ארפליי ופאקסט שתי תרופות.

דיון מתוך פורום  פסיכיאטריה

11/07/2020 | 15:36 | מאת: שוש

שלום רב ראשית תודה שעונים ומתייחסים לשאלות - בעלי נוטל ארפלייי 15 מג - שמתי לב שהוא לא מדבר ברור וגם הליכה איטית האם התרופה משפיעה על גוף האדם - הוא גם נוטל פאקסט תודה שוש

לקריאה נוספת והעמקה
11/07/2020 | 18:23 | מאת: מני

בנוגע לדיבור- זה ככל הנראה מהאריפליי, הגורמת לעיתים להתכווצות שרירים במיתרי הקול בפרט (רמת השכיחות בקרב הנוטלים אריפליי אינה ידועה לעת עתה (על פי העלון של התרופה), יתכן ששכיח מאוד ויתכן שכלל לא שכיח, אבל בכל מקרה זה יתכן, וכשזה הופיע מזמן קצר לאחר תחילת נטילת התרופה, תולים זאת בתרופה), זאת מלבד האפשרות להתכווצות שרירים בכלל ובמקרים הרבה יותר נדירים - תסמונת נוירולפטית ממאירה, שהיא תסמונת חמורה מאוד עם חום נוקשות שרירים עלייה בקצב הלב ועוד. את שני התופעות האחרונות כתבתי עקב שאלתך האם האריפליי גורם לשינויים בגוף, ותופעות אלו הם דוגמאות לשינויים בגוף. ישנם עוד תופעות אפשריות לשינוי בגוף (למשל: הפרעות בנשימה, בתאבון (יותר מהרגיל או פחות מהרגיל) בתנועה של הפה והלסת ועוד). מידע מלא על תופעות לוואי את יכולה למצוא בעלון של אריפליי (אשר תמיד מומלץ שקרוב משפחה יקרא גם הוא, מלבד המטופל, את העלונים שמקבלים עם התרופות הפסיכיאטריות). לא מופיע בעלון אריפליי הליכה איטית או הפרעה בתנועת הרגליים. פאקסט היא תרופה שבהרבה מקרים משמינה. האם הוא השמין מעת נטילת התרופה? כי כשמשמינים הולכים בדרך כלל הליכה איטית. גם בעלון הפאקסט וגם בעלון האריפליי לא מוזכר אודות הליכה. כך שכדאי שתחכי למענה של הדוקטור או של מישהו אחר שמבין בזה, באם הוא לא השמין מהתרופה. בהצלחה!

שלום לך התרופות הנאורולפטיות כגון אריפליי משפיעות על הרצפטור של הדופמין ומכאן משפיעות על התנועה שגם היא דופמינרגית. ניתן להוסיף תרופה כמו דקינט המתגברות על כך. בהצלחה!

מנהל פורום פסיכיאטריה