תסמונת נוירולפטית ממאירה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתסמונת נוירולפטית ממאירה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תסמונת נוירולפטית ממאירה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב ראשית תודה שעונים ומתייחסים לשאלות - בעלי נוטל ארפלייי 15 מג - שמתי לב שהוא לא מדבר ברור וגם הליכה איטית האם התרופה משפיעה על גוף האדם - הוא גם נוטל פאקסט תודה שוש

בנוגע לדיבור- זה ככל הנראה מהאריפליי, הגורמת לעיתים להתכווצות שרירים במיתרי הקול בפרט (רמת השכיחות בקרב הנוטלים אריפליי אינה ידועה לעת עתה (על פי העלון של התרופה), יתכן ששכיח מאוד ויתכן שכלל לא שכיח, אבל בכל מקרה זה יתכן, וכשזה הופיע מזמן קצר לאחר תחילת נטילת התרופה, תולים זאת בתרופה), זאת מלבד האפשרות להתכווצות שרירים בכלל ובמקרים הרבה יותר נדירים - תסמונת נוירולפטית ממאירה, שהיא תסמונת חמורה מאוד עם חום נוקשות שרירים עלייה בקצב הלב ועוד. את שני התופעות האחרונות כתבתי עקב שאלתך האם האריפליי גורם לשינויים בגוף, ותופעות אלו הם דוגמאות לשינויים בגוף. ישנם עוד תופעות אפשריות לשינוי בגוף (למשל: הפרעות בנשימה, בתאבון (יותר מהרגיל או פחות מהרגיל) בתנועה של הפה והלסת ועוד). מידע מלא על תופעות לוואי את יכולה למצוא בעלון של אריפליי (אשר תמיד מומלץ שקרוב משפחה יקרא גם הוא, מלבד המטופל, את העלונים שמקבלים עם התרופות הפסיכיאטריות). לא מופיע בעלון אריפליי הליכה איטית או הפרעה בתנועת הרגליים. פאקסט היא תרופה שבהרבה מקרים משמינה. האם הוא השמין מעת נטילת התרופה? כי כשמשמינים הולכים בדרך כלל הליכה איטית. גם בעלון הפאקסט וגם בעלון האריפליי לא מוזכר אודות הליכה. כך שכדאי שתחכי למענה של הדוקטור או של מישהו אחר שמבין בזה, באם הוא לא השמין מהתרופה. בהצלחה!

שלום לך התרופות הנאורולפטיות כגון אריפליי משפיעות על הרצפטור של הדופמין ומכאן משפיעות על התנועה שגם היא דופמינרגית. ניתן להוסיף תרופה כמו דקינט המתגברות על כך. בהצלחה!

ד"ר שלום רציתי לדעת אם אחת מהתרופות הבאות או שילוב של שלושתן יחד מגביר את הסיכון למה שנקרא "תסמונת נוירולפטית ממארת" (NMS): חומצה ולפרואית, ריטלין, מירטאזפין (רמרון). אני יודע שהגורם העיקרי לתופעה הנדירה הנ"ל הוא שימוש בתרופות אנטי-פסיכוטיות, אבל לא רק. אשמח לתשובה מהירה. תודה!

שלום. התסמונת עליה אתה מדבר מופיע עם תרופות חוסמות דופמין והיא מאוד מאוד נדירה. צירפתי לך קישור ל2 סרטים שערכתי על מאניה דיפרסיה http://www.youtube.com/watch?v=S-7RzfSn9-Q http://www.youtube.com/watch?v=p6wlzYxglqw פרופ' לאון גרינהאוס מיינד קליניק www.grunhaus.co.il www.mindclinic.co.il 036962733 036962745