עומס יתר על הלב

דיון מתוך פורום  אימון, כושר גופני ותזונה

10/10/2006 | 02:34 | מאת: דב

שלום רב אורי, יש לי שאלה שעלתה לי בהקשר של ריצה בעליה, אני מצטער אם זה קצת סיפור ארוך. אני מבצע פעם בשבוע אימון הפוגות של ריצה בעליה מספר פעמים עם הפסקת מנוחה בין עליה לעליה, אורך העליה כ-40-50 מטר, בזווית של 35-45 מעלות, על חול רך ולא יציב, התחלתי את האימון כמובן בהדרגה ובכל אימון הוספתי חזרה אחת, כלומר כל שבוע רצתי את העליה פעם אחת יותר מבאימון הקודם, בשבוע שעבר עליתי 8 פעמים. אני פונה אליך כי נראה היה לי טיפה מוזר התחושה שיש לי אחרי כל אימון כזה, וזה רק מתגבר עם כל עליה ברמה, אני מרגיש ממש מרוקן מאנרגיה ברמות שלא הכרתי לפני זה, ואני עושה ועשיתי הרבה ספורט בחיים (דרך אגב אני בן 17.5 מתאמן לצבא). בקיצור הרגשה כאילו לא ישנתי 3 ימים, כאב ראש שלא עובר איזה 15 שעה אחרי האימון, ועייפות כאילו אין לי חמצן במוח. גם בזמן האימון בשלבים של העליות האחרונות אני מרגיש עייפות כבדה וצריך כח רצון גדול כדי להמשיך באימון, ומדי פעם יש בחילה קלה שאני מחכה קצת שתעבור לפני שאני עושה עוד עליה... בקיצור, משהו שאני לא רגיל אליו בספורט. ולעניין: אני יודע שבשרירים הרגילים בגוף ככל שמעמיסים יותר באימון כך זה יותר טוב כל עוד נותנים מנוחה מספקת ומזון לשריר כדי שיתפתח, אבל השאלה שלי אם זה אותו דבר לגבי שריר הלב, שפעולתו שונה משל שרירים רגילים, האם זה בריא לגוף ומחזק את הלב להגיע לאימון שיא מבחינת אימוץ הלב עד כדי תחושות כמו שתיארתי אחרי אימון (שכמובן עוברות תוך 15 שעה). או אולי זה לא בריא וצריך להזהר ולא לאמץ את הלב עד לשיא, אשמח מאוד אם תבהיר לי את העניין. מקווה שהובנתי.

לקריאה נוספת והעמקה

דב שלום, אין מספיק נתונים מתאורך לגבי סה"כ האימונים שאתה עושה. האם אתה עושה עוד אימונים במשך השבוע ? מה רמת הדופק אליה אתה מגיע? כמה אימונים בשבוע ? כמה זמן האימון ? משך ההפסקות בין העליות?ועוד........ על פניו הסמפטומים שאתה מתאר מאפיינים אימון יתר. ממליץ לבצע מנוחה לשבוע בלי אימונים. כמו כן מצרף לינק למאמר על אימוני הפוגות.ממליץ בחום להתיעץ עם מאמן כושר מנוסה. http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file=article&sid=192 בהצלחה אורי

10/10/2006 | 16:47 | מאת: דב

תודה אורי, את המאמר כבר קראתי לפני... אני עושה עוד אימונים במשך השבוע אבל אני די משוכנע שהבעיה היא לא אימון יתר במקרה הזה, אני עושה פעמיים בשבוע אימון קפיצה בדילגית (סבולת לב ריאה), פעמיים בשבוע אימון מתח (אחרי הדילגית), ופעם ביומיים אימון שכיבות סמיכה וכפיפות בטן. בהחלט לא מעמיס על עצמי יותר מדי, וחוץ מזה פעם אחת בשבוע אימון העליות המדובר. אני לא מודד את הדופק אז אני לא יודע, אבל אני משער שקרוב לדופק המירבי (200 לדקה אולי), האימון אורך 30 דקות ומשך ההפסקות בין העליות 3-4 דקות. בנוסף אני מציין שתחושת העייפות הכללית, וכאב הראש שנמשכים רבע שעה בערך אחרי האימון, והבחילה הקלה מדי פעם בזמן האימון, מופיעים רק באימוני העליות, בשאר האימונים כל השבוע התחושות רגילות לחלוטין. בקשר להמלצה שלך, אני מתייעץ עם מאמן כושר- איתך בפורום הזה- וזה עוזר לי מספיק... תודה מראש.

מנהלי פורום אימון, כושר גופני ותזונה