פורום התבגרות מינית - נערות ומתבגרות

במהלך המעבר מילדה לנערה, תקופה המכונה התבגרות מינית, חלים שינויים רבים בגופה ובנפשה של הילדה. שינויים אלה קשורים אלה באלה ומשפיעים זה על זה וגם על הרגשות והחששות של בני התא המשפחתי כולו. מהלך ההתבגרות המינית וגם סיומו נתונים לטווח רחב מאוד של שונות בתחום הבריא והרבה מצבים שנראים כלא תקינים ומפחידים הם בעצם תהליך התבגרות נורמלי וידיעה זו עשויה להרגיע רבים. מצד שני, יש במהלכו מצבים שכן מצריכים ברור וטיפול מוקדמים. הפורום דן בשאלות בתחום סימני התבגרות מינית בילדות ובנערות, גיל המחזור והתפתחות סימני המין המשניים, הפרעות ואי סדירות במחזור הווסת, מהו מחזור הווסת התקין בנערות, סימני שיעור יתר, התפתחות השד, הקשר בין גדילה והתבגרות מינית, הקשר בין בריאות עצם והתבגרות מינית. הפורום דן גם בנושא התבגרות מינית ואי סדירויות במחזור במצבים כרוניים כגון סוכרת, אסתמה, אפילפסיה.
241 הודעות
234 תשובות מומחה

מנהל פורום התבגרות מינית - נערות ומתבגרות

15/05/2016 | 01:05 | מאת: רותם

שלום,שמי רותם ואני בת 14, הוסת הראשונה שלי התרחשה לפני כשנה ואני מקבלת אותה כל חודש באופן כמעט סדיר.לאחרונה צצו לי אירועים וטיולים חשובים ומהנים שלא הייתי רוצה לפספס בגלל הופעת הוסת. חקרתי על טמפונים ואף הצצתי אל פנים הנרתיק שלי והוא סתום לחלוטין.אני יודעת שהדבר נקרא קרום הבתולין,ניסיתי בכל זאת להחדיר טמפון כמה וכמה פעמים וחששתי ואני עדיין חוששת מהכאבים שאני עלולה להרגיש מכיוון שהנרתיק שלי לגמרי חסום(חוץ מחורים קטנטנים ולא נראים לעין שדרכם יוצא דם הוסת).אני חוששת מאוד ולא יודעת מה לעשות,אני כנראה אפספס את האירועים החשובים ואני חוששת שהדבר יפריע לי גם לקיים יחסי מין בעתיד.מה עליי לעשות?האם חששותיי לשווא?,תודה מראש וסליחה על האורך.

לקריאה נוספת והעמקה

היי רותם, יש מצבים בהם באמת קרום הבתולין לא מאפשר העברת טמפון אך הוא כן מאפשר יציאת הדימום החוצה מכיוון שיש בו כמה פתחים קטנים בלבד. אפשר לטפל במצבים אלו על ידי ניתוח קטן ולא מורכב. אם זה באמת מה שקורה אצלך, אין דרך שתוכלי להשתמש בטמפונים עד שתעברי את הניתוחון הזה...את צריכה לגשת לרופא/רופאת נשים, מציעה בליווי מבוגר, לצורך בדיקה על מנת לוודא שבזה אכן מדובר. מה שאפשר כן לעשות בינתיים, הוא לתת לך כדורים לדחיית המחזור אם יש ארוע חשוב שאת לא רוצה להחמיץ. גם את זה, תוכלי לבקש מרופא/ת נשים. אל תדאגי, התופעה הזאת ברת פתרון קל ולאחר הניתוחון הזה לא יכאב לך, תוכלי להשתמש בטמפונים ולא תהיה מוגבלת בשום דרך בהמשך החיים. תרגישי טוב!

07/05/2016 | 21:40 | מאת: גלית

בהמשך לשאלתי הקודמת, עתה קראתי כי כל התפתחות מינית מוקדמת דורשת גם בדיקת mri האם כך הוא? (גם אם יש רק ניצן שד וריח זיעה) ללא שיעור. לחוצה מאוד... אודה מאוד לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

לאמא הלחוצה, שוב לום .. חלק מהברור לפעמים כולל MRI מוח. השלב הראשון הוא מה ששלחתי באימייל הקודם ולפי התוצאות מתקדמים בברור

07/05/2016 | 21:07 | מאת: גלית

שלום רב בתי בת ה 6.5 מתלוננת על כאב במגע בשד ימין.פניתי לרופא הילדים,לדבריו מדובר בניצן שד. נשלחנו לצילום כף יד-תואם גיל 6. נשלחנו גם לבדיקות US של האדרנל ,רחם ושחלות,אני מבולבלת ומודאגת ורציתי בשלב ראשון לדעת היכן מבצעים את הבדיקות שכן מדובר בילדה. 0אשמח לקבל פרטים גם על מקומות פרטיים) בנוסף, נשלחנו לבדיקות דם הקשורות בהורמונים,בתי נוטלת תכשיר הומאופתי לאסטמה,האם יכול איכשהוא להשפיע על תוצאות הבדיקות? האם הופעת ניצן שד ללא סימנים אחרים נחשבת התפתחות מינית מוקדמת? אודה מאוד לתשובה ,כאמור מאוד מודאגת בברכה,

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב אני מבינה שאת מודאגת ואכן מדובר בהנצת שד מוקדמת, התבגרות מינית מוקדמת. אולם, מדובר במצב שכיח וברוב המקרים לא מדאיג .בהרבה מקרים יש מקום להתערבות. הרופא המטפל בתחום הוא אנדוקרינולוג ילדים, ניתן למצוא דרך כל הקופות, כל המרכזים הרפואיים....כולם מעולים. תהליך הברור כולל: 1. דיסק צילום כף יד לפענוח על ידי האנדוקרינולג עצמו 2. US רחם ושחלות (דווקא לא אדרנל בדרך כלל אלא אם גם יששיעור משמעותי ) ה US מבוצע בכל מרכז של בריאות האישה 3. בדיקות דם בצום בבקר לתפקקודי כבד אלפאפטופרוטאין, בטא HCG LH FSH ESTRADIOL/ 4. אם יש גם שיעור מיני אז להוסיף אנדרוסטנדיון וטסטוסטרון . נשמע כמו קללות אבל הורמונים. אשמח לעודד ולהסביר שישי גם מקרים שנעלמים מעצמם... אבל צריך הערכת אנדוקרינולוג

07/05/2016 | 20:59 | מאת: גלית

שלום רב הנצת שד בגיל 6.5 שנים היא תהליך מוקדם מדי של התבגרות מינית המצריך בדיקה והערכה על ידי אנדוקרינולוג ילדים בהקדם . הנצת שד הינה תהליך התבגרות תקין כאשר מופיעה בגיל 8 שנים ואילך.

גבוה ?

אם האדם בן ה 22 הוא גבר מתחת ל 163 והאשה בת ה 22 היא מתחת ל 150 והאדם הזה הוא נמוך משמעותית מההורים אז לשאלה הזו יש משמעות. מעבר לזה היא חסרת משמעות וגם לא ניתן לענות עליה.

האם זה נכון?

שלום רב, אני לא מכירה נוסחה כזו משום ספר ברפואת ילדים, אנדוקרינולוגיה ילדים או מאמר מדעי שפורסם בעיתונות מכובדת עד שנת 2016. ידוע שהגדילה בשנים הראשונות לחיים חשובה ןמשפיעה על העתיד , בעיקר גם התזונה בשים אלו.... אבל הנוסחה הזו לאמוכרת לי ולמעשה גדילה בכל שנה בחיים חיונית וחשובה.

16/04/2016 | 23:44 | מאת: הילה

הבת שלי בת 8.5, יש לה שערות בבית השחי ולאחרונה זה כאילו צמח יותר היינו אצל אנדוקרינולג ילדים ולפי הבדיקות שעשינו הכל נראה תקין ואנחנו במעקב כל כמה חודשים מה שעכשיו הכי מפריע לי זה שאנחנו מתקרבים לקיץ ובטח בכיתה ישימו לב ואני חוששת שיתחילו לצחוק עליה. מה ניתן לעשות? האם כדי להתחיל עם הסרת שיער ? אם כן מה עדיף? או שפשוט לא לעשות כלום תודה!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, כפי שברר האנדוקרינולוג ילדים שיעור בבית השחי הוא אכן ממצא תקין מעל גיל 7 שנים בבנות. החברה של הילדים אכן בעייתית. אני מציעה קודם כל להמתין ולראות אם הבעיה אכן תצוף. לא על כולם צוחקים.. ולא לכולן הנושא מפריע. חשוב שתאמרי לביתך שזהו תהליךגופני תקין ותפתחי עבורה את הדלת שאם תהיה מעונינית להוריד השיער - אז תורידו. את יכולה להתשתמש בכל דרך להורדה. לא גילוח. יש VEET , יש הרבה דרכים להסרה שאת יכולה לבחור. אין דרך מועדפת. אבל אם אפשר בלי כי לא מפריע עדיין - אז עדיף.

16/04/2016 | 20:03 | מאת: שלום

מה הגובה הפוטנציאלי של הילד? מה הגובה הפוטנציאלי של הילדה?

שלום רב אכן קיימת נוסחה לחישוב גובה סופי וטנציאלי של ילד אוצילדה שנולדו לזוג הורים. אולם, ניתןלהשתמש בנוסחה זו רק כאשר גובה האם 150 סמ לפחות וגובה האב 163 סמ לפחות. אם האב 155 סמ לא ניתן להשתמש בנוסחה והילדים זקוקוים למעקב אנדוקרנינולוג ילדים קבוע כדי לוודא כבהים עתידיים תקינים לנקבה לפחות 150 סמ ולזכר 163 סמ. לסיכום, אם אלה הם הגבהים במשפחה ולאסתם שאלה תאורטית אז כדאי לפנות עם הילדים להערכת אנדוקרינולוג ילדים.

15/04/2016 | 18:00 | מאת: ליטל פולאק

הי, אני בת 16 וחצי, התחלתי לקבל מחזור כבר בכיתה ז אבל הוא לא סדיר בכלל כך שיכול להיות פעמים שאני מקבלת פעם בחצי שנה... ואני מודאגת... מה אני צריכה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

לליטל שלום רב אל תהיי מודאגת , יש פתרון. המצב שאת מתארת מכונה אי סדירות במחזור ונובע ממספר מצבים , חלקם הפרעות הורמונאליות הניתנות לטיפול וחלקן על רקע סביבתתי כגון : עודף משקל, תת משקל. אבל לא ניתן לענות באימיל כי כל מקרה לגופו. אני מציעה שתפני לדיאטנית לוודא שהתזונה שלך תקינה ובמקביל שתקבעי תור או לאנדוקרינולוגית ילדים וגניקולוגית נערות בנפרד או במרפאה משולבת כמו שישי באסף הרופא, בה יושבות ביחד ובודקות אותך ביחד אנדוקרינולוגית ילדים וגניקולוגית מומחית בילדות ונערות. ביחד נשב, נשוחח ונבין את הסיבות האפשרויות ונשלים את הברור והטיפול הנדרשים. ניתן לפנות למרפאת נערות המשולבת באסף הרופא בטלפון 08-9779151 או 08-9779150 או לשוח הפניה מרופא 08-9779156

03/04/2016 | 22:14 | מאת: עדי

שלום, התחלתי החודש לקחת מרסילון ובתחילת השבוע השני של החפיסה סבלתי כ-4 ימים מקלקול קיבה. מספר ימים לאחר מכן החלו דימומים ברמה שאינה מצריכה תחבושת אך לא ניתן להתבלבל. מעבר לכך אני לא סובל מגרד או כאב בנרתיק האם זה קשור? מה לעשות?

03/04/2016 | 22:16 | מאת: עדי

הדימום נמשך כשבוע

שלום רב חשוב לזכור אפשרות שהגלולוה עדיין לא הגעה לוויסות ובחודשים הראשונים לעיתים יש דימומים. בנוסף, לעיתים הגלולוה אינה מתאימה ויש דימומים במהלך החודש ובמצבים אלו לעיתים יש מקום להיחליףהתכשיר.. אני מציעה לעקוב מספר חודשים כולל רישום של הדימומים ודווח לרופא הנשים שהתחיל הטיפול לשקול החלפת התכשיר

24/03/2016 | 21:18 | מאת: דנה

שלום, הבנתי שהטיפול בדקפפטיל בילדות בהתבגרות מינית מוקדמת, עוצר את התפתחות השדיים ומונע מחזור. האם הוא משפיע גם על קצב השיעור בגוף ועוצר אותו? תודה.

שלום רב הטיפול בדקאפפטיד משפיע רק על קצב התפתחות רקמת השד ומועד המחזור. הוא לא משפיע על קצ התפתחות השיעור המיני

20/03/2016 | 21:36 | מאת: ניצה

בתי בת ה 12 קיבלה לראשונה מחזור בגיל 11 וחצי. לפני כחודשיים קיבלה שוב דימום חזק מאוד שנמשך מס, ימים ולפני כחודש מחזור ארוך מאוד כחודש(בהתחלה חזק ואחר כך חלש מאוד שלא נפסק). שבוע וחצי עברו ושוב קיבלה מחזור. אני מודאגת מכך. הגניקולוגית שלחה לאולטרסאונד בטווח של חודשיים ולא נראתה מודאגת. הילדה קיבלה טיפול בזריקות מונעות התפתחות מינית מוקדמת אחת לחודש בין גיל 8 וחצי לעשר. האם זה קשור? האם עלי להילחץ ולקחת אותה לעוד גורם?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ניצה, לפעמים המערכת ההורמונלית לא מאוזנת עדיין בגיל 12 והביוץ עדיין לא מתרחש על בסיס קבוע. זה גורם לדימומים לא סדירים, לעיתים ממושכים ולעיתים כבדים. כל עוד אין בעיה מבנית לפי אולטראסאונד והילדה לא אנמית, אין מדובר בבעיה שדורשת טיפול מיידי. בנות עם עבר של התבגרות מוקדמת נוטות יותר לתופעה הזו. אני ממליצה לך לקחת את ביתך לבדיקה למרפאה גינקולוגית של ילדות ומתבגרות, על מנת לערוך את הבירור ההורמונלי הנדרש ולצורך התאמת טיפול שישפר את איכות החיים שלך וירגיע את דאגתך. בהצלחה דר אנה פדואה

19/03/2016 | 15:48 | מאת: הילה בת 15

היו לי פעם חזה די שמן כזה וקטן וקופץ ואז שמתי חזיות קטנות לבית ספר ואז הוא השתנה לשטוח וקטנציק רק התרחב קצת כמו של הסבתות מה לעשות אני מפחדת שהוא לא יתפתח?תודה ושבת שלום

שלום הילה, מבנה החזה משתנה עם ההתבגרות. קרוב לוודאי שהשינוי שקרה אצלך לא קשור לחזיות ששמת אלא היה קורה בכל מקרה. עוד צפויים שינויים לפנייך כי את עדיין גדלה ומשתנה. אם אין עוות משמעותי וא הבדל ממש גדול בגודל בין שני הצדדים, אני לא רואה סיבה לדאוג. שימי חזיות שנוחות לך וגורמות לך להרגיש בנח. חכי עד גיל 18 ואם עדיין תרגישי שמשהו לא כשורה אז כדאי לפנות למומחה לכירורגיה פלסטית להתייעצות. בהצלחה.

09/03/2016 | 18:26 | מאת: סיגל

ביתי בת 12.6 ויש לה שד קטן מאוד והיא לא אוכלת בשר דגים וביצים כבר שנה וחודשיים האם יש קשר?? ואם כן ואשכנע אותה לאכול הוא יגדל יותר??

09/03/2016 | 18:28 | מאת: סיגל

היא גם נמוכה ביחס לכולם האם יש קשר??

22/12/2015 | 12:45 | מאת: נערה בת 14

יש לי גוש קטן בפטמה אחת.. אני לא יודעת מה זה אומר אשמח לתשובה שתסביר לי.. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב התשובה לשאלתך תלויה בכל הסיפור ההתפתחותי שלך ולא ניתן לענות ללא פגישה. אם את נערה שעדיין לא החלה להתבגר מינית כלל מדובר בעצם בתחילת התפתחות השד כי התפתחות שד תקינה מתחילה בגוש מאחרוי הפטמה שהוף לשד. גיל 14 שנים הוא גיל מאוחר מהנורמה ומצריך בדיקה גופנית והערכה בהקדם. בכדי לוודא שהתהליך שהחל מאוחר יחסית או תקין ולא מצריךברורנוסף. יתכן שכן. מצד שני,במידה ואת נערה שכבר סיימה את תהליך ההתבגרות של השד, ויש מחזורים ומיששת גוש בשד יש צורך בבדיקה גופנית על ידי רופאת נשים. להערכת אופי הגוש. בברכה,

15/12/2015 | 22:01 | מאת: Avi naim

יש לי בעיה של רגישות גבוהה מאוד לאחר השפכה באזור החור של הכיפה זה נורמלי כי כאשר שאלתי אנשים אחרים וראיתי סרטי פורנו זה לא הפריע להם שנוגעים בהם שם לאחר השפכה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב זהו פורום לנערות אני מציעה שתפנה לאורולוג לבדיקה גופנית בברכה

05/10/2015 | 18:34 | מאת: שחר

ממש תודה על התשובה אם תוכלי להסביר לי כמה דברים שחשבתי עליהם ולא מצאתי תשובות... רשמת שהרופאה לא תדחוף מכשירים וידיים אז מה כן תכלול הבדיקה? אני כן אצטרך להתפשט? ואם לא ארצה? אני מתביישת מאוד מאוד מאוד ומפחיד אותי איך אעשה בדיקות כאלה כשאהיה גדולה יותר? אני גם לא מבינה מה הקשר בין אנמיה לבדיקה הזו? מה בודקים שם? מה זה משנה ממה האנמיה נגרמה?? גילו אנמיה שיביאו לי תקופה של ברזל מה זה משנה הסיבה על האנמיה? גם אמא לא יודעת לענות לי! עוד שבוע וחצי התור שלי אצל רופאת נערות

לקריאה נוספת והעמקה

לשחר שלום רב תרגעי. המטרה של הפגישה היא יותר השיחה איתך ולא הבדיקה. מטרת הגניולוגית נערות היא להבין האם הסיבה לאנמיה כלומר הסיבה לחסר דם היא דימומי מחזור מופרעים שיש לשנות. זה הכל... ולמנוע המשך אנמיה. הבדיקה עצמה היא חלק שולי בפגישה . היא תסביר לך בדיוק מה יש לבדוק ואם תסרבי... אז תסרבי. והיא תאלץ להסתפק בנושא השיחה ואולי לומר שאינה יכולה להסיק מסקנות מספקות. אבל תהיי שם, תזרמי... ותראי שזה לא נורא כמו שאת חושבת בכלל... מריאנה

08/10/2015 | 09:13 | מאת: שחר

שרשמת שאני לא יהיה חייבת לעשות בדיקה כי אני לא רוצה תודה רבה!!!

30/09/2015 | 15:59 | מאת: שחר

היי אני בת 13 ולפני כמה זמן היו לי כאבי ראש. אמרו שיש לי חוסר בברזל ורוצים שאני יילך לרופא נשים שיבדוק אותי.. אני מתביישת ואני לא רוצה להתפשט בבדיקה ואמא שלי אומרת שזה לא נורא אבל זה נורא אני לא יודעת מה לעשות! למה חייב?? אני לא נמצאת עם בנים... למה לא מספיק בדיקת דם? ולמה אני צריכה להתפשט? אני צריכה להיות ערומה לגמרי?? אולי כי אני מתביישת ירשו לי להיות עם תחתונים שגם מזה אני מתביישת אבל מעדיפה? חוץ מהבושה הבדיקה הזאת כואבת? כמה רופאים יהיו שם ויסתכלו?? מה בדיוק עושים? אני לא רוצה ללכת ואני בוכה מזה כבר יומיים! ואם פתאום אני יקבל שמה מחזור?? :( סליחה שזה הרבה שאלות אבל אני ישמח לתשובות להכל שחר

לקריאה נוספת והעמקה

לשחר שלום רב קודם כל תפסיקי לבכות. אין סיבה. יש רופאות נשים מומחיות לטיפול בילדות. הן נשים. הן עדינות ונעימות, לא דוחפות ידיים, לא משתמשות במכשור ולא מכאיבות בכלל. לא יבצעו שום בדיקה שאינה לרוחך ולא יבצעו שום בדיקה בכוח. לכן תבקשי מאימך שתיקח אותך לאחת מן הרופאות הללו, אני בטוחה שהיא תסכים. זו רופאה אחת בלבד שבודקת אותך. לא הרבה רופאים. זה לא כמו בסרטים....אבל זו פגישה מאוד מאוד חשובה כדי להבין את הסיבות לאנמיה שלך. כמובן שניתן לפנות דרך הקופת חולים לאחרת מרופאות הנשים המתמחות בטיפול בנערות וניתן גם לפנות למרפאת נערות ייעודית המשלבת אנדוקרינילוגית ילדים וגניקולוגית ילדים ומיועדת לנערות כמןך. גם שם בשיחה משתתןת 2 רופאות - בבדיקה רק אחת. בברכה

24/09/2015 | 11:07 | מאת: אורלי

שלום , בתי בת ה15.5 קיבלה מחסור מגיל 12 , לא תמיד היה סדיר .. מחזור אחרון נארך עד היום כ - 3 שבועות .. הייתכן מקרה כזה ? למי צריך לפנות ? תודה ( קבעתי תור לרופאת נשים ) אבל מעבר צריך ללכת לעוד גורם?

לאורלי שלום רב המחזור אצל ביתך כבר היה צריך להגיע למצב של סדירות. יש מסר סיבות למחזורים לא סדירים וארוכים מדי הקשורים לתחום ההמטולוגי, לתחום האנדוקריני וגם לתחום הגניקולוגי. ניתן בהחלט לפנות לרופא נשים המתמחה בנערות. שיתחיל את הברור כולל בדיקה, בדיקות דם, ויפנה במידת הצורך לגורמים הנוספים . מצד שני, ניתן לפנות למרפאת נערות, כגון המרפאה באסף הרופא המשלבת באותו ביקור גניקולוגית נערות ואנדוקרינולוגית ילדים. בברכה

26/08/2015 | 02:03 | מאת: נערה123

היי, אני בגיל 15 לפני כמה חודשים היה לי גירוד שנמשך שבוע בערך ואז נעלם..(תוך כדי הגירוד זה התנפח) קראתי על כל מיני דלקות שמלוות בגירוד.. והמחזור שלי מאוד לא סדיר.. יש סיבה לדאגה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב! הסיבה הנפוצה לגרד ונפיחות בפות היא פטריה. זו בעיה נפוצה ולא מסוכנת, הטיפול קל, לפעמים זה גם עובר לבד. אם זה עבר, אין צורך להיות מוטרדת. מחזור לא סדיר הינה תופעה נפוצה בבנות 15 ולרב זה הולך ומסתדר עם ההתבגרות. יכול לקחת אפילו 5 שנים מהוסת הראשון עד שהמחזור נעשה סדיר. יחד עם זאת- לעיתים מחזר לא סדיר נובע מבעיה רפואית אשר דורשת טיפול. בנושא הזה, אני ממליצה לך לפנות למרפאה גינקולוגית של מתבגרות או לגינקולוג כללי. בהצלחה!

22/08/2015 | 22:54 | מאת: אמא

לביתי בת ה 12 סביב הפטמות יש פסים אדומים שנראים כמו סימני מתיחה, כשנוגעים בזה מרגישים אותם...האם יש צורך להיבדק? מה זה? החזה רק עתה מתחיל להתפתח

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לאמא ככל הנראה מדובר בתבליך תקין של מתיחת העור על רקע של גדיל רקמת השד. הגיל תקין. יש מצים בהם ימני מתיחה אלו המכונים סטריה הם עדות לתהליך אחר כאשר קיימים גם בצידי הבטן וכאשר הם סגולים ורחבים במיוחד. ככל הנראה מדובר במצב פיזיולוגי אך כדאי לפנות לרופא הילדים להערכה לוודא בבדיקה גופנית

21/08/2015 | 19:26 | מאת: אלמוכ

שלום, אני אלמוג בת 15. מגיל 11 בערך, כאשר אני מתעוררת משנת צהריים אני חשה בתסכול רב, כעס, חוסר סבלנות ועצבים. אינני יודעת מה הגורם לכך. בהתעוררות משנת לילה זה לא קורה, וכשאני לא ישנה צהריים בכלל זה גם לא קורה. רק כאשר אני קמה משנת צהריים. אשמח לדעת האם יש לזה סיבה מסוימת? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לאלמוג שלום רב איני יכולה לתת לך ייעוץ כי השאלה היא רחבה ומצריכה בדיקה גופנית ושיחה. אנא פני לרופא הילדים להמשך ברור

13/07/2015 | 19:17 | מאת: וורד

בני בן 17.5 ויש לו מאפייני גוף לא אופיינים לגבר (למשל: מותניים צרות, כתפיים קצרות ושעירות נמוכה). בנוסף, לאחרונה הוא סובל מירידה בתאבון והוא מתלונן על עקצוצים בחזה. הוא עבר בדיקת דם והתוצאות הן: 2.49 TSH mlU/mL 1.7 FSH mlU/mL 3.75 LH טסטוסטרון 24.78 ננומול/ליטר ננומול/ליטר33.2 SHGB מדד אנדרוגן חופשי 74.6% האם יתכן שהבעיה אצלו היא בכלל עודף אסטרוגן או שאולי התבלבלו בבדיקת הדם או באף לא אחת מאפשרויות אלו? אשמח לשמוע את חוות דעתך המקצועית ולדעת מה עליי לעשות בנידון כאמו

לקריאה נוספת והעמקה

לוורד שלום רב לא נין להתייחס לשאלתך הספציפית בצורה מקצועית ללא שיחה עם הנער ובדיקה גופנית מלאה של אנדוקרינולוג בברכה

בת 13 וחצי בגלל חשד לשחלותוליציסטיות גניקולוג רשם דיאנה. לא התחילה לקחת אנחנו מתוכננים לנסוע לארהב ל15 יום ורציתי לדעת אם זה לא מזיק להמשיך עם הגלולות בכדי שלא לקבל במהלך הנסיעה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב מתנצלת על האיחור בתשובה. לשאלתך: אין בעיה עם המשכת מחזור הגלולת 3 שבועות נוספים. אולם, אבחנה של תסמונת השחלת הפוליציסטיות בנערות מתחת לגיל 18 שנים דורשת קריטריונים מאוד מדוייקים (3). ונדיר שמתקיימים. בדרך כלל זו אבחנה שאנו לא משתמשים בה בגיל כל כך צעיר. הייתי ממליצה לך לאשש האבחנה אצל אנדוקרינולוג\ית ילדים ולא רק אצל מומחה ברפואת נשים.

05/06/2015 | 08:02 | מאת: שגית

שלום ביתי בת 14.5. קיבלה מחזור בגיל 12.5. המחזורים סדירים. לעיתים כשבוע לפני המחזור יש לה הכתמה שנדמה לה שהמחזור מתחיל אך זה לא ממשיך. ורק כעבור כשבוע המחזור מתחיל. התופעה לא מתרחשת תמיד. האם יש מקום לדאגה או שזה נורמלי?

לשגית שלום רב, זה יכול להיות מצב נורמלי

11/05/2015 | 13:00 | מאת: נטע

שלום רב ביתי בת 8.5 ללא הופעת ניצני שידיים או שיער בבית שחי וללא שיער בערווה וכן היא רזה ,,,, אתמול הופיע לה כתמי דם קטנים בצבע אדום וחום וזה ממשיך מעט היום,,, האם זה ווסת? יש הגיון לגיל הזה למרות שאין התפתחות מינית,,, מה עליי לעשות? תודה רבה מראש

שלום רב מתנצלת על תשובתי המאוחרת ואני מקווה מאוד שפנית עם השאלה לרופא הילדים לשם טיפול. דימום ווסת אמור להגיע רק כשנתיים וחצי לאחר התחלת התפתחות השדיים . גיל 8.5 שנים לקבלת ווסת הוא מוקדם מאוד ומעבר לטווחים המקובלים ומצריך ברור מקיף. הדימום יכול להיות ממקור מעי, ממקור דרכי השתן וממקור ואגינאלי. לאחר הבדיקה לגבי מקורו - במידה ואכן ממקור ואגינאלי יש צורך בבדיקת רופאת גניקולוגית ילדות , US רחם ושחלות ובדיקות דם שונות בהנחיית אנדוקרינולוג ילדים. בוודאי שלא להשהות את הברור. יש צורך בברור בהקדם ולפי תאריך השאלה אני בטוחה שכבר בוצע ניתן לפנות למרפאות ייעודיות של נערות משולבות של אנדוקרינלוגת ילדים וגיניקולוגית ילדים לשם הברור (כמו מרפאת נערות באסף הרופא) בברכה

30/04/2015 | 22:17 | מאת: ש.פ

ביתי בת 7 ונמצאת כל יום אחרי הלימודים אצל אחותי שבנה באותו גיל והם חברים מאוד טובים. היום אחותי סיפרה שהיא שמעה את הבת שלי מבקשת מבן דוד שלה שילקק אותה באוזן או בטוסיק או בפות ... והתעקשה על כך שיחליט באיזה אזור הוא רוצה ..למזלי הוא ילד ביישן והתנגד לעשות כרצונה למרות שביקשה כמה פעמים. ביתי מאוד מינית , זה מתבטא בזה שהיא נוגעת בעצמה הרבה , מורידה בגדים ליד בני דודים שבגילה... איני יודעת מה הגבול לסקרנות ואיך לגשת אליה לשיחה בנושא. בבקשה עזרתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב לא מובר בבעיה אנדוקרינית ככל הנראה כי אם בעיה התנהגותית. מאוד חשוב לפנות קודם לרופא הילדים לוודא שאין סימני התבגרות מינית מוקדמת - ואם יש אז כ הגיע לאנדוקרינולוג ילדים. במידה ואין בעיה - אז נא לפנות לייעוץ ושיחה עם פסיכולוג ילדים לגבי הדרכת הורים וילדה . חשוב ביוםתר למנוע ממנה חשיפה לנושאים כאלו. מאיפה ילדה בת 7 שנים מקבלת את הרעויות הללו?

שלום, בתי בת 4.5. אובחנה לה התבגרות מינית מוקדמת ממקור סנטראלי בסביבות גיל שנה, לאחר שראינו טיפת דם בתחתונים. ראינו שיש משהו במח שלוחץ על הציר המוחי שמשחרר את ההורמות האסטרוגני. היא מטופלת בדקהפפטיל מגיל שנה וחצי. יש לי מספר שאלות: 1) ראיתי בעלון של התרופה שכתוב שהטיפול עלול להאיץ גידולים. הגידול של בתי אינו סרטני, להבנתי, אלא "אדנומה" , אני לא זוכרת בדיוק את המושג. האם הטיפול עלול להשפיע לרעה על כך? 2) האם יש השפעה או השלכות מיוחדות לתופעת ההתבגרות המינית המוקדמת, ו/או לטיפול בדקהפפטיל שמתחיל בגיל כל כך מוקדם? מכל החיפושים שעשיתי באינטרנט אני רואה רק שיח על בנות 8-10, ולא על תינוקות ופעוטות שמקבלות טיפול זה כה מוקדם וכה ממושך. 3) האם לעובדה שמדובר בגיל כה צעיר יש יותר השלכה על הגובה? 4) בתי מתיחסת לעצמה כאל בן: מדברת בלשון זכר, מתענינת רק במשחקים של בנים, לא מסוגלת ללבוש בגדי בנות וכו'. אורמת שהיא בן. זה התחיל מגיל מאוד מוקדם, מהרגע ישכלה להתבטא (גיל שנה -שנתיים). האם יש קשר בין ההתבגרות המינית המוקדמת לזהות המגדרית, או בין הטיפול לזהות המגדרית? הבנתי שזה גם טיפול שמשמש ילדים שעוברים תהליך של שינוי מין. יכול ליות שמדובר בהשפעה של הטיפול עצמו? מודה מראש על העזרה ומקווה שאכן תהינה תשובות לשאלות שלי, אם כי הן ודאי יוצאות דופן יחסית

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב מתנצלת על התשובה המאוחרת. שאלותייך מאוד מצופות ואני חושבת שהכי טוב יהיה אם תשאלי אותן את האנדוקרינולוג המטפל בביתך כבר 3.5 שנים. דקאפפטיד היא תרופה שרק אנדוקרינולוג רושם ובוודאי יענה לך בצורה יותר מותאמת לביתך. באופן כללי: 1. מבחינת גובה - טיפול בדקאפפטיד נועד לבנות עם התבגרות מינת מאוד מוקדמת כמו ביתך בכדי לאפשר גובה סופי תקין. כאשר יש אבחנה של התבגרות מינית מוקדמת על רקע מרכזי זוהי התויה ברורה בספרות לטפל בדקאפפטיד בכדי לאפשר גדילה תקינה לגובה סופי תקין ובכדי לאפשר התבגרות מינת בתהליך תקין. ללא הדקאפפטיד ביתך היתה מאוד מאוד נמוכה. כאשר ההתבגרות המינית (שד ודימום) מתחילה לפני גיל 6 שנים הטיפול בדקאפטיד מאפשר רווח גובה של מעל 6-10 סמ לפעמים מעבר לגובה ללא טיפול. מבחינת גידולים - הטיפול בדקאפפטיד לאנ מצא בקשר עם עליה בגידולים ממאירים בבנות המטופלת על רקע התבגרות מינית מוקדמת. אני לא יכולה לענות לך ספציפית כי צריך לבדוק בספרות המדעית לגבי קשר אפשרי עם האבחנה שהיתה לביתך שאיני יודעת מהי מבחינת הגדרת המגדר - טיפול סדקאפפטיד אינו משנהאת הגדרת המגדר הקוגניטיבית של המטופל. ההחלטה של ביתך אם היא זכר או נקבה אינה תלויה בטיפול אלא במנגנונים אחרים. כידוע לי יש מרפאה אחת המתמחה בארץ בנושא של הגדרת מגדר ושינוי מגדר בילדים והיא נמצאת בבית חולים דנה, איכילוב , במסגרת היחידה לאנדוקרינלוגיה ילדים והרופא האחראי עליה הוא דר' אסף אורן. אני מציעה שתפני למרפאה זו לייעוץ ראשוני בברכה

23/03/2015 | 23:30 | מאת: מעין

שלום, אני בת 17 וכשהלכתי לרופאת נשים בפעם הראשונה היא שלחה אותי לבדיקות דם כדי להתאים לי גלולות. ובבדיקות התברר שיש לי טסטוסטרון גבוה מהטווח. רציתי לדעת מה אוכל לעשות כדי להוריד את הרמה או שזה כבר הסתדר לאחר לקיחת הגלולות? אני לוקחת גלולות כבר ארבעה חןדשים בערך. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב ישנן סיבות רבות לרמת טסטוסטרון גבוהה ויש צורך לבררן בדרך כלל לפני תחילת טיפול בגלולות אלא אם כן הרופא המטפל בטוח באבחנה של תסמונת השחלה הפוליציסטית כגורם לעליית הטסטוסטון. במצבים אלו הטיפול בגלולות עוזר בירידת הטסטוסטרון. כאשר הסיבה היא אחרת יש צורך בברור ובטיפול נוספים. אני מציעה שתפני לרופא המטפל, שנתן את המרשם לגלולות בשאלת הבהרה זו. בברכה

10/03/2015 | 20:38 | מאת: סיגל

לביתי התחילו הפרשות ירוקות ולפעמים צהובות ונראה שלפעמים גם קצת רטוב בתחתונים. חשבתי שכדאי לבדק אצל רופא.. האם יש להתחיל עם רופא ילדים או רופת נשים או מישהו אחר להתייעץ איתו? תודה

שלום רב בתלןנה זו כמו בכל תלונה אחרת מומל קודם כל לפנות לרופא הילדיפ. הוא המכיר ברפואת הילדים לבוריה מכל הבחינות ויוכל בדרך כלל לתת מענה. במידה ולא ידע להפנות לפי הבדיקה הגופנית לרופא המומחה המתאים. בינתיים חיוני לשמור על הגיינה ולפנות לבדיקת רופא הילדים

19/02/2015 | 12:25 | מאת: אור

שלום למנהלות הפורום, בתי החלה לקבל מחזור חודשי לפני ארבעה חודשים, בגיל 12 ושמונה חודשים, בפעמיים הראשונות כל 4 שבועות ובשלש הפעמים האחרונות כל 21 יום. בפעם האחרונה שבוע לפני כן הופיעה גם הכתמה שנמשכה כשלשה ימים. כמות הדימום מועטה יחסית. ממה נובעים המחזורים התכופים והאם יש צורך בהתערבות? האם יש צורך בשינוי תזונתי למניעת אנמיה? תודה מראש על תשובתכן.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב גיל קבלת המחזור הינו תקין. משך מחזור תקין הינו בין 3-7 ימים. תדירות מחזורים תקינה בגילה היא כל 21-45 יום. נשמע שהמחזורים של עונים לקריטרנין. בפרט שבשנתיים הראשונות מהמחזור הראשון יכולה להיות אי סדירות ואם מדובר במחזורים תכופים מדי מומלץ לבצע ספירת דם. מניעת אנמיה: אכילה מסודרת של מזנות עשירים בברזל, חומצה פולית בחיי היום יום. בדרך כלל אין צורך בתוספים.

07/02/2015 | 21:03 | מאת: ענת

שלום רב, בתי 13.5 שנים, מפותחת בהתאם לגילה, שיעור מיני, שדיים אשר החלו להתפתח בגיל 10-11. הגברת הצעירה מוטרדת מכך שעדיין לא קיבלה מחזור/וסת, שהרי רוב בנות הכיתה כבר קיבלו. האם זה תקין? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב בהחלט שזהו מצבתקין. גיל תחילת המחזןר כמו גיל תחילת השיעור המיני וכמו גיל תחילת התפתחות השד הוא מאוד שונה ובעל טווח רחב של הנורמה. אנו ממליצים על התחלת ברורשל איחור במחזור במידה ולא היה דימום אחרי גיל 15 שנים. בברכה

31/01/2015 | 19:14 | מאת: עמית

שלום,, בתי בת ה-13 צריכה להבדק על ידי רופא/ת נשים עקב אנמיה (דימום מוגבר במחזור). האם ז ה מחייב בדיקה גופנית ואגינלית? האם ניתן לוותר על זה היות וממש לא נראה לי ראוי שהבת תעבור בדיקה כזו בשלב זה. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב דימום וסתי מוגבר הוא מצב די שכיח בנערות צעירות בתחילת המחזור. בניגוד למצב אצל נשים ההערכה של סיבת הדמם בדרך כלל מבוצעת על ידי צוות של אנדוקרינלוג ידים, גניקולוגית מומחית בתחום הנערות והמטולוג ילדים. לפעמים כולם צריכים להעריך את הנערה ולפעמים רק הגניקולוגית והאנדוקרינולוגית בהתייעצות עם ההמטולוגית שכו בגיל צעיר יש חשיבות להבנת הסיבה. לאור הגיל הצעיר ורגישות הנושא יש גניקלוגיות שזהו תחום העיסוק העיקרי שלהן. ואפשר לפנות אליהן בכדי שהארוע יהיה פחות טראומטי. אפשרות שניה היא לפנות למרפאות יעודיות כגון מרפאת הנערות באסף הרופא המשלבת באותו ביקור הערכה של גניקולוגית ילדות (על מיטה רגילה, אפילו לא מיטת גניקולוג. מצריך התבוננות , ובדיקה חלקית, לא בדיקה ואגינאלית מלאה)ובאותה פגישה הערכת אנדוקרינולוגית ילדים לשם אבחון הסיבה והמלצות טיפול. וייעוץ המטולוגית חשוב להגיע עם רישום של הדימומים ותדירותם. במידה והדימום משמעותי חשוב כבר בהקדם בדיקת ספירת דם לוודא שלא התפתחה כבר אנמיה משמעותית המצריכה פניה למיון ניתן לקבוע תור במספר 08-9779150 או 08 -9779151 פקס 08-9779156

26/12/2014 | 14:18 | מאת: אנונימי

שלום, אני בת 15 ולפני כמה שבוע החלו לי גירודים בפות וצריבה בעת מתן שתן. נתנו לי משחה שנקראת אגיסטן פסטה ואמרו שיכול להיות שזו פטריה אז למרוח את המשחה אז אני מורחת את המשחה ובשבוע האחרון הכאב התגבר יש המון גירודים המקום מאוד צורב ושורף והמשחה לא עוזרת. באיזור התחתון של הפות בצדדים יש לי אדמומיות וכמו פצע סגור אבל לא פצע ברור . אז שאלה ראשונה מה לעשות בנידון ומה זה יכול להיות. ועוד עניין יש מין טבעת קטנה גמישה בפות שאני לא יודעת איך קוראים לה ראיתי עכשיו שהוא קרועה אבל לא הרגשתי בה כאב וזה סגור מה שאומר שאין פצע בדפנות אז קודם כל איך קוראים לטבעת הזו והאם זה הגיוני ונורמאלי שזה קורה? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב שכחת לציין אם את פעילה מינית? 1 וזהו הפרט הכי חשוב. את צריכה לגשת לקופא לבצע בדיקת דם לסוכר בצום. כי בסוכרת יכולות להיות תחלונות אלו את צריכה להבדק בהקדם על ידי גניקולוגית או גניקולוג. כולל US של האזור בברכה

23/12/2014 | 16:18 | מאת: אמא

שלום רב, אשמח לשמוע קצת על בגרות מינית של בנות. בתי בת ה 7,גבוהה מהממוצע (שני ההורים גבוהים)בעלת מבנה גוף קצת מלא. לאחרונה שמתי לב לניצנים של שדיים. אחרי שיעורי ספורט (בעיקר) חוזרת עם ריח של זעה. אין שער בבית השחי אך באופן כללי היא ילדה קצת שעירה. לאחר התייעצות עם רופאת משפחה הופנתי לאנדוקרינולוג ילדים. לצערי תורים ארוכים ואנו נאלצות לחכות. אשמח לשמוע רק כמה מילים האם תהליך זה הוא תהליך טבעי או מוקדם מידי? האם דרושים כל הסימנים יחד (שיעור, ניצני שדיים, זיעה) על מנת לקרוא לתהליך התפתחות מינית? איזה סוג של בדיקה נאלץ לעבור אצל אנדוקרינולוג? האם יש משהו שכדאי להכין את הילדה מראש? תודה רבה מראש, אמא

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב שיעור וריל זיעה בגיל 7 שנים - תקין אך מצריך בדיקת אנדקרינולוג ילדים למעקב ולשקול ברור שדיים אמיתיות ולא שומן בגיל 7 שנים - מוקדם מדי ומצריך בוודאות בדיקת אנדוקרינולג ילדים. יש להסביר לילדה שהאנדוקרינולוג יבדוק אותם גם בשד וגם באזור הגניטליה (יסתכל עלאזור הפות). בנות מעדיפות אנדוקרינולוגיות. יש להגיע לאנדוקרינולוג עם: עקומות גדיליה, מדידות גובה מהינקות, צילום כף יד לגיל עצמות - יש להביא לו את הדיסק. בדיקות דם : LH FSH ESTRADIOL 17OHP TESTOSTERONW בנוסף לבדיקות כלליות של ספרה תפקודמ כבדוכו. ועם זה יחליט הלאה אם יש עודף משקל - מומלץ דיאטנית בהקדם בברכה

08/12/2014 | 17:25 | מאת: שרון

בתי תהיה בסוף החודש בת 10. ניצני השדיים כבר הופיעו מזמן, ואוטוטו כבר לא יקראו ניצנים... כמו כן - שיער ערווה כמעט מלא . לפי קצב ההתפתחות נראה כי המחזור יגיע גם הוא מוקדם ממה שהכרתי. בחודשים האחרונים היא סובלת מהפרשות רבות, ומשתשמת בפד יומי, אותו היא נאלצת לעיתים להחליף במשך היום. האם לדעתך הדבר מצדיק בדיקה, מה שקצת גורם לי לחששות בשל גילה המוקדם, או שזוהי תופעה המתאימה לשלב זה של ההתפתחות?

שלום רב מדובר בילדה בת 10 שנים שכל מה שתיארת יכול להיות בטווח התקין לחלוטין, אולם, קיימת בהחלט אפשרות שיש בעיה. תלוי מה גובהה כרגע. מהו קצב הגדילה בשנתים האחרונות. ולגבי ההפרשות: מה טיבן. האם יש גם שתיה מרובה והשתנה מרובה. לדעתי, בכדי להיות בטוחים שמדובר בתהליך תקין יש מקום להבדק על ידי אנדוקרינולוג ילדים ורופא נשים ייעודי לנערות במידת הצורך גם כן. אנדוקרינולוג ילדים יוכל להעריך הדחיפות והתקינות של התהליך ביחס לגדילה . בברכה

02/11/2014 | 22:07 | מאת: בת 24

היי, אני בת 24 כיום ,ומגיל 14 וחצי התחלתי לעשן ואני עדיין מאוחרת , החזה שלי קטן ורק כיום לאחר נטילת גלולות אני מרגישה כאבים בחזה ונפיחות . הייתי רוצה לדעת האם יש קשר בין בעיית התפתחות מינית לעישון בגיל ההתבגרות? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אין קשר בין עישון סגריות להתבגרות מינית יש קשר לעישון סמים שמפריעים לתהליכים פיזיולגיים שונים ורבים בברכה

26/10/2014 | 22:01 | מאת: יעל

שלום וברכה. בתי בת התשע סיפרה לי שהיא וחברתה לכיתה התחבאו בשירותים ונישקו אחת את השניה ונגעו אחת לשניה באיבר המין. קיבלתי את זה בהלם דיברתי איתה לגבי זה אמרתי לה שזה נורמאלי מה שהיא מרגישה וכשתגדל היא תלמד יותר על הגוף שלה והיא תגע במישהו שהיא תאהב ושהוא יאהב אותה אבל עכשיו היא קטנה מידי בשביל לעשות דברים כאלה וזה אסור. היא סיפרה לי שהיא נוגעת בעצמה במקלחת אמרתי לה שמותר לה לגעת בעצמה כל עוד אף אחד לא רואה וזה הגוף שלה וזה בסדר. האמת שאני הגבתי ככה כי קראתי שככה צריך להגיב אבל הזדעזעתי לגמרי ופשוט התחלתי לבכות אחר כך. היא כנראה קלטה את הפחד שלי ומאז כל יום היא חוזרת מבית הספר ומספרת לי הכל. שילדה דיברה לא יפה וקיללה . שהיא בטעות ראתה לילדה את התחתונים שילדה אחת נישקה את אחותה בפה שבטלויזיה הילדים התנשקו.. אני מקשיבה לה אבל אני באמת לא מבינה למה היא מרגישה צורך לספר את הדברים האלה ואם זה נורמאלי אני באמת לא יודעת מה לעשות אם תוכלו לייעץ לי יותר מאשמח.

שלום רב זהו פורום רפואי אנדוקריני. מה שאת מתארת הוא יותר תהליכי התמודדות התנהגותים עם הסביבה, התקשורת. אני חושבת שיש מקום לפנות לייעוץ פרטני אישי התנהגותי בכדי שתקבלי הדרכה וגם ביתך. בברכה

13/10/2014 | 05:42 | מאת: רונה

שלום רב בתי בת ה 16 קיבלה לאחרונה 3 מחזורי ווסת כל 20 יום שהיה מגיל 12 כל 28 יום. האם זה נורמאלי וצריך להמשיך ולעקוב או שיש להגיע לבדיקה רפואית בשביל זה? תודה רבה

שלום רב, מחזור כל 20 יום הוא מחזור עם תדירות גבוהה מדי שעשויה להתבטא באנמיה. מרווח תקין של מחזורים הוא 21-45 יום . כל עוד זהו המרווח אין צורך בברור. במידה ותכוף יותר יש לבצע בדיקת דם לספירת דם ולפנות לגניקולוגית נערות.

11/10/2014 | 21:40 | מאת: שירה

שלום רב לאחרונה בתי בת ה 7 וחצי קיבלה טלפון נייד. בתמימותי אתמול שיחקתי לה עם הנייד וגיליתי שהיא נכנסה כמה פעמים וחיפשה תמונות של נשיקה בין גבר לאישה וגם גברים בערום. אני ממש ממש לחוצה ,המומה ולא יודעת איך להגיב. חסמתי את הגישה לאינטרנט באופן מיידי. האם זה נורמלי? האם אני צריכה לדבר איתה על זה? ואם כן איך להתחיל מבלי שהיא תרגיש מובכת? תודה רבה ושבוע טוב

שלום רב לא מדובר בבעיה הורמונאלית או אנדוקרינית כי אם בעה חברתית, התנהגותית ותרבותית. מוקדם מדי בהחלט לגילה. חשובה החסימה. חשובה השיחה עימה אך אני מציעה שתתייעצתי עם גורמים מתחום החינוך וההתנהגות לגבי איך לבצע זאת. באם יש לביתך סימני התבגרות מינית (שדף שיעור מיני הפרשות בעודה בת 7.5 שנים, רצוי לפנות בהקדם חייעו אנדוקרינולוג ילדים. בברכה דר' רחמיאל

08/09/2014 | 16:45 | מאת: דני בת 16 וחצי

הפטמות שלי לא יוצאות החוצה ויש רק כאילו 2 שפתיים קטנות ממש, באחת הן בחוץ ובשנייה הן בפנים. קראתי באנטרנט והבנתי שאולי זה פטמות שקועות, יש איך לטפל בזה? הן לא יוצאות בשום מקרה, גם לא בקור.. קיבלתי מחזור לפני שנתיים אם זה קשור, אני ממש מודאגת אשמח לתשובה :)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב לא הבנתי לגמרי את שאלתך. שפתיים? פטמות? אם את נערה בעלת גובה תקין, מחזור סדיר, שדיים תקינות והבעיה היחידה היא פטמות שקועות מדובר בבעיה אסטטית ולא הורמונאלית ועלייך לפנות לפלסטיקאי. במידה ויש הפרעה או אי סדירות במדדים האחרים שציינתי או במבנה הפות מומלת לפנות לייעוץ מרפאת נערות, כולל אנדוקרינולוג ילדים וגניקולוג ילדים. לפי מה שאני הצלחתי להבין משאלתך זה רק קוסמטיקה ולכן פלסטיקאי במקום הראשוו בברכה

06/09/2014 | 06:54 | מאת: רחל

שלום רב, ביתי בת ה 13 ניסתה ללא ידיעתי , בפעם הראשונה טמפון עם מוליך מקרטון ואחד המוליכים נשאר בפנים כ 19 יום. היא פחדה שנשאר משהו בפנים אבל לא היתה בטוחה . המוליך יצא שלם אבל יש לה הפרשה ללא חום וללא כאב או צריבה. מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב ככל הנראה לא נגרם כל נזק אבל כדאי לפנות לבדיקת רופאת נשים. יש רופאות המתמחות באוכלוסיית נערות במידה ויש חשש מה"טראומה" של פגישת רופא נשים. כגון מרפאת גניקולוגיה ילדין באסף הרופא. בברכה

02/09/2014 | 12:55 | מאת: טלי

שלום רב. לאחרונה גיליתי צמד שערות ערווה לביתי בת השש וחצי. מה זה אומר ומה אפשר לעשות בנידון? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב שיעור ערווה שמופיע לפני גיל 8 שנים מצריך ברור. זהיכול להיות ממצא בטווח התחתון של התקין אולם לא שכיח ומצריך ברור אנדוקריני לפני מסקנה אם תקין או לא. אני ממליצה לך לפנות לרופא אנדוקרינולוג ילדים באזור מגורייך. לראות הפגישה מומלץ לבצע צילום כף יד לגיל עצמות ולהביא לרופא את הדיסק ובנוסף להגיע אל הרופא עם מדידות גובה ומשקל מהעבר. בבררכה

24/08/2014 | 01:13 | מאת: האופטימית

ערב טוב, אני אמא לילדה בת 7.4 שנמצאת כרגע במעקב להתבגרות מינית מוקדמת. אחרי כל הבדיקות היא לא מאובחנת תחת הגדרה זו אך עדיין יש לה סימנים שלא לגמרי תואמים את גילה והבעייתי מביניהם הוא שיער בבית שחי. בתי ביקשה להסיר את השיער, מדובר בפלומה קטנה אך מציקה לה (ים, בריכה, גופיות....) והאנדוקרינולוגית שמטפלת בה הסכימה אך לא ידעה להמליץ על תכשיר. אני פוחדת לבחור תכשיר שעלול להאיץ את הגדילה לאחר ההסרה ולכן אשמח לקבל המלצה לתכשיר שמתאים לילדה בגיל הזה. תודה מראש והלוואי ופה אזכה לתגובה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב שיעור בבית השחי המלווה בריח זיעה בגיל 7 שנים אכן אינו מצב של התבגרות מינית מוקדמת. ההמלצה בגיל זה היא לא לגעת. וזה מה שכדאי שתסבירי לביתך. התכשירים שאינם מעודדים צמיחה כואבים וחבל. אם יש רק פלומה ולא שיעור משמעותי מיני עדיף לא לגעת הרך היחידה לגעת ללא עירור צמיחה נוספת היא על ידי שיטות כמו אינפרא אדום. SHR. IPL השאלה היא אם אכן נחוץ בגילה? בברכה

12/08/2014 | 11:41 | מאת: נערה

שלום, רציתי לדעת אם אוננות (גירוי הדגדגן ידנית,לא ע"י מכשיר) שנעשתה ללא סיכוך ולא בעדינות (אופי האוננות הוא לא עדין כלומר הפעלת יותר ויותר לחץ ישירות על הדגדגן) וביומיים מסוימים אוננתי שעות בכל אחד מהימים , יכול לגרום לנזק עצבי לדגדגן ולאיבר המין ולמערכת השתן?בנוסף, רציתי לדעת אם ממשיכים לגרות את הדגדגן אחרי שהוא מגורה ורגיש (אחרי האורגזמה)יכול להיגרם נזק לעצבים בדגדגן,באיבר המין ובמערכת השתן?

לנערה שלום רב, לא לכל שאלותייך...אך רצוי בעדינות

10/08/2014 | 02:27 | מאת: שיר בת 16.5

שלום, היום זה היום השני שיש לי מין הפרשות חומות ללא ריח. אני אמורה לקבל מחזור רק בעוד שבוע. אף פעם לא קיימתי יחסי מין ורוב הדברים שקראתי באינטרנט על הפרשות כאלה היו קשורות להריון. מה זה יכול להיות? האם זה תקין או שעליי לקבוע תור לרופא? תודה מראש

שלום רב מתנצלת על האיחור בתגובה. חופש ארוך ללא אינטרנט... אם לא עבר עלייך לפנות לבדיקה גופנית אצל רופאת נשים.

16/07/2014 | 19:56 | מאת: נעמה

בתי בת שמונה וחצי ולאחרונה אני רואה ניצנים של שדיים... במקביל מתחיל לצמוח גם שיער בפות האם מוקדם ? האם תקין? אוסיף שמבחינת משקל היא תקינה, מבחינת גובה היא באחוזון העליון של טווח הגיל שלה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, גיל הנצת שדיים תקין הוא 8-13 שנים. גיל הפעת שיעור מיני תקין הוא 8-13 שנים לעיתים גם הופעת שיעור מיני בגיל 6-8 שנים הוא גיל תקין אך מצריך התייחסות של אנדוקרינולג ילדים. בכל מצב הדברהחשוב הוא מעקב קצב גדילה וקצב התבגרות על ידי רפא ילדים כהערכת גדילה תקינה אצל ילד פעם ב 6 חודשים לוודא שצומח על עקומת הגדךה שלו ללא ירידה בברכה

29/06/2014 | 13:26 | מאת: שרית

שלום! אני בת 16.5 ביום חמישי שכבתי בפעם הראשונה עם חבר שלי. הכל הלך נהדר. אבל למחורת (יום שישי) נגעתי בפות שלי, והחדרתי אצבע ואז ראיתי מין חתיכות קטנות מוזרות של משהו, אני חשבתי אולי זה חומר סיכה שהתייבש. יום למחורת בחנתי את זה עוד פעם והיה לזה ריח נוראי!!! המזכיר ריח של אבני השקדים. איני יודעת מה לעשות, ממה זה נובע??

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב יתכן ומדובר בפטריה אני מציעה שתפני לבדיקת רופאת נשים להערכה

26/06/2014 | 06:24 | מאת: רונה

שלום ביתי בת ה14 קיבלה מחזור בגיל 13 וכרגע ביום הראשון של המחזור היא נאלצת להחליף טמפון כל 5-10 דק' וכשהיא מוציאה ניתן לראות שהטמפון באמת מפוצץ . האם זה נורמלי????מודאגת מאוד מאוד מאוד

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב בשנים הראשונות של המחזור הוא לפעמים א סדיר ולפעמים כמות הדימום בו היא רבה. כאשר כמות הדמם רבה מדי חשוב לשים לב שלא מתפתחת אנמיה, שאין סימנים של חולשה וחשוב להעריך את כמות הדמם ותדירותו במידה ומדובר במשך או בכמות גבוהה מהרגיל למשך מספר ימים יש לבצע ברור של הפרעות קרישה ואחרות. אני מציעה לבצע רישום של כמות הטמפונים או התחבושות לי מספר ימים ב- 2 המחזורים הבאים ועם מידע זה לפנות לגניקולוגית נערות או למרפאת נערות ייעודית לקבוצת גיל זו לשם השלמת הברור. בינתים נא לפנות לרופאת הילדים לשם בדיקת דם לספירת דם ולמאגרי ברזל לוודא שלא התפתחה אנמיה בברכה

19/06/2014 | 18:52 | מאת: ליאת

שלום , ביתי בת ה14 קיבלה לראשונה מחזור ב5.4.13 2 המחזורים הראשונים היו סדירים ומצוינים . המחזור האחרון שלה נמשך כבר 22 ימים עם דימום כבד וחזק מאוד פניתי אל קניקולוג שהביא לה גלולות , אבל רציתי לשאול מדוע זה קורה והאם יש בעיה ? מודאגת מאוד תודה רבה.

שלום רב יש מגוון רחב של סיבות למצב שתארת. תפקיד הגלולות הואלעצור במיידי את הדימום הנוכחי. בהמשך יש מקום לבצעברור לגבי הסיבה ומניעה. ניתן לפות למרפאת נערות באסף הרופא פקס 08-9779156 בברכה