מדוע איני מבין דיבור?

דיון מתוך פורום  מכשירי שמיעה, טיניטוס והיפראקוזיס

05/04/2021 | 12:03 | מאת: כבד שמיעה

היי אני בשנות ה20 לחיי ולפני כשנה וחצי החל טינטון דו"צ. לא הייתה טראומה אקוסטית אך באותו זמן עבדתי מחצית מהשבוע בבית קפה (שלא היה מאוד רועש כיוון שבערב היה רגוע). בוצעה בדיקת שמיעה שבוע לאחר מכן, התדרים תקינים למעט ירידה בתדר 6khz אוזן ימין- סף השמיעה היה 25db(שאר הספים קטנים מ15db). בשלב זה לא היו בעיות סובייקטיביות בשמיעה. המשכתי לעבוד בבית הקפה אך עם אטמים מוחדרים היטב כדי לא להסב נזק נוסף. לאחר כמה חודשים, פתאום אני מאזין לטלוויזיה ובמקום להבין דיבור באופן רגיל בעיקר שמעתי קונסוננטים כמו 'ש' 'ס' ו'צ', בקיצור פתאום שמתי לב שאני לא מבין דיבור. ביצעתי בדיקת שמיעה נוספת יום אחרי ולהפתעתי דבר לא השתנה, בנוסף הליקוי בתדר 6khz השתפר והסף ירד ל20db. ביצעתי גם בדיקת ABR וMRI מוח שתי הבדיקות היו תקינות. אם כך למה איני מבין דיבור?? האם ניתן לייחס את הנזק לאובדן שמיעה סמוי (סינפטופטיה ואובדן תאי שיער פנימיים)? זה גרוע עד כדי כך שאיני מבין גם בתנאים אופטימליים דיבור, בחדר שקט וכשמאזין לטלוויזיה. הגברת הקול לא משפיעה על ההבנה. אנשים מבוגרים בני 60 ומעלה מבינים דיבור יותר טוב ממני, אני לא מצפה שפתאום אני אבין דיבור כמו פעם אך לפחות שידעו לתת לי אבחנה.

היי. יתכן שיש לך APD- Central Auditory Processing Disorder, שהיא הפרעה אודיטורית, שמיעתית, שלא נובעת מליקוי שמיעה, אלא מליקוי בעיבוד של צלילים, ובעיקר של צלילי השפה. בבית חולים תל השומר מכון אודיולוגיה יכולים לעשות לך איבחון בנושא. בהצלחה.

06/04/2021 | 14:07 | מאת: כבד שמיעה

תודה רבה על התגובה ד"ר. למיטב הבנתי APD לא מופיע כך משום מקום. שאלה נוספת אם אפשר, במידה והנזק הוא בשבלול אך אובדן השמיעה הוא סמוי, עצם העובדה שאין ממצא בWAVE I בבדיקת ABR שוללת את האפשרות שאין סינפטופטיה או אובדן שמיעה סמוי ממקור אחר?

:)

מנהל פורום מכשירי שמיעה, טיניטוס והיפראקוזיס