פחד מרופאים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

יום הרופא הישראלי 2021: רופאים ישראליים נלחמים בקורונה

אם בתחילת המגיפה ראינו בעיקר קשישים שמתמודדים עם מחלה קשה ואף מתים ממנה, כיום אנו רואים אנשים צעירים יותר, חלקם עם תחלואת רקע לא משמעותית". החל מהאתגרים והמכשולים הרבים שניצבו בדרך, ועד לפתרונות היצירתיים וההישגים הטכנולוגיים: לרגל יום הרופא הישראלי, שוחחנו עם רופא בכיר ממרכז רפואי "מאיר", שסיכם את אחת המלחמות המשמעותיות ביותר בהיסטוריה הרפואית, בנגיף הקורונה ששינה את פני האנושות ד"ר גיא טופז, רופא בכיר במחלקה פנימית ג קורונה במרכז הרפואי "מאיר", וראש תחום החדשנות בבית חולים "מאיר", כבר נתקל בסיטואציות מאתגרות בחייו המקצועיים. אולם, שום דבר לא הכין אותו למשבר הקורונה, שהיכה את העולם כמו גל צונאמי אדיר וגרם לנזק רב לבריאות, לכלכלה ולתחומים נוספים. "עברנו כברת דרך ארוכה מאז שהקורונה נכנסה לחיינו באופן דרמטי", אומר ד"ר טופז. "אין ספק שהאתגרים הקליניים והאישיים שעמם נאלצנו להתמודד היו מורכבים. בתחילת המגיפה, נדרשנו להיערך למלחמה באויב בלתי מוכר וגיששנו את דרכנו באפלה. בין היתר, זה התבטא בהקמת מערך טיפול שהיה אמור להכיל חולים חדשים, וגם בניסיונות להבין אילו אמצעי מיגון עומדים לרשותנו ובאמת מאפשרים להקטין באופן משמעותי את הסיכוי להידבק בנגיף. בפועל, התחלנו...
ללמוד עוד על פחד מרופאים
יום הרופא הישראלי 2021: רופאים ישראליים נלחמים בקורונה-תמונה

אם בתחילת המגיפה ראינו בעיקר קשישים שמתמודדים עם מחלה קשה...

מאת: מיכל הלפרין...
11/01/2021
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפחד מרופאים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פחד מרופאים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

הבת שלי בת חמש וחצי.. עברה ניתוח תיקון הירשפרונג מורכב בגיל חצי שנה.. נכנסו דרך 2 פתחים בבטן ומהטוסיק... כרתו לה כמעט חצי מעיים.. במהלך השנים היה מאוד קשה לגמול אותה מטיטולים היא גמולה כבר כשנתיים אבל מידי פעם מפספסת... עד שהיא רצה לשרותים כבר יוצאת צואה.. ולפעמים היא חושבת שיש לה, רצה לשירותים ואין כלום... לפעמים היא אומרת שיש לה וזה מסתכם בלכלוך קטן על התחתון.. בנוסף, יש לה הרבה נפיחות... והיא משלשלת לעיתים קרובות... הזמנתי תור לכירורג ילדים המנתח ואנחנו מחכים... האם לדעתך הבעיות ברות פתרון? האם יעשיו בבדיקה בדיה רקטלית? איך מכינים ילדה לבדיקה רקטלית? גם ככה יש לה חרדה מרופאים לצערי... שנה הבאה היא עולה לכיתה א ובמצב כזה היא לא יכולה לעלות.. כמה פעמים הגננת התקשרה מהגן שנבוא לקחת אותה כי היא התלעלכה משלשול... אשמח להסבר אם יש פתרונות.. אני מניחה שזה בגלל שהמעי קצר... אז מה עושים?

נפיחות הכוונה לפליצות.. סליחה על המידע אם אינו קשור

הבעיה מורכבת וקשה לענות עליה בפורום. באופן עקרוני במחלת הירשפרונג ישנה בעיה בעצבוב של המעיים וגם לאחר ניתוח התפקוד של המעי אינו תמיד כמו של מעי תקין. כמובן שיש צורך בבדיקה אצל המנתח. ייתכן וימליץ על ביצוע חוקן קטן לניקוי המעי לפני יציאה לביה"ס בבוקר.

האם הבדיקה אצל המנתח תכלול בדיקה רקטלית אם כן אז איך להכין אותה לזה? חוקן כל בוקר עד מתי? זה אמור לעבור מתיישהו? בסוף תהיה לה טראומה..

אין צורך בהכנה. יבדוק אותה עם אצבע, בעדינות. לגבי המשך הטיפול ייעץ לכם המנתח

אני לא בטוחה שזה יהיה בעדינות.. היא מסוגלת לברוח ולצרוח ולהשתולל... ואני לא מאשימה אותה... אני מקווה שיהיה בסדר... אני לא ישנה כבר כמה לילות מדאגה.. תודה

שלום רב. כל חודש אני אמורה ללכת לפסיכיאטר לבדוק מה עם הכדורים. אני לא אוכל לראות אותו כל החודש,ביקשתי תור אבל הוא לא יכל ואין לי הזדמנות לפנות אליו. אני בחרדה בכלל מפסיכיאטרים. מה לעשות כדי להקל על החרדה במשך החודש?

תמר שלום, מאחר ויש לך טיפול תרופתי, אם את מרגישה בסדר אז אפשר לקבוע תור ולחכות לתור,ולאמץ אמירה שאת יכולה להגיד לעצמך שזה בסדר או כל אמירה שיכולה להרגיע בהצלחה עירית

שלום, אני בן 29 ומגיל 20 לא ביקרתי אצל רופא בעקבות פוביה שהתפתחה אצלי בעקבות אירועי עבר. בילדות עברתי המון בדיקות רפואיות וחלקן היו חוויות כואבות (גסטרו - צינור עם מצלמה לקיבה, בדיקות דם בזרוע ובאצבע, בדיקת לחץ דם, מישוש איברים שאני רגיש בהם וכו'). לרוב מדובר בבדיקות שנחשבות ל"פשוטות" או "שגרתיות", אבל ככל הנראה שיש לי רגישות יתר והן היו ממש כואבות עד לרמה שאני רוצה להימנע מהן. בדיקת דם אחרונה שלי הייתה בגיל 20 והתעלפתי ממנה ככל שמשכו יותר דם חשתי ברע והגוף נחלש. הסיטואציה הזו גורמת לי לחרדות, כי ישנם דברים שהייתי רוצה לבדוק אותם (שומות בעור, בליטה בעורף), אבל הפחד שלי ממזרקים והכאב של ההחדרה שלהם מונעים ממני לבצע בדיקות. ובנוסף להליכי הבדיקות המחשבה שאחת הבדיקות תצא שליליות ויצריכו טיפולים מתקדמים בכלל מכניסים אותי להתקף פניקה. מה אני יכול לעשות?

שלום רב לך ממליץ לך לפנות לטיפול פסכלוגי התנהגותי

שלום, אודה לעזרה. בת 29. כל שנה סובלת משיעול נבחני במשך כמה חודשים. שיעול מאוד חזק.. אנשים ששומעים נותנים עצות של זה לא צחוק... מגיל 5 עד גיל 14 כל חורף היה לי או ברונכיטיס או דלקת ריאות שאובחנה כי פניתי לרופא. בגיל 15 פיתחתי חרדה מרופאים קיצונית- היה לי שיעול והרגשה חולנית אך לא פניתי לרופא שנים. לפני שנה החלטתי לפנות שוב לרופא ודווקא בביקור אצלו לא היה שיעול.. הוא אמר "אני לא שומע אותך בכלל משתעלת" וגם צילום הריאות יצא תקין.. אבל באמת אני לא משקרת... לפני חודשיים הלכתי שוב ובדיוק כמו שנה קודמת.. הבדיקה מראה שאין לי כלום.. השיעול עובר מעצמו אחרי כמה חודשים גם בלי טיפול אבל זה ממש מטריד.. ואני מדגישה שהוא נמצא כל שנה. השנה אני עדיין משתעלת וכבר יוני. לקחתי רקוד כמה פעמים שעוזר לשבוע והשיעול חוזר.. אז אני כל פעם לוקחת.. אודה לעצות טיפול. וסיבה מה יש לי.

שלום, מציע לבקש תגר מטכולין.