אמא מסרבת להכיר במצבה וללכת לטיפול

דיון מתוך פורום  פסיכיאטריה

17/09/2020 | 23:15 | מאת: תמר

שלום, אני בת 19 ונמצאת בבעיה קשה. אמא שלי ככל הנראה מתמודדת עם משהו כמו סכיזופרניה/פסיכוזה. אחרי שילדה את אחותי הקטנה (לפני 10 שנים) היא לקתה בדיכאון כלשהו אחרי הלידה (לא מאובחן) ולאחר מכן חטפה התקף פסיכוטי. מאז היא לא חזרה לעצמה בכלל. היא לא קיבלה טיפול ולא אבחנה מסודרת. היא ממעטת לצאת מהבית, טוענת שרודפים אותה ומנסים להרע לה וכל מיני טענות שווא פרנואידיות ולא הגיוניות, היא בוכה המון ולפעמים יש לה תקופות שהיא ממש פסיכוטית ולפעמים תקופות שהיא מתפקדת באופן סביר. היא מצליחה לעבוד בעבודה שלה בקושי ובבית לא מתפקדת בכלל. ניסיתי לשכנע אותה ללכת לטיפול אבל היא מסרבת בכל מצב ומכחישה שיש לה בעיה. הבאתי הביתה פסיכיאטר פרטי שינסה לתת אבחנה כלשהי כדי שאני אוכל להביא לצבא ולהוכיח שאני צריכה להיות בבית יותר ולעזור לה, אבל היא נעלה את עצמה בחדר וסירבה לצאת כך שאבחנה לא יצאה מזה. אני מתוסכלת מאוד ונקרעת בין הרצון לפתח חיים משל עצמי, לבין הפחד להשאיר אותה לבד ושהיא תעשה לעצמה משהו. כמובן גם שהצבא לא יכול להקל עליי בלי מסמכים שמוכיחים קושי אצלה. שאר המשפחה לא בתמונה ולא נמצאים בקשר לא איתי ולא איתה. יש איזו אפשרות לכפות עליה לקבל טיפול? הבנתי שאשפוז זה רק במצבים שהיא מסוכנת לה או לסביבה שלה, מה שלא קורה במקרה הזה מכיוון שהיא לא פוגעת באף אחד ולא בעצמה ואפילו מצליחה בערך לעבוד ומתפקדת ברמה יחסית סבירה רוב הזמן. פשוט המצב הזה באמת לא פשוט כי אני עכשיו לא שם כדי לעזור לה, והיא זקוקה פעמים רבות לעזרה. תודה לכל מי שקרא ויוכל לייעץ לי מה לעשות, אני מעריכה את זה מאוד

לקריאה נוספת והעמקה
18/09/2020 | 07:48 | מאת: א

לכפות עליה טיפול זה מעשה אכזרי. אם היא במשך היום בעבודה, אז תבקשי להיות קרוב לבית בצבא, ואז בערב את יכולה להגיע לעזור לה, והיא בזמן הזה גם ככה בעבודה.

18/09/2020 | 11:11 | מאת: תמר

למה אכזרי? אתה לא חושב שהיא תרגיש יותר טוב אם היא תקבל טיפול ותהיה מאוזנת? כרגע אני בבסיס סגור, אני נאלצת לקבל טלפונים בלילה מהשכנה שאמא שלי הופיעה אצלה בבית בצרחות או טלפונים מאמא שלי שצועקת ומאשימה אותי שבגללי מנסים לרצוח אותה וכדומה. אני לא חושבת שהמצב העכשווי אידאלי לא לי ולא לה. ובכל מקרה, אחרי שסבלתי והתמודדתי עם זה לבד במשך כל שנות הנעורים שלי (שהיו נוראיות יותר מכפי שתוכל לדמיין), מותר לי להיות אנוכית ולרצות להתחיל חיים משלי, ללכת לאוניברסיטה ולעבור דירה בראש שקט. כל זה לא יקרה אם היא לא תקבל טיפול נורמלי ותבחר להכיר במצבה.

18/09/2020 | 12:50 | מאת: א

את יכולה להתחיל חיים משלך גם בלי להתאכזר לאמא, והיא לא תרגיש יותר טוב אם יכפו עליה טיפול. את לא חייבת לענות לה ולא לשכנים בטח לא בלילה. טיפול בכפייה זו אכזריות ולא פתרון.

18/09/2020 | 17:16 | מאת: מני

אל תקשיבי לא׳, הוא לא מדבר לעניין. בוודאי שהדבר המתבקש זה לכפות עליה טיפול, בלי ספק בכלל. את צריכה להבין שישנם מתייפייפי נפש, אשר חורה להם משום מה שפסיכיאטרים מצליחים בעבודתם לעזור לאנשים. א׳ הוא מהמתייפייפים האלו. הוכחה לכך שאת לא צריכה לשמוע לא׳: תעשי סיור בהודעות ישנות בפורום, תראי כל פעם שמופיע תגובה עם הכינוי א׳- הוא אומר לכל האנשים את אותו דבר, אותה שיטה מעוותת, ומפריע להתנהלות הנכונה של הפורום. במקום לחוות דעה, הוא כופה דיעה, דיעה מעוותת לחלוטין ואף הרסנית. תעשי סיור בפורום, תסתכלי בעצמך.. (אלא אם את סומכת עליי..) שורה תחתונה - תחכי למענה של דוקטור חרמון. הוא יתן לך מענה הכי מקצועי בעניין, יותר מכל גולש אחר (אם הייתי יודע מה לענות לך, הייתי עושה זאת בעצמי, אך במקרה המדובר אינני יודע, מצטער). אולי הוא יגיב שצריך לפנות לפסיכיאטר מחוזי, אך זה לפחות תשובה, בשונה מ״עצה״ מפגרת של א׳, להעתיק את הבסיס שאת נמצאת בו, קרוב לאמא שלך... וכאילו שלך אין חיים משל עצמך, שאת עוד צריכה לדאוג כל הזמן לבקר את אמא שלך.. בזמן שאפשר פשוט לכפות עליה טיפול, ובהמשך היא גם מעצמה תסכים ותרצה את הטיפול. בקיצור, א׳ לא יודע מה שהוא מדבר. הוא סתם בא להרוס את הפורום וממלא את הפורום בעצות קלוקלות ושטותיות ממש (הוא אמנם מגיב פחות ממני, אך תשפטי בעצמך מי מגיב יותר לעניין, אני (מני) או א׳.. סיור קצר בפורום, כולל התגובות של דוקטור חרמון על תגובותיי לגולשים (אני עונה רבות בפורום, בהתנדבות, מידע ונסיון שצברתי, כמובן רק למה שאני יודע לענות) - שהוא ללא ספק הכי מקצועי מבין גולשי הפורום (ואף א׳ נאלץ לעיתים רחוקות להודות בזה... אף שהוא אוכל את הלב שככה זה..) כדאי באמת שתסתכלי קצת בהודעות ישנות בפורום, מהשנה האחרונה. כדי שתשפטי בעצמך.. בהצלחה, ואל תתייאשי. אכן טיפול כפוי זה המתבקש כמובן לעשות, אך לא בטוח שזה אפשרי בארץ (משא״כ בארצות הברית, שגם לפסיכוזה בלי מסוכנות לעצמה/לסביבה מאשפזים או בודקים בכפייה. אני יודע זאת בבירור: אישפזו אותי אשפוז כפוי כששהיתי בארצות הברית, עקב התלקחות פסיכוטית חזקה, ולאחר זמן בדקתי באינטרנט ומצאתי שאכן החוקים בארה״ב שונים מבשאר העולם.. ותודה לה׳ שהפסיכוזה שעברה עליי היתה בעת שהותי בארה״ב, אחרת היה לוקח הרבה זמן עד שהייתי הופך למסוכן שרק אז היו מאשפזים אותי בארץ, ולולא אשפוז בזמן, לפני החמרה- קשה מאוד, אם בכלל אפשרי- לחזור למיטבך.. טיפול פסיכיאטרי צריך לעשות כמה שיותר מוקדם, בפרט בספקטרום הפסיכוטי! (כולל פסיכוזה ודיכאון שלאחר לידה) להעבירה לארצות הברית בודאי שאי אפשר בנסיבות רגילות. אם תוכלי לעשות זאת איכשהו, אכן זה יכול להואיל, אך מי ישגיח עליה בארה״ב? מסובך, בקיצור.. ונראה מה שדוקטור חרמון יענה. אל תסתמכי על א׳, כנ״ל. הוא אכזרי גם, בנוסף לכך שהוא מדבר שטויות. ראי בשרשור שלפני שרשור זה, בתגובתי על תגובת א׳... שיהיה בכל מקרה בהצלחה ושנה טובה ומתוקה. תקווי לטוב!

18/09/2020 | 17:20 | מאת: מני

בכלל, איך אפשר לקבל בסיס שקרוב מאוד לאמא שלך?! וכי יש בסיס צבאי כל שתי מטר במדינה שלנו?! עזבי, הוא לא מדבר לעניין. לא אכפת לו מאף אחד, רק להביע דיעה מפגרת שיש לו על פסיכיאטרים.. משועמם, בקיצור... (בעבר הוא גם כתב עליי שאני כנראה לא עובד אם יש לי זמן להגיב בפורום, ושכנראה אם אני מגיב לכל כך הרבה אנשים, אני ממומן... בזמן, שאני: 1. עובד. 2. עונה בהתנדבות לחלוטין... בקיצור, אדם לא הכי 100...)

18/09/2020 | 17:55 | מאת: א

מני הוא פסיכופט שכל השבוע הדבר היחידי שהוא עושה במהלך היום זה להתחזות לרופא. בן אדם טיפש, חופר ומגעיל. אחד האנשים הדוחים שכותבים כאן. הוא חופר ואלים בהודעותיו. גועל נפש.

18/09/2020 | 19:51 | מאת: תמר

תודה מני, אל תדאג, אני לא לוקחת אותו ברצינות ומאמינה מאוד בכוחה של הפסיכיאטריה לעזור לאנשים (ואפילו חולמת בעתיד להתמחות בעצמי בפסיכיאטריה:). ברור לי שהיא צריכה עזרה כלשהי, היא לא נהנית להיות במצב הזה וסובלת מאוד (היא גם אמרה לי את זה, אם למישהו עוד יש ספק). בשביל שהצבא יעזור לי אני חייבת חוות דעת קבילה של פסיכיאטר, מכיוון שלא חסרים סיפורים על חיילים שמזייפים מקרים כאלו כדי לקבל הטבות בתנאים. אני באמת נמצאת במצוקה עם הסיפור הזה כבר שנים ארוכות ומקווה שאני אוכל למצוא פתרון בהקדם. בנתיים אני באמת מודה לכל מי שמנסה לעזור

18/09/2020 | 21:01 | מאת: א

אולי איזה ד"ר יסכים תמורת סכום סימלי לבוא לפרוץ לה את הדלת ולתת לה טיפול בכפייה. זה בטוח ירפא אותה.

18/09/2020 | 22:37 | מאת: תמר

אני לא יודעת איזו חוויה עברת עם טיפול נפשי שגרמה לך להחזיק בדעה הזו ואני באמת מצטערת שאתה חושב ככה. כדאי לך להבין שפסיכיאטרים הם רופאים שלמדו והשקיעו שנים רבות בלימודים והתמחות בשביל לעזור לאנשים שמתמודדים עם בעיה נפשית ולא כדי להרע להם או להחמיר את מצבם. כמו שאם אמא שלי הייתה חולה במחלה גופנית כלשהי ומסרבת לקבל אבחנה וטיפול, הייתי עושה הכל כדי שתראה רופא שיעזור לה. כך אני חושבת שיש לנהוג גם במקרים שמקור המחלה הוא בנפש. בכל מקרה, אני לא מאחלת לך להבין את הסבל שהסירוב של אמא שלי לטיפול גרם לי. אני ילדה שמגיל 8 נאלצת לגדל את עצמה, שחיה בפחד שאמא שלה יום אחד תחליט לעשות לה משהו בלילה או שאני אחזור הביתה ושוב היא תזרוק לי את כל הבגדים בארון לפח או תעלים לי את כל המחברות והספרים של בית הספר. ואלה עוד באמת סיפורים עדינים ביחס למה שהתמודדתי איתו. מאחלת לך שתמצא שקט נפשי ושתצליח להתמודד עם מה שאתה עובר, בלי או עם פסיכיאטרים.

19/09/2020 | 09:10 | מאת: מני

לא בטוח שהוא חווה טיפול פסיכיאטרי כפוי, יכול להיות שכן, אך גם יתכן שפשוט הוא גיבש לעצמו את הדיעה המעוותת והלא נכונה הזאת. הצעד ללמוד פסיכיאטריה הוא בהחלט צעד חשוב וטוב מאוד, וחבל שלי בעצמי אין את הכוחות להתגייס לכך (הואיל וצריך השלמת בגרות, הואיל ולמדתי בילדותי במוסדות חרדיים (בא ממשפחה חרדית)...) בכל מקרה, הוא לא ישנה את דעותיו בעקבות תגובה כזאת או אחרת של גולש. הוא ראש בקיר וישאר כזה. לצערינו יש אנשים כאלו, מה לעשות.. בעבר המלצתי לחסום אותו, עקב תגובות טרול שהוא הפיץ בפורום. לעת עתה הוא הפסיק עם התגובות המדוברות (דוגמת: ״הפורום אינו מנוהל בידי אנשי מקצוע, לך לפורום שכן מנוהל על ידי רופאים״. כנראה הוא מתכוון לפורום של עמותת מגן לזכויות אנוש... שם רק ״רופאים אמיתיים״ מנהלים אותו.. כת מסוכנת..), ולכן עוד לא העברתי את ההודעה למנהל הטכני של הפורום. כמובן שאם הוא ימשיך ביתר שאת עם ההודעות המדוברות, אדאג להעביר אסמכתות על הצורך לחוסמו- למנהל הטכני של הפורום, והוא כבר יטפל בזה. כמדומני שדוקטור חרמון אינו אחראי על חסימת גולשים המפריעים לפורום נקי ושקט. לבנתיים התגובות שלו לא כל כך מפריעות לפורום, פשוט לא צריך להתייחס להודעות שלו, ואדאג שבכל פעם שהוא מגיב שטויות- אגיב לתגובתו תגובות נכונות, בשביל שלא יצא רעה מתחת ידו.

19/09/2020 | 11:53 | מאת: א

בקיצור, מני זה דוס ללא בגרות, ואין שום קשר בין דוסים לבריאות שהרי הם גם מפיצי קורונה ראשיים. צריך שמשהו יעצור לדוסים את הקצבאות שיפסיקו להתרבות ולהפיץ שטויות, אכזריות ומחלות.

20/09/2020 | 00:20 | מאת: מני

אף שלא קשור לפורום, אענה לך ואסיים בזה: החרדים אינם מפיצי קורונה יותר מאחרים, לפחות לא בכך ששומרים פחות משאר האוכלוסייה על ריחוק חברתי. הסיבה לתחלואה גבוהה בהם, נובעת מזה שהמשפחות אצלם מרובות ילדים, ובחיק המשפחה לא ניתן כמובן לשמור על ריחוק חברתי מתאים וגם לא על מסכות. רוב ההדבקה אצל החרדים היה בחיק המשפחה, ולא בחיק בית המדרש/בית כנסת/ישיבות וכדומה. מאחל לך בריאות איתנה... מני.

ליבי איתך תמר! יפה כתבת מני! אין צורך לחסום את א׳- יראו אנשי הפורום וישפטו בעצמם! כואב לשמוע על ילדותך הרמוסה כאשר היית חסרת ישע! המוסדות הסוציאלים היו אמורים להציל אותך מכך. כדאי לאפשר לפסיכיאטר להגיע לאמא ולנסות להשיג עימה קשר באיטיות ובזהירות בכדי לנסות להציל אותה מהמחלה ומעצמה! זה מצליח הרבה פעמים! בהצלחה בכל!

20/09/2020 | 23:43 | מאת: תמר

תודה רבה דוקטור אכן המוסדות הסוציאליים כשלו במקרה שלי, אבל חלק מזה נגזר מכך שאמא שלי לא הייתה ידועה ומאובחנת כחולה. מישהו פה במקרה יודע אם קיים שירות ציבורי של פסיכיאטר שמגיע הביתה? אני לא מסוגלת לממן אחד פרטי כזה לצערי

21/09/2020 | 07:02 | מאת: מני

אכן יש, ולפרטים אני מוסיף לך קישורים לשירות זה מטעם כל קופות החולים, ותעתיקי לשורת החיפוש את הקישור של הקופה של אימך (שימי לב לבירוקרטיה שצריך לעבור בכל קופת חולים בשביל קבלת השירות; לא משהו מסובך): 1.כללית- חינם לחלוטין (אלא אם זה מחצות הלילה ועד 7 בבוקר): https://www.clalit.co.il/he/info/ServiceBag/Pages/Service.aspx?pk=074116&q=ביקור%20בית 2.מכבי- בהשתתפות עצמית קטנה מאוד: https://www.maccabi4u.co.il/1737-he/Maccabi.aspx?TabId=1743#showData_106293 3. מאוחדת- כרוך בתשלום רגיל, דרך חברת ״ביקורופא״ (טלפון: *6101) במחיר 92 שקלים לביקור, או ״נטלי״ (טלפון: *9101) - שלא הצלחתי לברר מחירו- בלבד. יש לציין שהרופא בשירותים אלו אינו בעל התמחות פסיכיאטרית אלא רופא כללי, כך שעדיף לא להשתמש בשירות זה, באם היא בקופת חולים מאוחדת.. 4.לאומית- כנ״ל במאוחדת אך רק דרך נטל״י. יש לציין, שבכל הקופות מתאפשר לקבל שירות בבית, באמצעות ״היחידה לטיפולי בית״ (תרשמי זאת בגוגל) של אותה קופת חולים מסויימת. הביקור בית יהיה אז ללא תשלום. צריך הפניה לכך מרופא משפחה, אך כעת בקורונה ניתן לשוחח טלפונית עם הרופא משפחה ודרך הטלפון לקבל הפניה למשתמש שלך באתר הקופה (גם את יכולה לשוחח עם הרופא משפחה, ולא רק אימך, אלא שהתור הטלפוני לרופא משפחה צריך להיות על התעודת זהות שלך ולא של אימך, והוא כבר יבקש את הפרטים של אימך וירשום לה את השירות. כמובן שבאם את ואימך לא באותה קופה, תצטרכי לקבוע את התור בקופה שלה על שמה ולהסביר את הסיבה לכך לרופא המשפחה- משום שאת לא באותה קופה כשל אימך). בהצלחה, הרבה בריאות לך לאימך ולכל בני האדם. מני

מנהל פורום פסיכיאטריה