גוף זר בעין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הכל על דלקות עיניים בילדים ותינוקות

אודם והפרשות מהעיניים הן תופעות נפוצות מאוד בקרב ילדים וכמובן גם בתינוקות. מתי מדובר בדלקת? מתי צריך לפנות לרופא הילדים ומתי לרופא הורים? שימו עין דלקות עיניים הן תופעה מאד נפוצה המטרידה הורים רבים בין השאר כיוון שלהורה לא תמיד ברור האם צריך להבדק אצל רופא, האם דרוש טיפול וכמובן - האם מותר לשלוח את הילד לגן. קיימת חפיפה רבה בגורמים לדלקות עיניים בין תינוקות לילדים, אך חשוב לזכור שלגיל הינקות יש מאפיינים ייחודיים, כגון מערכת חיסון חלשה יותר, ובהתאם גם בעיות ייחודיות אותן יש לקחת בחשבון בעת הטיפול בתינוקות. פעמים רבות, מה שמטופל כדלקת עיניים זו למעשה חסימת דרכי דמעות שגורמת להפרשות מרובות ללא אודם ולא מצדיקה טיפול אנטיביוטי. מצד שני, יש לטפל בחומרה ולעיתים אף לאשפז תינוק עם דלקת עיניים שהופיעה בשבועיים הראשונים לחייו - כיוון שהמקור יכול להיות חיידקים אלימים שבהם התינוק נדבק בעת מעבר בתעלת הלידה. לעיתים מה שנראה כדלקת עיניים...
ללמוד עוד על גוף זר בעין
דמעת יתר: דמעות - ולא מבכי-תמונה

העיניים יבשות ואתם דומעים ללא הפסקה? מדובר בדמעת יתר,...

מאת: ד"ר אנדרון...
15/05/2018
הכל על דלקות עיניים בילדים ותינוקות-תמונה

אודם והפרשות מהעיניים הן תופעות נפוצות מאוד בקרב ילדים...

מאת: ד"ר דפנה...
14/08/2017
הרפס בעין: שומרים על היגיינה-תמונה

הרפס בעין עלול לפגוע בלחמית (במקרים קלים) ובקרנית (במקרים...

מאת: ד"ר אליה...
25/12/2016
סכנות לעיניים: מהשמש - ועד קרינת המסכים-תמונה

הדרך הטובה ביותר להגן על העיניים שלנו היא בעזרת הגברת ערנות...

מאת: המרכז הרפואי...
12/02/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לגוף זר בעין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

גוף זר בעין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום :) זו אינה תופעה חדשה אצלי, אבל אני רוצה להבין מה זה ולמה זה קורה: לאחר פעילויות שונות - במיוחד אחרי מקלחת (אבל לא רק: גם לאחר שאני מתעורר ובאופן כללי, בסיטואציות פחות יציבות לעיניים) מופיעים לי פצעונים עגולים קטנים מאוד על העפעפיים, כלומר בתוך העין - אבל לא על הקרנית, אלא על כל מה שמקיף אותה. הפצעונים הקטנטנים האלו מרגישים כמו גוף זר בעין, הם אינם כואבים אך מפריעים, ועוברים לפעמים תוך מספר שעות בודדות. האם ידוע לך מה ייתכן שזה, ממה נגרם ומה ניתן לעשות כנגד זה? תודה!

שלום רב, כנראה מדובר באלרגיה לאחד מהסבונים בהם אתה משתמש. ישנם מקרים גם כי זיעת הגוף גורמת לזה. בכל מקרה ממליץ לך להיבדק אצל רופא עור. בברכה, פרופ' ישראל קרמר.

אז ככה ביום שני שעבר התחלתי להרגיש שאני רואה מאוד מטושטש לא הבחנתי באיזה עין ובמראה לא היו שום סימנים של משהו חריג לאחר כמה ניסיונות של שטיפה לעין ראיתי שהמצב נשאר כפי שהוא וסחבתי עם זה יום למחרת התעוררתי עם עין קצת נפוחה ואדומה, הסובבים איתי וחבריי לעבודה טענו שזה נראה כמו שעורה שמתי משקפי שמש והמשכתי את היום בעבודה אך במהלך היום הרגשתי כבר כאבים עד לצהריי היום שם כבר לא יכולתי לסבול את הכאב ומיד לאחר העבודה פניתי למיון שם להפתעתי הרופאה ישר אמרה שיש לי חתיכות מתכת חלודה במרכז העין היא הוציאה לי חלק, הביאה לי מרשם למשחה בשם סינטומיצין וטיפות עיניים בשם ויגה מוקס וחבשה לי את העין ואמרה לי להגיע יום למחרת למרפאות חוץ להמשך טיפול, הגעתי יום למחרת שם רופאה אחרת הוציאה לי את כל השאר והורידה לי את התחבושת. במהלך כל הימים האחרונים חשתי סבל נפשי רב כי העין לי אדומה לא נראית פצועה או סגורה (אולי ממש מעט) אבל חשבתי סבל כי הרגשתי שבקושי יש שיפור, היום החלטתי ללכת בכל זאת שוב לרופא עיניים במרפאה שם נבדקתי בבדיקת ראיה שהתוצאות שלה 6/6 בשני העיניים אך בעין ימין עדיין היה לי טשטוש וסינוור, אבל הצלחתי לראות את המספרים כשהם. אבל לשמחתי השיפור פתאום הופיע יותר מאוחר היום, אבל עדיין הסינוור קיים, אולי לא ברמה כמו שהייתה, גם הטשטוש, בלילה בעיקר מהפנסים של הרכבים והתאורת רחוב חשוב לי לציין שתמיד בלילה הייתי רואה טוב אבל תמיד מסונוור (לא מטושטש) וגם חשוב לי לציין שכבר נפגעתי בעבר בעיניים גם מגוף זר וגם מחבטה חזקה שחטפתי באחת העיניים (לא זכור לי איזה) השאלה שלי בעצם היא כזאת - כמה זמן באמת ההחלמה ? וגם עדיין למה אני מרגיש די מוזר ואני יודע שאני בסך הכל רואה טוב אבל יודע שאמור לראות יותר טוב ? גם בבית חולים בבדיקות ראיה שעשיתי בעין שמאל 6/6 בעין ימין 6/7.5 אשמח קצת להסבר יותר מפורט להבין את המצב שבו אני נמצא..תודה מראש ! וגם חשוב לי לציין שבמהלך השבוע הרגשתי סוג של החלמה אך זה חזר לאותו מצב.. ורק היום הרגשתי החלמה קצת יותר טובה אך בין לבין זה היה נראה אותו הדבר.. בקיצור זה מצב שהוא מאוד מוזר לי..

גם חשוב להוסיף שכבר קיימת לי צלקת מהוצאת גוף זר בעבר- יש לזה השפעה לראייה ? וגם לגבי אותו פצע שנוצר בקרנית האם הוא יותיר צלקת שתשפיע על הראייה ? ואני מוסיף על זה שעין שמאל שלי בצידה השמאלי קצת אדמומית באופן די קבוע.. תודה מראש אם תאירו את עיניי ותעשו לי קצת סדר בעניינים..

לאחר הוצאת גוף זר יכולה להשאר עכירות עדינה שגורמת להפרעה בראיה. עם הזמן העכירות לרוב נספגת והראיה צמסתדרת. אם הראיה היא 6/6 אז נשמע שההחלמה טובה. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

אבל העכירות מתבטאת בכך שאני רואה מסונוור וקצת מטושטש אני שוב מדגיש אני חש שיפורים שבאים והולכים ובדרגה מאוד איטית אשמח לתשובה קצת יותר מפורטת תודה מראש שוב !

יש לפנות לרופא המטפל. צצות רשת עיניים.

אמי עברה ניתוח קטרקט בעין ימין ב28/01/10. הייתה אצל הורפא המנתח בביקור והוא אמר שהכל בסדר והניתוח עבר בהצלחה. אבל עדיין יש לה תחושה של גוף זר בעין, אדמומיות, תחושה שהעין מלאה במים. אמי לפני הניתוח הרכיבה משקפיים מולטיפוקליות ועכשיו היא לא יכולה להשתמש בהן. האם יש מה לעשות בקשר למשקפיים, עד שהעין השניה תנותח? ומה לגבי התחושות שפירטתי קודם? תודה על התשובה.

כל התחושות נורמליות. טיפות הרטבה כלשהן, של דמעות מלאכותיות יכולות להקל. לגבי משקפיים פשוט צריך להמתין עד שיחלפו כ- 8 שבועות והמספר יתייצב ואז בעקרון היא יכולה לעדכן את המשקפיים המולטיפוקליים, בהנחה שאין הפרש גדול בין 2 העיניים שיכול ליצור בעיה.

שלום רב, במשך שנה וחצי יש לי הרגשה של גוף זר בעין ימין, הרגשה ש״תקוע״ משהו בעפעף העליון של העין ומפריע לתפקוד היומיומי ספציפית בעין ימין, בעין שמאל הכל בסדר גמור. אני מרכיבה עדשות מגע רכות באופן קבוע וכשאני עם העדשות אני לא מרגישה תחושה זו אבל כאשר אני בלי עדשות זו הרגשה ממש בלתי נסבלת שלא עוברת לא משנה מה ניסיתי (קומפרסים, תיונים, מגבונים לניקוי עפעפיים, טיפות, סטרואידים וכו) הייתי אצל כמה רופאי עיניים שונים בתקופה זו וכל אחד אמר משהו אחר חלק אמרו שזה אלרגיה או דלקת בעפעפיים- למיטב ידיעתי אלרגיה או דלקת אמורים לעבור מתישהו וההרגשה שאני חווה לא עוברת ונשארת איתי יום יום 24/7 למעלה משנה. השבוע הייתי במרפאה שלכם בבדיקה לפני ניתוח לייזר ונאמר לי על ידי אחד המומחים בתחנות שעברתי שיש לי אבן סידן בעין הנ״ל ושצריך להוציא אותה וזה מה שמפריע ומציק לי בעין ולא אלרגיה או דלקת כמו שנאמר לי עד כה. כשנכנסתי למי שאמור לנתח אותי הוא התאים לי את הניתוח של האינטראלסיק למרות האבן סידן שנאמר שקיימת לי בעין. האם זה שיש לי אבן סידן בעין ימין יכול להפריע ולגרום לבעיה כלשהי כאשר אני עושה ניתוח לייזר? חשבתי שהמנתח יוציא לי את האבן מהעין לפני שיתאים לי ניתוח במידה ובכלל אפשרי לעשות ניתוח במצב כזה אך היה הרבה אנשים ולחוץ ובקושי ניתנה לי ההזדמנות לשאול אותו שאלות לפני הניתוח ולהתייעץ בנוגע לבעיה הזו שאני חווה כבר תקופה. אשמח לחוות דעת בנוגע לסוגיה האם זה בסדר לעשות ניתוח לייזר במצב כזה או שעדיף ללכת לרופא עיניים ולבקש שיוציאו לי את האבנים לפני שאני ניגשת לניתוח לייזר אף על פי שקשה לי להאמין שאכן יוציאו לי את מה שמפריע לי בעין כי אף רופא לא הצליח לאתר את האבנים האלה עד כה - תמיד כשהפכו את העפעפיים הם לטענתם לא מצאו כלום ואמרו שהכל נראה תקין סהכ למרות ההרגשה הנוראית שאני חווה ורק אצלכם באמת נמצא הפתרון לתעלומה שאני חווה כבר מעל שנה. אני ממש מפחדת לקחת סיכון לפני הניתוח בעיניים שאולי יוכל לפגוע לי בעין לאחר מכן ולעשות נזק כלשהו ואני לא יודעת למי לפנות, אין לי דרך לדבר באופן פרטני עם המנתח ולכן אודה לתשובתכם ולעצתכם בעניין זה לפני שאגש לניתוח. תודה מראש!

שלום רב, במידה ובוצע היפוך עפעף ולא נתגלו ״אבנים״ אז אין מה להוציא. אני ממליץ לעדכן את הרופא המנתח לפני הניתוח בכל מקרה