חניכיים נפוחים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

דלקת חניכיים: זהירות, מחלות לב!

החניכיים שוב מדממות? סובלים מריח רע מהפה? לא מדובר רק במטרד אסתטי. בשלב ראשון, הזנחת החניכיים עלולה לגרום לאובדן שיניים - ובהמשך גם למחלות לב ואירועים מוחיים, מאחר והחיידקים עלולים "לנדוד" למחזור הדם ולפגוע בכלי דם חיוניים מחלות חניכיים נגרמות על ידי חיידקים המצטברים במפגש שבין השיניים לבין החניכיים. התגובה של הגוף להצטברות החיידקים היא דלקת שחומרתה משתנה בין אדם לאדם - ומושפעת על ידי גנטיקה, הרגלים ומצב רפואי כללי. מחלת חניכיים עלולה להוביל לאובדן העצם התומכת בשיניים, עד למצב שהשיניים מתרופפות ויש צורך לעקור אותן ולהחליף אותן בשתלים. הטיפול במחלות חניכיים נועד לעצור את התקדמות מחלת החניכיים ולא לאפשר התפתחות דלקת. במצבים מסוימים הטיפול במחלות חניכיים הכרחי ומשמעותי הרבה יותר מכיוון שיש יחסי גומלין והשפעה הדדית בין מחלות חניכיים לבין הבריאות הכללית של הגוף.    קשר הדוק בין מחלות חניכיים לבין בריאות הגוף. צילום: שאטרסטוק  באילו מקרים ניתן להבחין בהשפעה של מחלות חניכיים על הבריאות הכללית של הגוף...
ללמוד עוד על חניכיים נפוחים
מחלות חניכיים: גם בריאות הלב בסכנה!-תמונה

כולם יודעים כי הגיינת פה לקויה עלולה לגרום למחלת חניכיים....

מאת: ד"ר יניב...
28/10/2018
ניתוח חניכיים: כך תצילו את השיניים-תמונה

מצחצחים שיניים באופן "חפיף"? מישהו במשפחה סובל ממחלת...

מאת: ד"ר יניב...
21/10/2018
בעיות חניכיים: לא רק מטרד אסתטי-תמונה

צחצחתם שיניים וגיליתם דימום קל על המברשת או בכיור? אל...

מאת: מרפאת שיניים...
04/04/2019
12 שאלות לשיננית-תמונה

ביקור קבוע אצל השיננית יכול למנוע מחלות שיניים וחניכיים....

מאת: לימור...
04/03/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחניכיים נפוחים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חניכיים נפוחים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, בתי בת 1.8 חודשים. היה לה נפיחות בחניכיים. שמנו לה דקטרין אורל גל. למשך כמה זמן צריך להשתמש בתכשיר? האם להשתמש בו למניעה באופן קבוע? האם מותר להשתמש בתכשיר לזמן ממושך? תודה

משחת Daktarin oral gel, אשר החומר הפעיל בה הינו MICONAZOLE , מותווית לטיפול ומניעת פטרת של הפה ומערכת העיכול העליונה. בהיעדר הוראה רפואית אחרת השימוש בתכשיר הינו כשבוע לאחר שהסימפטומים הנוכחיים חולפים. התכשיר אינו מיועד לשימוש מניעתי באופן קבוע. יש לציין כי מאחר והג'ל הינו חומר סמיך ודביק יש למקם את הגל רק על החניכיים ובקדמת הפה בלבד ואין למרוח את הגל בחלק האחורי של הפה או בגרון. מצורף קישור לעלון התכשיר הזמין לצפייה במאגר התרופות באתר משרד הבריאות. https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/trufot/alonim/Daktarin-heb_1465831136245.pdf

היי, התעוררתי הבוקר עם נפיחות קטנה מאוחרי השיניים הקדמיות העליונות בחך (״בלוטה קטנה״) , נכנסתי ללחץ שלא יקרה דבר לשיניים אוכל לקבל אולי כיוון מזה יכול להיות בבקשה? תודה.

לרוז שלום רב, כדאי להבדק קלינית לברר את מקור הנפיחות, לרבות צילום השיניים הקדמיות, אם יעלה צורך. בברכה, ד״ר אביטל מתן

יש לי מזה חודשיים נפיחות בחך העליון מאחורי שתי השיניים הקדמיות. רופאת המשפחה נתנה לי לשתות אנזים Q 10 , אך זה לא עזר. הלכתי לרופאת השיניים היא עשתה לי ניקוי אבנית, והיה באמת שיפור למשך שבוע, ושוב חזרה הנפיחות, חזרתי אליה שוב והיא שוב נקתה את האבן שהצטברה במקום. ושוב היה שיפור למשך שבוע, ועכשיו שוב התנפח החך, וזה מפריע בלשון, ומפחיד אותי מאוד. שאלתי היא, מה זה יכול להיות?האם חוסר בויטמינים? או אולי עודף בויטמינים? אני גרה בחו"ל בארץ שאין בה הרבה שמש, האם יש לזה קשר כלשהו? איזה בדיקות עליי לעשות? בתודה מראש רונה.

רונה שלום, אין קשר לויטמינים לתוספי מזון ולשמש. הבעיה נראית לי קשורה ישירות לשיניים כיוון שאחרי הטיפול הנפיחות ירדה לתקופת מה. זה נשמע כמו דלקת. ממליץ שתפני למומחה לחניכיים.

בעיה בשתל שלא ראו הרבה זמן לאחר טיפול בשיננית ראתה. הלכתי היום לרופאה והיום כבר ראתה גם היא את הבעיה ללא צילום וקבעו תור לכירוג שכבר עבודה שלו. באופן עקרוני דהר שהתחילה בדלקת וחלק מהזמן כאבים מה יכול להשתבש שם האם יכול כל השתל ואצטרך את כל הטיפולים מחדש והוצאת השתל או יש בעיות אחרות שיכולות לטפלצשיש רק חלק מהבעיות ועדיין להציל את השתל. אם רק המבנה והכתר אספוג הפחד שכל העצם והשתל קרה שם שהכל יהיה מהתחלה עם בניית עצם.

סביב שתלים עלול להתרחש תהליך דלקתי. הדלקת גורמת לספיגת העצם התומכת בשתל. אם עדיין לא התרחשה ספיגה משמעותית של העצם ניתן להציל את המצב. אם השתל איבד תמיכת עצם משמעותית יהיה צורך בהוצאת השתל. חשוב לאבחן מהר באמצעות בדיקה קלינית וצילום רנטגן

זהו הרופאה הרגילה שלחה לכירוג שרואים נפיחות בחניכיים התומכות ומעט אדמומיות בנוסף לכאב שיחליט מה הטיפול . אם במקרה יצטרכו להוציא השתל האם בשביל לעשות שתל חדש הכל מחדש אותו זמן המתנה עד שיוכלו לעשות שתל חדש מדובר בשן טוחנת עליונה ופעם קודמת עשו לי גם הרמת סינוס סגורה ואיך זה קורה כשל עברו שנתיים וכל הפה אמרו לי תמיד שהגיינה מעולה אז זה לא מצב של הזנחה וחוסר טיפול.

כשעוקרים שתל אכן יש להמתין לרפוי של העצם לקראת השתלה חדשה וזה אכן דורש זמן החלמה.

תודה באם המצב אכן יהיה כך מקווה שהזמן יהיה קצר יותר. אבל בכל מקרה מקווה שלא נצטרך להגיע לשם אבל אם כן שאלה אחרונה הוצאת השתל וכל מה שמתלווה הברגים והכתר והמבנה מסובכת וכואבת?