטי.
אני לא ממש מבינה את שאלתך, זה כמו לשאול אם היית מתחתן עם חולת סוכרת, האם לילד יש יותר סיכוי לסבול מ- OCD או מסוכרת (כלומר לפחות מאחד מהם).

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

רציתי בעצם לשאול האם יש קשר בין ocd להפרעות אכילה מבחינה גנטית או שזה 2 דברים שאין להם קשר? ומה הסיכוי שיהא לילד הפרעות אכילה אם יש לאחד מההורים (ולהורה השני יש ocd)? תודה רבה

למיטב ידיעתי, מבחינה גנטית מדובר בגנים שונים ולא באותו גן (אני ממש לא מומחית לגנטיקה, אבל זה מה שראיתי בספרות המקצועית). לגבי הסיכון, מאוד קשה לכמת את זה, מאחר שמעורבים הרבה גורמים נוספים מלבד הגנטיקה. במחלות מוח כמו סכיזופרניה ומאניה דיפרסיה, אפשר לכמת את הסיכון, מאחר שהגורם הגנטי הוא העיקרי. הפרעות אכילה הן דבר שקיים רק במדינות מערביות, מה שאומר שהן גם מושפעות מאוד מתרבות וסביבת הגדילה.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

24/04/2018 | מאת: יוני

היי, כמה פעמים ביום ולמשך כמה זמן (בדקות) צריך להיחשף למחשבות טורדניות (ocd) (שלמיטב ידיעתי זכור לי שלא מספיק לא להגיב רק כשהם מגיעות אלא צריך גם להביא את המחשבות אלי...) ? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

היי יוני,
ההנחיה בד"כ היא לבצע את תרגילי החשיפה מינימום 10 דקות, ומקסימום שעה. בעיקרון, אמורים להפסיק כשהחרדה פוחתת באופן משמעותי. אם זה לא קורה גם אחרי שעה, אפשר לחזור בדיוק על אותו תרגיל חשיפה ביום שלמחרת, ובימים שלאחר מכן, ולראות את אפקט ההפחתה בחרדה מיום ליום.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שלום וברכה אני בן 29 מאובחן בהפרעה סכיזואפקטיבית מטופל בברה"ן במעקב פסיכיאטרי ופסיכותרפיה מטופל בתרופות 5 מ"ג ארפיליי 100 מ"ג לוסטרל 200 מ"ג למיקטל בזמן האחרון אני שוקל עם הרופא שלי להוריד את התרופה אריפליי. כמו כן יש לציין שאני מקבל קצבת נכות לצמיתות, 40% רפואי ו-100% אי כושר. הפחד שלי שאם אני אוריד את התרופה אז ביטוח לאומי ישלול ממני את הקצבה או יזמן אותי לוועדה חוזרת. האם זה יכול לקרות? בגלל שאני לוקח פחות תרופות אז כביכול אני "יותר בריא" מבחינתם? האם הם יכולים לזמן אותי על כך לוועדה חוזרת למרות שיש לי נכות צמיתה? ואם לדוגמא אני ארצה להיגמל מהתרופות בעתיד, האם ביטוח לאומי יכול לעשות על כך בעיות ולשלול ממני את הנכות בגלל שאני לא לוקח יותר תרופות? אשמח לתשובה, אני ממש בלחץ מזה.. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
למיטב ידיעתי, אין קשר בין כמות התרופות שאתה לוקח לבין קצבת נכות.
גם אין קשר בין כמות התרופות לבין כמה אתה "בריא" או "חולה". אדם יכול גם לא לקבל תרופות כלל, מאחר שאינו מגיב לתרופות. זה אומר שהוא פחות "חולה"?
אני מכירה אנשים רבים שמקבלים קצבה ואינם מטופלים תרופתית. ייתכן שזה מותנה במעקב פסיכיאטרי, אבל אין שום חובה לקחת תרופות כדי לקבל קצבה.
תרופות לא מתאימות לכל אחד, ויש הפרעות שגורמות לנכות משמעותית ואין להן טיפול תרופתי כלל.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

22/04/2018 | מאת: אתי

אני חווה כבר הרבה זמן לחץ בראש ואי שקט מטורף חוסר יכולת להרגע אני בתקופת לחץ ומתח כבר הרבה זמן האם זה הגיוני לחוות ככה חוסר שקט חוסר רגיעה רצוף גם כדורים לא עוזרים.. ועין ימין כמו יבשה וכמו משהו מציק לי גם שם בחילות בעיות עיכול הכל מהכל הרגשה של חולי.. האם בדיקת mri היא לוקחת הרבה זמן? אני מפחדת מגידול בראש וזה הולך וגובר ואני לא מצליחה להרגע בכל דרך

לקריאה נוספת והעמקה

היי אתי,
אם הבנתי נכון, אין לך הוכחות שיש לך גידול בראש, ומדובר בחרדה בלבד. אם אין אינדיקציה לשלוח אותך לבדיקת MRI, הקופה בד"כ לא שולחת לבדיקה זו. באופן פרטי זו בדיקה יקרה. בכל מקרה, לא הייתי מסתמכת על תוצאות הבדיקה כעל משהו שירגיע אותך, שכן מחשבות מפחידות נוטות לעקוף את כל האישורים אחרי זמן קצר. בדרך כלל, לאחר מספר שבועות (לכל היותר) התחושות הגופניות חוזרות, ובעקבותיהן חוזרת המחשבה על גידול. גם אם עברת את הבדיקה, תמיד יכול לצוץ, כביכול, "משהו חדש" שלא היה נוכח בזמן שעשית את הבדיקה, וכך המחשבה מוצאת לה דרך לעקוף את האישור הזה. הייתי מציעה לטפל בחרדה בלי ללכת לבדיקות (בהנחה שכבר עשית בדיקות בסיסיות לגבי מה שמציק לך גופנית), כי רק כך תוכלי באמת להתגבר עליה ולגרום למחשבה הזו לדעוך.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי שרון , אני מפחדת לאבד שליטה ולפגוע באנשים יקרים אני לא מבינה מאיפה זה בא ואיך זה התחיל יש תקופות שאני מצליחה להתמודד עם המחשבה הטורדנית הזאת שלא נותנת לי מנוח לא מדובר בטקס כלשהו שעוזר לי להוריד את המחשבה פשוט שיחה עם עצמי והייתה תקופה שהכל עבר ושוב חזר אני לא יודעת מה לעשות הייתי ביטפול פסיכולוגי שלא עזר אני מודעת שזה רק בראש וזה לא יכול להיות כי אני לא בן אדם כזה ועדיין זה מכניס אותי לחרדות מטורפות אני לא מבינה איך זה קרה לי ואיך אני יוצאת מזה לתמיד יכול להיות שזאת בעיה של חוסר הורמון כלשהו? או בעיה בהורמון כלשהו ? תודה רבה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
מחשבות טורדניות אינן נוצרות בגלל בעיה הורמונלית. מחשבות אלימות קיימות אצל רוב האנשים. הן הופכות לטורדניות אצל אנשים מסוימים, בגלל שהם מייחסים להן חשיבות ועושים פעולות שונות שנועדו להרגיע. התנגדות למחשבות ומלחמה בהן גורמת להן, למעשה, לחזור על עצמן שוב ושוב. ההרגעות הן, למעשה, סוג של "התמכרות". כאשר המחשבות חוזרות, הסובלים מהן עושים עוד ניסיונות הרגעה, מה שבתורו מחזק עוד את המחשבות, וחוזר חלילה. הדרך היחידה לשבור את המעגל הזה היא להפסיק את ניסיונות ההרגעה וההתנגדויות למחשבה, אפילו הפנימיות.
אני לא יודעת באיזה טיפול היית, אבל הטיפול שיכול לעזור לך להפסיק את ניסיונות ההרגעה, ללמוד להתמודד עם המחשבות ועל ידי כך להעלים את ההפרעה, הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT).

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

21/04/2018 | מאת: ליטל

מדי פעם אני נתקפת על מחשבות טורדניות חרדתיות במיוחד חרדה חברתית איך אפשר להסיח מחשבות אלו? מחשבות על חרדה חברתית זה מחשבות של פחד לענות לאנשים להביע את הרגשתי כלפי אותו אדם עם הוא מעצבן אותי או מעליב אותי חששות מהתגובות כלפי אשמח לעצה שבוע נפלא

לקריאה נוספת והעמקה

היי ליטל,
כשמגיבים לאדם בצורה אסרטיבית, כלומר לא בתוקפנות אלא בביטחון תוך הבעת רגשותייך, בדרך כלל התגובה שלו אינה תוקפנית או נעלבת. אני מציעה לנסות להגיב בצורה כזאת ולהשתדל לא להימנע מתגובה בגלל המחשבות. כאשר את לא פועלת לפי המחשבות, הן בסופו של דבר דועכות, כי הן לא מקבלות במה ולא מפעילות אותך, ולכן אין להן תוקף יותר. בנוסף, את מקבלת סוג של הוכחה שמה שחששת ממנו לא באמת קורה.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי.......ידועים לך טיפולים חדשים במחלה בתחום הרפואה? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
אני מניחה שאתה מדבר על OCD. מאחר שמדובר בבעיה פסיכולוגית ולא במחלה, הטיפול היעיל ביותר הוא טיפול פסיכולוגי (טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הידוע כטיפול CBT). קיים טיפול תרופתי שיכול לעזור באופן חלקי, ומדי פעם יוצאות לשוק תרופות חדשות, אבל עדיין אין "תרופת פלא" שמעלימה את הסימפטומים לצערי.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

19/04/2018 | מאת: נוי

היי אני ממש במצוקה חודשיים אחרי לידה התחילו לי מחשבות מאוד קשות שחוזרות לי בלופים בראש וזה לא עובר ומכניס אותי לחרדה של ממש ופחד שיקרה משהו , לילה אחד ניבהלתי וחשבתי שחלילה רוח מסוכנת פוגעת בבת שלי כי יש דבר כזה שתינוק שנולד 40 יום לא להוציא אותו ופתאום בלילה אחד עלתה לי מחשבה על דיבוק מחשבה הזויה ומפחידה ביותר שבחיים שלי לא חשבתי ופחדתי מזה !! ומאז זה לא יוצא לי מהראש ואני מפחדת שיקרה למישהו את זה ומרוב שמפחדת המחשבה מתהפכת לי לרמה שכיבול אני מאחלת את זה שיקרה בתת מודע אבל אני לא מאחלת את זה באמת וממש מפחדת שזה יפגע במישהו , מה עושים עם הדבר הזה ??? זה מחשבה הזויה ולא נורמלית צריכה עזרה

לקריאה נוספת והעמקה

היי נוי,
קודם כל, אני ממליצה בחום לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) ולא להישאר עם זה לבד!
יש טכניקות מאוד יעילות להתמודדות עם חרדות כאלה, אבל קשה ליישם אותן באופן עצמאי. בדרך כלל דרוש ליווי טיפולי, בייחוד אם מדובר בחרדות קשות.
העיקרון המנחה את הטיפול, הוא ללמוד להתמודד עם החרדה בלי להימנע מדברים ו/או לחפש אישורים והרגעות, כך שהמוח בסופו של דבר לומד (אחרי כמה אימונים וניסיונות) שהחרדה היא ריקה מתוכן, והאזעקה שלנו הופעלה לחינם.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

לצערי חווייתי בעברי אובדן שמייסר אותי מאז אני סובלת ממחשבה מבהילה שיקרה משהו רע ליקרי כל גופי מתכווץ מתוך כאב מעצם המחשבה . מנסה להתמודד קשה לי הרופא רשם ציפרלקס אבל עדין עולה בי מחשבה בפתאומיות ומזעזעת את רוחי. ראיתי שרשמת בפורום להתעלם אבל קשה לי מאוד אני רועדת מהבהלה קשה להתעלם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
אני מבינה את התחושות הקשות, בעיקר סביב ימי זיכרון, שלרובנו הם לא קלים.
חוסר ההתייחסות למחשבות שדיברתי עליו מתבטא בעיקר בהתנהגות. כלומר, לא לעשות שום דבר סביב הפחד שלך, לא להימנע מפעולות ולא לחפש אישורים שהכל בסדר או יהיה בסדר. בנוסף, גם אין טעם לנסות לגרש את המחשבות בכוח, כי זה פשוט לא יעבוד. אפשר לתת להן להיות, ואם לא תעשי דבר סביב זה, הן יחלפו כפי שבאו. בכל פעם שתתמודדי איתן בצורה כזו, את בעצם מחלישה את מנגנון החרדה, והחרדות יפחתו בטווח הארוך.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שלום שרון הפורום נהדר. טוב שיש מקום כזה! שאלתי עוסקת במחשבה חוזרת חרדה מה יקרה אם שעוסקת במשפחתי ... אם חלילה בני יחטף ולא אדע היכן הוא(המחשבה הזו הגיעה אחרי מקרה שקרה בפלורידה שם התגוררנו תקופה מסוימת ועד היום לא נמצא סימן חיים )כתוצאה מהמחשבה המבהילה הזו אני מגבילה את חיי וילדיי בלי ספק . עובדתית זה קרה וזה לא דבר שאוכל לחיות עימו . עצם המחשבה שעולה גורמת לי לחרדה ממשית לעיתים אני חוששת גם מחטיפתי ונמנעת מיציאה מביתי. רוצה להשתחרר ולהתחיל לחיות אבל המחשבה. מכרסמת בי .. נוטלת ציפרלקס בתקופה האחרונה בעצת רופא. משפחה אך עדיין נותרה המחשבה רק פחות מעיקה אשמח לתובנות כיצד לנהוג תודה

לקריאה נוספת והעמקה

היי נינה,
אני שמחה לשמוע שאת אוהבת את הפורום!
חרדה, במקורה, היא רגש טבעי שתפקידו להזהיר אותנו מפני סכנות שמאיימות על חיינו. מה שקורה לך בעצם, הוא שהמוח שלך הפעיל את ה"אזעקה" שהיא החרדה, לגבי מצב שיש סיכוי נמוך מאוד, כמעט אפסי, שיקרה. כשיש מחשבה טורדנית, האדם לא מוכן לקחת את הסיכון, אפילו אם הוא נמוך מאוד, מאחר שסיכון קטן הוא בעיניו שווה ערך לסיכון גדול. הדרך לטפל במחשבות כאלה הוא להפסיק בהדרגה את ההימנעויות ואת כל ההתנהגויות סביבה. לדוגמא, לצאת מהבית, ולעשות פעולות אחרות שאת פוחדת לעשות. המטרה היא להגיע בהדרגה למצב שבו את מתנהגת כאילו הסכנה (והמחשבה) לא קיימת בכלל. התנהגות כזו תעביר שדר למוח שלך, שלמעשה אין סכנה, והחרדה תפחת מעצמה.
זה לא פשוט להגיע למצב כזה בכוחות עצמך ובלי עזרה, ולכן אני ממליצה בחום לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT), שיכול לעזור לך לעשות זאת בצורה מסודרת ומדויקת, על מנת לחסל את החרדה הזו לחלוטין.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

11/04/2018 | מאת: ינון

שלום שרון, אני נשוי בן 41 והבכורה שלי בת 19.5 ואחריה יש עוד חמישה ילדים. אני קשור מאד מאד לביתי הבכורה ואוהב אותה מאד.לאחרונה התחזקה לי האהבה אליה ואני מחפש כמה שיותר להיות לידה ולשוחח איתה , (אגב לאשתי מאד קשה לראות את זה , היא מקנאה מאד). אפילו אני מדלג על מטלות בכדי "לזכות" להיות לידה.הבעיה החמורה היא שאני טרוד כל הזמן בהשוואות ביחס שלה עם אשתי לעומת היחס שלה איתי. לדוגמא אם אני מחוץ לבית ואשתי בבית אני בלחץ לחזור כמה שיותר הביתה כדי שאשתי לא תקבל ממנה יחס יותר ממני. כל קריאה של ביתי לאשתי מקפיצה לי את הלב כאילו מה כבר הולך לקרות. כשביתי "מתעלפת" על תינוקים זה צורם לי, מרגיש מקופח. לא מסוגל לראות אותה מדברת עם גברים אחרים ומחייכת אליהם. והמחשבה שהורסת אותי לגמרי שאני לא מסוגל להכיל את זה שהיא תתחתן עם גבר שיגע בה וישכב איתה... (ולא אני...שזה לא מציאותי כן...). האם יש מצב להשתחרר מהחרדה הזו שמישהו אחר מקבל ממנה יחס, ובכלל שהיא הולכת ל"התנתק" ממני ולחיות עם בעלה. זה מפחיד אותי ולא עוזב אותי בשלושה שבועות האחרונים. ובכלל למה זה התפתח פתאום , מה השתנה? (אגב עם שאר הבנות שלי בנות 15,17 אין לי את כל התחושות והמחשבות האלו) מייחל לפתרון אני עייף כבר מהתקופה הזו...

לקריאה נוספת והעמקה

היי ינון,
אני חושבת ששיחה מעמיקה עם מטפל יכולה לאתר את הבעיה בצורה מדויקת יותר. אני מנחשת שהיחסים עם הבת כנראה מייצגים בעיניך (באופן לא מודע) יחסים עם דמות משמעותית בעברך הרחוק יותר. כדאי לברר ממה בדיוק זה נובע, על מנת שתוכל לבנות דרכי פעולה שיעזרו לך "לשחרר" את בתך ולהפוך את היחסים איתה ליחסים רגילים של אב ובתו.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

זה הגיוני לחשוב בראש שבעל הבית שלך אנס אותך ותתלונני עליו במשטרה אני מפחדת שאני לא יעשה איזה דבר משוגע ואלך.למשטרה הוא יצעק במשרד שהוא עשה לי משהו אני כבר לא יודעת מה לעשות אין לי חשק לכלום בא לי לברוח לבית

היי מורי,
כפי שכתבתי לך קודם, את צריכה להמשיך לעבוד ולהתנהג כרגיל בעבודה, וזה פשוט יחלוף מעצמו. ובכל מקרה זה יחלוף, אך היחס שתתני למחשבה יקבע את תדירות ועוצמת המחשבות שיבואו בעתיד.

ופחד שהocd יתגבר ויאשפזו אותי בגלל ה-ocd ולא אוכל לעבוד ולתפקד כי יש הרבה אנשים שאוסידי שלהם קשה ואז הם בחוסר תפקוד זה היה לי פעם אז יש לי פחד שזה יחזור המו שהיה לי בגיל 17 ואז ננו לי כדור אנטי פסיכוטי שיעזור עם ה-ssrrואז התעקם לי הפה והפסיקו לי אותו

היי שרון, מה שלומך? שוב פעם על הפנים מחר צריכה לחזור לעבודה לאחר 5 חודשים בבית כל הזמן פחדים שאני אשתגע ויהיה לי סכיזופרניה ולא אוכל להשתלב בעבודה והניתוקים יפריעו לי והקולות לעבוד ולא אקבל משכורת ולא יהיה לי איך לשלם את ההוצאוץ של הבית החדש ושאני אקום ולא ארצה ללכת לעבודה שיחשוב שרודפים אחריי שם ועוקבים אחריי בקיצור מחשבות קשות שאני לא יודעץ אפילו איך אלך מחר לעבודה

לקריאה נוספת והעמקה

היי מורי,
הדבר הכי חשוב הוא לא להימנע מעבודה. תלכי לעבודה ואל תתייחסי למחשבות האלה, אל תתני להן מקום ובמה וחשיבות. סביר להניח שמחר בשעה הזו (או לכל היותר עוד כמה ימים) את כבר תשכחי מזה.
שתהיה חזרה קלה ונעימה לעבודה.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

יש לי המון מחשבות שליליות טורדניות וזה מוביל אותי לעייפות ותשישות חוסר אנרגיה מה לעשות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

היי נירית,
התיאור שלך מאוד כללי. ממליצה לך לפנות לאיש מקצוע מתחום הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי לבירור מעמיק יותר. באופן כללי, אני יכולה לומר שככל שתתייחסי פחות למחשבות, לא תתנהגי בהתאם להן ולא תתני להן שום משקל בחייך, כך הן יפריעו לך פחות ופחות. אין הכוונה לניסיון שלא לחשוב אותן- להיפך, כדאי לאפשר להן להיות שם, אבל לא לשנות את ההתנהגות בגלל מחשבה זו או אחרת, ולהתנהג כלפי חוץ כפי שהיית מתנהגת אילו המחשבות לא היו שם.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

02/04/2018 | מאת: אבי

רציתי לשאול בתקופה האחרונה יש לי מחשבות חוזרות על זה שאני לא נושם מספיק טוב ואני לא יודע אם זה מהכדור או מהחדשות ואני מתייסר עם זה.. איך מפסיקים את הלופ הזה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

היי אבי,
מהתיאור שלך נשמע שהסימפטום נובע מחרדה, וכמובן גם יוצר עוד חרדה. זה בדיוק ה"לופ" שאתה מתאר. כדי להפסיק אותו, אתה צריך להבין ש"לא נושם טוב" זו מחשבה בלבד, ואין בכך ממש. כלומר, אין שום בעיה בנשימה שלך (אני מניחה שכבר בדקת זאת אצל רופא/ים), ומה שאתה צריך לעשות הוא להפסיק לעסוק בזה. להפסיק לנסות לשנות את הנשימה, או לנשום טוב יותר. פשוט לקבל את המצב הקיים, ולא להילחם בו. קבלה מלאה ומוחלטת מביאה להפסקה של הסימפטום וכמובן של החרדה שמלווה אותו.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

חג שמח. יש לי בעיה שאני קמה כול בוקר עם מחשבות טורדניות מעצבנות וזה עובר לי אומנם במשך היום אבל בגלל המחשבות האלה אני עצבנית יש לי דפיקות לב כאילו בא לי לענות לאנשים לריב לא יודעת מחשבות שליליות כאילו כולם נגדי וכולי רק נתתי דוגמא אשמח לדעת כיצד ניתן לטפל? איזה טיפול מתאים אפשר לטפל ללא תרופות פסיכיאטריות? או עם את יכולה להפנות אותי לאתר מסוים כדי לקרוא על הנושא כי מעולם לא הייתי מטופלת ואני גם לא רוצה להיות מטופלת עם תרופות כי אחת שאני מכירה שיש טיפולים עם תרופות ואני ממש לא מעוניינת אני מאוד מודה לך חג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

אשמח לדעת איזה סוג טיפולים ללא כדורים מתאימים לטיפול מחשבות שליליות כפייתיות כדי להתמודד? תודה

היי מירי,
מהתיאור שלך לא ברור בדיוק מה טיב המחשבות. לאו דווקא מדובר במחשבות טורדניות (אובססיביות), את צריכה לפנות לאיש מקצוע לבירור מעמיק יותר וטיפול. כמובן שהקו הראשוני אינו טיפול תרופתי, אלא טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי. את יכולה לפנות למטפל שעוסק בכך, ומתוך שיחה והיכרות מעמיקה יותר איתך, הוא יוכל לומר לך מה צריך לעשות. אני לא ממליצה לקרוא באינטרנט, לפחות לא לפני שאת פוגשת איש מקצוע.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

הבת שלי בת 16 השתנתה בבת אחת אחרי קשר אהבה שנגמר . החלה לפתח הפרעה כפייתית שמתבטאת היא כל הזמן שואלת שאלות את כולם פשוט ככה זה התקשורת שלה ... שאלות מיותרת וחסרות טעם להבנתי . נכנסתי לפיד שלה בפייסבוק אותו התנהגות כמן בבית שואלת את חבריה בפייסבוק שאלות אין סוף הכל סביב עצמה . ירדה משמעותית בלימודים ואני שם לב שממש מתרחקים ממנה עכשיו היא גם שואלת וגם מדברת המון אבל המון ! וחוזרת על אותו דבר ! כואב לי עליה מאוד היא סובלת אבל איכשהו ממשיכה באותו התנהגות בבקשה הפני אותיות מחלת נפש ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
אני כמובן לא יכולה לדעת מה הבעיה מתיאור קצר ולא ממצה זה, ובלי להכיר אותה. אם את מודאגת, כדאי לפנות לאיש מקצוע מתחום הטיפול הפסיכולוגי לאבחון נכון וטיפול.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

היי שרון! האם טיפול cbt נחשב כמועיל למי שסובל משני אבחנות של סכיזופרניה וocd ביחד? אם לא מה הטיפול הכי אופטימלי לאבחנות אלו? תודה והמשך יום טוב

לקריאה נוספת והעמקה

היי יוני,
מדובר בשתי בעיות שונות שאין קשר ביניהן. סכיזופרניה הינה בעיה מוחית, בעוד OCD היא בעיה פסיכולוגית.
לכל הפרעה או מחלה יש טיפול שונה. אין טיפול שמיועד לשתי ההפרעות ביחד. זה בערך כמו לבקש טיפול אחד שיטפל גם בשבר ביד וגם בבחילות.
בסכיזופרניה הטיפול הוא תרופתי בלבד, הוא היחיד שמטפל בסימפטומים הפעילים של הסכיזופרניה. הטיפול ב- OCD הוא אכן טיפול CBT, וקיים גם טיפול תרופתי שיכול להקל על הסימפטומים (שונה בתכלית מהטיפול התרופתי בסכיזופרניה).

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

יש דבר כזה גם ocd וגם סכיזופרניה?

כמו שיכולות להיות יד שבורה וגם בחילות...

שלום יש לי כל מיני דברים שמפריעים את מנוחתי, לדוגמא תחושה של לבלוע את הרוק כל הזמן או כיחכוך בגרון כל כמה דקות וכו'.אני מנסה להפסיק את הטקסים האלה אבל התחושה לא נעימה וקשה ואני כל הזמן חושב על ההימנעות .האם זו הדרך? מה עליי לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

היי מוטי,
הפסקת טקסים (או התנהגויות כפייתיות) היא הדרך הנכונה. כאשר מפסיקים התנהגות כזו, נוצרת אי נוחות. כדאי שתקרא את תשובתי לשאלה שמתחתיך, מאחר שהיא רלוונטית גם אליך. כאשר אנחנו מתמודדים עם אי הנוחות, אנחנו מתקדמים ומשתפרים. חוסר התמודדות איתה מוביל לעלייתו של הדחף שוב, בהזדמנויות אחרות או בצורות אחרות. אחרי תקופה מסוימת של התמודדות, הדחף הולך ושוכך. הדבר דומה להפסקה של כל התנהגות כפייתית אחרת שיש דחף לעשותה, כמו כסיסת ציפורניים, תלישת שיער וכו'.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

שלום לאחרונה אני מכחכך בגרון, וזה קרה לי מאז שהבחנתי שמשהו אחר כיחכך בגרון ומאז קשה לי להפתר מלעשות את זה. איך אפשר להפסיק את זה ? מה עליי לעשות? אני לא חושב שזה משהו בריאותי כי זה התחיל ישר אחרי שחשבתי על זה

לקריאה נוספת והעמקה

היי יוסף,
בדרך כלל, הדרך הנכונה להילחם בהתנהגות הכפייתית הזו היא לעצור בכוונה את הדחף, ולא לספק אותו. אם תספק אותו, הוא יתעורר שוב, אולי אפילו בצורה אחרת. כל העניין בהתמודדות עם התנהגויות כפייתיות הוא התמודדות עם אי הנוחות שנוצרת והכלתה. רק כאשר אנחנו מתמודדים עם אי נוחות, אנחנו מתקדמים! כשחושבים על זה ככה, יותר קל להתמודד עם התחושה.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975

28/03/2018 | מאת: מענה ליוסף

הי. פנה לפסיכיאטר. סבירות גבוהה שמדובר בטיק. ניתן לטפל בכך תרופתית, לא התנהגותית

זה פשוט אינו נכון. "טיק" שמקורו במחשבה טורדנית/ דחף טורדני מגיב טוב מאוד לטיפול התנהגותי. טיק שמקורו נוירולוגי אינו מופיע פתאום באמצע החיים. ובכל אופן, רק נוירולוג יכול לאבחן ולטפל בטיקים מסוג זה. בד"כ מופיע יחד עם טיקים נוספים.

18/03/2018 | מאת: רוני

היי, בנוגע ל״מחשבות המתקנות״ הן צריכות להיות על ״המחשבות המשניות״ (״אין לי כח לזה יותר וכו׳) או על המחשבות הטורדניות שמפחידות? תודה רבה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

היי רוני,
בוודאי שלגבי המחשבות ה"משניות", כפי שכתבתי. עם מחשבות טורדניות אסור בתכלית האיסור לנסות "לדבר" בהיגיון, מאחר שזה מהווה התנגדות להן ורק מחזק אותן.

בברכה,
שרון לויט
פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית
טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים
כספרי 29, חיפה
www.cbthaifa.com
לקביעת תורים: 052-6794975