נגישות
נגישות

החלפת דם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

צהבת ילודים: חשיבות המעקב

מדוע תינוקות לוקים בצהבת? מה ההבדל בין מחלת הצהבת הוויראלית לבין צהבת ילודים? כיצד מאבחנים אותה אצל התינוקות? והאם מדובר במחלה מסוכנת? צהבת ילודים היא תופעה נורמלית ופיזיולוגית המופיעה לאחר הלידה בקרב מרבית התינוקות. שימו לב: אין לבלבל אותה עם מחלת הצהבת שהיא מחלה ויראלית. לתינוק יש כמויות גדולות של כדוריות אדומות - ולאחר הלידה הכדוריות האלה מתפרקות בתוך גופו. ההרס העצום של הכדוריות האדומות מעמיס כמויות גדולות של בילירובין (תוצר שהוא פירוק של ההמוגלובין) על הכבד, שאמור לנטרל אותו ולהביא להפרשה שלו במעיים. הכבד של התינוק, שנולד זה עתה, איננו בשל מספיק - ומתקשה לעמוד בעומס. אז מופיעה צהבת כתוצאה מהצטברות הבילירובין.   אילו תינוקות נמצאים בקבוצת סיכון לחלות במחלה?למעשה, כל התינוקות יכולים לפתח צהבת ילודים - וזאת איננה מחלה, אלא תופעה נורמלית. אך בהחלט ישנם מצבים אשר יכולים לגרום לרמות גבוהות של צהבת, הכוללים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להחלפת דם

רפואה דחופה - תמונת המחשה
רפואה דחופה הקיץ כבר בפתח ועונת הרחצה בעיצומה - זה הזמן לרענן את ההנחיות בכל הנוגע לטביעה וגם לעשות...
צהבת הילוד - תמונת המחשה
צהבת הילוד מדוע תינוקות לוקים בצהבת? מה ההבדל בין מחלת הצהבת הוויראלית לבין צהבת ילודים? כיצד מאבח...
ללמוד עוד על החלפת דם
צהבת ילודים: חשיבות המעקב-תמונה

מדוע תינוקות לוקים בצהבת? מה ההבדל בין מחלת הצהבת הוויראלית...

מאת:
19/08/2015
G6PD: האנזים האבוד-תמונה

מחסור באנזים G6PD הוא שכיח מאוד במדינות אגן הים התיכון -...

מאת: ד"ר נוימן...
27/05/2018
בדיקות סקר לאיתור ליקויים בשמיעה ובתקשורת-תמונה

אחד הגורמים המכריעים בהתפתחותם התקינה של ילדים היא היכולת...

מאת: תלמה הרצנו
01/05/2013
צהבת של היילוד-תמונה

צהבת של היילוד הינה תופעה שכיחה בקרב תינוקות שזה עתה נולדו....

מאת: ד"ר שמואל...
09/05/2007
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להחלפת דם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

החלפת דם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

רציתי לדעת האם אפשרי המצב הבא: לשני הוריי יש סוג דם O+ ואילו לי יש סוג דם A-. האם הדבר יכול להיות?

אם שני הוריך באמת O, בד"כ לא יכול להיות להם צאצא A. אבל יכול להיות שה- O שלהם אינו באמת O... יש לברר זאת במדוקדק לפני שקופצים למסקנות. ה- RH החיובי שלהם והשלילי שלך לא סותרים (הוסבר כבר בעבר).

21/01/2013 | 20:23 | מאת: דנידין
מתוך פורום המטולוגיה

מה הכוונה כשאתה אומר שיכול להיות שסוג הדם O הוא לא סוג הדם? ידוע לי שבילדותו של אבא שלי בעיר מוצאו עשו לו החלפת דם. יכול להיות שזו התשובה לכך שיש לי סוג דם A-?

21/01/2013 | 20:12 | מאת: דנידין
מתוך פורום המטולוגיה

מה הכוונה כשאתה אומר שהדם שלהם הוא לא בטוח o? ידוע שאבא שלי בנעוריו ביצע החלפת דם בעיר הולדתו..האם זה יכול להשפיע? יכול להיות שזה מסביר את סוג הדם שלי?

21/01/2013 | 20:17 | מאת: דנידין
מתוך פורום המטולוגיה

מה הכוונה שסוג הדם o הוא לא הסוג דם? ידוע לי שבילדותו של אבא שלי בעיר מוצאו עשו לו החלפת דם.. יכול להיות שזו הסיבה?

אני בשב'27. AB-. הריון 6, לפני היהו 3 לידות, ילדים בריאים, בהריון הקודם בשב' 38 קפיצה נוגדנים 1-256. נעשה זירוז, לילד היתה צהבת גבולית, הסתדרנו ללא החלפת דם,מתחילת הריון הזה במעקב קומבס, התחלתי מ1-16, במי שפיר נלקח RH עוברי, יצא שלילי, בגלל זה הפסקנו לעשות MCA, לפני יומיים נוגדנים 1-64, עליה במשך חודש, מאיזה רמה נוגדנים יש להתחיל לדעוג ואיך אפשר להקטין סיכוי לעליה עתידית ומה עם המשך MCA, איך אפשרי לדעת למה יש עליה, תגובה, תודה מראש, ילנה

נכון שאם העובר RH שלילי אפשר להפסיק מעקב מוזר וקיימת עליה ברמת נוגדנים - אולי יש ביטוי כלשהו של נוגדנים נגד מעט אנטיגנים על כדוריות דם של העובר או סוג אנטיגני אחר הייתי ממליץ להמשיך לבדוק רמות נוגדנים וכן לבדוק זרימות במוח העובר בדיקות שלא מזיקות ואינן מסוכנות, רק כדי לא לפספס אפשרות גם קטנה לנזק עוברי

בני נולד פג, לפני 4 שנים ועבר החלפת דם בפגיה בגלל צהבת, רציתי לדעת מה ההשלכות של זה למהלך החיים? האם הדם שלו עדיין לא שלו בעצם? או שיש התחדשות ?

שלום, אין לזה כל השלכה. ממזמן הוא כבר ייצר דם חדש.

שלום רב, בת דודתי בת 32, אמא ל 3 ילדים קטנים. מזה כ 6 חודשים בבית חולים וכרגע בטיפול נמרץ בגלל חיידק שתקף אותה. היא הייתה בטיפול נמרץ עם קריסת מערכות, התאוששה, עברה לשיקום ושוב פעם קרסו המערכות בגופה,ונוצרה בצקת במח +דימום. הרופאים הצליחו להתגבר על הבצקת וכרגע היא נושמת דרך הגרון (לאחר ניתוח בגרון) ולא מורדמת. העלו בפני המשפחה את האפשרות להחליף דם מכיון שהדם שלה נגוע וגורם לנפילות כל פעם מחדש. מה עושים?? האם זה נכון לעשות ומה לדעתך יקרה איתה? המשפחה כבר נואשת וכל פעם שהיא מתקדמת קדימה , היא חוזרת לאחור ובגדול. אושרת.

א. חיידק ? ווגנר ? אלו שני דברים שונים..... ושתיהם אינן מחלות "המטולוגיות". ב. אין לי מושג מה יש לה או מה הטיפול הדרוש לה וזו גם לא שאלה לפורומים. בשביל להשיב על זה צריך להיות ליד החולה ולהכיר את כל מהלך המחלה על בוריו. באופן כללי, יש מחלות אוטואימוניות שבהן יש נוגדנים עצמיים ובמקרים אלה, לעתים, טיפול בהחלפת פלסמה יכול לסייע בהקטנת כמות הנוגדנים בגוף ולהביא לרגיעה. כאמור - אין לי מושג מה יש לה או אם זה מתאים לה. רפואה שלמה ושנה טובה.