הרמת סינוס

(1)
לדרג

מדריך הניתוחים: הרמת סינוס היא פעולה כירורגית נפוצה, שנועדה ליצור תוספת עצם בחלקים האחוריים של הלסת העליונה, לרוב למטרות שתלים דנטליים

מאת: ד"ר הילה קליין

 


על מנת להבין מהי הרמת סינוס, יש צורך להבין מה הם הסינוסים
המקסילריים; זוג חללים בעצמות הלסת הממוקמים משני צידי הלסת העליונה .חללים אלו מצופים ברירית המייצרת נוזל המתנקז לחלל האף. עם השנים בתהליך התפתחותי טבעי מתרחבים החללים האלו אל בין שורשי הטוחנות העליונות. על מנת להחדיר שתלים לעצם הלסת יש צורך בנפח ראוי של עצם. כאשר עוקרים את השיניים באזור הטוחנות או המלתעות בלסת העליונה, נוצר לעתים מצב שבו חסרה עצם זמינה לצורך קליטת השתלים. חסר העצם נובע גם מהתפתחות הסינוסים לתוך הלסת (תהליך טבעי) או כתוצאה מספיגת הרכס נושא השיניים בעקבות העקירות. בניתוח הקרוי הרמת סינוס למעשה מגדילים את נפח העצם הזמין לקליטת השתלים על ידי מילוי תחליף עצם בין הרירית העוטפת את הסינוס המקסילרי לרכס הלסת, כל זאת מבלי לפגוע במנגנון הניקוז של הסינוס.

 

הרמת הסינוס מתבצעת בשני אופנים שכיחים:

 

הרמת סינוס פתוחה:

 

בתהליך כירורגי זה מבצעים פתח קטן בקיר החיצוני של הסינוס, מפרידים בעדינות את הרירית המצפה אותו וממלאים את החלל הדרוש בתחליף עצם אשר יכול להיות ממקור בקר, אדם או סנטטי ולעיתים שילוב של מספר תחליפים. את השתלים הדנטליים ניתן להחדיר באותו מעמד של ביצוע הרמת הסינוס או לאחר זמן המתנה של כ 6-8 חדשים.

 

הרמת סינוס סגורה:

 

בהליך כירורגי זה קודחים קדח מהאזור בו רוצים לבצע את השתל עצמו ומגיעים לרצפת הסינוס (לא לצדו, כפי שנעשה בפרוצדורה הפתוחה), ועל ידי מכשיר שנקרא אוסטאוטום, דוחקים את רצפת הסינוס עם רירית הסינוס למעלה. פרוצדורה זו מאפשרת הגבהה של מילימטרים בודדים ואיננה מתאימה לכל המקרים.

 
תהליך ההחלמה:

לאחר הניתוח ייתכנו שטפי דם מקומיים ונפיחות. הנפיחות עשויה להמשך בין 3 ל 10 ימים כתלות בנרחבות הניתוח. מכיוון שהסינוס הינו חלל המתנקז אל האף , ייתכן דימום דרך האף בהורדת הראש מטה ב-24 שעות הראשונות לניתוח. כמו כן יש להמנע מקינוח האף או מטיסה בחודש שלאחר הרמת הסינוס.

 

על מנת לסייע לתהליך ההחלמה:

  • מומלץ לקרר את הלחי באזור המנותח בקרח לסירוגין ב-24 שעות הראשונות
  • להקפיד על הגיינת הפה וצחצוח שיניים קפדני מ 24 שעות לאחר הניתוח
  • ביצוע שטיפות פה אנטי ספטיות פעמיים ביום 7 ימים מ-24 שעות למחרת
  • ליטול את האנטיביוטיקה ומשכחי הכאבים כפי שנרשמו
  • להימנע מעישון

ד"ר הילה קליין היא מומחית לכירורגיית פה ולסת

בואו לדבר על זה בפורום כירורגיית פה ולסת, אנדוסקופיה של בלוטות הרוק ושתלים.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום