פטרת הוושט: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קנדידה - לישון עם האויב

עולם הרפואה הכיר בכך שהימצאות פטריית קנדידה בגוף אינה מצב נורמלי, משום שהיא גורמת למגוון תסמינים ולפגיעה בבריאות. היכרות עם זיהום פטרייתי היום, בניגוד לעבר, הזיהום הפטרייתי מקבל את המקום הראוי לו ברפואה. הרפואה העולמית הגיעה למסקנות חדשות והבנות עמוקות שסותרות לחלוטין את הדעה הרווחת שלפיה לכולם יש קנדידה ושהיא איננה מזיקה. קנדידה היא פטריית שמר ויצור עמידה ביותר, שיכולה לגרום לזיהומים לכל אחד בכל חלקי הגוף כמעט. אנחנו במגע עם הקנדידה כל הזמן, בכל מקום, דרך האוויר ודרך האוכל. אילו המערכת החיסונית שלנו הייתה תקינה, לפטרייה לא הייתה משמעות מבחינתנו - היינו בולעים אותה, משמידים אותה, ומפרישים אותה יחד עם יתר הפסולת. לעיתים קרובות הפטרייה נכנסת לגופנו ונשארת בו ללא התנגדות מצדנו. החיידקים שהיו צריכים להילחם בקנדידה הושמדו על ידי אנטיביוטיקה, הוספת כלור למי השתייה, כימיקלים במזון ובשתייה, חומרים משמרים, חומרי טעם, צבע...
ללמוד עוד על פטרת הוושט
זיהום פטרייתי בנרתיק-תמונה

הסטטיסטיקה טוענת כי אחת משלוש נשים תסבול מזיהום פטרייתי...

מאת:
08/03/2000
נטורופתיה: טיפול בקנדידה מערכתית-תמונה

כאשר פטריית הקנדידה מתפשטת במערכת העיכול, הגוף נתקף בשלל...

מאת: מיכל...
13/05/2009
זיהומים במערכת העיכול-תמונה

הרפואה הסינית מציעה מגוון פתרונות לזיהומים במערכת העיכול....

מאת: ד"ר ראול...
21/12/2008
קנדידה - לישון עם האויב-תמונה

עולם הרפואה הכיר בכך שהימצאות פטריית קנדידה בגוף אינה מצב...

מאת: דניאלה...
25/06/2009
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפטרת הוושט?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פטרת הוושט: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אובחנתי עם פטרייה קנדידה אלביקנס לאחר משטח וגינלי וקיבלתי פלוקנול 3 כדורים, אני 4 חודשים אחרי לידה ועדיין מניקה. האם מותר לקחת בהנקה, קראתי בהוראות שזה אסור?

כעקרון מותר, אך תרופה זו עוברת בחלב אם ולכן התינוק מקבל אותה. כמות התרופה שהוא מקבל (במינון נטילה רגיל) הוא פחות מהמותר לתינוקות לכן עקרונית השימוש מותר. בשל כך, רצוי להיוועץ ברופאך האם הטיפול בפלוקנול אכן הכרחי.

שלום רב ד"ר, לפני כ11 חודשים אובחנתי עם ירידה בשמיעה באוזן שמאל (low frequency) שנתגלתה בעקבות דיפלאקוזיס שפקד אותי בוקר אחד. לאחר טיפול סטירואידי ראשון שלא צלח התחיל טנטון חזק ביותר שהיה בא והולך כל כמה שעות ולאחר יום יומיים נעלם וכך הלאה כל שבוע. יש לציין שלא חוויתי סחרחורות. אקצר וארשום את התהליכים הרפואיים שעברתי: MRI ראש - ב.מ.פ 2 זריקות אינטראטימפניות, שלושה טיפולי פרדניזון 60 מ"ג למשך שבוע במינון יורד, 30 טיפולי חמצן היפרברי בתא הלחץ של אסף הרופא ולא מעט קסנאקס. כיום אני מטופל בהמלצת רופא בכיר בבטיסטין 16 מ"ג על אף היעדר סחרחורות, ותוספי תזונה כגון גינקו בילובה, גלוטתיון, ל-ליזין,MSM וכמובן נמנע ממלחים ומשתדל להשאר רגוע ככל האפשר. הטיפול היחידי שהראה שיפור בשמיעה (כעת ליקוי קל בתדרים הנמוכים) היה בתא הלחץ. מאז (כבר שמונה חודשים) לא חשתי טנטון ושמיעתי לא החמירה אך הדיפלאקוזיס ישנו וכן היפראקוזיס לפרקים. (אנקדוטה קטנה שאולי תעזור: אני מתפרנס ממוסיקה, ולפני כל האירועים הנ"ל חוויתי סטרס עוצמתי ביותר עקב טיפול באמי שהינה חולת סרטן ריאה .) מאחר וזו מחלה "אידיופטית" החלטתי לקחת את המושכות לידי לאחר שכמה וכמה רופאים הרימו ידיים בניסיון לעזור לי למצוא פתרון. מקריאה ארוכה ברחבי האינטרנט גילתי כמה דברים שיכול להיות מאוד וגרמו לי לכל הסימפטומים, אשמח אם תאשרי באם יש הגיון בכיווני החקירה שלי: 1. קנדידה אלביקנס שגיליתי לא מזמן (מקריאה מעמיקה הבנתי שהמון מקרים של אנשים [בעיקר נשים] שסובלים מקנדידה לקו בסימפטומים דומים. 2. אבצס חריף בשן בצד שמאל (בצד של האוזן.) 3. סטרס גבוהה (כמובן) 4. היפותירואידיזם (אך לרוב יציב לאחר בדיקת T3 T4 TSH) האם לדעתך ייתכן ואני כעת ברמיסיה? האם יש סיכוי ששמיעתי תחזור לקדמותה גם אחרי שמונה חודשים של ליקוי קל? האם מחייב שאפתח מנייר קלאסי בעתיד? אני מסרב להאמין שאין טיפול למחלה הפרוגרסיבית הזו, אני באמת מאמין שעם אורח חיים נכון אוכל להחזיר את המצב לקדמותו. אשמח אם תוכלי בבקשה לשפוך לי מעט אור על דרכי התמודדות וטיפול, גם אם לא קונבנציונאלים, בסימפטומים הקיימים אצלי. איני רוצה ליפול לצד האפל של הסטטיסטיקה ומבדיקה מעמיקה הוא בהחלט אפל, מה שמחריף יותר את הסטרס וסוגר אותי בלופ מתמיד. בתודה מראש והתנצלות על ריבוי הטקסט והשאלות, דוד

צר לי מאוד אבל נושא כה מורכב אינו מתאים לדיון או מענה בפורום.אתה צריך רופא פנים אל פנים. בברכה ד"ר מרק.

בת 22 בריאה בדרך כלל. בשנה האחרונה סובלת מפטריה חוזרת בנרתיק שהייתה מתבטאת בהפרשה מרובה על התחתון, גרד, שריפה בזמן יחסי מין ועם טיפול של אגיסטן הייתה עוברת ואחרי שבוע שבועיים חוזרת. לפני חצי שנה זה נהיה כרוני, ופשוט כל הזמן יש לי רובד לבן בנרתיק (כשאני מחדירה אצבע ומוציאה או בזמן יחסי מין יוצא המון הפרשה לבנה קוטג'ית חמוצה), לא מתבטא בגרד יותר, ולא כל כך בהפרשה על התחתון (יש אבל מעט), בעיקר זה מפריע ביחסי מין, שיוצאת המון הפרשה, ובגלל הרובד יש יובש ואי אפשר להנות מהיחסים כי כל רגע הנרתיק מתייבש ולעיתים כשממשיכים במין זה מתחיל לשרוף. עשיתי בדיקות - מחלות מין נשללו, ויש צמיחה של קנדידה אלביקנס. ועוד שני חיידקים בשם הומיניס ופרוויום. כל סוגי הטיפולים בין אם זה מתן דרך הפה או מקומי - אגיסטן, פתילות פולידין, קלוטרי, פלוקנזול, משחות נגד פטריות, לא פתרו את הבעיה. כאילו הפטריה פיתחה עמידות, זה לא עוזר אפילו במעט. הרופא אמר שאם כלום לא יעזור אולי זה קשור לפרוויום ולהומיניס שיצאו חיובי ואמר שאולי ימליץ לנסות אנטיוביוטיקה כנגד החיידקים שיכול להיות שהם הגורם לזה, אבל לדעתי אנטיביוטיקה רק תחמיר את התסמינים. התחלתי ליטול פרוביוטיקה ושיניתי את תזונתי לחסרת פחמימות אסורות, קמח לבן, סוכרים, שמרים ופטריות וגם זה כרגע ללא הועיל. אני מתמודדת עם זה כבר שנה וזה מקשה על חיי המין והזוגיות שלי וגם על מצבי הרוח ... אני מרגישה שהקנדידה מפושטת לי בגוף ומשפיעה לי על העייפות, על הזכרון, על מערכת העיכול, על החשק המיני, ועל מצב רוחי. האם יש סיכוי שזה אכן בגלל החיידקים שציינתי למעלה ? מה זה לדעתך והאם יש פיתרון ? תודה :)

שכחתי לציין שאני לא מעשנת, נוטלת גלולות פמינט מגיל 16.

אכן חיידקים אילו לא מחייבים טיפול רק בשל הימצאותם (למעט בהריון) אבל זה אכן הגיוני לשקול את האפשרות שהם האחראיים לתסמינים באם הטיפול בפטרייה לא עוזר. לפי התסמינים שתיארת זה יותר סביר שהפטרייה היא האחראית לתסמינים אך בכל זאת שווה לנסות לטפל בחיידקים באנטיביוטיקה, מה גם שהאנטיביוטיקה לחיידקים אלו היא לא רחבת טווח וסביר שלא תחמיר את מצב הפטרייה. במקרה של פטרייה כרונית כדאי מאוד לשקול להפסיק גלולות (ציינת שאת נוטלת) כי לעתים הן מחמירות המצב. במרפאתנו ישנו מגוון טיפולים ייחודיים למצבים כגון אלו (היפרתרמיה, אוזון ועוד). את מוזמנת לפנות למרפאתנו.

במשך שנתיים סובלת מפטריה וגינאלית. בתרבית אובחנה קנדידה אלביקנס. טיפלתי בכל צורה אפשרית. נרות אנטי פטרייתים, נרות פולידין, אנטיביוטיקה נרתיקית, דיקור, פורמולות סיניות, שטיפות חומץ, עץ התה, פדים סיניים, פרוביוטיקה בכמות גבוהה מאוד, הפחתת סוכרים בתזונה... כעת בהריון, הפטריה כמובן מציקה, הפרשות צהבהבות, גרד.. עושה רק שטיפה יחסית חיצונית בחומץ מדולל, לוקחת פרוביוטיקה כללית ויעודית לנשים. מה עוד ניתן לעשות??? בנוסף, קיבלתי 2 תוצאות פאפ לא תקינות - ascus ובעקבותן לפני חצי שנה ביצעתי קולפוסקופיה פלוס ביופסיה שהראתה תוצאה של ascus ודלקת כרונית. כעת שוב קיבלתי תוצאה כזו בפאפ, האם יכול להיות שקנדידה כרונית ועיקשת תגרום לתוצאה כזו בפאפ???? וגם הפנו אותי שוב לקולפוסקופיה, האם קיים סיכון כלשהו בבדיקת קולפוסקופיה בהריון??

שלום לך איולה לגבי בטיחות בדיקת קולפוסקופיה בהריון כמובן שעלייך להיוועץ ברופא. האם קנדידה יכולה להשפיע על בדיקות פאפ... לעיתים רבות בדיקת פאפ יוצאת לא תקינה בגלל דלקת. כמובן שקנדידה גורמת לדלקתיות. בהריון יותר מורכב לתת חומרים שונים לקנדידה למעט כמובן חומץ, פרוביוטיקה... אבל תזונה מאוד פשוטה - המנעות מסוכרים , תוך הקפדה על ירקות מזינים יכולה למנוע ממנה להתגבר. אחרי ההריון מאוד חשוב שתפני למטפל ותטפלי בקנדידה טיפול שורש. מנסיוני זה יכול לקחת חודשים אבל שווה את התוצאה. כמובן שמצבים הורמונליים שונים- הריון, הנקה וגם גלולות מאוד מעצימים אותה בגופנו. מנסיוני טיפול איכותי ברמת הדיקור, תוספים וצמחים לצד טיפול גופנפש הינו יעיל ביותר. הקנדידה היא טפיל וחשוב להבין מדוע גופך מאפשר לה להתקיים. בשורות טובות המשך הריון קל ונעים מיכל שלזינגר - פוריות בטבעיות 052-8728526