פורום מחלות עיניים במבוגרים

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
ד"ר אודי רייך ישיב על שאלות הגולשים בנושאי: קרנית והשתלת קרנית, רשתית, גלאוקומה, גידולים, מחלות עפעפיים ודרכי דמעות, קטרקט, אובאיטיס, ועוד. למעהר לפורום, לחצו כאן.
213 הודעות
168 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות עיניים במבוגרים

10/08/2015 | 07:12 | מאת: גלי

OCT: עין ימין-תמונה המתאימה לCNV אזור של צפיפות גבוהה ואי סדירות תת רטינלית.עם נוזלים תת ותוך רטינליים עם מוקדים של רפלקטיביות גבוהה בתוך הרשתית עם הצללה מאחוריהם היכולים להתאים לאקסודטים מסביב שינויים גליים בשכבת RPE המתאימים לדרוזן קונפלואנטים עובי הרשתית המקולרית מגיע ל-5285 עין שמאל-תמונה המתאימה לCNV אזור של צפיפות גבוהה ואי סדירות תת רטינליתעם נזלים תת רטינליים והידרציה תוך רטינלית קלה.מוקדים של רפלקטיביות גבוהה בתוך הרשתית עם הצללה מאחוריהם היכולים להתאים לאקסודטים מסביב שינויים גליים בשכבת RPE המתאימים לדרוזן עובי 288 מה ניתן לעשות? האם הדרך סלולה לעיוורון? האם במצב כזה ניתן לבצע קטרקט?

לקריאה נוספת והעמקה

גלי שלום, ישלגשת להבדק בהקדם מאחר וישנם נוזלים. ייתכן וניתן לשפר את המצב או לייצב אותו עם הסרקות תוך עיניות. יש חשיבות לטיפול מהיר.

09/08/2015 | 23:09 | מאת: מיכאל

האבחנה: עין ימין: עקב "הפרעה במדיה וקושי בפיקסציה, לא ניתן היה לקבל סריקת עצב הראיה". מה המשמעות למשפט, והאם יש עוד שיטת בדיקה אחרת?

לקריאה נוספת והעמקה

המשמעות היא שהנבדק לא התבונן בצורה יציבה מספקת - קרי הזיז את העיניים יותר מדי בבדיקה או מצמץ יותר מדי. - יש לחזור על הבדיקה

בשעת הבדיקה פשוט לא ראיתי דבר. לא צלב לבן ולא נקודה אדומה. לכן נראה לי שאין טעם רב בחזרה על הבדיקה. האם קיימת שיטה אחרת לבדוק את הרשתית ואת עצב הראייה, חוץ מהOCT? שיטה שאיננה דורשת שיתוף פעולה של הנבדק? אם כן, היכן? מאחר ואני מרגיש אור בעין זאת, אינני משתכנע שזה הסוף. אבל נראה שאצטרך להשלים עם העובדה.

09/08/2015 | 11:25 | מאת: מוטי כרמלי

שלום ד"ר רייך, אני בן 76 בריא. לפני כ 10 שנים נתגלתה התחלה של גלאוקומה בעיין ימין . מאז אני לוקח קסלטן ,אבל בכל זאת יש החמרה מתמשכת בראיה שלי . בדיקה אחרונה העלתה שאם אני מסתכל בעיין ימין אל מרכז השעון אזי באזור שעה 7 עד 9 ועד קרוב למרכז יש עננה וכן באזור שעה 2 -3 יש עננה . ועתה לעצם העניין. יש לי קטרקט בשתי העיניים ואני בקרוב עומד לעשות ניתוח בעיין שמאל הבריאה(מגלאוקומה). שאלתי היא האם ניתוח קטרקט בעיין עם הגלאוקומה יש בו סיכון ,איזה סיכון ובאיזו מידה ומדוע. הערות : 1. אני לוקח קסלטן בשתי העיניים. 2. הלחץ בשתי העיניים בשנים האחרונות הוא תקין (12 15 ) 3. בארבע השנים האחרונות החלפתי 3 פעמים משקפי ראיה למרחוק. בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בעין שבה הגלאוקומה היא התחלתית עיקר הדאגה הוא עליית הלחץ בעין בתקופה שלאחר הניתוח לאור השימוש בסטרואידים (חובה להשתמש) ועל כן דרוש מעקב קפדני יותר. יש נטייה לא להשתמש בקסלטן לאחר הניתוח וסביר כי יוחלפו תרופות הגלאוקומה שלך באופן זמני עד סיום ההחלמה מהניתוח.

06/08/2015 | 17:37 | מאת: דניאל

שלום, בגלל התקפים של אוביאיטיס בכל חלקי העין אני מקבל כבר תקופה ארוכה פרדניזון וציקלוספורין. עקב תופעות לואי המינון של התרופות ירד ל-6 פרדניזון ו-125 מ"ג ציקלוספורין. בבדיקות לרמת הציקלוספורין בדם יש תנודות, ולעיתים הרמה של הציקלוספורין היא בערך 70, שזה מתחת לנורמה. האם רמה כזאת יכולה למנוע התקף? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול באובאיטיס כרונית אינו פשוט. זהו איזון דק בין תגובה לטיפול לבין תופעות הלוואי מהטיפול. אני ממליץ כי תיוועץ במומחה לאובאיטיס בתחום. לגבי רמות התרופה בדם, איני בקיא בכך. אך אתה גם מקבל מינון נמוך של פרדניזון בנסיון לשמר שקט במערכת החיסון אצלך רפואה שלמה

05/08/2015 | 14:03 | מאת: ימית

שלום יש לי שאלה יש לי לחץ בעיניים במשך היום אך לא תמיד ולאחרונה יצאו לי ורידים בולטים במצח האם יש קשר אחד לשני והאם זה מעיד על לחץ תוך גולגולתי?

לקריאה נוספת והעמקה

ימית שלום. את מתארת סימנים כלליים. לחץ מוגבר בראש אכן יכול להתבטא בכאבי ראש אך ורידים בולטים לרוב אינם קשורים.

28/07/2015 | 15:41 | מאת: אמא קצת מודאגת...

שלום, ביתי מרכיבה עדשות שנים רבות .. מזה שבועיים - בזמן שינה, "הדמעות יורדות מעצמן"... היא לא מצוננת ולא אלרגית לשום דבר... ואם היא לא היתה חיילת - כבר מזמן הייתי בודקת את הנושא מה יכולה להיות הסיבה לתופעה כזו? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זוהי בעיה מורכבת. ייתכן וקיימת הפרשת יתר של דמעות הן מגירוי מהעדשות או מתגובה אלרגית למשל, ייתכן וקיימת הפרעה בניקוז הדמעות. עליה לפנות למומחה לאוקלופלסטיקה (ניתן גם להפנותה דרך הצבא למרפאות בבילינסון) להערכה.

27/07/2015 | 13:25 | מאת: להסתכל על השמש?

(באופן אישי זה מאיר לי את הראיה ולכן אני די מבסוט מזה) אז הסתכלתי לפעמים לכמה שניות/דקה/שתיים(אולי יותר בהגזמה) 1. לאחרונה שאלתי את עצמי, אולי אני צריך להיות מוטרד מזה שהסתכלתי/מסתכל לפעמים על השמש ? 2. ואם כן מה הנזק שיכול להיות שנגרם בגלל זה ? 3. ואם זה גרם לנזק האם אדע זאת עכשיו ומיד בבדיקה אצל רופא עיניים ? או שרק בעתיד יתגלה הנזק שזה גרם (אם בכלל) ? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

אסור! אתה עלול להגרום לכוויה ברשתית שאינה הפיכה ותעוור אותך

29/07/2015 | 15:43 | מאת: להסתכל על השמש?

מה עליי לעשות כרגע ? נניח ונבדקתי אצל רופא עיניים ויצא שהכל תקין. בכל זאת אני יודע שהסתכלתי בעבר על השמש . אז האם עכשיו עליי להיות מוטרד לגבי העתיד ? (שחלילה יקרה משהו בעתיד בגלל שפעם הסתכלתי על השמש?) או שיש דרך להסיר חשש במיידי ? אם עכשיו בבדיקת עיניים רגילה יוצא שהכל תקין, אז לא נגרם אפילו טיפת נזק מזה שהסתכלתי פעם על השמש ? תודה!

29/07/2015 | 15:45 | מאת: להסתכל על השמש?

מה עליי לעשות כרגע ? נניח ונבדקתי אצל רופא עיניים ויצא שהכל תקין. בכל זאת אני יודע שהסתכלתי בעבר על השמש . אז האם עכשיו עליי להיות מוטרד לגבי העתיד ? (שחלילה יקרה משהו בעתיד בגלל שפעם הסתכלתי על השמש?) או שיש דרך להסיר חשש במיידי ? אם עכשיו בבדיקת עיניים רגילה יוצא שהכל תקין, אז זה אומר שלא נגרם אפילו טיפת נזק מזה שהסתכלתי פעם על השמש ? תודה!

27/07/2015 | 11:30 | מאת: זה כמו יתושים

1. קוראים לזה פלוטרס או PVD ? 2. האם נולדים עם זה? 3. מה הסיבה שיש את זה מגיל קטן ? 4. איך מעלימים את זה ? האם זה טיפול מסוכן ? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לרוב מדובר בחוסר צלילות בג'ל הממלא את עין. יחד עם זאת אם הממצא חדש יש להבדק בהקדם מחש לנזק לרשתית/עצב הראיה.

13/07/2015 | 22:08 | מאת: דן

שלום שהייתי בן 63 רופא העיניים אמר שיש יובש ונתן טיפות. לא לקחתי . אך שטפתי ה עיניים במים הפסקתי להשתמש במייבש שיער עשיתי הפסקות בצפייה טי וי מחשב ועוד כל מיני עשה ואל תעשה והסתדרתי . לאחר שנה שהייתי בן 64 שבאתי לרופא אמר " שרואה יובש " --למרות שלא צרב לי ולא כלום .אמר או קיי אם מסתדר בלי טיפות אז לא צריך --שלום ולהתראות . היום בן 65 שבאתי לרופא אמר " שרואה יובש " ,באמת היה יום עם רוח וחמסין "ושרף " קצת בעיניים. ואמר תיקח טיפות שלא יצרוב . אחרת יקרה נזק. ושכבר יש משהו. צייר לי בתחתית העין שמתחילה בעיה. שאלותיי 1)בביקור השני (64) למרות שלא הרגשתי צריבה מה ראה בעין שאמר --יובש . 2)ולאיזה נזק יכול לגרום יובש ? 3)האם הנזק בעצם הצריבה -הרי הטיפות לא מרפאות רק מקילות תחושה -או טועה? כיוון שהפעולות שעושה , שצורב - גם מורידות לגמרי את הצריבה . 4) פעם בחודש חודשיים נוסע לטיול ומה לעשות שפותחים חלונות או מזגן וחוזר הביתה בעיניים צורבות (עכשיו מבין למה ) האם רק צורב לאותו ערב או לבוקר למחרת ? או גם עושה איזה נזק לעיניים ? שכדאי להימנע או להמעיט בטיולים? 4)תודה מראש לכל התשובות 5)בהצלחה בהמשך ניהול הפורום

לקריאה נוספת והעמקה

יובש יכול להציק או לא להפריע למטופל. בחלק ניכר מהאוכלוסיה המבוגרת יובש נובע מפעילות לא תקינה של בלוטות הדמעות בעפעף עקב דלקת כרונית קלה. במקרים של יובש קיצוני בהחלט יכול להווצר נזק. אני ממליץ שתפנה לרופא מומחה באוקולופלסטיקה או קרנית בכדי לקבל חוות דעת בנושא. רפואה שלמה

08/07/2015 | 20:41 | מאת: יפעת

שלום רב דוקטור, מבקשת לשאול: אחי בשנת 2003 עשה בדיקת עיניים ונימצא: להלן התוצאות של בדיקות אלקטרופיזיולוגיות ופסיכופיזיקאליות של הראיה: ראית צבעים בעין ימין-נטיה לטרינטופיה עין שמאל- טרינטופיה תיפקוד רטינאלי כולל על פי אי אר ג'י שדה מלא: נחותים בשני העיניים הרודס והקונס נחותים. זמן תגובה בקון פליקר: מוארך. אבחנתו היא:רטיניטיס פיגמנטוזה מבקשת לשאול: אנחנו כמישפחה אמורים לטוס בחודש הבא לארצות הברית- האם יש סכנה לעיניו של אחי עקב לחץ טיסה?או מניעה מטיסה ברטיניטיס פיגמנטוזה? כמו כן, האם יש מניעה לשיט לארצות הברית עם רטיניטיס פיגמנטוזה? האם שיט ואו טיסה יכולים להחמיר מצב הרטיניטיס פיגמנטוזה? האם שתיית אלכוהול יכולה להחריף מצב העיניים שלו? אחי הוא עובד הייטק ויש לו עזרים מיוחדים וזכוכית מגדלת גדולה כדי שיוכל להמשיך לעבוד בתחומו- האם להערכתך יוכל להמשיך בעבודתו עם אותם אביזרים שמסייעים לו היום בראיה ובעבודה מול מחשב? אודה לך לתשובה מהירה- בברכה יפעת

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אין מגבלה מבחינת טיסה שייט וכיוב. לגבי יציבות מצבו זה תלוי בסוג המחלה שלו. ישנם סוגים עם נזק יציב וכאלו בהם הנזק יכול להדרדר. עליו להבדק ולהמצא במעקב מסודר של רופא הבקיא בתחום

06/07/2015 | 16:57 | מאת: יהודית

אני בת 73, סובלת מAMD יבש וחור ברשתית עין שמאל שנסגר. הרופאה המטפלת לוחצת עלי לקבל זריקות אווסטין. ביקשתי דעה שנייה ונאמר לי שיש לי איזשהי בצקת בעין שמאל, ושהזריקות לא יועילו.הרופאה המטפלת לא מסכימה עם דעה זו. אני לא יודעת מה להחליט? שאלותיי מי הצודק? ומה הנזק שיכול להיגרם לעין מהזריקות?

לקריאה נוספת והעמקה

זריקות אלו נועדו לטפל במצבים בהם ישנה הצטברות נוזלים. במקרים בהם הסיבה לנוזלים היא משיכה מכנית מהקרום הזריקות לא יועליו. קשה לענות מבלי לבצע בדיקה מקיפה ולראות הדמיה. במידה ונותחת לחור ברשתית פני אל מנתח הרשתית שלך. הסיכון מהזריקות לא גבוה אך ייתכנו סיבוכים נדירים חמורים

18/08/2015 | 13:36 | מאת: יניב

בדקי אם טיפול חדשני זה יכול לעזור לך http://goo.gl/1ftoqq

04/07/2015 | 07:53 | מאת: דב

למנהל הפורום שלום הנני בן67 והובחנתי ע"י רופא העיניים כמיועד לניתוח קטרקט. הואיל ואני משתמש במשקפי מולטיפוקל מזה כ 15 שנה ללא בעיות הוצע לי ע"י הרופא השתלת עדשות מולטיפוקליות מתאימות. מכיוון שמחירם של עדשות מולטי הוא די גבוה ( כ16000 שח לזוג ) אני מבקש לשאול מספר דברים : 1. מה הסיכוים שלאחר השתלת עדשות מולטיפוקל אני היה זקוק למשקפיים . (לפי דעתך סטטיסטית ) 2. האם יתכן שלאחר כמה שנים אצטרך לחזור על פעולת הניתוח בגלל העדשות.(במהלך ה15 שנים החלפתי 3 פעמים את המשקפיים בגלל ירידת הראייה ) בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

נתחיל בשאלה השניה - המספר לא אמור להשתנות. הסיבה להשתנות המספר כעת אצלך היא היתקדמות הקטרקט והזדקנות העדשה הטבעית. לאחר הניתוח נמצאת עדשת פלסטיק בעין והיא אינה מזדקנת. יש להבין כי חישוב העדשה לניתוח הוא הערכה וייתכן כי יישאר מספר קטן. במצב זה תצטרך משקפיים או לקרוב או לרחוק אך לא גם וגם.

גולשים יקרים, צוות האתר שמח לבשר לכם על פתיחתו של פורום חדש - פורום מחלות עיניים במבוגרים. גלישה פורייה, צוות האתר